W winkelier heeft Vastgestelde prijs en kwaliteit. SCHEMERLAMPJES Sneeker Warenhuis Fa. Gez. SINNEMA i I I in Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Losse kapjes pracht sorteering „JAN VAN GELDER’’ L sp»*’ Abonnements- en Advertentieblad BETAAL CONTANT EN BETAAL UW SCHULD. I No. 1 Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 le BLAD INGEZONDEN MEDEDEELINGEN. 11 Illi II Illi III Hill Illi IIIIIIIII HUH I Illi llllll Illi IIU: on- DIERENDAG. (Nadruk verboden) Van F. 19.75 af koopt U een jas of mantel met alle eigenschappen, die Falcon beroemd hebben gemaakt. -o Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Sneek, Abbega, Folsgare, Oaastmeer, Gauw, Qoënga, Heeg, Hommerts, Jutrljp, idzega, Indijk, Loënga, Nljhulzum, Nljland, Offln-« gnwier, Oosthem, Oppenhulzen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandflrden, Seharne- goutuin, Smallebrugge, Tints, Tjalhulzuni, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Osingahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oudemlrdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wijckel, Langweer, Bozum enz. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Klelnzand 7, Sneek. Tel. 2200 SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. (Fragm. uit radio-rede mevr. W. RosVrijman.) weg en werken bij de N.S. geplaatst naar Zwolle. jeven, i een 'X rijs .40 aat .in- I60 as- Ito i- 112 :ns 55, jen fO, voor petroleum of voor electra Firma IJME BAKKER Steeds vrij entrée —o Toestanden kunnen zich wijzigen, Falcon blijft wat hij was. Woensdag 4 October 1939 59e Jaargmg NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws, en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. <J\» 1 u Sto om wasseherl J - SNEEK - De prijzen zijn In overeenstemming met de richtlijnen, die de Regeerlng In het algemeen belang getrokken heeft, voor het geheele land vastgesteld. Het Falcon etiket en het Falcon certificaat geven U de zekerheid, dat U mogelijk teveel kunt betalen. NIEUWSTIJDINGEN. VEREEN. VAN OUD-LEERLINGEN DER SNEEKER AMBACHTSSCHOOL. Deze ver. hield Zaterdagmiddag een bij eenkomst in de bioscoop bil de Waag, waar na behandeling der agenda een film ver toond werd. De directeur der Sneeker Ambachts school, de heer Ovaa, heette allen wel kom en deelde o.a. mede dat zooals be kend voor verschillende vakken vestigings- eischen zijn vastgesteld. Voor smeden en bankwerken bijv, zijn de eischen om zich als patroon te kunnen vestigen al bekend, voor meubelmaken en timmeren ongeveer. Vele leerlingen zullen zich misschien afvra gen wat zij daarmede te maken hebben, omdat zij nooit .patroon zullen worden, maar niemand weet, of hij niet eens de kans krijgt patroon te worden en hij moet In de duisternis der tijden Zondag plots het A.N.P. Zestal stoere menschenlevens Zijn verongelukt op zee 't Is alsof we niet begrijpen, Het dringt moeilijk tot ons door Wéér een aantal jonge levens In een oogenblik teloor De gedachten zijn bevangen Door het vreeselijk bericht, Dat ons dieper inzicht bijbrengt In het veelomvattendPLICHT. In de uren van beproeving Schakelt zich de natie in Met datgene wat er omgaat In weer menig huisgezin Deze ramp nabij Terschelling Wreed en triest en onverwacht Heeft tot in de breedste kringen Veel verslagenheid gebracht. Trouwe, flinke menschenlevens Vonden plotsêling hun graf Brave Nederlandsche zonen Dénk voor wat je Holland gaf I PHILIA. PRIJZEN EN VOORRADEN. In verband met het vermoeden dat hier en daar de voorraden worden vastgehou den, merkt „De Tijd” o.m. op: Het is inderdaad licht mogelijk, dat op verschillende plaatsen de voorraden snel geslonken zijn, terwijl de gelegenheid om ze even snel weer aan te vullen ontbreekt, en het is dan begrijpelijk, dat de koop lust van het publiek niet door een even groote verkooplust van den winkelier wordt verwelkomd. Dit neemt niet weg, dat een strenge contróle van overheidswege hier op haar plaats is. De prij'zencontróle is bij eenige gelegenheden met voorbeeldige strengheid doorgevoerd, het onttrekken van bestaande voorraden aan de verkoop zoo dit inderdaad geschiedt, is echter een ver grijp van dezelfde orde en voor de con sument zelfs nog ergerlijker. Hier wordt 'n schaarschte voorgewend,die in werkelijk heid niet bestaat, en de winkelier, die zich tot zulk een camouflage laat verleiden, ver zaakt zijn beroep. Wij hebben reeds te kennen gegi dat er in vele gevallen, waar zich schaarschte voordoet, billijke gronden en on vermijdelijke oorzaken aanwezig zullen zijn. Waar dat echter niet het geval ?ou zijn, dient krachtig opgetreden te worden, en de consument zelf zal goed doen, de over heid daarop opmerkzaam te maken. Het apparaat van economische contróle, waarover de overheid sedert de crisistijd beschikt, is ongetwijfeld d'terk genoeg om methoden, die den consument op onrecht matige wijze verontrusten en benadeelen, tegen te gaan. I 11 buiten brengen, wat in ons leeft. Het be- teekent in werkelijkheid „Koning-zijn” over ons eigen rijk en daardoor over al wat zwakker en lager is dan wij jn deze wereld. Voor den werkelijken, den Konings- mensch is het een eereplicht, het dier te beschermen, te helpen in zijn ontwikkeling en het lief te hebben. Zulk een mensch was Franciscus van Assisi en daarom werd deze dag aan hem gewijd, 4 October de wereld dierendag. »c"e° iTlllillllllllllllllIlllllIlllllllllllIllllllllIllllllllIlc tijd met deze opleiding te beginnen, 15 16 jaar is wat te jong. Met de vestigings- eiscnen inzake boekhouding bemoeit de Avondschool zich niet, dat blijft overgela ten aan de Handelscursussen. Voor Iedere cursus hebben we 15 leerlingen, noodig om rijkssubsidie te verwerven, de totale kosten voor 't volgen van zoo’n cursus zullen ongev. een paar honderd gulden bedragen. Na deze mededeellngen yan den heer Ovaa, nam de vergadering nog het bestuursvoor stel han om een filmfonds te stichten waar uit de kosten van het vertoonen van films als ook heden er een zal worden vertoond, kunnen worden bestreden. Vervolgens werd de film „Hoe het mo torschip Dempo werd gebouwd" gedraaid. Dezo film, welwillend beschikbaar gesteld door de Rotterdamsche Lloyd, waarvoor de heer Ovaa haar hartelijk dank bracht, gaf een uitvoerig overzicht van deze bouw op de Scheldewerven. Ze was zeer interes sant voor den leek en zeer leerzaam te vens voor oud-leerlingen en leerlingen der A.B.S. die de bioscoop vulden. De heer A. Nijdam, opzichter van weg en werken bij de N.S. alnier is over TELEFOON 2-B-7-3 niinii 11111111111111 111111111111111111 iiiiiiiiiiiiiiiinn UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIU taak om met de regeerlng in overleg te treden omtrent een oplossing van de moei lijkheden, die de middenstand treffen. Nu zal de organisatie haar kracht en invloed moeten toonen en de middenstan ders, die voor hun organisatie nooit een hand hebben uitgestoken, nooit de opvoe dende kracht der organisatie op zichzelf hébben laten inwerken, maar langs de weg zijn blijven staan, zullen nu wellicht inzien, hoe noodig organisatie is; ook zij wenschen er nu in elk geval graag van te profitee- ren. Zonder organisatie wordt over de middenstand beslist zonder hem en tegen hem. Gaat het in het bovenstaande vooral over regelingen tusschen overheid en mid denstand, ook de bevolking moge doen wat rij1 kan, om' de plicht van saamhoorig- heid en naastenliefde tegenover de mid denstand te vervullen, zoo merkt de Nieu we Koerier hierbij op. Er is een buitengewoon krachtig middel voor deze onderlinge hulp. Dit middel is tweedeelig. Het eerste deel heet: contant betalen. Al te veel moet dé middenstander nog crediet geven. Het is helaas ook mede een gevolg van gebrek aan organisatie en ge brek aan standsbewustzijn en standsopvoe- ding onder de middenstanders zelf. Sommi gen houden hieraan ook vast als een ze kere „service” voor hun klanten, waar mede zij echter noch aan dezen, noch aan zichzelf een .dienst bewijzen. Daardoor blijft er tevens concurrentiezucht in aan gelegenheden, waarin deze niet moest be staan. De middenstand kan daarom nog altijd eenvoudig niet over de geheele linie .de algemeene eisch stellen van contajit betalen. Het tweede deel van dit middel om dfe middenstanders bij te staan, is: betaal uw schuld, betaal nu hetgeen gij op crediet hebt ontvangen. Het is algemeen bekend, dat velen, die over contanten beschikken naar behoefte, toch gewoon zijn, hun leveranciers op beta ling te laten wachten, uit gemakzucht, uit winzucht, uit onnadenkendheid en sleur of om welke reden ook. Nu zoovele mid denstanders met zooveel zorg zelf de naaste toekomst tegemoet gaan, helpe men 'hen aan het noodige ruilmiddel om hun zaken te kunnen voortzetten. Ook eigen nood kan natuurlijk de oorzaak zijn van een uitstel van betaling, maar in dat geval worde ge daan wat men kan, b.v. door wekelijksche afbetaling. 'Herhaaldelijk kan men middenstanders 3- (menschen of dieren) een emstij gevaar voor de samenleving Wanneer wij deze drie punten als grond slag voor onze verhouding tegenover het dier kunnen aanvaarden, dan komen we tot verrassende resultaten, wanneer wij onze houding en onze daden ten opzichte van het dier in dit licht beschouwen. Het is niet sentimenteel of ziekelijk, om levende medeschepselen in Gods wereld, jonger en minder bewust dan wij, met de onderschei ding en voorkomendheid te behandelen, waarop juist him zwakkere positie hun het recht geeft. Het is integendeel niet meer dan fat so enlijk I Daarom' is „Dierendag” vóór alles „Menschendag”. Mensch-zijn, dat beteekent het beste, edelste en onzelfzuchtigste naar „Ons Noorden” schrijft: Er wordt in deze dagen herhaaldelijk een beroep gedaan op het saamhoorig- heidsgevoeï onzer geheele natie. Wij moe ten elkander allen helpen om door deze moeilijke tijden heen te komen. De pen wordt meer getroffen door de van piles ontwrichtende oorlogstoestand, velen ook hebben er zich om de veiligheid van hun bezit weinig van aan te trekken, maar al len'tezamen moeten wij hart hebben voor elkaar en doen wat we kunnen, om elkaar bij te staan. Tot de deel en onzer bevolking, die pp het oogenblik in de zorgen zitten, behoort de middenstand. Deze is tot nu toe ver plicht geweest, de waren, die hij had in geslagen, te verkoopen tegen de „voor- oorlogsche” prijs, hoewel de prijzen voor nieuwe inkoop die verkoopsprijzen dikwijls reeds ver overtreffen. De regeerlng heeft zulk een algemeene maatregel blijkbaar genomen, om een on- middellijke prijsopdrijving te voorkomen, welke onredelijk zou zijn en onrust zou ver oorzaken. Er zijn er steeds al te velen, die, werd hun vrijheid gelaten, van die vrij heid misbruik zouden maken. Zulk een maatregel kan natuurlijk niet voortduren. Wanneer de middenstander straks het kan nog lang duren, eer het zoover is met duur ingekochte goederen zal zitten, terwijl de prijzen, b.v. bij de wapenstilstand, sterk zouden verminderen, moet hij de schade dragen, waartegen hij ach thans, door zich bij de verkoop zijner artikelen aan de gestegen marktprijs te houden, eenigszins zou kunnen beveiligen. Door nu te dwingen tot verkoop tegen de oude prijzen, neemt de regeering dan ook verantwoordelijkheid op zich voor de strop pen, .die de middenstand later bij nieuwe prijsverlaging zal krijgen. Zij is dan moreel verplicht, plotseling in moeilijkheden ko mende zaken de helpende hand te bieden. Daarenboven zal de middenstander nieu we goederen tegen hoogere prijs moeten inkoopen, terwijl hij slechts lage prijzen heeft gebeurd. Het kan niet anders, of me nigeen moet bij het doen van nieuwe, duur dere inkoopen vast blijven zitten. Hij zal b.v. geringere hoeveelheden moeten inslaan, waardoor zijn bedrijfskosten worden ver hoogd. Er behoefde gelukkig geen morato- riu|rn te worden afgekondigd, er was geen paniek. Maar het zal gebeuren, dat mid denstanders buiten hun schuld in moeilijk heden komen, omdat zij1 duurder moeten Inkoopen. Het Spreekt vanzelf, dat veel consideratie zal moeten worden gebruikt, wanneer in deze omstandigheden midden standers tot betaling zouden worden aan gesproken. De middenstandsorganisatie heeft hier een ontzaglijk werkterrein. Aan haar de Van F. 19.75 af worden Falcon-Jassen en mantels verkocht In Egyptische katoen. Van F. 22.50 af In gabardine, In tweed, In kameelhaar, In effen, In alle modellen, kleuren en dessins. „Hebben wij plichteti tegenover- de aieren?" Wellicht lijkt het velen uwer te vrij moedig om in een tijd als deze, waarin er zoo onnoemlijk veel menschenleed is, nu ook nog, op een speciaal daarvoor uitgeko zen dag, uw aandacht te Vragen voor de nor;den van het dier. Te vele werkers op het gebied van de Dierenbescherming echter behooren tot hen, die onmiskenbaar in hun socialen ar beid blijk geven van hun liefde pn mede- doogen voor den medemensch, dan dat men hun het verwijt van ongezonde senti mentaliteit, kracht en geld-verspilling ten opzichte van het dier zou mogen maken. De onverschilligheid waarmede de mees ten onzer aan het dier, zijln leed en zijn nooden voorbijgaan, wordt voor het groot ste deel veroorzaakt door onwetendheid. Wanneer het waar zou khnnen zijh, dat een groot deel van de thans onverschilli gen ten opzichte van dit vraagstuk, onver schillig zou blijven nh de feiten te hebben leeren kennen, dan zou het er zeker met het peil van de mênschelijke moraliteit treurig uitzien. Maar ik geloof dit niet; veeleer, meen ik, wordt er wreedheid bedreven en onver schillig toe gestaan uit het niet kennen van de dikwijls ontstellende werkelijkheid. Welke zijn de voornaamste punten, die wij bij de beantwoording van de hierboven gestelde vraag: „Hebben wij plichten te genover de dieren?" in het oog moeten houden 1. Dat grootere bewustheid en meer dere kracht alleen de plicht opleggen om te dienen, nooit en nimmer het recht ver oorloven om te bnderdrukken en te mis bruiken. 2. Dat naast het feit, dat het dier in bewust leven onze mindere is, het tevens door zijn stomheid ten onzen opzichte niet in staat is zich te verdedigen, of voor zijn rechten op te komen. In het uiterste ge val kan het zich in zijn angst en vrees, physiek wreken; en aangezien dit, als het eenigszins mogelijk is, door den mensch meestal met den dood van het dier wordt gestraft, trekt het dier bijna steeds aan het kortste eind. Dat wreedheid tegenover zwakkeren ig sociaal beteekent waarvan de slechte gevolgen niét uitblijVen. Adv. ia dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK dan toch ook aan de vestigingseischen vol daan hebben. Aan de Avondschool worden nu in overleg met 'de' regeering allerlei cur sussen' gesticht voor opleiding voor ge noemde eischen. De cursus voor smeden, waarbij ook het hoefsmeden en de eischen voor kleine installateurs aan de orde komen zal er een van een paar jaar worden, gedu rende 10 maanden in een jaar, eenige avonden per week. Er is gelegenheid deze cursussen te 'bekorten wanneer men het diploma van Ambachtsschool of Avond school bezit. Nu de Ambachtsschool tot een 2-jarige cursus beperkt is, moeten de leerlingen die de Ambachtsschool hebben doorloopen, willen zij vakbekwaamheid ver werven toch naar de Avondschool, die voor hen dus de rol van bekwamingscurpus vervult, terwijl het bezoek aan die school voor degenen die aan de vestigingseischen willen voldoen, bovendien de daarvoor te volgen cursus kan bekorten. De smeden patroonsbonden hebben het bestuur der A.B.S. verzocht een cursus voor de vak- eischen der smedenpatroons op te richten en die kan direct aanvangen daar de vesti gingseischen bekend zijn, voor het meu- belmaken zijn die nog niet bekend maar ook deze zal eventueel direct kunnen be ginnen, evenals voor electricien-installa- teur. Het best is op 17 h 18-jarigen leef- 1'6 jaar is wat te egmn de v< bemoeit de 1. Maar ieder beginne bij’ £ich~zelf en denke ook individueel eens na, 1 kan, wat hij kan van Door contant "te betalen en zijn schulden te hoeren zeggen: „Wanneer ik binnen had, wat in mijn boeken staat, dan was ik uit dq zorg." Wie zulke schulden heeft, moet zich ze ker in deze tijd haasten om ze te voldoen. Dit is niet slechts naastenliefde, die men kan beoefenen, maar dure plicht. Hierin ligt een uitstekend middel voor daadwérkelijke en onmiddellijke hulp. Wie goederen van winkelier of klein-industrieel op crediet heeft ontvangen, helpe door spoedige betaling. Men organiseert tegenwoordig allerlei vrijwillige diensten. welke diensten hij persoonlijk doen i bijdragen ter bevordering een geregeld bedrij'fs- en zakenleven. voldoen, bewijst men de samenleving reeds een zeer groote dienst. 7h| s. i 6 -2 i rijs -i -2 cht ke- 2e -I ^aêcvn. NIEUWE SNEÈKERCÖl RANT en*0' mooi óe (je - .0^ ,6W* iio»* 09 slag

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1