Radiorede H. M. DE KONINGIN. DISTRIBUTIE van LEVENSMIDDELEN RKW1KT OORDEEL ZÉLF/ F. OZINGA Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur Hofstede Kostwinnersvergoeding. GEMEENTE SNEEK. Trouw- en Begrafenisrijden WIJMBRITSERADEEL Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Abonnements- en Advertentieblad No. 96 Uitgave: KIEZEBRINK Co. SNEEK Bureau: KLEIN ZAND 5-7 Telef. 2200 le BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE. DE GROOTE VRAAG. (Nadruk verbaden). E R I C A N G R E 1 r e s H A Sneek, Abbega,. Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Goënga, Heeg, 'Hommerts, Jutrijp, Idzega, Indijk, Loënga, Nijhulzum, Nljland, Offin- gawier, Oosthem, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- giiutum, Smallebrugge, Tirns, Tjalhulzum, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Osingahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- 'tium, Oudemirdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wijckel, Langweer, Bozum enz. Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. een turn, OH. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen De regering hóeft in verband met 'de huidige omstandigheden besloten, ©en on derzoek in te steden naar de voorraaid van bepaalde artikelen bij de detaillisten. Deze artikelen zijtnrijst, bloem en meel, grutterswaren en deFgelijke; gedroogde peulvruchten, suiker, oliën en vetten, kof fie, thee, cacao, zeep en kaarsen. Aan de ondernemers zijn voor het instel len van het onderzoekformulieren ter invulling uitgereikt. Indien bepaalde" ondernemers waaronder ook zijn te verstaan venters een dergelijk formulier niet mochten hebben ontvangen, dienen zij 2ich te vervoegen ter secretarie dezer gemeente, ie afdeling. De aandacht wordt erop gevestigd dat men ingevolge artikel 8 van de Distributie- wet 1939 verplicht is dit formulier nauw keurig en naar waarheid in te vullen. Niet-, onvolledige- of onjuiste invulling kan krachtens artikel 18 van genoemde wet worden gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren of geldboete van ten hoogste tien duizend gulden. De goederen met betrekking tot welke, het strafbare feit is gepleegd kunnen worden verbeurd ver klaard. SNEEK, 29 Augustus 11939. De Burgemeester van Sneek, POPPINGA. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 Waarom naar Grootzand 18 SNEEK voor een BRIL? Omdat men cjpar steeds koopt VERTROUWD en BEST Komt 'dit gedicht te Mét reeds in De Nieuwe Sneeker Krant? Ta Kwam er een beslissing in Europa’s vraag tot stand? 't Is Maandag en we weten niet Hoe of hot nog zal gaan Kwam de onzekerheid vandaag Op Dinsdag dus tot staan? Als dat zoo is, dan hopen wij Op zege van ’t verstana, Tenslotte wenscht geen enkel volk, Dat er een strijd ontbrandt Als 't niet zoo 'is, dan hopen wij Op snel en kloek besluit: Vecht alle kwesties met het wóórd, Nóóit met de wapens uit! Want oorlog kan geen zége zijn, Doch rampspoed, smart en druk; Met wdpens wordt geen weg gebaand Naar wereldlijk Geluk .- 't Is Maandag en we weten niet, Wat ons Europa wacht,. Heeft Dinsdag soms het antwoord op Die groote vraag gebracht Zoo ja, dan moge 't trieste beeld Ten góede zijln gekcbrdl Want mocht er Dinsdag oorlog zijn, Dan heeft men niets geleerd Dan is de groote wereldkrijg Ons reeds voorbij gegaan.... ’t Is Maandag en we weten niet, Wat Dinsdag wordt gedaanI PH IL IA. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor (die van de leden Brandsma, Schilstra en Hofstra). Absnu licht de heer Abma zijn voorstel nader toe, hij wenst dat B. en W. nadere gegevens betreffende de exploitatie der school zullen worden verstrekt om deze aan de raad bij de behandeling der gemeente begroting 1940 over te léggen, waarbij men dan op dit adres terug Iran koluren. Het lijkt den heer F een st ra niet mo gelijk een adres als dit aan te houden. Spr. gelooft en vertrouwt wel dat het schoolbestuur onder de gewijzigde omstan digheden met een nieuw adres zal komen. De heer Nil dam betoogt dat sedert de raad het besluit nam f 10 subsidie per leerling voor een maximum van 25 leer lingen te verlenen er wel wat is veranderd. Toen was het maximum nog niet bereikt, nu is het ver overschreden en er wordt al een aantal van 60 leerlingen uit deze gemeente verwacht. Bleven wij nu bij ons standpunt van 28 Nov. ’38, dan zou de bijdrage per leerling, door de toeneming van het aantal leerlingen, steeds lager worden, dat vindt spr. wel wat onbillijk: De BURGEMEESTER van SNEEK brengt ter algemene kennis, dat de moge lijkheid bestaat voor de gezinnen, wier kostwinner ten gevolge van de militaire maatregelen onder de wapenen is. geroe pen, om kostwinnersvergoeding te verkrij gen. Belanghebbenden dienen zich daarvoor zo spoedig mogelijk (in elk geval binnen TIÉN dagen) te vervoegen' ter Secre tarie, Afd. Militaire Zaken. Daar gebleken is, dat sommigen in de mening verkeren, 'dat de vergoeding Auto matisch wordt verleend, wordt er riS'druk- kelijk op gewezen, dat zulks niet het geval is, doch dat aanvragen mondeling ter Se* cretarie behoren te worden gedaan. SNEEK, 29 Augustus 1939. miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiH .ten verontrusten op ge plicht - - thans mijn gedachten uit. Ik denk ook aan NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. meer lesuren hebben. Daarom is het ver bazend moeilijk het schoolgeld te ver- hogc;n. De heer Cno ssen zegt dat het land bouwonderwijs door niemand meer wordt gewaardeerd dan door B. en W., die har telijkverheugd zijn dat te Sneek de^e school, en nog wel een chr. school1 gesticht werd, met steun van'de overheid. Dit on derwijs kan echter niet vergeleken wor den met het onderwijs aan een landbouw- winterschool als te Leeuwarden, waarop de heer van Gooi doelde. Maar juist omdat dit onderwijs voor de kinderen van land bouwers zoi gewichtig is acht spr. schoolgeld van f 15 wel1 een minkn temeer als men dit vergelijkt met wat an der© groepen van ouders moeten betalen voor, ander onderwijs, bv. nijverheidson derwijs, waar veel meer schoolgeld betaald wordt, terwijl de landbouwers dan bo vendien hun kinderen nog in hun bedrijf kunnen .gebruiken. Spr. meent zelfs m waardering voor het lager landbouwon derwijs te kort te schieten als hij een lager schoolgeld mogelijk achtte. Hun, wier in komsten dat niet toelaten, zou spr. zeker geen hoger schoolgeld willen laten betalen, hij zou het liefst een progressie willen waarbij deze ouders zeer weinig betaalden, maar er zijn ook ouders, die hun kinderen naar deze school zenden, met inkomsten welke wol degelijk meer schoolgeld toelaten. Nu is onze Indrük dat de door de school ingestuurde exploitatierekening wel wat ge flatteerd was, terwijl ook met Algameén hat schoolgeld van f 15 wordt geheven. Hat zal moeilijk zijn liet schoolgeld hoger dan ij gulden op t© voeren daar dit in hat gehele land wel ongeveer hetzelfde is; doch als dit maximum dan zelfs ook lang ipiet. in alle gevallen geheven wordt, tjindep wij geen vrijmoedigheid U voor üe stellen het gemeentelijke subsidie te ver hogen, de ouders moeten Voor 'dit ondier- vyijs, speciaal waar hot chr. onderwijs is, weten te offeren. Inderdaad zitten er twee landbouwers in B. en W., a(ji erkennen dat de landbouw moeilijke tijden door maakt, de heer van Gooi heeft de fourage- handelarcn ook genoemd, welnu walmeer het öp fourage aankomt, ziet de veehouder niet op 10 gulden om do productie te ver hogen, zou hij dan geen f 15 kunnen geven voor een opvoeding van zijn kinderen op een wijze waarvan ook zijn bedrijf profi teert De heer Hofstra wil niet veel zeggen over die f15.schoolgeld, die kwestie moet de afd. Sneek van oen B. en T. bond uitmaken. Juist door' het lage schoolgeld trekt dit onderwijs, daardoor zullen wij beter onderlegde menschen in het bedrijf krijgen, waardoor de productiviteit er van zal stijgen, en dit komt weer de algemene welvaart en dus ook de gemeente ten goe de. Daarom wil spr. het subsidie verhogen. De Voorz. zegt dat de gemeente als zij subsidiërend optreedt, moet weten dat het beslist noodzakelijk is, en dat de andere bronnen van inkomsten waarover de ge subsidieerde instelling bescliikt,' in vol doende mate zijn aangeboord. Onze indruk is dat dit in het onderhavige geval niet is geschied. Voor de minder gesitueerden behoeft het schoolgeld niet opgevoerd, doch er zijn ook andere, voor wie dit zeker wel mag. B. en W. achten dit onder wijs van eminent belang, dat wensen zij hier nog eens te verklaren, maar de ge meente mag niet anders gelden beschik baar stellen, dan als het strikt nodig is, en de andere zijde mag niet te lichtvaardig aanvragen, ze dient aan te tonen dat ze niet anders kan, en dat is ons niet duide lijk geworden. De heer H u i t e m a zegt dat terwijl uit de stukken blijkt dat B. en W. eigenlijk een hoger schoolgeld willpn dan het hui dig maximum, wethouder iCnossen pas aantoonde dat het niet hoger kon, dat spreekt elkaar wat tegen. Er zijn echter boeren die zeker een hoger bedrag kunnen betalen en nu blijkt dat men eigenlijk het maximum schoolgeld niet in die mate heft als mogelijk is, voelt spr. niet voor dit adres. Men moet er eerst uithalen .wat er inzit. Blijkt, nadat dit is geschied echter dat de school niet zonder een hogere bij drage dezer gemeente kan, dan dient deze te helpen, want de school moet er blijven. Daarom voelt spr. voor het voorstel-Abma tot aanhouding van dit adres. Het voorstel-Hofstra komt in stem ming en wordt verworpen met 123 st. VERGADERING van de RAAD van op DINSDAG 22 AUGUSTUS 1939, des namiddags 2.30 uur (N.T.) Voorzitter: mr. S. M. Van Haersma Bu rna, burgemeester. Secretaris: de heer K. Visser. Aanwezig alle (15) leden. Wij hebben in ons vorig nr. het verslag van deze vergadering opgejiomen behalve de discussie over punt III en het afscheid der raadsleden. Een en ander volgt hier onder. Punt III. Advies van burg, en weth. op het adres van het bestuur van het district Sneek van de Friese Chr. Boeren- en Tuin- dersbond om verhoging van het subsidie ten behoeve van de Chr. lagere landbouwschool te Sneek. De heer Abma zegt dat B. en W. deze school wel van groot belang voor de ge meente achten, doch zij .willen het subsidie niet verhogen. Nu zijn de’ bedrijf suitkötm- H. M. de Koningin heeft gisteravond om 8 uur de volgende rede' tot het Neder - landsche volk gehouden: „Landgenooten, Op het ernstige uur waarop wij1 ons ver plicht hebben gezien maatregelen te ne men om land- en zeemacht op voet van oorlog te brengen, is he't mij een behoefte een woord tot U allen te richten. De toestand is ernstig. Niet in dien zin, dat alle hoop op een vreedzame oplossing tusschen de betrokken mogendheden als vervlogen zal moeten worden beschouwd. De besprekingen zijn nx?g niet afgebroken, en zoo lang er geen breuk is, is niet gebleken dat de vrede moet wijken voor den oorlog. Maar wel moet de toestand als ernstig worden beschouwd in dien zin, dat helaas ernstig rekening moet worden gehouden met de mogelijkheid dat een conflict zal uitbreken. Mocht deze afschuwelijke mogelijkheid werkelijkheid worden, niettegenstaande alle pogingen die zijn en worden gedaan om de wereld voor een ramp zonder weder gade te bewaren, dan zal Nederland in dat conflict naar alle zijden en met inspan ning van alle krachten en middelen waar over ons land beschikt, een strikte onzij digheid In. acht nemen en handhaven. Ik bevestig dit in de onderstelling en het ver trouwen, dat geen der strijdende partijen Nederland in -den oorlog zal1 willen be trekken. Onze zelfstandlghcidspolltiek, bij voortduring en met nauwgezetheid gevolge!, I daartoe over te gaan. gelijkheid, aan den wil tot onzijdig! vereischte krachten te kunnen b:_ Ten einde daartoe tijdig bereid te zijn, 111- -j —i -a. langer te mogen wachten met het nemen van heeft dien zoo- buitengewoon ingrijpenden maatregel zoo lang mogelij" doch meent dat Hu de tijd gel te nemen, ten einde tijdig paraat te zijn. In alle duidelijkheid wensch ik hierbij te doen uitkomen, dat Nederland zich van geen enkele zijde bedreigd behoeft te ge voelen. Hat geldt hier ©en voorzorgsmaat regel, waarvan, de uitzonderlijke omvang door de nu eenmaal heerschende uitzon derlijke omstandigheden wordt gewettigd. .Ook indien mocht blijken, wat wij allen vurig hopen, dat ons besluit overbodig zou zijn geworden, dan nog zal een ieder moe ten erkennen, dat Nederland tegenover zichzelf zoowel als naar buiten een plicht, heeft vervuld waarvan verzuim, gelet op de thans bestaande verhoudingen, nala tigheid zou zijn geweest. Ik twijfel niet of gij staat allen om Uwe regeering geschaard, bereid om haar te schragen, eendrachtig en vastberaden. Ten volle vertrouw ik dat leger en vloot onder alle omstandigheden hun plicht tul len doen. Allen moeten wij hét hoofd koel houden en zonder ons te lal wekt en nauwgezet doen wat onze plicht is. Niet alleen naar 'leger en vloot gaan thans mijn gedachten uit. Ik denk ook aan ,-die velen in Rijksdienst die in deze da'gen van spanning voor een zware-taak worden gesteld. In het bijzonder gaan mij ter harte de tallooze gezinnen, die echtgenoot, vader of zoons moeten afstaan en ik geef mij1 ook rekenschap van de groote materieel© moei lijkheden die dit voor zoo heel velen mee- brèngt. Maar evenzeer weet ik, dat de Neder- landsche vrouwen in volle berusting en Godsvertrouwen bereid zijn de offers die het vaderland van hen vraagt te brengen. Allen te zamen moeten wij vooral in ©en tijd als deze blijk geven doordrongen te zijn van een geest van eendracht en liefde •tot den naaste, waardoor alleen het ons mogelijk zal zijn de lasten die ons worden opgelegd gezamenlijk en voor elkander te dragen. 1 Wat liet schoolgeld betreft,: als f15 nor maal is voor dit soort scholen, is het dan wei de (aak van de gemeente te zeggeji: je moet dat bedrag verder opvoeren, nu dit toch de norm is. Anders staat echter de kwestie, als men zich er niet aan houdt dat dit maximum wordt geheven daar waar het mogelijk is. Spr, zou daarom nu het besluit van 28 Nov. wiil.cn handlutven,, maar de zaak bij de begroting weer aan de orde zien gesteld zoals de lieer Abma wil, nadat nadere inlichtingen over die schoolgeld-kwcstie zijn verkregen. Spr. neigt nu tot verhoging van het maximum aantal leerlingen, waarvoor subsidie zal worden verleend, doelt wenst met ©en be slissing. te wachten tot de begroting. De heer van Gooi is het niet eens met de redenering dat naarmate de school meer leerlingen uit deze gemeente krijgt, wij ook meer subsidie zouden moeten ge ven, immers hoe meer leerlingen, hoe moer schoolgeld men ontvangt, en hóe dichter men ©en sluitende exploitatie nadert. De Voorz.: Rekenkundig is het na tuurlijk juist dat hoe meer leerlingen er uit deze gemeente komen, hoe lager sub sidie de school per leerling ontvangt Zo lang de thans door de raad aangenomen regeling geldt. Dió opzet van die regeling was ©enter niet om ©en subsidie per leer ling te geven doch om dü grootste helft van liet subsidie waarop 'de school van buitengemeenten rékende, voor haar reke ning te nemen. Dat bedrag is toen uitge trokken in een bijdrage per leerling én well van f 10.naar analogie van de bijdragen aan andere scholen verleend. Er ia nu geen reden van onze eenmaal geno men beslissing af te wijken tenzij men ons alsnog duidelijk maakt dat de exploitatie niet mogelijk is zonder extra bijdrage uit overheidskassen, nadat allé andere bronnen voldoende zijn aangeboord. Het .voorstel-Abma wordt alsnu met 114 st. verworpen (voor stemmen de le den Abma, Bouma, Hofstra en Nijdam). Het voorstel van B. en W. wordt alsnu z.h.s. aangenomen. AFSCHEID RAADSLEDEN ABMA EN SCHILSTRA. Voor de openbare vergadering wordt ge sloten wenst de Voorz. enkele woorden ten afscheid te richten tot de beide schei dende raadsleden, de h.h. Abma en Schil stra. De heer Abma is 24, de heer Schil stra 20 jaar lid van deze raad geweest, een zeer lange tijd in de geschiedenis, van een gemeente en te méér omdat de beide heren in verschillende commissies zitting hadden, de heer Abma 14 jaar in die voor de armenzaken, de heer Schilstra 8 sten bij de landbouwende stand welke zijn kinderen naar deze school zendt, niet gun stig, centrale landbouwboekhouding, boe renleenbanken en fouragehandelaren kun nen dat getuigen. Daarom moet en kan het schoolgeld niet te hoog worden opgevoerd. In 1940 zullen 60 leerlingen uit deze gemeente de school bezoeken, blijft men bij hetzelfde subsidie dajt men nu geeft van f 10 per leerling tot een maximum van 25 leerlingen dan zal het subsidie per leerling dan slechts f 4 bedragen, een bagatel. Spr. stelt voor dit adres nu niet af te handelen, doch het bij de behandeling der begroting 1940 opnieuw aan de orde te stellen, na dat men nadere gegevens over de exploi tatieresultaten der school hééft gevraagd en verkregen. De heer Hofstra was verwonderd over dit voorstel van B. en W. en ook te leurgesteld. Spr. had verwacht dat B. en W. het maximum aantal leerlingen, waar- vo/ir subsidie wordt gegeven op 40 h 50 hadden gebracht. Men kan het oelang van goed landbouwonderwijs niet gauw over schatten. B. en W. doen het in hun advies voorkomen, dat de landbouwers wel meer schoolgeld kunnen betalen, spr. meende dat het met de uitkomsten van dat bedrijf niet zo gunstig stond, maar nu er twee landbouwers in B. en W. zitten moet spr. wel geloven dat het daarmee toch niet zo erg is. Maar desondanks, voor goed land bouwonderwijs doet de overheid niet gauw te, veel. Het schoolgeld behoeft ook niet zo hoog te zijn dat het de klosten van hét onderwijs dekt, dat is bij universitair on derwijs enz. ook lang niet het geval. Spr. meent dat de gemeente het eerst oog moet, hebben voor het belang van dit on derwijs en stelt voor in 1939 voor 40 leer lingen subsidie te verlenen, en in 1940 in geen geval minder. De heer van Gooi kalt zich daarente gen wel met het voorstel van B. ejn W. verenigen. Vooral waardeert spr. het ar gument dat door inwilliging van het adres een bepaalde groep eigenlijk bevoorrecht zou wofden, en spr. steunt met te meer gerustheid dit voorstel van BI en W, nu in dat college 2 landbouwers zitting heb ben. Spr. erkent het eminent belang van dit onderwijs, doch er zijn vele dergelijkö belangen ook wat onderwijs on ander ge bied betreft en als men die alle ging sub sidiëren, en het niet in het schoolgeld zocht, zouden de overheidskassen spoedig leeg zijn. Er moet tenslotte een grens worden getrokken. Overigens, wat de kwes tie van verhoging van het schoolgeld aan gaat, moet er wel rekening mee worden 'gehouden dat een grote school' in Leeu warden geen hoger schoolgeld berekent, ging men het hier opvoeren, dan zouden (Ie ouders aan die school de voorkeur kun nen geven omdat de leerlingen dan ook Woensdag 30 Augustus 1939 55e Jaargang Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEkkER COURANT DER GEMEENTE SNEEK trouwen, dat geen der ring zal wil! én bë- -digheidspolltiek, bij heeft niemand aanleiding kunnen geven, daartoe over te gaan. Neutraliteitshandhaving eischt de mo- ;heid de rijzetten. beeft de Regeering heden gemeend met i den uitersten voorzorgsmaatregel- Zij maatregel zoo lang mogelijk üitgesteld, >men is hem 4 Ml I niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiliiiiiliiiiiiiiin p r I I NIEUWE SNEEKERCÖÜRANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1