De grensbeveiligino. RIJWIELEN en KIELEN Blffl R. BERGER F. OZINGA Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur A. JANSEN Heeren! 10 stuks 10 cent af No. 56 RECLAME KOLOM. Vs Gazelle DE „Het huls met de luifel” Het huis voor goede mesjes 1’1 Woensdag 12 April 1939 55e Jaargang Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel TROMP SNEEK middonwaf tAkw'"" u t in wy Trouw- en Begrafenlsrijiien RITMEESTER. Ab onn em ents- en Advertentieblad I Bureau: KLEINZAND 5-7 Telet 2200 le BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINOEN. NIEUWSTIJDINGEN. Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en gevea daar een groote publiciteit. iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Telefoon 2200. Voor de moellljkste Voor de makkelijkste Voor de zwaarste Voor de lichtste hebben wij het JUISTE MESJE werken in kleine dingen. Dit jaar zal de bondsdag in Leeuwarden worden gehouden dag te worden. Met de financiën loopt het Ginder stond men óók voor Paschen, Doch het kon geen Paaschféést zijn Ginder klonk kanon-gebulder Over ’t zoo vertrouwd terrein Ginder droeg men tijdens Paschen Onverwacht en diepgaand leed, Ginder was de zwakke broeder, Die nog voor zijn vrijheid streed geruststellende ver- -rijn elders in dit Onberekenbare wereld Met Uw Paasch-ontheiliging: Voelt ge wel hoe diep die wreedheid Troostloos door het harte ging..,? Komt ge óóit nog tot bezinnen Of blijft „vrede” vrome wensch? Kón dat Paaschfeest, oude Paaschfeest Rust beduiden voor den mensch .?t (Nadruk verboden). PHILIA. Kleinzand 17 - Tel. 2188 111IIIII1111IIIIIII11111111If 1IIIIIIIIIIIIII IlliIIIIiIIIIII1 OK. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen PAASCHFEEST Paaschfeestheeft het kunnen wezen, Zoo het door de eeuwen was? Kwamen aan de Paaschgedachte Ook geen Andere te pas Heeft er féést in onze woning Als een ander jaar bestaan? En is menigeens gedachte Niet naar ginder heengegaan Reeds van s FEESTAVOND L.S.C. Zondag, ie Paaschdag, hield de voet- i een ca- Het is bijna 12 uur; laten wij niet uit- c Gods is tot ,pns gekomen en nu ligt voor vroolijkheid. Spr. memoreert in dit ons Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rlch, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrljp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosihem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. in lossing bij: S. SCHOTANUS 2e Zomerrok 13 Sneek 2e klas heeft gehandhaafd. De juniores- en adspirantleden hebben deze dag hun kun nen getoond in het Be Quick-toumooi te Groningen en konden best meekomen. Spr. brengt hun hulde; aan de jeugdleden is de toekomst der vereeniging, we kunnen de toekomst met vertrouwen tegemoet zien. Spr. besluit met de wensch, dat deze avond moge bijdragen tot de goede geest onder de leden. NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Uitgave: KIEZEBRINK Co. SNEEK OFFICIEEL ORGAAN PROVINCIALE BONDSDAG NEDER- LANDSCH JONGELINGS VERBOND. Gisteren, 2e Paaschdag, werd de jaarlijk - sche Provinciale Bondsdag van het Neder - landsch Jongelings Verbond hier weer ge houden. Een groot deel der opgekomenen uit heel onze provincie, vond ’s middags een plaats in de Groote Kerk, terwijl het andere deel was ondergebracht in het Ge bouw voor Chr. Belangen. In de kerk opende de voorzitter van de Provinciale Commissie, de heer Tj. de Boer van Marrum, de bijeenkomst met het lezen van Efezfe 6 1018 en gebed, na dat gezongen was Gezang 199 1 en 4. Spr. begroette dan namens de P.C. allen hartelijk met een dankbaar hart, dit te meer omdat het zoo gansch anders had kunnen zijn. Het slagen van deze samen komst hangt, zoo zeide hij, niet af van de sprekers, maar van ieders dewerking. Eerste eisch van ’t geweld. Hij wil herbewapening en dan overwint hij door Gods kracht met een steen, die hij slingert. Een paar jaar later, als hij koning is geworden, valt hij diep, zeer diep. Doch hij komt tot het besef, dat zijn schuld en zonde beleden moet worden, omdat hij God gehoond heeft door zijn zonde. Daarom de bede: Schep mij een rein hart, o Heer en vernieuw in het binnenste van mij een vasten geest. Dat is geestelijke herbewa pening. Men is er maar niet mee klaar als de maatschappij omgezet wordt. Niet door onze wilskracht, maar zooals David met de boosheid van zijn hart deed. Dat is onze nood dat wij God loslaten en eerst aan ons zelf denken en dan aan anderen. Maar God zegt: zoekt eerst het koninkrijk Gods. Koning David heeft dit ingezien en zoo lang wij dat zelf niet inzien gaan wij met elkaar ten gronde. Wij moeten er ons ech ter voor wachten, dat wij deze verandering en vernieuwing zelf tot stand willen bren gen. Dan komen wij midden in het liberale standpunt. Ik kan mij zelf niet redden doch ik kan alleen bidden: Heer geef mij een hart tot Uw dienst en lot liefhebben van mijn naaste. Onze herbewapening be gint daar waar wij alles uit eigen handen geven en pleiten op Gods genade. Hij1 heeft alles gedaan om ons met Hem te verzoe nen. Zijn wij bereid om ons door Hem te laten redden Wij vieren feest, omdat Christus ons in Zijn overwinning wil be trekken. En daarom zijn wij blij, omdat wij staan in het geloof, dat wij staan in Zijn overwinning. Toch is er vaak vrees en angst, omdat we te lauw en lamlendig rijn om Zijn vermaningen en beloften te aan vaarden. Net is er nog kans om vrij1 uit te getuigen van Jezus Christus, maar hoe lang nog? Terug naar het Woord; zoo, al leen worden wij herbewapend en steunend op dat Woord kunnen wij1 de aanvallen van den booze weerstaan in Gods kracht. Dan zullen wij gezegend worden en tot een zegen zijn. Onderweg is *t mid den van den weg niet de gulden midden weg, maar juist de Jout» middenweg m1 (Op wegen met vier rijbanen moet men steeds zooveel moge lijk rechts houden en alleen op de mldden- baan komen bij het Inhalen. En op de lin- kerweghelft? Daar... nooit!) De regeeringspersdienst meldt Bij Koninklijk Besluit van 10 April is bepaald, dat de tegenwoordige buitenge wone omstandigheden inhouden oorlogsge vaar in den zin waarin dat woord in ’s lands wetten voorkomt. Krachtens dit besluit is heden opgejoe- pen het personeel van de bataljons voor de grensbeveiliging. Deze verklaring en oproeping zijln niet te beschouwen als een rechtstreekisch gevolg van de gebeurtenissen der laatste dagen. De algemeene toêstand in Europa heeft de regeering de wenschelijkheid doen gevoe len, dat onze grenzen beter dan tot dusver beveiligd worden, ter verzekering van onze politiek van zelfstandigheid. De verdere ontwikkeling van de gebeurtenissen zal dientengevolge met meer gerustheid kun nen worden afgewacht. (Men leze ook de geruststellende ver klaring van minister Colijh elders in dit blad). PRINS BERNHARD BEZOEKT DE GRENSTROEPEN. Men meldt van officieele zijde, dat prins Bernhard, vergezeld van den kolonel van den generalen staf M. W. L. van Alphen, directeur van de Hoogére Krijgsschool, Zondagmiddag en Maandag, tweeden Paaschdag, een bezoek bracht aan de troe pen van %e grensbeveiliging in Westelijk Noord-Brabant en in Overijsel, die aldaar gedurende de Paaschdagen hun taak ver richtten. balvereeniging LSC in de Harmonie feestavond, waaraan medewerkte het baretgezelschap Alex de Meester. De voorzitter der feestcommissie, de heer Sj. Zand st ra, heette in zijn «ope ningswoord speciaal welkom o.a. de voor zitter der v.v. LSC, de heer Posthuma, die thans weer van zijn korte ongesteldheid ge nezen is, de voorzitter van de Friesche Voetbalbond, de heer S. de Wolf, afge vaardigden van bevriende vereenigingen, o.a. uit Winschoten, en van de Sneeker scheidsrechtersvereeniging. Een woord van dank bracht spr. aan zijn mede-feestcom- missieleden, die de avond hielpen orga-. niseeren. LSC viert feest onder het parool: Na -*-J—1 van strijd, past een avond van D s. H. J. Langman van Hommerts sprak over: Geestelijke herbewapening. Het kanonschot heeft met donderend ge weld over de wereld geklonken. We staan stil en verschrikt en vragen: Wat moeten we doen? We kunnen niets doen. Toch is het een angstig oog< nblik als de vloed komt en alles en allen wegneemt. Wat moeten en kunnen we doen? Dat is de ernstige vraag, die dezen middag gesteld is. Wij hebben ons van de verantwoorde lijkheid bewust te zijn, dat het gaat om hoogst gewichtige dingen- Geestelijke her bewapening is het antwoord, dat gegeven is op de vraag: wat. moeten we doen? De geestelijke nood en de geestelijke wape nen, moeten we ons helder voor den geest brengen. Die nood is geweldig, er zijn nooden, die zoo direct gezien kunnen wor den als: de werkloosheid en de maatschap pelijke ontwrichting; achter die nood is de geestelijke nood. In de tweede plaats de nood van de dreigende oorlog. Zal deze zich uitstorten om te vernietigen alles wat met moeite is opgebouwd? Als dat gebeurt, gaat het niet meer om een dikkere of dunnere boterham, dan gaat het om de hoogste waarden, dan zal Satan losbre ken in al zijn bestialiteit. Reeds sijpelt de dijk door, maar achter wat zich nu voor doet, lacht men niet meer, men vreest, en Paulus krijgt wel gelijk als hij zegt: Wij hebben den strijd tegen de geestelijke boos heden in de lucht. Wat zal de kerk van Christus ,en vooral het jonger gedeelte, boven het hoofd han gen Zij zal niet bevreesd behoeven te zijn, omdat ze in Christus geborgen is. Hebben wij deel aan die onversaagdheid. Wij hee- ten kerk, maar zijn wij kerk? Wij scharen ons om het Woord, maar staat dat Woord in het middelpunt van ons leven? Is Chris tus onze leidsman, Hij de levende Heiland, Die ons leven regeeren wil? Wat moeten wij antwoorden op deze vrageji? Moet ons antwoord een beschamend: neen zijn, zoo als de wereld zegt, omdat zij van ons geen vruchten ziet Door woord en daad hebben wij te laten zien, wie Christus is. Wij hebben zoo weinig van wat we zouden moeten zijn. We zijn het zout der wereld, en als dat zout smakeloos wordt en buiten geworpen wordt, deugt ons geloof niet. De wereld heeft ons noodig om haar te door zouten. En als we dat niet doen, dan ko men we wel heel veel te kort. De klok van de wereld staat op 5 minuten voor 12 en we hebben nu nog de tijd voor bezin ning. We moeten terug naar het Evangelie,: niet om er over te disedssieeren, maar om dat Woord biddend te lezen cm te luisteren naar Gods stem. Dan zal het vervuld worden: Nabij u is het Woord. ■Chistus roept ons: hebben we dat niet telkens vergeten? We hebben den levende Heiland en Hem te erkennen ,en in Hem te gelooven, beteekënt overgave aan Hem, waardoor onze zonden vergeven worden en wij uit Zijrj kracht leven door den Heiligen Geest. Dat is nooit gemakkelijk geweest, omdat het gedurig eischt een neen zeggen tegen onze eigen begeerten en nooit zullen we ware blijdschap ervaren als we niet onszelf willen offeren ten bate van onzen naaste. Zoo zullen we van aarzelend krach tig worden en. zullen we als een dam staan in den opkomenden wereldvloed; wij zul- Tsoonlijke me- irtoe is het openstaan van ons eigen hart en het mee- S werken in kleine dingen. Dit jaar zal de bondsdag in Leeuwarden worden gehouden en het belooft een zeer bijzondere bonds dag te worden. Met de financiën loopt het echter nog niet hard; de meisjesvereenigin- gen hebben voor hun deel gezorgd; laten de jongemannen nu niet achterblijven. Er zal gesproken worden over geestelijke en moreele herbewapening. Wij verkeeren op dit oogenblik in grooten nood en de op lossing daarvan kan niet op een vijfjaren plan wachten. De boodschap is al de eeuwen door al gegeven, maar nu komt de geestelijke strijd wel zeer in ons eigen leven tot openbaring. In eigen kracht heb ben wij slag op slag de strijd verloren. Al leen in Jezus Christus, Die in de wapen rusting van Efeze 6 volkomen stond, wordt ons de overwinning gegarandeerd. Hij doet staan en geeft kracht om te blijven staan. Eerste spreker was ds. P. van der Kooij van Suameer, die sprak over: Be wapening. Spr. brengt een woord van dank aan de organisatoren van deze dagen, om dat hij persoonlijk en zijn vereeniging' er v«el zegen door hebben verkregen. Zijn onderwerp is actief en urgent. Het is drin gend door de bijzondere tijdsomstandighe den waaronder wij leven. De koninklijke boodschap eischt allereerst een geslacht van jongelingen en jongedochters, zooals gij rijt. Hoewel de oude Romeinen om deze dingen zouden lachen, immers hun lijf spreuk wasDie den vrede wil, bereide zich ten oorlog, is er toch voor den vrede de laatste 25 jaar veel gedaan; de leus voor ontwapening is opgenomen, vredes congressen zijn gehouden. De kunst en de cultuur zijn bevorderd. Moeten wij die din gen nu loslaten? Doch spr. stelt de vraag of deze 'dingen ons niet vermaterialiseerd hebben. Ieder voor zich en God voor ons allen, werd steed sterker de kreet. Daar door valt het leven uiteen in allerlei ik- jes. Maar wat zijn de resultaten van deze houding? Is de spanning van deze dagen niet een antwoord op die vraag Ieder moet leeren zijn eigen verantwoordelijkheid te dragen en zijn schuld te erkennen. Die nen is de hoogste wet en daaruit vloeit voort de bede: Vader, niet mijn wil maar de Uwe geschiede. Ons zelf zetten op de tweede plaats, is wat God van ons vraagt. Dat is onze ontwapening, om dan bewa pend te worden door Gods Heilige Geest om onzen naaste te helpen en hem lief te hebben in recht christelijken zin. D s. H. W. Cazemier van Marrum sprak over: Herbewapening. Dit woord doet ons huiveren, want geweld fen macht worden tegenover elkaar gesteld. Milliar- den worden uitgegeven voor de herbewape ning, want de bewapening is immers niet toereikend. Gevolg is dat we eiken dag huiveren en schrikken. Moet dat spelen met vuur Europa niet in vlam zetten Wat moe ten wij hiertegen beginnen? Voor mij staat Goliath. De angst maakt zich van allen meester. Wie durft zich met hem! meten? Een stem van een jongeling vraagtKan men die taal toelaten? Maar David staat in de kracht zijns Heeren. Hij wil gaan in Gods kracht en niet in de wapenrusting Het programma, dat Alex de Meester en zijn gezelschap brachten, gaf over het ge heel variété van goed gehalte. Het was vlot en geestig, er zat vaart in, zoodat de verschillende voorwaarden voor een goede avond zeker aanwezig waren. Alex de Mees ter trad op als conferencier en in verstüiü- lende schetsjes. Deze laatste, waarin ook optraden Annie van Aajten een van de beste leden van ’t gezelschap Anton Hose en Piet van Eunen, waren zeker de best geslaagde nummertjes. Henny Verra bracht verschillende liedjes, meest in het komische genre, terwijl de aangekondigde pianist-accordeonist Jan van Laar was ver vangen door Bennie Vreeden, die eenige aardige accordeonsoli gaf. Over het geheel een gezellige avond,die met een druk bal, onder leiding van den heer P. J. Heeringa en met muziek van The Rhythm Boys werd besloten. Kievitseieren. Aan de markt alhier werden heden 5000 kievitseieren aangevoerd, prijs 12 ct. per stuk. Sneeker Groentehandelaren-elftaL De vorige week heeft het bestuur van het Sneeker Groentehandelaren-elftal alhier ver gaderd. Unaniem werd besloten ook dit jaar weer de traditioneele voetbalwedstrijden te orga- niseeren. Voorloopige plannen werden naar voren gebracht. Men zal ditmaal met iets bijzonders voor den dag komen. Reeds heeft men zich van fraaie prijzen verzekerd. Voor nadere bijzonderheden verwijzen we naar de binnenkort in dit blad te plaatsen adver- tentiën. woord te geven, dat wij met Christus en met Hem alleen voortaan willen gaan. Ds. A. Keuzekamp van Lemmer sprak een slotwoord, waarin hij de nadruk legde op het staan en blijven staan in Christus kracht. Dit kan alleen als we bij ons zelf beginnen en ons leven in al zijn openba ringen van een anderen geest doortrokken blijkt te zijn. Met dankgebed sloot spr. deze samenkomst. De zangvereeniging „Osanna in Excel- sis", directeur de heer J. Nauta, zong op te loven wijze een viertal liederen, terwijl bij Se wisseling der sprekers eenige psal men en gezangen door de vergadering; wer den gezongen. ’s Avonds, gelijk ’s middags voor de an dere grpep, werd in het Gebouw voor Chr. Belangen, een feestvergadering gehouden, aangeboden door de Chr. J.M.V. Timo- theus, waarin gegeven werd een leekienspel: „Vrijwilligers voorl” Het stuk brengt in beeld de practische mogelijkheid van het geen ’s middags besproken was: de geeste lijke herbewapening. De executanten gaven een goede vertolking van hun rollen, waar mee de vergadering aandachtig meeleefde. De samenkomst stond onder leiding van ds. Wolfensberger, die met gebed opende en sloot, terwijl voor afwisseling eenige Ee- deren werden gezongen. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor Onze stadgenoot F. de Vlas behaal de in de reciteerwedstrijd te N. Büdtdijk St. Anna Parochie de tweede prijs met „Ja- pik de Slynder”. AANGEREDEN. Het 8-jarig zoontje van den heer W. de Vries alhier is gistermiddag aan de Lem merweg aangereden door een luxe auto. Met een gebroken pols en een vrij ern stige Wond boven het Enkeroog is het slachtoffertje per pohtie-auto naar het St. Antoniusziekenhuis vervoerd. Zijn toestand laat zich niet ongunstig aanzien ofschoon het gekwetste oog eenige zorg wekt. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK len zoutend zout zijn. stellen of een motie aannemen. De roeping maanden strijd, past een avond van 1. ver- de ernstige vraag om daarop het ant- band, dat het eerste elftal rijn plaats in de TURF 1M^-'*'aMFRICAN CIGARETTE «M Ml nimii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiir; UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIK 6 ets. 8 ets. 8 ets. 8 ets. 10 ets. 10 ets. de penaal i van NIEUWE SNEÉKERCÖURANT bevolen t FIAT CORONA Vorstenlanden CORONA Sumatra IDEAAL GRACIA SUPREMOS Halve en kwart kistjes, en modellen ook in fraaie blikdozen 10 stuks. Voor WINKELIERS tegen fabrieksprijzen uit dag en nacht verwarmde «hoogkamers bij Rokers van kwaliteit* sigaren worden onderstaande merken zeer bijzonder aan-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1