Tijdsvervroefling. Uit onze Raadzaal. No. 63 OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. In verband met de wet tot tijdsvervroegina zal op 15 Mei 1939, des voormiddaps te twee uur, de torenklok één uur worden vooruitgezet. Zaterdag 6 Mei 1939 35e Jaargang Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel OFFICIEEL ORGAAN Waarom een vijand als Rheumatiek met één hand bevechten als ge er twéé hebt I AbonnementS' en Advertentieblad Dftgave* 3RINK A Co. - SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 le BLAD het reinigings be drijf .gelijke felegein- fi opeph (Bijlage V men in een onzer vorige nrs. Z.h.s. conform besloten. Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kielnzand 7, Sneek. Telefoon 2200. >s- ar met etensafval stoepen on portieken ver- Rubriek II. 1 Bertus 19215 van unt heeft it en hij :egen rheu- 1 Salts, het tubbele wer- Verslag van •938.- (II) OP VRIJE VOETEN GESTELD. De rechtbank te Leeuwarden heeft die gevangenhouding van den heef J. L. te Kollum, vroeger voorzitter van de christe lijke vereeniging tot verzorging van ouden van dagen, welke vereeniging in Friesland drie en in Gelderland twee Talma-rustoor- den exploiteert, niet verlengd en hem op vrije voeten gesteld. Deze aanhouding is geschied op vermoeden van onregejmatig- DOOR EEN LEEUW GEGREPEN. In een particuliere dierentuin te Portsmouth (Engl.) is een jongetje van 10 jaar tegen het hek van de leeuwenkooi opgeklauterd. De beide leeuwen lieten het land eenigen tijd begaan waarna een van hen tegen de tralies sprong en het kind met zijn klauw ernstig verwondde. Drie toevallig aanwe zige matrozen hebben den leeuw met stok ken en een ijzeren staaf van zijn prooi weten te verwijderen waarna het kind in ernstigen toestand naar een ziekenhuis ver voerd is. VERGADERING van de RAAD der gemeente SNEEK op DINSDAG a MEI, 's avonds 7.15 uur. Voorzitter: de heer L. Poppinga, burge meester. Secretaris: de heer L. Rasterhoff (loco- secretaris). Aanwezig 14 leden,. Afwezig de heer Boeijenga (m|. k.). De heer Maseland vraagt en ver krijgt verlof om na behandeling der agen da de volgende vragen tot B. en W. tje richten Is het aan B,. en W. bekend dat de win keliers in de binnenstad in de laatste tijd veel overlast ondervinden van publiek, dat zich op hinderlijke wijze voor winkelramen teert of zich in portieken ophoudt en 1 ontreinigt en baldadigheden" pleegt Zijn B. en W., c.q. is de burgemeester bereid, maatregelen te nemen ten einde aan die overlast een einde te maken en zo ja welke? Indien B. en W. van oordeel rijn dat de terzake bestaande wettelijke voorschriften en verordeningen geen voldoende middelen aan. de hand geven om tegen dit bezwaar op te treden, rijn B. en W? dan bereid op korte termijn aan de raad voorstellen voor te leggen teneinde de desbetreffende Veror deningen op zodanige wijze te herzien, dat dit optreden wel met vrucht kan geschie den. De Voorzitter beantwoordt nu de vrdgen van den heer Maseland, en geeft hem de verzekering dat deze zaak allang ook de aandacht van den burgemeester had getrokken en niet alleen de verontreiniging van portieken en de daarbij gepleegde bal dadigheid, doch ook de, vernieling in onze plantsoenen, welke ten hemel schreit en welke de gemeente per jaar bonder,den guldens kost, met name ook de .gemeente lijdt dus door deze baldadigheid'. Spr. ge looft echter niet dat men dit euvel zal kun nen bestrijden door meer strafbepalingen op te nemen in de politieverordening, de politie kan volgens die verordening kracht dadig genoeg optreden. In hoeverre rij hier in is tekort geschoten, weet spr. niet, rij kan echter ook niet overal tegelijk zijn, het corps ïs ook niet zo groot. Dit pi echter spr.'s bijzondere aandachi EEN NIEUWE AANSLAG IN ENGELAND. In een der groote bioscopen van Liver pool is Woeitdagavond tijdens de voorstel ling een aanslag gepleegd door lersche ter roristen door middel van traangasbommen. De voorstelling moest gestaakt worden en vijftien personen, die döór de gassen be wusteloos waren geworden moesten naar een ziekenhuis worden vervoerd, waaronder Punt V. Rapport van de Commissie begrotingen Inzake on- tuig van het Old Bur gee Weeshuis voor 1939. (Bijlage 41, dos- NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezljl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha rich, Bakhuizen, Nijemlrdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Popplnga- wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrljp, Tlrns, Goënga, Gauw, Sljbrandaburen, Of- flngawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutmn, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS GEMEENTERAADSVERKIEZING. De C.D.U. stelde in Wijmbritseradeel de volgende candidaten: i. C. Haringa, Heeg; 2. J. Bouwstra, Nijland en 3. L. Bergsira, "Woudsend. Punt VI. Vparstpl van Burgemeester en Wethouders tot het beschikbaar stel len van een bedrag uit de gemeentekas voor het verstrekken van extra-hulp aan werklozen en ktelnp grondgebruikers (steunverlening B) over 1939 en tot het aanvaarden van een bijdrage van het rijk In de mei die stemwdg&nlng gemoeide kos ten. (Bijlage 42, dossierno. 1.842.974). Het voorstel van B. en W. vindt men in een vorig nr. De heer Maseland zegt dat zijn frac tie er al meerdere malen neeft op aangiu- drongen dat men in zo gering mggelijkte mate gebruik zal maken van de gelegen heid tot het betrekken der goederen in natura, en dus zoveel mogelijk deze steun over de plaatselijke middenstand zal la ren lopen, welke dpor de werkloosheid van vele gemeentenaren toch ook al sterk getroffen wordt. De heer Kracht is het met deze rede nering volkomen eens, doch meende dat de regeling ook al zo geschiedde. De Voorz.als de meerderheid van de raad dit standpunt deelt zullen wij daar mede gaarne zoveel nlbgelijk rekening hou den. De heer v. d. Veen heeft natuurlijk geen enkel bezwaar dat de middenstand zoveel mogelijk ingeschakeld wordt, maar er dient op gelet dat het rijk de regeling van de centrale inkoop Invoerde opdat de werklozen meer voor hetzelfde geld zou den krijgen. Massa-inkoop blijft toch voor deliger dan wanneer men enkele stuks koopt, zodat de werklozen in het laatste geval minder zouden ontvangen. De ge volgde methode is dus in het belang van hen, voor wie deze regeling werd inge voerd. De heer Dokkum begi men, doch gelooft dat als bestuur of de burgemeester overleg met de VOORJAARS-STIERENKEURING. Vanwege het Friesch Rundvee-Stamboek werd Woensdag op de Veemarkt te Leeu warden de Voorjaars-stierenkeuring gehou den. Bekroond rijn o.a. Rubriek oudere stieren: ie prijs Smir noff van H. M. Gerbrandy te Nijland. Drie-jarige stieren3e prijs van K. A. Dijkstra en W. Hielkema te Harich. Rubriek V. Enterstieren, geboren nh 30 September 1937 en vóór 11 Februari '1938: ie prijs A Adema van K. A. Kiestra te Terzool; 2e prijs Lolke V van Firma Schaap te Deersum. Rubriek VI. Enterstieren, geboren in Februari 1938: 2e prijs Bernard van L. Geerligs te Jütrijp; Riemer van W. A. van der Zijpp te Harich; 3e prijs Cnossen XIII van mevrouw wed. A. P. Sierdsma te Deersum. Rubriek VII. Enterstieren, geboren in Maart 1938: re prijs C. Alardus van K. P. Hornstra te Rauwerd; 2e prijs Vrijkejs Bert van S. U. Lemstra te Scharnegoutum. Rubriek VIII. Enterstieren, geboren nè 31 Maart 1938: ie prijs Lena’s Optimist van Firma Schaap te Deersum. Rubriek III. Twee-jarige stieren, gebo ren vóór 1 Februari 1937: ie prijs A Hantje van B. D. Okma te Dijken bij Woudsend; 3e prijs Bert van L. Geerligs te Jutrijp. Rubriek IV. Twee-jarige stieren, gebo ren nh 21 Januari 1937: ie prijs A Ale van J. H. Hijlkema te Boztpn; ie prijs F Bontje’s Adema van J. E. Schaap te Deer sum; 2e prijs Kolonel van Sije S. Koox- stra te Folsgare. Of ge WEL of NIET kunt zwemmen, Neem in elk geval een abonnement in het Zwembad Sneek. Inlichtingen aan de Inrich ting. Adv. Aan de orde is: Punt I. Notulen van dp vergadering Van 30 Januari 1939. Hebben ter visie gelegen en worden on veranderd vastgesteld- Punt II. Ingekomen stukken. De heer Maseland vraagt wanneer een reeds vroeger ingekomen schrijven van de electrische installateurs aan de orde komt. De Voorzitter: dat schrijven is bij de commissie voor de bedrijven om advies en komt in de volgende vergadering aan de orde. a. Pïoces-verbaal van kasopneming bij den gemeente-ontvanger op ji April 1939. (X07.352.651). Dit proces-verbaal wordt voor kennis geving aangenomen. Waarom een eenzijdig middel t< matiek probeeren als ge Vange nieuwe, krachtige middel met du king ter beschikking hebt? Rheumatische pijnen vinden bijna steeds hun oorzaak in (1) een overzunng van het organisme en (2) een ophooping van schadelijke stoffen als urinezuur. Thans hebt ge echter een middel tot Uw beschikking, dat de beide oorzaken tegelijk bestrijdt, nd. Vange Salts. De alkalische werking van Vange Salts is zoo sterk, dat het zelfs in staat xs drie en een half maal zijn eigen gewicht aan zui vere azijn te neutraliseeren. En bovendien spoort Vange Salts lever, nieren en inge wanden aan tot krachtige werking, waar door schadelijke stoffen snel en radicaal uit het lichaam worden verwijderd. Zoo verdrijft Vange Salts beide oorzaken en zoo zullen ook bij regelmatig gebruik van dit probate middel de pijnen spoedig afnemen om tenslotte geheel te verdwijnen. Wacht er niet mee, de gevolgen van rheumatische pijnen zijn lang niet onschuldig. Pak het kwaad met belde handen aan en begin nog heden Uw kuur, met het middel met dubbele werking, Vange Saits. Prijs 85 cents. Voldoende voor een lange kuur. Vange Salts is uitsluitend verkrijgbaar by alle apothekers en drogisten. HELING. Tegen een bekendeu heler van gestolen jjjwiclen, wiens arbeidsveld hoofdzakeiyk op en om het Anxstclvcld ligt, is voor het Amaterdamsche Gerechtshof Woensdag drie jaar gevangenisstraf geëischt, een jaar meer dan hem in eerste instantie was opgelegd. Voor de rechtbank had hij da jedeeltëlijke be ll het gebruike- de goede richting te leiden, maar van daze plaats wenst hij nog eens een beroep te doen op alle ingezetenen, bijzonderlijk op alle hoofden van scholen en allen die enigszins met gezag bekleed zijn om ons hierin te helpen, want als de politie het alleen moet doen is het verbazend moeilijk. Als wij echter met elkaar onze schouders onder deze zaak zetten kunnen wij ook met elkaar iets bereiken. En als van de kant der burgerij een initiatief ,ge- nomen werd, zoals dat wel' in andere plaatsen van onze grootte is geschied, om te komen tot oprichting van een ver. voor sport- en speelterreinen opdat de kinderen op deze wijze wat meer van de straat wer den gehouden want men kan toch niet volstaan met hun zekere dingen te verbie den, er moet ook iets positiefs tegenover staan zou men in de goede richting gaan. Als een dergelijko ver. wordt opge richt zou spr. reeds bij voorbaat de raad willen verzoeken een eventuele subsidie aanvraag met welwillend oog te bezien. De heer Maseland dankt voor de welwillende wijze waarop zijn vragen zijn beantwoord. Ook in tut geval mag de vraag gesteld worden welke ook de Romei nen reeds kenden ril.: wat zijn wettetnj wanneer ze niet in overeenstemming meti de zeden zijn Wij kunnen nog zoveel voorschriften rnakén, het zal niets geven als ze niet in de zede en mentaliteit van de burgerij leven: Dan, zal men steeds op nieuwe 'excessen stuiten. Spr. is werkelijk blij dat de voorz. onomwonden te kennen geeft dat maatregelen dienen te worden genomen om de jeugd wat meer afleiding te verschaffen. Do last wélke de nering^ doendén ondervinden wordt echter niet veroorzaakt door kindéren maar door jon gelui van aankomende leeftijd en de politie zegt dat de voorschriften ontoereikend zijn om bijv, ophopingen in portieken tegen te gaan, do verordening laat eigenlijk optie den in deze niet toe. Misschien wil de voorz. ook hieraan zijn aandacht schenken. Als men de jeugd echter kan opvoeden in de richting van meer tucht, waarvoor spr. niet alleen op de onderwijzers maar ook op alle jeugdleiders een beroep zou wil len doen, en daarnaast de politie 'krachtig optreedt tegen overtreders, zullen wij iets bereiken. Spr. hoorde dat alleen in de Laatste 14 dagen J spiegelruiten het aan de Oosterdijk door stoeien hadden moeten ontgelden. Dat is baldadigheid waartegen dient opgetreden maar er dienen ook maat regelen getroffen opdat de jeugd haar overschot aan levenskracht kan afreageren. Hierna sluiting; b. Verslag van de gemeentebedrijven over 1938. (II) Dit verslag wordt Voqt kennisgeving' aangenomen. c. Verslag van over 1938 (Hl). Alsvoren. d. Verslag van den directeur van het openbaar slachthuis, als bedoeld in art. 12, 2e lid zijner instructie, oveir 1938 (IX O7-355-C- Alsvoren. e. Verslag van den schoolarts over 1938. (1.851.09.1). Alsvoren. f. Verslag van de toestand en de werk zaamheden der Vereniging voor Kraamver- zorging over 1938,. (1.842.15). Alsvoren. g. Verslag van het Centraal Drank- woercomité over 1938. (1.761.1). Alsvoren. h. Schrijven van Gedeputeerde Staten, houdende niet-goedkeuring van het raads besluit van 3 April 1939, no, 17, tot aan koop van een boerderij c.a. gelegen tus sen de Lemmerweg eti de Geeuw van J. Th. van der Laan. (X 07.351.11(88)). De heer Maseland stelt voor van deze beslissing van Ged. Staten bij de Kroon in beroep te gaan. Er is hier ver schil van mening tussen een raadsmeerder- heid en minderheid, de,laatste is het met Ged. St. eens. Spr. meent echter dat de motivering yan Ged. St. langs de argu menten van de raadsmeerderlieid heen gaat en dat deze meerderheid daarom alle rede lijke middelen moet aanwenden tot in hoog ste instantie om over liaar zienswijze een oordeel te verkregen. De h.h. Stoelwinder en Kracht gaan accoord met het voorstel en de argu mentatie van den heer Maseland. De heer Zuider baan acht het niet in het gemeentebelang dat de raad in be roep gaat en zal dus tegen het voorstel- Maseland stemmen. De heer Blok stelt voor het schrijven van Ged. Staten voor kennisgeving aan te nemen, dat 'is dus precies het tegenover gestelde van wat de heer Maseland Wil. Spr. meent dat de argumenten door Ged. Staten aangevoerd zo duidelijk eti juist zijn, dat hij niet begrijpt dat men nog in beroep wil gaan; zelfs kunnen Ged. St. straks bij de Kroon met nog meer argu menten komen om aan te tonen dat de aankoop op de gronden door het gemeen tebestuur aangegeven, niet gemotiveerd is. Spr. wenst dit hier in het openbaar te zeggen omdat deze zaak de gehele burgerij raakt, het kan haar niet onverschillig laten dat de gemeente deze koop wil doen door gaan. Daarom moge er hier ook een stem gehoord worden, welke het eens is met Ged. jStaten. Ged. Staten argumenteren te recht* dat deze terreinen in de eerste tijd toch niet voor bebouwing in aanmerking komen. Als de gemeente geen andere ter reinen had was het nog wat anders, doch die zijn er wel en deze, zoals bijv, die in de omgeving van de Houkesloot zijn ook veel beter voor het doel, waarvoor men nu de boerderij van den heer v. d. Laan wil aankopen, geschikt. Voorts xs de prijs zo hoog dat gezien de Tinanciële toestand der gemeente, de vraag rijst hoe men bij dit voorstel komt. Spr. wenste aldus zijn hou ding tegenover het voorstel-Maseïand in openbare raad te motiveren. Dit voorstel komt alsnu in stemming. Het wordt aangenomen met 8 tegen 6 stemmen. Voor stemmen de leden: Kracht, Stoel winder, v. d. Veen, Greidanus,, de Groot, Smeding, Tromp en Maseland. Tegenstem men dg leden: Vis, Blok, Oppenhuizen, Zuiderbaan, Hoggveen en Dokkum. De raad gaat dus in beroep van de be slissing )ran Ged. St. Punt 111. Voorstel van Burgemeester en Wethouders tot voorlopige vaststelling van de rekening Van hei opepbaar stachthuls- bedrijf over 1938. (Bijlage 39, dossierno. IX 07.352.17). Het voorstel vindt men in een onzer vorige nrs. Z.h.s. conform besloten. Punt IV. Voorstel Van burgejdpesteg en wethouders tot voorlopige Vaststelling Van de rekening van het reinigingsbedrijl over 1938. (Bijlage 40, dossierno. III 07.352.17). Het voorstel vindt men in een onzer vorige nrs. Z.h.s. conform besloten. voor rekeningen en bt derzoek van de begroting L sierno. 1.842.73). Het rapport wordt door de commissie nog als volgt aangevuld: „Besloten wordt tot goedkeuring van de ingediende begroting met dien verstan de dat ^overeenkomstig de door Regenten van het Old Burger Weeshuis aange brachte wijzigingen de post volgnummer E4 „Bijdrage in de studiekosten voor minvermogenden” wordt verlaagd met f 1000.tot f 1000.—, en dat post volg- Punt VII: Voprstpl van Burgemeester en W\ethouders tot wijziging van de Ver ordening, regelende de voorwaarden Voor de levering van electrische stroom door het gemeentelijk electriciteitsbedrijf(Bij lage 43, dossierno. II 07.353.8(36)). Het voorstel van B. en W. is opgejio- houding van een onschuldige aangenomen. Thans kwam hij met een kentenis voor den dag, d< Ijjke resultaat, een exsch tot verlaging van de straf, bleef uit. De man stond op een voor hem kwaden dag op het Amstelveld, toen een jongeman op hem toekwam en hem zeide, dat hij gehoord had, dat hij verd. tegen een zacht prijsje een „moordfiets” te koop had en of hij het karretje eens mocht zien. Na eenig heen en weer gepraat en lang lo ven en bieden werden kooper en verkooper het eens. De „rijwielhandelaar” kreeg een gulden handgeld, de fiets moest voor hem gereserveerd worden. Hij zou even zijn vriend halen, voor wien het rijwiel eigenlijk bestemd was. Een half uurtje later ver scheen de jongeman weer op het terrein, ditmaal vergezeld van zijn vriend. Deze ontpopte zich echter als een bekende Am- sterdamsche rechercheur, specialist in het opsporen van geheelde fietsen. Ook de „moordfiets” bleek gestolen te zijn en de verkooper werd gearresteerd. Ook gelukte het den dief aan te houden. De jongeman, die zgn. de fiets had ge kocht, verklaarde voor het Hof, dat hij den rechercheur had geholpen, omdat hij in verdachte een gevaar voor vele jongemen- schen ziet, die door hem in het verderf worden gestort. Dus, vraagt de verdediger, mr. A. Stern- heim, u was geen oogenbEk van plan om de fiets werkelijk te koopen. Getuige: Geen moment, nog niet al zou ik voor een dubbeltje eigenaar hebben kunnen worden. Ik wilde alleen den recher cheur helpen. Nadat de procureur-generaal drie jaar gevangenisstraf had gerequireerd bepleitte de verdediger mr. dr. Sternheim op juridi sche gronden ontslag van rechtsvervolging. In de dagvaarding immers staat, dat ver dachte de fiets aan getuige verkocht. Van verkoop was echter geen sprake, omdat er tusschen partijen geen wilsovereenkömst was. Getuige heeft uitdrukkelijk verklaard, dat hij geen oogejiblik de werkelijke be doeling had om de fiets te koopen. De prpcureur-generaal was het met dit juridisch argument niet eens: het komt er tiiet op aan, wat de kooper bedoelde, maar wat de verkooper, in dit geval verdachte, gedaan heeft. Het Hof zal 17 dezer arrest wijzen- met inventaris” wordt verhoogd met f 250 tot f700.en post volgnummer F 8 „On voorziene uitgaven” wordt verhoogd met f750.— tot 13372-94- De heer Kracht vraagt of als bedoeld studiefonds tot stand komt dit alleen zal gelden voor minvermogende wezen en half- wezen of voor alle minvermogenden. Het rapport vermeldt dit niet duidelijk. De heer de Groot zegt dat sprekers fractie tegen een bijdrage van het O.B.W. in studiekosten van minvermogende half- wezen en wezen niets heeft. Spr. wenst er echter op te wijzen dat zij. wel eenige be zwaren heeft tegen de gedachte van de fondsvorming en terugbetaling, dus daar over is in de raad verschil van mejting, Doch die kwestie komt eerst later aan de orde, daar het nu eerst aan het college van regenten is zijn houding te bepalen. De Voorz. wijst er den heer Kracht nog op dat hem uit de ter inzage gelegde stukken had kunnen blijken dat de rege ling enkel geldt voor minvermogende we zen en halfwezen. Z.h.s. wordt alsnu conform het rapport besloten. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK pt dat volko- .et gemeent e- plaatselijke middenstand pleegt de gesteun- den niet zullen gedupeerd worden als de Leveranties door de middenstand alhier geschieden. De Voorz.: Deze steunverlening loopt al jaren, en de minister stelt zich op bet standpunt dat een deel van deze Steun in natura verstrekt wordt, zodat wij van het rijk dat deel ook in natura ontvan gen. Zoveel als mogelijk xs zullen B. en W. echter trachten de middenstand in te schakelen. De heer Maseland wenst natuurlijk geenszins dat de belangen der gesteunden in het gedrang komen, de belangen van deze en van de middenstand dienen beide verzorgd, spr. heeft alleen de aandacht op deze kwestie willen vestigen. De Voorz.: B. en W. zullen inderdaad hun aandacht aan deze zaak schenken. Z.h.s. wordt alsnu conform het voorstol van 'B. en W. besloten. Miaru van poutia. NIEUWE SNEEKER COURANT I,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1