IHIEIEN til OfHEM R. BERGER I. BBENNINKMEIJER ZONEN a Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Gazelle RITMEESTER. TROMP SNEEK Abonnements- en Advertentieblad Woensdag S April 1939 Se Jaargang Wo. 84 Uitgave: KIEZEBRINK A Co. - SMEEK INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. Ie BLAD RECLAME KOLOM. s voor NIEUWSTIJDINGEN. s Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN iiniiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiu Uw Garderobe voor het komende voorjaar ver zorgen zou moeilijk zijn indien Idt dit, met ram het ge- kwam bieden: aist zijn?” Hij Het huisgezin GRAAF MORETUS Het fijnste KNAK sigaartje in keurige doosjes van 10 stuks voor 30 cent. U moet ze eens proberen I Voor winkeliers bij TROMP SNEEK Kleinzand 17 Tel. 2168 ililililiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii ERNSTIGE VERWAARLOOZING. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Crt. Donderdag heeft de kinderpolitie alhier met kracht ingegrepen in een ergerlijk ge val van Irinderverwaarloozing. Reeds eeni- gen tijd was de aandacht van dezen dienst gevestigd op een familie, bestaande uitman en vrouw en een 12-jarig zoontje. Van dit gezin, wonende in de Polanenstraat, deed in deze buurt het hardnekkig^, gerucht de ronde, dat het twaalfjarige zoontje van deze menschen op ergerlijke wijze zou wor den verwaarloosd en in een toestand van ondervoeding verkeerde. De man is een godsdienstleeraar en men sprak hem in de buurt aan met dominee; zijn vrouw is iamandj die zeer goed ontwikkeld ia en Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Telefoon 2200. NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK <S Co. Sneek. Losse nummers 5 cent SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. met de jjesfe resultaten! Laat Uw ledig Maggi-flesje opniéuw vullen. Dat 18 voordeliger! dank, niet in de laatste plaats aan onze stedelijke overheid, onzen burgemeester, het gemeentebestuur, den commissaris van po- Etie, en ook de burgerij, die zoo geheel meeleefde en spontaan voor de versiering der stad zorg droeg. Spr. wenscht geen namen te noemen, doch wil een uitzonde ring maken voor den heer C. Smit, die de regie had van de opvoeringen van de Ste dendwinger; hij is niet op hulde gesteld, nu hij hier niet is wil spr. echter zeggen dat hij bergen werk voor ons verzet heeft om die avonden te doen slagen- Spr. deelt dan mede dat de heer Stoffer, secretaris, tot zijn spijt heeft moeten be danken omdat hij metterwoon de stad moest verlaten. Spr. stelt voor hem namens de vergadering dank te betuigen voor het geen hij voor de ver. heeft gedaan, hij ver vulde kort maar met bijzondere ijver zijn taak, men kon op hem aan. De waarn. secretaris, de heer S. G. W a 1 i n g a, las daarna de notulen welke onveranderd werden vastgesteld. werkzaamheden Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abljega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz._ LI niet hare collectie toonde 1 Wij nodigen U uit onze „verzorgde”' Mode-Afdeling te bekijken en in lichtingen bij onze verkoopsters in te winnen. Gaarne laten zij U de snufjes seizoen 1939 zien, en ongetwijfeld zult LI over model, pasvorm, kwali teit en prijs tevreden zijn. VEREENIGING ORANJE. Vrijdagavond hield bovengenoemde ver. haar jaarvergadering in hotel Hanenburg. De voorzitter, de heer F. Brinkman, heette de aanwezigen welkom, en consta teerde dat hoewel er vorig jaar op de jaar vergadering nog geen vaste plannen voor de viering van de verjaardag en het regee- ringsjubileum van H. M. de Koningin wa ren, het bestuur later een programma sa menstelde, dat voor het tot uitvoering kwam, op ons zelf wel eens de indruk maakte dat we te veel hooi op de vork na men. Doch op den avond van 6 Sept, waren we allen verheugd over het succes dat dit programma was ten deel gevallen. Er zijn natuurlijk ook fouten begaan, die kleven echter aan alle menschenwerk, na kaarten geeft ook niet, doch over het ge heel genomen stonden wij met onze fees telijkheden niet achter bij andere plaatsen van dezelfde grootte. Dat was echter niet alleen het werk van Oranje, doch daar zijn honderden bij betrokken geweest. Men den- ke alleen maar aan de reclameoptocht en de uitvoeringen van de Stedendwinger- Aan allen die medewerkten nog eens hartelijk De eerste jaren na. de revolutie waren, door de beperking van de consumptie, van groote ontbering, die nog vergroot werd door de verminderde productiviteit van de agrarische bedrijven: kleinbedrijf is altijd minder productief dan grootbedrijf. Als gevolg hiervan heeft men in 1921 de oorspronkelijke richting op economisch gebied moeten wijzigen, toen werd de N.E.P., de nieuwe economische politiek ingevoerd, waarbij weer een ruime plaats aan de tusschenhandel werd toebedeeld, door uitbreiding daarvan is Rusland ten slotte de moeilijkheden te boven geko men, ook de productiviteit van de klein bedrijven werd ten slotte beter. In 19271928 begon het eerste vijf jarenplan, het eerste groots opgezette plan van geordende productie en distributie. Aanvankelijk heeft men over de geheele wereld sceptisch tegenover dit plan ge staan, later is uit de literatuur echter we] gebleken, dat de opzet er van niet zoo slecht was. In korte trekken komt het neer op een begrooting, aan de hand van con- trólecijfers, dis trie tsge wijs verzameld en in Moskou uitgewerkt, van het verbruik op elk gebied. Hieruit werd een plan voor de industrie voor de komende vijf jaren sa mengesteld, nader aansluitende aan een plan voor de agrarische productie. Ook het herstel van de grootbedrijven werd in het eerste vijfjarenplan beoogd door het instellen van nieuwe staatsbedrijven en col- lectiviseering van kleine bedrijven. Ondanks veel aanvankelijk verzet, is deze samen voeging van kleine bedrijven in de loop der jaren vrij ver doorgevoerd, de berichten daaromtrent noemt spr. vrij rooskleurig. Economisch beschouwd is het Russische systeem ongetwijfeld geslaagd, men heeft zich naderhand ook de hulp van het Wes ten weten te verschaffen voor de invoer van producten, die het eigen land niet voortbrengt. Rusland bleek weldra een on gelimiteerde behoefte aan eindproducten te hebben, de crisis deed in West-Europa en Amerika een groote behoefte aan orders ontstaan en Rusland was bereid om die orders te verschaffen, wanneer men, in tegenstelling met de eerste jaren van het Sovjet-bewind, bereid was crediet te ver- leenen. Duitschland is daarmee begonnen, toen volgden spoedig ook Engeland, Ame rika en Italië. Rusland speelt daarbij de verschillende landen min of meer tegeji el kaar uit, zelfs Duitschland heeft goede handelsbetrekkingen met Rusland. Wanneer het economisch leven van een land op één centraal punt geconcentreerd wordt, is er ten aanzien van het buitenland slechts één kooper en verkooper. Voor de individueele handel in die andere landen ontstaan dan groote moeilijkheden, onder linge concurrentie is een groote handicap voor het tot stand brengen van normale handelsbetrekkingen. Slechts wanneer er organisatie tusschen de particuliere hande laren ontstaat, kan de handel met een der- gelijk land gunstige resultaten afwerpen. De economisch geordende staat doet dus ook in sterke mate zijn invloed pp het buitenland gelden. In Japan heeft men de z.g. „economie dirigée”, de gesloten centrale economie. Dit land heeft in velerlei opzicht een eco nomische voorsprong op de West-Euro- peesche landen en Amerika, in de eerste plaats door de betere organisatie en de centraal geleide productie. Bovendien is Japan met zijn economische opb.ouw om streeks 1880 begonnen en kon toen de fouten vermijden, die in Europa en Ame rika noodwendig gemaakt moesten zijn. Men had er dus de beschikking over de allernieuwste inrichtingen, was dus niet belast met een verouderd apparaat. Ook de kwaliteit van de Japansche producten is uitstekend, men denke aan de textielpro ducten. De productie in Japan is sterk centraal OPENING VAN EEN NIEUWE FABRIEK DOOR „FRISIA” TE GRONINGEN. Zaterdag 1 j.l. vond de officieele over dracht plaats van de wasscherij „de Hoop”, Fa. B. M. Th. Brouwers te Groningen, aan de N.V. Stoomwasscherij „Frisia”, al hier. De heer Gorter, directeur van N.V. „Fri sia” zeide o.m.: „de ongekende groei welke ons bedrijf vooral de laatste jaren mee maakt, noopte ons tot ingrijpen, waarbij wij in Sneek met ruimtegebrek voor uit breiding te kampen hadden. Dit heeft ons doen omzien naar een tweede fabriek. Deze mijlpaal noem ik van groote beteekenis in de geschiedenis van „Frisia”.” De heer Persijn sprak den heer Gorter hierna nog toe als procuratiehouder van „Frisia” namens het personeel. Aan me vrouw en den heer Gorter werd namens dat personeel een mand bloemen aangebo den. De officieele plechtigheid werd gesloten met een driewerf hoera op de nieuwe zaak en haar voorspoedige bloei. jaarverslag gewaagde van de vele imheden der ver. in het jaar 1938: de feestelijkheden bij de geboorte van prin ses Beatrix, bij de verjaardag en het re- geeringsjubileum van H. M. de Koningin. De penningmeester, de heer Assel- m a n, bracht het financieel verslag uit, waaruit bleek dat de ontvangsten hadden bedragen f4171.76, de uitgaven f4116.92. Ware er geen tekort over 1937 geweest, dan zou er dus over 1938 een klein over schot geweest zijn, nu bedraagt het na- deelig saldo f 162.52. Van de ontvangsten vermelden we: gemeente f 1437.57, vrijwil lige bijdragen f 1184.90, kaartverkoop Ste- dedwinger f780, contributies f728.50 (deze laatste post is dank zij de toename van het aantal leden 25 pet. hooger dan oveï 1937). Van de uitgaven zij vermeld: diverse kinderfeesten f1300; voor ouderen f400; vuurwerk f 600uitvoeringen Stededwinger f 900. Op advies der commissie voor het na zien der rekening werd besloten den pen ningmeester onder dankbetuiging voor zijn nauwkeurig, veelomvattend beheer te de- chargeeren. Herkozen werd tot bestuurslid de heer S. G. Walinga en gekozen in de vacature- J. Stoffer de heer J. Prins. Daarna werden besprekingen gevoerd over de te houden feesten, eventueel na de te verwachten zijnde blijde gebeurtenis en op Koninginnedag; wegens financieele omstandigheden zal er ge.en feestelijke vie ring van prinses Juliana’s verjaardag rijn. Uit de vergadering werden eenige plannen voor te houden feestelijkheden geopperd welke het bestuur in zijn eigen overwegin gen zal betrekken. Het bestuur kreeg ech ter volkomen vrij mandaat. ORDENING IN HET ECONOMISCH LEVEN. Over bovengenoemd onderwerp gaf Vrij dag in de vergaderzaal van café Piso de heer J. van de Kieft de derde cursus avond voor het Nut. Voordat de spreker het woord verkreeg, deelde de voorzitter, de heer F. W. iC. de Haas in rijn openingswoord mede, dat de vierde en laatste avond van deze cursus zal worden gehouden op Vrijdag 21 April a.s. De spreker, die hierna het woord verkreeg, zeide, dat de planmatige produc tie en distributie langen tijd het onderwerp van theoretische beschouwingen is geweest, eerst de laatste jaren heeft men deze aan de praktijk kunnen toetsen. Men heeft n.l. eenige ervaring op dit gebied in Rus land, Japan en Duitschland. In Rusland werd de planmatige produc tie en distributie voor het eerst in prak tijk gebracht, daar is deze nieuwe vorm, zooals overigens ook in de andere landen, uit de nood geboren. De noodzaak, die daar dreef tot de plan matige productie was tweeërlei, in de eer ste plaats kwam deze voort uit het bevol kingsvraagstuk. De bevolkingsaanwas was en is in Rusland zeer groot, ongeveer 3V2 millioen per jaar. In 1914 bedroeg de Russische bevolking 150 millioen, nu 165 millioen. Rusland heeft dan ook van de bevolking van de geheele aarde, terwijl 't oppervlak 1/6 h Va van dat var» de aarde beslaat. Het probleem der ordening is daar dus wel in groote lijnen gesteld. Het tweede feit, dat tot geordende pro ductie en distributie leidde, was de omzet ting van grootbedrijf in kleinbedrijf op agrarisch gebied door de vernietiging van het grootgrondbezit. Vele bedrijven wer den tevens gesocialiseerd, wat eerst tot groote verliezen leidde door het gebrek aan geschoolde leiders, terwijl men voorts verstoken was van alle hulp uit het buiten land. In dit door de oorlog en revolutie uitgeputte land, stond men bij de opbouw van het nieuwe systeem reeds dadelijk voor het probleem hoe te kunnen invoeren. Crediet verleende men Rusland aanvan kelijk niet, dat immers zijn staatsschuld had geanuleerd. De invoer moest daarom direct met goederen betaald worden, dus er moesten producten voor de uitvoer be geleid, niets geschiedt er onoverwogen, de aanvankelijk feodale adel stichtte er fa- milieooncems, die onder staatstoezicht wer ken. Een belangrijke factor in het voordeel van Japan is ook de marktstudie; op de wereldmarkt dringt de Japansche concur rent hoe langer hoe verder door. Ook in Duitschland is men noodgedwon gen tot een sterke overheersching van de staat over het bedrijfsleven gekomen. Ook op ’t gebied Van het crediet geldt dit, met de verdwijning van Schacht kwam het ge heele systeem in handen van de overheid, er is thans een duidelijk plan van invoer, uitvoer, productie en verbruik. Niet ont kend kan worden, dat Duitschland, of schoon het misschien verarmt, de behoef- tebevrediging dus minder groot wordt, een hoe langer hoe gewichtiger rol in de we- 1 rèldeconomie gaat spelen, wat ook Neder land aan den lijve ondervindt. Men kan principieel tegenstander van de ordeningsgedachte zijn, de praktijk brengt mee, dat men er aandacht aan moet be steden. Tegenover het Duitsche centrale systeem hebben wij op handelsgebied vele belangen, die niet te coördineeren rijn. Toch zal een coördinatie in het bedrijfs leven tenslotte een noodzakelijkheid blijken De conclusie, die spr. trekt is, dat de praktijk van de laatste 1012 jaar de bruikbaarheid van de geleide economie be wezen heeft, in Rusland is deze ongetwij feld ’n succes, in Japan vindt men een ge slaagde vorm van economie dirigée” en de economische praktijken van Duitschland zijn te danken aan een sterke centralisatie van het bedrijfsleven. Zal onder deze om standigheden ook in ons land de individu eele productie gehandhaafd kunnen blij ven Spr. wil de volgende keer de aspecten voor Nederland van de ordeningsgedachte bespreken en zal daarbij tevens aandacht schenken aan de manier waarop volgens hem het grootste gevaar van de geordende productie, n.l. het optreden van een ver starring in het economisch leven zou kun nen worden geweerd. Het is nu eenmaal zoo, dat de groote massa conservatief is en de enkeling steeds de vormen vernieuwt. Een zekere mate van persoonlijk initiatief is dus gewenscht en spr. acht dit het kern probleem van de ordening in Nederland. De voorzitter, de heer De Haas; sloot, nadat eenige vragen gesteld en beantwoord waren, deze bijeenkomst. EIERENDAG 1939. Enkele jaren geleden nam de Vereetni- ging Sneek en Omstreken tot Bevordering der Pluimvee- en Konijnenteelt het geluk kige initiatief tot het instellen van, een z.g. „Eierendag”. Het doel hiervan was, om ieder ingeze tene van Sneek en wel speciaal iederen pluimvee-liefhebber in de gelegenheid te stellen op een bepaalden dag eieren ter beschikking der Vereeniging te stellen. De aldus ter beschikking gestelde eieren welke door de leden der Vereeniging aan de huizen der ingezetenen worden afge haald worden afgestaan aan „Hulp in Nood” en aan de „T.B.G.-Vereeniging” alhier. Door de zorgen dezer beide Vereenigin- gen worden dan deze eieren ter hand ge steld aan die zieken en zwakken, die wel het meeste behoefte hebben aan verster kende middelen. Ook voor 1939 wordt door de Pluimvee- vereeniging weer een eiere dag gehouden en wel op a.s. Woensdag j April- Het behoeft wel geer betoog, dat Hulp in Nood en de T.B.C.-Vereeniging de eierendag 1939 wederom in aller welwil lende aandacht aanbevelen, en dat deze Vereenigingen den hartelijkén wensch uit spreken, dat het succes van den eieren dag 1939 dat zijner beide voorgangers in belangrijke mate mag overtreffen. Namens „Hulp in Nood”, F. MATAK FONTEIN, Voorz. H. A. BANNING, Secr. Namens de T.B.C.-Vereeniging, schikbaar zijn. Drie producten, nl. petro leum, hout en graan kwamen daarvoor in aanmerking. De producten voor tie uitvoer dienden verkregen te worden door bezuiniging op de eigen consumptie, wanneer de consump tie wordt beperkt, kan de uitvoer vergroot. Invoer van productiemiddelen, machines hoofdzakelijk, in het agrarisch georiënteer de Rusland was het meest noodig. Daar naast moesten ook chemische producten worden ingevoerd. akten bezit, onder anderen M. O. geschie denis en Engelsch. Deze menschen schijnen vroeger in goe den doen te rijn geweest doch de laatste jaren was daarin verandering gekomen. Zij raakten meer en meer in verval en verlie ten hun vroegere woning om zich te gaan vestigen op een eerste-etage-woning in de Polanenstraat. Man en vrouw bemoeiden zich nooit met de buren en deze kregen het idee dat rij zeer teruggetrokken leefden en teekenen van menschenschuwheid ver toonden. Hoogst zelden verlieten zij jiun woning. Een kerkgenootschap had al meerdere malen pogingen aangewend om dit gezin te steunen, doch als bezoekers om1 toelating verzochten, werden zij door hem aan de deur afgewezen en deelde hij kort en bon dig mede: „Ik heb u niet geroepen, red mij zelf wel.” Dikwijls gebeurde het dat de man plot seling tegen iemand zeide van wie hij ver wachtte, dat men hem hulp 1 „Kan ik u met iets van diei keerde dus de rollen om. j ontving steun, dat him werd gebracht. De bezoekers hadden reeds herhaaldelijk opgemerkt, dat er in de woning een alles behalve frissche atmosfeer hing en het was er verschrikkelijk vuil. Ook was het opgevallen, dat men het zoontje van de familie in geen maanden meer buiten had gezien. En al spoedig deed het gerucht de ronde, dat het kind door het echtpaar opgesloten werd gehou den. Men zond het niet meer naar school en verspreidde het gerucht, dat de jongen riek was. Buurtbewoners verklaren echter het kind verscheidene keeren aan de ach terzijde van het perceel voor een raam te hebben zien staan. De jongen zag er zeer slecht uit, ook in de kleeren. Hoewel de man reeds enkele malen een boete had op- geloopen voor het niet naar school zen den trok hij zich daar niets van aan. Tenslotte besloot de politie in te grij pen en afdoende maatregelen voor het kind te riemen. Donderdagmiddag begaf zich de commissaris van politie, de heer Voorde wind met rechercheurs en agenten naar het bedoelde perceel en eischte toegang. Dit werd hem eerst door den man gewei gerd, doch toen de commissaris sommeer- „de liet de man de politie toe. De politie trof de woning in een verschrikkelijken toestand aan en in een kleine achterkamer vonden ze het verwaarloosde kind op een stoel zitten. Het bleek ernstig ondervoed te rijn en maakte een zeer achterlijken in druk. Dadelijk is het kind aan de zorgen van den geneeskundigen dienst toever trouwd en naar een ziekenhuis gebracht ter observatie. Toen het kind wegging sputterden de ouders tegen en haalden verschillende bij belteksten aan. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 J. A. MASELAND, Voors. R. POSTHUMA, Seqr. NIEUWE SNEEKER COURANT INGEZONDEN MBDEDEELINGEN. ■S INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid van de Redactie. ■M ■■I ■BM AFD. GROOTZAND SNEEK Het Rokers van kwaliteit! sigaren worden onderstaande merken zeer bijzonder aan bevolen i FIAT CORONA Vorstenlanden CORONA Sumatra IDEAAL GRACIA Flor de BUAT Halve en modellen ook in fraaie blikdozen 10 stuks. Voor WINKELIERS tegen fabrieksprijzen uit dag en nacht verwarmde droogkamers b« 6 cti. 6 cti. O ets. 8 ets. 10 ets. 10 ets. kwart kistjes, en de penaal van

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1