Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur HOFSTEDE De Gemeente-Secretarie van Sneek, No. 2452 De Gemeente-Secretarie le Afdeling No. 2411 lil !i|l II 'I H i De Luchtbeschermingsdienst te Sneek. F. OZINGA Hospitaaldoek is telefonisch aangesloten onder blijft aangesloten onder HAHSTEKVERBOD. Hospitaallinnen vanaf f 2.50 per meter 2e Afdeling Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Trouw- en Begrafenisrijden Abonnements- en Advertentieblad OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. No. 99 Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEEK le BLAD Vraag: Wij zijn nu al aangeland bij l antwoord op de vragen van den inzender voorbereidende maatregelen van de lucht wisten dat meerderen zich dergelijke vra- (Nadruk verboden). instemming. Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit Sneek, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Goënga, Heeg, Hommerts, Jutrijp, Idzega, Indijk, Loënga, Nijhuizum, Nijland, Offin- gawier, Oosthem, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tirns, Tjalhuizum, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Osingahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oudemirdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wijckel, Langweer, Bozum enz. grondwaterstand. Maar ook als van ge meentewege deze schuilloopgraven worden aangelegd, zullen zij slechts dienen voor opneming van hen, die zich bij luchtalarm n n e i. OH. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Steeds nieuwe wagens Lage prijzen PRIMA 90 ct. per meter GROOTZAND 18 n f, i, Militaire Zaken, Bevolking, Burger lijke Stand, Verkiezingen, Paspoorten, Bouwvergunningen, Visserijen, Be smettelijke Ziekten, Verkeersregeling, Begravingen en Grafregisters, Arbeids wet, Leerplichtwet, Warenwet, Recla- meverórdening, Afgifte diverse ver klaringen, enz. NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets, per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. TeL 2200 dienst bij dreigend luchtgevaar, ook al ver wachten wij niet, dat dit optreden hier noo- dig zal zijn. Alle plannen zijn volledig uit gewerkt, zoodat ze onmiddellijk ten uitvoer xunnen worden gelegd als het toch noodig mocht blijken. Zooals reeds in de plaatse lijke pers is meegedeeld, omvatten die plan nen ook het uitbreiden der verpleeggelegen- heid en de noodige alarm-installaties. De toestand is echter geenszins zoo, dat deze plannen nu ook direct maar moeten worden uitgevoerd. Misschien kan ik het zoo uit drukken, dat alle plannen volledig uitge werkt gereed liggen, doch dat we geen en kele reden aanwezig zien om r.u ook maar de voórmobilisatie af te kondigen. Mocht dat noodig zijn, dan zal die echter in een oogwenk kunnen geschieden. aanwijzingen erbij verkrijgen. Wat het zand betreft heeft, zooals U bekend is, de ge meente een aantal verkoopers aangewezen, die Z'/z cent per emmer van 10 Liter mogen berekenen. roepen voelen tot dit menschlievend werk, zich direct aanmelden. (Een oproep daartoe en een ingezonden stuk van dr. Schreuder verschijnen tegelijk met dit vraaggesprek in dit blad. Red. N. Sn. Crt) Vraag: Hoe staat het met de perso neel bezetting van de luchtbeschermings dienst? Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN I Antwoord: Nog eens, we zijn klaarl Maar het personeelvraagstuk blijft altijd moeilijk, omdat wij van vrijwillige medewer king afhankelijk zijn. We kunnen dan ook nog steeds meer personeel gebruiken, en wie in deze moeilijke tijdsomstandigheden nog over voldoende tijd beschikt, zou ik dringend aanraden zijn diensten, ter beschik king te stellen. Men kan zich daarvoor aan melden bij den assistent van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst, den heer Ch. de Bock, Kerkhofsl. 24. Ook kan men zich aanmelden bij de Arbeidsbeurs. Nu de om standigheden daartoe leiden is de belang stelling bij al degenen, die reeds bij de luchtbeschermingsdienst zijn ingedeeld, jn toenemende mate aanwezig. Over de op bouw van deze geweldige organisatie moet men niet te licht denken, er is heel wat voorbereiding voor noodig om te zorgen, dat ieder zijn plaats in dat groote apparaat weet. Maar met de toewijding van allen die zich reeds in dienst van dit apparaat stel den en van hen, die dat nog zullen doen, nu de omstandigheden hen daartoe aansporen, ungevoera en Komen er oranaoïuscnmiaae- zal hef zeker&gelukken, wanneer ieder, hoofd len in diverse stadsgedeelten. Deze maat- voor hoofd( z?n best Joet( een goede lucht_ beschermingsorganisatie ook voor onze stad te verkrijgen. Al het benoodigde ma teriaal is aanwezig. Vraag: En nu een laatste en actueele vraag? Wat doet U als vreemde vliegtuigen, zooals Zondagnacht, onze stad passeeren? Antwoord: De straatverlichting de geheele nacht door laten branden. Wij weten dat deze vliegers geen kwade bedoelingen ten opzichte van ons land, dus ook niet ten opzichte van onze stad hebben. Door stad en land verlicht te houden, weten deze vlie gers dat zij boven neutraal gebied zijn, waar zij dus geen bommen moeten Laten vallen. Verduisterden wij, hoe gemakkelijk konden deze vliegers dan een noodlottige vergissing begaan. Achteraf is onze meening ook juist gebleken; de minister van Binnenlandsche Zaken heeft mij te kennen gegeven, dat wij in een dergelijk geval de lichten niet moeten dooven. Moge ik dan tenslotte, terwijl ik de bur gerij nog eens de verzekering geef, dat de overheid gereed is met haar maatregelen en haar opwek haar kalmte te bewaren, ieder nog eens aanraden te doen wat noodig is, opdat onze gemeenschap in al haar gele dingen de onbekende toekomst met gerust heid en vertrouwen tegemoet kan gaan. Algemene Zaken, Financiën, Onder wijs, Vermakelijkheidsbelasting, Ge meente-eigendommen. Schoolgeld, Drankwet, Hinderwet, Distributie, Per soneelsaangelegenheden, Reinigings- belasting, enz. Antwoord: Dat is juist. De gemeente kan echter natuurlijk onmogelijk voor alle 17000 inwoners een schuilgelegenheld in richten. Waar men niet de beschikking heeft over een kelder die gas- en scherfvrij is, of een ander vertrek niet voor hetzelfde doel kan inrichten, kan men achter in de tuin een schuilloopgraaf doen aanleggen, waarin men bij het signaal luchtalarm zijn toe vlucht kan zoeken. Ook in dat geval is de directie van Gemeentewerken ongetwijfeld bereid voorlichting te geven. Vraag: Wordt van gemeentewege het aanleggen van schuilloopgraven dan niet ter hand genomen? Antwoord: Er zijn wel plannen bij de gemeente in voorbereiding, ofschoon men hier altijd te kampen heeft met de moeilijk heid van de lage ligging ten opzichte van de Antwoord: Kort en krachtig zou ik kunnen zeggenJ Wij zijn klaarl Alles is ge reed voor het optreden en doeltreffend Vraag: Uw eerste raad aan de bevol king is dus dat zij kalm blijve en U meent, dat zij alle reden daartoe heeft, omdat er niets gebeurt of gebeurd is wat haar ge moedsrust behoeft te verstoren, voor zoover het ’t luchtgevaar betreft. Toch vermoeden wij, dat U zult wenschen, dat zij zekere maatregelen treft tegen dit gevaar, al zal dat dan zelf waarschijnlijk denkbeeldig blijven? Antwoord: Natuurlijk, een gewaar schuwd mensch geldt voor twee en een mensch, die voorzorgsmaatregelen neemt misschien wel voor drie. Juist het besef, dat men gereed is voor allerlei gebeurlijkheden stemt iemand gerust en maakt hem tot een steun voor gezin en gemeenschap, wanneer er moeilijkheden zouden komen. Vraag: Mogen wij thans een en ander vernemen omtrent hetgeen men moet doen in deze dagen? Antwoord: Sedert jaar en dag heb ik dat in openbare bijeenkomsten uiteen gezet en hebben de plaatselijke bladen daar van mededeeling gedaan. We hebben hier ook onze tentoonstelling op het gebied der luchtbescherming gehad. Maar nu de be langstelling voor deze kwestie toeneemt, wil ik hier wel in het kort nog een en ander her halen. In de eerste plaats dan: Luchtbe scherming is zelfbescherming, de burgerij dient dus voor haar eigen bescherming te zorgen, eerst in tweede instantie komt de luchtbeschermingsdienst, welke zich meer richt op de bescherming van het geheel der gemeenschap. Wat de maatregelen betreft, welke men persoonlijk moet nemen: le. men ontruime de zolders, verwijdere In ieder geval daar van alle brandbare voorwerpen en bedekke dan de zoldervloer met een laag droog zand. Men zette er een teil neer met droog zand, om er de brandbom eventueel in te kunnen leggen en hebbe er ter beschikking een schop met lange steel om de brandbom op te scheppen en een hark om dat werk te vergemakkelijken. Inplaats van de zolder vloer met zand te bedekken kan men er ook een bak plaatsen met minstens 3 emmers droog zand er in, om dit bij de hand te hebben. Men zorge voor de noodige emmers om per verdieping twee emmers water te kunnen plaatsen, en voor een rubber slang op de waterleiding voor aankoppeling op de kraan. Om een begin van brand te blusschen dient degeen die daarvoor in het gezin is aangewezen, voor zich gereed te hebben een overall, een paar handschoenen, een don kere bril (een brandbom geeft helder wit licht), een metalen hoofddeksel, zoo men geen helm heeft kan een pan of vergiet dienst doen, een schop, een bijl, houweel of koevoet, ook hebbe men een ladder gereed, een stevig stuk touw van minstens 6 meter lang en een bel of iets dergelijks, om de aandacht der reddingsploegen, die buiten zijn, te kunnen trekken. Voorts moet in huis een doos met het noodige materiaal voor eerste hulp aanwezig zijn, men kan die in alle zaken op dit gebied met de noodige op straat bevinden. Niet dus voor hen, die E thuis zijn, en ik wijs er met nadruk op E die zich dan niet op straat mogen begeven, E doch ter plaatse hun eigen beschermings- E maatregelen dienen te hebben genomen. E Vraag: Wij zijn nu al aangeland bij E datgene wat de overheid doet Mogen wij E nog iets naders van U vernemen over de E voorbereidende maa+rpcrp,pn vnn Hp IhMiI- E beschermingsdienst? Antwoord: Het Is natuurlijk van het allergrootste belang, dat de bevolking snel kan worden gealarmeerd en daartoe is van gemeentewege overgegaan tot plaatsing van een sirene op de Martinitoren en een op de Ambachtsschool. De heer Kuipers, houder van de radio-centrale alhier, heeft in dezen ook spontaan en zonder kosten voor de gemeente, medewerking verleend. Hij zal op een groot aantal plaatsen, over de geheele stad verdeeld, luidsprekers doen opstellen, .Het is mogelijk het geheele apparaat van sirenes Vraag: Hoe zal het alarmsysteem wer ken? Vraag: Uw voorgenomen decentralisa tie van de brandweer zou toch echter eenige tijd vorderen? Antwoord: Juistl En daarom zullen we daarmede dan ook niet wachten tot de nood aan de man komt. We hebben nu alle eieren in één mandje, als onze brandweer kazerne eens zou worden getroffen, zou al het materiaal tegelijk vernield kunnen wor den. Daarom wordt de decentralisatie nu uitgevoerd en komen er brandbluschmidde- len in diverse stadsge regel zal op zeer korten termijn worden doorgevoerd, gisteren, Donderdag, is er al mee begonnen. De brandweer heeft ook reeds in luchtbeschermingsverband oefenin gen gehouden. Morgen, Zaterdagmiddag zal aan de brandweerlieden worden meegedeeld, en nader toegelicht, op welke wijze zij bij luchtalarm of bij een gewone brand moeten opkomen. Zie wat hhdens In het diajgelijlklscu uwwau, Laat Uw geest toch, niet uitsluitend' Naar dat ééne(oorlog) gaan - Want juist w ij1 zijn zoo bevoorrecht Door ons opschrift: „Nederland” Zie vooral toch dóór oc wolken Naar wat blééf: de zonnekaar! PH IL IA. De BURGEMEESTER van SNEEK maakt bekend, dat het door den Minister van economische Zaken uitgevaardigd ham- sterverbod ook van toepassing is verklaard op PLANTENVET, GESMOLTEN RUNDVET, GESMOLTEN REUZEL, RAUW RUNDVET, RAUWE REUZEL, GEDRAAID OF GEMALEN DIERLIJK VET EN GEMENGDE DIERLIJKE VETTEN. SNEEK, 7 September 1939. gewend tot burgemeester Poppinga, die zich, men mag wel zeggen sedert zijn komst E alhier, heeft ingespannen een goede lucht- E beschermingsdienst op te bouwen en het E publiek voor te lichten inzake wat het zeil ten deze heeft te doen. De burgemeester stond ons een vraaggesprek toe en hier onder volgt het verslag daarvan. Vraag: Wat dient er op het gebied der luchtbeschermiag te gebeuren, nu de vijan delijkheden tusschen eenige onzer buur staten zijn uitgebroken? Antwoord: Voor ik iets concreets over deze zaak ga zeggen, zou ik een op merking in het algemeen willen maken. Ons land blijft bij deze vijandelijkheden neutraal, uit niets blijkt dat de oorlogvoerenden de neutraliteit van ons land met voorbedachten rade willen schenden. De uitlatingen van beide partijen nog van de laatste dagen be vestigen die meening, zoodat er alle reden is de toekomst, hoe donker die ook overi gens zij, wat de handhaving van de neutra liteit van ons land betreft, met vertrouwen tegemoet te gaan. Dat vertrouwen draagt er toe bij, dat het gemeentebestuur zijn, in deze moeilijke tijden zoo zware taak, met kalmte vervult. Moge de burgerij in al haar geledingen dit voorbeeld volgen, haar kalm te bewaren en zich niet door haar zenuwen laten meesleepen. Dan zullen de maatregelen welke zij zelve en de gemeente inzake de luchtbescherming neemt, doeltreffend kun nen worden voorbereid. De eerste drie ge dragsregels bij een goede luchtbescherming zijn immers: kalm blijven, kalm blijven en nog eens: kalm blijvenI Hoe belangrijk, hoe beslissend De gebeurtenis ook is Altijd aan den oorlog denkën, Dat is fnuikend en dus mis Hoe het U ook op de tong tijgti Hoe het U, ook imponeert: Altijd over oofJög spreken, Dat is lezers glad verkeerd. Man, van huis Vervult hij dienstplicht Dat is een ónplrettig ding. Zie de lichtzij: houd voor oogen, Dat hij slechts uit voorzorg ging.... Rijdt U auto U hebt 'last van Het bentine-tank-bevel Zie de lichtzij: U rijdt minder, Maar tenslotte rijdt U wèll Ook ali ligt in de buf&Jt-lia' Reeds een distributiekaart, Zie de lichtzij: ’t documentje Doet geen dienst het wordt bewaard. Ook ‘al gaf de kruidenier U Minder suiker dan U vroeg, Zie da lichttijl: wat hij meegaf. Was voor Uw gezin genoeg. dan „oorlog' uitgesteld, terwijl ook veel zaken wachten op afdoening. Gok werd de vraag gesteld oi het wel verantwoord is, dat de arbeid die in dienst der kerken generaal wordt verricht, moet worden gestaakt, terwijl een 50-tal gelief, predikanten als reserve-veld predikers thans ook buiten hun gemeen ten dienst doen. Een voorstel van ds. W. H. den Houting van Huizum om de synode vier weken te verdagen, werd met 34 tegen 9 stemmen verworpen. Aangezien de synode een open oog heeft voor de hier bestaande moeilijkheden, be sloot tij op voorstel van den voorzitter, haar werkzaamheden zóó te regelen dat de leden in plaats van Vrijdag Donderdag naar huis konden gaan. De uitgesproken gedachte om’ op een an- ojdere plaats meer in het centrum des lands nen en vrouwen van "17 tot 55 jaar^Het is de zittingen verder te houden, vond geen Enkele dagen geleden ontvingen wij een ingezonden stuk met een aantal vragen over de luchtbescherming te dezer stede. WiyE hebben het niet geplaatst, omdat wij meen- E den het best te doen ons eerst te verstaan E met de autoriteiten, opdat wij een dïdoend E antwoord op de vragen van den inzender E zouden kunnen geven, temeer omdat wij E wisten dat meerderen zich dergelijke vra- E gen hebben gesteld. Wij hebben ons dus s orniirnnrl Pnnninorn dip neer permanent luchtgevaar aanwezig is, op een scherfvrije plaats, in één handom- enz. ik ga daarop nier mans mei vciuci m draai in werking te stellen. Dit is van groot bij verduisteringsproeven is gebleken, dat belang omdat bij het eventueel naderen van -vijandelijke vliegtuigen de burgerbevolking op deze wijze onmiddellijk kan worden ge waarschuwd, die dan weet, dat zij direct haar schuilplaatsen moet opzoeken. Wan neer het luchtgevaar geweken is, zal dit door het luiden van de klok in het Klokhuis en die van de R.K. Kerk bekend worden ge maakt. Zooals U bekend is, is de stad wat de luchtbeschermingsdienst betreft, in 3 secties verdeeld en elke sectie weer in 2 wijken. Elk der sectie-commandanten zal in rechtstreeksche telefonische verbinding waarvoor een aparte leiding wordt aan gelegd met het hoofd van de luchtbe schermingsdienst staan. Ook wordt er een telefoonverbinding tot stand gebracht van de Martinitoren naar 't hoofd van de lucht beschermingsdienst, opdat een uitkijkpost datgene wat hij waarneemt onmiddellijk aan dat hoofd kan overbrengen. DAT ÈÈNE Vraag: Oefenen de geneeskundige hulpploegen regelmatig? Antwoord: Ja, dank zij de toegewijde medewerking van een drietal doktoren wordt er door de Sneeker ploegen geregeld geoefend. Zij hebben dan ook reeds een zekere mate van bekwaamheid op hun gebied verkregen, hetgeen nog gebleken is bij een onlangs te Leeuwarden gehouden oefening, waar alle geneeskundige hulpploegen uit Friesland hun kunnen hebben getoond. Het spreekt, dat doorgegaan zal worden met het oefenen van deze ploegen zoowel als van de brandweer. Op geneeskundig terrein is er pas weer een nieuwe noodzakelijkheid gebleken. Mocht het luchtgevaar ons werkelijk be dreigen en mochten er dan gewonden zijn, dan is in sommige gevallen bloedtransfusie noodig: daarom moet ook in elke districts- hoofdplaats een bloedtransfusiedienst wor den opgebouwd. Ook Sneek is districts- hoofdplaats en we hebben hier een aantal bloedgevers en bloedgeefsters noodig, man- 1 '7 j wenschelijk, dat die personen, die zich ge- Zaterdag 9 September 1939 55 e Jaargang P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. E HET ADRES voor ten over de vraag of wegens de zorgelijke omstandigheden het gcwenS’cht was dé zit tingen te Verdagen tot een later tijdstip. Sommige leden beantwoordden deze vraag bevestigend en achtten bet noodzakelijk dat de ^predikanten thans in hun gemeenten zouden zjjii. Andere leden wezen op de velerlei be zwaren die verdaging medebrengt. De les sen aan de thed.. school te Kampen en de vrjjle universiteit moeten dan worden uitgesteld, terwyl ook veel zaken wachten op afdoening. Gok werd de vraag gesteld of het wel vesantwoord is, dat de arbeid die in dienst der kerken generaal wordt 50-tal gerief, predikanten als reserve-veld- Vraag: We komen nu aan het voot velen moeilijke vraagstuk van de brand- en gasvrije kelder. Antwoord: Eerst nog iets anders, nl, de kwestie van een goede verduistering der panden als dat noodig is. In uw blad heb ik eenige malen in de laatste weken her- welke bij luchtalarm gaan genereeren. innerd aan de verordening, door mij op 19 >s mogelijk het geheele apparaat van sir April jl. vastgesteld, betreffende de ver- en luidsprekers op’t politiebureau, en wan- plichtingen in dezen der bewoners van pan- i.... den en van eigenaars van bedrijfsruimten enz. Ik ga daarop hier thans niet verder in, L, J‘J onze burgerij uitstekend meewerkte. Hier wil ik er echter op wijzen, dat men zich van tijd tot tijd dient te overtuigen, dat al het mate riaal, dat voor verduistering wordt gebruikt in goeden staat blijft en dus in onverhoop noodgeval direct kan worden gebezigd. Wat de kelder betreft, in den breede over de inrichting daarvan hier uit te weiden gaat niet, U zou er teekeningen bij moeten reproduceeren enz. Alleen hier de raad aan allen, die over een goede kelder, voor dit doel geschikt, beschikken, deze nu ook in te richten. Er zijn tal van boekjes, welke op dit gebied voorlichting geven, ook de direc tie van Gemeentewerken zal vermoedelijk in dezen tot voorlichting bereid zijn, voorzoo- ver zij daarbij niet treedt op het terrein der particuliere bouwkundigen, aan wie het' maken der plannen en het uitvoeren ervan dient overgelaten. Vraag: Het is U natuurlijk nog beter dan ons bekend, dat een groot deel der wo ningen in Sneek geen voldoende kelder ruimte heeft. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef- 2200 Kerknieuws. GENERALE SYNODE DER GEREF. KERKEN. Dinsdagmorgen is de tweede tittings* week van de Generale Synode der Gercf. kérken begennen. Ernstig wisselde de synode van gedach- of wegens de i tot een later tijdstip, antw* bevestigend en achtten het noodzakelijk dat vpredikar iden zjjn. i. i .11 U dacht Immara, dat u nog beat vóór die andere auto het kruiapunt kon patteereei - Maar iaega den *eg moet u dot niet „dee- Iten”, o maat *t iiher »«4aai '-/piiVZJIlXZZg van MJJ 1 U VJU LC4.1CX1 kkk Sa E optreden ook van de luchtbeschermings- Eiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiin Bllllllllllllllliillliilllllllllllilllllllllllllllliillliu NIEUWE SNEEKER COURANT Nl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1