Sint Nicolaas Firma JOHs. TROMP Sneek ES” „MIJN Wed. S. JOUSTRA Zn. - Wijnhandel-GtdiitiUserd. Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel ’n Winter zonder verkoudheden Zoo juist verschenen ■QUO VADIS? II bij den boekhandel en kiosken. Abonnements- en Advertentieblad Wo. 23 Bureau: KLEINZAND 5-7 Teief. 2200 Uitgave t KIEZ.EBRINK O. SNEEK INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ie BLAD te NIEUWSTIJDINGEN. te k i. b. d., - I f I Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. In de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Kleinzand 32 - Tel. 2912 - A° 1864. Neemt proef met onze zeer Ulne Voorburg per Liter fa,— - 20847 - 20448 - 20400 - 20247 -I985O I8934 1889I - 18675 I843G Kwellende hoofdpijn? INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Is voorbij! We staan niet stil Thans is de volle aandacht gericht op het Kerstfeest met zijn intieme sfeer en toepasselijke artikelen. Pracht collectie bij 'agen j p hol hoofd gaat, koud Januari a.s. heeft de Commissaris der Ko- Zaterdag 17 December 1988? 5”e Jaargang Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Losse nrs. 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleimand 7, Sneek. Telefoon 2200. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwelllngerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich. Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Popplnga- wler, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrijp, Tlrns, Güënga, Gauw, Sljbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutuin, Roodhuis, Oaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. De barometer staat op regen. Het alarmsignaal voor rheumatiek heeft geslagen. Neem Uw veiligheidsmaatrege len a.s duizenden anderen, die slechts een middel kennen, dat hen in het vochtige HoLandsche klimaat tegen rheumatiek be schermt. Zet Uw gezondheidsbarometer weer op „zonnig” en gebruik Kruschen. Eiken morgen „de kleine, dagelijksche do sis” in Uw eersten kop thee of op een glas warm water en het kan regenen zooveel het wil. Rheumatiek behoeft oy U niet aan te kloppen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgoaar by aLe apothekers en drogis ten k t 0.40, fo.75 en f 1.60 (extra groot pak). (Adv.) „Simke ’Kloostermanleen”, gevestigd Twijzel. Het doel dier stichting is het geven van één of meer studiebeurzen ten bedrag® van maximum f 900 voor hoogstens zes jaren, aan meisjes of jongens, geboren in Fries land, uit Friesche ouders en van den Pro- testantschen godsdienst, aldus de Leeu warder Courant. De gegadigden voor een studiebeurs moeten een ouderdom1 van minstens acht tien en hoogstens een-en-twintig jaar heb ben en niet reeds in het genot van een studiebeurs zijn, terwijl zij de Friesche taal in woord en schrift machtig moeten zijn. De stichting is uitsluitend bestemd tot begeving van een beurs voor studie aan een universiteit, ook die te Delft, echter bij voorkeur aan de universiteit te Gronin gen. De begiftigde is geheel vrij in de studie, met uitzondering, dat geen theologie mag worden gestudeerd. Kinderen van Twij el, Kooten, Droge- ham, Eestrum, Buweklooster en Ooster meer gaan bij de sollicitatie naar een beurs voor boven anderen, terwijl afstam melingen van de familie der stichtster ook voorgaan boven dezen. den aangemerkt voor den veldwachter: de ambtenaren van politie met den rang van opperwachtmeester, brigadier-majoor of adjunct-inspecteur en hoogere rangen; voor den chef-veldwachterde ambtenaren van politie met den rang van districtscomman dant, adjunct-inspecteur en hoogere ran gen. En verder tijdens het spelen bij offi- cieele gelegenheden van het „Wilhelmus”, het „Wien Neerlands Bloed” en het „Friesch Volkslied”. Het lag aanvankelijk in de bedoeling, over te gaan tot aanstelling van een com mandant der gemeenteveldwacht, doch men is op dit voornemen teruggekomen. Volgens art. 8 kan de veldwachter ook van een aanstelling worden voorzien en beëedigd voor gemeenten, grenzende aan die fijner standplaats en gelegen in Fries land. Op 1 Januari a.s. zullen alle Friesche gemeenteveldwachters telefonisch zijn aan gesloten en dus nacht en dag' te bereiken. Ook krijgt de Commissaris der Koningin het recht, indien de noodzakelijkheid er gemeenteveldwachters van de de andere gemeente te déta- is de leeftijdsgrens gesteld op 40 jaar. Een vrij groot aantal meisjes in Amster dam, aldus luiden de informaties, die het blad bij het Deutsches Heim für Katholi- sche Madchen verkreeg, heeft reeds van het Duitsche consulaat een aanschrijving ontvangen, dat zij naar hun vaderland moeten terugkeeren. Volgens de beroepentelling in 1930 wa ren er op 31 December van dat jaar in ons land 266,529 vrouwelijke personen in huis houdelijken dienst werkzaam. Daarvan wa ren 30.532 uit het buitenland afkomstig; 23.839 kwamen uit Duitschland, 3337 uit Oostenrijk. In 1934 waren hier 40.000 Duitsche dienstmeisjes. Op het oogenblik schat men op het de partement het aantal Duitsche dienstmeis jes op *20.000 k 25.000. De .laatste maanden is dit getal wel eenigszins teruggeloopen. Vele meisjes zijn naar Duitschland vertrokken. Op de vraag aan den directeur van de Amsterdamsche Arbeidsbeurs, wat het ge PROV. STATEN VAN FRIESLAND. Ged. Staten stellen voor, aan den Frie- schen Christelijken Boeren- en Tuinders- bond in de kosten van stichting van een lagere landbouwschool te Sneek een sub sidie van f 5000 te verleenen. SIMKE KLOOSTERMANLEEN. Wijlen mej. Simke Kloosterman te Leeu warden heeft met uitzondering van eenige legaten haar geheele nalatenschap bestemd tot vermogen van de stichting, genaamd Dit is misschien te veel gezegd, maar het staat vast, dat bij een regelmatige verzorging van den mond met de antiseptische I vorol tandpasta.deze gezuiverd wordt van bacteriën en daardoor het be smettingsgevaar van griep, keelpijn en verkoudheden zeer vermindert.Tube 60,40,25 ct. Doos 20ct: De Commissaris van Politie Sneek vestigt er de aandacht op, 1. dat van 18 tot en met 24 Decem ber a.s. de winkels in het algemeen ge opend mogen zijn van 8 des voormiddags tot 10 uur des namiddags. Dit geldt alleen voor werkdagen in dit-4ijdvak gelegen; 2. dat op Zondag, 1 Januari 1939, brood, banket, suikerwerk en chocolade- winkels geopend mogen zijn van 8 uur des voormiddags tot 8 uur des namiddags, 3. dat bloemen- en plantenwinkels op Vrijdag, jo December a.s., geopend mo gen zijn tot 10 uur des namiddags en op Evi.dag, 1 Januari 1939 van 8 uur des i-uormiddags tot 8 uur des namiddags. volg zou zijn van een vrij plotseling terug roepen van alle Duitsche dienstmeisjes, rei de hij: De reeds bestaande moeilijkheid om vol doende huispersoneel te «rijgen, wordt daardoor aanmerkelijk vergroot. Zonder twijfel zullen de Nederlandsche huisvrou wen zich in haar huishoudelijke hulp moe ten bekrimpen. Naar het Hbld. bericht zijn de geruchten dat de ‘Duitsche regeering besloten zou hebben alle Duitsche dienstboden het betreft hier ongeveer 25.000 die in Nederland in betrekking zijn, de eerstvol gende maanden terug te roepen, onjuist. Uit nadere informaties in regóeringa- kringen blijkt, dat het slechts geldt 3000 Duitsche dienstboden, in hoofdzaak die welke in Joodsche gezinnen dienen, die naar Duitschland moeten terugkeeren, omdat daar gebrek aan vrouwelijke arbeidskrach ten is in het gezin en op 'het land. Zij zullen haar dienst zoo tijdig moeten op zeggen, dat zij op 1 Februari naar Duitsch land kunnen vertrekken. DE ZIEKE VUURTORENWACHTER. Ook Woensdag is het niet gelukt den zieken vuurtorenwachter van Eddystone aan land te brengen, maar de motorsloep van de Satellite heeft een plaatsvervan ger door middel van een lijn op de rata kunnen af zetten, zoodat de zieke althans rust kan nemen. De branding om den toren is zoo hevig, dat de sloep 4 uur werk heeft gehad voor de lijn wilde hou den tn de plaatsvervanger had nauwelijka vasten grond onder de voeten toen de lijn door een geweldige golf weer afbrak. Tot overmaat van ramp is nu ook de wachter van het vuurschip Lands End ziek gewor den en ook deze man heeft men Woensdag aan zijn Lot moeten overlaten. De rotsach tige bodem is zoo gevaarlijk da$ men slechts met zeer kleine sloepen kan wagen de vuurtoren te bereiken, die dan geregeld door de golven teruggegooid wo-rden. Een flinke motorboot als de Satellite moet op tenminste 500 m. van den vuurtoren ver wijderd blijven. VERBOD TOT OVERMAKING VAN EEN AMERIKAANSCHE ERFENIS. Een rechtbank in Philadelphia heeft be sloten dat de nalatenschap van een daar overleden Duitscher, Fianz Hartmann, wel ke 91.000 düdar bedraagt, niet uitgevoerd mag worden naar de erfgenamen in Duitschland. Dit besluit is genomen als antwoord op het verbod van uitvoer van kapitaal, dat door de Duitsche regeering is geno men. EEN NIEUWE INSTRUCTIE VOOR DE FRIESCHE VELDWACHTERS. Met ingang van 1 Staatsraad ningin in Friesland, een nieuwe instructie voor de gemeenteveldwachters vastgesteld. De Tel. ontleent hieraan: In het vervolg is de gemeenteveldwach ter volgens art. 24 verplicht, de militaire eerbewijzen te brengen aan zijn superieuren en andere daarvoor in aanmerking komen de autoriteiten, bestaande in het maken van halt en front bij ontmoeting of het zich melden met noemen van naam en functie. Deze eerbewijzen moeten worden gebracht aan H. M. de Koningin en de leden van het Koninklijk Huis; aan ontplooide vaan dels en standaarden, aan de ministers, aan den fungeerenden directeur van politie, aan de leden der rechterlijke macht, aan de opper-(vlag) en hoofdofficieren van land en zeemacht, aan de ambtenaren van po litie, die ?en zoodanigen rang bezitten, dat zij, zoo zij tot het corps gemeente veldwachters behoorden, als meerderen zouden moeten worden beschouwd, met dien verstande, dat als meerderen wor- Benoemd tot ambtenaar bij de Rijkswaterstaat te 's Gravenhage, de heer S. G. van der Veer alhier. DIENSTBODENOPLEIDING. Behoudens goedkeuring van den Ge meenteraad en het Departement van So ciale Zaken zal midden Januari in de Huishoudschool wederom een dienstboden- opleiding aanv.mgen. Deze cursus is be doeld voor meisjes van 16 jaar en ouder, die geen werk hebben of slechts eenige uren per dag weikzaam zijn {b.v. 's mor gens) en na afloop gaarne een min of meer volledige huishoudelijke betrekking willen aanvaarden. Een speciale ambtena res is aangesteld om de meisjes behulp zaam te zijn bij het zoeken naar een be trekking hier ter plaatse of elders. Les wordt gegeven in: koken, wasschen, strijken, naaien en vei stellen, huishoude lijk werk, gezondheidsleer enz. enz, De opleiding is geheel gratis. Rijk en Gemeente dragen samen de kosten. Voor velen, die niet bij machte zijh een andera cursus op de Huishoudschool te volgen, ia dit een prachtgelegenheid om huishoude lijke kennis op te doen. Ook meisjes uit de omgeving van Sneek kunnen zich aanmelden. In een advertentie staan verdere bijzon derheden. PERSIL DEMONSTRTIEAVONDEN. Dinsdag, Woensdag en Donderdag wer den in de groote zaal van „Amicitda” de- monstratie-avónden gehouden voor de pro ducten van de firma E. Ostermann en Co. te Amsterdam, t.w. Persil, Henco, Imi, Sil en Ata. Er werden in de eerste plaats verschil lende demonstraties gegeven met deze pro ducten, waartoe het bijzonder fraai aan- gekleede tooneel in een soort wasscherij was herschapen. Drie propagandistes van de Persil fabrieken toonden hier de juiste wijze van waschbehandellng met de hier boven genoemde producten. Er werden hierbij verschillende stukken waschgoed, die van te voren waren ingezameld, behan deld. De vertegenwoordiger van de fabrieken, de heer E. Hoekstra alhier, gaj bij 'dit alles een explicatie en heeft met zijn vlotte en bevattelijke wijze van vertellen zeer ze ker een goed aandeel gehad in het welsla gen van de avonden. Een sprei en een slagerskiel verdwenen bij de Dinsdag gehouden demonstratie in de grpote waschketel, om als voorbeelden van de witte waschbehandellng te dienen. Voordat deze wasch in het Persil sop staat deze eerst een paar uurtjes in Henco water. Henco verricht onschatbare diensten bij het ontharden van het wasch- water; het vernietigt de daarin opgeloste kalkstoffen, waardoor het schuimend ver mogen van de zeepstoffen vergroot wordt. Een handjevol Henco is hiervoor reeds voldoende. De eigenlijke waschbehandellng met Persil, het zelfwerkend waschmiddel, is zeer goedkoop, men dient daarbij echter op de riïeest voordeelige en meest practi- sche wijze van dit middel gebruik te ma ken. De fijne wasch speciaal de wolbehan- deling, aan de hand van een wollen deken werd hierna behandeld. Hierbij mag worden gewezen op het belangrijke feit, dat Persü het eenige zelfwerkende wasch middel is met een desinfecteerende wer king. In een gezin, waar roodvonk had ge- heerscht, bleek een Persil waschbehande- ling een voldoende ontsmetting van het beddegoed enz. te zijn. Verschillende soorten van vlekken zijn r-if- Persu. zonder meer te verwijderen, zeixs met levertraanvlekken is dit het ge val gebleken. Japonnen, van welke stof ook en van welke kleur kunnen met behulp van een en dezelfde waschmethode gereinigd worden. Holland naar Engeland vertrokken. Te Harwich werd de reis per auto naar Lon den voortgezet. Ook dr. Scliacht, de president van de Duitsche Rijksbank, reisde met dit schip. Ongelukken. Het 4-jarige zoontje van de familie Dij kers, uit de Vlierstraat te Breda, is Woens dagmiddag omstreeks half vier in het wa ter van de Weerijssingel geraakt en ver dronken. Slechts het 3-jarige broertje was van het ongeluk getuige. Het kind hield een voorbijganger aan. Deze, de heer v. d. Broek, sprong onmiddellijk in een. aan den wal Liggend bootje en begon te dreg gen. Reeds na enkele oogenblikkien bracht hij den jongen boven. Kunstmatige adem haling mocht niet meer baten. De 27-jarige knecht J. Ooatra, die Woensdag op de Oudschoonscheweg te Al- plxen a.d. Rijn van een driewielige w<- werd geslingerd, doordat het paard or was geslagen en die daarbij met het 1. tegen een lantaarnpaal terecht kwaïn, is, zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, in het academisch ziekenhuis te Leiden over leden. Het slachtoffer was gehuwd en va der van een kindje van 5 maanden. ALLE DUITSCHE DIENSTMEISJES NAAR HAAR VADERLAND TERUGGEROEPEN Naar de Tel. uit Berlijn verneemt, zou nog deze week een Duitsche verordening te wachten zijn, op grond waarvan alle Duitsche (en voormalig Oostenrijksche) dienstboden in Nederland de zegging zullen krijgen, naar het derland terug te keeren. Of in Nederland de aan zullen krijgen, naar het va- terug te keeren. Of een bepaalde termijn voor opzegging zal wor den toegelaten, is nog met bekend; even min hoe lang een dergelijke eventueéle ter mijn zal kunnen zijn, Intusschen vernam het blad bij informa tie bij betreffende Nederlandsche instan ces, dat Duitsche dienstmeisjes tot den leeftijd van 35 jaar vóór 1 Maart 1939 naar JDuitschïand moeten zijn terugge keerd. Voor zoover het Duitsche meisjes betreft in dienst bjj Joodsche families, Aan Persil kost dit slechts een bedrag van ongeveer vier cent. Sil is een doeltreffend hulpmiddel om de vritte wasch werkelijk sneeuwwit tekrij gen. Bont wollen goed, bedrijfskleding enz., ontvangen eerst een voorbehandeling in warm. Imiwater. Dit middel tast geen kleur aan en de stoffen kunnen er mee worden uitgekookt. Ook voor het vaatwerk wordt het gebruikt. Imi bezit het groote voordeel, dat het niet zeephoudend is en daar dus geen bijsmaak aan geeft. Ata, ten slotte is het radicale schuur middel. In de pauze werd thee aangeboden, ter wijl voorts een verloting van eenige practi- ^che gebruiksvoorwerpen plaats vond. Na de pauze werd begonnen met de ver- tooning van eenige films, waarvan we in het bijzonder noemen die van een excursie naar de Persil fabrieken te Jutphaas, en een bijzonder aardige „Persü”-teekenfilm. Tot slot van de avond werd een proeve gegeven van community-singing, waarbij speciaal voor deze avond gemaakte lied jes werden gebruikt. Voor begeleiding zorgde een accordeonist. Deze demonstratie-avonden, die in het teeken stonden van het dertigjarige, bestaan van het Persil-product, hebben ongetwijfeld bijgedragen tot een vermeerderde kennis omtrent de moderne methodes van wasch- behandelen, zooals de producten van de firma Ostermann die mogelijk maken. Niet om de dames wasschen te leeren, maar om een methode te propageeren, die goedkoop en voor 't wasengoed veel beter is, worden deze avonden georganiseerd. De heer Hoekstra sloot ten slotte de bijeenkomst met een woord van dank voor de buitengewone medewerking. Woensdag werd onderhands aanbe steed de bouw van een Chr. Lagere Land bouwschool met woning voor den noofd- onderwijzer aan de Ooievaarslaan te Sneek, voor rekening van den C.B.T.B. te Leeu warden. Architect B.N.A. de heer G. v. d. Zee te Bolsward. Er werd ingeschreven als volgt: T. Abrna, Enkhuizen, aannemer Rusthuis Thabor te Sneek J. Hoekstra, Sneek H. Speelman, Sneek Gebr. Woudstra, Lioesens H. Jorritsma, Bolsward Veenstra, Nijland Gebr. v. d. Zee2 Sneek N.V. Aann.bedr. Rival, Sneek S. de Boer, IJsbrechtum Ch. Koster, Sneek Raming f 19240. Gunning volgt. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK van blijkt, eene naar cheeren. Art. 43 schryft voor, dat de gemeente veldwachter steeds moet streven naar een goede samenwerking met andere ambtena ren van rijks- en plaatselijke politie en deze, waar dit nuttig kan zijn, ook eigener beweging in kennis met hem bekende ge gevens moet stellen. PRINS BERNHARD NAAR ENGELAND. Prins Bernhard is Woensdagavond om half elf aan boord van het stoomschip Vienna van de Harwich-lijn uit Hoek van II f 22100 1 zoo’n klein wit Mijnhardljef helpt U eroF. Binnen enkele I Uninuten! Ook verdrijven zet S^Swondersnel kiespijn, zenuw <q\2pijnen,griep,gevatte kouj 1 „Mljnh.rdtj.” 5 ct - 12 ..Mljnhardtjat" 50 el NIEUWE SNEEKER COURANT V' w o® In Quo Vadis? II geeft de schrijver antwoord op vele vra gen, hem naar aanleiding van Quo Vadis?l gesteld. Aan de hand van eenige eenvoudige voorbeelden wordt aangetoond, dat de plannen uit „Quo ’/adisl" tot groote „welvaart" leiden Verder bevat dit werkje o.m. een cople van een ultnoo- I diging door den schrijver, gericht tot de regeering, In verbund met de door hem ontworpen plannen De clou in „Quo Vadis? II" Is echter de „begroeting" van baten en lasten, die een gevolg zullen zijn van een uit voering der plannen uit „Quo Vadisf" De conclusie, waartoe deze becijfering komt, is: „overweldigend eunitlg” en luidt: Binnen één, hoogstens 2 jaat, kunnen alle 300.000 werkloozen In het productieproces opgenomen zijn en zullen zij dus normaal, produdiet werk hebben. De kosten, hieraan verbonesn, bedragen aanvankelijk (de eerste 2 jaren) niet meer millloenen guldens dan d» mensch vingers aan beide handen heeft Ten overvloede blijft er nog ‘n jaarlijks extra voordeel van circa 700 millloen gulden over onqeacht nog tal van verdere voor- deelen.die in Quo Vadis?ll zijn beschreven. Prl|« von „Quo Vodl» II" 30 ct». „Quo Vodli I on II" lomongobondon 5 J cto

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1