Een Bril I Sneeker Wareiifmis I SCHEMERLAMPJES I voor petroleum HOFSTEDE en U is verzekerd van 1ste klas werk Grootzand 18 Fa. fiez. SINNEMA I I I RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. Of betere glazen in bestaande Bril Losse kapjes pracht sorteerinp HM Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Abonnements- en Advertentieblad No. 5 Uitgave: KIEZEBRINK Co. Bureau: KLEINZAND 5-7 - Telef. 2200 SNEER (Nadruk verboden). uiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiniiu Sneek Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 Sneck, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Ooënga, Heeg, Hommcrt», JutriJp, Idzega, Indijk, Loënga, Nljhulzum, Nljland, Offln- gawier, Oosthem, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandflrden, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tlrns, Tjalhulzitm, Westhem, Blauwhuis, JVolsuin, Woudsend, Osingahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oudemirdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- suin, Roodhuis, Balk, WIjckel, Langweer, Bozum enz. Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. -ekomen, waarmee de ar- uit Sneek en Visser al- lebben ingelegd. Tal van Bij een poging op den reeds in beweging zijnden trein te Eindhoven te springen, is de 27-jarige J. van Loon uit Helmond gestrui keld. Beide voeten werden hem afgereden. van ieder land, dat In den etrokken. nimii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiin NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws, en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. ►gelijk gewoon, door te la ds ook het Nut zal doen. Het Is in deze tijden niet wensShelijk dat 6e I le BLAD of voor electra naar Woensdag 18 October 1939 65e Jaargang S. S. 8. Méér dan in normale tijden Spreekt het kleine woordje: nood, Voor zoo vele medeburgers Zijn de zorgen nog vergroot Hebt U kleeding, schoeisel, dekking, Dat U overbodig is? D^nkt dan óók eens hoe datzèlfde Bij een hnder noodig is! Méér dan in normale tijden Wordt er titans om hulp gevraagd; Logisch, dat men méér dan andersl Ook elkanders lasten draagt. Morgen zal men „pakjes-rijden", Ligt het Uwe ook al klaar Wat Vergeten Doet het vlug nog, Want zoo helpen wij elkaar 1 Morgen S.S.S.-pak-actie, Die door U w pak béter ^palct” Weet U wel hoe diep de winter In de smalle beurzen hakt Sneekers: laat het niet ontbreken Aan een sympathiek gebaar: Legt zooveel als U kunt missen Voor de minbedeelden klaar. S'.aat in abnormale tijden. Abnormaal-stcrk op do bresI Dank uit naam van d’onbekenden, Dank uit naam van S.S.S.I PHILIA. De cursus v. d. Kieft over economische ordening werd bijgewoond door 43 per sonen, waaronder 11 niet-leden. De heer J. Noorman bracht verslag uit over het clubwerk, welk verslag evenals het jaarverslag van den secretaris werd goedgekeurd. De inkomsten van het clubwerk bedroe gen £312.791/2, de uitgaven f311.68, ba tig saldo f1.ni/2 (vorig jaar f 4.991/2). De kas-commissie rapporteerde bij mon de van den heer C. Smit dat de adminis tratie van den penningmeester in orde was bevonden, en dat het effectenbezit gecon troleerd was. De penningmeester, de heer ir. A. Wi v. d. Poel, bracht hierna zijn verslag uit. De ontvangsten bedroegen f1217.64, de uitgaven f1296.35, nadeelig saldo f78.71. Ook dit verslag werd goedgekeurd en den penningmeester met dank voor zijn beheer décharge verleend. De penningmeester wees hierna nogop het beteekenende ledenverlies, en wekte op tot het winnen van nieuwe leden. De voorzitter onderstreepte deze woorden, waarbij hij wees op de wenschelijkheid al les zooveel mogelijk gewoon door te la ten gaan, zooa' r- - men direct voor allerlei nuttige vereënigin- gen bedankt. De Voorzitter deelde mede dat voor het clubwerk groote moeilijkheden zijn gere zen. Daar de voormalige huishoudschool gebruikt moet worden voor de school voor B.O. en de gemeente ook geen andere lo kaliteiten beschikbaar heeft, moet nl. ge tracht worden andere geschikte lokalitei ten te vinden, Het bestuur is in deze rich ting werkzaam; daar het zeer gewenscht is dat dit werk wordt voortgezet. Reeds heb ben zich weer 12 leiders en leidsters op gegeven. Besloten werd voor het clubwerk een memoriepost op de begroeting te plaat sen. Na de rondvraag volgde sluiting. Candldaatstelling voor het Kiescollege Ned. Herv. Kerk. Gistermiddag werden bij den voorzitter van den Kerkeraad der Ned. Herv. Gemeente alhier voor de verkiezing van Gemachtigden voor het Kiescollege, de volgende candida- tenlijsten ingeleverd: Voor lijst A (rechtzinnig); voor 4 jaar: Sj. v. d. Brug, B. J. Deesker, U. Groeneveld, J. van Hout, T. de Jong, H. Koerten Jr., B. Leeman, H. Meinen, R. Nijhult en G. Rol- lema. Voor 3 jaar: J. de Kok en P. L. Visser. Voor 1 jaar: Joh. van Akkeren en C. Doe- vendans. Voor lijst B (vrijzinnig): voor 4 jaar: T. Boomsma, S. Feenstra, A. OeertsmaWier sma, F. W. C. de Haas, Sj. Jelgersma, B. Jonkmans, P. KarstenSchilstra, A. Molen maker, J. Oosten en A. PostmaWiersma. Voor 3 jaar: A. Schurer Azn., Th. Stall- mann. Voor 1 jaar: Hinke Stienstra en G. Vro lijk. De stemming is bepaald op 6 Nov. a.s. Geslaagd voor de acte wiskunde 1. 0. de heer J. Doorenbos alhier. Tot schoonmaker van het gemeentelijk gymnastieklokaal aan de Westersingel is benoemd de heer Oabe de Jong te Sneek. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het bureau van politie, Martiniplein, en aldaar te bevragen op alle werkdagen, de navolgende voorwer pen als gevonden gedeponeerd op 1346 October: Roode slipover Rijks Distribu tiekaart Paar blauwe dameshandschoe- nen Rijwielbelastingmerk in etui ten name 'Van O. Sijtsma Distributiekaart ten behoeve van petroleum Mantelcein- tuur Grijze dameshandschoen Glacé dameshandschoen Dameshandschoen Eenige rijwielen. Aanwezig en te bevragen bij de na volgende ingezetenen, onderstaande voor werpen, als gevonden aangegeven op 1316 October: Boodschappentasch, IJ. Wielinga, Oude Koemarkt 10; Leeren hee- renhandschoen, J. Brandsma, Looxmastraat 8; Boodschappentasch, J, Jehnersma, 3e Ziomerrakbuurt 20; Regenkapje, P. Rien- stra, Bourbonstraat 12; Zakmes, L. Dijk stra, 2e Boschdwarsstraat 12; Polshorloge, M. Ferwerda, Napjusstraat 15; Blauwe ceintuur, B. Wagenmakers, Will, de Zwij- gerstraat 16; Haas, W. Muurling te O“ penhuizen; Beursje met kleine inh.. Mulder, 2e Oosterkade 30; ZÜv. vleesch- vork, Directeur Gem. Reiniging; Jongens- polshorloge, Visser, 3e N. Seifhelpstr. 5; Blauwe vulpen, S. Dijkstra, Lemmerweg 50; Poesje (zwart met wit), Dieren-Asyl, Korte Vreugde; 'Ceintuur met gesp, P. Swart, Emmastraat 23. Kerknieuws. Jubileum Ds. J. H. van Riemsdijk, Naar de L. Ct. verneemt hoopt ds. J. H. van Riemsdijk, Doopsgezind predikant bij de Doopsgezinde gemeente IJtens-Baard, op 25 October a.s. zijn vijf-en-twintig-jarig ambtsjubileum te herdenken. Ds. van Riemsdijk diende voordien de ge meenten Ternaard en Surhuisterveen en sinds 1930 is hij verbonden aan de gecombi neerde gemeente IJtens-Baard. MANTGUM. Zaterdagmiddag heeft de door verschillende autoriteiten bijgewoon de officieele inwijding: plaats gehad van het nieuwe gemeentehuis van Baarderadeel. De burgemeester, mr. W’. Hoekstra, memo- I reerde in zijn openingswoord dat het vorige Een aanslag. In een kleermakerij aan de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam heeft Zondagmor gen de 25-jarige kleermaker S. zijn patroon de heer Mol, die nog te bed lag, met bijl slagen zwaar gewond. De dader is voort vluchtig. EEN SMOKKELDRAMA. Gisternacht is het onder de gemeente Budel tot een treffen gekomen tusschen po litic en Btroojicrs. Hierbij werd de 35- jarige v, d. H. uit Budel door een weerscliot getroffen en vrijwel op gedood. iningswoord mede, _1. Vrolijk, we gens dienst rflet aanwezig kon zijn. De se cretaris, de heer dr. T. V. d. Zee, las de notulen van de vorige vergadering, die on veranderd werden vastgesteld. De Voorzitter deelde mede, dat op 26 October in het Amidtia-Theater het rnid- deleeuwsche tooneelspel „Lanceloet vaq Denemerken” zal worden opgevoerd, ge volgd door een middeleeuwsche klucht. Daar deze avond ook toegankelijk zal zijn voor niet-leden moeten de leden ook 20 cent stedelijke belasting betalen. De Jeugdconcerten zijn nog niet vastge- steld. Zij zullen dit jaar alleen georgani seerd worden als ze geen kosten voor het Departement meebrengen. Daarom is aan de ouders van de leerlingen een circulaire gezonden, waarna aan de hand van de aanmeldingen zal worden uitgemaakt of de concerten door zullen gaan. De te houden lezingen konden ook nog niet worden vastgesteld. De heer R. Posthumus bracht verslag uit van de Algemeene Vergadering, de heer E. Smit van de Districtsvergadering, waar voor hun door den voorzitter dank werd gebracht. De Secretaris bracht het jaarverslag uit, waaraan het volgende is ontleend. Het ledental bedroeg op 1 Juli 1938 200 leden en 1 begunstiger, op 30 Juni 1939 192 leden en 1 begunstiger. Aan het clubwerk werd deelgenomen door 12 meisjesclubs en 13 jongensclubs. Later kwam er nog 1 jongensclub bij. Het aantal deelnemers bedroeg 193, waaraan 13 dames en 14 heeren leiding gaven. De collecte voof de Joodsche vluchtelin gen bracht f 407.47 op, na Nijkerk het hoogste in het land. Er werden 2 jeugdconcerten gegeven voor resp. 263 en 262 leerlingen en resp. 18 en 53 ouderen. Sto omwasscherlj - SNEEK - TELEFOON 2-Ö-7-8 niiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiin k SP»»’ C HET VIERDE FRONT. I. Vrijwillige burgerlijke dienst. Er is niets op dit ondermaansche, dat blijft zooals het geweest is. Alles is aan veranderingen onderhevig. Op dezen regei is de oorlog niet de bevestigende uitzonde ring. Integendeel, de Krijgsgeschiedenis toont op iedere bladzijde aan, hoe de voort schrijdende ontwikkeling en ontdekking zich ook in de wijze, waarop oorlog gevoeru wordt, sterk kon doen gelden. Lang liggen de tijden achter ons, dat de ridders met hun onderzaten ten krijg togen. Hoe waren zij uitgerust? Wat voor strijd middelen stonden hun ten dienst? Nu gaan de aanvoerders met legercorpsen ten strijde in geheel andere uitrusting en met totaal andere strijdmiddelen. Vroeger had men twee fronten, waarop gestreden kon worden: te land en te water. Onze vaderlandsche geschiedenis heeft ons geleerd, dat ons volk in oude dagen onver schrokken strijders geweest zijn. Speciaal menige zeeslag getuigt daarvan en onze zeehelden zijn zoo talrijk, dat in onze groote steden in bepaalde wijken straat bij straat naar een zeeheld genoemd kan worden. Zoo- velen zijn er. In den wereldoorlog 19141918 is daar nog een front bijgekomen: het front in de lucht. Sedert echter is de luchtvaart met reuzenschreden vooruitgegaan en deze voor uitgang wordt gedemonstreerd In de vreeze, die alom gevoeld wordt voor de verschrik kingen, welke vanuit dit nleuwe-derde-front de menschen bedreigen. De Illustraties van de verwoestingen, aangericht door de luchtbombardementen te Warschau, zeggen sprekender dan welk be toog dan ook, dat deze verschrikkingen erger nog zijn dan de stoutste vermoedens doen verwachten. En van deze aanvallen uit de lucht is ook de burgerbevolking het slachtoffer. Men dient dit goed te begrijpen. Want het betee- kent dit: Het is niet meer zoo: dat ergens in de verte gestreden wordt in het vijande lijke of in het eigen land, maar het is zoo geworden: dat ieder land, dat in oorlog komt, geheel oorlogsterrein worden kan. Dat heeft het derde front, dat In de lucht, be werkstelligd. Het derde front schiep meteen het vierde: de bevolking krijg wordt bi Nog andere gevaren dan die uit de lucht bedreigen dit 4e front: de gevolgen eener blokkade, de afsnijding van voedseltoevoer, kunnen zulke afmetingen aannemen, dat het front achter de troepen ineenstort. Dat was de ervaring in Duitschland In 1918. Het verschrikkelijke Is, dat het vierde front geen strijdmiddelen ter beschikking heeft om offensief op te treden. Zijn hou ding is een zuiver defensieve. Wat de prac- tisene strijdmiddelen betreft, blijkt dit al uit den naam „afweergeschut." Er is echter geen wezen op aarde, dat niet op de een of andere manier zich verdedi gen kan. Zoo ook de burgerij het vierde front In oorlogstijd. En het is zeer noo dig, dat het op zelfverdediging bedacht If want dit vierde front is van de grootste beteekenis voor de drie andere fronten, welke geroepen zijn gewapenderhand hc vaderland te verdedigen. Echter en dit is een zeer mooie kant aan de werkzaamheid van het vierde froni het behoeft niet te wachten, totdat in derdaad de nood aan den man gekomen i maar het kan nu reeds de handen uit de mouwen steken. Derhalve werd het nu reeds gemobiliseerd, wordt de burgerij, dr niet het offer van gemobiliseerd te worde- hoeft te brengen, nu reeds georganiseerd i den „Vrijwilligen Burgerlijken Dienst daartoe door de regeering in het leven ge roepen en gesteld onder een speciale regeerings-commissaris. Over dezen dienst en haar organisaf vertelt een en ander een volgend artikeltje. HET NUT. Gisteravond hield het Departement Sneek: van de Maatschappij tot Nut van ’t Algemeen zijn huishoudelijke ledenverga dering in de bestuurskamer van de Open bare Leeszaal en Bibliotheek. De Voorzitter, de heer F. W, |G. de Haas, deelde in zijn openingsv dat het bestuurslid, de heer H. VRAAGT INLICHTINGEN. ERNSTIG ONGELUK BIJ DRONRIJP'. Onder Dronrijp is door het slippen van een auto het negenjarig meisje D'. Siderius aangereden en gedood. Ook een volgende auto slipte door de gladheid van de weg en reed 1 Beide wagens werden vernield, geen per soonlijke ongelukken. Firma IJME BAKKER Steeds vrij entrée gemeentehuis slechts dertig jaar dienst heeft gedaan en als gevolg van een niet deugdelijke samenstelling der gebruikte specie moest worden afgebroken. Dank zij mede den financieelen steun uit het Werk fonds is thans een soiled en modern raad huis tot stand ge chitecten Goodijk hier, alle eer h sprekers hebben hierna het woord gevoerd. Door wethouder Reinalda is namen» den raad een nieuwe voorzittershamer met in scriptie aangeboden. Namens de burgerij zijn door notaris Nijdam uit Jorwerd aan- 5 Op1* geboden 16 gebrandschilderue ramen in A. de raadzaal. Burgemeester Hoekstra heeft ten gebrulke in de raadzaal aangeboden een inktstel en een aantal tinnen p.schbak- ken. UW BUITENLANDSE VERWANTEN en vrienden verlangen er al weer naar met Kerstmis een mooie Nederlandse kalender te ontvangen. Wij hebben die voor U in voor raad. Koopt nul Boek- en Vulpenhandel G. v. d. PIJPEKAMP, Kleinzand 2. P.S. Denkt U er wel aan, dat U uit onze Bibliotheek steeds mooie boeken kunt lezen. 6000 delen. Bij het spelen voor de deur van d ouderlijke woning kwam het 2-jarig ziumt, van de familie v. d. L. te Heeswijk (N.L.1 zoo ongelukkig te vallen, dat het spued.u daarna is overleden. Door den storm zijn Zaterdagavond te Nieuwe Compagnie onder Hoogezand dr.e muren van een in aanbouw zijnde loods omgewaaid, de werkman v. Bruggen we: gewond. Bovendien viel een deel van een muur op zijn woning, waarvan een zijmuu: werd ingedrukt. 3 kinderen werden daar bij licht gewond. DE „SLACHTER" VAN CLEVELAND. Te Cleveland (Ver. Staten) is sinds ja ren $en geheimzinnige moordenaar doende die, na zijn slachtoffers te hebben omge bracht, de lijken min of meer deskundig” verminkt achterlaat. Thans is in een moe ras, niet ver van Newcastle (P'ennsyJva- nië) weer zoo'n gemutileerde doode ge vonden. In hetzelfde moeras had men de laatste tien jaar reeds zes zulke geschon den lijken gevonden. Geen dier moordmys teries was nog ooit opgehelderd. De ano nieme dader draagt in den volksmond den naa|m van „slachter". VERDRONKEN. Twee kanovaarders uit den Helder, ze kere Plasmeijer en Rottier, de laatste een onderwijzer, worden vermist. Hun kano is bij de liaven drijvende gevonden, men neemt aan, dat zij verdronken zijn. Te Heemstede is de weduwe V. door de duisternis misleid, te water geraakt en verdronken, te Puiflijk geschiedde hetzelfde met mej. v. L.de V. Ongelukken. Zaterdagavond omstreeks half 8 is het echtpaar Hoefakker, wonende in de Wat- tierstraat, op de Mathenesserlaan bij het Heemraadsplein te Rotterdam door een auto aangereden. De 65-jarige man werd op slag gedood, zijn eveneens 65-jarige vrouw werd zeer zwaar gewond aan het hoofd en brak een been. Zij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen en later overleden. Zaterdagavond is te Haarlem de 69-jarige mej. K. uit Utrecht, die tijdelijk te Haarlem verbleef, bij het oversteken van den rijks- straatweg in Noord tegen een voorbijko menden vrachtauto opgeloopen. Zij kreeg een schedelbreuk en werd in hoogst ernsti- gen toestand naar de Mariastichting over gebracht. Hier is zij eenigen tijd later over leden. Het ongeluk is vejmoedelijk aan eigen onvoorzichtigheid te wijten. De distributie van suiker. De minister van oeconomische zaken deelt mee, dat op bon no. 1 van de rijksdistri- butiekaart met ingang van gisteren, Maan dag, suiker kan worden betrokken. Deze bon is uitsluitend geldig in de periode van 16 tot en met 29 October en geeft recht op het koopen van '/2 K.G. suiker. Bij brand zuurstofcylinder ontploft In de werkplaatsen van de Rotterdamsche gem. technische dienst aan de Scheepsbou- werstraat is Zondagavond brand uitgebro ken. Daarbij is een aantal zuurstofcylinders ontploft, twee passeerende vrouwen werden door metaal getroffen en moesten deerlijk gewond naar ’t ziekenhuis vervoerd worden. RIJKSMIDDELEN. De Rijksmiddelen hebben, wat de niet- directe belastingen aangaat, in Septem ber f 37.816.200 opgebracht, of slechts f 368.200 minder dan verleden jaar. In de eerste drie kwartalen was de opbrengst f 349.214.000 of f 18.657.500 meer. DE KOSTEN VAN ONZE MOBILISATIE. De regeering heeft een' buitengewoon crediet van 100 millioen gulden voor dé defensie aangevraagd. Het eerste crediet van 100 millioen in September 1938 toe gestaan is bijna verbruikt. DE SPOOR WEG WERKEN TE AMSTERDAM VOLTOOID. In de nacht van Zaterdag op Zondag is het Weesperpoortstation gesloten en Zon dagmorgen liet Amstelstation in gebruik genomen. ZIJN ECHTGENOOTE DOODGESCHOTEN. Gisteren is door de rechtbank te Maas tricht de zaak behandeld tegen den eige naar van het kasteel Vaeshartelt R., die op Zondag 11 Juni zijn echtgenoote heeft doodgeschoten. De easch was vijf jaar ge vangenisstraf. Welk een gevaarlijk speelgoed pijl en boog zijn, is Zondag weer te Oss bewezen, toen een kind een ander in het oog raakte. In de Teugenaarsstraat vermaakte een troepje kinderen zich met pijl en boog, Ge- ruimen tijd ging het goed, totdat de tien jarige H. het zesjarig zoontje van de familie M. Brandts onder schot nam. Het schijnt, dat het gespannen koord plotseling aan de hand van H. ontglipt is. De pijl trof den kleinen jongen in het rechteroog. Aanvan kelijk werd het kind naar het St. Anna- ziekenhuis gebracht, doch de dokter achtte overbrenging naar het Ooglijdersgesticht te Nijmegen noodzakelijk; het kind zal het oog moeten missen. Te Klimmen is de 55-jarige v. d. B. uit Heerlen, die met zijn fiets een helling af reed, tegen een militair gereden, v. d. B. viel en werd gedood, de militair gewond. Op een onbewaakte overweg bij' Amers- nog weer een andere auto aan. foort zijn 2 militairen uit Zwolle en Utrecht, die op een motorfiets zaten, door I een trein gegrepen en gedood. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK □iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu r - E S zz M MMS ■M M BM ■M M NIEUWE SNEEKER COURANT to* de - VS» I tsrt ol'i 4** U d»cht Immsri, dat u nog bast vóór dia andar* auto hat kruispunt kon passaeranl - Maar langs dan wag moat u dat nlat „dan kan", u wsat 't takar waianl

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1