Blffl Luxe Auto-Verhuur met en zonder ehanBeur I A. JANSEN 50 SIGAARTJES in een luxe blikje. Heeren 10 stuks 10 cent af R. BERGER R. HOEDT - Kolenhandel Woensdag 22 Maart 1989 55e Jaargang Gazelle Rijwielen Gazelle Sport-Rijwielen voor Toerisme „Het huls met de luifel” Het huls voor goede mesjes Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN En dat bereikt U door Uw MEUBELEN, GORDIJNEN en VLOERBEDEKKINGEN te kopen bij Enoros TROMP SNEEK Opgericht 1901 De zaak in Tabaksfabrikaten. METEOOR anthraele t-blokjes is, dat ze geschikt zijn voor iedere haard of kachel. Trouw- en Beurafenisrijden Abonnements- en Advertentieblad RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. I „VOOR WONINGINRICHTING” i. BRENN1NKME1JER ZONEN Grootzand SNEEK Leeuwenburg No. 50 Ultgav*: KIEZEBRINK Co. - SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 en LENTE. PH1LIA. 1 4 /a Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen In de omgeving en geven daar een groote publiciteit Voor de moellijkste Voor de makkelljkste Voor de zwaarste Voor de lichtste hebben w Ij bet JUISTE MESJE en be- tusschen temperaturen waarbij U raadpleegt Uw kalender maar, Hij helpt U uit de droomen: De datum laat geen twijfel toe, De lente is gekomen...! Al waait de wind ook nóg zoo fel, Al klettert vaak de regen, Wij hebben (zij het op papier) De lente weer gekregen. Al dwarrelen de vlokjes nog Zoo af en toe ter aarde, De lente heeft (in theorie) Voorloopig reeds haar waarde Al is het weer géén lenteweer, Tóch nadert weer de lente, Dat brengt weer voorjaarshoeden-vraag (Meneer, pas op Uw... centen!) Het ga den goeden kant weer uit In deze voorjaarsdagen, We zullen graag van „nieuw geluid” In brééden zin gewagen...! Dit nieuw geluid zij goed geluid, U weet wat dat wil zeggen En ’t zal dus niet meer noodig zijn 't Breedvoerig uit te leggen. Dat nieuw geluid in dezen tijd Treftpolitieke zaken Meer naastenzin verbroedering Oorlogsbedrelging stèken...! (Nadruk Verboden.) t n Reeds van Kleinzand 17 - Tel. 2168 r a n !t n e S i- 1 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen i Ls d d .e g ft ij i. S V r £JlllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllU en ook in de fascistische landen verlangen de millioenen vurig vrede; ook de millioenen van het arme verdrukte Duitsche volk. Wij mogen dat volk nooit vereenzelvigen met zijn leiders, en wij mogen ook geloven, dat uit het vredes- verlangen der volken de groote zedelijke krach ten zullen opwassen, welke ons voor een oorlog zullen bewaren.» DE KLEINSTE WONING IS EEN PALEIS, wanneer zij gezellig en comfortabel is ingericht. 'i Merk VERO voor een gulden overal verkrijgbaar. In meer dan 50 toonkamers wordt U het mooiste overzicht gegeven voor de complete inrichting van Uw woning. Wij wachten op Uw bezoek verstrekken gaarne advies en groting vrijblijvend. Levering Franco door geheel Nederland. verkrijgen, men krijgt .rvan de bestanddeelen worden ‘gescheiden, dergelijke Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Telefoon 2200. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich, Bakhuizen, Nijemlrdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrijp, Tlrns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Of- tingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Oaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. De secretaris gaf nog eenige. mededeelin- gen over de eischen voor de middenstands diploma's, waarbij de vestigingseischen in de bouwvakken ter sprake kwamen. De vergadering maakte hi,erna, onder leiding van’ den neer Ovaa, een rondgang door het gebouw, waarvan de verbouwing reeds gedeeltelijk gereed gekomen is. Ver schillende lokalen verkeeren nog in een voorloopige toestand, andere zijn bijna ge heel voltooid. In één lokaal is net schilder werk reeds aangebracht, dat gaf dus een goede indruk van de fraaie nieuwe inrich ting van de school, waarvan de officieele opening binnen afzienbare tijd tegemoet gezien kan worden. De heer Ovaa hield daarna een lezing over het onderwerp: het ijzer-koolstofdia- gram. Voor de metaalbewerkers, die de finesses van het vak wenschen te leeren, is ken nis omtrent dit diagram onontbeerlijk, ach ter zonder eenige deskundige voorlichting wordt men er met spoedig uit wijs. Spr. gaf eerst eenige verklaring omtrent de begrippen oxydatie en reductie, het eerste is het scheikundig verbinden van een stof, een metaal, bijv, ijzer, met zuur stof, de reductie is het onttrekken van de zuurstof aan een aldus tot stand gekomen verbinding. Reductie kan geschieden met behulp van koolstof, dat grpote aantrek kingskracht heeft tot zuurstof. Een verbinding, die tot stand komt door koolstof en ijzer samen te brengen is het z.g. cementiet, het aantal ijzer-atomen in een molecule van die stof is driemaal dat van de koolstof-atomen. Het is een staal harde stof. Ook ijzerkoolstof is een verbinding tus schen deze twee stoffen, hierin bevindt zich evenveel ijzer als koolstof. Dit zijd volko men verbindingen tusschen deze twee stof fen, verhitting bijv, heeft er geen invloed op. van het percentage koolstof uitkristal lisatie daarvan veroorzaakt. Deze punten verbonden, geeft het verder verloop van deze grafische voorstelling. Spr. gaf hierna, een overzicht van de practische beteekehis van het diagram, o.a. bij het harden van staal, waanbij het koolstofgehalte daarin verkleind wordt. Dit geschiedt door sterke verhitting, waarbij de koolstof diffundeert, dus vrij komt, waarna snelle afkoeling volgt, zoodat de koolstof in vrije toestand blijft. Op deze wijze gehard staal is niet stabiel, bij' ver hitting of stooten gaat de hardheid er van achteruit. Er werden nog eenige vragen gesteld, die de spreker beantwoordde. FEESTAVOND THUSNELDA—GREATE PIER. Zondagavond hield de gymnastiekver- eeniging ThusneldaGreate Pier in de foyer van Amicitia een feestavond, waar optrad de bekende telepaath Kara el Ham med. De heer G. Vrolijk sprak het ope ningswoord en zeide, dat de medewerking van Kara el Hammed, the Rhythm Boys en den balleider den heer D. Draaier een geslaagde avond garandeerde. Dat is het inderdaad geworden. Kara el Hammed, 'die we reeds eenige keeren eerder in Sneek zagen met zijn interes sante experimenten, gaf ook nu weer vele van zijn proeven op het gebied van de te lepathie en de suggestie, die heel goed slaagden. De avond werd verder gevuld met een druk en gezellig bal. Benoemd tot directeur der Chr. Gymn. Ver. „Kracht en Vriendschap" te Lemmer onze stadgenoot de heer W. Mon- sma. REUZE GESCHIKT Het prettige van de Geschikt in gebruik, Geschikt In prijs en dus reuze geschikt voor U. Begint U voorloopig eens met een proefzakje! Prijs f 1.95 per H.L. Kleinzand 78 Telef. 8184 Openbare vergadering S.D.A.P. Voor de afd. Sneek der S.D.A.P. sprak Vrij dagavond in een openbare vergadering in de Harmonie ir. J. W. Albarda. Steun in de Strijd speelde bij de opening de internationale en later nog eenige nummers. De heer P. v. d. Veen opende, deed enkele mededeelingen over de in Den Haag te houden demonstratie en protesteerde tegen het feit, dat er thans Sneeker werkloozen in een werkver- schaffingsobject geplaatst zijn, waar zij zelfs het steunbedrag niet kunnen halen. Ir. Albarda zegt, dat het moeite kost in deze tijd de gedachten te bepalen bij de binnen- landsche politiek, nu de internationale gebeurte nissen ons met zorg en spanning vervullen. Wij leven in een hoogst onzekere en onveilige tijd, nooit bedreigde oorlogsgevaar Europa zooals nu. Waar is de stemming uit die jaren na den oor log gebleven, toen wij meenden, dat de vrede misschien wel voorgoed verzekerd zou zijn, zich overal liefde voor de vrede openbaarde en af schuw van de oorlog? Zeker, ook toen was er wel wantrouwen, doch er werkten onder de vol ken zulke groote vredeskrachten, dat de regee- ringen geen porlog konden ontketenen. Dat alles is veranderd met de opkomst van het fascisme, met de komst dus van het Italië van Mussolini. Dat haliaansch fascisme bedreigde Frankrijk, maar erger werd het na de 2e groote overwin ning van het fascisme, nl. in 1933 in Duitsch- land, toen het onder leiding van Hitler een ge vaar werd voor alle volken ter wereld en een haard van oorlogsgevaar, die steeds feller op laaide. Rust is nu uit de wereld verdwenen, bijna zelfs alle vreugde; er is immers geen samen komst meer waar niet op de achtergrond dat gevaar aanwezig is. Zoover is het reeds geko men dat de drie totalitaire staten, waar dus het regime heerscht, dat alle burgers tot slaven van het centrale gezag maakt, dus Duitschland, Italië en Japan, een gezamenlijk programma hebben. Ze zijn verbonden door het zgn. antikomintern- pact, dat in wezen geen samenwerking is om het communisme te bestrijden, doch óm de democratie uit te roeien, en andere volken aan hun macht te onderwerpen. Zij hebben van dat programma al sommige punten verwezenlijkt: Mantsjoerije, Abessinië, Spanje, Oostenrijk, Su- detenduitschland. Gedeeltelijk is dat nog maar met China het geval, waar het wat tegenvalt, omdat het Chineesche volk over een ontzaglijk weerstandsvermogen blijkt te beschikken. Een paar dagen geleden heeft Tsjecho Slowakije opgehouden te bestaan en dat heeft de meening van hen bevestigd, die direct van oordeel waren, dat München met de vrede zou brengen. En wat staat er nu verder op het programma? Zullen de Duitsche verlangens nu naar Zuid-Oost- Europa gaan of naar het Westen om bv. de Nederlandsche vliegvelden en havens te gebrui ken in de strijd tegen het Engelsche wereldrijk of moet eerst Italië in Noord-Afrika vechten tegen Frankrijk, om Duitschland dan op een geschikt oogenblik in staat te stellen ook naar het Westen toe te slaan. Wij weten het niet, maar ieder land moet zijn maatregelen nemen en dus is een bewapeningswedstrijd losgebro ken, en tot voor enkele dagen hoorde men, dank zij de toegenomen kracht der groote democra tieën, met eenige hoop over de toekomst spre ken; er zouden misschien conferenties komen nu de democratieën sterk genoeg waren om niet onder de bedreiging van het Duitsche kanon te behoeven te onderhandelen. De Engelsche staatslieden lieten hoopvolle klanken hooren, president Roosevelt sprak vastberaden taal, en een verheugend feit was ook de keuze van den nieuwen paus, een man dien Duitschland als zijn vijand beschouwde en van wien Mussolini had gezegd „die mag hét niet worefen”. Ér was dus hoop, al wordt er dan ook eigenlijk al oorlog met geld gevoerd, maar met het doel de oorlog met bloed te voorkomen. Maar ook de oorlog met geld kan niet straffeloos worden voortge zet; want dan zal deze een economische en fi- nancieele crisis veroorzaken, veel erger nog dan die wij meemaken en deze zal leiden tot een politieke ontreddering, waarin ook de vrijheid te loor zou gaan. Daarom moeten zoo spoedig mo gelijk de groote vraagstukken op de conferenties gebracht worden en opgelost, om daarna de beperking van de bewapening en zoo mogelijk de ontwapening ter hand te nemen. Voor het oogenblik is de kans op dit overleg vernie tigd. Er moet echter een oplossing komen of er zal een oorlog uitbreken, met ontzaglijk veel slachtoffers, waarna weer een vrede zal komen als een dictaat van wraaklust en zoo iets moeten we niet meer hebben. Daarom dus moet er aan gestuurd op conferenties voor een vreedzame oplossing, doch dat is een ontzaglijke taak, ge zien de moeilijke problemen. Stel U alleen zelfs maar voor de gevolgen der inkrimping van de bewapening, als het tot een internationale be perking komt, welk een werkloosheid kan dat geven, daardoor zal ook al weer een nieuwe crisis dreigen. Daarom moet tegelijk onderzocht worden een internationaal plan van den arbeid. Er zal een overgangsregeling noodig zijn en een internationale ordening zal dan van de oude liberale theorie der onbelemmerde economische vrijheid niets doen overblijven en men zal van de socialistische economische theorieën gebruik moeten maken. Dus ook als wij blijven gelooven, dat we aan het oorlogsgevaar ontkomen gaan wij jaren tegemoet waarin wij zullen hebben te worstelen met ontzettend moeilijke problemen. Welk een ontzettend zware taak wacht dus de jeugd van thans, om straks de wereld, door het fascisme tot een ruïne gemaakt, weer op te bou wen. Aan ons de taak de jeugd zoo te vormen, dat ze in staat is die taak te vervullen. Tot op de laatste minuut bestaat de mogelijkheid, dat de oorlog voorkomen wordt, want vele millioe nen met ons hopen op vrede, millioenen uit alle landen en groepen, want op dit gebied zijn er geen klassetegenstellingen, het bloed van arm en rijk wordt in een oorlog gelijkelijk gevraagd, Pnrlwtraat - Tel. 2811 P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden» HET ADRES voor Hoofdpljn, Kiespijn. £‘^2*$ altijd aan poeder of cachet van Mllnhardt. Mijnhardt'j Poeders per stuk 8 ct. Does 45 ct. Cachets, genaamd „Mljnhardtfes" 2 st. 10 ct. I' - 50 ct. groot,er wordt en wanneer het ledental zich niet uitbreidt, is opheffing niet denkbeel dig. In d,e eerste plaats zou dat nadeelige gevolgen hebben voor de odd-leerlingen zelf, voor wie deze vereeniging het eenige middel is ora met elkaar in contact ite blijven. Dat is noodig, willen er groepjes gevormd worden, die met rijkssubsidie voortgezet onderwijs ontvangen in eenige tak van hout- of metaalbewerking. Een dergelijk groepje moet uit minstens 15 personen bestaan, wil een cursus, doorgaan. Het ambachtsonderwijs is veranderd, vroe ger, met de drie-jarige cursus werd slechts de grondslag gelegd, nu met de twee jarige cursus en het daarop volgend win- ier-avond-onderwijs, kan men zich van alle details van ’t vak op de hoogte stellen. Voor het tot stand brengen van dergelijke studiegroepen ook voor de eischen van de vestigingswet kunnen deze gqvormid Is de ver. van oud-leerlingen een onmisbare schakel, daarom is een vermeerdering van de animo voor het werk daarvan zoo noo dig. Wij hebben ondanks deze zorgen door de internationale toestand teweeg gebracht, toch ook onze aandacht te wijden aan de dingen des dagelijkschen levens. Ondanks alles wat ons be angstigt moeten wij ons wijden aan onze dage- lijksche plichten. Temeer omdat het gevaar dat we van buiten loopen om aan een dictatuur te worden onderworpen, ook van binnenuit dreigt Er is immers in ons land een beweging van landgenooten die zich tenminste landgenooten noemen welke zich voorstelt een dictatuur hier te vestigen, naar het model van Duitsch land. Die beweging, de nat. socialistische, zou niet opgekomen zijn als er de crisis niet was en ontreddering onder sommige groepen van ons volk had gebracht. De arbeiders zijn nog het best tegen de invloed van crisisnood en ver twijfeling bestand gebleken, de communisten hebben hen niet kunnen meeslepen. Minder weerstandsvermogen bezaten tal van wanhopige boeren en middenstanders, hen sleepte de N.S.B. mee met het doel de vrijheid hier te vernietigen. Pleegt een wanhopige wel eens zelfmoord, hier tracht een groep wanhopigen politieke zelfmoord te plegen. Daarom moeten we naar buiten front maken tegen het gevaar, dat vandaar dreigt, maar ook paraat blijven tegen dat wat van binnen uit dreigt. En die paraatheid dient, ge zien de oorzaken van dat gevaar, zich te uiten in een strijd voor de welvaart. En daarom voeren wij al eenige jaren strijd tegen de kabi netten, welker politiek ons allerminst bevredigt. De aanpassingspolitiek van het eerste kabinet- Colijn „breng het levenspeil omlaag” hebben wij steeds bestreden en er tegen ge waarschuwd. Verlaging der loonen van het overheidspersoneel werd door dat kabinet door gevoerd en werd al spoedig gevolgd door een loonsverlaging in de particuliere nijverheid, welke ook door dat kabinet bevorderd werd. Er kwam bezuiniging, beperking van nieuwe wer ken, en ook van de sociale uitgaven. Wij heb ben er toen op gewezen, dat deze beperking van uitgaven ook de koopkracht verminderde en dus daardoor ook de middenstand getroffen werd en via deze weer de industrie en land bouw, die dus weer werkkrachten zouden moe ten ontslaan, zoodat deze politiek de werkloos heid juist bevorderde. Daardoor zouden de staatsuitgaven voor dit doel weer toenemen, bij een dalende belastingopbrengst. De geheele aan passingspolitiek zou dus ten slotte niets opleve ren. De ervaring heeft ons in het gelijk gesteld, de staatsfinanciën werden steeds slechter. Wij hebben ons echter niet beperkt tot kritiek, wij hebben ook aangewezen wat er moest geschie den. Wij hebben gezegd, dat de regeering juist moest zorgen de koopkracht te handhaven, zoo mogelijk zelfs opvoeren, door het ondernemen van groote werken en het bevorderen van de industrieele bedrijvigheid. In 1935 vatten wij die ideeën samen in het „Plan van den Arbeid” als voorbeeld van een systeem om ons volk weer aan de arbeid te brengen. Het plan was geen bedelpartij om meer steun, maar een eisch om meer arbeid. Wij hebben gezegd: onze arbeiders zijn geen luilakken, klaploopers of bedelaars, zij snakken naar arbeid, om in het levensonderhoud van hun gezin en ons volk te voorzien, wij wil len dat zij door eerlijke arbeid als vrije menschen in een vrij land kunnen leven. Wij wilden dan daarvoor in de eerste plaats groote werken doen ondernemen; kapitaal is er daarvoor in over vloed, het ligt ongebruikt bij de banken; de ar beiders zijn werkloos, de staat brenge deze beide productiefactoren bij. elkaar, en ontwerpe wer ken, die ook de toekomst van ons volk zullen verbeteren. Het plan vond weerklank bij het volk, de regeering verwierp het echter, al gaf ze met mondjesmaat kapitaal voor groote wer ken, echter zelfs niet voldoende om de toene mende inkrimping bij de industrie op te vangen. Toen kwam in 1937 het nieuwe kabinet met 4 katholieke ministers, de katholieke Staatspartij had bij de verkiezingen de leuze aangeheven: „Arbeid voor ons volk”. Het was een verlossend woord, maar waar bleef daarna de verlossende daad? Een heel jaar ging voorbij zonder die daad, in het najaar 1938 kwam echter de nieuwe koers, de aanpassing was geëindigd, men kwam met het plan-Westhoff, dat op groote schaal werken tot bodemverbetering, dus cultuur tech nische werken wilde ondernemen. Het bleek, dat ons werk voor het Plan van den Arbeid niet vergeefs geweest was, want in dit nieuwe plan vonden wij tal van gegevens, welke de onze bevestigden. nllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllr Men kan echter ook een mengsel van ijzer en koolstof 1 dan een stof, waarvan kunnen mengsels zijn o.a. ferriet, austhemiet en ferliet, dit zijn hardbare staalsoorten. Men krijgt zoo, door de stoffen ijizer en kool stof in verschalende verhoudingen temen gen, vele staalsoorten, die alle toepassing vinden en in de practijk genummerd wor den. Voor een juist overzicht van al deze soorten staal dient nu het ijzer-koolstof- diagram. Men neemt hiervoor een coördi natenstelsel, 2 assen, de eene horizontaal, de andere verticaal. Op de horizontale as worden de procenten koolstof, in het ijzer opgelost, afgezet, op de verticale as de temperaturen. Bij o pet. koolstof l^eft het ijzer een bepaald smeltpunt, dat punt wordt op de horizontale as aangegeven. Bij het stijgen van de hoeveelheid opgedoste kool stof, wordt het smeltpunt van ’t ijzer lager en zoo kunnen voor de verschillende pro centen koolstofgehalte de smeltpunten be paald worden en op de grafiek aangetee- kend. De aldus verkregen grafische voor stelling heeft de vorm van een kromme, met 'n scherp minimum, 't teuteoticum, voor de temperatuur, die als smeltpunt kan wor den verkregen. Bij deze temperatuur kan slechts één bepaald gehalte aan koolstof de stof het smeltpunt doen bereiken, wan neer er minder koolstof in wordt gebracht, wordt de stof vast, bij vermeerdering van de hoeveelheid koolstof kristalliseert dit uit tusschen het ijzer. Ook bij hoogere temperaturen is er steeds een punt, waarbij een vermeerdering le BLAD NIEUWE SNEEKER COURANT i (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK éi Co. Sneek. Losse nummers 5 cent SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad) ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets, per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. VEREENIGING OUD-LEERLINGEN SNEEKER AMBACHTSSCHOOL. Bovengenoemde vereeniging hield Za terdagmiddag in het gebouw van de Am bachtsschool de jaarvergadering. De vergadering, die Slecht bezocht was, stond onder voorzitterschap van den direc teur der school, den heer C. O v a a, die lijdelijk deze functie zal waarnemen. In de plaats van den heer Buwalda, die verhin derd is langer het secretariaat waar te nemen, werd benoemd de heer Posthuma. Het bestuur zal met een algemeen adjunct worden gecompleteerd. De voorzitter richtte een ernstig woord tot de vergadering. Wanneer de animo van U ledea voor hst werk dar var. niet Adv. in dit blad worden gratia opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK I- I 1 i I r I 3 r i i NIEUWE SNEEKER COURANT 1 i i i 3 1 5 i 5 1 i" ht 1 t i. 1 I p 1 I

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1