War A. JANSEN F. OZINGA GROMIKGEB KÖEK per stuk 9 cent 3 voor 25 cent nup nu Klelnzand Grootzand Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur e TROMP SNERK Dames, Onovertroffen is onze I ■M WLIM B KIT S E R A D E E L, op WOENSDAG 21 DECEMBER 1938, des voormiddags 10 uur. Hls Creams i 75 cl. per groole pot llle Gezictilswalers IÖO cl. gr. ilesch No. 26 Eigen electrisch bedrijf Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN irvlA; Trouw- en Begrafenisrijden Abonnements- en Advertentieblad 66e Jaargang Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEER le BLAD OFFICIEEL GEDEELTE. KER STLICHT. RECLAME KOLOM. weer aan (Nadruk verboden). van van on- Punt II. Ingekomen stukken en mede- I I Zaterdag 24 December 1988 L-vANVALKENBURG’S-.n .1 LEVERTRAAN- Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit Bij DRAIS e De winter teistert uw huid. Voorkom dit door het ge bruik van de bekende huid- verzorgingsmiddelen van ELIZABETH POST, de Amerikaansche schoonheid- specialiste. Alleenverkoop SCHAAPMARKTPLEIN 9. Off. Ford Dealer - SNEER Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen A. B. Pindas Punt VI. Verzoek schrot van de Wo ningstichting in Wymbritseradeel om toe kenning van voorschotten voor de bouw van een 10-tal arbeiderswoningen. Het voorstel van B. en W. behelst de Woningstichting voorschotten te verlenen dersteunde werklozen kan worden toege kend, welke volgens ministeriële circulaire d.d. 2 December 1938 mag bedragen 25 0/0 van de steunuitkering over de week van 11 tot en met 17 December 1938. Besloten hiertoe medewerking te verle nen. I NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Losse nrs. 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Klelnzand 7, Sneek. Telefoon 2200. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- .wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. bekend gemeente Woudsend, sectie A no. 1562, met inbegrip van een achter die wo ning gelegen gedeelte van het onbebouwde perceel, kadastraal bekend gemeente en sectie alsvoren no. 1646. De door Wispeiweij betaalde huur be draagt momenteel f85.per jaar. Vvesterhof is voornemens de woning te doen afbreken en ter plaatse een burgerwo ning te bouwen in de geest als de naast- gejegen veldwachterswoning. Wij hebben ons bij het beoordeelen van dit bod laten leiden door de navolgende overwegingen. Door het stichten van een nieuwe bur gerwoning na afbraak van het bestaande pand zal aan het plantsoen een aardig be- bouwingsgeheel ontstaan, dat tevens een goede afsluiting van die zijde van het plantsoen vormt. Het open terrein naast de veldwachters- woning is dan nog voor een andere burger woning beschikbaar. Deze afsluiting is voorts bezien in ver band met de plannen tot verbetering der volkshuisvesting door de voorgenomen bouw van een aantal arbeiderswoningen op het terrein der z.g. volkstuintjes, eigen dom der gemeente. Een en ander in aanmerking genomen, achten wij het belang der volkshuisvesting in 't algemeen door deze oplossing ge diend en deze overtuiging heeft ons het bod van Westerhof aannemelijk doen vin den. Het perceel, dat hij in eigendom zou verkrijgen, met inbegrip van een gedeelte volkstuintjes, is in totaal groot ongeveer 370 M*. Aan de linkerzijde van dit perceel zal een bestrating van 2.25 M. breedte toe gang geven tot de achtererven van de nieuw te bouwen arbeiderswoningen, welke ove rigens langs een aan te leggen straat be reikbaar zijn. Het vorenstaande heeft ons aanleiding gegeven U voor te stellen op het bod van vvesterhof in te gaan en aan hem dus on dershands voor de som van f 1200.te verkopen vorenbedoelde gemeentewoning met erf en gedeefte onbebouwd terrein, ge zamenlijk ter grootte van ongeveer 370 M*., een en ander ais is aangegeven op de situatietekening, welke met het concept raadsbesluit voor U ter- inzage ligt, en verder onder door ons te stellen voor waarden. Wordt behandeld na punt VI. Punt lil. Benoeming van 2 leden der Commissie van Toezicht op het lager on derwijs. B. en W. adviseren: Met ingang van 1 Januari 1939 treden de heren Ds. H. J. Langman te Hommerts en Ds. G. M. van Rennes te Heeg perio diek af als lid van de Commissie van Toe zicht op het Lager Onderwijs in deze ge meente. De aftredenden, die behoren tot de èategorie „ouders der in de gemeen te op een bijzondere school ingeschre ven leerlingen” en „overige meerderjarige inwoners der gemeente” zijn herkiesbaar. De commissie voornoemd heeft ter voor ziening in deze vacatures de volgende aan bevelingen overgelegd: Vacature-Ds. H. J. Langman. Ds. H. J. Langman te Hommerts; G. Posthumus te Woudsend. Vacature-Ds. G. M. van Rennes. Ds. G. M. van Rennes te Heeg; D. J. de Witte te Heeg. Wij stellen U voor uit deze aanbeve lingen een benoeming te doen. Benoemd wordt ds. Langman met 12 st., de heer Posthumus had 1 st., en ds. van Rennes met 14 st. Punt IV. Voorstel van burgemeester en wethouders betreffende toepassing van ar tikel 22 bis der L.O.Wet 1920 ter instand houding van de O.L.School te IJsbrech tum. B. en W. adviseren: Het gemiddeld aantal leerlingen over 1938 van de openbare lagere school te IJsbrechtum, naar de maatstaf van artikel 28 der Lager Onderwijswet 1920 berekend, bedraagt 451/,. Ingevolge artikel 22bis, ie lid dier wet zou de gemeenteraad in dit geval moe ten besluiten tot opheffing van deze school, tenzij hij van oordeel is, dat één der in de wet genoemde uitzonderingsbepalingen van toepassing zou zijn. In ons voorstel dd. 21 December 1937 no. 8, toen de zelfde kwestie aan de orde was, hebben wij U een uitvoerige uiteen zetting gegeven van de bij de wet van 22 Mei 1937, stbl. no., 322 in de L.O.Wet 1920 aangebrachte wijzigingen met betrek king tot de verplichte opheffing van open bare lagere scholen en van de mogelijk heden om aan die opheffingsplidht te ont komen. In een herhaling hiervan zullen wij thans niet treden. Wij volstaan met U in herinnering te brengen, dat Uw college bij zijn besluit van 23 December 1937 heeft uitgespro ken, dat de instandhouding van de enige openbare lagere school in deze gemeente, n.l. die te IJsbrechtum, ingevolge artikel 19 der Lager Onderwijswet 1920 wordt gevorderd. Dit besluit verkreeg de goed keuring ,yan Gedeputeerde Staten dezer provincie dd. 6 April 1938, 2e afd. no. 114- Ook nu achten wij de instandhouding van bedoelde school noodzakelijk. Dezelf de motieven van verleden jaar gelden ook thans, afgezien nog van de eventuele ver meerdering van het aantal leerlingen van deze school, welke te verwachten is, wan neer ons bij de begroting 1939 gegeven ad vies inzake opvoering van het aantal leer lingen door U wordt aanvaard. In dat geval zal voor 1939 het gemiddeld aantal leerlingen van meerbedoelde school waar schijnlijk boven de 50 komen. Niettemin moet de gemeenteraad dan evengoed, waar over 1938 het gemiddeld aantal leerlingen minder dan 50 bedraagt, de opheffingsmo- gelijkheid onder 't oog zien. Wij stellen U mitsdien voor opnieuw een besluit te nemen, waarbij Uw vergadering uitspreekt, dat op grond van artikel 19 der 'Lager Onderwijswet 1920 de instand houding van de openbare lagere school te IJsbrechtum wordt gevorderd. Het desbetreffende concept-besluit' ligt voor U ter secretarie ter inzage. Z.h.s. conform besloten. Temidden van de zorg en smart In ’t ongewisse leven, Dat slechts tot liefdevolle daadt Tot opbouw werd gegeven Temidden van veel lasterpraat, Critiek en droeve klachten, Die 't werkend wereld-huisgezin Tot wijfeling reeds brachten Temidden van de duisternis, Naar woord en naar geweten, Die ons in de beschavingseeuw Nog steeds wordt toegemeten Temidden van vergeefsche jacht Op geestes-overwinning, Breekt daar het oogenblik Tot diepere bezinning Het Kerstlicht straalt naai leder mensch, Straalt over héél de aarde Het schenkt verademing van geest Door religieuze waarde Het noodigt ieder menschenkind Tot dénken en tot bouwen, Het wil de richtingwijzer zijn Tot een hernieuwd vertrouwen PHILIA. Punt VII. Voorstel van burgemeester en wethouders omtrent het aangaan van een rekening-courant-overeenkomst met na der aan te wijzen bankinstelling voor het jaar 1939. B. en W. adviseren: Ter voorziening in de behoefte aan kas geld en storting van eventueel overtollige kasgelden zal opnieuw, thans voor 1939, een rekening-courant-overeenkomst moeten worden aangegaan met een bankinstelling, zijnde de laatste jaren Kingma’s Bank. In verband met de onzekere toestanden op de geldmarkt ontvingen wij de laatste jaren van Uw vergadering de machtiging, om, met inachtneming van door U vast gestelde maxima voor bedrag en rentetype, naar bevind van zaken te handelen. Wij stellen U voor ons ook voor het jaar 1939 deze machtiging te verstrekken. Het raadsbesluit, dat deze machtiging be vat, zal U in de komende raadsvergadering ter bekrachtiging worden aangeboden. De Voorz. deelt op een vraag van den heer Hofstra nog mede dat de voorwaar- den dezelfde zijn als verleden jaar. Z.h.s. conform besloten. Zie vervolg 3e blad. HT VAN SMAAK - PRUS 70 ct 'r Aan de ius, doornat geregend, koud en rillerig van 't wachten op overvolle trams. Wie is Uw medepassagier? RHEUMATIEKI Onzicht baar, nu nog voor U, doch binnenkort zult U hem voelen. En hoe! Hij bezorgt U de vreeselijkste pijnen, ondermijnt Uw gezond heid en berooft U van Uw levensvreugde. Geef hem geen kans! Verban hem met het eenig juiste middel Kruschen Salts. Eiken morgen „de kleine, dagelijksche dosis" en hij heeft op U geen vat. Kruschen Salts, uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten h f 0.40, fo.75 en f 1.60 (extra groot pak). (Adv.) e. Idem d.d. 7/8 December 1938, 2e afd., no. »io, houdende goedkeuring van de aankoop van een strook grond voor langs de pastorie der Ned. Herv. Gemeente te Heeg aan de Kerkvoogdij dier gemeente. VERGADERING van de RAAD der gemeente Voorzitter: Mr. S. M. van Haersma Bu rna, burgemeester. Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer Jellema. Punt 1. Notulen der vergadering 28 November 1938. (De Commissie bestaat uit de h.h. Gooi, Feenstra en Hofstra). Worden op advies der commissie veranderd vastgesteld. 4 te Woudsend en 2 te Lippenhuizen. Het voorschot voor bouwterrein zal f 1500 be dragen, voor den bouw f 18859, lijkse 'exploitatiebijdrage f 500. Er zijn in 1937 22 woningen onbewoon baar verklaard en evenveel zullen nog volgen als er voldoende andere woningen beschikbaar zijn. De heer van Gooi kan geen oordeel vellen over dit voorstel dat nu eerst wordt ingediend en stelt uitstel van behandeling voor. De heer Feenstra zegt dat gezien het belangrijke bedrag dat wordt aange vraagd, het hem gewenst voorkomt dat de raad beter voorgeucht wordt over het type woning dat gebouwd zal worden, spr. wil dat de raad daarover nog een beslissing zal mogen nemen, zodat het 't beste is dat nu alleen een voorschot voor het bouw rijp maken van het terrein wordt verleend. De heer N ij data complimenteert B. en W. er mee dat zij trachten het woning vraagstuk dezer gemeente snel op te lossen. Spr. is echter nog niet volledig tevreden. In de secties is gevraagd om nadere exploi- tatie-cijfers, doch B. .en W. antwoordden dat de nodige gegevens ontbraken, al meenden zij dat de huur ongeveer f 1.75 per week zou bedragen. Nu is herhaalde- djk betoogd dat de woningen moeten wor den gebouwd voor arbeiders die plm. f75 per jaar kunnen verwonen. Als het met het voorgestelde type inderdaad zo komt, is alles in orde, maar kunnen B. en W. hier over nu mededelingen -doen? De Voorz. zegt dat het inderdaad voor de leden moeilijk is zich nu direct een oor deel te vormen, maar het is aan de andere kant nodig jpoed te maken. Wij! hebben nu alle gegevens gekregen, zodat spr. de openbare vergadering schorst om in beslo ten zitting deze zaak nader te bespreken, punt V kan dan eveneens aan de orde komen. De Voorz. deelt na heropening der vergadering mede dat de leden zich alle bevredigd hebben verklaard inzake punt Vf en van andere voorstellen afzien. Z.h.s. wordt het voorstel van B. en W. nu aangenomen. Alsnu is aan de orde punt V. De heer Schilstra acht de verkoop prijs aan de lage kant, gezien ook de mooie stand. De Voorz.: Men moet goed in ge dachte houden dat er 3 stroken terrein af gaan, en de woning moet afgebroken worden en dan gelooft spr. dat men met deze prijs genoegen kan nemen. Op de stand is ook nog wel iets aan te merken. c. Resolutie van h.h. Gedep. Staten van Friesland d.d. 23 November/2 Decem ber 1938, 2e afd. F., no. 136, waarbij wordt bericht, dat tegen de loonsverhoging van den hulppontveerwachter te Uitwel lingerga van f 11.tot f 14.40 per week, geen bezwaar bestaat. d. Idem d.d. 7/8 December 1938, 2e afd., no. 9, houdende goedkeuring van de onderhandse verkoop van de Voormalige o.l.school te Wolsum aan de Ned. Herv. Kerkvoogdij aldaar. Punt V. Voorstel van burgemeester en wethouders tot onderhandse verkoop van de gemeentewoning, bewoond door r. Wis peiweij te Woudsend aan J. Westerhof aldaar. B. en W. adviseren: Van den heer J. Westerhof te Wouds end ontvingen wij een bod van f 1200. voor de door F. Wispelweij! aldaar be woonde gemeentewoning no. 3, kadastraal niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiin igs de pastorie der Ned. Herv. Gemeente Heeg aan de Kerkvoogdij dier gemeente. f. Idem d.d. 7/8 December 1938, 2e afd., no. 11, houdende goedkeuring van de onderhandse verhuur van de z.g.n. veld- wachterswoning te Woudsend aan M. Poor- tinga, gemeente-veldwachter aldaar. De sfukken c t/ta f Worden aangenomen voor kennisgeving. g. Proces-verbaal van opneming van kas en boeken van den gemeente-ontvangei over het 4e kwartaal 1938. Dit stuk wordt ter inzage gelegd voor de leden. Nagekomen zijn o.a. Verzoek van H. Boelens te Uitwellin gerga om reisvergoeding voor 3 leerlingen. Wordt h f 15 per leerling op de gebrui lijke wijze toegestaan. Naar aanleiding van een circulaire van den minister van soc. zaken wordt een crediet beschikbaar gesteld voor 2 dagen per week naar £en grondloon van f 1100 per jaar voor een controleur voor de steun verlening en als zodanig benoemd S. Eis ma, brugwachter te Scharnegoutum. Aan 7 kleine grondgebruikers zal ook een kerstgave worden uitgereikt. delingen. Voorstel van burg, en weth., gegrond op ingewonnen deskundig advies, om aan S. Yntema, visser te Hommerts, op zijn verzoek een schadevergoeding van f 54. te verlenen wegens mindere visvangst ten gevolge van de afsluiting van het vaar water te Hommerts in verband met Se bouw van een nieuwe brug aldaar. Z.h.s. aldus besloten. b. Mededeling van burg, en weth., dat, evenals vorig jaar, een Kerstgave aan on- De heer Nij dam heeft een woord van lof voor B. en W. ook voor de toelichting van hun plannen inzake verbetering der volkshuisvesting in de besloten zitting. Doch spr. meent dat er meer grond dispo nibel moet blijven voor een brede straat, nu zal deze een pad blijven, ook bij het terrein van Westerhof moet de volle breed te voor Ue straat behouden blijven. Spr. stelt dus voor van het erf niet een breedte van 2.25 M. maar van 3.50 M. af te nemen, dan zal het gehele plan beter tot zijn recht komen. De Voorz.: Deze kwestie is langdu rig besproken in B. en W. en met 'de be trokken instanties en voor het ogenblik achten wij dit niet nodig; mocht het ver breden van de straat later nog nodig zijn dan zou er aan de andere zijde altijd ruimte voor (e vinden zijn. Op dit ogenblik zou door deze wijziging het gehele plan in ge vaar kunnen komen. De heer F e e n s t r a gaat wel accoord met de gedachte-Nijdam over doortrekking van de straat, maar hij ondersteunt diens voorstel niet omdat de voorzitter terecht wijst op de mogelijkheid aan de andere zijde eventueel verbreding van de straat te vinden. De heer Cnossen wijst er den heer Schilstra nog op dat de eis gesteld is dat hier een flinke burgerwoning moet komen. Zonder ophoging van het terrein komt de prijs op f 3.25 per Ms., plus f 1.25 voor op hoging per Ma., wordt f 4.50 per Ma. Willen wij werkelijk daar later een verbre ding de straat, dan zullen wij vermoe delijk dan ook goedkoper grond aan de voor de bouw van 4 woningen te Heeg, overzijde daarvoor kunnen kopen. De heer Schilstra stelt nog een vraag welke de Voorz. beantwoordt; daar het voorstel-N ij d a m niet gesteund wordt trekt deze dit in en wordt z.h.s. conform het voorstel van B. en W. besloten. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK: maken bekend, dat döor hen is ver daagd de beslissing op het verzoek van de N.V. LANKHORST TOUWFABRIEKEN te Sneek, om vergunning tot uitbreiding van de machinale spinnerij, touwslagerij en visnettenfabriek aan de Frinsengracnt, ka dastraal bekend gemeente Sneek, sectie C nos. 2300 en 3114, door: 1. bijbouw van een ijzeren loods, die nende voor opslagplaats van grondstoffen, te verwerken in de spinnerij, in welke loods geplaatst zal Worden een takel met electromotor van 1.5 p.k., dienende voor het verplaatsen en opstapelen van grond stoffen 2. bijbouw van een fabrieksruimte, waarin werkzaamheden ten behoeve van de touwfabricage worden verricht en waar in geplaatst zullen worden 2 electromotor ren, onderscheidenlijk van 35 p.k. en van 10 p.k., respectievelijk dienende voor het in werking brengen van een Gillspinma- chine en van 3 kruisspoel- en 2 netmantel- machines. SNEEK, 24 December 1938. Adv. ia dit blad worden gratis opgenomen ia het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK i NIEUWE SNEEKER COURANT 4 r 1. 2. i. 2. IlillllllllllllllllllllllllllllllilillllllllllllllllllllU W nfh U dacht Immer», dat u nog be»t jZaSk vóór die andere auto het kruispunt *'on passeerenl Maar langs den weg moet u dat niet „den- ken”, u moet 't zeker wetenl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1