ATTRACTIES £cuy>pq amps Verhindering om te stemmen. Een japon zonder bijouterieën A. JANSEN Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur F. OZ1NGA STALLMANNI f 0.39 f 0.39 f 0.33 f 0.93 e n NIEUWSTIJDINGEN. TEGEN INLEVERING VAN DEZE NUMMERS ONTVANGT U ZOOLANG DE VOORRAAD STREKTt RECLAME KOLOM. OFFICIEEL GEDEELTE. STEMMING. Oproeplngskaarten voor Schippers enz. is een nacht zonder sterren Dus voor BIJOUTERIEËN naar 1 paar Prima matzljden Dameskousen 1 zware Baddoek, groote maat 1 Interlock Heeren Sportpantalon 1 Charmeuse Onderjurk (3 kleuren) NIENKE VAN HICHTÜM, 4 6 prima Oopjesluiers, flinke maat f 0.54 „Het huls met de luifel” Het buis voor geschenken Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Ab o n n e m e n t s- en Advertentieblad Trouw- en Begrafenisrijden No. 76 Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 - Telef. 2200 le BLAD 1 3 6 voor voor voor voor voor 21 JUNI. p.s. auto is zeer zwaar beschadigd. I iL Zwem veilig in rein water Zwem in het Sneker Zwembad. Wenst U een inlichting? Vraag aan de inrichtingl Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Telefoon 2200. De BURGEMEESTER van SNEEK verzoekt de kiezers, die een geldige reden van verhindering hebben om op 21 Juni 1939 deel te nemen aan de stemming voor de verkiezing van de leden van de ge meenteraad van Sneek, van die verhinde ring terstond na de dag van stemming aan hem of aan de secretarie, 2e afd., schrif telijk of mondeling kennis te geven. SNEEK, 17 Juni 1939. Geslaagd voor het candidaatsexamen in de Rechten aan de juridische faculteit der V. U., mej. H. Flach van Sneek. De collecte voor de „Werk-maakt- Sterk”-actie bracht alhier tot heden op de som van ƒ481.35, waarvoor de gevers har telijk dank wordt gezegd. Te Groningen is geslaagd voor het candidaatsexamen geneeskunde de heer T. Nauta van Jutrijp. Onze stadgenoot de heer J. v. Foeken slaagde voor het examen calculator voor grafisch bedrijf. Ook in deze materialistische tijd schijnt romantiek toch nog overal te vinden. Daar heb je nou de gemeentereiniging, kan men zich prozaïscher bedrijf denken? Toch heer- schen ook daar blijkbaar idyllische toestan den, want het personeel ontdekte gisteren dat in de paardenstal vlak boven de kop van Olga het mooiste paard van dit be drijf een zwaluw z’n nestje had gebouwd en jongen verzorgde. Ook op de hooizolder werd een nest aangetroffen. Vorige jaren nestelden de diertjes in de wagenremise, maar ze prefereeren nu blijkbaar de gezel ligheid bij de paarden. Directie en personeel zijn zeer ingenomen met hun kleine gasten, die hier dus ongestoord hun kroost kunnen grootbrengen. 51.588.49 uitgekeerd. >edroeg de opbrengst van SCHAAPMARKTPLEIN 9 (Mevrouw S. M. D. TroelstraBokma de Boer.) 1860—1939. Tentoonstelling gewijd aan haar nagedachtenis. Steeds nieuwe wagens Lage prijzen De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter kermis van de in vaartuigen en woonwagens wonende kiezers der ge meente Sneek, dat indien de oproepings- kaarten voor de a.s. stemming ter verkie zing van de leden van de Gemeenteraad van Sneek, niet in hun bezit mochten komen, deze alsnog op de dag der stem ming (21 Juni 1939) aan het stembureau no. 1 aan de Marktstraat kunnen worden afgehaald. SNEEK, 17 Juni 1939. Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Daartoe welwillend in staat gesteld door de N.V. M. Dijkhoffz te ’s Gravenhage zal in de Openbare Leeszaal alhier van Zater dag 24 Juni tot en met Woensdag 28 Juni bovengenoemde tentoonstelling worden ge houden. Nienke van Hichtum, die haar boeken schreef voor kinderen van 888 jaar, is alleen al door haar „Afke’s Tiental” bij jong en oud bekend geworden. Het zal zeker voor velen een genoegen zijn, om al haar boeken eens bij elkaar te zien. En men zal verwonderd staan over het groote aantal; niemand zal vermoeden, dat de studiezaal bijna te klein is, om het werk van deze ver telster voor de jeugd te herbergen. Al de oude bekenden passeeren hier de revue: Koedlago, de Eskimo; de Oehoehoe-boeken; Sip-su, de knappe jongen; ’t Aldwyfke mei ’t houten duitsje; Afke’s Tiental; Jelle van Sipke Froukjes en zooveel anderen. Voorts de vertalingen van Ethel Turner’s boeken Aan de St. Ludgerus Kweekschool te Hilversum is geslaagd voor het examen 1. o. de heer L. J. J. Jaspers van hier. ZAKENNIEUWS. Zaterdag is het gemoderniseerde schoen- magazijn B a t a, filiaal der N.V. Ned. Schoen- en lederfabrieken Bata te Best N.-Br.) aan de Oosterdijk 15, telef. 3139, na een geheele verbouwing te hebben on dergaan, heropend. Diepe, fraai verlichte étalages gunnen buiten al een blik op de groote en mooie collecties, welke deze zaak voert. In een zeer ruime winkel, langs de wanden, waarvan op stellages duizenden paren schoenen gereed staan, vinden de cliënten gemakkelijke zitjes om te passen, ook hier is de verlichting overvloedig; ach ter de winkel wordt nog een pédicure kabi net ingericht, ook voetverzorging wotdt dus thans aan deze zaak toegevoegd. In een af zonderlijk gebouwtje wordt de reparatie- afdeeling ondergebracht, welke geheel ge moderniseerd wordt en waar het vakkundig (en hoevelen hebben niet van haar arbeid genoten zal zeker .gaarne eens een kijkje nemen. Er zij nog bij vermeld, dat men niet alleen boeken zal vinden, maar dat er tevens eenige hoofdstukken in handschrift aanwezig zijn en de expositie wordt ver levendigd door foto’s van de schrijfster, zoowel op jeugdigen als op gevorderden leeftijd. Ook is er een verzameling van ori- gineele teekeningen van Tjeerd Bottema, Paul Dom, Rie Cramer e. a., die haar wer ken hebben geïllustreerd. Zelfs foto’s van de echte Afke ontbreken niet. Niet elke lezer zal weten, dat deze in werkelijkheid de moe der van Mevrouw Troelstra’s dienstbode te Leeuwarden was. Dit onvolprezen verhaal zal bij menigeen nog in waarde stijgen, als vernomen wordt, hoe „echt gebeurd” deze geschiedenis is. Tenslotte wijzen wij op ’t nagelaten werk: Drie van de oude plaats, dat juist gereed is gekomen en mede wordt tentoongesteld. Een bibliografie, voorafgegaan door een korte levensbeschrijving van de auteur en geschreven door haar Hilversumschen vriend en medewerker Cor Bruyn, is op de tentoonstelling tegen een kleine prijs ver krijgbaar. Aan dit geschriftje ontleenen we nog het volgende: Sjoukje Maria Diederika Bokma de Boet werd 13 Februari 1860 te Nes bij Dokkum geboren, waar haar vader predikant was. Haar jeugd bracht zij in Friesland door en hier verschenen haar eerste pennevruchten, de „Teltsjes yn skimerjoun”, in het tijd schrift: For hüs en hiem, dat onder redactie stond van T. E. Halbertsma en P. J. Troel stra, de verloofde van onze schrijfster. Naderhand ging zij van de landstaal tot het Nedeflandsch over en werd een ijverig medewerkster aan verschillende tijdschrif ten, zóoals: Ons blaadje, Het Kind, School en leven, De vrouw, Zonneschijn, Groene Amsterdammer e. a. Haar eerste oorspronkelijk werk ontstond uit de omgang met haar eigen kinderen, voor wie zij de ernstige moeder, maar tevens de enthousiaste vertelster werd. Zoo komt het, dat hare boeken zulk een persoonlijk woord tot de lezer richten en als ’t ware direct tot hem gaan spreken. Men merkt het: terwijl de schrijfster vertelt, ziet zij de kinderen rondom zich zitten en voelt zich als de „Mem” te midden van de luisterende kinderschaar. In 1903 verschijnt dat juweeltje van een kinderboek: „Afke’s tiental. Van toen af begon de zegetocht door de Nederlandsche kinderwereld en volgen #r een reeks andere vertellingen. In de moeilijke tijd, die daarop voor de schrijfster volgt, vermindert haar arbeids prestatie, maar later, in de twintiger jaren breekt de opgehoopte kracht opnieuw naar buiten en staat men verbaasd over den om- Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Abonnementsprijs ƒ2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Sneek, Woudsend, Heeg, Nijezijl, Folsgare, Nijland, Oppenhuizen, Uitwellingerga, Oudega (W.), IJsbrechtum, Wolsum, Ha- rieh, Bakhuizen, Nijemirdum, Sondel, Slo ten, Tjerkgaast, Spannenburg, Poppinga- wier, Warns, Rauwerd Hommerts, Jutrijp, Tirns, Goënga, Gauw, Sijbrandaburen, Of- fingawier, Terzool, Abbega, Oosthem, Ijlst, Deersum, Scharnegoutum, Roodhuis, Gaast- meer, Balk, Stavoren, Wijckel, Langweer, Bozum, enz. en een macht van sprookjes en vertellingen, afzonderlijk uitgegeven of verzameld tot de vertel-, winteravond- of sageboeken. Ook ontbreken de vertalingen niet, want tot in Amerika genieten de kinderen van dè schep pingen dezer fijne en gevoelvolle vrouw, getuige het aanwezige: „Afke’s ten”, trans lated by Marie Kiersted Pidgeon, uitgege ven in Philadelphia, 1936. Het is inderdaad niet mogelijk, om al de boeken, die hier overzichtelijk gerangschikt worden tentoongesteld, te noemen, leder, personeel van de nieuwste machines voor zien is. De verbouwing is in recordtijd uitgevoerd door de h.h. G. Gaarthuis en Zoon, aan nemers en bouwkundigen te Beverwijk, een firma, welke reeds meerdere filialen van Bata tot volle tevredenheid der opdracht gevers heeft verbouwd en nu ook te Sneek getoond heeft wat zij als aannemer en bouwkundige kan presteeren. De heer Groeneveld heeft zijn zaak aan de Parkstraat 4-6 uitgebreid door er een pand bij te trekken, waar nu de afd, kinderwagens, wandelwagens, rijwielen en stofzuigers met fraaie collecties is onder gebracht en deze artikelen zijn geëtaleerd.. Wat de kinderwagens betreft, in de winkel is gezorgd voor een aardig zitje, waar dames op haar gemak een keus kunnen doen; deze wagens zijn uit de fabriek van de fa. v. Werven te Meppel. Wat de rijwie len aangaat, de merken Union en Stokvis worden gevoerd. De verbouwing van het pand is geschied door de fa. Gebrs. A. en verfwerk werd verricht door den heer H. J. Hofmeester, de electrische aanleg leverde de heer Nico Silvius, de stoffeering en aan- kleeding de fa. H. Brenninkmeijer Zonen. Gistermorgen hebben we op het terrein van de fa. Mollinga en Zn. aan den Oppen- huizerweg alhier een demonstratie bijge woond van een door den heer Mollinga Jr. ontworpen horizontale pakpers voor oud blik. Deze pers, waarvan het ijzer van een zeer bijzondere constructie is, daar er een druk op staat van 12/2 ton, is berekend en vervaardigd door de machinefabriek fa. S. G. Ruiter en Zoon alhier. De perskamer is geheel electrisch gelascht met Smits elec- troden. Deze pers werkt geheel automatisch en wordt gedreven door een petroleum benzinemotor van 3 pk. De ruimte bedraagt bij open stand 1.50 M. en het blik wordt in elkaar geperst tot pl.m. 25 c.M. dikte. In een dag van 8 uur kan er ruim 1500 K.G. blik mee verwerkt worden, dat bij groote hoe veelheden wordt verzonden naar onttin- ningsfabrieken in het buitenland. Elke per sing duurt ongeveer 5 minuten, waarna de machine automatisch terugloopt. De pers kan door één man bediend worden en ver bruikt per uur 1 liter petroleum. Morgen 21 Juni: Toppunt daglicht-rekbaarheid, Morgen 21 Juni: Zomertijd èn zomertijd! Alles lacht en juicht en jubelt In deez’ tijd van zonneschijn, Ook al leert een buitje regen: 't Is te mooi om wAAr te zijn! Alles lacht en juicht en jubelt Bij wat zon en zomergloed En rheumatisch-aangelegden Zeggen: ’t Doet je botten goed! Alles lacht en juicht en jubelt En het groen wordt dieper groen, ’t Is vacantieplannenweertje, ’t Is het zomerhoogseizoen! Alles lacht en juicht en jubelt In dit heerlijk jaargetij, Legt uw oor maar eens te luister Bij de „hij-zij’s” zij aan zij! Alles lacht en juicht en jubelt In den zomerzonnetijd En het ijsverkoopersleger Raakt finaal zijn voorraad kwijt. Alles lacht en juicht en jubelt Eiken dag en telkens weer, Eén slechts - d’ aardbei - zucht wanhopig. Regen: regen toch wat méér...! (Nadruk verboden.) PHIL1A. Auto-ongeluk bij Deersum. Waarschijnlijk door het springen van den rechter achterband is gisterochtend tus- schen vier en vijf uur op de Leeuwarder- straatweg bij Deersum een auto, bestuurd door den heer K. Waterlander uit Oude- haske, tegen een boom gereden. De 53- jarige bestuurder werd op slag gedood. Met hem zaten in de auto zijn zoon A. Waterlander en zijn neef J. Waterlander en de heer K. Jager uit St. Johannesga. Dr. Miedema uit Bozum verleende de eer ste hulp. De heer J. Waterlander werd zwaar gewond naar het St. Antonius Zie kenhuis vervoerd, waarheen ook het stoffe lijk overschot van zijn oom werd vervoerd. De heer A. Waterlander en de heer Jager, die ook beiden gewond waren, de laatste ook zwaar, werden’ resp. naar het zieken huis te Heerenveen en het Diakonessenhuis te Leeuwarden vervoerd. Men was op weg naar Broek op Langen- dijk waar de Waterlanders, aannemers van waterbouwkundige werken, een werk onder handen hebben. De burgemeester en de po litie der gemeente Rauwerderhem en de ma rechaussee uit Sneek, waren spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. De Examen Algem. Nederlandsche Zuivelbond. Bij de vanwege den Algemeenen Neder- landschen Zuivelbond (F.N.Z.) op 13, 14 en 15 Juni gehouden examens voor de ver schillende functies in de zuivelfabrieken zijn o. a. geslaagd: Voor assistent-directeur eener boterfa- briek: J. Verloop te Scharnegoutum. Voor boter moker: Tr. van der Sluis te Sijbrandaburen, G. van Dijk Dzn. te Warns. Voor kaasmaker: U. van der Goot te Roordahuizum. Collecte Fonds voor Oud-MIHtairen. Op Vrijdag 23 Juni zal wederom, thans voor den 123sten keer, de jaarlijksche col lecte plaats vinden ten behoeve van het Fonds voor Oud-Mllltalren (Fonds ter aan moediging en ondersteuning van den Oewa- penden Dienst in de Nederlanden). Het Be stuur van voormeld Fonds noodigt de inge zetenen der gemeente uit, deze oude en eerbiedwaardige collecte met ruime bijdra gen te steunen. Het doel is dien steun alles zins waard. Blijkens het laatste jaarverslag werden door bedoeld Fonds 799 verdienstelijke oud- militairen, die hulpbehoevend waren ge worden, finantieel gesteund. In totaal werd aan hen door het Fonds een bedrag van Daarentegen de collecten in het geheele land slechts 11.567.49. Het Bestuur van het Fonds hoopt, dat de ingezetenen, ieder naar zijn vermogen, zul len medewerken om de voortzetting van het nuttige werk van het Fonds mogelijk te maken. pa B. v. d. Zee, het Toelatingsexamen Gymnasium te Sneek. Toegelaten werden tot klasse I: H. K. J. W. Bakker, Lemmer; G. Flach, Sneek: *J. C. Klein, Srteek; O. J. unvlee, Bolsward; H. Slager, Sneek; B. D. de Vries, Woudsend; H. K. R. Wolfensberger, Sneek; O. H. J. van der Werf, Bolsward. Afgewezen 3 candidaten. Meisje. Geslaagd te ’s Gravenhage voor de uvcuici.. tcuci, akte van bewaarschoolonderwijzeres (akte die zich tot de schrijfster voelt aangetrokken B) mej. K. Hofman te Sneek. Benoemd tot tijd, onderwijzer aan de Dr. J. Th. de Visserschool te Rotterdam de heer J. de Vries te Sneek. vang en veelzijdigheid van haar arbeid. Als in 1932 Jelle van Sipke Froukjes verschijnt, wordt dit boek een groot succes. Van haar laatste werk: Drie van de oude plaats, dat als feuilleton in de Leeuwarder Courant verscheen, heeft zij de uitgave niet meer mogen beleven. Op 9 Januari van dit jaar is de welbekende en veelgeliefde schrijfster de eeuwige rust ingegaan, na een lang en. moedig gedragen lijden. Haar leven en werk waren één. Zooals zij schreef, zoo was zij. Wilt gij haar kennen, zoo leest haar boeken en uit elke bladzijde treedt haar liefde, haar voorname geest u tegemoet. Zooals zij gelukkig was, wanneer zij iemand met de stoffelijke dingen dezer aarde gelukkig kon maken, zoo was ze het ook, waar ze het met de dingen des geestes kon doen. Dit getuigen haar werken. Mogen haar boeken nog in vele gezinnen tal van jaren worden gelezen. Benoemd tot onderwijzer aan de Chr. school te Halfweg de heer D. de Vries te Abbega. Koopt bij WOLLEN GARENS Woensdag 2* Juni 1939 55e Jaargang niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiic ■BB ZZ zz NW BUUO5TQAAT uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu DE NIEUWSTE PRIJZEN ZEER LAAG NIEUWE SNEEKËRCOURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1