A. JANSEN Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur I SCHAAP VROLIJK VOOR OUDEJAARSAVOND 5 I F. OZINGA PUHOL Dames, ills Creams a 75 ct. per groote pol llle Cezichlswalers IOC cl. gr. tlesch No. 26 Wed. S. JOUSTRA Zn. - Wijnhandel -Gedistilleerd. Kleinzand 32 - 161.2912 - A° 1864. Neemt proef met onze zeer fijne Voorburg per Liter f3.— Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Woensdag 28 December 1938 55e Jaargang WIJMBR1TSERADEEL Trouw- en Begrafenisrijden Abonnements- en Advertentieblad Grootzand NIEUWSTIJDINGEN. ct. et. ct. Winterhanden Wintervoeten Winterteenen OFFICIEEL ORGAAN 6 10 8 I De winter teistert uw huid. Voorkom dit door het ge bruik van de bekende huid- verzorgingsmiddelen van ELIZABETH POST, de Amerikaansche schoonheid- specialiste. Alleenverkoop Steeds nieuwe wagens Lage prijzen APPELGEBAKJES Appelbollen Gevulde Poffen SLAGROOMGEBAKJES 7 ct. Gesorteerde gebakjes 6 ct. Portugeesjes 3 ct. Fijn Gevulde* en Boterkoekjes Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEEK le BLAD wa il Kleinzand ELFSTEDENTOCHT. igen voor van den vraag in de K avontuur ondervinden. opende met een woord Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS bate der hun bij een bepaald salaris be- .t men niet dan na 3 jaar, heer The SCHAAPMARKTPLEIN 9. Off. Ford Dealer - SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Doos 3Ü cent. Bij Apoth. en Drogis. NIEUWE MEEKER COURANT nilllll iiiiiiiiiiiiiiiiiiliilllliillliiliillllillllllllllrc post op f io‘oo d is 1* riesland niet meer als dit niet meer kan. Wij kun nen dan nog eens met de hogere instanties overleggen over het afzetten der banen. (Applaus). De post wordt dus o<p f 1000 gebracht. en geani- den van (Nadruk verboden). (De tocht is inmiddels uitgesteld, doch het bestuur acht het op grond van door de Bilt verstrekte gegevens niet uitgesloten dat hij dezer dagen toch zal kunnen wor den gehouden. Red. Nw. Sn. Crt.) De postbode G. van hier heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. een naar avontuur beleefd. Hij was aangewezen om de post te bezorgen in het naburige dorpje Tiras. Om zyn route te verkor ten liep hij, nu de slooten met een be trouwbare ijslaag waren bedekt, dwars door de weilanden. Hij is toen echter uitgegle den en gevallen, waarbij hij' zijn heup ont wrichtte. De man kon niet meer opstaan en beseffend dat als hij in de verschrik kelijke koude aan z'n lot werd overge laten dat voor hem een zekere dood be- teekende, schreeuwde bij luidkeels om hulp. Eenige uren Lang heeft hij dat gedaan terwijl hij zich ook langzamerhand wat door de dikken sneeuw voortuitschoof. Zoo had hij zich nog ongeveer een kilometer vooruitgewerkt, toen zijn hulpgeroep op een nabijgelegen boerderij, waar de waak hond aansloeg, werd vernomen. Spoedig was de man gevonden Op een ladder werd hij ,naar de boerderij en vervolgens naar het St. Antonius Ziekenhuis te Sneek vervoerd, waar hij in behandeling werd ge nomen. Waarschijnlijk zal hij geen blij vende nadeelige gevolgen van dit hachelijk NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Losse nrs. 5 cent. SNEEKER COURAh f (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Telefoon 2200. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. Subsidie Christelijke Landbouw school te Balk. B. en W. stellen voor het subsidie voor de school te Balk op f to te bepalen per beide dames, Dirk Boersma, en een huis vriend Japik Terpstra, gelukt het den jon gen onderwijzer ais Kostganger bij de Boersma’s mgekwartierd te wórden. De beide tantes beskuiten dan echter hun ver liefde pleegdochter voor een poosje uit logeeren te sturen. Om dit te verhinderen en om de steeds weer opnieuw opkomende moeilijkheden uit de weg te ruimen hebben de twee vrienden Dirk Boersma en Terp stra inderdaad vele malen de verzuchting, die de titel van het stuk gewonden is, te slaken. Doch ten slotte k«nt alles zooals het komen moest. Meer dan voor de inhoud van het stuk hebben wij bewondering voor het spel van de medewerkenden. Tine de Jong en de onderwijzer Jan de Boer hebben hun rollen op voorbeeldige wijze gespeeld. En ook het tweetal verzuurde tantes een perma nent en de andere tot het laatste bedrijf waren zoo echt als ze zijn konden. Dirk Boersma 'en Japik Terpstra als de samenzweerders tegen de twee gezusters waren ook heel goed. Ten slotte speelde mee Jantsje Sikkema, een buurmeisje van de Èoersma’s, dat eveneens goed spel gaf. De voorz. bracht in zijn slotwoord dank aan „Marsang" en het „Kritetoaniel’’ en wekte de aanwezige niet-leden op, zich als lid van de Krite op te geven. Een gezellig bal met muziek van de Commanders en onder leiding heer Spoelstra besloot de avond. Vastgesteld op a.s. Donderdag. Sterke ellef-steden-trekkers: U bent „menschen-van-den-dag", Ook al zij’t gij schaatsenrijders Van een zeer specialen „slag”. Zal Uw groote „slag" nog slagen In het Friesche ijs,-gewest Of zult U van slag af raken Zónder Uwen slagen-test? Dikwijls toch wordt uitstel afstel, Men begaf zich op „glad ijs”; Daarom vraag ik: Krijgt U kans nog Voor Uw gladde-ijzers-reis Het kan vriezenhet kan dooien Is 't misschien al afgelast Komt U Donderdag in Friesland Nog aan slag als „scheuvel”-gast Éérste baan-eisch is een ijsbaan, Wat men zóó heeft te verstaan: ’t Gaat om 't ellef-steden-ijsvlak, Meer om ij's dus dan een baan! 't Gaat hier om een goeden ijs-weg Zonder dooi- en plassen-pech, Voor Uw ijs-weg moet er ijs zijn, Zonder ijs is d'ijs-weg weg Namens ons s' Hoop ik, dat Donderdageen goede baan I PHIL IA. leerling voor een maximum van 5 leerlin gen ,met ingang van 1 Januari a.s. Tot nog toe was dit subsidie f 15. Z.h.s. conform besloten. Deze begroting en die van het burger lijk armbestuur worden alsriu z.h.s. vastge steld. De Voorz. wenst voor de vergadering te Sluiten de raadsleden te danken voor hetgeen zij in 1938 ten bate der gemeente hebben verricht, het is spr. natuurlijk niet mogelijk een overzicht van hetgeen tot stand kwam voor 't gehele jaar te geven, de voornaamste wijziging is wel dat spre ker nu de voorzitterszetel inneemt en de wijze waarop de zaken in de twee ver gaderingen die hij leidde verlopen zijn getuigt van ‘de sfeer welke zijn voorgan ger hier wist te scheppen. Spr. wenst den leden gezegende kerstdagen, dat het einde 1938 een goed besluit voor hen moge zijn en dat zij 1939 mogen aanvangen in goede gezondheid en dat jaar onder gunstige voortekenen tegemoet mogen gaan. De heer Abma dankt B. en W., den voorzitter; den secretaris en het personeel voor al hetgeen zij in het jaar 1938 ten bate der gemeente hebben gedaan en wenst hun bij den voortduur bij hun taak Gods onmisbaren zegen toe. (Applaus). De vergadering wordt gesloten. bij de gemeentenaren te betrekken. De Voorz.: Dit zal inderdaad zoveel mogelijk geschieden, doch het prijsverschil mag natuurlijk niet te groot zijn. Cursussen veldwachters. De heer v. Gooi vraagt of het de be doeling is dat de veldwachters permanent de cursussen'volgen, of .dat het ook eens afloopt. De Voorz.: Er komen telkens nieu we bepalingen bij, zodat de veldwachters in staat moeten worden gesteld de cursus sen voortdurend te bezoeken, opdat zij hun kennis steeds meer perfectioneren. De heer v. Gooi begrijpt wel' dat het hoofd <jer politie liefst een zo goed mo- gelijk corps onder'zich heeft, doch dat de gemeente dan alle kosten voor haar reke ning neemt gaat spr. te ver, dat doet men ook niet voor andere ambtenaren. De Voorz.: De raad heeft destijds deze regeling zelf aangenomen; ook staat het met de poxitie enigszins anders dail met andere ambtenaren. Onderhoudskosten autospuit. De heer v. Gooi vindt f 234.35 aan on- derhoud voor een autobrandspuit merk waardig veel, te meer daar deze in Wijtm- britseradeel al heel weinig gebruikt is. De Voorz.: Men zal inlichtingen te Sneek inwinnen. Straatverlichting. In de sectie is er voor gepleit de pe riode van straatverlichting te verlengen. B. en W. antwoordden dat zij met het P.E.B. overlegden om de periode te stel len van 20 Aug. tot 20 April en de Voorz. deelt nu mede dat de periode gebracht zal worden op 1 Augustus1 Mei, wat totaal f 49 meer zal kosten. Er komen 2 lichtpunten te Westhem bij en 1 te Nijland. llswegen f 100. In de secties betreurden enige leden dat de werklozen niet meer op de ijsba nen te werk gesteld mogen worden. De heer van Gooi: Hier geldt het letterlijk een levensbelang. Spr. betreurt zeer dat ons deze uitgave door Ged. Sta ten belet, wordt, het is een uitgave die -algemeen gewenst wordt. Laten wij toch in bezuiniging niet te ver gaan. De heer Huitema zegt dat het ijs met de wakken en sneeuw nu zeer gevaarlijk Uitdiepen vaarten. De heer N ij dam wijst op de Wegsloot te Woudsend die kort geleden door een machine is uitgebaggerd doch met een verkeerde taktiek. Door aanbrenging van de strekdam is het omgekeerde bereikt, de sloot is direct weer vol, daarom dient onderzocht of die dam dient verlengd te worden. De heer v. Gooi denkt dat een dam aan de andere zijde meer effect zou heb ben. De Voorz. zal deze zaak doen onder zoeken. het bijzonder tot de leden van de com missie van toezicht, den directeur van de school den heer F. W. C. de Haas? de leeraren en de afgevaardigden van de di verse zusterverenigingen. Ook .doet het spr. genoegen vexe ouders van leerlingen te kunnen begroeten. Hierna werd het H.B.S.-lied gezongen. „Millionnair tegen wil en dank”, het too- neelstuk, dat hierna werd opgevoerd, is een fantastisch verhaal van George Barr. Charley Stafford, een onbemiddeld jon geman, wordt plotseling, door het overlij den van zijn grootvader erfgenaam van een millioen. Wanneer hij over zijn eerste» vreugde heen is en op het punt staat een huwelijksaanzoek «te doen aan de pleeg dochter van zijn kostbaas, komt het be richt, dat een ander familielid een bedrag van vijf millioen aan hem heeft nagelaten, op voor waarde, dat hij het zoo juist ge- erfde bedrag in de tijd van een iaar L&t- geeft en voorts, gedurende dat jaar o.a. geen trouwbeloften doet. Dan beginnen de moeilijkheden Charley, die weliswaar groote sommen gelds aan z.g. vrienden kwijt kan, doch deze steeds met interest terug krijgt. De moeilijkheden om zijn millioen binnen de bepaalde tijd kwijt te raken, worden dus hoe langer boe grooter en het is niet dan na de meest' fantastische en vaak zeer vermakelijke verwikkelingen, dat hem dit gelukt. Ten slotte wordt Charley echter de gelukkige bezitter van de vijf mil lioen en van Mary. Dit is in het kort de inhoud van dit bij zonder geestige tooneelstuk. De verschillende rollen waren ingoede handen. Die van Robey Smith de kostbaas van den eerst zoo armen Charley Stafford en zijn vrouw, werden overtuigend ge speeld; vooral de laatstgenoemde blonk uit. Ook de eigenlijke hoofdfiguur, de mil lionnair tegen wil en dank was heel goed, hij gaf een vlotte vertolking van deze rol. De rol van Mary, het pleegkind, werd eveneens mooi gespeeld. Ook de vertolker van de rol van William Harrison gaf goed spel te zien. 1 Rosita en den komponist Frank, parasieten irley, en den uitvinder komische figuur Belasting betalen. De Ontvanger der Directe Belastingen te Sneek brengt ter kennis van belangheb benden, dat vervolging is te wachten indien de navolgende belastingen niet zijn be taald: Vóór 8 Januari 1939: Grondbelasting 1938. Alle aanslagen geheel. Personeele belasting 1938. Gedagtee- kend tot en met April geheel. Doode hand 1938. Geheel. Vóór 15 Januari 1939: Personeele belasting 1938. Gedagtee- kend October minstens 2/6 gedeelte. Inkomstenbelasting 1938/’39. Gedag- teekend Juli minstens ®/9 gedeelte. Gedagteekend October minstens 1/3 gedeelte. TOONEELAVOND STUDIESPORT. Vrijdag hield de vereeniging van H.B.S.- leerlingen, „Studiesport”, in de Harmonie een feestavond, waar door leerlingen werd opgevoerd, onder regie van mej. G. Kolt hoff, het tooneelstuk: „Millionnair tegen wil en dank”. Jaarwedde gemeentegeneesheeren. De heer van Gooi vindt de beslissing inzake de jaarwedde van den functionaris te Nijland nog altijd tegen recht en billijk heid in te gaan en zal er tegen blijven protesteren. Als spr. destijds Ld van de raad geweest was toen het oorspronkelijk besluit genomen is,-cou hij er ook voor ge weest zijn, nu echter alle omstandigheden gewijzigd zijn, is wijziging nodig omdat het onrechtvaardig is jegens andere doktoren en hier is ook een mogelijkheid tot bezui niging. De heer N ij dam acht dit cijfer ook onhoudbaar, doch er is een beslissing ge nomen voor 3 jaar geldende naar door B. en W. wordt meegedeeld en daarbij legt spr. zich i^eer. Of is er de mogelijkheid nu al aan deze bedragen te tornen. De Voorz. zegt dat de geneesheren voor 3 jaar op noemd zjjn, zo'uai dus bij de begroting 1940 hierop terug kan komen. Levering door neringdoenden in de gemeente. Naar aanleiding van een secties of het verantwoord is tegenover de neringdoenden in de gemeente, dajt de goederen voor de B-'steun centraal via Den Haag worden gekocht, antwoordt de Voorz. dat het grootste deel van de B-steun dit jaar bij neringdoenden in de gemeente is gekocht. De héér N ij dam dringt er op aan dat het gemeentebestuur ook. zal trachten zoveel moigelijk zijn eigen benodigdheden. VERGADERING van de RAAD van op WOENSDAG 21 DECEMBER 1938, des voormiddags 10 uur. Voorzitter: Mr. S. M. van Haersma Bu rna, burgemeester. Secretaris de heer K. Visser. Aanwezig 14 leden. Afwezig de heer Jellema. (Vervolg van 't vorig nummer). Bestratingen. De heer N ij d a m zegt dat de hoofd straat te Woudsend voor een deel zalwor- der herbestraat, dat di,t nodig is, is een gevolg van de aanleg van de waterlei ding, zodat nadat er herbestraat was kui len in kwamen. 1s er ook verhaal op de waterleiding, dat die een deel der herbe- stratingskosten zal dragen? De Voorz.: Deze aangelegenheid zal onderzocht worden in verband met de con- sekwenties in andere plaatsen. Materiaal wegenonderhoud. De heer Abma pleit nog eens voor bewaking bij de opslagplaatsen van gc- meentemateriaal, dat zal de moeite lonen. De Voorz.: Wij willen Uw opmerking ter harte nemen. is zodat banen nodig zijn. Spr. zou er dus vlak voor zijn dat de post weer werd verhoogd. B. en W. hadden aan de secties reeds geantwoord dat ook zij van mening ren dat de f 100 welke Ged. St. toestaan, de kosten voor beveiliging der ijswegen niet kunnen bestrijden. De Voorz. zegt dat B. en W. het geheel eens zijn met de sprekers, gelukkig kunnen wij met de f 100 de wakken nog afzetten, maar dat is het uiterste. Wij be treuren dat een gemeente met zoveel ijs wegen als de onze gelijk gesteld wordt met een gemeente als Opsterland en wil len dus wel voorstellen de ie brengen, want Frieslam Pytsie.daar was hij nog L'j een 1 UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIIIIIIIIIIIIIIimilllllllK P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Bureau: KLEINZAND 5*7 Telef. 2200 Noemen wij tenslotte _de zangeres La Rosita en den kompo op het geld van Cha: mr. Plucky een zonder hiermee afbreuk te willen doen aan de prestaties van de overige mede spelenden. De regie van mej. Kolthoff gaf blijk van een serieuze en in alle opzichten ver zorgde voorbereiding. De tooneelaanklee- ding was van- de fa. R. Dikland en Zn. en het kap werk en de grime van den heer J. de Boer. De heer De Haas sprak na afloop van het tooneelstuk een woord van dank voor de bijzonder aardige wij'ze, waarop dit was opgevoerd. Spr. bracht alle medespelenden hulde en noemde in het bijzonder mej. Kolthoff, onder wier leiding het geheel was ingestudeerd. Ten slotte feliciteerde de heer De Haas het bestuur van Studie sport met deze succesvolle avond. De heer Schijfsma sprak een kort slot woord en bood mej. Kolthoff bloemen en een boekwerk aan. Na afloop volgde een druk meerd bal onder leiding van P. J. Heeringa, met muziek Rhythm Boys. KRITE SN ITS. De Krite Snits van het Selsldp for Fryske Tael- en Skriftenkennisse hield Zondag, eerste Kerstdag, in de Harmonie een tooneelavond, waar door het Kritet.oa- niel werd opgevoerd' „Ho' Nou”, van Bult huis. Voorts werd medewerking verleend door de zangvereeniging Marsang, onder leiding van den heer B. F. Keulen. De voorz., de heer J. de Leeuw, opende met een woord van welkom tot de talrijke aanwezigen. Het staat er met de Krite goed voor, volgens spr., en hetzelfde geldt ook voor de zangver. Marsang. Het programma werd begonnen met zang van Marsang, dat, onder leiding van den 'heer Keulen eenige mooie liederen ten gehoore bracht. Hierna volgde de opvoering ‘van het tooneelstuk „Ho Nou”, dat aangekondigd werd als een „fleurich" stuk. Inderdaad is dit de beste kwalificatie voor een tooneel- werk als dit. Het is van het begin tot het einde ingesteld op de lachlust van het bliek en „Ho Nou” is als zoodanig zeker een successtuk, dat vele in dit genre treft. De geschiedenis is die van een jong meisje Tine de Jong, in stilte verliefd op - den hulponderwijzer Jan de Boer, die ech-1 Jac. Weima, ter verre van het verderf wordt gehouden 1 werd per auto naar huis gebracht, maar De president de heer J. Schijf sma 1 door haar beide tantes Rolfke en Pytsje.daar was hi; welkom, in Door een list van den broer van deze werd, dat hij pu- :k< over- Voor Uw ijs-weg moet iportieve landje het nog zal gün En ik wensch den scheuvel-grooten BOUW VAN NIEUWE JACHTHUIZEN. Alhier is opgericht de ver. tot stichting en instandhouding van schiphuizen te Sneek. Het bestuur bestaat uit de h.h. G. Vonk, voorz., J. Spoexstra, seer., R. Kase- mier, penmngliji., B. Bxoemsma en J. K. de Dood. Van B. en W. is toestemming ontvangen tot de bouw van 15 dubuexe schiphuizen achter het Burgemeester de Hoog-Park. Ook het waterschap de Snee ker Oudvaart heeft alle medewerking toe gezegd. De bouw is opgedragen aan ar chitect Leeman axhier. Te 's Gravenhage slaagde voor het examen Economie vanwege de Ned. Unie van Accountants onze vroegere stadgenoot de heer W. E. v. d. Veen, thans ass. ac countant te Rotterdam. BENOEMING KERKVOOGDEN. Door het college van notabelen der Ned. Herv. Kerk alhier zijn herbenoemd tot kerkvoogd de heeren Sj. v. d. Brug, Tj. Bouma en R. de Jong, terwijl in de vacature ontstaan1 door het overlijden van den heer R. Nieveen is benoemd de heer B. Hofstee, die allen hun benoeming heb ben aangenomen. NOODLOTTIG ONGEVAL OP *T IJS. Maandag kwamen te St. Anna Parochie bij het schaatsrijden twee personen vrij ernstig te vallen, n.l. J. Miedema te Min nertsga, die een lichte hersenschudding bekwam en op advies van dr. Kliphuis niet vervoerd mocht worden. Het andere onge val overkwam den 47-jarigen gardenier van Beetgumermoxen. Deze bewusteloos, oevreesd hersenschudding haa be- van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1938 | | pagina 1