WINKELSLUITING. COUPONS Halve Prijzen F. OZINGA Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur O. BBENNINKMEIJER ZONEN SNEEK. AFD. GROOTZAND EEIIIEBE JA PIJN voor uwe vacantie Vlug even één of meerdere halen uit de bekende SERIE-VERKOOP NIEUWSTIJDINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE. RECLAME KOLOM. Trouw- en Begrafenisrijden Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Abonnements- en Advertentieblad No. 89 SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 le BLAD is in de vakorganisatie be- Patrimonium hebben be^m ■ewild, Sneek, Abbega, Folsgare, Oaastmeer, Gauw, Gnënga, Hecg, Hommerts, JutriJp, Idzega, Indijk, Loënga, Nijhuizum, Nljland, Offin- gawler, Oosthem, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandflrden, Scharne- gouturn, Smallebrugge, Tims, Tjalhulzum, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Osingahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, 'Harichi Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oudemirdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wijckel, Langweer, Bozum enz. Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Geslaagd voor de acte handenarbeid de heer A. Andela te Sneek. ;n voor de wcdsttriL betreft nog het vol- ko- iet» Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen bleven oefenen. eeuwig, r1_ boyis blijven fundeeren, zullen wij onze be- midden in de arbeid voor de I Jollen, N. Zaterdag 5 Augustus 1939 55e Jaargang Sneeker Waterpoo atelier van Gebr. Sneek. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Klelnzand 7, Sneek. Tel. 2200 ig was belangloos, daar- ik. Mooie vlotte modellen en lage prijzen maken uw keuze vlug en gemakkelijk I 1 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK makdn bekénd, «dait zij krach tens een in verband met de verwachte blijde gebeurtenis in het Prinselijk gezin door dear Minister van Economische Za ken'a.i. ingevolge artikel 9a der Winkel- sluitingwet 1930, S. 460 uitgevaardigde beschikking, ontheffing hebben ver leend van het bepaalde Iri de artikelen 2 onder b. en c. en 8, ie lid onder b. en c. van genoemde Wet in dier voege, dat: 1. alle winkels, met uitzondering van kappers- en barbiers salons, op de dag der geboorte van een Konink lijken Prins of een Koninklijke Prinses, mjts niet op een "Zondag vallende, en op (Je daarop volgende werkdag voor het pu bliek geopend mogen zijn tot 1 1 uur des namiddags en 2. het venten, het verkopen en het te koop aanbieden op of aan voor het openbaar verkeer openstaande land- of wa terwegen op vermelde dagen is geoorloofd tot 11 uur des avonds. SNEEK, 5 Augustus 1939. nllllll llllllIllllllllllllllllliliiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiirE Te 's Gravenhage slaagde j.l. Maan dag voor de acte Duitsch L.O. de heer A. de Jong, vroeger te Sneek, thans 'te 's Gravenhage. Geslaagd voor de acte Fransch L.O. de heer D. Bekius te Heeg. En nu voor SCHOOLBOEKEN en SCHOOLBEHOEFTEN naar: G. v. d. PIJPEKAMP, Kleinzand 2, Sneek. Dat is de aanbevolen zaak voor alle In-, richtingen van onderwijs. (Adv.) OPENLUCHT SAMENKOMST C.N.W.B. RING SNEEK TE GAUW. Deze openluóht samenkomst werd Dins dagavond qp het schoolplein. te Gauw ge houden. Voorzitter was de heer G. D we vend ans van Sneek, die, na gemeen schappelijke zang en gebed en een num mertje van het plaatsezyk muziekcorps, al len welkom heette namens de ring Sneek van de -C.N.W.B., in het byzonder de sprekers: de h.h, J. A. Bakker van Menal- dmu, voorzitter van het provinciaal be stuur, E. S. van Veen, .burgemeester van Nijeveen en bondsvooratiter, en mr. S. M. van Haersma Burna, burgemeester van Wymbritseradeel, die liet slotwoord zal spreken. Spr. richit ook woorden van dank lot het muziekcorps en tot liet schoolbe stuur, dat het terrein beschikbaar stelde. Aller medewerking voor har telijk danl Eerste spreker is de heer E. S. van Veen, die verklaart met genoegen nagr hier gekomen te zijn om kennis te maken met het werk van onzen boud in deze om geving, en met de ringprbeid, een nieuwe geleduig in de organisatie van den bond, met het doel dieper functionneering van het geestelijk bezit, krachtiger enthousias me bij hat uitdragen der beginselen en versterking van den broederband in onzen kring. In menig opzicht is dit pogen al geslaagd. Spr. wil hal hebben over de prjjn- cipieele arbeid van onzen bond en «laar- over spreken aan de hand van Wns ur gentie program. Het totaal van ons doel mat de principieel# arbeid is inwerken op de geestelijke overtuiging van ons volk, en in dezen hebben w(j dan drieërlei taak nl. onze nationale, onze kerkelijke en onze chr. sociale,die dus omvatten volk, kerk en maatschappij. Ja, de nationale taak is in deze chr. organisatie niet vergeten. Bij haar was het anders nis bij zekere groote groepen waar de zegeningen ons door God in ons vorstenhuis geschonken niet werden beseft cn waar men zelde: „waar heu mij goed gaat is mijn vaderland”. Dat was een volkomen miskenning van ons geestelijk nationaal bezit. Qok als Chr. Werkmans bond hebben wij meegelecfd met het leed en de vreugde van ons Vorstenhuis, en het stemt ons tot groote vreugde dat deze geestelijke goederen meer en meer ook in andere kringen, gelukkig ook in de s.d. worden gewaardeerd. Laten wij toch goed begrepen welk een zegening het is, bij alle verschil van meening, iets gemeen- schappelijk te bezitten dat ons allen sa menbindt, en dat ons in tijden van druk in staat stelt samen het hoofd te bieden aan de moeilijkheden. Het was een groote fout bij zekere groepen dat ze meenden een nieuwe gemeenschap te kunnen bouwen op hpt beginsel van den klassenstrijd, dus op iets, dat verdeelt, en niet op iet# dat ver- eenigt. Bovendien kan men zoo’n nieu we gemeenschap niet bouwen, wanneer de zegen daarop niet verwacht wordt van God, Hem zijn wij daarom ook dankbaar dat wij een koningin hebben, die Christus voor alles stelt. Wij willen niet vergodde lijken wat God ons in ons Vorstenhuis gaf, maar Hem dankbaar zijn voor dat natio naal bezit, waarop ook. onze geestelijke vrjjheid gebaseerd is. Liefde voor vader land en vorstenhuis hooren dus thuis in onze statuten. vroeger noemde ippelingen, maar is die 1 niet m de collectieve NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post /tl.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPOENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. van Geslaagd voor het praktijk-diploma boekhouden, vanwege de Vereeniging van Leeraren in de Handelswetenschappen en „Mercurios^ de heer L. Jellema te Hom merts. SNEEK-WEEK 1939. De zeilwedstrijden der Kon. Zeilvereen. Sneek (voor de 125e maal) worden gehou den Dinsdag 15, Woensdag 16 en Donder dag 17 Augustus. Het programma luidt als volgt. Dinsdag 15 Augustus: Eenmanswedstrijd in de Regenboogklasse voor leden der Ver eeniging; Eenmanswedstrijd in de 30 M2. klasse voor leden der vereeniging; Open wedstrijd in de 12 voets Jollen klasse; Open wedstrijd, in de DtakenklasseTeam wedstrijd in de 'Olym-pia-Jollen door teams van 2 jollen per vereeniging (2 wedstrij den). Op beide volgende dagen worden open wedstrijden gehóuden in; Drakenklasse, Regenboogklasse, 30 M2. klasse van den N.N.W. B., 16 M2. klasse van den N.N.W. B. A, 16 M2. klasse van den N. N. W. B. B, Vrijbuitersklasse, Tjotters, breed tot 1.70 M., Schouwen, 4.75 X 1.42, met sprietzeil, B.M. klasse, 12 voets Larken, 22 M2. klasse van den .N.W.B., Olympia Jollen, 12 M2. Shar pie klasse. Op Woensdag en Donderdag wordt ook de team-wedstrijd HollandFriesland ‘in de Regenboogklasse geliouden. De Van Houten’s beker, wisselpriji do Regenboogklasse, wordt Woensdag ver zeild. De Jurrjons - beker A’ordt even eens Woensdag verzeild in de Regenboog klasse. De Sneek-Wcek-wisselprijs' wordt zooals bekend verzeild in 4 wedstrjden van de 16 M2. klasse A, nl. 2 bij d<( S.Z.C. en 2 bij de Koninklijke. Bij de Ko ninklijke tellen de wedstrijden op Woens dag en Donderdag in die klasse gehouden daarvoor mede. Voor dezen prijs gelden do S.Z.C.-wed strijden van Zaterdag jpn Maandag. Voor het toekennen er van geldt de pun tentelling als bij de kampioenschappen van den N.N.W.B. wordt toegepast, nl. voor het eerst aankomende jacht 0.9 punten, voor het tweede aankomende 2 punten enz. Wie in 4 wedstrijden, Zaterdag, Maandag, Woensdag en Donderdag die minste punten behaalt, wordt voor 1 jaar eigenaar Van dezen wis selp rijs. Wat verder de prijzci den van dc S.Z.C. bc gende. Voor de 16 M2. klasse B wordt een hoofdprijs beschikbaar gesteld, een waarde volle Chronometer, aangeboden door het Techn. Bureau L. Keikes, vertegenwoordi ger Penta^fabrieken te Sneek. Deze hoofd prijs valt ten deel aan dengene, die in de drie S.Z.C.-wedstrijden de beste prestaties heeft geleverd. Voor de Olympiajollenklasse wordt ten fraaie, gedreven zilveren wisselbcker, ge- Teverd door de fa. Sustring, beschikbaar gesteld, die tweemaal achtereen of drie maal in totaal gewonnen moet worden. Voor de groepswedstrijden in de 16 M’. klasse is een wissclprijis aangeboden door een groep Groninger zeilers, de Gruno- beker. De Bötenboun-beker wordt thans verzeild m de groepswedstrijden der B.M, klasse. Voor de wedstrijden op Zondag worden, evenals verleden jaar, weer uniforme prij zen uitgereikt. Verleden jaar bestonden die uit Makkumer aardewerk, thans zullen het fraaie tinnen borden zijn, bewerkt met de irt, vervaardigd op het Pi. en S. Dijkstra te bleven oefenen. Gods Verbond geldt eeuwig, als wij onze 'C.N.W.B. op die bayis olijven fundeeren, zullen wij onze be ginselen onveranderd kunnen, handhaven, wat ook de dag van morgen brenge. Met die beginselen staan wij dan wel bewapend luidden in d«e arbeid voor de gemeenschap, liefde voor natie en kerk aankweekend, als kinderen Gods doende wat de hand vindt te -doen, geïnspireerd door het gezicht op Jeruzalem. God geve dat door de C.N.W.B. ons -daadwerkelyk Christen zijn versterkt worde, opdat wij, onze aardsche roeping ver staande, eenmaal van onzen arbeid verant woording kunnen afleggen als een getrouw dienstknecht van Jezuis Christus. Burgemeester van Haerama Buma spreekt het slotwoord. Hij heeft geen func tie in den bond en voelt zich hier als iemand die meer heeft te leeren, dan te zeggen. Maar als hoofd der gemeente, en als zoodanig gevraagd, wil spr. hier toch gaarne een enkel woord spreken. De heer Bakker heeft gesproken over de dag van morgey, spr. wil hierop niet nader ingaan doch nog even "er «óp wijzen dat die dag van morgen ook de oplossing van do jca- binetscrisls kan brengen. Er komen daar bij veel wenschen naar Voren, ook deze wordt wel gehoord, nl. dat het mag meih tot een Volksfront. Dat lijkt moois, héél het volk in één front. En toch zijn er velen die er niet van, Willen weten, ?n ook de C.N.W.B, wil dat niet. Waarom niet? Omdat het bij een Volksfront gaat: „voor het volk om des votkswll", het be- teekelit dus zelfhandhaving, men zoekt zichzelf in de dingen van deze wereld. Maar er is gezegd, wie zich zelf het leven wil behouden, zal het verliezen. Dit is dus niet de weg om voor het volk’ te strijden. Welke is die dan wel. Die zag spr, eens aangewezen op een doek door een afd. van. de C.N.W.B, in een optocht te Utrecht meegedragen, daarop stond nl,„ Voor het volk om Christus wil". Dat lieteekent dat we ons eerst moeten indenken In de groote barmhartigheid en ontferming waar- mede Hij bewogen was over de schare en dan moeten wif in 'dien, dus in Zijn, geest willen strijden. En dan Jcan ook de over heidspersoon daarmede harlclijfc instem men. Immers de overheid doet haar ar beid als dienaresse Gods, dus om Chris tus wil. Hier vinden wij dus elkaar. Er ,is hier gezegd dat er veel van de overh-eid gevraagd wordt en dat die C.N.W.B. haar ook veel uit Juinden neemt. Doch de over heid vraagt nog één ding van U allen, het is misschien wat een teer onderwerp om. er op de hoekdn. van de straten over te spreken, maar toch wil spr. het hier zeg gen. De overheid kan lüet werken als zij niet steunt op htft gebed van allen ook voor haar werk. Het gebed is noodig voor allen, maar ook voor nen, die voor de overheid werken, want anders zouden zij niet in staat zijn hun roeping te vervullen, zij zouden falen als zij zich niet geschraagd wistên. door allef gebed. Spr. vindt ook daarom de C.N.W.B. zoo’n mooie organi satie, omdat velen zeggen, „wij weten niet wat ivjj bidden moeten” en men daar <l«f plaats vindt waar men het elkaar kan lec- ren. Van ganscher harte hoopt spr. dat dit zal geschieden. De voorzitter richtte alsnu een har telijk woord van dank tot de sprekers, ge zamenlijk werd de Avondzang gezongen, waarna burgemeester van Haersma' Buma voorging in dankgdbed. KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBOND. Naar aanleiding van de wijzigingen in de samenstelh'ng van het hoofdbestuur van den Koninklijken Nederlanidschen Midden standsbond, tengevolge van bedanken en overlijden van eenige leden, is in de laatst gehouden hoofdbestuursvergadering een nieuw dagelijksch bestuur gekozen. Het bestaat uit de h-eeren L. de Groot te Rot terdam- (voorzitter)H. J. Peletier te Leeu warden (ondervoorzitter)D-. Swagerman te 's Gravenhage (secretaris) en 11. Har- meijer Jr. te Rotterdam (penningmeester). Verder bestaat het hoofdbestuur uit de heeren H. F. van Baaren te Enschede, J. F. A. M. ten Berg te Utrecht, J. J. Korff te Amsterdam, G. R. Nap te 's Graven- hagp en J. Zon te Woerden. Het lioofdbestuur van den K.N.M.B. heeft, gebruik makend van zijn statutaire bevoegdheid, benoemd tot commissarissen van het Meeuwsenfonds de heeren H. J. Peletier en J. Zon. Tot voorzitter is u® heer Peletier benoemd. P..S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor door de leden van den C.N.W.B., en daar om is ons ideaal ook een heerlijk ideaal, omdat wij èr toe willen meewerkten dat de Kerk' der vaderen haar rijken zegen aan allen geve. Tracht in samenwerking met kerk en ambtsdragers dit werk tot steeds grooter bloei te brengen. En dan onze sociale taak. Onze bond is geen vakorganisatie, zijn taak ligt op principieel terrein en hij wil iets verwer kelijken van de sociale gerechtigheid in ons volk. Een nieuwe gemeenschap bou wen is echter niet de taak van één richting of één organisatie, hier heeft elk een taak. Die van de Chr. Nat. Werkmansbond is voorlichting op sociaal' terrein, niet simpel tot vermeerdering van kennis, maar ook om invloed uit te oefenen op- wat op- dit gebied in ons land tot stand komt. Daarom moet echter niet alles verwacht van staat en overheid, want dan zouden wij on# zelf uitschakelen uit de taak, welke God ons op het hart bindt. Doch de tijd van over- heidsonthouding op dit terrein is voorbij, wij verlangen van de overheid maatregelen tegen zedelljlee verwildering, voor het in eere houden van den Zondag, tegen drank misbruik enz. Door ons werk en voorlichting willen wij een stuwende kracht zijn in de geestelijke vorming van ons volk. Daarom nebben wij als devies „Draagt elkanders lasten", wat één niet kan, hopen wjj .ge zamenlijk tot stand te brengen. „Draagt elkanders lasten", dat was in net leven van Christus een volkomen wet, in ons- leven zal iets van Zijn leven zich moeten spiege len -door dat devies toe te passen, onze last zal te lichter worden, naar de mate wij dia van anderen meedragen. Tweede spreker is de heer J. A. Bak ker, die tot titel van zijn betoog gekozen heeft „De dag van morgen”, dag, welke ons immers abtijd bezig houdt. De mensch wil verder zien dan vandaag, maakt plan nen voor de toekomst, koestert idealen. Allen vragen zich af, wat zal de huidige spanning in de wereld morgen brengen: oorlog of vrede, de werklooze vraagt „wat brengt de dag van morgen mij en mijn gezin” Nu mogen wij over die dag van nnorgen niet al te bezorgd zijn, want ons aller leven rust immers in de hand God^ bovendien ziet menigeen spoken in de toe komst. Zelfs voor deze avond 1# dat liet geval geweest, want uit een brief bleek spr, dat men vreesde dat de ac(ie voor de C.N.W.B. hier, nu de hier bestaande afd. van de Chr, I^andarbeldersbond zou vernietigen of schade toebrengen. En de C.N.W.B. wil juist de vakorganisatie be vorderen, hij en Patrimonium hebben steeds getracht die te fundeeren in dte chr. beginselen. Heel wat pionierswerk heeft de -C.NAV.B, verricht. Er werd ge tracht in eigen kring de werkloosheidsver zekering tot stand te brengen, toen er nifet voldoende animo- voor was, drong hij nij de regeering er op aan deze verzekering ter hand te nemen. Zoo ging het ook met de ziekteverzekering en met de overgangs bepalingen inzake de ouderdomswet. Met allo kracht heeft onze bond daarvoor bij de overheid gepleit en mede deze zaken voorbereid. Telken )are gaan er heel wat adressen van het bondsbestuur naar de re- regeering, de Kamer heeft daar ook veel waar-deering voor en zoo o-efent dc C.N.W.B. invloed op de wetgeving uit. Het fundament van de bond rust in Gods Woord, en daarom behoefde deze bond zijn sociaal program wat de groote lijnen betreft ook nooit te veranderen, zelfs niet in de dagen van 1918. Wij hebben steeds op grond van ons beginsel samenwerking van alle standen ge men ons daarom sla; 4 samenwerking thans niet contracten verwezenlijkt? Juist zij, die de klassenstrijd predikten, moesten hun pro gram veranderen, de beginselen in Gods Woord rustend gelden echter voor alle eeuwen. De bijbel beeldt geen bepaal de .maatschappijvorm uit, dat is juist zijn groote kracht, omdat het Woord nu geldt voor alle maatschappelijke verhoudingen. Zijn Zoeklicht zendt overal zijn stralen uit. Als. Chr. N. W. B. zien wij terdege in dat als'het Koningschap van Jezus -Christus door de maatschappij ontkend wordt cn dc souvereine mensch aangebeden, we een- verwarde wereld met oorlog cn oorlogs- geruchten, geestelijke onvrijheid, zedelijke verwildering krijgen. Wij eischen daarom dat Koningschap op voor heel de maat schappij om- het te doorleven in onze ar beid en persoonlijke leven. Daarom heeft de C.N.W.B. zijn fondsen en stichtingen, „zelf ’doen” moet voorop staan, de over heid dient dan steunend op te treden. Dat alles beteekent dat we ook onze liefde zullen geven aan de Ned. Herv. Kerk en deze liefde aankweekén. De synthese van onzen bond is immers Christen te zijn in -daden. Als dat beginsel algemeen in de maatschappij doordringt, zuuen wij de sa- menbinding krijgen, welke de door onze Koningin aanbevolen gêest-elijke en mo- recle herbewapening wenscht te bereiken. En wat voor onzen bond geldt, geldt voor U individueel, wij allen moeten leesbare brieven zijn van onzen Heer Jezus Chris tus en hebben eikaars lasten te dragen. Wilt gij wereldhervormer zijn, begin dan bij 'U zelf. En als wij dat doen, ons eigen dom weten van Jezus Christus, dan vreezen wij den dag van morgen niet, wat die ook brepge. God regeert en onze zorgen stellen wij in Zijn hand; maar dan moeten wij dat biddend doen en de gemeenschap- met Hem Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN En dan is er onze kcricelijke taak, wij willwn liefde opwekken voor het evangelie. Laat ons in oondswerk en gezin Gods Woord als een lamp voor onze voet ne men. Dan leidt de nood van deze tijd niet tot moedeloosheid, doch vindt het hart ruist in God. Laat Zijn Woord ons ook in het bondswerk geestelijke kracht geven, het mag gerust het woord van den eenvoudi- gen broeder zijn dat even goed tot ons ka» spreken als het best ^estyleerd be toog van den geletterde.' Hier 'dient onze bondsarbeid stuwende kracht in de richting der kerk te zijn, waarbij we echter niet in strii-dhouding tegenover andere kerken willen staan, dat zou zelfs een misdaad zijn. Wij willen in dezen iets positiefs en mede drager zijn van de kerk waarin wij ge doopt zijn en belijdenis hebben gedaan. In Goids kracht moeten wij dus zijn stuwende kracht in de richting der kerk, waarbij het in diensten zin gaat om de kerk haar ge zegende invloed aan uw en mijn hart te doen uitoefenen, en of wij bereid zullen zijn onze kracht aan de kerk te geven als zij daartoe op ons een beroep doet. Spr. hoopt dat het nieuwe leven dat rich! in dc kerk openbaart ook gedragen mag worden Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK spanning in de wereld morgen brengen: brengt de dag van morgen mij en mijn niet al te bezorgd zijn, want ons bovendien ziet menigeen spoken in de toe- uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiimm f i M. IX W.X 1.11^.11 4WIIWU.VVUl, wat ook de dag van morgen brenge. Met NIEUWE SNEEKER COURANT Sbi&AK. NW. BUQG5TQAAT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1