Mil S. SCHOTANUS F. OZINGA Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur A. JANSEN Fa. R. DIKLAND Zn. Heeren ADVOCAAT van de „Frlesche Kip” per flesch f 1.50. Wed. S. JOUSTRA ZOON SNEER Telefoon 2912 10 'stuks 10 cent af I Indanthren Gordijnstoffen 2e Zomerrak 13. „Het huis met de luifel” Het huis voorgoede mesjes Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Abonnements- en Advertentieblad Trouw- en Begrafenisrijden No. 60 a- e- le BLAD leeningen, teneinde oude schepen ^IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU RECLAME KOLOM. in lossing. NIEUWSTIJDINGEN. HOLLAND—BELGIË. (Nadruk verboden). ingevoerd, dat het bedrijfs-1 FILMAVOND NED.' VEREEN. TOT BESCHERMING VAN DIEREN. Onze gecombineerde bladen verschijnen o.tn. in de volgende plaatsen in de omgeving en geyen daar een groote publiciteit. o o n e r n r Voor de moeilijkste Voorde makkelijkste Voor de zwaarste Voor de lichtste hebben wij het JUISTE MESJE E E OH. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen ï.r al d- :h te al tn at le één inkoop er staat, dan zullen de eersten ongetwij: Een zeer ernstig verschijnsel voorts de maatregelen, die de Enge' regeering de laatste weken t.a.v. de scheepvaart heeft genomen. Men heeft vijf jaren-plan ontworpen, teneinde Reeds van niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiillillllliliiliiiililllllln ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Telefoon 2200. NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. K1EZEBR1NK <S Co. Sneek. Losse nummers 5 cent SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). Woensdag 26 April 1939 55e Jaargang Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS tttoave: KIEZEBR1NK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN vooraan staan, dierm ie haar georganiseerde Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. Spr.’s slotconclusie is, dat ordening ons wordt opgedrongen, ©enerzijds door het bedrijfsleven in andere landen, anderzijds door de noodzakelijkheid van een tempe ring van de hevigheid der crises. Gezamen lijk moeten we trachten tot ordeningj in ’t bedrijfsleven te komen op democratische grondslag, dus op een manier, die overeen stemt met onze geestelijke vrijheid, voor dat deze ons in de totalitaire staatsvorm wordt opgedrongen. sche toestanden geordend worden, is de vrees gerechtvaardigd, dat er een ziekere verstarring optreedt, voortvloeiende uit helt conservatisme dat ieder mensch eigen is. Daartegen dient gewaakt en spr. ziet de oplossing in het toekennen van groote in vloed aan de bedrijfsraden. Het derde bezwaar, dat spr. behandelt is, dat wanneer de overheid zich met de import en export bemoeit, men genoegen moet nemen met wat de ïnenschen voor gezet wordt. Echter spr. meent, dat derge lijke bezwaren vaak te zwaar gewogen wor den. Spr. geeft toe, dat de ordening gevaren meebrengt, de vraag is echter of die zwaar der zijn dan die van de individueele pro ductiewijze. Nadat eenige vragenstellers en debaters door den spr. waren beantwoord, sloot de voorzitter, de heer De Haas, met een woord Van dank tot den heer van de Kieft. Spr. verbond hieraan een woord ter opwekking om toe te treden als lid van ’t Nut opdat meerdere lezingen als deze zullen kunnen worden georganiseerd. Zes en vijftig duizend menschen In het stoere Stadion, Die vergeefs te wachten zaten Op góed spel en lente-zon I Zes en vijftig duizend menschen Vèr van eigen huis en haard, Oh wat was zoo’n „warmtemeubel” (Nu ’t er niet wasl) schatten waard. Koude wind en later regen, Echt Octobermaand-idee Straalde er één vleugje zonne Van het zege-tal: 32? Ook al is er fel gestreden Op het groene grastapijt, Dit gevecht met Zuiderburen Was géén HollandB elgië-strijd I ’k Heb er zelve bij gezeten En was matig maar voldaan, Nog het mééste toen de leiding ’t Eindsignaal gaf te verstaan WERKLOOZEN LICHTING 1924 OF JONGER WORDEN OPGEROEPEN. Naar bericht wordt zullen ter vervan ging van dienstplichtigen in werkelijken dienst, die voor „zakenverlof’’ in aanmer king komen, werklooze dienstplichtigen worden opgeroepen van de lichting 1924 of jongere lichting. De burgemeesters zijn reeds uitgenoo- digd, het noodige te verrichten tem einde een vlotte behandeling mogelijk te maken. Eén ding schonk me echter „warmte” Bijl dit Stadion-bezoek: Nederland kwam... Vóór den wedstrijd Méér dan matig uit den hoek. Het Wilhelmus uit de monden Van het talrijke publiek Was bij dezen slappen „maaltijd” Als hors d’oeuvre: magnifiek11 Wat het sportbeeld me tekort deed, Heeft de samenzang vergoed En vooral in deze tijden Geeft dat wérmte aan je bloedI PHILIA. Vrijdag werd in het Gebouw v. Christe lijke Belangen bovengenoemde filmavond gehouden. De voorzitter, de heer J. Lust, roept de aanwezigen een hartelijk welkom toe in deze bijeenkomst, waar met woord en beeld zal wprden gedemonstreerd "wat de ver. tot bescherming van dieren doet. Spr. brengt voor de steun ontvangen voor het houden van de hedenmiddag plaats gehad hebbende kindervoorstelling dank aan een gedeelte van het onderwijzend personeel te dezer stede, helaas werd niet van het g e h e e 1 e personeel die steun ontvangen, maar vooral het personeel der openbare scholen komt dank voor zijn steun toe. Spr. heet dan welkom de h.h. Nieuwenhuis en Visser, de eerste zal spreken en de film toelichten, de laatste de film vertoornen. Spr. hoopt dat de aanwezigen dat wat zij zullen zien en hooren later nog eens in zich zullen laten omgaan opdat steeds meerderen hun plicht jegens het dier zul len gaan verstaan. De heer Nieuwenhuis alsnu het woord verkrijgende, zegt dat er velen zijn die in dezen moeilijken tijd zeggen dat er reeds zooveel vraagstukken 's menschen aandacht vragen, dat men nu niet moet aankomen met dierenbescherming. Echter de grondslagen van gezonde dierenbescher ming zijn rechtvaardigheid en ontferming en dat zijn juist de krachten welke wï| ook noodig hebben voor het oplossen van die groote vraagstukken waarop die men schen doelen, zonder de werking dier krachten zal de wereld ondergaan in ge weld en tirannie. Het was de kracht der ontferming welke de stoot gaf aan de vre desbeweging, de reclasseering, de vrouwen beweging, de kinderbescherming en uit die kracht is ook de dierenbescherming in het leven geroepen. Wat is nu Dierenbescher ming wel en wat is ze niet. Ze is niet een hond of poes er 'bp na houden, daarin kan bij1 de mensch nog een stuk egoïsme zitten; ze is hiet een mensch achter stellen bij een dier, en geen overdrevenheid van naturen die al ach en wee roepen als er van dierenleed nog geen sprake is. Het is geen kwezelen met dieren, geen onbenullig heid, overgevoeligheid en overdrijving dus. Wat is dan dierenbescherming wèl? Een daad, nl. uit je zelf te treden en je te ver plaatsen in leven en leed van een ander wezen, het is zelfverloochening wat betee- kent de vriendschap aan jezelf opzeggen zoodra het belang van medemensch of van een dier in het geding komt. Er is niets moeilijker voor de egocentrische mensch dan zelfverloochening te betrachten en toch is ’t de eenige voorwaarde van waarachtige menschelijke beschaving. Er is veel men schenleed, maar moet om niet verholpen menschenleed, het dierenleed veronacht zaamd worden? Een mensch kan zich ten slotte nog met zijn klachten tot zijn mede- menschen wenden, zij het dan dat die ver hoord worden of niet, maar een dier kan niet vragen en klagen, het moet afwach ten wat hem van den mensch ten deel valt, vaak tot het bittere einde. Het dier wordt in onze dagen vergeten en is daardoor ten prooi aan de meest sterke uitbuiting. Spr. vraagt zich tevergeefs af wat de aanvaard bare grondslag is voor het feit dat men wel tegemoet zou komen aan het leed van den mensch, niet aan dat van het dier. Vergeten worden de kettinghonden, de on gelukkige zwerfdieren in Rotterdam al leen zetten de menschen per jaar 20000 een belangwekkend voorbeeld. Deze is ont staan uit de noodzaak, die ontstond na het Hoover-moratorium van 1931, toen de be taling van Duitschland’s openbare en par ticuliere schulden werd gestaakt. Er is toen een regeling tusschen Nederland en Duitschland getroffen, waarbij jaarlijks de waarde van de geïmporteerde goederen in ons land uit Duitschland, gelijk zou zijp aan de export naar dat land. De betaling van uit Duitschland naar Nederland geëx porteerde goederen geschiedt hier dan aan de Nederlandsche bank, de Duitsche expor teur wordt betaald door de Duitsche rijks bank. Evenzoo betaalt een Duitsche im porteur zijn geïmporteerde goederen aan de Duitsche Rijksbank, in Nederland be taalt de Nederlandsche bank dan den ex porteur. Op deze wijze ontstaat dus een gesloten systeem zonder dat rechtstreek- sche betaling voor geleverde goederen plaats vindt. Door een overschot van de import in ons land uit Duitschland heeft men in de eerste jaren van de clearing- overeenkomst zelfs de oude vorderingen op Duitschland vereffend. Het gevolg van deze regeling |s een ingewikkelde verdeeling over de verschillende branches van de export. Heel gemakkelijk botsen de belan gen en het is duidelijk, dat dit zonder groote bemoeiingen van de overheid niet gaat. Tegenwoordig loopt reeds 25 pet. van de totale export van ons land over de clearing. Het is bittere noodzaak, dat men tot deze maatregelen heeft moeten over gaan, zonder deze zou ons bedrijfsleven niet in stand gehouden kunnen worden. Een tweede voorbeeld van uit de nood zakelijkheid geboren maatregelen, ditmaal met het gemengde karakter van af weer te gen het buitenland en verweer tegen de crisis, zijn de landbouwcrisismaatregelen, die noodig werden toen onze landbouw zich onmogelijk zonder steun op de vrije markt bleek te kunnen handhaven. Er zijn toen z.g. richtprijzen ingesteld, die den producent worden betaald. De toeslag bo ven de wereldmarktprijs wordt op den con sument verhaald en gestort in het land bouwcrisisfonds. Deze maatregelen brach ten tevens de noodzakelijkheid mede van een verhooging van de invoerrechten, op dat het geïmporteerde product niet bene den de richtprijs hier op de markt zou kunnen worden gebracht. Ook productie regeling zit voorts aan deze kwestie vast. Al deze maatregelen zijn intusschen van zoogroot belang, dat niemand het zou aandurven ze ongedaan te maken, men be seft algemeen dit dan het ecenomisch le ven hopeloos ontredderd zou worden. Er is een derde rubriek, waarover men erg puzzlet, het vraagstuk, dat de schom melingen in het bedrijfsleven een bepaald verschijnsel oproepen, dat deze schomme lingen verergert. Voor de bevolkingsaan was moet het productie-apparaat worden uitgebreid, deze uitbreiding moet bespaard worden op de consumptie en de uitvoer. In tijden van depressie nu groeit die besparing aan, dg productie van kapitaalgoederen zinkt in. Er ontstaat zoo een overvloed van geldmiddelen, 't probleem is nu een me thode te vinden om investeering van die geldmiddelen mogelijk te maken. Zoo zijn er verschillende problemen, spr. wijst nog op de chaotische toestanden op vervoersgebied, in de spoorwegen zijn enor me kapitalen geïnvesteerd en voor massaal vervoer zijn ze niet te vervangen. Toch dreigt het spoor ten gronde te gaan en er dient dus ingegrepen te worden, ordening is dus noodig. Dit is heel wel mogelijk, men £Ïe slechts naar de binnenscheepvaart, die reeds geordend is, door de vrachtver- deeling. Feitelijk zouden we ook bij de binnenvaart het Engelsche systeem1 voor de vrije vaart moeten hebben. Zonder orde ning ontstaat op verkeersgebied een groote kapitaalvernietiging. Over de vraag, of ordening noodzakelijk is, behoeft men eigenlijk niet langer te dis- cussieeren, ze is er en kan niet meer wor den gemist, de eenige vraag, die rest, is of men ze als tijdelijke dan wel als blijkende maatregelen moet beschouwen. Dat is een kwestie van apreciatie, spr. gelooft het laatste. Wel kan men van meening verschillen over de vraag, in hoeverre ordening ge vaarlijk is of niet, waarmee weer samen hangt de vraag, of men er verder mee zal gaan als dringend noodzakelijk is. Spr. stelt hierbij voorop, dat geen enkel econo misch systeem, ook in theorie, volmaakt is. Als belangrijk bezwaar wordt vaak tegen de ordening aar J van die dieren buiten de deur, vergeten de vogels in de kleine kooitjes, de kistkalfjes, de ólievogels, de laboratorium dieren, de vaak op pijnlijke wijze geslachte dieren. Dierenbescherming is een gewetenskreet en het is niet toevallig dat in tal van organisaties welke het menschenleed wil len ^brzachten, pioniers op het gebied der dierenbeschermir - J'- bescherming w< vorm vindt in de Ned. Ver.” voor Dieren bescherming met haar 65 afdeelingen, waarvan Sneek er een is- Zij voert op velerlei gebied intense actie, zoo om de ket tinghonden los te maken, want wie geeft den mensch het recht zich te vergrijpen aan de vrijheid van het meest vriéndelijke en trouwe dier dat leeft, en deze zoo te mishandelen waarop de staat feitelijR nog een premie stelt door een kettinghond la ger te belasten dan een in vrijheid rond- lóopende. De kettinghond moet losl En dan neemt de Ned. Ver. tot bescherming van dieren de kwestie der stalbranden zeer ernstig ter hand, elke dag brandt er ge middeld een stal met levende have in ons land af, de vorige week kwamen 2 6 stal branden met een verlies van 260 dieren levens voor. Ernstig streeft de ver. naar stalverbetering. Dan trekt zy zich het lot van den trekhond aan, want de hond ia geen trekdier. Spr. heeft het dan over het uierplakken. Meen echter niet dat dieren mishandeling alleen voorkomt in minder goed gesitueerde kringen, neen ook in de’ hooge kringen heeft men vaak geen oog voor het leed der dieren. De mensch heeft nu eenmaal zijn kunnen en kennen mis bruikt tot het kwellen van dieren. De ver. tot bescherming van dieren is dan ook be zig met het ontwerpen van een Dierenwet, welke zij nog dit jaar aan de regeering hoopt aan te kunnen bieden, moge deze daar een goede ontvangst genieten. Want het Nederlandsche volk behoort ook zijn roeping ten opzichte van het dier te ver staan, het richte zijn bewogenheid niet al leen tot den lijdenden mensch doch, ook tot het lijdende dier en zjjl ook dezen een barmhartige Samaritaan. Kennelijk heeft de Schepper dat ook gewild, men zie maar hoe de bijbel herhaaldelijk voor het dier opkomt, Hij zegende mensch en dier, het laatste omdat dit ook gevoel heeft en als er gevoel is, is er plaats voor zegen. Op de Sabbath mocht ook het dier niet werken, ja de bijbel spreekt op velerlei wijze van de zorg van den Schepper voor het fier. Maar' Dierenbescherming ge schiedt niet alleen om het dier, maar ook om den mensch, zachtheid tegenover de dieren is de oefenschool voor zachtmoedig heid jegens den medemensch. Spr. hoopt dat ook de jeugd vooral gewonnen zal worden voor een beweging die het milde meegevoel met het dier propageert, die jeugd is immers de toekomst, zij zal een maal de maatschappij leiden, waarin die renbescherming een redelijke en zedelijke eisch is. Beschaving is vaak maar een ver- nisj e, maar dierenbescherming brengt in den mensch een innerlijke verandering te weeg, een nieuwe wereld gaat voor hem open een leven uit beginselen van liefde, innig heid en barmhartigheid. Dierenbescher ming geeft hem of haar die haar betracht zoo ontzaglijk veel. Maar nog eens Dieren bescherming geschiede in organisch ver band, daarom trede men toe als lid tot de afd. Sneek, en werke er toe mede dat eens ook over Nederland de dag van klaar heid voor de dieren opga. Daarna werd de film vertoond, toege licht door den spreker. Het is een zeer goede film, ook wat opnamen en mon tage betreft, welke zoowel Lef de voor de natuur kan wekken als waardeering voor het werk van Dierenbescherming) waar op men een vaak zeer suggestieve kijk krijgt. In het laatste gedeelte der film is een opname van de opening door burge meester Poppinga van Let dieren-asyl al hier. Wat het gebrek aan deskundigen betreft, spr. wijst op de P.T.T. waar een staf van uitstekende bedrijfseconomen werkzaam is, de geschikte menschen zullen volgens spr. heel wel te vinden zijn. Een tweede bezwaar, dat wel het meest geuite is, is dat van het gevaar van ver starring. Wanneer de bestaande eoonomi- ORDEN1NG IN HET ECONOMISCH LEVEN. Vrijdagavond gaf de heer J. van de Kieft voor het departement Sneek van de Maat schappij tot Nut van 't Algemeen in de ver gaderzaal Piso, de vierde en laatste Lezing over ordening in het economisch leven. Nadat de voorz., de heer F. W. C. de Haas, de bijeenkomst had geopend, ver kreeg de spreken het woord, die begon met het behandelde van de drie voorgaan de avonden te resumeeren. Eerst gaf spr. een historisch overzicht om aan te toonen, hoe de veranderingen in het economisch le ven zijn opgetreden, hoe de ontdekking van Amerika en Indië het mercantilisme in het leven riep, hoe dit systeem' door de ontdek king yan de stoomkracht plaats maakte voor een geprononceerd individueel stelsel, dat ten slotte ook verliep en nu weer geleid heeft tot een sterkte gebondenheid, aanvan kelijk in de vorm van trusts en kartels, la ter door overheidsbemoeienis. De tweede avond gaf spr. een overzicht van de Schommelingen in het bedrijfsleven en zette uiteen, hoe de conjunctuurschom melingen den mensch voor de problemen van de werkloosheid, kapitaalvernietiging enz. stellen en de vraag doen opkomen, of we <?ns daartegen kunnen wapenen. De laatste avond was gewijd aan de practische vormen van geordende productie en distributie, zooals deze voorkomen in de totalitair geregeerde staten Rusland, Japan en Duitschland. Spreker wil dan aanknoopen bijl de vraag, of niet de gesloten bedrijfseconomie in bepaalde landen door de overheid in het leven geroepen, een zoodanige terugslag heeft op andere landen, dat daar als te genweer tot dezelfde maatregelen moet wor den overgegaan, of daar de individueele bedrijfsvoering niet dient ingeperkt. Daar naast treedt dan de poging tot ordening op als middel om de crisisinvloeden minder hevig te doen zijn. Ten aanzien van de eerste vraag hebben nu eenige belangwekkende voorvallen plaats gehad. Spreker noemt in de eerste plaats een artikel in het Handelsblad, waarin be toogd wordt, dat men ten slotte gedwongen zal worden de vrije economie te beperken en te vervangen door de dwangmethodes van de totalitaire staat. Ook minister Steen- berghe wees hierop in zijn radio-lezing, toen hij sprak over de varkensteelt. Wan neer tegenover een variatie van verkoopers één inkoop er staat, dan zullen de eersten ongetwijfeld aan het kortste eind trekken. vormen dsche vrije :t een deze scheepvaart met behulp van subsidies en Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor door leven te onoverzichtelijk is en dat er te nieuwe te vervangen, op de been te hou- weinig deskundigen zijn, om hiertoe over den. Een zekere ordening in het scheep- te ^aan. De onoverzichtelijkheid acht spr. vaartbedrijf kan hierbij moeilijk achter- niet zoo groot, er is veel exacte kennis op wege blijven. Deze ordening zal zonder dit punt en spr. acht dit dan ook een pro- twijfel haar invloed doen gelden op de j bleem, dat de mensch wel kan omvatten, scheepvaart in andere landenook daar zal men, wil men zijn positie behouden, tot dezelfde maatregelen moeten overgaan. Spr. behandelde hierna in hoeverre de overheid reeds invloed op het bedrijfsleven heeft, ook in ons land. De clearing met Duitschland is hiervan Wij etaleeren onze nieuwste Het is ook Uw belang bij eventueele aanschaf fing op onze toonzalen de groote voorraden MEUBELEN - TAPIJTEN - GORDIJNEN te bezichtigen. Onze vakkennis is bekend. Dus U koopt beter en goedkoper bij de SNEEK TELEFOON 3121 GRATIS ADVIEZEN FRANCO LEVERING c ii i I I TDRF i j ma ma 8- I >- t- !T 8- Mi NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1