Complete Stoffering Loper rin« A. JANSEN F. OZINGA Luxe Auto-Verliiiiir met en zonder chauffeur Turf nodig? S. SCHOTANUS, 2e Zomerrok 13, SNEEK GRIEPen KOU TJERKSTRA Heeren 10 stuks 10 cent af U. Brenn i n Lmeijer Zenen SNFEK „Het huis met de luifel” Het huis voor goede mesjes Wij hebben Valtermondse in lossing Trouw- en Begrafenisrijden „SAniiei Sneeker Courant en Wymbritseradeel HOLTAP- EN AXMINSTERKARPBTTEN n. Woensdag 22 Februari 1939 55e Jaargang NIEUWSTIJDINGEN. Geestelijke en moreele herbewapening. gewenscht zoo BEWEGINGSVRIJHEID. Kleinzand 2, OFFICIEEL GEDEELTE. Igd) Woens- jeleden ’3 9 9 8 6 Zaterdagavond 6.30 uur hebben burge meester Po bande woord het onderwerp „geestelijke en moreeie her- 3 7 4 4 3 6 9 4 5 De Nederlandsche Spoorwegen zullen bij wijze van proef ’t kaartjes-knippen aan het Centraal Station te Utrecht doen vervallen. Dat Vader Spoor z’n tijd verstaat, Behoeft haast geen herhaling En ’t wordt opnieuw bewezen door De kaarten-knip-bepaling. Al kan het dikwijls nuttig zijn Om „open kaart” te spelen, Het kaart-vertoon in spoorverband Begint gauw te vervelen Zoo zien we dus, dat Vader Spoor In geenen deele stroef is: Geen kaart,, die bij de afreis nog Straks proefsgewijze „troef” is...! Het is een welkom kaart-gebaar In onze spoor-historie: Van Domstad (lAng geen domme stad) Begint de kaart-victorie! De controleur gaat graag accoord Met nieuwe spoorweg-wetten, Hij knipt goedkeurende z’n oog En n i e t de reisbiljetten! Wanneer de proef te Utrecht slaagt, Zal men hem uit gaan breiden En niemand wordt er dan „geknipt” Door ongeknipt te rijden Pa Spoor U hebt gevoeld, waaraan Uw klant véél is geleg?:. Een Nederlander is belust Opvrijheid van bewegen.1 (Nadruk verboden.) PHILIA. 1 g*e- dan tha’s Ma- 6 6 7 8 8 8 «7 9 s Ziezonu volgt het cadeau! Zaterdag begint de week van Het Boek, Breng dan aan onze zaak een bezoek. Wie EEN R1JKSDAALDER besteedt krijgt „Het Geschenk”. Maar neem dan, nota van deze wenk Ge krijgt dat bij koop van een Nederlands boek, Dusnu naar v. d. PIJPEKAMP op de hoek Sneek. Ma- .vond van Voor de moeilijkste Voor de makkelijkste Voor de zwaarste Voor de licbtste hebben wij het JUISTE MESJE Reeds van ÏR ,N. 7 I I 1 be- OH. Ford Dealer - SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen 1 juf- r het :hten ,t de n hij ector n of Wat Bes- ield? :e el- het :hoot mor- eloo uiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiimmmiiiiimimmiimu H.H. Handelaren wen van Sneek om niet alleen de ophaal dagen van 28 Februari en 15 Maart te doen slagen, maar ook om geregeld alle goederen, die ge eeiiigszins kunt missen, aan S.S.S. mee te geven. ding verzekerd worden. S HET ADRES voor H111111 iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Kerknieuws. Ds. J. L. Springer te IJsbrechtum hoopt 5 Maart afscheid te nemen van zijn ge meente en 12 Maart zijn intrede te doen te Blankenham, na bevestigd, te zijn door dr. G. Horreus de Haas te Zwolle. „ADVENDO". D.V. Donderdag 23 Februari a.s. hoopt de Chr. Gymn. Ver. „ADVENDO” wederom haar jaarlijksche uitvoering te houden in het Gebouw voor Chr. Belangen, Westersingel te Sneek. De vereeniging mag zich nog steeds in een groote bloei verheugen en telt thans 350 leden. Als bizonderheid van deze avond mag nog vermeld worden de opvoering van „Rood kapje en de Wolf”, hetgeen geheel door, den Directeur in gymnastiek is omgezet. Verder verwijzen we u naar de advertentie elders in dit blad. De inrichting van Uw toe komstig home zal geen moeilijkheden brengen dank zij de meer dan 50 toon- kamers van NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. 21 Betaling kan *5 geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. 12 Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK <S Co. Sneek. Losse nummers 5 cent SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Telefoon 2200. derdag, ’s namiddags van 25 uur. Het bestuur der stichting is U zeer er kentelijk voor de groote medewerking die tot nog toe is ontvangen en rekent ook in de toekomst op Uw krachtige steun. Ingezetenen van Sneek: DRAAGT ELKANDERS LASTEN. ZAKENNIEUWS. Zijn de wonderen de wereld nog niet uit Wie het antwoord op deze vraag wil weten, ga in de week van 23 Febr. tot 1 Maart eens een kijkje nemen in de etalage van de FA. H. HENSTRA, HOOGEND, alhier. Daar is dan een ge heimzinnig werkend apparaat geëtaleerd, bestaande uit een glazen staaf op nikkelen voetstuk en een glazen schijf, waarop en waaraan enkele voorwerpen staan of han gen. Deze voorwerpen nu bewegen door een geheimzinnige kracht, zoodat ze in te gengestelde richtingen draaien. De glazen plaat is doorschijnend en draait niet, zoo dat de oorzaak van de beweging déérin niet kan schuilen. Al hoe onbegrijpelijk dit apparaat op het eerste gezicht moge schijnen, een „echt” wonder is het toch ook weer niet. Dan Immers zou een redelijke verklaring er voor niet te geven zijn en het is nu juist de vraag, die de fa. Henstra, in de vorm1 van een prijsvraag stelt, hoe het werkt. In de winkel zijn formulieren te ver krijgen, waarop men de vraag, hoe de wer king van het wonder-apparaat is, kan be antwoorden. Voor de beste antwoorden op deze vraag worden verschillende prijzen beschikbaar gesteld. Een nauwkeurige observatie van het won derlijke apparaateen beetje scherp vernuften men maakt een goede kans, om op één van de talrijke prijjzen beslag te leggen. HET PRINSELITKE GEZIN NAAR ZWITSERLAND VERTROKKEN. Men meldt ons van offideele zijde, dat Prinses Julianja. en Prins Bernhard met Prinses Beatrix met den nachttrein naar Zwitserland vertrokken zijn voor een ver blijf van ruim drie weken. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- a,ï,i wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandabinen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. mannen-bovenkleeding, mannen-onderkleeding, vrouwen-bovenkleeding, vrouwen-onderkleeding jongens-bovenkleeding, jongens-onderkleeding, meis j es-bovenkleeding, meisj es-onderkleeding, baby-artikelen. 423 paren schoenen, 134 stoelen, 153 diverse artikelen als stofzuigers, naaimachines, kinderstoelen, ta fels, karpetten, spiegels, schilde rijen enz., in totaal 4819 stuks. Het bestuur der Stichting is in hooge mate erkentelijk voor de steun die tot nog toe werd ontvangen. Niettemin wordt op nieuw een beroep op Uw aller medewer king gedaan! Zoo gaarne werd gezien, dat in het vervolg zoo mogelijk huis aan huis iedere week het papier enz. loon worden Een keurige collectie MEUBELEN in alle prijs klassen vindt U er tentoon gesteld in combinatie met passende gordijnen en vloer bedekkingen. U slaagt er beter dan U hadt kunnen denken. „VOOR WONINGINRICHTING" gt, dat nz., in tlcitia." etd. in Verachüat DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS en dai erniele mtsavet KIEZEBRINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN stellen, s/w-le BLAD Enorme sortering in de nieuwste dessins voorradig. Cocos x Sico Bouclé Velvet Axmlnster Daarna richtte mevrouw U r b a nD e Vries zich als volgt tot de burgerij De Burgemeester van Sneek heeft niet alleen tot U gesproken als Burgemeester, maar ook als Voorzitter van de stichting „S.S.S.U reeds een en ander medege deeld over deze inrichting. In aansluiting hierop zij het mij, waar ik ook aandeel heb P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe- in het bestuur dezer stichting, vergund, thans nog een en ander te vertellen over het interne van het bedrijf. De behandeling, die het goed op S.S.S. ondergaat, kan de scherpste kritiek door staan. Direct nadat de karren van den ophaaldienst het gebouw zijn binnengeko men, wordt de inhoud gesorteerd. Goede kleedingstukken gaan naar een wasscherij hier ter plaatse, of zoo ze geen waschproces kunnen doorstaan, naar de desinfectieketel. Papier wordt tot groote balen samenge perst en daarna verkocht. Lompen worden zoo noodig gespoeld. De afdeenng kleeding en dekking komt, na het reeds genoemde reinigingsproces, in de werkplaatsen om daar te worden gere pareerd of op andere wijze te worden ver werkt. Stukken worden ingezet, twee oude japonnen worden bijvoorbeeld tot een keu rige sterke japon vernaaid enz. Het beken de: van oud- nieuw maken wordt hier on der leiding van een ervaren coupeuse en kleermaker tot i$ de puntjes toegepast. Het is een lust om te zien, hoe van een oude ratiné kimono een kostelijk kinder jurkje gemaakt wordt, van een ouderwet- sche mantel, die nog sterk en soliede is, maar die men niet meer wil dragen, een hoogst moderne meisjesjas. De kleermaker verstaat de kunst een half versleten hee- renpantalon om te tooveren tot een stevige jongensbroek en zoodanige stukken in hee- renjassen en -vesten te zetten, dat het de grootste moeite kost deze terug te vinden. De meubelmaker is dikwijls in de weer, om van twee wrakke stoelen één stevige sterke te maken, die in een huishouden nog jaren mee kan. Schoenen worden grondig gerepareerd en nagezien en gaan dan ook grif van de hand. Als U eenige uitgifte-dagen op S.S.S. kon meemaken, zou U merken^ dat de vraag naar goederen stijgende is en het aantal klanten zich uitbreidt. Te bevreem den is dit niet: velen, die eerst beschroomd tegenover deze instelling stonden, hebben nu de weg naar het gebouw gevonden, ook al, omdat de zorg, die in de werkplaatsen aan de goederen besteed wordt, in den loop van 1938 veel verbeterd is, zoodat alles in uitstekende toestand afgeleverd wordt. Een andere factor waardoor de uit gifte hoe langer hoe grooter is geworden ligt hierin, dat de inrichting van het ge bouw een practische verandering heeft on dergaan; o.a. werd een aparte wachtkamer, een uitgjfte-lokaal, een atelier voor de af- deeling heeren- en een voor de afdeeling dameskleeren in orde gemaakt. Door deze betere inrichting wordt een vlottere en prettiger manier van werken zeer bevor derd. Er is nog een reden, waardoor velen klant van S. S. S. zijn geworden: een tijd geleden werd door verschillende vrouwen ver een Li ngen alhier op initiatief van den Christen-'Vrouwenbond, een collectie nieuw goed besclJJrbaar gesteld, zooals flanellen lakens, sloop <.1, ondergoederen, kousen, de kens enz. die tegen lagen prijs aan allen, die hiervoor in aanmerking kwamen, kon den worden verkocht. Deze mooie actie der Vrouwenbonden heeft tot een merkbare uit breiding van den klantenkring geleid. Hoe kunnen wij nu aan alle aanvragen die elke week opnieuw binnenkomen vol doen? Dit kan alleen wanneer U allen, vrouwen èn mannen van Sneek, medewerkt om ons dat te verschaffen, wat erop S.S.S. noodig is. S.S.S. bestaat alleen door Uw aller hulp en geregelde medewerking. Ieder kan in dezen medehelpen, de weg is er, laat dan elkeen zijn, goeden wil toonen. Natuurlijk zal het eene gezin meer voor den ophaaldienst kunnen missen dan het andere, maar het komt er op aan, dat ieder op eigen wijze en naar eigen draagkracht meewerkt. Dan kan veel leed voorkomen én veel nood gelenigd worden. Persoonlijk heb ik zoo dikwijls geholpen bij de uitgifte der goederen. Wanneer U dit eens alle mee kon maken, wanneer U voelde hoe groot de behoefte is aan allerlei artikelen en merkte hoe leeg de kleer- en linnenkasten zijn geworden in den loop der ïljden, dan zou U nog veel meer tot de overtuiging geraken hoe noodzakelijk het is dat S.S.S. naar Uw beste krach ten steunt. Ten zeerste hoop ik, dat U wilt geloo- ven, dat het, voor U overtollige goed, nooit beter tot rijn recht kan komen, dan wan neer U het meegeeft aan S.S.S. Ieder stuk wordt op de meest geslaagde en meest hy giënische wijze verwerkt, om daarna in dht gezin terecht te komen, waar er de meeste behoefte aan is. U weet, dat wij alles kunnen gebruiken: kleeren, schoenen, beddegqed, meubilair, huishoudelijke voorwerpen enz. U begrijpt, dat we bijzonder graag die artikelen heb ben, waar nog pit in rit. Van een oude, meer dan half versleten jurk, kan met den besten wil niet iets gqeds meer gemaakt worden. Een stoel vol wormgaten is al leen maar geschikt om op te branden. Goede waar, déér is behoefte aan. Dit neemt niet weg, dat ook het oude, versle- tene welkom is, omdat het bijna altijd, zij het ook geringe waarde heeft. Een wollen jurk vol gaten en scheuren wordt met de vodden verkocht en brengt geld op; voor oud papier, mits schoo-n, wordt bij groote kwantums heel wat gebeurd. Helpt dus allen mede! Er is zooveel noodig en er kan zooveel meer geholpen worden. De kasten op S.S.S. rijn nu, na de drukke verkoop dagen van dezen zoo kon den winter, leeg. Èr moet aanvulling ko- men. Vandaar dat ik hierbij een beroep doe op U allen en wel speciaal op de huisvrou- weggehaald. Er rijn bewoners die tot nog toe niet die medewerking verleenden, als aanvankelijk werd verwacht. Niet vergeten mag worden dat door de ophaaldienst re gelmatig 20 personen aan het werk kunnen blijven. De voorraad kleeding is intusschen danig geslonken. Vooral heeren- en jon- genskleeding is er al heel weinig meer, hoewel er veel vraag is. Wij rijn daarom voornemens op 22 Fe bruari a.s. speciaal voor Jongens- en hee- renkleeding een inzameling te houden. Wij hopen, dat de opbrengst evenredig zal rijn aan de behoefte. Zij die deze stichting niet aan kleeding kunnen helpen, stellen wij in de gelegenheid om in een bus een gift te doen. Op 15 Maart volgt de groote voorjaars- inzameling. De tijd van de schoonmaak na dert weer en de dames rijn dan in de ge legenheid om weer eens een flinke oprui ming te houden in hun kasten en op hun zolders. Zij die er belang in stellen onze inrichting te bezichtigen, stellen wij daar toe gaarne in de gelegenheid iederen Don- o p p i nga en me vr. H. A. U r- Vries via de radio-centrale het gericht tot de Sneeker burgerij over derwerp „geestelijke en moreele her bewapening”. De burgemeester sprak als volgt: Door de krachtige medewerking van de Sneeker ingezetenen werd de Stichting Stoffelijke Steun in staat gesteld om over 1938 aan 483 gezinnen kleeding, schoei sel en dekking té verstrekken. Hare Majesteit de Koningin heeft als onze trouwe Landsmoeder gesproken tot Haar Volk en ons duidelijker willen zeg gen, wat rij verstaat onder den oproep tot geestelijke en zedelijke herbewapening. Onze Koningin heeft er op gewezen, dat de begeerte naar Gods nabijheid, de angst kreet van den mensch in rijn geestelijke ellende en verlatenheid, nu schier alles wegvalt, waarop de menschheid vroeger meende staat te kunnen maken, om meer Gods gemeenschap te vinden, nooit zoo sterk is geweest als tegenwoordig. Gelukkig, dat God niet verre is van de genen, die Hem zoeken onder alle volk en natie. Opnieuw is weer gebleken, dat de Ko ningin van harte meeieeft in de nooden van ons Volk en daarbij ook de middelen aan wijst om daarin verbetering te brengen. De hoofdgedachte vat H. M. de Koningin sa men in het woord van den apostel; draagt elkanders lasten. Wij allen worden opgewekt om eensge zind niet alleen het leed en de gedruktheid van hart, maar ook de materieele moei lijkheden, waaronder de slachtoffers van de crisis lijden, te bestrijden. Moge deze oproep ook weerklank vin den bij de Sneeker ingezetenen. Veel doet de Regeering om de nood te lenigen- Het is echter noodig dat heel ons Volk eensge zind de Regeering daarbij steunt. Tegenover verdeeldheid, die de krach ten versnippert en die een heel slechte heelmeesteres is voor de krankheden van onzen tijd, wijst de Koningin er op hoe de gemeenschapsgedachte weer op den voor grond moet staan. Sluit de gelederen rij net parool. Ook in de stad onzer inwoning zijn er velen die steun behoeven. Het totaalbedrag dat voor dit doel aan subsidie uit de ge meentekas moet worden besteed neemt nog steeds toe. In 1920 was dit bedrag ruim f 42000.In den loop der jaren is het ge stegen tot over de f 100.000.Voor 1939 staat op de begrooting voor dit doel uit getrokken een bedrag van f107.415. Het aantal regelmatig ondersteunden bij het burgerlijk armbestuur bedraagt 200, terwijl het aantal personen, dat wekelijks om onderstand komt vragen 150 bedraagt. Het aantal werkloozen bedroeg op 10 Fe bruari j.l. 536. Hoevelen zijn er nog bui ten degenen die onderstand ontvangen en degenen, die als werklooze steun ontvan gen, die door particulieren, diaconieën of andere instellingen worden geholpen. Hoe velen rijn er tenslotte die in stilte gebrek lijden. Het is daarom noodig dat de hand aan de ploeg blijft en de bestaande instellingen nasr vermogen worden gesteund. De commissie van samenwerking voor bijzondere nooden zal in de loop van de volgende week een collecte houden. Met warmte beveel ik deze collecte bij U aan, terwijl ik namens de commissie hartelijk dank zeg voor de steun tot heden ontvangen. Maar er is een andere instelling in Sneek, waarvoor ik thans Uw bijzondere aandacht vraag. Het is de Stichting Stoffelijke Steun, die nu voor ruim een jaar is opgericht en die in Sneek nu wel algemeen bekend is. In bijzondere mate heeft deze stichting de steun van de Sneeker ingezetenen mogen ervaren. De Stichting ontving over 1938 voor de opgehaalde 212390 K.G. papier een be drag van f 2245.aan lompen, ijzer etc. nog een bedrag van £928.841/2- In totaal £3173.841/3. Verder werd ontvangen een groote hoeveelheid kleeding, schoeisel, meu bilair enz. Hierdoor werd deze stichting in staat gesteld om aan 483 gezinnen in Sneek kleeding, dekking en schoeisel te verschaffen. Over 1938 konden uitgegeven worden: 572 stuks 327 497 386 226 326 218 129 1127 fo. 42 VASTSTELLING DER KIEZERSLIJST. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat de op heden "■P’ door hen vastgestelde kiezerslijst voor het h'P’ jaar 19391940 van 23 Februari tot en met 16 Maart a.s. op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage wordt nedergelegd en, tegen betaling der kosten, stemdistricts- gewijze, in uittreksel, verkrijgbaar wordt ge steld. Tot en met 9 Maart a.s. is een ieder be- h.p. voegd bij het gemeentebestuur verbetering van de door dat bestuur vastgestelde kie- zerslijst te vragen, op grond dat hij zelf of een ander, in strijd met de wet, daarop voor komt, niet voorkomt, niet behoorlijk voor komt, of al dan niet voor enige verkiezing aangewezen is als bevoegd bij volmacht te stemmen. Het verzoekschrift kan op ongezegeld papier worden gesteld. SNEEK, 22 Februari 1939. RECLAME KOLOM. 7 Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. I 35 UleuLil 23 20 12 13 10 II 10 14 ti 11 I! II II I 2 I I 7 2 22 21 18 18 14 10 j 2 4 3 1 ■Ml 1. en je aeten imer. er in gren- haar .otste Dan rug en borst flink met Dampo inwrijven en Dampo diep inademen. Wondert ij k zooals dèt helptl Dooi 30 ot. ?ub« 40 et Pot 50 et. Vrije bezichtiging. Franco levering. Vraagt d« nieuwe vloerbedekking „LINOBËL” V Geluiddempend Modern NIEUWE SNEEKER COURANT Abonnements- en Advertentieblad Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 7

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1