Dit onze Raadzaal. Blffl Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur A. JANSEN (D-E) Ji Heeren! blijft de echte 10 stuks 10 cent af F. OZINGA :r. Vergadering van de Raad der gemeente Sneek, op MAANDAG 3 APRIL ’s avonds 7.15 uur. „Het buis met de luifel” Het buis voor goede mesjes Annex Sneeker Courant en Wymbrifseradeel Trouw- en Begrafenisrijden Abonnements- en Advertentieblad K I I B I Wo. BE Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 le BLAD INGEZONDEN MEDEDËELINGEN. M en NHST LEZEN S. V. P. 50 deze toezegging niet is ver- (Nadruk verboden). la nr nt Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. 210 220 .s er is, die acht spr. Voor de moeilijkste Voordemakkelijkste Voor de zwaarste Voor de lichtste hebben wij het JUISTE MESJE 7 23 18 110 15 Echte Frletche Heeren-Baal I r.' niet wil- van het te verde kte ns- eet ulp tar- de da- de he d li Reeds van die Al- nut oe’ D< oei :tte lm. S- 11: er- In- lur an net de :h- het kte en de el- uv er ir n» trf Steeds nieuwe wagens Lage prijzen on- I.... en. en, iiij- d® ee- eer •n Echte Frlesche Baal-tabak komt uit de aloude fabriek van Douwe Egberts te Joure. Let daarom op het merk D E. U rookt dan die zachte, geurige tabak, waaraan Douwe Egberts zijn reputatie te danken heeft. DOUWE EGBERTS FRIESCHE HEEREN-BAAL en BAAI-TABAK K88 uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiu GRAAF MORETUS Het fijnste KNAK sigaartje in keurige doosjes van 10 stuks voor 30 cent. U moet ze eens proberen I Voor winkeliers bij TROMP SNEEK ig be kwam1 Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Zaterdag S April 1980 FSe Jaargang Verschijnt DINSDAGS- sa VRIJDAGSAVONDS Uitgave: KIEZEBRINK Co. SNEEK OFFICIEEL ORGAAN t Klachten over ntet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzend 7, Sneek. Telefoon 2200. voor zo weer arg nj-k feu po- sou jen de en, aar rje- iat, be- er- he en, ind ea- zit- de :tie ing im- ïn- en- ro- ote de ing val on- aap •er- •er- jen en, jen 28 in I NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwelllngerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich, Bakhuizen, Nljemlrdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wler, Warns, Rauwerd Hommerts, JutrIJp, Tlrns, (juUnga, Gauw, Sljbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharneguutum, Roodhuis, Oaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. spr. vaststellen, dat ook bij B. en W. die gevoelens bestaan en dat hy de te nemen maatregelen met hart en ziel toevertrouwt aan den burgemeester van Sneek. De heer de Groot had zich niet in dit debat willen mengen, omdat hij in deze materie niet gespecialiseerd is, daarom voert onze deskundige, v. d. Veen, over dergelijke kwesties het woord en deze doet dat steeds op bezadigde wijze. Maar juist daarom heeft het sprekers ergernis gewekt hoe de heer v. d. Veen hier behandeld is door den voorzitter en den heer Tromp. Als er bij ons mensen komen klagen, kunnen wij toch niet zwijgen. Wij zijn hier gesteld om te spreken, ook voor de pu blieke tribune, want deze mensen hebben een veiligheidsklep nodig en wij spreken om erger te voorkomen en omdat deze mensen leiding nodig hebben, welke wij al jaren geven De heer Tromp: wij ook. De heer de Groot: dat ontken ik niet, ik heem aan dat u het goed bedoelt, maar ik ontzeg u het recht hier te beweren dat de heer v. d. Veen zou beogen de indruk te wekken dat hij alleen sympathie voor deze mensen heeft. Spr. protesteert tegen de wijze waarop de heer v. d. Veen hier wordt- behandeld. De heer Boeijenga zegt dat er wel meer zijn die zich verbazen, spr. is bijv, verbaasd over de uitval van den heer de Groot, want daarvoor bestond geen aanlei ding. De heer v. d. Veen heeft vragen ge steld en die zijn beantwoord door den voorzitter, die niet» reide wat niet door de Als ik U een raad mag geven: U kunt dit wel overslaan, Want ’t is niet voor U geschreven, Trekt er U geen woord van idn! ’t Is alleen voor Paaschplanmakers ’t Aantal is gelukkig klein Die met daden protesteeren Tegen "t wegen-„mijn en dijn", ’t Is alleen voor die Paaschgangers Als gedicht hier neergezet, Die een „eigen inzicht" hebben En dan denkendat is w e tI Die geen voorrang zal verleenen Aan wie voorrang hébben moet, Die per motorfiets of auto Slechts twee woorden kent: Spoed! Spoed! Die z’n wat aftandsche wagen Opgekalefaterd heeft En Paasch-Zondag en/of -Maandag ’t Oud vehikel „vol gas” geeft Die z’n remmen niet laat remmen En z’n claxon meestal spaart, Die zichzelve (voor den rechter) De dnschuldige verklaart. Die de wandelaars en fietsers Met de Paschen zwaar negeert, Die wel leerde autorijden, Maar nooit autorijden léértI Die tracteert op „gas-aanvallen" En op knalpotplofferij Doch zooals ik boven schreef al: Lezer, daar hoort U niet bij. PHILIA. met de meeste klem tegen opkomen, want allen, in deze raad aanwezig, zijn diep bewogen met het lot van de mensen, die onder deze tragische omstandigheden wer ken. Spr. wil in ieder geval wel verkla ren, dat zijn fractie deze zaak ten minste niet voorbij gegaan is. Aan de avond van die dag heeft spr. bezoek gehad van enige tewerkgestelden, het waren de slechtsten niet, misschien zijn allen wel beter dan wij. Deze jnenschen uitten hun bezwaren tegenover spr. Ieder gaat onder zulke om standigheden een bepaalde weg, die van I liij zich in verbin (Vervolg verslag van het vorig nr.), INTERPELLATIE VAN DER VEEN. De heer van der Veen krijgt hierna gelegenheid tot het stellen van de volgende vragen. Hoewel de agenda voor de raadsverga dering van Maandag 3 Aprjl, niet minder dan 30 punten bevat plus 16 ingekomen stukken en een punt voor .besloten raad, zodat bij een ernstige bestudering en be handeling al veel van u gevergd zal’ zijn, meent ondergetekende toch nog de vrij moedigheid te moeten hebben, u te verzoe ken hem in de gelegenheid te willen stellen de volgende vragen tot B. en W. te richten. 1. Hebben B. en W. toezegging gekre gen, of is deze nog te verwachten, van de Rijksinspectie voor de werkverschaffingen, dat het loon in de werkverschaffing in. de Rohelsterpolder verhoogd zal worden? 2. Indien deze toezegging niet is ver kregen en ook niet meer te verwachten is, bestaat er dan kans dat een zodanige bijl slag- door de gemeente mag worden ver leend, dat loon plus bijslag een redelijke beloning waarborgt 3. Zo het één noch het ander te ver wachten is, is er dan niet voldoende aanlei ding, dat B. en W. het verzoek aan het Burgerlijk Armbestuur om geen bijslag te verlenen aan hen, die in de werkverschaf fing minder verdienen dan zij anders steun ontvangen, terug nemen 4. Is er door B. en W. geen of onvol doende selectie toegepast bij de aanwijzing van de personen voor b.g. werkverschaf fing, of moest deze nog overgelaten worden aan Hen Inspecteur 5. Wordt bij de aanwijzing van nieuwe ploegen voor de werkverschaffing bovenge noemd, voortaan rekening gehouden met de circulaire van den minister van Sociale Zaken van 3 Februari 1939. P. VAN DER VEEN. De Voorzitter merkt naar aanleiding van het stellen van deze vragen op, dat, alhoewel het niet in zijn bedoeling ligt in breuk te maken op het recht van de leden aan ’t college van B. en W. vragen te stel len, deze vragen voor een goed deel over bodig zijn, daar de heer v. d. Veen, hetzij als raadslid, hetzij als lid van de Sneker Bestuurdersbond nu al op de hoogte* van het antwoord kan zijn. Er zit ook een tikje van een onaangename kant aan dergelijke vragen, het is n.l. alsof B. en W. in ze kere zin in gebreke zijn, of zij! niet blijken van voldoende activiteit zouden geven als niet vooraf een raadslid vragen stelt of een brief stuurt- Toch is dat allerminst het ge val, zodra het college van B. en W. hoor de, dat de lonen in de werkverschaffing in de Rohelsterpolder bleven beneden de steun, was dat voor hen aanleiding om er zelf naar toe te gaan om een onderzoek in te stellen. En toen bleek, dat het in de aanvang wel meer voorkwam, dat dit be drag niet werd gehaald. Wij moesten ver der tot onze spijt vernemen, dat de trai- spr. was zeer simpel, daags daarop stelde lüj zich in verbinding met den burgemees ter. Hij werd daar als steeds keurig ont vangen en kreeg de overtuiging, dat de zaak ook aan B. en "W. niet was voorbij gegaan. Spr. stelt er prijs op, als lid van de raad, dat uitdrukkelijk vast te stellen. Spr. bleek toen, dat de burgemeester reeds op de hoogte was en deze zeide hem toe, dat hij onmiddellijk persoonlijk een on derzoek zou instellen. Zich volkomen aan sluitend bij de sympathie hipr tot uitdruk king gebracht voor deze mensen, wil ring ontvangen, dat de schuld van het niet toepassen van selectie lag bij het ge meentebestuur. Toen het bekend werd, dat men belangrijk beneden de steun bleef bij dit werk, heeft het Burgerlijk Armbestuur het besluit genomen een aanvulling te ver strekken, tot het totale steunbedra; reikt werd. In verband daarmede toen een verzoek van B.enW. bij ’t B. A. om daarmede op te houden. Spr. had als hij in ’t B.A. zat, dit wel eens met de wet in de hand willen uitvechten. Spr. betwijfelt of men het B. A. dan wel iets zou kunnen maken als het bijbetaalt, wat tewerkgestel den minder ontvangen dan het minimum steunbedrag. Het spijt spr. dat het arm bestuur voor B. en W. is gezwicht, hij had dat dus wel eens willen uitknokken, want de werkverschaffingsregeling steunt ten slotte niet op een wet, doch wel alles wat het B.A. betreft, en daarom gelooft spr., dat het B. A.-bestuur mets zou over tomen als het de toeslag had doorbetaald, temeer omdat de tewerkgestelden nog extra kosten hadden ook. Het spijt spr. dat B. en W. hun verzoek aan het B. A. len intrekken, daar de houding B. A. tot in hoogste instantie wel digen is. Wat de selectie nog betreft dient er op gelet, dat men een slechte geest %chept als men naast den kwieken vakman een onge schoolde stelt. Men plaatse ali§en in <|e werkverschaffing hen, die in staat zijn ’t uurloon te halen. De heer Tromp heeft soms de indruk gekregen alsof de heer van der Veen be doelde te zeggen, dat de belangstelling en sympathie voor de tewerkgestelden, die in de geschilderde toestand verkeren, alleen bij hemzelf aanwezig was. Spr. wil daar aingstoeslag thans niet meer wordt toege kend. Dat is aanleiding geweest een klacht in te dienen bij den inspecteur van de werkverschaffing. Daarbij is het echter niet gelaten, ook tot den minister van Sociale Zaken, de hoogste instantie dus, hebben B. en W. zich gewend, er is dus alles gedaan, wat mogelijk is om in de toe stand verandering te brengen. Ad. 1 antwoord spr. ontkennend; van de kant van den inspecteur van de werk verschaffing werd medegedeeld, dat deze lonen al zes jaar gelden en dat het andere tewerkgestelden altijd gelukte de basisuur lonen te halen. Ad. 2 vraagt de heer van der Veen naar de bekende weg, als raadslid weet hij, dat B. en W. plechtig hebben moeten be loven, bij de aanvang van de subsidie uit het werkloosheidssubsidiefonds, zich aan de normen van de rijkssteunregeling in de werkverschaffing te zullen houden. De heer Van der Veen is van deze zaak volkomen opi de hoogte, wat ook blijkt uit de je vraag, die betreft de circulaire van den minister van 3 Februari. Ook vraag 3 beantwoordt spr. ontken nend, dat gaat niet, omdat de bepaling dat de gemeente geen toeslagen m^g ge ven, zoals ook den heer van der Veen be kend, ook geldt voor de bijslag, welke het B. A. verleent. Op vraag 4 antwoordt spr., dat toen de werklozen aanvankelijk naar de Rohelster polder gingen, geen volledige selectie toe gepast werd, omdat er van hogerhand voortdurend op was aangqdrongen, dat geschoold of ongeschoold de mensen naar de werkverschaffing zouden worden ge stuurd. Er was voor B. en W. ook geen aanleiding daarvan af te wijken, omdat een dergelijke selectie ook vroeger niet ge schiedde en dan bleek, dat in ieder geval niet zo velen het basisuurloon niet konden halen als nu. Wij mochten dus aannemen, dat de basisuurlónen ook door niet voor 100 pet. geschoolde arbeiders zouden kun nen worden bereikt. Doch toen de eerste weken bleek, dat de arbeiders ver beneden het basisuurloon bleven, zijn de ongeschool de arbeiders teruggenomen in de steunre geling, terwijl slechts de beter geschoolden in de werkverschaffing "bleven. De vijfde vraag beantwoordt spr. beves tigend. De heer van der Veen zou zijH vragen niet gesteld hebben, wanneer hij ze- over bodig had geacht. Inderdaad zijn we met verschillende dingen op de hoogte, maar toch niet in de zin, zoals de voorz. dat beweert. Wanneer een basisuurloon van 24 ct. bestaat, waarnaar de tarieven wor den vastgesteld en wanneer het dan voor komt, dat na 3 of 4 weken men daar nog 1/8 beneden blijft, dan hapert er iets en het is logisch, dat we dan alle mogeJijke moeite doen verbetering te krijgen, in de derde week .nog een ploeg 12.1 cent per uur verdient, dan a zich toch verplicht op deze dingen te wij zen. Het gaat om werk van weken achter een en de arbeiders komen soms met be dragen van f 3.per week beneden de steun naar huis, dan mankeert 'ér toch iets aan de regeling, ook al beweren de IIeidemaatschappij en de inspecteur, dat dit Jn orde is. Spr. kan geen genoegén nemen met die toestand. De werkverschaf fing in de Rohelsterpolder heeft ook el ders wel aanleiding tot opmerkingen ge geven, ook uit andere plaatsen heeft men er wel gewerkt, zonder aan het basis uurloon te kunnen toekomen. Het gemid deld uurloon in de ie week bedroeg 15.3 cent, het resultaat van een week werken is dan verschrikkelijk. Men moet 50 uur per week werken, terwijl bovendien per dag 2 uur nodig is voor de heen- en terugreis, men is dan 12 uur per dag van huis. Men heeft aanvankelijk eenige toeslag gegeven, doch de laagstbetaalden ontvin gen in die eerste week f 9.95 met inbe grip van die toeslag en f 1.^0 branidstof- fentoeslag. Er zijn er ook die 12 ct. per uur maakten. Spr. acht het een schandaal, dat men dergelijike toestanden wil beman telen door te zeggen, dat men er niets aan kan doen. Spr. zou dat niet voor zijn re kening willen nemen als hij in het college van B. en W. zat. Wij hebben enige tijd geleden gehoord van de zegen van grote gezinnen en hier komen de vaders naar huis, na een hele week werken met 3 gulden beneden het steunbedrag, terwijl ze hun uiterste best hebben gedaan. Zij die het fascistisch gevaar willen keren, dienen te beseffen, dat men zo de arbeiders in handen der uitersten jaagt. Spr. ontkent met de gehele zaak al op de hoogte te zijn. Ons is als S-B.B. toe gezegd, dat we op de hoogte zouden; wor den gehouden, doch we hebben van B. en W. nooit iets gehoord over liet resultaat van hun pogingen verbetering te krijgen. Vandaar dan ook deze vragen. Wij wilden eens iets horen. Bij de lage verdiensten heeft ook het niet toepassen van selectie een rol gespeeld. Er zijn eerst gedurende 3^4 wéken ook mensen te werk gesteld, die nimmer een schop in de hand hadden gehad. Ook na de derde week is nog maar een gemiddeld uurloon van 19.5 cent gehaald. Men had de verwachting, dat het in de vierde week iet^ beter zou zijn, doch vast staat, dat zelfs na zeven weken het basisloon nog niet zal gehaald worden, vandaar ook spr.’s vraag of se lectie was toegepast. Onze werkcommissie, welke de schakel vormt tussen de inspectie van de werkverschaffing en de federatie van bestuurdersbonden, heeft de verzeke- P.S. Onze wngens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK beugel kon en ook de heer Tromp heeft een zeer goede rede gehouden en zeer terecht op het initiatief van den burge meester gewezen. Spr. maakt den heer v. d. Veen geen verwijt van wat hij zeide, de deernis met deze mensen is ook aan deze zijde, doch wat de heer y. d. Veen te berde bracht hoort in Den Haag thuis. Dp burgemeester deed wat hij kon, wat B. en W. kjonden doen is gedaan. Mis schien is de selectie nog niet geheel1 juist toegepast en kan er dezen nog iets gebeuren, in de toekomst moeten wjj al leen zeer geschoolde arbeiders uitzenden. Voor spr. is n.l. de les van het gebeurde, dat men vooral nauwkeurig nagaat of de mensen geschikt zijn voor dit werk, overi gens concludeert spr. met den heer Tromp dat B. en W. gedaan hebben wat ze kon den. De heer v. d. Veen zegt dat het hem om het resultaat gaat en wanneer de heer Tromp daaromtrent iets in de rede van den voorzitter vernomen heeft, dan heeft hij meer gehoord dan spr. Als er nog in de derde week mensen zijn die 12 ct. per uur ontvangen, wilde spr. een krachtiger hou ding van B. en W., die tot den inspec teur dienden te zeggen: jullie krijgt de mensen niet meer als er geen behoorlijk loon kan worden gehaald. De heer Boeijen ga geeft toch ook, zij het heel voorzichtig, toe dat er misschien iets meer selectie had kunnen worden toegepast. Laten wij nu daaraan vasthouden. De heer Kracht heeft de overtuiging dat de heeren Tromp en v. d. Veen beide ernstig streven naar verbetering, kan die niet bereikt worden doordat men zich pok met andere gemeenten verstaat? De heer Smeding vraagt of deze men sen naar die polder moesten of dat het de wens van het gemeentebestuur was. Het viel spr. niet mee dat B. en W. niet wisten dat de trainingstoeslag reeds jaren vervallen was. Vroeger werkten alleen men sen uit plattelandsgemeenten in die pol ders, die minder steun dan hier hadden en dus met het werk hun steun ook kon den halen of er boven uitkomen. Nu blijven echter de arbeiders uit de stad daar bene den. De heer Tromp verklaart in de eerste plaats dat het stellig zijn bedoeling niet was gemand aanstoot te geven en zou gaarne willen dat dit debat, dat een ogen blik een persoonlijk karakter dreigde aan te nemen, enig resultaat opleverde voor zover dat mogelijk is. Spr. zou daarom wensen dat B. en W. de indruk kregen dat de raad unaniem zou wensen dat als ’t kon nog wat meer attentie verleend werd aap de mogelijkheid van een nog scherper selec tie. Spr. geeft B. en W. deze wens in wel willende overweging. De heer Greidanus onderstreept wat de heer v. d. Veen zeide. Het resultaat van dergelijke besprekingen hier is steeds ge weest dat men unaniem' medelijden had, maar als de te werk gestelden uit de Ro helsterpolder terugkeren met een verdien ste van 12 ct. per uur, kunnen ze met of zonder sympathie van de raad honger lijden l De raad vertegenwoordigt de bur gerij, dus opk de werklozen en daarom heeft deze het recht zich met hun lot te bemoeien. Als men werkelijk sympathie hen heeft moet men niet dulden dz’ naar dit duivelseiland «la ge- riesche Baai Douwe Egberts.) Ithte fieerem - f- R Apr 1 l: t I MM pen jez, NIEUWE SNEEKERCDURANT F- vpW S nilllllllililiilllillllllllllliiilillllillllllliiiiliilllr M - V>T

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1