WIJM8RITSERADEEL en IJLST. Fa. Gez. SINNEMA J SCHEMERLAMPJES voor petroleum of voor electra Sneeker Warenhuis Firma IJME BAKKER Steeds vrij entrée DISTRIBUTIEDIENST t e n OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. ten gemeentehuize van Wijmbritseradeel te Sneek, Marktstraat 1, Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Losse kapjes pracht sorteering \^0°9 No. 3 HERFST. DISTRIBUTIE VAN PETROLEUM. .1,1 Woensdag 11 October 1939 59e Jaargang E OFFICIEEL ORGAAN Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEEK le BLAD Men deelt ons mede: L. Ct. te ten Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllillllic door Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Sneek, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Goënga, Heeg, Hommerts, Jutrijp, Idzega, Indijk, Loënga, Nijhuizum, Nijland, Offin- gawier, Oosthem, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirdèn, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tirns, Tjalhuizum, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Osingahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oudemirdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deer- sum, Roodhuis, Balk, Wijckel, Langweer, Bozum enz. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 Het uurwerk is een uur verzet, Bekorting van de dagen; Wat kachel-warmte is weer „wet” Tot menschelijk behagen. Het goudgeel blad valt van den boom, Als einde van het leven; Den zomer zien we nog als droom, Die leefde om te géven De vogel trekt weer vér van hier Naar milder, zachter streken, Maar dat wordt heusch niet met pleizier Door wie begrijpt bekeken Inspuiting van vee met tuberculine. De heer P. J. ’t Hooft, inspecteur van den veeartsenijkundigen dienst te ’s Graven- hage, heeft Zaterdag, in de jaarvergadering te Assen van den gezondheidsdienst voor vee in Drenthe medegedeeld, dat de inspui ting met tuberculine in de huid het volgend jaar imperatief zal worden gesteld. Enting tegen pokken. De Nederlandsche Mij. tot bevordering van de geneeskunst schrijft: De ervaring leert dat in tijden van oor log, besmettelijke ziekten, die in gewone tijden niet gezien worden, gemakkelijk ons land binnenkomen. Ook in 1918 is dit be- ’t Is herfsttijd van herinnering Aan huiselijke „hoeken”, Het leven in familiekring Heeft weer z’n winst te boeken Wie „ergens” in het land vertoeft Door militaire plichten En 's avonds tóch die rust behoeft, Ziet graag ’t gemis verlichten...! (Nadruk verboden.) PH ILIA. NIEUWE SNEEKER COURANT Abonnements- en Advertentieblad Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK ■aa SS SS niiiin iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniin EI ling toch kunnen vreemde elementen van in I ver over onze grenzen komen en de kiemen 1 SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post 3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. De door de verbruikers van petroleum i n g e v u 1 d enquête-formulieren moeten worden ingeleverd aan het bureau van de distributiedienst, Marktstraat no. 9, al leen des namiddags van 25 uur, o p d e dagen die bij de uitreiking van de formulieren door de distri butiedienst zijn bekend ge maakt. In geen geval moeten de ingevulde formulieren in de brievenbus worden ge deponeerd. Uitgifte van formulieren ge schiedt alleen des voormiddags tusschen 8>/2 en 12 uur, inlevering, zooals hierboven vermeld, des namiddags van de opgegeven dag. Aangezien de distributie van petroleum nog niet in werking is getreden, moeten de uitgereikte petroleumbonnen voor- loopig nog niet worden gebruikt. Een na dere bekendmaking dienaangaande volgt. ’t Is herfsttoch schenkt ook déze tijd Een bron van zoet behagen: In huis komt méér gezelligheid Dan in de zomerdagen. Des avonds bij het lampelicht Wordt nu een rust gevonden, Die wonderen op ons verricht Als zoete mijmer-stonde Al trekken we in zomertijd Ook nóg zoo graag naar buiten, We raken absoluut iets kwijt: De sfeer van „haard” en „ruiten”! De BURGEMEESTER van WIJM BRITSERADEEL maakt bekend dat het kantoor van de distributiekring Wijmbritseradeel, (omvattende de ge meenten Wijmbritseradeel en Ijlst], is gevestigd terwijl voorlopig een Agentschap voor de gemeente Ijlst is gevestigd raadhuize dier gemeente. De Burgemeester van Wijmbritseradeel, Hoofd van de distributiekring Wijmbritseradeel, S. M. VAN HAERSMA BUMA. - SNEEK - TELEFOON 2-6-7-3 Schriftelijke cursus opleiding makelaar-taxateur. Het Eerste Nederlandsche Instituut voor Practische Wetenschappen te Deventer zendt ons zijn prospectus voor de schrifte lijke opleiding tot makelaar-taxateur. Het uittreksel der lessen, dat daarin voorkomt, maakt een zeer degelijke indruk, een aantal attesten getuigt van de tevredenheid van vroegere cursisten. Wij verwijzen voorts naar de advertentie in dit nummer, waarin ook belangstelling gevraagd wordt voor de cursus Anker- en electromotorenwikkelen. U1TWELLINGERGA, 7 Oct. Hedennacht pl.m. half drie is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in het woon- en winkelpand van den heer B. Hogeboom al hier. De vlammen grepen snel om zich heen en in een oogenblik stond alles in lichte laaie. De motorbrandspuit van Wymbritse radeel, welke gestationneerd is te Sneek, was na bericht spoedig ter plaatse, doch het bleek, dat niets meer gered kon worden.' Alles werd een prooi der vlammen. Slechts de vier muren staan nog overeind. Verzeke ring dekt gedeeltelijk de schade. Begrafenis A. Nawijn. LUTKEWIERUM, 7 October. Zaterdag middag werd op de begraafplaats te Lutke- wierum het stoffelijk overschot van den heer A. Nawijn ter aarde besteld. De overledene was sinds 1923 gepension- neerd als hoofd der school. Zijn loopbaan begon hij in 1883 als on- 1—» la Ila VIV V vüj lU t V 1 Cl l V11 dlO |.Z I 1 V ClCl l docent aan de Groningsche Universiteit bij de faculteit der Godgeleerdheid, stelt zich voor zijn colleges te openen met een open bare les over Christelijk humanisme in het licht der nieuwere wijsbegeerte, op Vrijdag 13 dezer in het academiegebouw. SNIP EN SNAP in ,,’n Beetje van Dit... ’n Beetje van Dat”. Zooals een adv. in dit nr. aankondigt, komt Dinsdag 17 October in Amicitia we derom René Sleeswijk’s Nederlandsche Revue met Willy Walden en Piet Muyselaar in het allernieuwste product ,,’n Beetje van Dit’n Beetje van Dat”. De bekende radio-sterren zullen in deze revue naast hun creatie van Juffrouw Snip en Juffrouw Snap in vele andere scènes optreden. Aangemoedigd door het groote succes van het vorig jaar heeft de directie de revue sterk uitgebreid. Naast de bekende radio- kern bestaande uit: Hilde Alexander, Ge rald Walden, Jean du Bela, zal Pim de la Fuente een uit 10 musici bestaand show- orkest aanvoeren. Een Nederlandsche attractie van interna tionale vermaardheid, juist terug van een tournée door Engeland met de revue van Jack Payne „The four Union Jacks”, zullen voor de sensatie in wervelwind-tempo zor gen, terwijl als danstroep werd geëngageerd het wereldvermaarde Ludowsky Ballet. De auteur van deze revue is Jacques van Tol, de decors werden ontworpen door Joop Geesink en uitgevoerd door de fa. Does burg en de algemeene leiding berust bij René Sleeswijk. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS De Binnendijk op een mijn geloopen en gezonken. Het s.s. Binnendijk van de Holland- Amerika-lijn, geladen met graan voor de Nederlandsche regeering en stukgoederen, is aan de Engelsche Zuidkust Zaterdag op een mijn geloopen en gezonken. De 41 op varenden zijn alle -gered en in een Engel sche haven geland. De Binnendijk mat onge veer 7000 ton. Vreemdelingen- en Visadienst. De Rijksvreemdelingen- en Visadienst heeft verzocht alle verzoeken om inlichtin gen inzake vreemdelingen te richten tot den Commissaris van Politie en niet rechtstreeks tot bovengenoemde diensten. Het spreekt van zelf, dat hiertoe niet behooren de ver zoeken die vreemdelingen aan eigen diplo matieke of consulaire instanties hebben te doen. Vara. De afdeeling Sneek van de Vara had Zondag een goede avond met het gezelschap Teun Klomp en z’n makkers in de Har monie. De Voorzitter, de heer Lootsma, sprak een woord van welkom en uitte het vermoeden dat het bezoek aan deze avond te lijden heeft van de sombere tijdsom standigheden. Deze mogen ons echter niet verleiden bij de pakken neer te zitten, juist nu moeten onze cultureele instellingen ge handhaafd om haar werk voort te zetten, en in de eerste plaats dan wel de Vara, welker stem tot ver buiten de landsgrenzen wordt gehoord. Spr. deelde nog mede dat deze uitvoering wordt opgenomen op gra- mofoonplaten, welke de Vara Vrijdagavond zal draaien. Daarna trad het bovengenoemd gezel schap op, dat een zeer gevarieerd program ma van uitstekend gehalte bracht. Teun Klomp en zijn mannelijke en vrouwelijke makker zijn zeer goede zangers, die met hun humoristische en gevoelvolle liedjes ’t hart van het publiek in een oogenblik ver overden. Met bewondering hebben we naar de voordrachtkunst van Jan Lemaire ge luisterd en Bert Hoogland toonde zich naast een goed en bescheiden accompagnateur een talentvol accordeonist. Het gezelschap gaf ook eenige schetsen, welke zeer in ae smaak vielen, zoodat van een zeer geslaag de avond kan worden gewaagd. De propagandarede werd gehouden door den heer Hof, die zeide dat de afd. SneeK deze feestelijke bijeenkomst wel in een zeer moeilijke tijd houdt. Maar juist dan is her zoo goed ontspanning te genieten welke op zoo buitengewoon hoog peil staat als deze avond het geval is. Ook de Vara maakt een moeilijke tijd door. Duizenden Vara-gezin- nen zijn door de mobilisatie ontwricht, zoo dat de Vara eenige duizenden bedankjes gehad heeft. Toch viel het mee, want nu is de teruggang reeds weer door eenige groet vervangen. Het liep anders zoo gesmeerd, terwijl wij andere jaren in de zomer altijd achteruitliepen, was het dit jaar voor het eerst anders, reeds midden Juli was er nieuwe groei, dubbel jammer daarom dat er nu eenigszins een bres in onze gelederen is geslagen. Wij doen daarom een beroep op U allen, vult die bres, wij hebben U noo- dig. Het is een ernstige tijd, de oorlog is er. Het spreekt dat wij in Nederland alles zul len doen onafhankelijkheid en neutraliteit te handhaven. Dat legt ons zekere verplich tingen op, maar beteekent niet dat wij de werkelijkheid niet zouden mogen belichten. Als een groot land in Mldden-Europa het eene na het andere kleine land inpikt en voortdurend agressief optreedt, kunnen wij ons voorstellen dat het Engelsche en Fran- sche volk, en in het bijzonder de arbeiders daar, tenslotte zeggen: dat moet nu maar eens uit zijn. Wij koesteren geen haat je gens het Duitsche volk, dat stellig niet in z’n geheel achter z’n regeering staat, zoo als in 1914 wel het geval was. Spr. meent dat, wat er zich nu afspeelt, de N.S.B. en Communistien wel een zeer belachelijk fi guur doet slaan. Velen doorzien de bedoe lingen van de leiding dier partijen nu en verlaten haar rijen, laten zij zich aansluiten bij de moderne arbeidersbeweging, het bol werk voor democratie en vrijheid. De Vara speelt daarbij een voorname rol, laat men niet wachten met als lid tot onze omroepvereniging toe te treden, tot men er toe gedwongen wordt, doch doet het nu. Men weet wat men aan de Vara heeft als principieele organisatie. Met de Avro, die een neutraal standpunt inneemt, weet men dit niet, spr. behoeft maar te herinneren aan de geschiedenis met ds. Ekering. Een neutrale organisatie kan nooit een princi pieel standpunt innemen, het bleek ook bij de moeilijkheden tusschen Avro en Land bouw en Maatschappij. De Vara daarentegen komt op voor vrijheid en democratie. Haar wacht nog een moeilijke taak. Want op deze slechte oorlog moet een goede vrede volgen. In de laatste honderd jaar heeft de vrede, welke op iedere oorlog volgde, de arbeiders in Europa een stap vooruit gebracht, laten wij er voor zorgen dat dit ook thans weer het geval zal zijn. Wij zijn er trots op de strijd tegen het militairisme te hebben ge streden, als onze tegenstanders ons nu ons veranderd standpunt verwijten, zegt spr. dat als zij zich vroeger bij ons hadden aan gesloten, deze oorlog er niet zou zijn ge weest. Met een opwekking zich bij de Vara aan te sluiten eindigde spr. Er was een druk bal onder leiding van den heer Wuring na. Dr. H. de Vos, toegelaten als privaat 1 1Hl derwijzer te Lutkewierum, waarna hij in 1889 slechts korten tijd te Leeuwarden werkzaam was. Tot 1893 was hij hoofd der school te Goingarijp, toen hij in die zelfde functie werd benoemd te Lutkewierum, welke functie hij aldaar bleef bekleeden, tot hij in 1923 gepensionneerd werd. Van 1901 af was hij verbonden aan de Rijksnormaallessen te Sneek, waar hij on derwijs gaf in aardrijkskunde en schoon schrijven, terwijl hij aan den cursus tot op leiding voor de hoofdakte het vak paeda- gogiek doceerde. Van zijn hand verschenen een tweetal werkjes over aardrijkskunde voor de lagere school, nl. Aardrijkskunde van Friesland en van Nederland, die op tal van lagere scho len in gebruik werden genomen. Een cursus voor schoonschrijven voor kweek- en nor maalscholen had succes. „Houd boek” was de titel van een werkje van zijn hand, bestemd voor leerlingen, die het herhalingsonderwijs volgden. Na zijn pensionneering vestigde hij zich met zijn dochter in Amsterdam. Zes weken geleden moest hij voor een heupfractuur, gevolg van een val, in het ziekenhuis al daar worden opgenomen, waar hij op 82- jarigen leeftijd deze week overleed. In de rouwkamer van de consistoriekamej te Lutkewierum stond het lijk opgebaara, gedekt met een schat van bloemen van fa milie, kennissen en vroegere dorpsgenooten. Nadat de oudste zoon, de heer A. Nawijn, de vele aanwezigen voor hun blijken van belangstelling had bedankt en zijn vader voor de zorg, aan zijn kinderen besteea, schetste de eenig overgebleven broer van den overledene in gevoelvolle woorden de beteekenis van den ontslapene in het bij zonder voor hem, die als een zoo veel jon gere, in zijn broer een vader had. Ook de heer Hoekstra te Lutkewierum dankte als leerling en later als vriend voor alles, wat voor hem gedaan was. De heer Schurink te Sneek noemde her leven van den heer Nawijn goed; goed voor zijn kinderen, goed voor de jeugd, die aan zijn zorgen waren toevertrouwd; goed voor de oudere leerlingen, die mede door zijn werk voor hun levenstaak waren voorbereid, goed voor zijn vrienden en collega’s aan de Rijksnormaallessen, voor wie hij hem den laatsten groet bracht. Nadat ’t stoffelijk overschot in de groeve was neergelaten, dankte de oudste zoon nogmaals namens allen zijn vader en sloot met „Rust zacht, lieve vader”. L. Ct. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen naar Havelte door ds. D. Oosten te Waaxens-Brantgum. Maximum kostwinnersvergoeding op ƒ3. gebracht. Overeenkomstig het reeds aangekondigde voornemen daartoe is thans een Staatsblau verschenen met een Koninklijk besluit van 29 September 1939, tot wijziging van het dienstplichtvergoedingsbesluit. De maxi mum kostwinnersvergoeding wordt gebracht van ƒ2.50 op ƒ3terwijl in bijzondere, door den minister van Defensie aan te wij zen gevallen de vergoeding op een hooger bedrag kan worden vastgesteld. De mi nister van Defensie is bevoegd om, in af wachting van een algeheele herziening van het dienstplicht-vergoedingsbesluit, gedu rende de tegenwoordige buitengewone om standigheden van dat besluit afwijkende bepalingen vast te stellen. Het besluit wordt geacht in werking zijn getreden met ingang van 1 Sept. j.l. Vrijwillige landstorm motordienst. Zooals wij onlangs gemeld hebben, heeft de minister van Defensie bepaald, dat de genen, die, in de overtuiging, dat zij bij mobilisatie niet zouden worden opgeroepen, een vrijwillige verbintenis bij het leger heb ben aangegaan, zouden kunnen aanvragen om voorloopig naar huis te worden gezon den. Van deze beschikking hebben tal van opgeroepenen bij den Vrijwilligen Land storm Motordienst gebruik gemaakt. Binnenkort zal dan ook of circa 4000 van de bij deze dienst gemobiliseerden naar huis gaan. Hun diensten zullen worden waargenomen door motorrijders, welke ge- recruteerd worden uit bij den troep aanwe zige krachten. Amsterdamsche BankRobaver. De Amsterdamsche Bank n.v. en de Rot- terdamsche Bankvereeniging n.v. hebben besloten, het in Juli ter kennis gebrachte voornemen tot samenwerking, onder de ge wijzigde omstandigheden, niet uit te voe ren. medebrengen van ziekten, die in h u n land inheemsch zijn. Met het oog op de tegenwoordige tijds omstandigheden voelt het hoofdbestuur van de Nederlandsche Mij. tot bevordering varj de geneeskunst zich verplicht de Neder landsche bevolking dringend aan te raden kinderen beneden den leeftijd van twee jaar te doen inenten tegen de pokken. Sedert jaren is de verplichte inenting voo> schoolkinderen, in Nederland opgeheven. De beveiliging tegen de pokken, welke een zeer besmettelijke en tevens zeer gevaarlijke ziekte is, is daardoor zeer gering. Een enkel geval kan een zeer ernstige epidemie veroorzaken en daarmede de aan leiding worden tot den dood of de vermin king van duizenden. Inenting beneden den leeftijd van twee jaar sluit het optreden van ongewenschte verwikkelingen practisch zoo goed als zeker uit. Omtrent het inenten van oudere kin deren en van volwassenen winne men den raad in van zijn huisdokter. Moderne Middenstandsbond dringt aan op distributie. Het hoofdbestuur van den Ned. moder nen Middenstandsbond heeft een adres ge richt tot den ministerraad, waarin wordt aangedrongen op onmiddellijke invoering van de distributie. Door het uitblijven van bepaalde beslis singen van de regeering, aldus het adres, en door allerlei maatregelen van fabrikanten en grossiers is voor den distribueerden mid denstand een zeer onbevredigende toestand ontstaan, waarvan ook de werkloozen en de laagst bezoldigden de dupe dreigen te worden. Door het uitblijven van de meest eerlijke verdeelingsmethode, nl. de distribu tie, koopt een deel van het publiek in een angstpsychose, uit vrees voor naderena tekort, wat het koopen kan. Dit heeft ook onafwendbaar prijsstijging ten gevolge ge had. Deze angstpsychose kan naar het oor deel van adressant alleen geremd worden door onmiddellijk distributie van alle levensbehoeften, tegen door de regeering In overleg met het bedrijfsleven vastgestelde prijzen en inhoudsopgaven. Jlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllliu MM 37 dooden bij mijnramp te St. Etienne. Bij een mijnramp, die zich Zaterdagmid dag in een mijnschacht midden in St. Etien ne (Frankrijk) ten gevolge van een mijn- gas-explosie heeft afgespeeld, zijn, naar Havas meldt, 37 personen omgekomen en velen gewond. De explosie, die ook aard verschuivingen teweeg gebracht heeft, ge schiedde tijdens het aflossen van een ploeg arbeiders, waarvan vele door de explosie tegen den grond geworpen werden. De explosie zou, naar vermoedt, kortsluiting ontstaan zijn. Treinramp te Berlijn. Op het Berlijnsche station Gesundbrun- nen heeft een spoorwegongeluk plaats ge had, waarbij, naar men vreest, twintig personen omgekomen zijn. Het juiste aantal dooden en gewonden staat nog niet vast. Omtrent de omstandigheden van dat on geluk meldt het D.N.B., dat in het station Gesundbrunnen een D-trein, die op weg was naar Sassnitz, ingereden is op een per sonentrein, die in de richting St. Argard reed. De laatste wagon van den personen trein is gedeeltelijk ineengedrukt en in --- ----- brand gevlogen, de voorlaatste wagon wern wezen (ylektyphus). Onverwacht en plotse- 1 lichter beschadigd. Het onbeschadigde deel Ivan den trein heeft de reis kunnen voort- EÏIIIIIIlllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllin I ver over onze grenzen komen en de kiemen l zetten. 1 de ven scW*

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1