Bekendmaking. Nffl F. OZINGA Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur A. JANSEN Verplichting van werkgevers. Verkiezing Gemeenteraad. Verhindering om te stemmen. Het spreekt van zeil: De dubbele werking geeft betere resultaten. Uw rheumatiek verbetert snel. 10 stuks 10 cent af Oproeplngskaarten voor Schippers enz. Verkiezing. STEMMING. Stemming. Heeren Stemming Provinciale Staten. Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN I I „Het huls met de luifel” Het huls voor goede mesjes Trouw- en Begrafenlsrljden Abonnements- en Advertentieblad No. 57 .25 DHgavei RINK Co. - SNEEK Bureau: KLEINZAND 3-7 Tele*. 2200 le BLAD NIEUWSTIJDINGEN. ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU OFFICIEEL GEDEELTE. DE WOENSDAG. (Nadruk verboden). ;aan versprei- Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Telefoon 2200. ,30 .00 00 Eindelijk: de Groote Woensdag! Etmaal van het stip-idee. 't Stem-station telt Een gedéélte reist maar meeI PHIL IA. Voor de moellfjkste Voordemakkelijkste Voor de zwaarste Voor de lichtste hebben w ij het JUISTE BIESJE minderd tot f 6.99. De rekening van de rit als saldo in kas 98, de ontvangsten - van f 8849.06, zoodat er aan het eind van voegn gaan Reeds van ng tot al be- Sneek soort 'eren 1 en ofler, OH. Ford Dealer - SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen Zaterdag 15 April 1989 55e Jaargang ip-idee. héél wat „wachters”) i een i) overzuring van i ophooping van uur. Er is nu igeüjk s. De is zóó pterk, _j maal zijn tali- niet alleen, dat het’een uitsta- De waarnemend voorzitter, de heer L. :om. reeg df pen- gelegenheid brengen en saldo DE BURGEMEESTER van SNEEK verzoekt de kiezers, die eerj geldig® reden van verhindering hebben om op 19 April a.s. aan de stemming deel te nemen, van die verhindering terstond na de dag van stemming, aan hem of aan de secretarie 2e afd., schriftelijk of mondeling kennis te geven. SNEEK, 14 April 1939. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. K1EZEBR1NK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK brengen ter open bare kennis, dat op Woensdag, 19 April 1939 van des morgens acht tot des na middags v ij f uur zal geschieden de stem ming ter verkiezing van de leden der pro vinciale staten. Zij herinneren aan de verplichting, opgelegd bij artikel 72, tweede lid, der kieswet. Ieder, dié volgens de kiezerslijst bevoegd is tot de keuze mede te werkten, is verplicht zich binnen de voor de stem ming bepaalde tijd ter uitoefening van zijn kiesrecht aan te melden bij het stembureau van het voor hem op de kiezerslijst aan gewezen stemdistrict. Artikel 150a der kieswet luidt: Hij die bij een verkiezing als gemachtigde stemt voor een persoon, wetende dat deze overleden is, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een maand of geldboete van ten hoogste duizend gulden. Artikel 128 van het wetboek van straf recht luidt: Hij, die opzettelijk zich voor een ander uitgevende, aan een krachtens wettelijk voorschrift uitgeschreven verkie zing deelneemt, wordt gestraft met gevan genisstraf van ten hoogste één jaar. SNEEK, den 14 April 1939. DE BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter kennis van de in vaartuigen wo nende kiezers der gemeente Sneek, dat in dien de oproepingskaarten voor de a.s. stemming ter verkiezing van de leden van de Provinciale Staten, niet in hun bezit mochten komen, deze alsnog op de dag der stemming (19 April), aan het stembureau no. 1 aan de Marktstraat, kunnen worden afgehaald. SNEEK, 14 April 1939. HET ADRES voor g De BURGEMEESTER der gemeente SNEEK herinnert in verband met de op 19 April a.s. plaats hebbende stem ming ter verkiezing van de leden der Pro vinciale Staten personen, bij wie en bestuurders van bijzondere ondernemingen en instellingen, waarbij personen, die de leeftijd van vijf en twintig jaren hebben be reikt, in dienstbetrekking zijn, er aan: dat zij, volgens art. 55 der Kieswet, ver plicht zijn, voor zover niet bij algemene maatregel van bestuur vrijstelling is ver leend, te zorgen, dat ieder van die perso nen, die bevoegd is tot de keuze mede te werken, gedurende tenminste twee achter eenvolgende uren, tussen acht uur desvoor- middags, en vijf uur des namiddags, daar toe gelegenheid vinde; dat zij, volgens art. 56 van genoemde wet, voor zover arbeid wordt verricht in fabrieken of werkplaatsen, verplicht zijn te zorgen, dat in het arbeidslokaal, en zo er meer arbeidslokalen zijn, in het groot ste of wel in meer dan één arbeidslokaal gedurende twee werkdagen vóór en op de tot stemming bepaalde tijd op een zichtbare wijze is opgehangen een door hen of van hunnentwege ondertekende lijst, de uren, in art. 55 bedoeld, vermeldende, voor elk afzonderlijk of groepsgewijze of voor allen gezamenlijk; dat volgens art. 151 der Kieswet, over treding van bovenstaande voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoog ste veertien dagen of geldboete van ten hoogste vijf en zeventig gulden. Lijsten, om op te hangen in fabrieken of werkplaatsen, zijn verkrijgbaar ter ge- meente-secretarie. SNEEK, 14 April 1939. JAARVERGADERING VEREEN. VOOR VREEMDELINGENVERKEER. Dinsdagavond vond in de vergaderzaal van café Piso de jaarvergadering van de Ver. v. Vreemdelingenverkeer plaats onder voorzitterschap van den heer A. H. Vis. De voorzitter heette in zijn ope ningswoord ieder welkom, het verheugde spr., dat het aantal aanwezigen de ver wachtingen overtrof, gezien de belangstel ling die er overal bestaat voor de ge beurtenissen in het buitenland. Spr. memoreerde het feit, dat dezer dagen een zaak is klaar gekomen, waar voor de vereeniging jarenlang in de bres stond, n.l. de weg van Sneek naar het Sneekermeer. Jarenlang heeft de vereeni ging er bij het gemeentebestuur op aan gedrongen, dat dit werk werd uitgevoerd. Deze weg brengt het meer dichter bij Sneek; een woord van hartelijke dank voor de medewerking, die het bestuur in dezen van het gemeentebestuur ontving, achtte spr. wel op zijn plaats. De secretaris, de heer G. van de Pij- pekamp, las hierna de notulen der vo rige vergadering, die onveranderd en on der dank aan den samensteller werden vastgesteld. De penningmeester, de heer P. H e n- stra, bracht hierna het financieel ver slag uit. De uitgaven over 1938 bedroegen f 1160.96, de ontvangsten f781.80, er was dus een tekort van f379.16; er was 1 Januari 1938 een saldo in kas vanf 386.15, dat dus aan het eind van het jaar was ver- KAATSVER. SNEEK. Dinsdagavond vergaderde de kaatsver. Sneek in hotel Hanenburg. De „cuiciid voorzitter^ Koopal, heette de leden welkt Na lezing van de notulen kr< ningmeester, de heer Bosma, het finantieel verslag uit te hieruit bleek dat het nadeelig saldo van het vorige jaar ad f60, gereduceerd was tot f 10. Door het houden van een verlo ting, waarvoor toestemming is gevraagd aan B. en W., hoopte men spoedig weer de zaak in fleuriger toestand te brengen. Het aftredend bestuurslid, de heej L. Koopal, werd met algemeene stemmen her kozen. Indien de finantiën het toelaten zal er een door elkaar loten kaatspartij worden gehouden, terwijl in begin Mei een leden wedstrijd zal worden georganiseerd. Het partuur dat voor de afd. op de bondspartij zal uitkomen, zal worden aan gewezen op de manier als vorige jaren maar zal geen vergoeding daarvoor meer ontvangen. Tot bode werd benoemd de heer G. v. d. Ploeg. Punt rondvraag bracht heel wat tongen in beweging, doch daar voor het meeren- deel het gesprokene van interne aard was, zwijgen wij daarover. Te ruim 11 uur sloot de voorzitter de vergadering. Uw rheumatische pijnen hebben tweezijdige oorzaak (1' het organisme en (2) een schadelijke stoffen als urinezuur. een middel, dat beide oorzaken te^ bestrijdt; dat middel is Vange Salts. De zuur-reduceerende eigenschap 13 zóó sterk, dat het zelfs drie en een half maal zijn eigen gewicht aan zuivere azgn neutrali seert. En niet alleen, dat het een uitste kende zuur-reduceerende werking heeft, doch Vange Salts werkt tevens aansporend op lever, nieren en ingewanden, zoodat deze organen urinezuur en andere afval stoffen regelmatig uit het lichaam zullen verwijderen. Juist door deze gelijktijdige ontzuring en zuivering van het lichaam bereikt men met Vange Salts zulke bij zondere resultaten. Lijders aan rheuma- tische pijnen, wanhoopt niet en neemt een proef met het nieuwe, krachtige middel Vange Salts. Over de Verrassende resulta ten der dubbele werking zult ge meer dan tevreden rijn. Prijs 85 cent, voldoende voor een lange kuur, vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar bjj alle apothekers en dro gisten. In de nacht van 23 op 24 Januari zijn tijdens de storm de badhokjes bij het Pa viljoen zwaar beschadigd, een deel van de schade is voor rekening der vereeniging, de rest wordt door verzekering gedekt. Bij het bestuur bestaan plannen bij de offideele opening van rijksweg 43, even tueel in samenwerking met andere plaat selijke vereenigingen iets te organiseeren, wat Sneek in het middelpunt der belang stelling plaatst. De pas voltooide weg naar het Paviljoen zal te zijner tijd officieel worden geppend; dit zal vermoedelijk tegeji Hemelvaartsdag geschieden. Bij de rondvraag werden nog eenige interne kwesties afgedaan- Hierna sluiting. DE BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter voldoening aan het bepaalde in artikel der Kieswet ter openbare ken nis, dat ter secretarie dezer gemeente Voor een ieder ter inzage is hedergelegd en te gen betaling der kosten in afdrukl of af schrift verkrijgbaar is gesteld de alfabe tische lijst van de namen der kiezers aan wie voor de aanstaande stemming ter ver kiezing van de leden van de Provinciale Staten door hem een oproepingskaart is gezonden en wier namen niet voorkomen op de kiezerslijst dezer gemeente. SNEEK, 14 April 1939. Hoeveel plakkers plakten Neêrland Dezer dagen vól en dicht Hoeveel sprekers spreken alom Over hecht en taak en plicht? Hoeveel leuzen en gebaren Demonstreert men het publiek? Hoeveel zalen staan ten dienste Aan de bruisende critiek Hoeveel vlammende betoogen Worden daav’rend voorgezet Hoeveel sprekers ge.ven knd’ren Ongevraagd en vet „hun vet”? Hoeveel glaasjes suikerwater Gaan het droge keelgat in? Hoeveel presidenten heeten „Allen, welkom” bij 't begin? Hoeveel spoorweg-kilometers Wordt door sprekers afgelegd Hoeveel redenaars verbuigen Recht tot krom en krom tot recht? Hoeveel duizend strooibiljetten Worden huis-aan-huis verspreid? Hoeveel sprekers rijn géén vriend van ’t Eigene partij-beleid Hoeveel leuzen droeg men hóe vaak In hóeveel gemeenten uit? 't Wordt verkiezing! Nieuwe Lente, Maar één met een oud geluidI Paviljoen-exploitatie op 1 Januari 1938 over 1938 bedroegen f9148.40, de uitga- van f 8849.06, zoodat er aan het eind van dat jaar een saldo in kas was van f 306.32. Er was over 1938 nog te betalen f316.21. Namens de kascommissie, bestaande uit de h.h. L. Broersma, H. Prins en A. Ver- wer bracht eerstgenoemde verslag uit. Voorgesteld werd den penningmeester te dechargeeren, waartoe besloten werd on der dank aan dezen functionnaris. De kascommissie voor dit jaar zal wor den gevormd door de h.h. B. Brinksma, J. E. Kuipers en S. de Wolf. In het jaarverslag, uitgebracht door den secretaris, den heer G. v. d. P ij p e k a m p, werd meegedeeld dat het bestuur met ge noegen op 1938 kon terugzien, de finan ciële kwesties waarin de ver. jarenlang verward was, rijn door besprekingen in goede banen geleid, wat niet wil zeggen dat er nu geen financieele zorgen meer zijn, die blijven er voorloopig nog voldoende omdat het pionierswerk door de ver. ver richt aan het Sneekermeer door de stich ting van een paviljoen-hotel veel zorg heeft gegeven wat uitbreiding en onderhoud be treft. Maar gelukkig staat ook die onder neming op een gezonde basis en blijkt het steeds meer dat dit werk straks een belang rijke schakel in de keten van het vreemde lingenverkeer zal vormen. De ver. is dan ook de gemeente Sneek veel dank verschul digd dat rij in 1938 begonnen is een goede weg daarheen aan te leggen, waardoor het mogelijk wordt dat wandelaars, fietsers, automobilisten enz. van dichtbij van de schoonheid van het Sneekermeer kunnen genieten. Dit zal een stimulans zijn voor de propaganda der ver. om vreemdelingen naar Sneek te trekken. De weg is zoo goed als voltooid en ook de reeds eenige jaren geleden aangelegde weg is grondig ver beterd, zoodat er thans een verbind! stand is gekomen welke een ieder z vredigen. Den burgemeester van komt dank toe voor den steun welke hij aan deze plannen gaf, den directeur van gemeentewerken en zijn staf voor al het werk dat zij met betrekking tot deze ver binding verrichtten. Zoo gaat ’39 hoopvol in voor de paviljoen-exploitatie. Het ver slag staat dan stil bij de uitgebreide pro paganda welke de ver. in 1938 voor vreem- delingenbezoek maakte, dat dan ook zeer grj>ot was, en nog zal toenemen als rijks weg 43 gereed is en Sneek in de reisroutes der groote busondernemingen zal zijn op- genotnen. Natuurlijk is de Sneek-Week een groote steun bij het werk der ver. en het verslag dringt met klem er op aan dat de mogelijkheid zal worden onderzocht op feestdagen Sneek nog meer dan tot nog toe door wedstrijden enz. in het brandpunt der belangstelling te brengen. Een bijzon dere gelegenheid daartoe zal het gereedko men van rijksweg 43 krijn als wanneer men bijv, een groote en grootsche tentoonstel ling op touw zou kunnen zetten. In de ko mende zomer zal de Ned. Reisver. gedu rende eenige weken een jongens- en een meisjeskamp aan het Sneeker meer in richten. Met de provinciale ver. Voor v.v. is een regeling getroffen tot mede- en sa menwerking; deze is echter nog niet ge heel bevredigend en men schijnt nog steeds niet doordrongen van het feit dat Sneek als tweede plaats van Friesland recht heeft op de behartiging harer belangen, het -be stuur blijft in dezen paraat. Het ledental der ver. is van 296 begin 1938 gedaald tot 278 op 31 December, een teruggang welke niet mocht voorkomen bij een ver. die zooveel doet in het belang ook van- de beurs van iedere Sneeker. Aangedrongen werd op de medewerking van allen om' het ledental op te voeren om daardoor de ver. in staat te stellen de propaganda nog krachtiger ter hand te nemen en Sneek steeds meer die plaats in het landelijke en internationale vreemdelingenverkeer te ver schaffen waarop het krachtens haar ligging recht heeft. Het verslag eindigde met dank aan mede-bestuurders, pachter van het pa viljoen en pers voor de verleende mede werking, en ook was daarin dank gebracht aan de firma Nieveen voor het onderhou den van de bootdienst gp het paviljoen. Bij de hierna volgende bestuursverkie zing werden de h.h. L. Brandenburgh en G. v. d. Pijpekamp in hun functie herkozen beiden namen hun herbenoeming aan. De voorzitter deed hierna de volgende mededeelingen. In de eerste plaats zal in overleg met de uitgeefster van het offi cieel orgaan der Nederlandsche vereeni ging voor Vreemdelingenverkeer het April nummer van dat blad geheel gewijd rijn aan de Friesche watersport, waarbij ook Sneek een vooraanstaande plaats zal worden toe bedeeld. Het ligt in de bedoeling van het afd. bestuur dit nummer te den als propagandamateriaal. De Paviljoendienst, die zoo lange jaren door de firma Nieveen werd verzorgd,, zal niet langer door deze firma’ worden geëx ploiteerd. De Lemmer II is voor de dienst afgekeurd, de onderhandelingen der afd. met de firma hebbben er toen toe geleid, dat de laatste van verdere exploitatie afzag. Een woord van dank bracht spr. aan de directie van de Lemmerboot, speciaal de directie te Sneek, voor de wijze waarop deze de dienst steeds verzorgd heeft. Met betrekking tot de exploitatie in de toekomst is nog geen besluit genomen. De afdeeling heeft eeniger mate bijge dragen aan de Nederlandsche afdeeling der Watersporttentoonstelling te Luik. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe- hoogleeraar. Professor Tienstra is 7 April 18^5 te geboren. In 1913 verwierf hij het jloma der H.B.S. met 5-jarigen cur sus en werd in October van dat jaar be- De BURGEMEESTER der gemeente SNEEK, brengt ter openbare kennis dat: 1. op Dinsdag 9 Mei a. s. de can- didaatstelling voor de verkiezing van de leden van de raad dezer gemeente zal plaats hebben 2. op genoemde dag van des voormid- dags 9 tot des namiddags 4 uur bij den voorzitter van het hoofdstembureau ter se cretarie dezer gemeente lijsten van candi- daten kunnen worden ingeleverd; 3. iedere lijst moet worden onderte kend door ten minste 25 personen, die vol gens de kiezerslijst voor 1939/1940 kiezers zijn voor de gemeenteraad; 4. dezelfde kiezer niet meer dan één lijst mag ondertekenen; 5. de candidaten met vermelding van hun voorletters en woonplaats op de lijs ten moeten worden geplaatst in de volg orde, waarin door de ondertekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven en, indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, met de naam vein haar echtge/ noot of overleden echtgenoot, onder toe- 'ng van haar eigen naam, voorafge- door het woord „geboren” of een afkorting van dit woord, terwijl bij de vermelding van een candidaat de voor letters geheel of ten dele door de voorna men mogen worden vervangen; 6. op dezelfde lijst ten hoogste 20 can didaten mogen worden geplaatst; 7. dezelfde candidaat niet mag voor komen op meer dan één van de lijsten; 8. bij de lijst moet worden overgelegd de schriftelijke verklaring (model II) van iedere daarop voorkomende candidaat, dat hij 'bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst; 9. indien een candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, de onder 8 be doelde verklaring telegraphisch kan wor den gedaan en in dat geval niet aan het formulier model II, hieronder genoemd, gebonden is; 10. de inlevering der lijsten geschiedt persoonlijk door één der ondertekenaars, bevoegd tot deelneming aan de verkiezing, en dat de candidaten daarbij kunnen tegen woordig rijn, en 11van 17 April a.s. af de tot invul ling bestemde formulieren voor de lijsten van candidaten en voor de hierboven on der 8 bedoelde verklaringen, model II, ter secretarie dezer gemeente kosteloos ver krijgbaar -Worden gesteld. SNEEK, 13 April 1939. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK PROF. J. TIENSTRA. By Kon. besluit van 6 April is benoemd tot gewoon hoogleeraar in de afdeeling der weg- en waterbouwkunde aan de Tech nische Hoogeschool te Delft om onderwijs te geven in het landmeten, waterpassen en geodesie, J. M. Tienstra, thans buiten gewoon 'ienstra is 7 April 18^5 Sneek r einddiploma der H.B.S. met noemd tot adspirant-Landmeter van dat ka daster. Van 1 Augustus 1914 tot 1 Maart 1918 was hij in militairen dienst. In dien tijd behaalde hij in 1917 de middelbare akte wiskunde K I en slaagde in 1918 voor het examen voor landmeter van het kadaster. Als zoodanig was hij werkzaam te Zutphen van 1 Februari 1919 tot 1 Januari 1925. Inmiddels behaalde hij in 1922 de middelbare akte wiskunde K V. Van 1 Januari 1925 tot 7 September 1931 was hij werkzaam als landmeter van het kadas ter te Amsterdam’. In de studiejaren 19251926, 1926—1927 en 1927—1928 volgde hij aan de ijniversiteit te Amster dam colleges in natuurkunde, theoretische mechanica en sterrenkunde. Met ingang van 7 September 1931 werd hij benoemd tot lector aan den landmeterscursus, ver bonden aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, welke betrekking hij tot X September 1935 bekleedde. Op 5 November 1935 aanvaardde hij het ambt van buitengewoon hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool met een rede, getiteld: Foutentheorie en vereffening met betrekking tot de landmeetkunde. 1 t ch.1 3 3 5 a 1 l l ■aa NIEUWE SNEEKER COURANT ■S 3 3 cvn Hiüiuc vcryuo- 3 ding ve»-; okerd worden. niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniE I’

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1