Een japon zonder bijouterieën A. JANSEN I Luxe Auto-Verhuur F. OZINGA Noi 67 OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. is een nacht zonder sterren Dus voor BIJOUTERIEËN naar VERKIEZING GEMEENTERAAD. TERVISIELEGGING GELDIGE LUSTEN VAN CANDIDATE!. „Het huls met de luifel” Het huls voor Beschenken Zaterdag 20 Mei 1939 Oe Jaargang Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel va*1' Wollen ondergoed is goed voor Rheumatiek Abonnement s- en Advertentieblad Trouw- en Begrafenlsrljden Bureau: KLEINZAND S-7 Telef. 2200 le BLAD gewenscht zoo FINANC1EELE MEDEDEELINGEN. ZE ZIJN ER WEER PHILIA. (Nadruk verboden'). Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. In de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzend 7, Sneek. Telefoon 2200. met en zonder chauffeur Steeds nieuwe wagens Lage prijzen en de technische dienst van de militaire luchtvaart een motor hebben gebouwd van 2000 paardekracht met luchtkoeling en een dubbele rij van negen cylinders. De motor behoort tot de sterkste soort, die thans be staan. SCHAAPMARKTPLE1N O UllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllU Off. Ford Dealer - SNEEK Parkstraat Tel. 2211 nimii Iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiir: De voorzitter van het als centraal stem bureau optredend hdofdstembureau voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente SNEEK brengt ter openbare kennis, dat ingevolge art. 51 der Kieswet ter secretarie dier gemeente ter inzage voor s en van candidaten, inge- sden land worden geschat op ruim ƒ450. Boven dien ontving de afdeeling een legaat, groot 1000, van wijlen mevr. v. d. Brug-Schön- feld. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Dttonvnt KIEZEBRINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN Chibboekje S.Z.C. Het bekende, fraai uitgevoerde clubboekje van de Sneeker Zeil Club is weer verschenen en aan de leden toegezonden. Het is met zorg samengesteld en bevat weer een groot aantal gegevens van zeer uiteenloopende aard, die voor de leden, zeilers zoowel als motorbootvaarders, van veel nut zijn. Na een waarschuwing tot alle lezers om de eigendommen van anderen te ontzien, in de eerste plaats de wallen en het grasgewas van de landerijen waar men aanlegt, om op die wijze het gebied van het Sneekermeer als een vrij ontspanningsoord te behouden, volgen opgaven van maximum-vaarsnelheiu motorbooten, een verwijzing naar enkele belangrijke artikelen betreffende de verlich ting, van het B.A.-Reglement, en een uit treksel uit het provinciaal huish. reglement De rijksmiddelen. In April heeft de opbrengst der rijksmid- delen, voorzoover de niet-directe belastin gen aangaat, ƒ38.986.854 bedragen, tegen ƒ32.663.187 in dezelfde maand van het vorige jaar. Sedert 1 Januari was de op brengst 148.546.836, tegen 136.697.799 in de eerste vier maanden van 1938. Spionnage door een buitenlander. Te Amsterdam is Zondagavond aan 't Kinselmeer een buitenlander gearresteerd wegens spionnage. De schildwacht bij 't zoeklicht aldaar merkte de man op en som meerde hem te blijven staan; de verdachte vluchtte, doch toen de schildwacht zich ge reed maakte te schieten wierp hij zich op den grond en kon worden gearresteerd. Het drama te Haarlem. Het verdere onderzoek Inzake het drama in de Herzogstraat in Haarlem Noord geeft voedsel aan het vermoeden, dat de gearres teerde V. niet in een opwelling van drift den verzekeringsagent de la Chambre heeft neergeslagen, doch dat hij wel degelijk een moord heeft gepleegd. Ten huize van den verdachte heeft men namelijk een hamer gevonden en het is komen vast te staan, dat deze hamer het wapen is; waarmede de la Chambre in de keuken van zijn woning de schedel werd ingeslagen. V. blijft nochtans ontkennen, dat hij met de bedoeling de I. Chambre van het leven te berooven naar de Herzogstraat is gegaan. Hij houdt vol, dat hij in drift heeft geslagen. Familiedrama. Voor de rechtbank te Roermond heeft de 23-jarige landbouwer J. T., uit Maarheeze, terecht gestaan, die in den ochtend van 7 April van dit jaar zijn stiefvader, den 51- jarigen H. J. P., met een schop eenige slagen op het hoofd had toegebracht, ten gevolge waarvan de getroffene kort daarna was overleden. Verd. gaf toe, dat hij zijn stiefvader ge slagen had, doch zeide dit gedaan te hebben uit angst, omdat deze hem bedreigde. Uit de verklaringen van de vrouw, een dochter en ’n stiefdochter van den verslagene, als mede uit het reclasseeringsrapport, kwam vast te staan, dat de getroffene vrouw en kinderen meermalen had mishandeld. Kort voor het noodlottige gebeuren had de verslagene, die het in het bijzonder op verd. gemunt had, en hem bij een vroegere gelegenheid al eens in den neus had gesto ken, gezegd, dat er iets zou gaan gebeuren. De officier van justitie eischte op grond van noodweer-exces ontslag van rechtsver volging. Het verzoek van den vesdedlger om verd. in vrijheid te stellen, werd ingewilligd. Uitspraak over 14 dagen. Baggermolen „Aden” omgeslagev De baggermolen „Aden” van de Holland- sche Aannemings-Maatschappij, welke teza men met een bak gesleept werd door de sleepboot „Oostzee” van L. Smit en Co.’s Internationalen Sleepdienst van Leith naar Rotterdam, is Dinsdag op Woensdagnacht tijdens stormweer omgeslagen. Aan boord van den baggermolen bevonden zich twee runners, A. Marcus en L. de Vos, beiden af komstig uit Maassluis. De „Oostzee”, die onder commando staat van kapitein Kalk man, heeft den geheelen morgen naar de beide runners gezocht, doch zonder resul taat. Aangenomen moet dus worden, dat de beide mannen om het leven zijn gekomen. Ongelukken. Dinsdagochtend om 8 uur staken twee meisjes, de 13-jarige A. O. en de 7-jarige S. O,, op de Prinsegracht bij de Varkens- markt te ’s Oravenhage onvoorzichtig den rijweg over. Op dat oogenblik werden zij aangereden door een personenauto, bestuurd door den 23-jarigen W. de H. uit de Thor- beckelaan. De kinderen werden tegen den grond geworpen en moesten door den ge meentelijken geneeskundigen dienst naar ’t r.k. ziekenhuis aan het Westeinde worden gebracht. Aldaar bleek, dat het 13-jarige meisje slechts schaafwonden had opgeloo- pen. Zij kon naar huis terugkeeren. De 7- jarige S. G. evenwel had zware inwendige kneuzingen gekregen. In den loop van den ochtend is zij in het ziekenhuis aan haar ver wondingen overleden. Dinsdagmiddag omstreeks 3 uur is aan de Schoolstraat te Musselkanaal de 40- jarige D. Sanders, venter van de coöperatie E. M. M te Stadskanaal, met zijn motor- driewieler door een auto van garage Haak te Stadskanaal aangereden en op slag ge dood. De motordriewieler werd geheel ver nield. Ook de auto werd beschadigd. De heer Sanders was raadslid voor de S.D.A.P. in de gemeente Onstwedde en zou bij de aan staande verkiezingen weer als lijstaanvoer der optreden. Op de Napoieonsweg tusschen Horn en Grathem (Limburg) is de heer J. v. E. uit Roermond met zijn auto tegen een boom gereden. Hij werd door een korporaal van de politietroepen dood in zijn wagen aan getroffen. Een Amierikaansche vliegtuigmotor van 2000 P.K. gebouwd. Het Amerikaansche departement van staat deelt mede, dat de Wright Aeronautical Cy NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK <S Co. Sneek. Losse nummers 5 cent SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. ingevolge e dier gq een ieder zijn neoergelegd de geldige genummerde lijsten Ié verd voor de verkiezing van de lei van de gemeenteraad van Sneek. SNEEK, den 17 Mei 1939. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezljl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), ijsbrechtum, Wolsum, Ha- rlch, Bakhuizen, Nljemlrdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Popplnga- wler, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrljp, Tlrns, Qoênga, Gauw, SIJbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. f 22.009.350. Met inbegrip van de verlengingen werd ►thekenlh 'tafgeloopen jaar geslo- f7.255.750, terwijl werd afge- ige van f 8.817.744. Op 3X __,8 was totaal in hypotheken belegd f 19.699.820. De onderpanden der 1-j-J -n courante huizen in groote gemeenten. Bij tuinderijen, bollenlanden, groote gebouwen, bioscopen, hotels en dergelijke mindercou- van politie. Zeer belangrijk zijn ook de ma- noeuvreer-signalen, die door motorbooten gegeven moeten worden. De Agenda van het zeilseizoen 1939 ver meldt alle officiëele wedstrijden vgn bij den N.N.W.B. aangesloten vereenigingen. De lijst der geregistreerde jachten der S. Z.C. geeft het volgende beeld: boeiers en jachten 6, allen buiten Sneek; 30 Ms. klasse 10, eveneens allen buiten Sneek; regenboog- jachten 19, waarvan 10 in en 9 buiten Sneek; vrijbuiters 4, waarvan 1 in Sneek; Pampus- klasse 3, allen in Sneek; 22 M3. klasse 5, waarvan 1 in Sneek; 16 M3. klasse 56: t.w. in Sneek 39, buiten Sneek 17; B.M.-klasse 10, waarvan 9 in Sneek; Olympiajollen 7, waarvan 5 in Sneek; tjotters 2, beide buiten Sneek; kleine schouwen 4, allen buiten Sneek; larken 14, waarvan 11 in Sneek; 12- voets-jollen 10, waarvan 8 in Sneek; niet geregistreerde jachten (gemengde klasse) 70, waarvan 67 in Sneek; totaal aantal zeil jachten bij de S.Z.C. aangesloten 220, waar van 154 aan Sneeker- en 66 aan buiten leden toebehooren. Het aantal motorbooten bedraagt 112, t. w. 96 in Sneek en 16 buiten Sneek. In totaal zijn dus 332 vaartuigen in de S.Z.C. onder gebracht, waarvan 250 in Sneek thuis be- hooren. De ledenlijst vermeldt totaal 596 leden. Hiervan wonen 465 in Sneek en 131 over 't geheele land, en zelfs ver daar buiten, ver spreid. Verder bevat het boekje: algemeene be palingen voor de zeilwedstrijden, de statu ten en het huish. reglement der S.Z.C., di verse adressen van N.N.W.B., zellraad, vreemdelingenverkeer, enz., tijden van openstelling en sluiting van bruggen, door- vaarthoogte van bruggen bij zomerpell, en tot slot het vervolg van de artikelen-serle „Ut it archyf fen 'e S.Z.C.”, van O. Santema. Dierenmishandeling. Een maand gevangenisstraf geëischt Er komen gelukkig niet veel gevallen als deze voor de rechtbank, zoo zeide de offi cier van justitie te Den Haag in zijn requi sitoir tegen den 55-jarigen vrachtrijder J. P. van L. te Leidschendam, dien hij een dieren beul noemde. Een inspecteur van de Ned. Ver. tot be scherming van dieren had het gfeval gesig naleerd. Hij kende verdachte wel, want deze stond bekend als iemand, die zijn paarden mishandelde en te weinig te eten gaf. Leni gen tijd geleden had hij het paard van ver dachte nog gezien, maar hij herkende het nu niet meer, zóó was het vermagerd. Uit het onderzoek bleek, dat het paard een ongeneeslijke kwaal had en verder vrijwel niets te eten kreeg. De vrachtrijder kocht wat stroo en gaf het verder Wat ongewas- schen aardappelschillen, zoodat de voeder bak van het dier een modderpoel was. Bij de dierenbescherming had verdachte wel haver voor het paard gekregen, doch dit was niet in den etensbak maar in ’t kippen hok terecht gekomen. Het paard was in beslag genomen en moest afgemaakt wor den. De officier van Justitie deelde mede, dat verdachte onophoudelijk bekeuringen krijgt wegens dierenmishandeling, zoodat een strenge straf de eenige mogelijkheid is, om verdachte een les te geven. Spr. eischte een maand gevangenisstraf met verbeurd-verklaring van de opbrengst van 't paard, opdat deze voor nuttige doel einden kan worden aangewend. ZAKf/ Ge hebt de kans met 1.reductie in de Sneker Zweminrichting te zwemmen als ge vóór 1 Juni Uw abonnement neemt. Stei het niet uit. Gratis les in overleg met het personeel. Elke 100ste kaart van elke groep 1.reductie. (Adv.) Eenigen tijd geleden liep te Koudekerke, nabij Middelburg, het gerucht, dat de land bouwer V. op zijn achtererf een aantal hon den hield, die hij niet te eten gaf. De dieren gingen des nachts vreeselijk te keer, en meermalen maakten zij jacht op de kippep van de omwonenden. Een inspecteur van de Ned. vereeniging tot bescherming van dieren stelde een onderzoek in, In een geheel don keren hoek van een schuur op het erf van den landbouwer trof hij 7 honden aan, die in een totaal verwaarloosden toestand ver keerden. De oogen der dieren waren nage noeg gesloten door vuil. Zij waren zoo ma ger, dat hun ribben te tellen waren. Ge kromde ruggen en gezwollen buiken duid den op langdurige ondervoeding. De hon den, die zeer schuw waren, huisden op zand en op mest. De eigenaar der verwaarloosde honden heeft zich voor den politierechter te Middel burg te verantwoorden gehad. De inspecteur der dierenbescherming, die procesverbaal had opgemaakt, verklaarde, dat hij in zijn 25-jarige practijk nooit eerder zoo’n ergerlijk geval had meegemaakt. De honden, aldus get., waren dol van den hon ger. Zij aten zelfs hout en couranten. Ook de gemeenteveldwachter uit Koude kerke verklaarde, dat de dieren er erbarme lijk aan toe waren. De plaatselijke dierenarts deelde mede, dat drie honden vrijwel verhongerd waren. Hun verblijfplaats was dermate vuil en ver waarloosd, dat zij elke beschrijving tart. Vier van de honden heeft men moeten af maken. Verd. ontkende. Hij hield vol, dat hij de Een lijder aan rheumatiek is buitenge woon gevoelig voor tocht en kou, doordat zijn huid niet meer normaal functlonneert. Nu, in het voorjaar, met zijn onverwachte tochtvlagen, is de kans op enkele dagen van kwellende pijn al heel groot 1 Maak toch een einde aan die eeuwige angst voor tocht en kou! Wollen ondergoed is maar een lapmid del! Kruschen Salts zal U voorgoed ervan verlossen. Kruschen valt Uw kwaal aan in de oorzaak zelf: een teveel aan urinezuur in het lichaam, dat zich daar heeft verza meld door een trage werking van de orga nen. Kruschen’s „dagelijksche dosis’”, regel matig ingenomen, spoort Uw lever, nieren en ingewanden aan tot nieuwe activiteit. Schadelijke zuren worden uit Uw lichaam gefilterd en zuiver bloed zal door Uw aderen stroomen. U zult weer kunnen leven als een vrij menschl Koop nog heden een flacon Kruschen Salts. Kruschen Salts is uitslui tend verkrijgbaar bij alle apothekers en dro gisten ƒ0.40, ƒ0.75 en 1.60 (extra groot pak). dieren geregeld brood gaf. Hij bleek ver ontwaardigd, dat hem mishandeling ten laste was gelegd, want hij heeft de dieren nooit geslagen. Ik leefde met mijn honden mee, zei verd. De officier van justitie noemde het een ergerlijk geval. Temeer omdat verd. niet in ziet, dat hij tegen de dieren veel misdreven heeft, achtte spr. een straf, die hem zelf treft, op zijn plaats. Hij eischte twee weken gevangenisstraf. De politierechter veroordeelde verd. con form dien éisch. Dierenbescherming. Wijlen dr. A. P. v. d. Brugf, arts te Leeu warden, heeft bij testamentaire beschikking een stichting „Dr. v. d. Brug-Schönfeld- fonds” in het leven geroepen, met de be stemming om de dierenbescherming in de provincie Friesland te bevorderen, nl. door het financieel steunen van het dierenasyl te Leeuwarden, bestuurd door de afdeeling Friesland van de Nederlandsche Vereeni ging tot bescherming van dieren, gevestigd te Leeuwarden, en door verspreiding van lectuur in de provincie Friesland. Deze stichting legateerde hij een stuk welland, gelegen te Nes in de gemeente Utingeradeel, groot 10.3 ha. Tot bestuursleden zijn be noemd mr. A. E. Stoop, E. T. Hissink en mr. P. D, Poelstra, allen te Leeuwarden. De stichting zal de jaarlijksche zuivere inkom sten van het onroerende goed ultkeeren aan de afdeeling Friesland voornoemd. De jaar- Hjksche revenuen voor de afdeeling Fries- De nummering der ingediende candidatenüjsten voor de stemming voor den gemeenteraad. Dinsdagavond te 9 uur vergaderde het Hoofdstembureau van Sneek ter nummering van de ingediende candidatenüjsten voor den gemeenteraad. Door de S.D.A.P., A.R., C.H., R.K. en V.D. was om een voorkeurnummer verzocht. Daar het verzoek der S.D.A.P. van de meeste (vier) handteekeningen was voorzien werd aan deze lijst nummer 1 toegekend. Hierop volgde het verzoek der A.R., dat van drie handteekeningen was voorzien. Deze lijst kreeg nummer 2. Omdat de verzoeken der C.H., R.K. en V.D. elk van twee hand teekeningen waren voorzien, moest om de nummers 3, 4 en 5 worden geloot. De V.D. kreeg nummer 3, de C.H. nummer 4 en de R. K. nummer 5. Hierop werd nog geloot om de nummers 6, 7 en 8, die respectievelijk werden toegekend aan de C.D.U., Commu nisten en Liberalen. De nummering der lijsten is dus als volgt: S. D.A.P. 1, A.R. 2, V.D. 3, C.H. 4, R.K. 5, C.D.U. 6, Communisten 7 en Liberalen 8. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEE!SER COULANT DER GEMEENTE SNEEK N.V. ALGEMEENE FR1ESCHE HYPOTHEEKBANK. LeeuwardenAmsterdam. In de op 12 Mei gehouden jaarlijksche vergadering van aandeelhouders dezer bank werd het dividend over 1938 vastgesteld op f 8.(v.j. f 5.—) per aandeel. De heeren R. Buisman te Leeuwarden en H. Eisma te Velp werden als com' missarissen herkozen. De voorziening in de directeursvacature werd voorloopig aange houden, onder bestendiging van de tijide- lijke waarneming daarvan door den heer Jacs. Rustige te Amsterdam. Aan het verslag wordt het volgende ontleend. De conversie in 3 Vs 0/0 pandbrieven kon in 1938 worden voortgezet. Successievelijk werden alle de 4 0/0 pandbrieven aflosbaar gesteld, het laatste gedeelte per 1 De cember 1938. na welken datum enkel nog 8 Vs °/Q pandbrieven uitstonden. Alle conversies hadden een vlot verloop, terwijl de daarop gevallen kosten geheel uit de winst zijn afgeschreven. Aan het einde des jaars waren in circulatie f 19.387.300.pandbrieven (vorig jaar f 22.009.350. Met inbegrip^van de verlengingen werd aan hypot' ten voor lost ten bedrage van f 8.817.744. Op 31 December 193 1 leenmgen bestaan vrijwel uitsluitend in courante huizen in groote gemeenten. Bij tuinderijen, bollenlanden, groote gebouwen, bioscopen, hotels en dergelijke minder cou rante onderpanden heeft de bank geen be lang. Verreweg de meeste debiteuren voldeden vlotweg aan hun verplichtingen. Waar zich hier en daar nog moeilijkheden voordeden, werden deze zoo mogelijik door tegemoet komende maatregelen overbrugd. In slechts 4 gevallen moest tot executie worden over gegaan. In 1 daarvan werd het onderpand ingekocht, terwijl bovendien het onderpand van 1 leening ondershands werd overge nomen. De balanswaarde der ingekochte onder panden bedraagt f736.174, nadat hierop een bedrag ad f250.000 is overgebracht. Een staat van ingekochte onderpanden is aan het verslag toegevoegd. Het saldo der winst- en verliesrekening bedraagt f173.926 (v.j. f147.606), terwijl de gezamenlijke reserves per 31 December 1938 f 1.661.228 bedragen (buiten het bo vengenoemde bedrag van f 250.000). Het reeds genoemde dividend van f 8.— wordt aan aandeelhouders tegen intrekking van dividendbewijs No. 42 uitgekeerd én aan houders van oprichtersbewijzen f 34.50 op dividendbewijs No. 33. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding .verzekerd worden. HET ADRES voor De Zomerpostzegels (tot en met 30 Juni a.s.) Ze zijn er weer en d’opbrengst wordt Ook nu weer goed besteed: De helft voor cultureelen nood, De helft voor lichaamsléed. Twee maanden staat het zegeltje Ten dienste van den mensch, Twee maanden kent het zegeltje Verlangen, hoop en wensch De zegel-prijsverhooging is Van tijdeJijken aard, W'aanvaarden dezen toeslag gréég: Het zegel is dat wéérdl Wie séries exemplaren koopt, Die maakt de spoeling... dik; Toe: richt eens op Uw port’monnaie En op den mènsch Uw blik! Wie niet zoo véél er aan kan doen, Die koope minder veel; Het gaat tenslot om' het totaal, 't Uiteindelijk geheel! Bedenkt eens wat het zeggen wil Een lijdensweg te gaan U kocht er al? O, geen bezwaar: Vult dan Uw voorraad hén! Koopt ZomerzegelsPlakt ze op Uw brief en op Uw kaart, Ze zijn in meer dan één verband Hun postverzending waard. Want wie Uw kaart of brief ontvangt, Die ziet de zegels één; 't Is een herinnering voor hem; Ook hij zal koopen gaahl NIE Mi ■MM SNEEKER COULANT P«r rtvk 3 ct. 12 •tuksSÓ’ct Bij Apofh»k»r»«n Drojlrt»®

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1