A. JANSEN Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur 9. BRENNINKMEIJER ZONEN I AFD. GROOTZAND SNEEK F. OZINGA Pak die Rheumatlsche pijnen van belde kanten aan. Een japon .Jïï (nachttr.) 20.1'4 en 19.35. (N) 2939 id, 21.19 en 20.45. No. 69 e n B. M. DE KONINGIN IN BELGIl RECLAME KOLOM. 1 NIEUWSTIJDINGEN. is een nacht zonder sterren Dus voor BIJOUTERIEËN naar zonder bijouterieën Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Uw Garderobe verzorgen zou moeilijk zijn indien Abonnements- en Advertentieblad „Het huls met de luifel” Het huis voor geschenken s Trouw- en Begrafenisrijden Zaterdag 27 Mei 1939 55e Jaargang üitnave: KIEZEBRINK Co. - SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 TeleE 2200 le BLAD Heerenveen. Auto SneekHee- I 14.15, PINKSTEREN. .Attentie!" U (Nadruk verboden). ontwerpei veenLe< Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Klelnzand 7, Sneek. Telefoon 2200. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK ein ont- w Vor- 5-45- SCHAAPMARKTPLEIN 9 E E Steeds nieuwe wagens Lage prijzen eensgezindheid in toepassing brengen bij E de bestrijding van den hooggestegen nood, E reldopbouw tegenhouden?" S Een dusdanige medewerking zou doel- E matig het verheven vredes-ideaal dienen, J,„,4. TT... 11- 1_ 14. 11. f-rii zijn bezorgd aan loket of brievenbus hoofd kantoor 12.40 u. Trein 2917 SneekLeeu warden, resp. 11.14 u. en 10.44 u. (IV) 15-35- (N) 2937 id. komst in de Harmonie gehouden, waaraan door pl.m. 300 kinderen werd deelgenomen. Zij werden door Barend v. d. Veen prettig bezig gehouden met zijn Friesche Poppen kast, terwijl tevens de prijsjes gewonnen met de Pimmel Pomraadselwedstrijd werden uitgereikt. OVERZICHT VAN VERZENDING DER POSTZENDINGEN VAN HET POST KANTOOR TE SNEEK ZOMERDIENST 1939. Richting Leeuwarden. Auto Sneek Leeuwarden, tijdstip van vertrek 1.00 u., tijdstip waarop uiterlijk de situkken moeten Pinksteruittochtplanontwerpers Van de meest verscheiden soort: Als U dit gedichtje „uit” hebt, Knipt het uit dan I Zegt, het voort I Pinksterfeesttochtvoorbereiders, Pinkstergangers, groot en klein, Die vertrouwen, dat het Pinkster Nóg of wéér mooi weer zal zijn, Pinksterautotochtenm akers, Pinkstermotormaniak 'k Kom U met een kort: „Attentie!" Even op Uw Pinkster-dak! Pinksterwandelaars en -fietsers, Pinkstergangers MIer soort: Naast Uw Pinkster-recht en hebt Pinkster - plichten! Zegt het voortI NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rich, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrijp, Tlrns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Seharnegoutum, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. 2927 id. 16.14 en Propaganda-tooneelavond Centr. Drankweer Comité. Woensdagavond hield het Centr. Drank weer Comité alhier een propaganda-too neelavond in de Harmonie, waaraan mede werking werd verleend door het bekende gezelschap Barend en Martsje v. d. Veen en hun beide dochters, terwijl de heer W. Elgersma, burgemeester van Franekeradeel, een korte propaganda-rede hield. Na een begroetingswoord van den voor zitter, den heer J. Fontein, was eerst het woord aan den spreker, die betoogde, dat er in ’t leven veel is dat van de grond at weer opgebouwd moet worden. In de opvoe dingsgestichten bv., waar jonge levens die gebroken en gekneusd zijn, weer worden opgebouwd om hen te doen beantwoorden aan het groote doel door den Schepper ge steld. Verder wees spr. op de Middernacht- zending, waardoor gevallen vrouwen en meisjes opgenomen worden om met Gods hulp een nieuw leven te doen beginnen, en op te bouwen wat vernietigd scheen. Die wederopbouw kost veel geld, maar gelukkig zijn er veel menschen, die de hel pende hand willen bieden en bereid zijn gel delijke offers te brengen en persoonlijke medewerking te verleenen. Vele mannen en vrouwen zijn nl. in het sociale leven bezig, die met ijver en toewijding dag in dag uit hun werk doen, en ook wij allen doen mee om dat wederopbouwende werk mogelijk te maken. Wederopbouw wil echter tevens zeggen afbraak, die er aan voorafgaat. Maar kun nen wij de oorzaken van de afbraak niet verwijderen? Dan is wederopbouw niet noo- dig en kunnen wij al onze krachten geven aan nieuwbouw en uitbouw. Als de oorzaak bekend is, waarom zullen wij dan niet probeeren die buiten ons leven te houden? Vele menschen doen mee aan vernietiging van eigen en andermans leven, en boven de meeste menschelijke ruïnes kunnen we een bord plaatsen met opschrift: oorzaak drank. Maar minister Slotemaker de Bruïne heeft gezegd: het alcoholisme is één van de menschelijke nooden waar we iets tegen kunnen doen. Wij kunnen de alcohol nl. bul ten ons leven en buiten ons gezin houden. Als ge bij de ruïne van een leven staat, zult ge probeeren de zaak zooveel mogelijk weer te herstellen, maar het blijft lijmen. Spr. herinnerde in dit verband aan het vreeselijkc ongeluk te Lonneker, waar een dronken chauffeur 4 menschen dood reed. Zulke el lende kan, als we de handen ineen slaan, voorkomen worden 1 Na er op te hebben gewezen, dat bij het grootste deel van de verpleegden in opvoe dingsgestichten, inrichtingen voor geestes zieken enz. de oorzaak gezocht moet worden in het drankgebruik van ouders of voor ouders, zeide spr. dat de jeugd van tegen woordig niet meer van de vroegere toestan den en de gevaren die zich voordoen, af weet. Als de jeugd daar niet tegen gewaar schuwd wordt, krijgen we de toestanden van vroeger weer terug. Dat blijkt nu al omdat bij elke kleine economische opleving het drankgebruik toeneemt. Het eenige deugdelijke middel om de drank te bestrijden is de geheelonthouding. Velen komen tot geheelonthouding als het drankmisbruik in eigen familie’ of naaste omgeving voorkomt. Geheelonthouding vraagt iets van ons verantwoordelijkheids gevoel; geheelonthouding is een deel van onze christelijke naastenliefde, en daarom moeten we iets opofferen om onze naasten voor afbraak te bewaren. Er zijn ook in dezen tijd nog heel veel menschen die drank gebruiken, en in de laatste jaren is ’t gebruik van sterke drank, bier en wijn toegenomen. Dat maant tot waakzaamheid, opdat ons volk niet verder ga met de afbraak. Ook in Uw en mijn omgeving zijn er nog menschen, die de ellende van de alcohol dagelijks ondervinden. Om die zwakke broe ders en zusters te helpen, moeten we naast hen gaan staan om hen te steunen, anders helpt ’t niet. Vergeleken bij jaren terug is het alcohol gebruik afgenomen, maar in de laatste jaren neemt het weer toe, vooral onder de jonge ren, en dat is verontrustend voor de toe komst van ons volk. Daarom wekte spr. ouderen en jongeren op geheelonthouder te worden. Hebt ge in uw eigen kring nog geen slachtoffers van den alcohol, doe ’t dan om anderen. Veler levensgeluk is er door vernietigd. Laten wij allen meehelpen dat te voorkomen, want eendracht maakt macht. Laten we de handen ineen slaan en strij den tegen den gemeenschappelijken vijand. Dan kunnen wij allen medewerken aan de uitbouw van een gezonde samenleving. Na deze, met applaus onderstreepte, rede voerde het gezelschap v. d. Veen eerst op „It Sloof", spel in drie bedrijven en daarna „Brombeer Njuet”, een geestige één-acter. Beide stukken werden, zooals we dat van deze tooneel-familie gewoon zijn, uitstekend gespeeld, en oogstten groot succes. Om kwart voor 12 ging het doek voor de laatste maal dicht, en sloot de voorzitter met dank aan den spreker, de familie v. d. Veen en het wakkere troepje muzikanten en een opwekking om deel te nemen aan de sluitingsdemonstratie op Vrijdagavond, deze vrij goed bezochte uitstekend geslaagde avond. Voorafgaande aan bovenstaande tooneel- avond werd ’s middags een kinderbijeen- Denk (ten eerste) aan de bosschen, Strooit geen schillen of papier, Gunt Uw mede-Pinkstergangers Oók hun Pinksterfeest-pleizier I Denkt (ten tweede) aan sigaren En Uw peukje sigaret: Laat gqen: BRAND! verstoring; brengén In Uw aller Pinksterpret. Denkt ten derde (het voornaamste) Aan de regels van ’t verkeer: Brengt niet roekeloos Uw naasten In een blijvend Pinkster-zeér Kijkt dus óók naar Pinkster - plichten, Niet alleen naar Pinkster - recht; Rechten heeft die Pinksterganger, Die óók aan zijn plichten hecht! PHILIA. dat Uw volk evenals het mijne bezielt. Zij zou een gemeenschappelijk en sereen on derzoek mogelijk maken van de talrijke vraagstukken, die, thans onopgelost, ons aller levensbelangen bedreigen. Mevrouw, God behoede het Koninkrijk der Neder landen eh zijne heerlijke koloniale gewes ten. Ik hef mijn beker op de steeds welva rende gezondheid van Uwe Majesteit en van de Koninklijke Familie. Hierop speelde de muziek het Wilhel mus. Op deze rede van 'den Koning der Bel- dat door zijn dubbele werkin. helpen, waar andere mid< Wacht er niet mee, de prijs kan voor U nimmer een beletsel zijn: 85 cent, voldoen- ade voor een flinke kuur. Vange Salts is den verbindingsweg met Heerenveen af tot uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers <de en drogisten. aardebaan een rijwielpad gelegd ter breed te van 2.10 M. Ter beperking van het aantal uit- en overwegen zijn, waar noodig, parallelwe gen ontworpen tot instandhouding van den toegang tot de aanliggende landerijen. Uit wegen naar een parallelweg zullen in hét algemeen niet verder strekken dan tot dien parallelweg. Met het oog op de veiligheid van het autoverkeer zal het maken van uit wegen van aangrenzende eigendommen op bezwaren stuiten. Om verschillende vaartkruisingen te ver mijden en het verkeer te water in stand te houden is aan de Zuidzijde van het ont worpen wegyak een parallelvaart gedacht Ter verbinding van deze parallelvaart met de landerijen ten noorden van dezen weg zijn duikerbrugjes geprojecteerd. In de afwatering van de doorsneden gronden zM worden voorzien door het gra ven van slooten en het maken van duikers, dan wel op andere wijze. gen heeft Hare Majesteit de Koningin als volgt geantwoord: Sire, Diep getroffen door de woorden van Uwe Majesteit breng ik haar daarvoor mijn hartgrondigen dank. Het Nederlandsche volk heeft zich ge lukkig geacht den Koning tegen wiens per soon het zoo hoog opziet te begroeten ep een uit het hart Komend welkom toe te roepen en daarbij t9vens uiting te geven aan zijd gevoelens van diepgemeende vriendschap voor het broedervolk. Te meer prijs ik mij gelukkig dat bezoek thans te ktfnnen beantwoorden en de geest driftvolle wijze waarop het Belgische volk mij heeft verwelkomd heeft een onvergete- lijlken indruk op mij gemaakt. Wij 'Nederlandera weten, hoezeer Uw volk Ui alles op 75-jarig bestaan H.B.S. Zooals reeds aan enkele ingewijden be kend is, zal het in September a.s. 75 jaar geleden zijn, dat de Rijks Hoogere Burger school te Sneek werd gesticht. Er zijn plannen gemaakt om dit feit feestelijk te herdenken en er is te dien einde een com missie gevormd, bestaande uit eenige leeraren, oud-leerlingen en leerlingen, on der voorzitterschap van den Directeur der school, den heer F. W. C. de Haas. Deze commissie is reeds met de voorbe reidende werkzaamheden begonnen en heeft een voorloopig programma vastge steld. De feestelijkheden zullen gehouden worden op Dinsdag 19 en Woensdag 20 Sept. a.s. Op de eerste dag vindt de Officieele Herdenking plaats en een diner, waaraan, naar de commissie hoopt, vooral vele réu- nisten met hunne dames zullen deelnemen. Voor de tweede dag staan sportwedstrij den en een groote feestavond op het pro gramma. Nummering candidatenlijsten Gemeenteraads verkiezing Wymbritseradeel. Deze nummering luidt als volgt: 1. Chr. Hist. Unie; 2. Anti-Rev. Partij; 3. R.K. Staatspartij; 4. Vrijz.-Dem. Bond-S.D.A.P.; 5. Chr. Dem. Unie. Avondnijverheidsschool Sneek. Het getuigschrift voor autogeen- en elec- trisch lasschen werd uitgereikt aan: S. Of ten, Sneek; L. Terpstra, Sneek; P. Vis, Rauwerd. Het getuigschrift voor autogeenlasschen werd uitgereikt aan: T. Brens, Sneek; S. Landstra, Sneek; J. Swart, Sneek; A. Bran der, Sneek; B. de Ruiter, Sneek. Wegens militairen dienst werd voor 2 '“erlingen het examen uitgesteld. DE NIEUWE VERKEERSWEG TUS- SCHEN JOURE EN HEERENVEN. Ten behoeve van dien aanleg van weg no. 43 van het herziene Rijks wegenplan 1938, vastgesteld bij Koninkl. Besluit van 1 November 1937 no. 71, zM een nieuw wegvak ten oosten van Joure worden ge maakt. Het aan te leggen wegvak is ongeveer 6.6 km. lang en is gelegen in de provincie Friesland, binnen de gemeenten Heeren veen en Haskerland. Het beginpunt van het betreffende weg vak is gelegen op den bestaanden kunstweg van Heerenveen naar Terband plm. 750 M. ten Noordoosten van het beginpunt van dezen weg te Heerenveen. Het tracé loopt in ongeveer Westelijke richting en sluit na- bh He Séwei aan het reeds in uitvoering zijnde wegvak SéweiJoure van boven genoemden weg no. 43 aan. Ten Noorden van Heerenveen krtiist het ontworpen wegvak de straatweg Heeren veenLeeuwarden, het vaarwater van Hee renveen naar Akkrum, de spoorbaan van Heerenveen naar Leeuwarden en de Ring vaart van den Haskerveenpolder. Deze verkeerswegen en vaarwaters zullen door één of meerdere viaducten worden over brugd. Ten behoeve van de verbinding met Heerenveen zM de bestaande weg van Hee renveen naar Stobbegat, voor wat ‘betreft het gedeelte gelegen tusschen het te maken wegvak en den kunstweg OudéhaskeHee renveen, worden verbeterd en voor zooveel noodig worden omgelegd. Het aan te leggen wegvak verkrijgt een kruinsbreedte van 16.5016.60 M. en zal worden voorzien van een doorgaande ver- kéersbaan, breed 6 M., ter weerszijden met kantstrooken van 0.50 M. en verharde bermen, breed 2.50 M. Deze doorgaande verharding is uitsluitend bestemd voor het verkeer met motorrijtuigen. Ten behoeve van het rijwielverkefer wordt •nevens bovengenoemde verkeersbaan, van aan de Séwei, op de zuidzijde van U aiet hare collectie toonde I E Wij nodigen U uit onze „verzorgde" E Mode-Afdeling te bekijken en in lichtingen bij onze verkoopsters in E te winnen. Gaarne laten zij U de snufjes voor E seizoen 1939 zien, en ongetwijfeld E zult U over model, pasvorm, kwali teit enprijs tevreden zijn. Rhöumatische pjjnen vinden penerzgd# hun oorzaak in een overzuring van het or ganisme, anderzijds in een ophooping van schadelijke stoffen, als urinezuur. Beide oorzaken kunt U tegelijk bestrijden door het nieuwe middel Vange Salts, dat zelf# in staat is drie en een half maal zijn eigen gewicht aan zuivere azijn te neutraliseeren en dat tevens door krachtig aansporende werking op nieren, lever en ingewanden het urinezuur radicaal zM verdrijven. Lijder# aan rheumatische pijnen, U ziet er is nu een nieuw en krachtiger middel voor U, ook déér zal den faalden op de handen draagt en terecht in j U vertrouwt, ook voor de hand having dier eigen vrijheden welke jp den loop der eeuwen niet zonder moeite en strijd werden verkregen, vrijheden, waar op ons beider volken gelijkelijk naijverig blijven, wier streven naar buiten is waar mogelijk bij te dragen tot bevordering van hetgeen ons allen gelijkelijk en bovenal ter narte gaat: de vrede. Gedenkend, dat Luik het begin heeft ge zien van een steeds hechter wordende vriendschap tusschen onze huizen en onze Volken, verheugt het mij oprecht met Uwe Majesteit naar die roemruchte stad aan de Maas te gaan, bij ons wel bekend en ge- eerd om de groote werkkracht en nimmer falende energie barer burgers, die hen tot groote dingen in staat stellen, waarvan de door Uwe Majesteit zoo juist geopende tentoonstelling een treffend bewys is. De sympathieke woorden door Uwe Ma jesteit gewijd aan de gedachte der mo- reele en geestelijke herbewapening zullen warmen weerklank vinden in het hart van mijn volk. De gedachte neergelegd in dat persoon lijke, tot mijn landgqnooten gerichte woord behoeft niet aan staatkundige grenzen ge bonden te zijn en ik zal er mij opreent over verheugen, wanneer het mogelijk zou blijken haar in ruimeren kring een concxe- ten vorm te geven. Evenals Uwe Majesteit acht ik dit geens zins uitgesloten. In het huidig] ernstig tijds gewricht mag tusschen natiën als waar ónze beide volken toe behooren niet# wor den verzuimd, wat, langs den weg van wederzijds elkander begrijpen, zou "kun nen leiden tot een duurzame eensgezind heid, op zedelijk en op economisch gebied. Eene ernstige poging om tot dien opbouw te geraken kan bij voorbaat van Neder land's medewerking verzekerd zijn. Ik vraag mij af, of hier niet zoowel voor Ne derland als voor België een belangrijke taak gelegen kan zijn ui verband met den sociaal-economischen nood waarin de we reld steeds dieper dreigt te verzinken. Ik besluit dtt woord van innigen dank voor het grootsch onthaal dat Uwe Maje steit mij heeft bereid, met te drinkeh op de gezondheid en het welzijn van Uwe Ma jesteit, van Uw huis en van gansch het Bel gische land en volk hier en overzee voof wier duurzaam geluk ik mijn'bes te en har- teJijke wenschen uiuspreek. Na de rede van de Koningin, die even eens in het Nederlandsch werd uitgespro ken, speelde de muziek de Braban<;onne. OH. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor hiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiniiiiiiiiE H. M. de Koningin isi overal in België met veel luister en groote geestdrift ont vangen. Wij geven hier de redevoeringen weer welke de beide majesteiten hielden aan de galamaaltijd Dinsdagavond te Brus sel. Koning Leopold sprak in het Neder landsch als volgt: Mevrouw, Het Belgische volk, evenals ik zelf, be groet de Koningin der Nederlanden met diepe en eerbiedige genegenheid. Ik ben er Uwe Majesteit in het bijzonder dankbaar voor, dat zij mijn onvergefelijk bezoek aan Holland zoo spoedig met een tegenbezoek heeft willen beantwoorden. Wij1 zien er een nieuw en kostbaar blijk in van hare hartelijke' gevoelens jegens ons, en van de levendige vriendschap die Noord en Zuid vereenigt. Onze natiën gaan bei,de trotsch op een roemrijk verleden. Beide vertrouwen in de vrije instellingen, die ziji voor zichzelf heb ben uitgebouwd. Bejde ijveren bovenal met geestdrift voor den vrede, maar beidde eischen, dat hun lotsbestemming in eigen handen behouden blijft. Het was te Luik, dat de Koning der Ne derlanden voor het eerst den Koning der Belgen ontmoette. Op mijn beurt zal ik morgen het voor recht hebben Uwe Majesteit te begeleiden in de Hoofdstad van het oude Prïns-Bis- dom. Luik heeft eeuwenlang haar onafhan kelijkheid gehandhaafd. Hare burgers zul len fier zijn Uwe Majesteit te m halen, en juichen om de eer van stelijk bezoek. Onlangs heeft Uwe Majesteit 'tot haar volk een krachtigen oproep gericht in ver band met de moreele en geestelijke her bewapening. Ook bij ons hebben de Koninklijke woor den weerklank gevonden. Ware het niet wenschelijk, dat het edel initiatief van Uwe Majesteit, uit een zoo helder inzicht van onze menschelijke plich ten geboren, ook op het internationaal plan zou worden beproefd? De Kleine Staten teilen in Europa meer dan honderd millioen inwoners. Waarom zouden wij niet op zedelijk en economisch gebied tot een duurzame eensgezindheid besluiten? Waarom zouden zij nietj naar de wijze woorden van Uwe Majesteit, „deze de bestrijding van den hooggestegen nood, en de hinderpalen wegnemen, die d^n we- Een dusdanige medewerking zou doel- Richting Stavoren. Auto, Sneek, Bols- ward, Workum, Stavoren 6.10 en 5.45. Trein 358 Sneek^Stavoren 11.29 en i<M4- Trein 366 id. (D) 16.29 en 16.00. Trein 374 id. 20.29 en 20.00. Richting Heerenveen. Auto Sneek'Hee renveen (des Maandags niet. Richting Leeuwarden en Groningen) 3.50 en 3.30. Tram SneekHeerenveen (alleen des Maandags. Richting Zwolle en Leeuwar den) 6.10 en 5.40. (99) Tram Sneek Heerenveen ’(richting Zwolle) 12.10 en 11.40. (107) Tram SneekHeerenveen 16.10 en 15.35. (111Sneek-iHeerenVeen (richting Zwolle, alleen na Heerenveen) 18.10 en 17.40. Richting Harlingen. Auto SneekBols- wardWorkumStavoren 6.10 en (728I SneekHarlingen 12.10 en (744) id. 16.45 en 16115. Lichting der buitehbussen9.20, 18.30 (nachttrein) en 23,30 uur. £!l|lllllllllllllllllllllllll!lillll9lillllllllllllllllllim ■M I 11 I MB 11.40. s niiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiE .1 NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1