Blffl rintj (P*È) Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur A. JANSEN DOUWE EGBERTS Echte Heeren nen 10 stuks 10 cent af F. OZINGA metier Z< LUCHTBESCHERMINGS- TENTOONSTELLINO. 0 „Het huis met de luifel” Het huis voor goede mesjes Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Friesche Heeren-Baai Trouw- en Begrafenisrijden Abonnements- en Advertentieblad Zaterdag 25 Februari 1939 No. 48 Uitgave: KHZEBRINK Co. SNEEK Bureau: KLEIN ZAND 5-7 Telef. 2200 le BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 8 RECLAME KOLOM. BOEKENWEEK. NIEUWSTIJDINGEN. (Nadruk verboden). 71I11IH iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinn Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. 5 5 eest is opgekomen het initiatief .ouden van deze tentoonstelling Voor de moeilijkste Voor de makkeiijkste Voor de zwaarste Voor de lichtste hebben w ij hei JUISTE MESJE Reeds van Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 mt th en nd let ;re de te ar ok al- Steeds nieuwe wagens Lage prijzen ds ;n e- n, e- .1. oi 11 n e r- l- n SNREK 55e Jaargang Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Telefoon 2200. VERDOOVENDE MIDDELEN TEGEN PNEUMATISCHE PIJNEN. Zij zijn min of meer gevaarlijk lapwerk en het resultaat is slechts tijdelijk. Boven dien is een rheumatieklijder, door de bij rheumatische aandoeningen optredende sto ring in de huidfunctie, bijzonder gevoelig voor tocht en kou, waardoor ook na h minste tochtje de pijnen weer zullen begir nen. U moet ook niet de pijn bestrijden maar de oorzaak hiervan, die ligt in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Ge moet het kwaad met de wortels uitroeien. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met Kruschen Salts, dat lever, nieren en ingewanden aanspoort tot krachtige, regelmatige werking, waardoor het schade lijke urinezuur, dat Uw pijnen veroorzaak!, zal worden verwijderd. En als U de Kru- De inrichting van Uw toe komstig home zal geen moeilijkheden brengen dank zij de meer dan 50 toon- kamers van Een ke u ri ge collectie MEUBELEN in alle prijs klassen vindt U er tentoon gesteld in combinatie met passende gordijnen en vloer bedekkingen. U slaagt er beter dan U hadt kunnen denken. „VOOR WONINGINRICHTING’1 kBrenninL NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. weer treft men een en ander aan van hetgeen hier te Sneek reeds aanwezig is op het gebied der luchtbescherming, gas maskers, zuurstofapparaat, kisten met de middelen voor eerste hulp, enz. Gemeente werken zorgde voor een demonstratie van diverse middelen tot bescherming tegen granaat- en bomscherven; ook treft men hier allerlei gegevens aan over oorlogsgas- sen £n er is dank zij de luchtbescher mingsdienst te Heerenveen de maquette van een barak voor gaszieken. Er is lec tuur en er zijn speciale preparaten als on brandbare verf en stoffen op het gebied der luchtbescherming. Er is een lokaal waar een afdoende afscherming van licht wordt gedemonstreerd en ook de minimax- snelblusscher wordt getoond en een der belangrijkste dingen is natuurlijk de kel der, welke ingericht is als scherfvrije en gasdichte schuilkelder. Ieder die over een kelder beschikt dient deze te gaan zien om te ervaren hoe met betrekkelijk geringe middelen men deze als schuilplaats kan in richten. In de tuin een voorbeeld van een schuilloopgraaf waarin de niet-bezitter van een kelder zijn toevlucht in tijd van nood zal moeten zoeken. Deze loopgraaf is in dit geval slechts alls een demonstratie be doeld, in de praktijk zou hij minstens to M. van belendende gebouwen moeten lig gen om vrij te blijven van neerstortend puin. Wij hebben hier slechts een vluchtige opsomming gegeven van hetgeen er op deze tentoonstelling te zien is, wij hopen dat dit echter voldoende zal zijn de bur gerij op te wekken deze tentoonstelling te bezoeken, men moet nu eenmaal op de hoogte zijn van deze dingen. Na afloop van de rondleiding over de tentoonstelling, begaf het gezelschap zich vlaggenseinen, signaalfluiten, behendig heidsoefeningen,'het leggen van knoopen en verbandleggen. Ongetwijfeld een nummertje waaraan zorg was besteed. Het volgende nummer demonstreerde het redden en verzorgen van drenkelingen, door verkenners. Nadat de drenkeling door eeni- ge onverschrokken menschenredders uit het water (de souffleursbak) was gehaald, werd hij op een uit een paar jassen ge ïmproviseerde draagbaar weggedragen. Na een behendigheidsoefeningetje door de verkenners, volgde als laatste nummer voor de pauze een rimboedans door de wel pen. Uitgerust met eigengemaakte maskers, Woensdagmiddag 3 uur werd in de voor malige. huishoudschool aan de Oude Koe markt de luchtbeschermings-tentoonstelling in aanwezigheid van tal van autoriteiten waaronder ook van buiten geopend. De voorzitter van de afd. Sneek der Ned. Ver. v. LuchtbesiCh., de heer W. S a n t e m a zeide dat het hem een aange name taak was om bij gelegenheid van de opening dezer tentoonstelling allen van harte welkom te mogen heeten. Het ver heugt ons ten zeerste, aldus spr„ dat vele autoriteiten van buiten de stad aanwezig zijn. Een speciaal woord van welkom richt spr. gaarne tot den burgemeester hier ter stede, den heer Poppinga in wiens voort varende ge< tot het hoi en die zich bereid heeft verklaard deze vorm van volksvoorlichting officieel te openen. Wanneer ik, aldus een persoon moet noemen, van volksvoorlichting officieel spr,., dan nog die ik in het naar het Martiniplein, waar een demonstra tie werd gegeven met brandbommen. Deze demonstratie stond onder leiding van den comrpissariis van politie, die een en ander expliceerde. Met een aantal brandbommen werden proeven genomen, om aan te too- nen in hoeverre verschillende bouwmateria len enz. daartegen bestand zijn. Door hout brandde een dergelijke bom zeer spoedig heen, zoodat men bijzondere voorzorgs maatregelen zal moeten treffen om brand te Voorkomen, wanneer een dergejijke bom op zolder tot ontbranding komt. Een laag zand is daartoe een goed middel. Een plaat ijzer werd roodgloeiend, wanneer een brandbom er op ontbrandde. Tegen deze geweldige hitte (pl.m. 2000 graden) zijn slechts weinig stoffen bestand, asbest is goed en er wordt thans een stof door de Groninger gasfabriek gefabriceerd, waar mede g- sde resultaten verkregen zijn. Wat betreft het blusschen van de bom men kan werden opgemerkt, dat water daarvoor volkomen ongeschikt is; de bom brandt daarin door. Zand bluscht de bom ook niet, omdat deze geen zuurstof uit de atmosfeer noodig heeft en dus niet door verstikking gedoofd kan worden. Het gevaar van veel rommel op zolder werd gedemonstreerd door een brandbom tot ontbranding te brengen in een uit der gelijke rommel bestaande brandstapel. Breng dus de rommel op de zolder zoo spoedig mogelijk naar S.S.S., zoo luidde het advies, dat gegeven werd. Na afloop van de demonstratie sprak de voorzitter van de afd. Sneek van de Ned. Ver. van Luchtbescherming een woord van dank tot commissaris Van den Berg. Jaarfeest Nederlandsche Padvindersvereenlging, afd. Sneek. Woensdagavond hield de afd. Sneek van bovengenoemde vereeniging in de Harmonie haar jaarfeest. Bij de opening marcheerden de medewer kende groepen, de welpen en de verkenners het tooneel op, waarna de vlag werd ge- heschen, de padvinderseed afgelegd en ge zongen: „Hoort, zegt het voort”. Daarna sprak de voorz. van de afd. Sneek, de heer G. A. Posthuma, het openingswoord. Spr. heette in het bijzonder welkom verschillen de groepen van padvindsters en padvinders, zoowel uit de stad als van buiten. Eenige groepen zonden bericht van verhindering. Verder zeide spreker, dat de datum van 22 Februari voor deze feestavond is gekozen, omdat dit de verjaardag is van Lord Ba den Poweïl, die 82 jaar is geworden. De Sneeker padvinders hebben hem een tele gram van hulde gezonden. Hierna werd met de afwerking van het programma begonnen. De welpen begon nen met in berijmde vorm te vertellen, wat de padvindersbeweging hun alzoo leert. Dat is niet weinig; we zagen demonstraties van schen-gewoonte trouw blijft, zullen Uw pij- xzian-nroncninon dnrnaoifhohonriinr J nen geleidelijk verdwijnen, om nooit meer terug te komen. Kruschen Salts is uitslui tend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten A ƒ0.40, ƒ0.75 en ƒ1.60 (extra groot pak). (Adv.) Feestavond Jeugdige Werkloozen. •In de voormalige huishoudschool hielden de jeugdige werkloozen Woensdag ’n feest avond, welke werd geopend met een inlei dend woord van den heer Blom, leider der jeugdige werkloozen. Na alle aanwezigen een hartelijk welkom te hebben toegeroepen, moest hij tot zijn spijt mededeelen dat de Burgemeester wegens ongesteldheid niet FRIESCHE HEEREN-BAAI en BAAI-TABAK -K 8§ UlllillllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIllllllllllU voerden ze een symbolisch spel op, dat zich afspeelde in de rimboe. Een heel aardig nummer. Na de pauze, waarin een geheel uit luci fersdoosjes vervaardigd poppenhuis werd verloot, heette de voorz. allereerst de districtscommandant ds. Herder uit Frane- ker welkom. Het verdere deel van het programma werd gevuld met scènes rondom het kamp vuur, liedjes, korte leekenspelletjes enz. Een nummer dus, dat bedoeld was om een indruk te geven van het padvinderskamp- leven en als zoodanig niet ongeslaagd is. Henk Stuurop zorgde ook bij dit nummer voor accordeonmuziek. Mevrouw Posthuma had de „wooden badge”, de hoogste onder scheiding voor een leider of leidster in de Padvindersbeweging in ontvangst te nemen, het insigne werd met een kort woord uit gereikt door den districtscommandant ds. Herder. Bij dit insigne behoort een oorkon de, welke o.a. de handteekening van den koninklijken commissaris der Padvinders beweging Prins Bernhard draagt. De verjaardag van Baden Powell en zijn echtgenoote werd nog even door ds. Herder herdacht. Alle in de zaal aanwezige pad vindsters en padvinders vormden een kring op het tooneel en zongen het lied: „Hoort, zegt het voort” en een couplet van het Wil helmus. De voorzitter zeide in zijn slotwoord, dat de padvindersbeweging te Sneek in de toe komst eenige goede krachten zal moeten missen. In de eerste plaats heeft schipper Stoffer metterwoon Sneek verlaten, verder zal ook schipper Stam binnenkort zijn pad- vindersfunctie vaarwel zeggen. bijzonder het welkom wil toeroepen, dan is het die van den Commissaris van Politie, den heer v. d. Berg, die getoond heeft in een minimaal korte tijd van voorbereiding bergen werk te kunnen verzetten. Het is niet mijn bedoeling om allen, die zich ver dienstelijk hebben gemaakt bij het organi- seeren van deze tentoonstelling bij name te nöemen, maar ik geef gaarne de verze kering, dat wij als Bestuur alle lof hebben voor de medewerking van hoog tot laag, van Gemeentewerken tot de werklooze jon geren en alles wat daar tusschen ligt. Om U straks allen de gelegenheid te geven deze woorden te toetsen aan de werkelijk heid, acht ik thans het oogenblik gekomen om het woord te geven aan burgemees ter Poppinga voor de officieele opening. Burgemeester Poppinga zegt dat de internationale toestand in Europa van dien aard is, dat helaas de burgerbevolking zich heeft in te stellen op gevaren, welke ons uit de lucht kunnen bedreigen. In September hebben wij gezien hoe plotseling dat gevaar kan opkomen en wij weten al len, dat als er oorlog komt, deze zal uit breken op een tijdstip dat niemand hem verwacht. En daarom is het noodig dit de burgerij dan haar taak kent, paraat blijft en zich in vredestijd zooveel mogelijk op de hoogte stelt van de maatregelen, welke zij dan moet nemen. Het is dus noodig dat wij Nederlanders, die het oor logsgevaar vaak wat verdoezelen, het on der de oogen zien. En dan is het zoo dat luchtbescherming niet in de eerste plaats taak der overheid is, doch burgerplicht. Daarom moet iedere burge.r weten wat hij inzake lichtafscherming moet doen, wat hij moet doen als een overrompelende luchtaanval los komt om het veege lijf in de onmiddellijke nabijheid van zijn woning of daarin zelf te redden. Nu zijn wij zoo gelukkig, dat wij hier een afdeeling heb ben van de Nederlandsche Vereeniging voor Luchtbescherming, welke de bevol king zooveel mogelijk wil voorlichten over de te nemen maatregelen. Het doet spr. genoegen dat deze afdeeling ook het initi atief nam voor deze tentoonstelling. Spr. geeft de verzekering dat het gemeentebe stuur gaarne daarbij zijn medewerking heeft verleend en Git initiatief gesteund. Wat men hier krijgt t,e zien is datgene wat de Ned. Ver. v. Luchtbescherming inzake deze bescherming heeft klaargemaakt en dat ook reeds elders geëxposeerd is. Van ge meentewege is hier een gas- en scherfvrije kelder aangelegd, terwijl wij voor degenen die over geen kelder beschikken als voor beeld een schuilloopgraaf hebben doen aan leggen, zooals ieder zelf bij zijn woning zal kunnen maken. Met deze enkele woor den wenscht spr. deze tentoonstelling te openen, doch hij wil nog in het algemeen de burgerij van Sneek opwekken toe te treden als lid tot de afd. Sneek der Ned. Ver. v. Luchtbescherming, en tot de Snee ker luchtbeschermingsdienst, maar bovenal om Geze tentoonstelling te bezoeken. In September hebben wij gezien hoe men algemeen graag direct zelf maatregelen zou willen nemen, nu is men in de gele genheid te leeren hoe men die maatregelen kan nemen. Daarmee nu kennis te maken is ook van belang voor de interprovinciale luchtbeschermingsoefening van 27 op 28 Maart a.s., waarbij ook vooral op goede afscherming zal worden gelet. Die oefening zal 27 Maart na zonsondergang aanvangen en duren tot de zonsopgang op 28 Maart, wil men zijn huis, winkel of bedrijf dus in die tijd volledig gebruiken dan zal men het geheel moeten afschermen, hier kan men zien hoe dat het best gebeurt. Spr. verklaart alsnu de tentoonstelling geopend. De heer Santema richtte alsnu een woord van dank tot den burgemeester, waarbij hij gelegenheid vond ook nog de verdiensten van den directeur van Ge meentewerken ten opzichte van deze ten toonstelling in het licht te stellen. Daarna namen de aanwezigen een kijkje op de tentoonstelling, waarbij de oommissa- ris van politie deskundige voorlichting ver schafte. Een deel der expositie wordt inge nomen door de rijdende tentoonstelling der Ned. Ver. v. Luchtbescherming, welke met een aantal platen haar doel en het reeds bereikte toelicht; er worden daar diverse soorten afgeschermde lampen ge demonstreerd, ook gasmaskers, welke men ook eens mag probeeren, men ziet brisant- en brandbommen en de uitwerking daarvan afgebeeld, er zijn speciale verbanddoozen voor verwonden en gaszieken, ook is er gereedschap dat in een behoorlijke schuil kelder aanwezig dient te zijn, een huis- brandweer, een model zandkist welke in geen huis mag ontbreken, modellen van schuilkelders, voorbeelden van een rom melzolder en een zooals die er behoort uit te zien in tijden dat luchtaanvallen drei gen, de zandbedekking van deze zolder wordt getoond en een richtlamp gedemon streerd, uitvinding van een oud-stadgenoot, thans directeur van het gasbedrijf te Hee renveen, den heer Fokkema, welke 'in de praktijk uitstekend voldoet. In een vol gend lokaal vindt men de radiocentrale in dienst van de luchtbescherming door den heer Kuipers gedemonstreerd, hier is een nieuwe vinding op het gebied van lucht alarm, een z.g. toon-generator, en hier vinden we ook de Friso-verduisteringskap- pen, welke om een electrische lamp aange bracht de verlichting niet meer naar bui ten doet uitstralen. Dit lijkt ons werkelijk een zeer eenvoudige oplossing voor behoor lijke afscherming, wanneer men over elec- trisch licht beschikt. In een ander lokaal 25 Februari4 Maart. Ook al brengen wij tè dikwij(ls Uren nutteloos nog zoek, Tóch wordt weinig tijd gevonden Voor het lezen van een boek. Er zijn radio en rolprent, Er rijn politiek en sport En nog méér vraagt onze aandacht Heusch we komen tijd tekortI Wie rich echter wil verdiepen En begrip heeft van zijn tijd, Sluit rich op metboeken lezen En hij voelt géén eenzaamheid. Boeken kunnen richting geven Aan een rustig overlég; Wie een boek geeft geeft iets blijvends, Boeken wijzen vaak den weg Richtsnoer zijn ze voor het leven, Voor ons inzicht en verstand, Boeken zijn tot vergelijking Met den eigen „binnenkant”. Boeken brengen ons vertroosting In de uren van verdriet, Geven andere gedachten In nabij óf vèr verschiet Doet Uw keus uit goede boeken, Gaarne helpt men U op streek 1 ’t Is weer jaar-appèl der Boeken, Aanvang van de Boekenweek! PHIL IA. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK vLLOE«LAN£? lïleulail I ti- •r le :n 1- NIEUWE SNEEKER COURANT Vrije bezichtiging. Franco levering. Echte Deventer koek komt uit Deventer, echte Goudsche pijpen uit Gouda en echte Friesche Heeren-Baai natuurlijk uit Friesland. Vraagt daarom Echte Friesche Heeren-Baai met het merk D E. Geurige, zachte en goed-brandende tabak uit de aloude Friesche tabaksfabriek van fZV'n- AVTWWrHY

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1