A. JANSEN F. OZIN6A Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur Abonnement s- DE WINTER, t Dames, Ills Creams a ?5 el. per pole pol Ulo fieziGhlawaier» 100 cl. pr. llesdi Wed» S» JOUSTKA. Zn» - Wijnhandel-Gedistilleerd. Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel en Advertentieblad Trouw- en Begraf ni’srijden Ie BLAD ook tegen bedrijfsschade was verzekerd. P.S. THEORIE en PKACTIJK. NIEUWSTIJDINGEN. PHILIA. (Narfujk verboden.) de tus- gelsch en ook het Duitsch niet in voldoen- de non-stop avond Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. In de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit verzoeken we aan te 'ragen bij Boekhandel G. v. d. PIJPEKAMP, Kleinzand 2. Geslaagd voor ’t certificaat machine- schrijven volgens Wery’s 10-vinger-systeem (blindschrijven) de heer H. Tromp alhier, opgeleid door B. Brinksma alhier. Tot directeur van de r.k. H.B.S. te Hilversum is benoemd dr. Th. G. D. Stoe- linga, leeraar in de wis- en natuurkunde aan het O. L. Vrouwenlyceum te Breda. Be heer Stoelinga is op 1 Augustus 1899 te Sneek geboren. Hij bezocht de H.B.S. aldaar en studeerde van 19181924 aan de Universiteit te Groningen. In 1932 promo veerde hij aan die Universiteit tot doctor in de wis- en natuurkunde op het proefschrift Uonrexe Puntverzamelingen en op stellin gen. Dr. Stoelinga is bij het onderwijs werk zaam geweest te Meppei, Bergen op Zoom en Breda. Hij heeft verscheidene leerboeken geschreven, gedeeltelijk in samenwerking met anderen. L. Ct. s De winter teistert uw huid. Voorkom dit door het ge bruik van de bekende huid- verzorgingsmiddelen van ELIZABETH. POST, de Amerikaansche schoonheid- specialiste. Alleenverkoop SCHAAPMAHKTPLE1N O. Oil. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen Kleinzand 32 - Tel. 2912 - A° 1864. Neemt proef met onze zeer fijne Voorburg per Liter f3.— Advertentieprijs 9 ets. per regel. Btj contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Telefoon 2200. Belangrijke wegverbetering bij Joure. Een klein, doch belangrijk bestek met be trekking tot rijksweg no. 43 Groningen HeerenveenAfsluitdijk zal, naar de A.N. W.B. mededeelt, op 17 Januari worden aan besteed. Het betreft het grondwerk voor het 1800 M. lange wegvak tusschen de wegen Joure Heerenveen, waardoor de haaksche bocht aan het oostelijk einde van de kom van Joure zal worden afgesneden. Met den aan leg van dit nieuwe wegvak gaat gepaard de afsnijding van de S-bocht in de bestaande weg te Sewei, terwijl ook de trambaan zoo danig verlegd zal worden, dat de beide kruisingen van deze met de Sewei zullen komen te vervallen. Behalve voor het doorgaande verkeer be- teekent deze wegaanleg dus ook voor het verkeer van Heerenveen naar Joure een ver betering. Het werk moet een half jaar na den aan vang worden opgeleverd, waarna dan met de verhayiing kan worden begonnen. bij kerstétalages pleegt te worden ga- i bruikt. WIJ HEBBEN DOOR )E JAARSWISSEL1NG TWEE van onze Tijdichriften-Portefeuilles A ƒ8.— per jaar vrij (ekregen. Gegadigden werd door de politie een regeling getroffen om ’t verkeer langs de Leeuwarderweg zoo ongehinderd mogelijk te doen plaats hebben. Alles was verzekerd. Gebouwen en inven taris bij de Sneeker Onderlinge, terwijl men ïo 28 Woensdag 4 Jannarl 1a39 55e Jaargang Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS DHgsvè: «IEZEBRINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers net 5 cent per week. ?er post ƒ3.60; Losse nrs. 5 cent. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Ultwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 - Telef. 2200 opgeleid voor den handel. Na echter het diploma aan de Handelsschool te Amster dam te hebben behaald, koos hij een ande ren werkkring. Hij was eenige jaren werkzaam op de gemeentesecretarie van Maartensdijk bij Utrecht, totdat hij in Juli 193! werd be noemd’ tot burgemeester van Ritthem. De heer ter Haar is de christelijk-histo- rische beginselen toegedaan. Het Nederlandsch Jongelingsverbond. Onder de vele Jongerenorganisaties in ons land neemt het Ned. Jongel. Verbond wel een zeer bijzondere plaats in. Niet alleen om zijn karakter maar ook om zijn werk. Bij velen in onze omgeving is het N. J. V. geen onbekende. Vooral de Prov. Bondsdag, die in onze stad iedere Paasch-Maandag gehouden wordt, heeft daartoe veel bijge dragen. Is men echter geen lid van een Jongemannenvereeniging of van een Jon- gensclub dan treedt het karakter en ’t werk van het N. J. V. niet zoo op de voorgrond. Gok al omdat het sociale werk in kleinere plaatsen in eigen kring beperkt blijft. Maar m groote plaatsen en industriecentra is dat wat anders. Daar hebben de C. J. M. V.ers eigen gebouwen en tehuizen. Zoo is er in Hoensbroek in de mijnstreek van Limburg een tehuis, waar mijnwerkers een gezellige gezinssfeer hebben. Tegen geringe kosten kunnen ze daar kost en inwoning krijgen en zulk een tehuis is van groote waarde voor jongemannen, die ver van huis en onder moeilijke omstandigheden werken. Dan zijn er in Eindhoven drie van dergelijke tehuizen, die aan industrie-arbeiders gezel ligheid en onderdak verschaffen. De nieuwe film van het N. J. V., die hier Donderdag 12 Januari vertoond wordt, geeft een prachtig overzicht van al ’t werk, dat het N. J. V. doet. Een Verbond, dat zoo veel voor de Jeugd van ons land doet, ver dient warme belangstelling van allen. En belangstelling kunt U niet beter laten blij ken dan door bovengenoemde filmavond te bezoeken. Men zie t. z. t. de adv. in dit nr. talen zonder de geschreven tekst te volgen, nog toenemen. Dit zijn natuurlijk opmerkingen, die van pas zijn bij elk product van de Hollandsche filmindustrie; gaan wij thans na, in hoe verre de film „Vadertje Langbeen” ook aan de eischen voldoet, die men aan een speelfilm moet kunnen stellen. De inhoud heeft men zeker meegehad. Het verhaal van het weesmeisje, dat door een rijken en voor haar onbekenden heer zij noemt hem Vadertje Langbeen met wien ze later geliefd genoeg om i voor een succes- De nieuwe burgemeester van Stavoren. Bij Kon. besluit van 29 December 1938 is met ingang van 15 Januari a.s. benoemd tot burgemeester der gemeente Stavoren de heer P. W. ter Haar, met toekenning van gelijktijdig eervol ontslag als burgemeester der gemeente Ritthem (Zeeland). De heer ter Haar werd 14 April 1904 te Amsterdam geboren. Aanvankelijk'werd hij PROF. R. N. ROLAND HOLST, f Prof. R. N. Roland Holst, oud-hoog- leeraar-directeur der 'Rijx.sacademie vooa Beeldende Kunsten te Amsterdam, is Za terdagmiddag, 70 jaar oud, na een kort stondige z^exte te Bmemendaal overleden. Met hem gaat een groote figuur „uit de Nedermndscne monumentale en decoratie ve kunst heen. Belangrijke werken laat hij na, belangrijk is zijn invloed op jon gere kunstenaars geweest. De N. R. Crt. noemt zijn wandscnilderingen in de Am- sterdamsche Beurs, in het gebouw van den Nedehandschen. Diamantbewerkers Bond en in het gebouw van de Nederlandsche Heide Maatschappij te Arnhem; zijn tal rijke glasschilderingen, vooral die in de Domkerk te Utrecht. Na van 1918 af buitengewoon hoog- SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. B1OSCOOPNIEUWS. Het Amicitia Theater heeft deze week als hoof-dtiim een nieuw product van de Hollandsche filmindustrie n.l. „Vadertje nangbeen”. Het is de verfilming van het ge.ijknaj.nige zeer bekende Amerikaansche boek van Jean Webster. De fijn, ofschoon dus ontleend aan een Amerikaansche roman, is geheel in de Ne- denandsche sfeer gehouden. Gnmiskenbaar l vormt dit een van de voornaamste bekoor lijkheden van dit filmwerk; immers, vrij wel ades wat wij aan speelfilm op het witte doek "te zien krijgen is import. En alhoewel de buitenlandsche films, die hier worden vertoond over het algemeen van superieur 'karakter zijn, missen ze toch al tijd iets van het eigene; de Nederlandsche ttoeschouwer bevindt zich in een milieu, dat hem in vele opzichten vreemd is. Daar om is een filmproduct van het eigen land ons ter afwisseling ‘hoogst welkom. De Hollandsch gesproken tekst daarenboven doet de waardeering voor het geheel voor den gewonen Nederlander, die het En- Een wandelaar maakt den Elfstedentocht. De 52-jarige Amersfoorter W. de Haan heeft in de laatste week van 1938 den Elf stedentocht te voet afgelegd. Hij reisde Woensdagavond vAn zijn woonplaats naar Dokkum, vanwaar hij den volgenden mor gen om kwart voor acht vertrok naar Leeu warden. Via Franeker kwam de Haan des namiddags laat te Harlingen aan. Den volgenden dag wandelde hij naar Bolsward, Workum, Hmdeloopen, Stavoren tot Oude- mirdum, waar de tweede nacht werd door gebracht. Den laatsten dag legde de heer de Haan den afstand af naar Sloten en Ijlst om ten slotte Zaterdagmiddag om 4 uur te Sneek te eindigen. Overal onderweg, aan spoor- en tramstations, bij de politie, soms op de gemeentesecretarie, liet de wan delaar zijn „logboek” afstempelen of met T een tang van een knipdatum voorzien. T' ander.3 i^open wède^waardighedert staan aïie hl iijn iLcx opgeteekend. Hij was tot deze wandeling gekomen door de talrijke berichten over den echten Elfstedentocht. Op de schaats zou ik het niet kunnen, zei de Haan ons, maar wandelen doe ik graag. Jammer, dat het hier en daar wat glad was. Dan schiet je slecht op. Brand in Pltimveefokkerij. Toen gistermiddag kwart over vijf arbeider Blanksma vm de pluimveefokkerij van de Firma Bakkeren Van Popta aan de Leeuwarderweg bij de R.K. begraafplaats, bezig met het voeders: van de dieren in een van de kippenloodsen, is daar een petro- leumvergasser ontploft De steekvlam, die hiervan het gevolg was, veroorzaakte brand en in korte tijd stonden twee kippenloodsen en een aan dezelfde firma toebehoorende timmerwerkplaats in lichte laaie. Blanksma geraakte bewusteloos, doch kon bijtijds bui ten het brandende gebouwtje gebracht wor den. Dr. Van der Zijpp, die telefonisch ont boden was, heeft het slachtoffer behandeld, dat vrtf spoedig weer werd bijgebracht en w 1 naar zijn woning vervoerd. Intusschen de mate meester is om de films in deze brandde de kippenfokkerij als een fakkel. Er bevonden zich ongeveer zeventienhon derd stuks pluimvee in de brandende ge- i houwtjes en de snelle ontwikkeling van de brand belette vrijwel iedere poging om deze dieren van de verbrandingsdood te redden. Men’vermoedt, dat er ongeveer 1500 dieren in de vlammen of de rook zijn, omgekomen. Door het optreden van de heeren Brood- winder en Ringma is het nog gelukt eenige honderden dieren naar buiten te brengen. I Voor de rest heeft men de doode dieren op het ijs naast de fokkerij geworpen, waar i dan ook een groot aantal geheel of gedeel- telijk verbrande kippen en eenden lag. De brandweer van Sneek verscheen spoe- t dig op het tooneel van de brand met een motorspuit en ander materiaal,.doch kon uiteraard weinig anders uitrichten dan de ’overige gebouwen van het complex te be- schermen. Met eenige slangen op de water leiding heeft men het blusschingswerk verricht. De Gemeente- en Rijkspolitie ver leenden assistentie bij het blusschingswerk en zorgden er tevens voor, dat de vele belangstellenden op een eerbiedige af stand van de brand gehouden werden. Ook wordt opgevoed en trouwt, is bekend en de 'grondslag te leggen volle film. Dan is er het spel van de eerste klas Nederlandsche artisten, Lily Bouwmees ter in de eerste plaats, verder Paul Storm, als vadertje Langbeen en nog vele ande ren, 'dat van bijzonder goed gehalte is. Er zijn tal van geestige figuren in deze film, die in niet geringe mate het hoofd kenmerk er van, n.l. de humor bevorde ren. Het gezelschap regenten, dat in het weeshuis op bezoek komt is hiervan wel een van de gelukkigste voorbeelden. Gij kapper, bij -»het inzeepen klanten, gij melkboer bij het dienstmeisje aan de buitendeur, gij kruidenier achter uw toonbank, petroleumhandelaar met uw rijdend óliemagazijn, handelaar in schaat sen of welke roerende- of onroerende goe deren ook, kortom gij allen boeren, bur gers en buitenlui, die voorspeldet, dat het wel weer zou öpvriezen, hebt ongeljjk ge kregen. Want de winter is overleden. Voorloopig althans heeft hij de laatste ijskoude adem tocht over de Lage landen bij de zee uit geblazen, het water verstijvend en U wan hopig makend door de hooge brandstoffen rekening, die gij in de naaste toekomst verwacht. De winter is gegaan, de schaat sen kunnen gerust voorloopig weer in het vet der bestendigheid worden gezet om ze te laten wachten op de geboorte van een nieuwe tijd van vorst. De winter is overleden. Eenige depres sies en hooge-drukgebieden, die ergens waren, waar ze eigenlijk niet hadden moe ten zijn, hebben hem de das omgedaan. Hij stierf even plotseling als hij gekomen was en de eenige, die dit vroegtijdig einde Tweede Kerstdag voorzag, was De Bilt, ’s Avonds deelde de radio mede, dat de weerprofeten daar dooi verwachtten. Waar na ieder rechtgeaard Nederlander in %ijn stijfkoppigheid dwars-tegen-de-draad-in vol hield, dat we dan noodwendig op een pro longatie van het ijsvermaak konden reke nen. De kapper en zijn klanten, de melk boer en het dienstmeisje bij de buitendeur, de kruidenier en de juffrouw om-een-half- pond-suiker, zij allen waren het er roerend over eens, dat het wel weer zou ópvrie- zen. En, zooals hierboven ook reeds gezegd, zij "hebben ongelijk gekregen. Mogen we nu hopen op een veranderende mentaliteit ten aanzien van de heeren in De Bilt Zou men gaan beseffen, dat uit de de pressies en hooge drukken toch wel de gelijk een kansrijke weersvoorspelling te distilleeren is? Laat men nu niet naïef worden. Dan immers zou men deze vragen bevestigend willen beantwoorden. Maar zijn wij Neder landers niet steeds een beetje anders dan t 1 we niet liefst dAAr, waar 'een bordje ‘„Verboden Toegang" staat? (probeer eens een plekje te vinden, waAr niet zoo’n bordje staat, zou men hier te gen kunnen argumenteeren). Rijden We voorts niet graag met een defect achter lichtje, zoolang dat geen bonnetjes geeft? Kortom doen we niet vaak, wat we niet hadden moeten doen Daarom: „Heeft De Bilt regen voor speld „Ach kom, man, laat gerust je para pluis thuis, in De Bilt hebben ze óók brood gegeten!'' De winter is overleden, maar de hou ding de Nederlanders tegenover de weervoorspellers is onstetrfelijkl Onze wages» kunnen tegen een kle ine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiid JiiHiiiiiiiiiiiiiiir; w Door het gebeurde werd de vredige Oudejaarsavondstemming op wreede wijze verstoord, aldus meldt de Crt. Het N. v. d. D. DE REIGER UIT ZUID-AFRIKA TERUG. Het K.L.M.-vliegtuig Reiger is Zater dagmiddag na de volbrachte Dingaans- tocht veilig op Schiphol geland. Er was veel belangstelling ook van de zijde der autoriteiten. Minister-president dr. H. Co- lijn heeft jhr. Beelaerts van Blokland, die een boodschap aan de Zuid-Afrikaansche van de Nederlandsche regeering had over- gebracht, en de bemanning toegesproken. En zoo zaten w’ Oudjaarsaxond Weer gezellig bij elkaar, Wachtend op het sein van inzet Van een splinternieuw Nieuwjaar. Even wachtenja, daar slaat-ie Acht en Dertig is voorbij I Glas geheven handen schudden Wenschen klinken... nieuw getij...! In dat kleine oogenblikje Staan we weer met wenschen klaar, Maar 't is dikwijls een traditie, Weinig meer dan een... gebaarl Kijk zoo’n wensch op Oudjaarsavond Doet tenslotte prettig aan, Maar hij mag niet via mond en Hand alleen maar zijn gegaan Hij moet uit het harte komen, Dèn héeft-ie een diepen zin En op deze wijze gaat-ie Bij den Ander dieper in De practijk leert vaak zoo anders Dan de theorie het zei, Die practijk houdt de gedachte Van een handdruk vaak niet bij...! Wenschers op den Oudjaarsavond Oud en jong en arm en rijk Houdt Uw heilwensch w'e d e r k e e r i g Voor het oog in de practijk! GEDOOD IN DEN OUDEJAARSNACHT. Tc Helmond is bij een twist schen de 31-jarige A. F. de Vries en de 45-jarige G. H. Smits, die beiden onder den invloed van sterke drank verkeerden, de V. door Laatstgenoemde met een mes doodgestoken. Op Oudejaarsavond heeft de achttien jarige landarbeider J. van der Ploeg te Oosternijkerk (Fr.) bij een twist zijh dorps genoot P. C. de Boer, die even oud was, met een zakmes een achttal steken toe gebracht. Het slachtoffer is tijdens het vervoer naar het ziekenhuis te Leeuwarden aan zijn verwondingen bezweken. Het drama speelde zich omstreeks kwart voor twaalf op straat af, toen verschei dene inwoners van het plaatsje in afwach ting van de jaarswisseling buiten een praat je stonden te maken. Tusschen de twee genoemde jongelieden ontstond een hoog- loopende ruzie, waarschijnlijk uit minne nijd over een zestienjarig meisje. Het schijnt, dat Van der Ploeg uit zelfverde diging gehandeld heeft toen de ander hem bij de keel zou hebben gegrepen. Des nachts is de dader van zijn bed gelicht en na vérhoor door den veldwachter en bur gemeester Sytsma van Oostdongeradeel, tot welke gemeente, Oosternijkerk behoort, in gesloten in de marechausseekazerne te Dokkum. Dokter Dekker verleende den getroffene de eerste hulp. Het lijk, dat in beslag ge nomen is, is overgebracht naar Metslawier. De Boer was de zoon van een vrachtrijider. leeraar te iijn geweest, heeft hij van 1926 tot 1 Januari 1934 het ambt van hoog- leeraar-directeur der Rijksacademie ver vuld. Hij was eerelid van den Bond van Ne- derMndsche Architecten. Zoo is „Vadertje Langbeen” geworden tot een geestige en boeiende rolprent, die ten volle het bezoeken waard is. In het bijprogramma o.a. een showfilm en een interessante reportage uit een cir cus in zijn winterverblijf. NIEUWJAARSBAL AMICITIA. In de foyer van Amicitia werd Zondag avond Heeringa's Nieuwjaarsbal gehouden. Het was een geanimeerde en vroolijke avond, onder de leiding van den heer P. J. Heeringa. Een speciale attractie, die wel mede debet zal zijn geweest aan het groot aantal bezoekers, was, dat deze avond een non-stop karakter droeg. Er waren twee bands geëngageerd, n.l. The Rhythm Boys en The Ellington's Accordeons. Deze or kestjes wisselden elkaar om het nummer af, zoodat men afwisselend danste op de pittige muziek van de Rhythm Boys en de eveneens "bijzonder goede van het aacor- deon-ensemble. Het experiment van is zeer zeker geslaagd. Lijkje van pasgeboren kind gevonden. Vrijdagavond maakte een schipper de po litie alhier er op attent, dat er een pakje lag op het ijs van de Ontvaart, daar waar het nieuwe kanaal begint, De politie nam 't pakje in beslag en bij otderzoek bleek het 't lijkje van een pasgebnen kind van het mannelijk geslacht te tevatten. Het lijkje was gewikkeld in een groote hoeveelheid watten, waarom een hceveelheid vetvrij en bruin papier. Er bestaa ernstige reden om aan een misdrijf te deiken. De politie zet het onderzoek voort. De politie deelde ais nader mede, dat als vaststaande kan vorden aangenomen, -.,/dat het kinderlijkje ter plaatse, waar het is gevonden, reeds op of omstreeks 14 De cember is gedeponeeid, gewikkeld in een vrij groote hoeveelheic wattenpapier, zooals ran den weg staande auto‘« nogen wanneer licht op ver plicht Is géén andere ver lichting voeren dan 'n rechts geplaatst lampje, dat naar voren rood en naar achteren, wit licht geeft btN Rechts van den weg ,tac- BUIKGORDELS in zoo’n geval kiezen tur w A T n male autoverllchtlng zittend lampje, dat r •n naar achteren rüerhOrne 5 Sneek. W REPARATIE-INRICHTING! SPECIALE INRICHTING VOOR ALLE SOORTEN MAATWERK van Ing Ziekenfonds. W ■M MB SM MB Mi MB LUIIIllllllllllllllllllllllllllllHlllllillllllllllllllllL NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1