4 I SCHEMERLAMPJES I Fa. Gez. SINNEMA I - SNEEK - TELEFOON 2-6-7-S TÏiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii uuuiiiimimifi I Schenkt Uw gasten Advocaat van de „FRIESCHE KIP WEK UW LEVER-GAL OP Inrïrukken van de mobilisatie. SMA-vaN-VALKENBURG A .iLEVERTRAAN-1 Losse kapjes pracht sorteerlnp Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel No. 2 net Uitgave: Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 le BLAD ag II it- e RECLAME KOLOM. DOE GEWOON! NIEUWSTIJDINGEN. Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Klelnzand 7, Sneek. Tel. 2200 el x>k are Sneek, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Gnënga, Heeg, Hommcrts, Jutrijp, Idzcga, Indijk, Loënga, Nijhulzum, Nljland, Offln- gawler, Oosthem, Oppenhuizen, Ultwellin- gcrga, Oudega (W.), Sandflrden, Scharne goutum, Smallebrugge, Tirns, Tjalhulzum, Westhcm, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Osingahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zljl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oudemlrdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wljckel, Langweer, Bozum enz. iet ek ner lub Ik kreeg niet véélmaar ja het gAAtl En dan die autolooze Zondag, Een strop voor velen Inderdaad Maar liep U ooit als wandelganger Met minder risico op straat...?! Om acht uur en om kwart voor éénen Een extra-dienst van ’t A.N.P., Doch zeggen we soms niet na afloop: Maar weinig nieuws! Het valt nog méé! Een goeie raad: houdt in gezelschap Het politieke lei-tje schoon, Spreek óók eens over leuke dingen, Doe geen voorspelling... doe gewoon! Ik ben U trouwens met dit dingske Op dezen weg reeds voorgegaan: Ik schreef een liedjenét als altijd En heb dus ook „gewoon” gedaan! (Nadruk verboden.) PHILIA. ;enheden moeten wor- lat ik mij aldus aan U ;ratis. Ook i n- Insdag gaarne INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. r i- e Hl bRAISI B< B. voor petroleum of voor electra s apelooze reis, in Toote stad aan. Vandaar moeten we i kilometer loopcn naar onze stand- UIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIHIIU i= niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiin belang der bij de Onderlingen aangesloten verzekerden niet medebrengt, om te trach ten een Friesche Onderlinge, speciaal tot dekking van het molestrisico, op te richten. Wij twijfelen er dan ook niet aan of dit initiatief zal veel kans van slagen hebben, temeer daar ’t karakter van het molestrisico in van mivu. aaiu 10, o. i. ook het best door een provinciaal kende Friesche Onderlinge behartigd worden. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets, per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbrltseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. Deesker, C. Doevendans, van Hout, Tj. de Jong, H. Koerten Jr., J.’de Kok, B. Leeman, H. Mei- in onze provincie van dien aard is, dat het wer- kan Prijs per flesch f 1.60. Vraagt ze Uwen leverancier. Telefoon No.'2912. Wed. S. JOUSTRA ZOON, Sneek. Anno 1864. Molest. De tegenwoordige critieke omstandighe den hebben tot gevolg, dat het publiek zich hoe langer hoe meer begint af te vragen, of de loopende polissen van brandverzekering sterk het Gentsche publiek er op reageert. Ademloos volgt het dit zeer simpele en toen diepe spel”. Naar oud gebruik wordt een „abel sper gevolgd door een „sotternie”, in dit geval: „De Buskenblaser”. Prof. Walch schrijft hierover „Van de sotternieën is die van den Buskenblaser de vermakelijkste; ze bevat bovendien materiaal voor veel grappige ty- peering en actie”. De opvoering te Sneek zal geschieden door het Avant-Garde tooneel onder leiding van Adriaan Hooykaas en wordt georgani seerd door het departement Sneek van de Maatschappij tot nut van het algemeen. BORSTPLAAT. Ook BORSTPLAAT is overal te verkrij gen. Maar ons BORSTPLAAT overtreft ieder ander. De prijs is geen bezwaar en wel 14 cent per ons, 2 ons voor 25 cent. Eens geprobeerd Steeds begeerd. Banketbak kerij-Automatiek D. SCHAAP, Bij de Waag. Telef. 2688 s s Steeds vrij entrée We lezen het aan alle kanten, ’t Voert overal den boventoon, W’ ontmoeten het In tal van.kranten: Doe net als altijd! Doe gewoon! Al zijn de tijden ook veranderd Voor oud en jong en groot en klein, Tóch is het aanbevelenswaardig Gewoon te doen! Gewoon te zijn! Ja, ja... we weten wel: de suiker Verstrekt men U bij mondjesmaat, Onder de honderdduizenden Nederland- sche gemoblliseerden ben Ik maar een drup pel in de oceaan. Dienstplichtig soldaat „die en die", van lichting 1932, stamboeknum- mer 7885 B, karabijnnummer 1176 F, en kleedlngnummer 267. Dat zijn nummers, die je in het hoofd zijn gehamerd als 't ware, en bij meerdere gelegi den opgedreund. Naai heb voorgesteld, ga ik verder.' Wellicht zult U in dit Uw lijfblad In het vervolg vaker een bijdrage vinden uit 't volle leven van den Nederlandschen soldaat. Kleine voor vallen, die in 't raam van onze soldaten samenleving belangrijk zijn, zullen U dan worden vermeld, en verder is 't doel, de „burgers” eens van nabij in te lichten om- Dienstbodenopleidlng. Aanstaande Dinsdag kunnen meisjes, die naderhand een min of meer volledige huishoudelijke betrekking wil len aanvaarden, zich aanmelden voor een cursus, die drie A vier maanden zal duren. Het is van groot belang dat zij, die iets voor het volgen van deze opleiding voelen, zich Inderdaad op de, In de advertentie ver melde, uren aangeven en niet na afloop; zulks om vertraging te vermijden, daar de cursus nog aangevraagd moet worden. Alle huishoudelijke vakken worden op de cursus onderwezen zooals: naaien, koken, huishoudelijk werk enz. De meisjes zijn ver plicht naderhand in betrekking te gaan; een ambtenares is door het Rijk aangesteld om behulpzaam te zijn bij het zoeken naar werk. De opleiding is geheel gi lichtingen worden Di verstrekt. weer wakker. Ook ’t liggen op stroo moet geleerd worden, als je de vorige nacht nog op een heerlijk bed hebt geslapen. Onze kok heeft de koffie klaar, en de bakker brengt kuch (hier in Leeuwarden heerlijk bruin brood), we krijgen elk ons stukje margarine waarom margarine?) en leder zet zich in een hoekje of op een bank, om dat ontbijt naar binnen te werken. We maken kennis met onze officieren, we staan wat onwennig te kijken naar de sterren op hun kraag, en hangen de heele dag een beetje om in de school, en in de stad. De burgers van Leeuwarden hebben zich ten opzichte van de soldaten reusachtig gehou den. Bij menig huis worden de soldaten bin nen geroepen om een kopje thee of koffie te drinken, of naar het laatste nieuws van het A.N.P. te luisteren. Dat doet ons veel goed, dergelijke kleine attenties. De Woensdag en Donderdag worden verder doorgebracht met verzorgen van uitrustingstukken en slenteren in de stad. Menigeen heeft kennissen of familie in Leeuwarden wonen en maakt van de gelegenheid gebruik, daar even heen te gaan, om er toch nog iets van het huise lijke, dat we zoo noode missen, terug te vinden, Donderdag komt ineens, vanwaar weet niemand, hef gerucht, dat we ’s nachts zul len vertrekken. Waarheen, dat weet niemand nog, totdat er een op ’t bureau gaat uitvis- schen, zoo stlekum weg, wat het reisdoel zal zijn. Nu weten we dus definitief, dat we vannacht om 2 uur per extra trein naar het centrum van het land zullen gaan. En jawel hoor, 's nachts afmarsch naar het station, waar de kok met zijn bijkoks de koffie al klaar heeft. Allen een veldflesch vol koffie, en daar gaan we in de donkere nacht. We weten nu gelukkig waar we heen gaan, en dat is heel wat waard. Want er Is niets min der in de militaire dienst, dan de onzeker heid wat er de volgende dagen of weken met ons zal gebeuren, 's Ochtends om 8 uur komen we na een lange slapelooze reis, in een gi nog 8 plaats. Het Is drukkend heet, en als we langs de eene kant van de vaart loopen passeeren ons aan de andere kant onafgebroken co lonnes van militaire auto's en motorfietsen. We hooren van vriendelijke burgers, dax Dultschland Polen is binnen gerukt, en dat de Polen zullen vechten. Dus: Engeland en Frankrijk zullen Dultschland de oorlog ver klaren. We kijken elkaar eens aan: wat zai dat voor ons kunnen beteekenen? De opge wekte stemming van zoo juist Is verdwenen. Het is ook drukkend heet, er is geen zuchtje wind, onheilspellende donderkoppen komen Theun Klomp en zijn makkers. Zondag 8 October zal In de Harmonie een uitvoering plaats vinden van het gezel schap Theun Klomp en z ij n mak- kers» Wat Is dit voor gezelschap? Dat blijft een verrassing. Dat het reper toire echter in orde zal zijn, kan mede wel blijken uit het feit, dat het hoofdbestuur van de Vara van deze avond gramofoonplaten gaat maken, bestemd voor latere uitzending voor de microfoon. Een gezellig bal zal deze avond besluiten. Men zie advertentie in dit nummer. wel van kracht zouden zijn, als tenge volge van ’t vallen van vliegtuigen of voor werpen daaruit en inzonderheid van brand bommen de verzekerde goederen door brand zouden worden vernield. Enkele Mij.-polissen speciaal die der Friesche Onderlingen zouden, zoolang Nederland zelve niet in oorlog is, dergelijke schaden stellig vergoeden. Andere Mijen. echter (en ook de beurspolissen houden zulks in) vergoeden reeds nu niet meer schaden, veroorzaakt door oorlogsgeweld, ook al behoort Nederland niet tot de krijg voerende mogendheden. Geen wonder dus, dat hoe langer hoe meer aandrang op de verzekeringsmijen wordt uitgeoefend, om ook dergelijke schaden voor haar rekening te nemen. Bovendien wenscht men zich ook zooveel mogelijk van schade te vrijwaren, voor het geval ons land door noodlottige complica ties zelf In oorlog mocht komen. De besturen der Friesche Onderlinge Brandwaarborg Mijen In onze provincie hebben dan ook ernstig overwogen wat In dezen voor hare deelnemers kan worden gedaan. Het bestuur der O.T.O.S.-comblnatle te Schrans bij Leeuwarden (een vereeniglng van zes Onderlinge Brandwaarborg Mijen. in Friesland, indertijd opgericht tot Onder linge steun Ingeval van belangrijke scha den) heeft thans de bestuursleden van de 18 in Friesland gevestigd zijnde plaatselijk werkende Onderlinge Brandwaarborg Mijen. opgeroepen ter vergadering op a.s. Vrijdag 6 Oct, teneinde gezamenlijk deze urgente zaak onder oogen te zien. De bedoeling zit voor, om te overwegen of In deze critieke tijdsomstandigheden het Inlijving lichting 1940. De regeeringspersdienst meldt: Van de lichting 1940 zullen op 23 October a.s. worden ingelijfd de gewone dienstplich- i tigen toegewezen aan de eerste ploeg van het regiment grenadiers, het regiment jagers of een der genummerde regimenten infan terie, alsmede alle dienstplichtingen, toege wezen aan het le regiment wielrijders. Onder deze dienstplichtigen zijn niet be grepen zij, die bestemd zijn voor officiers opleiding, voor opleiding tot onderofficier- adminlstrateur, of die bestemd zijn voor het oefenings-detachement voor de school voor reserve-officieren der Infanterie. Indien dienstplichtigen, die 23 Octobei moeten opkomen, vrijstelling wegens kost winnerschap of wegens persoonlijke onmis baarheid of uitstel van eerste oefening ver langen, behoort daartoe met den meesten spoed aanvraag te worden gedaan. Geldt het vrijstelling, dan moet de aan vraag door of vanwege den dienstplichtige worden gedaan bij den burgemeester. Geldt het uitstel van eerste oefening, dan moet de dienstplichtige een schriftelijk ver zoek richten aan den minister van Defensie, bij voorkeur door tusschenkomst van den burgemeester. Is de reden van het verzoek gelegen In studlebelangen, dan moet een verklaring worden bijgevoegd, afgegeven door het hoofd van de onderwijsinrichting. Er moet op worden gerekend, dat uitstel van eerste oefening slechts op uiterst be perkte schaal zal worden verleend. Eerste vrouwelijke Gedeputeerde. Tot lid van Ged. Staten van Gelderland is gekozen mevr. C. A. Weersmavan Duin (SJ9.A.P.) uit Ede, oud-wethoudster van Zutphen. Dit Is de eerste vrouw In ons land die haar Intrede doet In een college van Gede puteerden. aan de horizon omhoog, De natuur schijnt ook al onder de indruk te zijn van de om standigheden. Er wordt niet meer gezongen en gefloten, de jongens loopen zwijgzaam en zonder eenig enthousiasme verder. Als blijkt, dat we door een vergissing nog een paar kilo meter méér afleggen dan noodzakelijk is, raakt de stemming heelemaal beneden peil. Tot we in 't dorp, waar we zullen wor den Ingekwartierd, aankomen. Daar worden we door de menschen waar we (hoe lang?) zullen wonen, hartelijk ontvangen en direct is de stemming omgeslagen. We krijgen thee, koekjes en fruit. We bekijken onze slaapgelegenheid, en zijn zeer tevreden. We zitten hier midden in het fruitland. De broeikassen staan rondom ons, en verder is het alles boomgaarden. Bij de een wijst de hospita een bepaalde boom aan, bij de ander is een hoekje uit de druivenkas vrij terrein voor de soldaten. Wij als groepje liggen met 12 man bij een kweekersfamilie, we gaan vroeg naar bed, want we zijn moe en warm. Wel te rusten. MOBIEL. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS □brink Co. sneek OFFICIEEL ORGAAN Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek. In de afgeloopen maand bedroeg het aan tal bezoekers 2134 en het aantal uitgeleende banden 4714; aan werkloozen werden op vertoon van de werkloozenkaart samen uit geleend 86 banden, waaronder 9 studie boeken. R.K. Leesbibliotheek St. Martinus. Zondag a.s. wordt de ultleening van boe ken In deze bibliotheek hervat. Iedere Zon dag is ze geopend van 121 uur. Rijksweg 43. De Staatscourant bevat het Kon. besluit van den 23 September 1939 tot aanwijzing van de perceelen welke voor aanleg van het wegvak HeerenveenSewei van weg no. 43, Rijkswegenplan 1938, in de gemeenten Has- kerland en Heerenveen onteigend zullen moeten worden. Najaarskeuring. Woensdag werd vanwege het Frlesch Rundvee Stamboek te Leeuwarden de na- jaarskeurlng gehouden. Bekroond zijn o. a.: Rubriek IV A, stie- VBiOUKRl I11U„ u V1J ,llul,MJW81uuni, ren, geboren nA 30 Sept. 1937 en vóór 1 Jan. Maar achteraf kunt U toch zeggen: 1938. le prijs A. Adema van den heer K. H. Kiestra te Terzool; 2e prijs Adema 1, van den heer M. H. Heeg te Woudsend. Rubriek VIII, stierkalveren, geboren tus- schen 15 en 28 Februari 1939. 2e prijs Atje’s Eduard, van den heer U. M. Visser te IJpe- colsga. Rubriek I, vierjarige en oudere stieren, le prijs Smirnoff, van den heer H. M. Gerbran- dij te Nljland; 2e Theo Bertus IX van den heer B. A Lycklama A Nijeholt te Oudega (W.). Rubriek V A, stierkalveren, geboren nA 30 September 1938 en vóór 1 December 1938 2e Pel Adema, van den heer H. J. Bootsma te Scharnegoutum; Optimist, van denzelfde en De Hoop Anna’s Bertus II, van den heer J. H. Hijlkema te Bozum; 3e Atsma’s Kees, van den heer A. IJ. Heida te Poppingawier. Rubriek VII stierkalveren, geboren 114 Februari 1939: 2e Piet, van den heer J. B. Okma te Dijken bij Woudsend; 3e Tietje’s Adema, van den heer J. Tj. Bouma te Scharnegoutum. Rubriek X, stierkalveren, geboren nA 15 Maart 1939: 2e Rikus XV, van den heer R. H. Schaap te Deersum; Hendrik, van den heer J. B. Okma te Dijken bij Woudsena. Rubriek III, stieren, geboren nA 30 Sep tember 1936 en vóór 1 October 1937: le B Bontje’s Adema, van den heer J. C Schaap te Deersum; le prijs C. Hantje, van den heer B. D. Okma te Dijken bij Wouds end; derde prijs Ale, van den heer J. H. Hijl kema te Bozum. Rubriek IVb, stieren, geboren nA 31 De cember en vóór 1 October 1938: le prijs D: Alardus, van den heer K. P. Hornstra te Rauwerd; 3e Anton, van den heer J. J. L. Kerstma te Ijlst. Rubriek VI, stierkalveren, geboren in Januari 1939: le prijs Adelbert LXVI, van den heer D. H. Schaap te Deersum; 2e prijs Jentje, van den heer B. K. Okma te Wouds end. trent 't leven van de Nederlandsche solda ten, die omwille van enkele Iz/ders in Europa, van huis en haard en arbeid zijn weggeroepen om het Vaderland te dienen. Omtrent dat soldatenleven doen zooveel verhalen en geruchten de ronde, dat het misschien heel goed is, dat „men” eens hoort, hoe alles nu werkelijk toegaat. Laat ik beginnen met te zeggen, dat ons, (ik ga in 't vervolg steeds van ons en wij spreken, want een soldaat voelt zich nu eenmaal geen ik, maar een onderdeel van de groote massa) dus dat ons regiment het zoogenaamde Friesche regiment (het 9e Re giment Infanterie) is. Eerst zijn we op de mobllisatiedag naar Leeuwarden gegaan, waar de opkomst- plaats van het 9e Regiment de Infanterle- kazerne is. Verder zullen wij u geen plaats namen kunnen noemen, want dan komen we in conflict met wat men noemt militaire ge heimen. In Leeuwarden werd elke compag nie naar een eigen school verwezen, waar we werden voorzien van wapens en van kleeren, voorzoover die bij verhuizing of op andere manier (motten!) waren zoek- of weggeraakt. Het weerzien van vele oude wapenmakkers uit diensttijd of herhaling deed ons over de downe stemming van het afscheid van vrouw, kinderen of andere fa milie heen komen. Tenminste voorlooplg, want als we dan 's avonds ons „te bed” leg gen, gaan we nadenken over wat je hebt verlaten en wat je terug krijgt. U moet weten, dat er in elk lokaal een of twee van die groote vierkante pakken stroo werden uitgestrooid, elke man kreeg een beste wollen deken, en red je dan verder zelf maar! Elk zoekt een plaatsje naar zijn zin, en probeert te slapen. Menig uurtje hebben we daar stil liggen denken aan de toe komst, aan het afscheid van vanmorgen, en heel, heel laat zijn we tenslotte ingedom meld, want slapen, nee, daar komt niet veel van. 's Morgens al heel vroeg was de zaak Vereeniglng van Rechtzinnig Hervormden. Bovengenoemde vereeniglng vergaderde Woensdagavond in het Gebouw voor Chr. Belangen. De neer W. Nauta, voorzitter, opende met gebed en las, daarna Matth. 25 1-13, naar aanleiding waarvan hij een openingswoord sprak. Vervolgens werden na stemming, als can- didaten voor gemachtigden In het Kiescol lege aangewezen de h.h. J. v. Akkeren, Sj. v. d. Brug, B. J. U. Groeneveld, J. nen, R. Nijhölt, G. Rollema, P. L. Visser. Daarna werden de volgende candidaten gesteld voor de a.s. notabelen-verkiezing J. Boeijinga, T. Breeuwsma, B. J. Deesker, B. Engelsma, J. van Hout, J. van Manen, M. Oppenhuizen, Dr. K. v. d. Heuvell. Na de rondvraag sloot de voorzitter met dankgebed. Het Abel Spel van Lanceloet van Denemerken. Men schrijft ons: De ernst van de hedendaagsche tijd doet ons eenerzijds vooral de blik wenden naar de toekomst, doch daarnaast krijgt ook het verleden meer beteekenls. Wanneer om ons heen in snelle wisseling nationaliteiten op komen en weer verdwijnen, bezinnen we ons onwillekeurig dieper op eigen Nederland sche cultuur en spreekt de eigen geschie denis plotseling een duidelijker taal. Tot de oudste letterkundige cultuuruitin gen van ons Nederlandsche volk behooren nu de Middeleeuwsche „abele” d.w.z. ernstige wereldlijke spelen. Een der be kendste daarvan, het „Abel spel van Lance loet van Denemerken”, zal hier Donderdag 26 October in de groote zaal van Amicitia ten tooneele worden gebracht en het is met nadruk, dat wij ieder in overweging geven een dergelijke bijzondere voorstelling bij te wonen. Tijdens de Gentsche gemeentefeesten van deze zomer werd „Lanceloet van Denemer ken” een week lang iedere avond in het Gravensteen opgevoerd. Het „Handelsblad” schrijft hierover: „Dit spel, dat sedert de belangstelling voor» de Middeleeuwen her leefde in Noord- en Zuid-Nederland al me nigmaal is vertoond, is een mengeling van romantiek en realiteit; naast naïeveteit en devotie staan vrijwel onverbloemde zinne lijke liefde en list. In acht tafereelen vol trekt zich het speb Het valt op welke uit- beeldingskracht de oude taal heeft en hoe Zaterdag 7 October 1939 56e J&argfmg k spa»’ \a* °°5 IV - 3 in 5 t i taker ünhuis Firma IJME BAKKER en u zult ’s morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal in uw Ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende is, verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam is vergiftigd, u voelt u beroerd en ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zijn slechts lapmidde len. U moet CARTER'S LEVER-PILLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk, plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Eischt Carter’s Lever-Pllletjes bij apothekers en drogisten, f. 0.76. NIEUWE SNEEKER COURANT Abonnements* en Advertentieblad Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK AC

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1