GEMEENTE SNEEK. I Luxe Auto-Verhuur met en zonder chauffeur JI Beëdigde meters, wegers en tellers. Vrijwillige dienst- en hulp verlening in buitengewone omstandigheden. F. OZINGA e n LUCHTBESCHERMING. Abonnements- en Advertentieblad Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel M o. 102 NIEUWSTIJDINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE. Trouw- en Begrafenisrijden Woensdag 20 September 1939 55e Jaargang Uitgave: KIEZEBRINK Co. SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 Tetef. 2200 le BLAD ii ONTRUIMING VAN ZOLDERS ENZ. ADVIES! PHILIA r. Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Sneek, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Gnënga, Heeg, Hommerts, Jutrijp, Idzega, Indijk, Loënga, Nijhuizum, Nijland, Offin- gawier, Oosthem, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tirns, Tjalhuizum, Wcsthem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Osingahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oudemirdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Popplngawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wijckel, Langweer, Bozum enz. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws, en Advertentieblad). Vrijwillige dienst- en hulpverleening in buitengewone omstandigheden. In dit blad vindt men een oproep van den burgemeester van Sneek tot alle plaatselijke organisaties, welke bereid zijn zich vrijwillig beschikbaar te stellen voor het verrichten van diensten in buitengewone omstandig heden. Ook tot hen, die buiten organisato risch verband zich beschikbaar wenschen te stellen voor in beginsel belanglooze vrijwil lige dienst- en hulpverleening gaat deze op roep. Men zie voor verdere bijzonderheden de bedoelde annonce. Hier wenschen wij degenen, die in staat zijn hun diensten ter beschikking der ge meenschap te stellen en dat niet reeds op eenigerlei wijze deden, op te wekken, zich ten spoedigste ter secretarie le afdeeling aan te melden. In geval van nood zal er heel wat te doen zijn; van te voren dienen daarvoor de noodige organisatorische maat regelen te worden getroffen en moet men dus weten over welke krachten men kan be schikken. Ieder drage zooveel mogelijk het zijne er toe bij dat eventueele noodtoestan den ons voorbereid vinden, en men late de lasten daarvan niet op enkelen drukken. Men volge dus onverwijld het voorbeeld van Al heerscht er veel onzekerheid Door droeven Europeeschen strijd Pak aan, Blijft staan En stelt U zakelijk teweer: Adverteer! Al is het tijdsbeeld ook ontwricht Tot spijt van het beschavingslicht Gaat dóór, Geeft oor Aan wat Uw zaak vraagt telken keer: Adverteer! Al klaagt men ook in dorp en stad, Een advertentie in ons Blad Draagt vrucht, Geduchtl Juist déze tijd vergt goed beheer: Adverteer! (Nadruk verboden.) Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Off. Ford Dealer SNEEK Parkstraat Tel. 2211 Hliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinin De BURGEMEESTER van SNEEK verzoekt alle PLAATSELIJKE organisa ties, welke bereid zijn zich, vrijwillig be schikbaar te stellen, voor het verrichten van diensten in buitengewone omstandig heden, ten spoedigste daarvan mededeling te doen' aan de secretarie der gemelente, ie afdeling. Zij, die, buiten organisatorisch verband zich beschikbaar wensen te stellen voor in beginsel belangeloze vrijwillige dienst- en hulpverlening, kunnen zich eveneens ter se cretarie, i e afdeling aanmelden, waar aan meldingsformulieren verkrijgbaar zijn. Geen aanmeldingen worden ingewacht van hen, die miji.tai.re verplichtingen heb ben, of die een functie vervullen bij1 lucht beschermingsdiensten, vrijwillige burger wachten of andere daarmede' gelijk te stel len organisaties. SNEEK, ió Sept. 1939. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Ernstig auto-ongeluk bij Tjalhuizum. Zondagmiddag kwart over 12 gebeurde onder Tjalhuizum een vrij ernstig auto- ongeluk. Een luxe auto van den heer Bouw man uit Apeldoorn, waarin gezeten waren het echtpaar Bouwman en een echtpaar uit Zwolle, die uit de richting Sneek kwamen en op weg waren naar Holland, kwam in de bocht van den smallen weg in aanraking met de tramrails. De bestuurder verloor de macht over zijn stuur en reed een langs den weg staanden telefoonpaal omver, waarna De N.V. Haardenindustrie „Maarsen”, dir. de heer E. M. Jaarsma Hzn., zal mor gen, Woensdag, van 2 tot 10 uur in de bo venzaal van café „Onder de Linden” haar nieuwe haardkachel „Bronco” demonstree- ren. Deze haardkachel is een verbetering van de bestaande soorten, omdat de lucht voor de verbranding der kolen wordt voor verwarmd volgens een speciaal systeem, waarvoor octrooi is aangevraagd. Door deze voorverwarming wordt een vollediger verbranding van de kolen verkregen, terwijl het warmtegevend vermogen grooter wordt. Daar zgn. kleine brandstof in deze haard kan worden gestookt evenals huisbrand- Onze luchtdoelartillerie vuurt op een Nederlandscli vliegtuig. De regeeringspersdienst meldt: Zondag middag heeft de luchtdoelartillerie te Amersfoort waarschuwingsvuur geopend op een zich hoog in de lucht bewegend vliegtuig, dat van deze waarnemingspost uit den indruk maakte van vreemde natio naliteit te zijn. Later is gebleken, dat het een Neder- landsch militair vliegtuig was. De vergissing zou geen bijzondere ver melding verdienen, ware het niet, dat het voorval tot ongegronde geruchten aanlei ding blijkt te hebben gegeven. Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post 3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. hen die reeds een functie op zich namen, bv. bij de luchtbeschermingsdiensten, vrijwillige burgerwacht enz. en daardoor reeds offers brachten ten bate der gemeenschap. Luchtbeschermingsoefening. Zaterdagnamiddag 6 uur zijn, zooals reeds werd aangekondigd, de sirenes alhier beproefd. Wel bijna niemand zal hun geloei ontgaan zijn. Onmiddellijk na het sirene- geloei snelden degenen, die bij de luchtbe scherming een taak op zich hebben geno men, naar hun posten en in korten tijd wis ten de commandanten der drie secties de volledige ploegen op het Martiniplein te doen aantreden. Burgemeester Poppinga hield daar een korte rede, waarin hij mededeelde, dat bin nenkort meerdere oefeningen zullen volgen, waarvoor hij aller medewerking vroeg. Hij besloot met een woord van dank tot allen die zich in dienst van de luchtbeschermings organisatie hebben gesteld. Beëedigde meters, wegers en tellers. B. en W. hebben aangesteld tot beëedig de meters, wegers en tellers de h.h. R. Sal- verda, Gijsbert Japiksstraat 16 en J. Wuring, le Woudstraat 25. Belanghebbenden, die nadere inlichtingen over de diensten van deze functionarissen wenschen, kunnen zich ter secretarie le afd. vervoegen. Men zie ook de officiëele mededeeling in dit blad. De weduwe A. F. Fleur, Smidsbuurt 9 alhier, is heden 90 jaar geworden. Naar wij vernamen heeft het ’t krasse oudje niet aan belangstelling op deze dag ontbroken. Zendingsnaaikrans „U.K.K.” De vergadering van alle leden van boven genoemde vereeniging, die aanvankelijk was bepaald op a.s. Vrijdagavond, is nader vastgesteld op Donderdagavond a.s. Men zie de adv. in dit no. Verloting Voetbalver. Sneek. De trainingscommissie van de voetbalver. Sneek verzoekt ons even te willen mede- deelen, dat de trekking van de verloting ten bate van het trainingsfonds thans defi nitief is bepaald op Donderdag 28 Sept. a.s. Voor nadere bizonderheden zie men een advertentie in dit blad. Zakennieuws. Al werd het in Uw winkel stil, Juist nü spreekt hier de sterke wil Geen strop, Hoofd óp En zit niet bij de pakken neer: Adverteer! de auto opnieuw over den weg slingerde, over de trambaan heen reed, over de kop sloeg en in de langs den weg loopende bermsloot terecht kwam. De auto werd zwaar beschadigd, terwijl de beide dames en de heer uit Zwolle ern stige verwondingen aan beenen en hoofd opliepen. De chauffeur, de heer Bouwman, werd licht gewond. Nadat de doktoren A. J. Kingma van Sneek en W. J. Nieuwenhuis van Nijland de eerste hulp hadden verleend, zijn de gewon den met de Sneeker politie-auto naar het St. Antonius Ziekenhuis aldaar overge bracht. De heer Bouwman is met dr. King ma naar het Ziekenhuis gereden. De auto is later met een kraanwagen van de fa. Loots en Fritsma naar Sneek vervoerd. De vaarweg naar Lemmer. In het provinciaal blad van Friesland no. 44 van 1939 zijn opgenomen de door Gede puteerde Staten herziene en opnieuw vast gestelde staten, betrekking hebbende op het Provinciaal huishoudelijk reglement van po litie. Deze herziening heeft o. m. tot gevolg, dat het vaarwater van de Langweerderwie- len langs de Oudeweg, de Noorder Oude- weg, de Goëngarijpsterpoel en de Sijbesloot naar het Sneekermeer wordt overgebracht naar de klasse der grootscheepsvaarwaters. Genoemd vaarwater Is onlangs vanwege den Provincialen dienst voor de verbetering der kanalen Stroobos-Lemmer en Fonejacht -Harlingen verdiept, teneinde daarlangs de doorgaande scheepvaart van en naar Lem mer te kunnen leiden, gedurende den tijd, dat de vaart door de Westerbrugsloot bij Uitwellingerga, ten behoeve van de uitvoe ring der kanaalwerken aldaar, zal zijn ge stremd. Deze stremming is ingegaan op 15 September 1939. Makelaar in adressen. Bij de rechtbank te Arrtsterdam is een verzoek ingediend om te worden benoemd tot makelaar in adressen. Indien dit verzoek zal worden ingewilligd, nadat de kamer voor koophandel hierover advies heeft uitgebracht, dan zal Amster dam de eerste stad zijn waar een dergelijke makelaar gevestigd is. Tot dusver had de aanvrager een zgn. adressenbureau, dat adressen voor bijzondere doeleinden ver strekt. Eigenaars van restaurants en feestzalen worden bv. op de hoogte gehouden van de verjaardagen van landgenooten, die in aan merking kunnen komen voor het geven van partijtjes. Een juwelier verlangt, om een ander voor beeld te noemen, adressen van personen uit de uitgaande wereld, iets waarvoor eerste klasse kleermakers natuurlijk ook belang stelling hebben. De aanvrager wil nu als makelaar de beëedigde tusschenpersoon zijn, bij wien dergelijke lijsten gedeponeerd worden, opdat gegadigden, die geen con currenten mogen zijn, tegen betaling hiervan gebruik kunnen maken. De lijst verlaat het kantoor van den makelaar niet. :n beschikbaar stelt, vergoeding, degene Degene die adxeslijste ontvangt daarvóór een die ze raadpleegt betaalt daarvoor iets. Het adressenmateriaal blijft confidentieel. DE HAMSTERBESCHIKKING. De minister van Economische Zaken maakt het volgende' bekend: De hamsterbeschikking 1939 bepaalde tot dusverre, dajt .een aflCveringsbewijs in duplo behoorde te worden uitgeschreven voor het afleveren, het vervoeren en het voorhanden of in voorraad hebben van rijst, rijstebloem1, rijstemeel, gemalen rijst, tarwebloem, tarwemeel, roggebloem, rog gemeel, havermout, gort, vermicelli, maca roni, spaghetti, maizena, groene erwten, spliterwten, bruine boönen, witte boenen, capucijners, rozijnerwten, en andere soorten gedroogde peulvruchten, witte suiker, bas terdsuiker, slaolie, raapolie, boterolie en andere spijsoliën, bak- en braadvet, marga rine, koffie, koffie-surrogaten, thee, ca cao, harde zeep, zachte en vloeibare zeep, zeeppoeder, zeepvlokken, zeep schilfers, waschpoeder, alle soorten kaarsen, petro leum, plantenvet, gesmolten rundvèt, ge smolten reuzel, rauw rundvet, rauwe reuzel, gedraaid of gemalen dierlijk vet en ge mengde dierlijke vetten. Aangezien blijkt, dat het publiek het doel van den maatregel, welke het hamsteren na 29 Augustus 1939 tegengaat, volkomen begrepen heeft en daaraan algemeen me dewerking heeft verleend, heeft de minis ter van Economische Zaken gemeend te kunnen goedkeuren, dat voorloopig ten aanzien van alle bovengenoemde en nader in de hamsterbeschikking 1939 op te ne men goederen het voorgeschreven afleve- ringsbewijs komt te vervallen. Mocht het evenwel noodig blijken dan zullen onver wijld de thans ingetrokken bepalingen be treffende de afleveringsbewijzen wederom in werking worden gesteld. Dit beteekent dus, dat de winkeliers niet meer een aflëveringsbon in tweevoud be hoeven te schrijven, waarvan een exem plaar bij het aflevèten van de waren aan den klant moet worden gegeven. Dit bon nenstelsel verdwijnt dus vodïloopig weer. Volledigheidshalve wordt er nogmaals op gewezen, dat van alle bovengenoemde goe deren het aan ieder verboden bljjft zich binnen een kalenderweek meer te ver schaffen dan hij of de groep van personen, voor welke hij gewoon is zich die goederen te verschaffen, daarvan gedurende één week pleegt te gebruiken. Aan deze lijst van goederen worden thans nog toegevoegd: tarwegriesmeel, bak- en puddingpoeders, sagokorrels, custard, zelf rijzend bakmeel, griesmeel van rijst en boekweitgrutten. De Zaanstreek overstroomd met anonieme brieven. Twee jaar lang hebben verscheidene per sonen in de Zaanstreek anonieme brieven en briefkaarten ontvangen en het heeft lang geduurd voor de politie er achter kwam, wie de verzendster was van deze door de ge adresseerden niet zeer gewaardeerde epis tels, welke gewoonlijk een aaneenschakeling van bijzonder onparlementaire uitdrukkin gen bevatten. Het regende klachten bij de justitie, die tenslotte over zooveel aanwijzin gen beschikte, dat zij een vervolging instel de tegen een 49-jarige getrouwde vrouw uit Westzaan, die zich wegens smaadschrift voor de Haarlemsche rechtbank te verant woorden had. Uit het getuigenverhoor bleek, dat een rijksveldwachter reeds in Maart 1938 ver denking tegen haar koesterde. Hij had toe vallig gezien, dat zij een brief in een brie venbus wierp en het was hem opgevallen, dat zij merkbaar schrok, toen zij ontdekte, dat de man der wet haar gadesloeg. Naar aanleiding van de vele klachten had de veld wachter haar een paar dagen later ten raadhuize ontboden, waar de vrouw een bekentenis aflegde. Een dag later kwam zij echter terug, om deze bekentenis weer in te trekken. Een grafoloog, die in opdracht van den rechter-cómmissaris een onderzoek had in gesteld, verklaarde tientallen punten van overeenstemming gevonden te hebben tus- schen het schrift op de briefkaarten en het handschrift van verd. De vrouw had trou wens in September van het vorige jaar ook bij den rechter-commissaris een bekentenis afgelegd en beloofd, dat zij de anonieme briefschrijverij zou staken. Tot Januari gebeurde er inderdaad niets, doch daarna begon de stroom briefkaarten en brieven opnieuw te vloeien. Honderden dergelijke epistels werden bij verschillende personen bezorgd. De officier van justitie, mr. Paar- dekooper Overman, had er zelfs Woensdag nog één gekregen. De verd. hield voor de rechtbank hard nekkig vol, niet de schrijfster te zijn, zelfs toen een rechercheur mededeelde, dat op enkele kaarten haar vingerafdrukken waren aangetroffen. Een andere bezwarende ver klaring was die van een juffrouw, die in Zaandam om een aanrijding ruzie had ge kregen met den zoon van verd. Zij ontving nl. nog dezelfde dag een anonieme brief kaart, waarop tot haar groote verbazing precies dezelfde uitdrukkingen voorkwamen, welke tijdens het twistgesprek over de aan rijding waren gebezigd. Uit het rapport van een psychiater bleek, dat verdachte volkomen toerekenbaar was. De Off. van Justitie noemde verd. een gevaarlijke comediante. Zelfs zonder de ver klaringen der deskundigen was hij overtuigd van haar schuld. Hij eischte drie maanden gevangenisstraf. Pres.: ,,’t Is wel een zware slag voor de posterijen, als de brievenstroom ophoudt. Maar als u, verdachte, er toch mee door gaat, dan krijgt u niet een paar maanden, maar een paar jaar.” ,Verd.: „Ik ga er niet mee door...” De verdediger, mr. J. H. B. Sanders, meende, dat het hier een ziekelijke neiging van verdachte betrof en vroeg een nader onderzoek, subs, de uiterste clementie. De rechtbank zal op 28 September uit spraak doen. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK hebben aangesteld tot beëdigde meters, wegers en tellers: 1. den heer R. SALVERDA, Gijsbert Japiksstraat 16; 2. den heer J. WURING, le Woudstraat 25. Ieder, die bij het ontvangen of afleveren van goederen, de hoeveelheid en/of het ge wicht daarvan wenst te doen controleeren, kan de diensten van de meters, wegers en tellers inroepen. Belanghebbenden kunnen zich daartoe aanmelden ter secretarie le afdeling, waar tevens nadere inlichtingen dienaangaande worden verstrekt. SNEEK, 18 September 1939. Steeds nieuwe wagens Lage grijzen De BURGEMEESTER van SNEEK vestigt er de aandacht van de ingezetenen op, dat er rekening mede moet worden ge houden dat in die gemeente de volgende gedragsregels zullen worden vastgesteld: „Eigenaren, bewoners of gebruikers) van woningen en andere gebouwen zijn ver plicht de bovenverdieping dezer gebouwen onverwijld te ontruimen en ontruimd te houden en daarop bovendien ten spoedigste een bak met zand en een schop te plaatsen. Dit verbod is niet van toepassing, indien naar het oordeel van het militair gezag of de politie met een gedeeltelijke ontruiming kan worden volstaan. In dit geval moeten de aanwijzingen van het militair gezag of de politie stipt worden nageleefd." De burgemeester raadt de bevolking dringend aan thans reeds maatregelen met betrekking tot een eventueele ontruiming, als hiervoor bedoeld, te nemen. SNEEK, 14 September 1939. Moeder redt haar baby uit brandend huis. i Zaterdagmiddag is brand in de woning van den korporaal-machinist J. de Leeuw L in de Vischstraat in Den Helder ontstaan. De vrouw des huizes kwam terug van een boodschap, die zij in de buurt had gedaan, J toen zij haar huis in brand zag staan. Ter- i stond rende zij de brandende trap van het huis op, om haar baby van een jaar, die op zolder in de wieg lag te schreeuwen, te 1 halen. Zij slaagde er in het kind ongedeerd uit de reeds fel-brandende woning te red- 1 den, doch liep daarbij brandwonden aan beide voeten op. De gemeente-geneesheer, dr. Buchli-Fest, verbond de wonden. De woning, eigendom van Gebr. Boot, is geheel uitgebrand. Door het spoedig optre- 1 den van de brandweer konden de zes andere woningen van het blok, die gevaar liepen en waarvan er reeds eenige ontruimd waren, behouden blijven. Verzekering dekt de schade zoowel van eigenaar als bewoner. anthraciet, is het gebruik ook zeer econo misch. Door de speciale verbranding wordt ook een beduidende warmte-uitstraling aan de voorzijde van de haard verkregen. Het nuttig effect der verbranding bedraagt vol gens verklaring van het Laboratorium voor Werktuigkunde van de Technische Hooge- school te Delft 83.3 De demonstratie is voor ieder toeganke lijk. Men zie de adv. in dit nr. Agent alhier van de fabriek is de heer E. Smit Jzn., Grootzand 14. BIOSCOOPNIEUWS. Nog tot en met morgen, Woensdag, draait in het Amicitia Theater als eerste hoofd nummer „D e Parijsche ondeugd” met Danielle Darrieux in de hoofdrol. Wij hebben in het vorig nr. niets te veel van deze film gezegd, het is een zeer amusante van levenslust tintelende film, waarin Dou glas Fairbanks Jr. met de Fransche actrice een schitterend duo vormt. Het tweede hoofdnummer is van geheel ander genre, nl. „De Heidenbrigade”, een in kleuren opgenomen film van het werk dei beroemde koninklijke Canadeesche bereden politie. Boeiend en sensationeel van begin tot eind. Belangrijke nalatenschap. Wijlen mevr. T. van der SluisHaitjema, overleden te Balk, heeft tot erfgename van hare belangrijke nalatenschap benoemd de vereeniging „Groene Kruis” In Gaasterland en Sloten, onder aftrek van de navolgende legaten: Doopsgezinde Gemeente Aalsmeer (de eenigste gemeente waar de Balkster gemeente van Flag Mennisten in de laatste jaren van haar bloei omstreeks 1850 contact had) 3000; Doopsgezinde gemeen te Balk ƒ5000; Vereeniging voor Zieken- huisverpleging in Gaasterland en Sloten ƒ3000; alle onder verplichting deze sommen te doen bijschrijven op het Grootboek van Nationale Schuld. Verder is aan het Leger des Hells ƒ500 vermaakt en bovendien nog kleinere legaten aan de Ned. Blindenvereeniging, ’t Kanker- instituut en de Ned. Vereeniging voor Kin derverzorging, enkele familieleden en vrien den. Mevr, van der SluisHaitjema was een afstammelinge van de Balkster Fine Men nisten, die in haar jeugd bet sobere costuum van haar secte nog lang heeft gedragen. Naar men ons meedeelde, zijn de boek werken en een aantal oud-Menniste curiosa vermaakt aan het archief der Algemeene Doopsgezinde Sociëteit te Amsterdam. P.S. Onze wagens kunnen tegen een kleine vergoe ding verzekerd worden. HET ADRES voor Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN ■M ■S sa ■Ml MM MM ■S MM UllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllU fj NIEUWE SNEEKER COURANT a-

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1