Blffl Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur A. JANSEN Schoonmaak R. DIKLAND ZONEN WONINGINRICHTING QaarB.MARTEN§,0osler[lijk29 In één woord, een overweldigende sorteerlng VACA GRATIS REISBONNEN VOOR!A AR 1939 Heeren 1 10 stuks 10 cent af F. OZINGA R. MDKDT - Kolenhandel Kleinzand 78 Telef. 8184 P Advertentieblad e n P. T. T. - VOORHEEN „TANTE POS”. NIEUWSTIJDINGEN. Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Abonnement s- „Het buis met de luifel” Het huis voor goede mesjes METEOOR Trouw- en Begrafenisrljden No. 49 t Uitgave: KIEZEBRINK A Co. - SNEEK le BLAD 1 RECLAME KOLOM. lijkheid om in Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Telefoon 2200. Voor de moellijkste Voor de makkelijkste Voor de zwaarste Voor de lichtste hebben w Ij het JUISTE MESJE Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 - Telef. 2200 Zeer groote keuze in: SALON-, HUIS- EN SLAAPKAMERS Franco levering door het geheele land Eigen werkplaatsen. l Reeds van Off. Ford Dealer - SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen jarige dagcursnsisen een vormd kon worden, zelfs moesten eenige leerlingen tot een volgend jaar blij- niiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliin publiek Pos” spreekt geeft menige huisvrouw en meisje ruwe en roode werkhanden. Deze worden weder om spoedig gaaf, zacht en blank door Purol. Per 1 April a.s.: Binnenlandsche briefkaarten 3 cent. Verlaging aanteekenrecht. Verlaging abonnementstarief nieuwsbladen. Verlaging telefoontarief met Engeland. Is het niet wat uit den booze. Dat het Nederlandsch Altijd nog van „Tante En dan denkt aan brok antiek is het niet wat uit den booze, Op z’n zachtst gezegd foutief, Dat we die benaming geven Bij zóó’n P.T.T.-gerief Daarom lezers, lezeressen Brengen w’ U een nieuw idee: Haal een streep door „Tante Pos” heen, Spreek alléén van P.T.T.I Z’ is niet meer die „oude juffer" Van een lang-vervlogen tijd, Die nog vasthoudt aan traditie En vernieuwingen bestrijdt. P.T.T. spreekt onomwonden Een modern-postale taal: Past zich aan en brengt verlaging Op wel zeer, zéér ruime schaal I P.T.T. verzet de bakens Met een zakelijk verstand En heeft recht op dank en hulde Van „verzendend” Nederland! Laat de vroegere benaming Afgedaan zijn laat haar lós Pet èf voor(hoe zei men vroeger?) O, ja, juist: voor „Tante Pos”! (Nadruk verboden.) PHILIA. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rlch, Bakhuizen, Nijemlrdum, Sonde!, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrijp, Tirns, Oofinga, Gauw, Sijbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Qaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. irallelklasse ge- nog "lij ven wachten. Ook was de aangifte voor de avondcursus linnenfnaaien groot genoeg om een parallelklasse toe te staan. Verder werd in October een aanvang gemaakt met een vijf maandelijksche huishoudcursus. Hierdoor werd het onderwijs uitgebreid en moest het reservelokaal volledig voor de lessen ingericht en gebruikt worden. Daar ook nog dienstboden- en voorlichtingscur- sussen worden gegeven, waren alle school lokalen geregeld in gebruik, na September van de vroege morgen tot de late avond. Uitbreiding van de school was dus nood- NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Zaterdag IS Maart 1939 55e Jaargang die onveranderd werden vastgesteld. Hierna bracht de directrice der school, mej. Oosterbaan het verslag uit over het jaar 1938. Wij ontleenen aan dit verslag, dat het ledental der ver. thans bedraagt 117. Omtrent de cursussen vermeldt het, dat door de groote belangstelling voor de twee- zakelijk geworden, zou het onderwijs nog verder in bloei kunnen toenemen. De wen- schelijkheid van deze uitbreiding werd! in 1938 besproken. De totaal aantallen leerlingen bedroe- gen in Januari 208, in Juli 180, in Septem- ber 206 en in December 243. De resulaten van het onderwijs waren bevredigend. Van de Jflassen 19371939 konden 49 leerlingen bevorderd warden, aan drie leerlingen kon dit niet worden l toegestaan. Van de klassen 19361938 en 19371938 kon aan alle leerlingen een getuigschrift worden uitgereikt, totaaj. aan 78 leerlingen. Bij de vijfmaandelijksche cursussen zijn over het geheele jaar aan 104 leerlingen getuigschriften uitgereikt. De voorzitter bracht een woord van dank aan mej. Oosterbaan voor dit verslag en verbond daaraan een woord van dank en waardeering voor het geheele personeel voor de groote toewijding bij het vervullen van zijn taak. Mede daaraan is het te danken, dat de school zoo sterk in bloei toeneemt. De financieele commissie, bestaande uit mevr. R. van Wijkvan der Veen en de h.h. G. van de Pijpekamp en D. Rutgers had de zeer omvangrijke administratie van den .penningmeester, den heer F. W. C. de Haas gecontroleerd en in orde bevon den. Bij monde van den heer Van de Pijpc kamp werd verslag uitgebracht en spr. adviseerde om den penningmeester te dé- chargeeren, waartoe, onder dankzegging aan dezen functionnaris besloten werd. Bij de hierna volgende bestuursverkie zing werden mevr. De Kok en de heer J. Wind, bij acclamatie herkozen, terwijl in de plaats van mevr. Schijfsma, die niet her- Kiesbaar was, werd gekozen mevr. R. van »vijkvan der Veen. De voorzitter zeide het te betreuren, dat mevr. Schijfsma genoodzaakt was zich niet weer voor een herbenoeming beschikbaar te stellen. Spr. memoreerde het vele werk, dat zij voor de ver. heeft verricht; het be stuur is voornemens daarvoor een bljjk van waardeering aan te bieden. Voorts s belde de voorzitter voor schriftelijik de gevoelens van de vergadering aan mevr. Schijfsma kenbaar te maken, waarmede de vergadering accoord ging. De heer Van de Pijpekamp vroeg, in ver band met deze bestuursverkiezing nog, af het niet aanbeveling zou verdienen een? een lid van de aid. Sneek van de Neder- ^andsche ver. van Huisvrouwen in het be stuur te benoemen. Niet deze vereeniging, doch wel de bond van oud-leerlingen van het landbouw-huishoud-o-ndexwijs is in het bestuur vertegenwoordigd. Mei. Oosterbaan zeide, dat de vertegen woordiging van de bond van oud-leeriingen reeds dateert vanaf de oprichting der ver. Huishoudschool en dat dit dus in zekere zin traditie geworden is. De voorzitter achtte het om principieele redenen niet gewenscht, de ver. van huis vrouwen in het bestuur te doen vertegen woordigen, de consequentie daarvan is, dat ve.e soortgelijke vereenigingen dan aanspraak op vertegenwoordiging kunnen maken. Bovendien blijkt reeds een be stuurslid van de ver. van huisvrouwen in het bestuur zittiijg te hebben, n.l. mevr. Kaan. Hierna volgde de benoeming van de nieuwe financieele commissie, die bestaat uit mej. Lammers en de h.h. N. Silvias en J. L. Bakker, plaatsvervangende leden mevr. Casparie en de heer D. Monsma. De heer Rutgers wees op de wensche- lijkheid om in de nieuwe commissie steeds één Lid te benoemen, dat reeds in de vo rige, zitting had. Hiermee zal het bestuur in het vervolg rekening houden. Aan de orde waren hierna de plan nen tot uitbreiding van de school. Mej. Oosterbaan gaf hierbij een toelichting aan de Jiand van een situatieteekenjng- De verbouwing denkt men zoo uit te voeren de plannen zijn nog voorloopig dat in de nieuwe uitbouw de ingang voor de leer lingen komt. Beneden komt een nieuwe droogruimte, een nieuwe keuken, ook voor de huishouding, een schaftlokaal, een nieu we kamer voor de directrice, terwijl de oude directrice-kamer voor de leeraressen zal worden ingericht. Verder zullen eenige is een eisch van chr. levensbeschouwing. De langjarige actie voor premievrij staatspensioen is niet zonder resultaat gebleven, de neutrale bond heeft op dat gebied prachtig werk gedaan, wij zijn ten deze wel wat ondankbaar jegens dien bond geweest, want zijn werk is het geweest, dat de gedachte „oud en arm” in het volk aan dacht kreeg, ook in de Kamer kwam en daar de aandrang zoo groot deed worden, dat toch al een gedeelte der ouden van dagen premievrij staats pensioen heeft. En daarmede viel tevens de strijd tegen het principe van dit premievrij e staatspen sioen weg; alle partijen hebben metterdaad ge toond het te willen, want dank zij de actie van de neutrale bond van 30, 40 jaar geleden, is in 1913 en 1919 aan meer dan 400.000 ouden van dagen premievrij staatspensioen gegeven. En van welke richting deze oudjes ook waren, ze hebben het dankbaar aanvaard. Bovendien wie thans iets ontvangt krachtens de invaliditeitswet ontvangt ook daarin een stukje premievrij staats pensioen. In protestantsch christelijke kringen zijn er nog velen, die meenen, dat er nog over het principe kan worden gestreden, maar dat is uit, want in de huidige uitkeeringen van invali- diteits- en ouderdomswet zit een belangrijk deel premievrij staatspensioen. Eerst in de uitkeerin gen na 1943 zal dat niet meer zoo zijn, maar dan zal ook blijken, dat de ouden van dagen voor wie zegels geplakt zijn, bij lange na niet alle ƒ3 zullen ontvangen. Maar er is meer premievrij staatspensioen, de Kamerleden en ministers ge nieten het. En wat de pensioenen der ambtena ren betreft, 1/3 van hun pensioen krijgen ze premievrij. Het premievrije staatspensioen is dus geen kwestie meer van principe. Wel kan men nog zeggen: we willen liever verplichte verzeke ring, Maar dan zal dat systeem gansch beter moeten werken dan nu het geval is. Na 1943 zullen van de meuschen, die 65 jaar worden, talloozen bedrogen uitkomen, omdat er voor velen niet geregeld is geplakt. En dat geldt dan nog de in loondienst zijnden. Maar de vrouwen, de honderdduizenden kleine zelfstandigen met eigen bedrijfjes, voor hen is geen sprake van uit- keering uit de inv. en ouderdomswet. Misschien slechts 1/3 onzer bevolking zal dan uitkeering genieten en voor hen komt na '43 de teleurstel ling. En het aantal dat niets krijgt neemt steeds toe, het is nu misschien al 70.000. Dit vraagstuk is via de verplichte verzekering niet op te lossen. Wie ƒ6 pensioen voor man en vrouw zou willen ontvangen, zou 40 jaren lang ƒ1.20 per week premie moeten betalen. Hoe komen de kleine zelfstandigen aan zoo’n bedrag per week, terwijl zij nu al niet rond kunnen komen? Als het Kamerlid de heer Bakker dan ook zegt, dat Maatschappelijk Hulpbetoon dan die premie maar moet betalen, wijst spr. ten eerste op 't vernederende daarvan, maar boven dien, waarom deze rompslomp, als het dan toch in feite premievrij staatspensioen is, dat uit de openbare kassen wordt betaald? De verplichte verzekering heeft echter nog dit nadeel, dat hei zegel door de armsten betaald wordt, omdat de loonen vaak zoo gesteld zijn, dat men het zegel beschouwt als een opslag op het loon. En het wordt dan ook betaald door velen, die er niets aan hebben, omdat ze geen 65 jaar worden. Prin cipieel bezien krijgen we dan dit, dat het gebrek der ouden van dagen wordt gelenigd niet van de overvloed, maar uit de kleine loonen van de thans werkenden. Dat is 't onchristelijke in deze politiek. Het is wel zeer jammer, dat de groote rechtsche partijen hun hart hebben verpand aan de verplichte verzekering. Spr. is er van over tuigd, dat als ze konden, ze haar houding nu zouden herzien, en spr. gelooft zelfs, dat ze dat zullen doen, nu de chr. bond voor staatspensioen zich achter deze eisch stelt en dus uit het prot.- chr. volk zelf, want van onzen bond zijn zoowel geref., als c.-h., evangelischen als baptisten lid, de aandrang komt. Daardoor immers krijgen de leidende figuren in de groote partijen, die het premievrij staatspensioen niet willen, het niet gemakkelijk. Het meergenoemde Kamerlid Bak ker zeide, dat men bij deze verkiezingen maar niet moest spreken over staatspensioen, want dat had geen zin. Maar de heer Bakker weet wel, dat dit wel degelijk zin heeft, want de provin ciale staten kiezen de Eerste Kamer. Toen spr. pas een rede te Zwaagwesteinde hield, zeide na afloop daarvan een Ned. Herv. orthodox predi kant nu het antwoord geleerd te hebben wat in dezen nood te doen en spr. weet, dat als een predikant dat zegt in een drukbezochte verga dering, dat wijd uit verspreid zal worden en het in alle kringen van de prot-chr. groepen zal doordringen, dat het niet waar is, dat premievrij staatspensioen een onchristelijke gedachte is. En dan zullen de leiders tenslotte aan de aandrang om inwilliging van deze eisch gehoor moeten geven. Er is ook deze kant aan dit premievrij staats pensioen, dat de oude van dagen, die nu niet meer kan werken, vroeger met zijn arbeid de Voor moderne sjaals sportieve mooie aoedkoope 1JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII1IIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIC 5 VEREEN. HET FRIESCH TEHUIS „PRO SENECTUTE". In de Maandag 13 dezer te Leeuwarden gehouden vergadering van het Gewestelijk Bestuur werden o.a. behandeld en goed gekeurd het jaarverslag1 de rekening en verantwoording van den penningmeester en de begroeting voor het volgend dienstjaar. Aan het verslag ontleenen wij ten aan zien van de financieele uitkomsten dat de nood der tijden zich steeds meer en meer doet gevoelen. De rekening over 1938 is niet dan met een nadeelig saldo gesloten kunnen worden. Bij stijgende kosten van exploitatie bewegen zich de inkomsten uit pensiongelden en de contributies in da lende lijn. Gaarne vestigen wij in dit verband nog eens de aandacht op het schoone doel dat de vereeniging nastreeft en willen wij er op wijzen dat elke financieele steun in welken vorm dan ook de vereeniging verstrekt aan dat doel ten goede zal ko men. In de vacatures van het dagelijksch be stuur, ontstaan door het overlijden van den heer R. Nieveen te Sneek en het vertrek van den heer mr. K. T. Dorama te Leeuwarden, werden respectievelijk be noemd de heeren J. Halbertsma Hk.zn. te Sneek en mr. K. Westerling te Leeuwar den. Onmiddellijk na afloop van deze verga dering werd een algemeene vergadering ge houden waarin in het gewestehjk bestuur werden herkozen de heer mr. C. H. Beek huis Jr. te Leeuwarden en mevr. S. van den BergBosman te Sneek. In de vaca ture van dr. J. Oosterhuis1 werd voorzien door de benoeming van den heer W. E. Vliegenthart te Sneek. Chr. Bond voor Staatspensioen. Voor deze bond trad Dinsdag in het Gebouw voor Chr. Belangen op de heer H. P o s t h u- m a, lid der Tweede Kamer. Na een woord van welkom en gebed leest de spreker, die tevens als voorzitter fungeert, Psalm 73. Spr. gaat dan over tot zijn onderwerp: „Pre mievrij staatspensioen als eisch van Chr. recht”. Wanneer het u als mij gaat, aldus spr., en gij uw blik in de natuur laat rondgaan, wordt gij getroffen door het ontluiken van nieuw leven, dank zij den Schepper, Die het leven geeft. Wat is God groot en Zijn schepping mooi. Spr. zou willen, dat men bij dit alles wat langer dan men gewoonlijk doet stilstond. We aanvaarden die gaven van den grooten Schepper wat al te ge makkelijk, ons er niet steeds op bezinnend, dat zonder Hem wij niet zouden zijn. Op alle terrein van natuur en techniek is alles Zijn gave, Hij geeft den mensch veel. Voor wie geeft Hij dat? Aan den mensch, aan Zijn schepsel geeft Hij een ruime overvloed. Wij nu kunnen maar niet ge- loovig realiseeren, dat God geeft in ruime mate. Wij mochten dat toch wel wat beter doen. Hij gaf ook het allerbeste, Zijn Zoon, want God heeft de wereld lief en daarom geeft Hij zooveel. Wij leven dus in een wereld van overvloed; van werkkracht is er hier een overvloed van 400.000 arbeiders, die wij niet weten te plaatsen. Wij regelen de oogsten, dat beteekent dus beperken, zooals wij dat ook met de veestapel doen. En dan zijn er nog de machines en werkplaatsen, die we niet gebruiken. Als we dit alles, al deze gaven Gods, nu eens wèl gebruikten, zouden wij dan niet veel meer profiteeren van de gaven Gods? Spr. ziet het als een groote zonde, dat we deze gaven niet aanvaarden als zegeningen, doch er alleen zooveel gebruik van maken als noodig is voor ons doel, het maken van winst. Als we geen winst kunnen maken, leggen we aan kant, wat we daarvoor niet kunnen gebrui ken. Spr. is een kerksch man, doch betreurt het, dat in de kerken de spanning er niet is over dit vraagstuk, dat men niet zit met de vraag of men niet alle gaven Gods moet gaan gebruiken. Zeker we kennen de nood, doch we kennen niet de spanning over dit vraagstuk, omdat we het niet erkennen als zonde. Eerst als we dat doen, als het volk van Nederland erkent, dat het ruim ge zegend is, en al de ellende en armoede niet Gods wil is, doch gevolg van het feit, dat de leidende figuren in Nederland de gaven Gods gebruiken anders dan Hij het wil, zal het beter worden. In dit raam nu moet spr. het staatspensioen plaat sen. De oudgewordenen, de gezegenden dus, hebben z. i. krachtens deze gaven Gods, recht op onderhoud, recht op wat zij behoeven, omdat er overvloed is of kan zijn. Nederland erkent echter dat recht van den oudgewordene niet, ware dit wel het geval, dan zou de Nederlandsche volksgemeenschap in on rust verkeeren, omdat den ouden van dagen te kort wordt gedaan. Hun recht op wat zij behoe ven is een christelijk recht, voldoening daaraan Gedistingeerde sorteering KARPETTEN - LINOLEUMS TAPIJTEN GORDIJNEN MATRASSEN IN ELKE PRIJSKLASSE Gratis adviezen en begroetingen Grootzaud 87 - Sneek ’N STEEN DES AANSTOOTS! Iedere steen in uw kolen is een steen des aanstoots. Daarom doet U verstandig bij ons een proefzakje anthraciet-blokjes te bestellen. Daar treft U absoluut geen steentje in. Het kleinste kwantum be zorgen wij U gaarne. Prijs f 1.95 per HL. gelijkheid van het houden van openbare lessen. Mej. Oosterbaan achtte ongewenscht, er zal ook hierover nader in het bestuur gesproken worden. De heer Rutgers sprak nog; een woord van dank voor de vriéndelijke woorden tot hem gericht. Spr. bracht hulde aan de staf van leeraressen, waaraan spr. als oud- leeraar de aangenaamste Herinneringen beeft. De voorzitter sloot hierna met een op wekkend woord om te trachten het leden tal der ver. te vergrooten. LEDENVERGADERING VEREENIGING HUISHOUDSCHOOL. Dinsdagavond werd in de Huishoud school de jaarvergadering van da vereeni- ging Huishoudschool gehouden, onder pre sidium van burgemeester L. Po pp inga. De voorzitter sprak er in zijn openings woord zijn bevreemding over uit, dat deze vergadering steeds zoo slecht bezocht wordt. Wanneer het met de ver gadering zioo ging als met de inrichting zelve, dan zou men over belangstelling niet behoeven te klagen. Het aantal cursisten neemt toe, zoo zelfs, dat binnenkort tot uitbreiding zal moeten worden overgegaan; de plannen daartoe verkeeren reeds in een vergevorderd stadium. Spr. heette welkom verschillende leera ressen van de inrichting, als ook dan vroe- geren leeraar den heer Rutgars, en be tuigt hun zijn dank voor datgene wat ze voor de inrichting beteekenen of betee- kend hebben. Ook voor de h.h. A. Terp- stra, S. Terpstra en F. de Wit, die even eens de school als leerkracht hebben verla ten, golden deze woorden. Het was geen gebrek aan appreciatie van hun werkzaam heden, dat het bestuur besloot voor hen een vaste leerkracht aan te stellen. De voorzitter deelde nog mede, dat mis schien in de toekomst als middel om meer leden ter vergadering te krijgen, deze eens wat attractiever gemaakt zal worden, bijv, door het houden van een lezing. Mevr. Urbande Vries, las bij afwezig heid van de secretaresse, mevr. Schijf sma, de notulen der vorige vergadering, P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor toiletten worden bijgejbouwd. Boven zullen een nieuw costuumlokaaj, een paskamer en een reserve lokaal komen. De voorloopige plannen zijn reeds door den minister van onderwijs beoordeeld, van die zijde werden daartegen geen be zwaren ingebracht, wat eigenlijk al een principieele uitspraak is. Afgewacht moet ook nog worden het standpunt van het gemeentebestuur van Sneek, dat immers de rente en aflossing moet garandeerep. Bij de rondvraag vroeg de heer Van de Pijpekamp naar de mogelijkheid van uit breiding van het lejlental der vereeniging. De voorzitter antwoordde, dat er plan nen bestaan het volgend jaar een groote propagandadag voor het huishoudschool- onaerwijs te organiseeren, er zal dan o.a. door leeraressen een revue worden opgp- voerd. De heer B. Brinksma vroeg naar de mo- die niet fl VI 2 EIGEN MODELLEN NIEUWE SNEEKERCÜURANT jpei

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1