Een japon zonder bijouterieën A. JANSEN F. OZINGA Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur BWIDMAKUIQ. ADVOCAAT van de „Friesche Kip” per flesch f 1.50. Wed. S. JOUSTRA ZOON SNERK Telefoon 2912 VERKIEZING GEMEENTERAAD. is een nacht zonder sterren Dus voor BIJOUTERIEËN naar I „Het huls met de luifel” Het huls voor geschenken Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Trouw- en Begrafenlsrljden Abonnements* en Advertentieblad No. 62 Woensdag 8 Mei 1989 55e Jaargang Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 le BLAD NIEUWSTIJDINGEN. 9. OFFICIEEL GEDEELTE. J MEI, WAT DOE JE l (Nadruk verboden). 'at Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit s e I l heer van s n t r I 1 I s e 9 SCHAAPMARKTPLEIN 9 Off. Ford Dealer - SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen id; 17 ha, aar de, E ïer aar ld* aar Iff. im, b., Hi aat Id- len de lar v. 15 la- ta- :a- an an ia- ra, jr- lat !tn |s- n- 'd- ar ia, ar e- ar er ar ir, at d. S“ 6 B- in le l ie s- n, in ar a, n, Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezljl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Üudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich, Bakhuizen, Nijemlrdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wier, Warns, Rauwerd Hominerts, Jutrljp, flrns, Guénga, Gauw, Sijbrandaburen, Of- iingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, i Oeersum, Scharneguutuin, Roodhuis, Gaast- j meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. K1EZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk -lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Telefoon 2200. groote steden mee moet zorgen en er die verantwoordelijkheid voor moet aanvaar den. Spr., heeft zelf een artikel geschreven over Friesland. Dit was een moeilijke op gave, omdat het Friesche volk uit zooveel verschillende elementen bestaat. Doch het gaat tenslotte niet om ras of bodem of bloed, maar om het leven uit de genade of zonder de genade. Zoo'n algemeen over zicht heeft altijd iets ruws. Toch is dit boek een goede aanvulling van een paar andere groote studies op het gebied van volkska rakter, en een stuk over de verhouding van rechtzinnigen en vrijzinnigen. Om des tijdsi wil ziet spr. af van het citeeren vaneen gedeelte over de positie der Herv. Kerk, en een over de dorpskerk. Met groote aandacht werd deze interes sante causerie gevolgd. Nadat enkele vra gen waren gesteld en beantwoord, sloot ds. Wolfensberger de vergadering met dank gebed. Paartjes die gaan trouwen, Zullen van 'n bed van Lampe houwen. RELIGIEUS SOCIALISTISCHE GEMEENSCHAP SNEEK. Zondagmorgen, 30 April, hield de R.S.G. te Sneek voor een geheel bezette zaal Piso haar 1 Mei wijdingsbijeenkomst. Ds. J. A. Bruins, emi. predikant te Har- degarijp trok in zijn toespraak een vergelij king (usschen de tocht der Joden uit Egypte naar het Beloofde Lana en de op- marsch der menschheid naar het Socialis me, naar een samenleving waar rechtvaar digheid en broederschap zullen heerschen. De Joden volgden niet de rechte weg vol gevaren en klippen, die bovendien niet voerde naar het beoogde doel, maar maak ten tijd en krachten roovende omwegen om eindelijk het Beloofde Land te bereiken. Ook de strijders voor het Socialisme verliezen oogenschijnlijk terrein; wijken te rug, maar aldus de spreke! wij houden het doel in zicht en bewaren eri voeden de krachten verder te strijden, want wij' geloven zeker eenmaal dit doel te zullen naderen. Mien Peters uit Huizum, begeleid door Tine Oosterloo uit Leeuwarden, vergastte de aanwezigen op mooie zang. 1 MEI-VIERING S.D.A.P., S.B.B., S.D.V.G. Deze organisaties vierden gisteren haar Meifeest in de Harmonie. Ochtendbijeenkomat. 's Morgens werd in de Harmonie ceiq bijeenkomst gehouden, waar ds. J. Vink van Bolsward sprak. De. leiding berustte bij de heer P. van der Veen, die de bijeenkomst opende en gezamenlijk liet zingen: „Morgenrood". Hierna volgde eerst declamatie van den 1- J. de Groot en zang van rnelvr. A. der yeenLeeninga, die ook na de rede nog eenige bijdragen gaven. Ds. Vink zegt, dat de omstandigheden, waaronder wij het Mei-feest vieren steeds ernstiger en dreigender worden, in de eer ste plaats door de eigen nationale verhou dingen, die verhinderen deze dag[ te vie ren als een wrfre feestdag. Daar is in de eerste plaats de werkloosheid; onze tegen woordige regeering laat nog steeds na, daartegen krachtig ten velde te trekken. Dat beteekent, dat da stoffelijke- en mo reel® ellende voor breedé lagen' van ons volk gr,oot is, de zin en inhoud van het leven is voor hen goeddeels vervallen, voor hen is geen plaats meer in het proces van den arbeid. Die regiering moge dan zeggen, dat de zorgen wel groot zijn, maar men niet moet ver; brood alleen niet geten, dat de mensch bij teven kan, spr. voelt dat als een ernstige vorm van onbarmhartig heid. Met de brood vraag begint het teven pas, zonder brood kan de mensch immers met teven. Zooiets mag dan ook slechts door een regeering gezegd, wor den, die de broodvraag hééft bevredigd. En dat is hier niet het géval. Er is een ma terialisme, dat in wezen heilig] is en zoo lang de regeering daarmee met rekening houdt, schiet ze in haar taak tekort. In onze nationale verhoudingen ia er verder de politieke malaise van deze tijd. Reeds eenige jaren teven we onder het bewind-Colijn, dat in wezen op politiek gebied tot onvruchtbaarheid leidt en een groote bedreiging beteekent van een ge zonde democratische ontwikkeling. We zou den ons in zekeren zin kunnen troosten met de laatste verkiezingsuitslag, er is in de eerste plaats reden ons te verheugen over de verdere teruggang van het fascisme in ons land, wat de aanwezigheid bewijst van een sterke dèmocratische macht van weerstand. Spr. houdt ephter nog altijd met de mogelijkheid rekening, dat de N.S.B. in de toekomst weer wind in de zeilen krijgt, groot acht spr. die kans echter niet. Dat is dus een lichtpunt evenals 't feit, dat onze partij zich heeft weten te handhaven, als partij der oppositie. Uitgave i KIEZEBRINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN JIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIL hoofden der gemeentelijke diensten voor luchtbescherming en de gemeentegenees- heeren. De besprekingen vonden jplaats in de zes kringen, waarin de provincie, met het oog op de lucht bescherming verdeeld is en wel in de gemeenten Harlingen, Leeuwarden, Sneek, Dokkum, Drachten en Heerenveen. In de provincie Friesland was reeds veel op dit gebied tot stand gebracht, zoodat de besprekingen konden voortbouwen op een hechten ondergrond. Verwacht mag worden, dat nog voor het midden van de volgende maand de geheele provincie re delijk zal zijn toegerust. Deze uitrusting zal dan later nog kunnen worden uitgebouwd. De provincie Friesland is mitsdien de eerste, waar 'de luchtbescherming geheel aan redelijke eischen van eerste uitrusting zal voldoen en als zoodanig paraat mag worden geacht. In de verschillende kringen zal onder leiding van de burgemeesters der boven genoemde gemeenten de luchtbescherming ook intercommunaal geregeld worden aan de hand van het model van het departe ment v^n Binnenlandsche Zaken. Daarbij zal tevens ernstige aandacht worden ge wijd aan de ziekenhuisvoorziening. Zonder twijfel zal op dat gebied spoedig een be vredigende regeling tot stand komen. VEREENIGING VAN RECHTZINNIG HERVORMDEN. Vrijdagavond vergaderde in het Gebouw voor Chr. Belangen bovengenoemde ver- eeniging. De heer W. N a u t a opende de samenkomst met ge.bed en het lezen van Joh. 21 1 11, waaraan spr. eenige ge dachten ontleende. Hierna las de secreta ris, de heer J. Haans tra, de notulen en het jaarverslag. Aan dit laatste ontleenen wij, dat het afgeloopen vereenigingsjaar er een was zonder veel actie. Alleen bjij de verkiezingen trad de vereeniging actief op, daarbij gesteund door de wijkcommissie. Het bestuur vergaderde meerdere malen; er werden drie ledenvergaderingen gehou den. Gememoreerd werd de lezing van ds. Wolfensberger en de lezing van den voor zitter over het werk van prof. Adolf Keller Vijf minuten vóór twaalf. Beide verslagen werden onder dank aan den samensteller vastgesteld. De heer Sj. v. d. Brug bracht namens de financieel© commissie rapport uit van haar bevindingen. Alles was in de beste orde be vonden en uit de boeken bleek dat er een voordeeiig saldo was. De commissie zegt dank voor bet keurig en accuraat beheer en stelt voor den penningmeester te dé- chargeeren. De penningmeester, de heer H. v. d. Meer, licht dan de cijfers van zijln ver slag toe, waarna de voorzitter hem- en de commissie dank brengt voor hun arbeid. Voor het nieuwe vereenigingsjaar wor den de heeren Tj. de Boer en R. Jeltema aangewezen als contrólecommissie. Bij de bestuursverkiezing wordt de heer H. v. d. Meer herkozen. In de vacatures van de heeren Tj. Breeuwsma en E. de Wit worden gekozen de heeren H. Meinen en R. Jellema, die allen hun benoeming aannamen- De voorzitter brengt de aftre denden dank voor hun arbeid. Na de afdoening van deze huishoudelijke zaken hield ds. Wolfensberger een causerie over het bij den uitgever Callen- bach, onder redactie van de heeren prof. Berkelbach van der Sprenkel, Stufkens en Touw verschenen werk: „Kerke-Werk”. De kerk is aan het werk, zegt spr., en dat werk is van belang voor stad en land. Dit boek legt er dan ook een getuigenis van af, dat er wat geschiedt. Het is nu wel duide lijk, dat het woord kerk en de klank daar van thans een heel andere beteekenis heeft dan b.v. een 20 jaar geleden. Dit werk doet klaar uitkomen, dat de kerk niet is een vereeniging, maar tets anders. In het bijzonder spreekt dit ten opzichte van de Hervormde kerk, wat vanonschatbare be teekenis is. In dit bo’ek wordt met groote liefde en verwachting van die kerk in ’t bij zonder gesproken, wat van beteekenis is voor stad en land. Het geruïneerde teven van de kerk wordt niet verzwegen; overal wordt de situatie zeer scherp bloot gelegd, maar de schrijvers durven gelooven, dat er nog wat goeds van komen kan. 'Als iemand soms last van defaitisme mocht hebben, kan hij in dit boek lezen wat er overal geschiedt, wat hem tot verootmoedi ging kan brengen. Spr. zegt dan, dat er naar de term van Dis. van Nie een zgn. godsdienstige mid denstand is, die een zwaar leven heeft en feitelijk overal te vinden is. Men vindt ook in meerdere streken het Saksische element, dat in al zijn uitingen min of meer ondoor grondelijk is. In Brabant en Limburg is de situatie echter weer geheel anders. Daar vindt men wel vriéndelijke menschen, doch daar drukt de onmacht tegenover de groote r.k. kerk. Toch zijn er nog ouderen en jongeren, die daar durven te werken. Een bezwaar tegen het boek is, dat er zoo weinig in besproken wordt het werk in de groote steden. Er wordt wel eens gezegd, dat de Herv. kerk een plattelands- De BURGEMEESTER der gemeente SNEEK, brengt ter openbare kennis dat; 1. op Dinsdag 9 Mei a. s. de can- dldaatstelling voor de verkiezing van de leden van de raad dezer gemeente zal plaats hebben; 2. op genoemde dag van des voor middag:; 9 Jot des namiddags 4 uur bij den voorzitter van het hoofdstembureau ter secretarie dezer gemeente lijsten van can- didaten kunnen worden ingeleverd; 3. iedere lijst moet worden ondertekend door ten minste 25 personen, "die vol gens de kiezerslijst voor 1939/1940 kiezers zijn voor de gemeenteraad; 4. dezelfde kiezer niet meer dan één lijst mag ondertekenen; 5. de candidaten met vermelding van hun voorletters en woonplaats op de lijsten moeten worden geplaatst in de volgorde, waarin door de ondertekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven en, indien de candidaat is een gehuwde vrouw of we duwe, met de naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot, onder toevoeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren" of een afkorting van dit woord, terwijl bij’ de vermelding van ©en candidaat de voorletters geheel of ten dele door de voornamen mogen worden vervangen 6. op dezelfde lijst ten hoogst© 20 can didaten mogen worden geplaatst; 7. dezelfde candidaat niet mqg voor komen op meer dan één van de lijsten; 8. bij de lijst moet worden overgelegd de schriftelijke verklaring (model II) van tedere daarop voorkomende candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelhng pp deze lijst; 9. indieh een candidaat zich buiten het rijk in Europa bevindt, de onder 8 bedoel de verklaring telegraphisch kan worden gedaan en in dat geval niet aan het for mulier model II, hieronder genoemd, ge bonden is; 10. de inlevering de'r lijsten persoonlijk geschiedt door één der ondertekenaars, be voegd tot deelneming aan de verkiezing, en dat de candidaten daarbij kunnen tegen woordig zijn, en 11. de tot invulling bestemde formulie ren voor de lijsten van candidaten en voor de hierboven onder 8 bedoelde verklarin gen, model II, ter secretarie dezer ge meente kosteloos verkrijgbaar zijh gesteld. SNEEK, 2 Mei 1939. P.S, Onze kunnen tenen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor RiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiS verklaard het in enkele cursusavonden het noodige bij te brengen. De burgemeester deelde daarna nog mede dat deze middag met het aan de diverse stadsgedeelten toe gewezen brandweermateriaal in die secties en wijken een korte oefening ter inspectie van het materiaal zal worden gehouden. De opperbrandmeester de heer H. F. Ringnalda, richtte nog een woord van dank tot den burgemeester voor diens ener giek aanpakken van deze zaak en voor de indeeling van de brandweer op een wijze, zooals die ook reeds in het college, van brandmeesters was besproken. Zij juichen het dan ook ten zeerst© toe dat de burge meester dit plan zoo in elkaar heeft ge zet, en zjj hopen op een voortdurende goede Samenwerking met het gemeente bestuur en ook dat de burgerij mefal haar kracht zal meewerken opdat als er onver hoopt oorlog mocht köïnen, de gevolgen daarvan voor onze gemeenschap zoo ge ning mogelijk zijh. DE LUCHTBESCHERMING IN FRIESLAND. Nadat reeds eerder de stand van de luchtbescherming in Leeuwarden ten depar- mente van Binnenlandsche Zaken een on derwerp van bespreking had uitgemaakt met de gemeentelijke autoriteiten, hebben Donderdag en Vrijdag van de vorige week alle overige gemeenten van de' provincie Friesland de revue gepasseerd’. De minister van Binnenlandsche Zaken heeft persoonlijk een deel van deze bespre kingen, welke geleid werden door den Com missaris der Koningin, bijgewoond, terwijl daarbij mede tegenwoordig waren de secre taris-generaal van het departement van Binnenlandsche Zaken, de inspecteur voor de bescherming van de bevolking tegen luchtaanvallen en de burgemeesters, de Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK VERJAARDAG PRINSES JULIANA. In verband met de viering van de ver jaardag van H. K. H. Prinses Juliana, heeft de Chr. Muziekver. Harmonie gister avond een rondgang door de stad gemaakt. PRINSELIJK GEZIN MAAKT EEN RIJTOER DOOR BAARN EN SOEST. Onder enthousiaste belangstelling van het publiek heeft het prinselijk gezin Zon dag een rijtoer door Baarn en Soest ge maakt. BRANDWEEROEFENINGEN IN VERBAND MET DE LUCHTBESCHERMING. Zaterdagmiddag 4 uur heeft de Sneeker orandweer enkele oefeningen gehouden in veroand met de luciiibescnerming. Te vo ren heelt burgemeester Poppinga in de orandweersazerne het brandweerper soneel een uiteenzetting gegeven van de or ganisatie van ue oraimweer als oorlog zou mtureken. De regeering houdt rekening met de mogelijkheid dat er oorlog zou Kunnen komen en heelt daarom allerlei mar'regelen van defensieven aard getrof fen. Ook de ourgerbevolking heeft zich dus in te stellen op die mogelijkheid en reke ning te houden met mogelijke luchtaan vallen. Om zich daartegen zoo goed moge- lyk, te weer te steken moet zy m de eerste plaats in de eigen woning maatregelen nemen. Spr. gelooft dat na, hetgeen de bla den daarover reeds hebben geschreven: en wat de hier gehouden tentoonstelling heef t doen zien het overnodig is bij deze maatre gelen voor het geval dat gas-, brand- of explosieve bommen inslaan nu nog stil te staan. Men veronderstelt meer en meer dat het met het gasgevaar niet zoo’n vaart zal loopen, doch in ieder geval is het goed ook daarop voorbereid te zijn en te zorgen dat men er iets van afweet. Daarom is spr. zoo verheugd dat we hier in de persoon van dr. de Graaff een gasofficier hebben die hulptroepen welke bij de luchtbescherming dienst doen dan ook reeds van voorlichting heeft gediend, waarvoor we hem erkente lijk zijn. Boven en belialve de maatregelen echter welke d© burgerbevolking zelf moet nemen hebben we echter onze luchtbescher mingsorganisatie, welke als allen voor dit doel gemobiliseerd worden, hier 400 h 500 personen zal omvatten. Nu ligt het voor de hand dat het van het allergrootste belang is dat men in de verschillende gedeelten van de stad ingeval van nood zoo spoedig mogelijk maatregelen kan nemen en dat in geval van oorlog niet zooals thans het brandweermateriaal op een plaats gecentra liseerd is. Daarom is voor de luchtbescher mingsorganisatie in geval de nood aan de man komt de stad in 3 secties, Noord, Cen trum en Zuid verdeeld. Elite sectie heeft haar gasverkenningsgroep, welke de aard van het gas waarmee men te doen heeft, eventueel zal vaststellen, haar ontsmettings- groep welke het gas onschadelijk zal ma ken, de zeer belangrijke brandweergroep, een geneeskundige groep van 14 man, en een herstellings- en opruimingsgroep, waar bij ook technisch personeel is ingedeeld omdat een bominslag breuk van gas- of waterleiding, defect aan elektriciteitskabel enz. kan veroorzaken. Behalve deze indee ling in secties is de stad ook verdeeld in wijken, n.l. een 6-tal en in elke wijk heb ben we een luchtbeschermingsorganisatie op dezelfde wijze opgebouwd als die der secties maar elke wijkgroep is uit een geringer aantal menschen samengesteld dan de sectiegroep. Zoodra het hoofd der luchtbeschermingsdienst, als het eens ernst zou worden door de radio verneemt dat er luchtgevaar is, alarmeert deze de bevol king, er zal nog uitgemaakt worden of dit door scheepsroepers dan wel door middel van luidsprekers zal zijn. Dan gaan de menschen van de luchtbescherming naar hun posten, de opperbrandmeester gaat naar de hoofdpost waar het hoofd van de luchtbeschermingsdienst aanwezig is, be nevens telefonisten, ordonnansen enz. Als nu ergens in een wijk eenige bommen zijn gevallen en de bewoners weten er geen raad mee gaat het wijkhoofd er met de wijkgroep heen, kan men de situatie dan niet meester, dan waarschuwt men het hoofd van de luchtbeschermingsdienst waar ook de opperbrandmeester aanwezig is en bij brand stuurt die er een der motorspui- ten heen. Het spreekt echter dat om1 er dan vlug bij te zijn' de brandweer dient gedecentraliseerd. In geval van corlog zal dus in elk der secties een belangrijk onder deel van onze brandweer geplaatst worden, de autospuit blijft in sectie Centrum, elk der motorspuiten krijgt een plaats in Noord en Zuid en elk der wijken krijgt ©en klei ner onderdeel van de brandweer. Het per soneel dat er thans bij behoort wordt dan ook bij die diverse onderdeden ingedeeld, dat dus by brand in tijd van oorlog bij alarm opkomt in de stadsgedeelten waar zijn materiaal is. Op deze wijze kan men eventueel heel snel bij een brand zijn. Toen spr. met dit organisatieplan bij het college van brandmeesters kwam vond het daar di rect instemming, dat doet spr. veel genoe gen en hij vraagt zich zelfs af of men in vredestijd ook al niet iets van dit pian moet overnemen. Nu zal het brandweer personeel echter ook iets omtrent gasge vaar moeten weten en het verheugt spr. dat dr. de Graaff zich alweer bereid heeft Mei, wat doe je? Mei, hoe zit dat Met het lente-jaargety Mei, je bent toch bloei- en broedniaand, 'k Denk aan bloem en vogel-ei! Mei, waar blijft je zonneweelde Mei, waar blijft je lente-tint Krijgen we als Mci-tractatie Regen, hagel, kóu en wind? Waarom, Mei, 'die winterplagen In het nieuwe jaargetij Blijf je frisch en kil en vochtig Als op Maandag d’éérsten Mei? Mei, wat doe je? Mei hoe zit dat Met 'die kilte nattigheid? 15 Mei „verdraait" de klok weer, Breng je dhn paszomertijd Mei, er is zoo véél onzekers In de dingen-van-den-dag, Daarom is er méér behoefte Aan een blijden zonne-lach .1 Draai je hoedjebreng ons lente Vroolijkheid door zonneschijn Mei, je kunt verstèrkend wezen Als „weerkrachtig" medicijn! En al zien we dan tenslotte Eén ding altijd minder graag: Mei we nemen op den koop toe 7 Oeel couvert (de fiscus-plaag!) PHIL IA. niet doen voorbijzien, dat de positie van kerk is, en als dit zoo is, dan vloeit daaruit voort, dat het platteland voer de am 5 S ii 8 NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1