PARAPLUIES WANDELSTOKKEN Sneekei' Warenhuis REUMATIEK I Bezint eer ge begint I Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Abonnements- en Advertentieblad Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 le BLAD DE R VAN prachtig U langs RECLAME KOLOM. fDRAISi NIEUWSTIJDINGEN. (Nadruk verboden). ^Illlllllllllllllllllllllllüllllllllllllllllllllllllllliu echter voor dit bezwaar niet uit den weg 3 -Q (Vaam nironfr aio will ntat Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. iti de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Sneek, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Goënga, Heeg, Hommerts, Jutrijp, Idzega, Indijk, Loënga, Nijhuizum, Nijland, Offln- gawler, Oosthem, Oppenhuizen, Ultwellln- gerga, Oudega (W.), Sandflrden, Scharne- giiutuin, Smallebrugge, Tlrns, Tjalhulzum, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Osingahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oiidemirdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wljckel, Langweer, Bozum enz. s Stróp voor Ansje, Jansje,, Toosje, Corry, Coba, Ger en, Trees, Stróp voor Karel, Krelis, Gerrit, Willem, Joop, Jan, Koen en Kees. Plannen vallten er in duigen Door dit onverwacht bericht: Ieder trouwplan wordt gewogen Op z’n geldclijk gewicht Amoureuze luchtkasteelen Komen niet meer tot hun recht, Nu de kostwinnersvergoeding Niet h 11 ij d wordt toegezegd, 't Ging ook wel wat tè voorspoedig Met die vlugge trouwerij1, Men ging uit van de gedachte: Vader Staat staat ons wel bijl Daarom jongelui bedènkt U Voor U ten stadhuize gaat Heeft het bootje zee gekozen, Dèndan bent U al te laat Het bericht roept U: AttentieI Weest vooral niet tè gezwind! Doet geen overhaaste stappen, Mensch bezint eer ge begint 1 Ansje, Jansje, Toosje, Corry, Gerrit, Willem, Joop en Jan: Overweegt éérst met z’n beidjes Of de schoorsteen rooken kan.,.1 PH ILIA. Firma IJME BAKKER Steeds vrij entrée .•vanWKENWGS:! No. 6 Zaterdag 21 October 1939 56e Jaargang 2 NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. ten spoedigste de gelegenheid te scheppen tot het onderling dragen van eventueele oorlogsschade. Hiertoe is een commissie benoemd, die belast is met het verrichten der voorberei dende werkzaamheden en met het uitwer ken der technische details. Pas opEr is een R In de maand Trouwen geeft niet altijd recht op kostwinnersvergoeding; alleen dèn kan men in aanmerking ko- men, wanneer da gezinsinkomsten door het vertrek van den gemobi liseerde onvoldoende voor onder houd van de echtgenoote zijn. een vroegeren ambtenaar van de G.T.M. in dienst te kunnen nemen om het personeel te instrueeren. Zoodoende zullen ook de. kinderziekten die zich bijl het in gebruik nemen van ander materiaal altijd voor doen, spoedig zijn overwonnen en daarna hopen we van het gebruik van deze wagens ook op dit traject niets dan goeds. Burgemeester Praamsma van Bols- ward, sprekend namens alle aanwezigen, zeide dat de betrokken gemeentebesturen, inzonderheid de commissie van vijf al jaren lang prettig met de directie der N.T.M. hebben samengewerkt. Door die samenwer king slaagde men er o.a. in te voorkomen dat de N.T.M. opgeheven werd. Of dat foed gezien is zal eerst later kunnen blij- een, want we leven bij de dag. Doch wel staat vast dat dank zij deze directie en de goede samenwerking met de commissie van vijf, de dienst ook tijdens de mobilisa tie tot nog toe volkomen is gehandhaafd. Spr. hoopt dat het met het nieuwe ma teriaal nu nog beter zal gaan, waardoor heer Breuning, directeur der maatschappij', even nader op deze aanvulling van het wagenpark inging. Een aanvulli gen® J komen. De directie was tevens zoo gelukkig w sTuAK-PRUJ57Öct~, Rheumatiek in de luchtGevoelige men schen merken dat dadelijk. De minste wij ziging in het weer meldt zich bij' voorbaat door zangerige pijn, door stramheid en kramp in de ledematen. Neem Uw maatre gelen. Neem Kruschen Salts I Maar bijtijds, bij vóórbaat. De aansporende werking van Kruschen Salts op Uw organen, zuivert op natuurlijke wijze Uw bloed van alle over daad aan pijnverwekkende zuren, omdat lever, nieren en ingewanden weer worden teruggebracht op hunne volledige jeugdige kracht. Naarmate de overtollige zuren ver wijderd worden, stroomt zuiverder bloed door Uw aderen en ge kunt weer leven, vrij van ongemak en pijn L. V. te Rotterdam schrijft: Met deze wil ik U mijn waardeering be tuigen voor Kruschen Salts, daar ik al lan gen tyd lijdende was aan Ischias en niets afdoende hielp, totdat ik aan Kruschen Salts begonnen ben en daarmee resultaat heb behaald. Zoo wil ik deze weg alle lof toeroepen voor Kruschen Salts. In de hoop, dat er nog velen baat biji mogen vinden, dank ik U. Ook gij zult bij Kruschen Salts baat vinden; ook gij zult bij een regelmatig ge bruik de weldadige invloed ondervinden van de beroemde dagelijksche doisis, Ver krijgbaar bij apothekers en drogisten h fo.40, fo.75 en fi.60 (extra groot pak). Fabrikanten: E. Griffiths Hughes Ltd.. Manchester (Engeland). Opgericht 1756. MILITAIREN VERKOCHTEN UIT DE MENAGE. Sinds eenige weken was bij' de militaire politie in oosteiyk Noord-Brabant het ver moe den gerezen, dat op vriji uitgebreide schaal onregelmatigheden werden gepleegd door militairen, die bij de voedselvoorzie ning waren betrokken. Een nauwkeurig om derzoek werd ingesteld waarbij' medewer king werd verleend door de gemeentepolitie van Oss. Dit onderzoek heeft er toe geleid dat thans acht militairen, een sergeant-menage- meester en zeven koks en bijkoks zijn gearresteerd en in verzekerde bewaring COMMISSIE VOOR HET ZUIDERZEE- FONDS IN DE CLASSIS SNEEK. In het Gebouw voor Chr. Belangen alhier werd Woensdagavond een vergade ring gehouden, uitgeschreven door de com missie voor het Zuiderzeefonds in de clas sis Sneek der Ned. Herv. Kerk, ter be spreking van de vraag of men zou mee doen aan de collecten voor kerkstichting in de N.O. polder en behandeling van eventueele bezwaren daartegen. De. Langman van Hommerts, voorzitter der commissie, opende de vergadering met het laten zingen van Psalm' 89 1, het le zen van eenige gedeelten uit Psalm 123 en 127 en gebed. Spr. heette vervolgens de aanwezigen hartelijk welkom, en gaf uiting aan zijn blijdschap, dat zoovele kerkeraden afgevaardigden hadden gezonden, wat bo ven de verwachting der commissie uitgaat, De vraag, die ons samenbrengt, is niet al lereerst een vaat de richtingkwestie, maar van de kerk' van Jezus Christus. De aan leiding 'tot deze bijeenkomst is bekend. Er zijn ernstige bezwaren gerezen tegen de gang van zaken in de Wieringermeerpol- der; de commissie wil deze bezwaren niet onder zich houden, maar stelt zich voor, ze nu eerlijk en openhartig met elkander te bespreken. De droogmaking van de Zuiderzee is in een vergevorderd stadium’. Door deze drooglegging zal een totaal' van 224000 H.A. land worden gewonnen, tezamen on dergebracht in vier polders. De kleinste dezer polders, de Wieringermeerpolder, met 24000 "H.A., is gereed. De tweede, de Noord-Oostpolder, is in een vergevorderd stadium; deze zal twee maal zoo groot zijn als de Wieringermeerpolder. In deze polder zullen 6 dorpen verrijzen, elk op een af stand van 5 K.M. van elkaar verwijderd. Men rekent in 1941 gereed te zijn met de inpoldering; dan wordt begonnen met de bou.w der dorpen, die in 1945 voltooid zullen zijn. In totaal zal op een bevolking van '50000 zielen worden gerekend. De menschen, die daar komen wonep, zullen in de nieuwe streken eerst heel1 wat moeten missen. In hun tegenwoordige woonplaatsen staat de kerk nog altijd in het midden. In de nieuwe dorpen is niets van wat hen lief was te vinden, terwijl zij toch dezelfde nooden en behoeften hebben als voorheen. Daarom moeten de kerken uit het oude land zorg dragen, dat in het nieuwe kerken kunnen worden gebouwd. de directie haar doel, de mij. in stand te houden en zoo goed mogehjk dienstbaar te maken aan de belangen van ook deze streek zal bereiken. Moge op deze wijlze de nieuwe aanwinst bijdragen tot de bloei van het bedrijf. Sneek was in het gezelschap vertegen woordigd door burgemeester Poppinga, se cretaris Rasterhoff, wethouder de Jong en een aantal bestuursleden van V.V.V. SNIP EN SNAP IN ,,’N BEETJE VAN DIT 'N BEETJE VAN DAT”. René Sleeswijkfe Nederlandsche Revue bracht hier Dinsdagavond voor een groot publiek in Amicitia Willy Walden en Piet Muyselaar met hun makkers onder boven staande titel. Met ,,’n Beetje van Dit 'n Beetje van Dat," was het gegevene ook vol komen getypeerd, want er werd een serie geheel van elkaar losstaande scènes enz. geboden. Vele daarvan waren voortreffe lijk, waarbij we zoowel denken aan het optreden van bovengenoemd tweetal ar- tisten als juffrouw Snip en juffrouw Snap, als aan eenige door hen ten tooneele ge brachte schetsen. Jean du Bela's zang ge noot een enthousiaste ontvangst bij1 het pu bliek, fraai was de acrobatiek van the four Union Jack's, als danstroep trad weer het Ludowsky ballet op, hier welbekend en gewaardeerd door zijn verzorgde werk, Pim de la Fuente voerde de band van 10 man aan pittig werd er gespeeld. DE LAATSTE DAGEN VAN EEN EILAND. Men schrijft ons: Do Ned. Christ. Filmcentrale, die sinds 1934 als stichting, van een 15-tal groote Christelijke organisaties reeds meer dan 1000 filmvoorstellingen voor het Christ, vereenjgingsleven verzorgde, hoeft den laat- sten tijd nieuwe wegen betreden. Dit was mogeUjk, doordat de heer G. B. H. Nle- stadt, als directeur optrad. Onder zijn lei ding is vervaardigd de groote geluidsfilm' „De laatste dagen van een eiland" naar de roman „Aan dood wa'ter" van K. Nor el, waarin de drooglegging van de Zuiderzee wordt weergegeven in de lotgevallen van een Urker familie. Natuurlijk kon niet dat heele boeit in beeld worden gebracht. Belangryke ge deelten moesten geheel ter zijde gelaten worden. Maar men heeft er naar gestreefd om het essentieele te behoudien. Dat essen tieele was eensdeels de schildering van het Leven der Urker 1 in de dagen toen hun eiland nog eenzaam midden in de Zuider zee was, van de nooden en moeiten, de ver wachtingen en teleurstellingen, die het doel van Urk geworden zijn in de jaren toen hun see dood water werd en een belangrijk deel van hun vloot van het IJselmeer ge bannen en naar de Noordzee verwezen werd, en van de groote perspectieven, die naar het oordeel van den schrijver van liet boek de droogmaking van den Noord- oostpolder voor het eiland opent. Maar dat essentieele is evenzeer de geschiedenis van In de Wieringermeer heeft men dat inder tijd ook ingezien, waarom de Ned. Herv, Kerk in 1927 onder leiding van prof. Slo- temaker de Bruine in Utrecht de eerste stoot tot deze actie gaf. Er konden drie kerken en een kapel worden gebouwd. Deze behooren alle bij één gemeente. 1 Ja nuari 1938 was deze arbeid beëindigd. De N.O.-polder vroeg toen' de belang stelling. Daar zullen tweemaal zooveel ker ken noodig zijn; er moet dus ook tweemaal zooveel geld binnenkomen. Naar schatting zal men f200.000 noodig hebben; de stij ging der materiaalprijzen zal dit bedrag wel hooger maken. De oude commissie heeft in Utrecht een vergadering gehouden, waar een plan van arbeid is opgemaakt. Ook onze commissie is weer nieuw leven ingeblazen, niet omdat deze arbeid een speciaal Friesch belang is, of dat der Ned. Herv. Kerk, maar omdat wij gehoorzaam moeten zijn aan den Ko- ning der Kerk, Jezus Christus. Er zijn bezwaren gerezen tegen den ar beid der commissie. Men vreest, dat in ver band met de internationale omstandighe den, er van kerkbouw niet veel zal komen. E1 Waar echter de regeering doorgaat, mogen E wij in trouw aan onzen Heiland niet ach- E ter blij ven. Het voornaamste bezwaar is van princi- 3 pieelen aard. Het geld voor de Wieringer- E meer is voor het grootste deel samenge- 3 bracht door de rechtzinnigen, terwijl in die E kerken nu een vrijzinnige prediking wordt E gebracht. Dit bezwaar erkent de commissie, E maar het kan haar niet weerhouden nu 3 weer aan te pakken. Het j.» waar, dat ge- S noemde richtingen als ja en neen tegenover E elkaar staan, en de vraag is g“!~J wanneer men van rechts komt met de merking, dat men wel geld mag offeren, of men dan ook mag weten hoe er straks zal worden beslist. P een verdclcring1 is, weiKc er we woigie ici- den dat de N.T.M. ook dit gebied steeds E j Stoomwasscherij teriaal zal directie en personeel aanmeedi- E 11 Pnw CI1U1U171UIA gen daarvoor ook nog meer hun best te S ffl IjrJZ A I 11 11 doen. Het heeft moeite gekost dit materiaal E csippiz van de G.T.M. te krijgen, een drietal wa- S BNE1SK is nu aanwezig, totaal zullen er 9 3 TELEFOON 2-0-7-3 gesteld, in afwachting van berechting door den Krijgsraad. Bovendien is tegen een aantal burgerpersonen in Oss en omgeving proces-verbaal opgemaakt wegens heling, zoodat ook zij zien voor den strafrechter zullen moeten verantwoorden. Gewoonlijk betreffen de diefstallen slechts kleine partijen levensmiddelen zoo- als koffie, thee, suiker, boonen, aardappe len, margarine en vooral ook vleesch. Maar door het groote aantal personen, dat er bij betrokken was, alsmede door het feit dat de diefstallen zich over geruimen tijd uit strekten, is de totale gestolen hoeveelheid aanzienlijk. Bovendien is komen vast te staan, dat reeds in de eerste dagen van de mobilisatie een groot aantal gevorderde fietsen is ont vreemd. Een van deze rijwielen is bij een bewoner van de Ossche neide teruggevon den; tegen den man is proces-verbaal op gemaakt wegens heling. Onder de acht gearresteerde militairen bevonden zich eenige mannen, die op het station te Oss werden aangetroffen om- zich met verlof te begeven. Bij onderzoek van hun bagage bleken zich daarbij militaire dekens, die zij' mee naar huis wilden no men, te bevinden. Zooals reeds gezegd, is tegen een aantal burgers proces-verbaal opgemaakt wegens heling. Het betreft hier in hoofdzaak menschen, bij wie de mili tairen zonder voeding waren «gekwartierd en die de gestolen levensmiddelen ver be neden de marktprijzen gekocht hadden. Behalve dat zij daardoor reeds konden ver moeden dat de goederen van diefstal af komstig waren, verbiedt het reglement pp den garnizoensdienst nadrukkehjk van mi litairen goederen te knopen. BURGEMEESTER GESCHORST. Men meldt uit Almelo dat de burge meester van Tubbergen is geschorst, voor- loopig voor drie maanden. Er wordt een onderzoek ingesteld naar zijn gedragingen. In sommige kringen was wel reeds bekend, dat er op1 den burgemeester acht werd ge slagen en dat de rijksrecherche reeds eer der met een onderzoek naar zijn gedragin gen bezig is geweest. Er liepen vele ge ruchten over net op bepaalde wijze ge bruik maken van zijn invloed en over zij particuliere leven. voor de N.O.-polder zetten. Van de gelegenheid om1 vragen te stel len, werd door meerderen gebruik ge maakt, welke door den voorzitter werden beantwoord, waarna ds. Caron van Irnsum met dankgebed sloot. Aanwezig’ waren vertegenwoordigers van de gemeenten Sneek, Irnsum, l’arrega,, Balk, Woudsend, Workumi, Ijlst, Hindeloo- pen, Stavoren^ Tjerkwerd, Harich, Oester- wierum, Warns, Sloten, Gaastmeer, Ijs- brechtum; Nijland, Goënga, Heeg, Hom merts, Oudega (H.O.N.), Oudega (W’.) en Nijega (H.O.N.). ANDERE MOTORWAGENS BIJ DE N.T.M. De Ned. Tramweg Mij1, voerde Woens dagmiddag een ook in figuurlijke zin ge wichtige last langs haar lijn Heerenveen Harlingen, bestaande uit een aantal burge meesters, secretarissen, wethouders uit dit door de N.T.M. bediend gebied, bestuur ders van vereenigingen tot bevordering van het vreemdelingenverkeer, directeur en hoofdambtenaren der N.T.M., om van de pers nog maar te zwijgen. De directie van deze dikwijls verguisde, maar ondanks alle moeilijkheden volhardend voortp'loeterende vervoermaatschappij had dit gezelschap uit- genoodigd eens kennis te maken met haar nieuwe aanwinst, de 4 assige motorpassia- gierwagens, vroeger bij de Gooische Tram weg Mij. in gebruik. Wij hebben al menig maal een metamorphose van het materiaal der N.T.M. aanschouwd, steeds werd er iets, en nu ditmaal zelfs veel verbeterd. Beleefde ’s passagiers maag in de oude motorwagens wel eens de ervaringen van eeoi zeereis door de vaak hevige schomme ling, de nu aangeschafte wagens liggen volkomen vast op de rails dank zij het feit dat de no P.K. ruwohemotor voerend is opgehangen en dank zij ook het truck on derstel. De snelheid was zoodanig dat het geheele traject ver binnen de voorgeschre- ven tijd werd afgelegd, de besturing is ge- makkelijk. Zoo heeft dan de nieuwe aan- E winst van de N.T.M. het gezelschap snel 3 en comfortabel naar Harlingen en terug 3 gebracht. Te Bolsward werd in de Wijn- 3 berg de thee gebruikt, het was daar dat de E J, E rwelke 3 een verbetering is, welke er toe moge lei- 3 l117.T.1.1. L E. E beter zal kunnen bedienen, het beter ma- E Onrustige tijdens Onrustige gedachten zijn van nadeellgen Invloed op Uw zenuwen. Kalmeer en sterk ze door Mijnhardt's Zenuw- tabletten. Deze werken zenuwstillend, zenuwsterkend. Buisje 75 ct. Bij Apoth, en Drogisten. Riekelt Post en Mar Meun en van hun beide families. Die film laat deze jongelui zien in hun eenvoudige liefde. Ze laat zien hoe aan hun trouwplannen de bodem1 schijnt, te worden ingeslagen doordat de visscherij vernietigd wordt, en hoe ze toch trouwen tijdens een kortstondige opleving. Maar dan loopt alles tegen. Er is geen werk en geen brood. Riekelt is verbitterd, Hij en andere Urker» ontduiken de ver- bodsbepalingen, ze verzetten zich tegen de zeepolitie. Ze moeten eindelijk hun harde koppen buigen, en Riekelt moet naar de steun. En er daagt geen juitkomst vóór de inpoldering van het IJselmeer voortgang heeft. Dan wordt Riekelt schipper op een modderbak en later wordt hij zelfs schipper op een groote kotter. De füm beeldt een oer-HoUandsch be drijf uit, ze geeft een stuk Christelijk fa milieleven, een Calvinistische volksgemeen schap; de entourage van de zee en het eiland met zijn havens, z’n straatjes en z’n menschen in Urker kleederdracht is zeer schilderachtig; de film is nationaal, omdat ze het groote werk van de droogmaking der Zuiderzee van alle kanten belicht. Deze film, die voor korten tijd haar pre mière te Amsterdam draaide zal op Don derdag 26 Oot. in Geb. v. Chr. Bel. ver toond worden. Het Nationale werk van de droogmaking der Zuiderzee wordt in deze geluidsfilm op suggestieve wijze weergegeven. Het geheel heeft bovendien, door den gekozen verhaalvorm, een spannend ka rakter. Men verzuime niet deze zeer bij zondere film' te gaan zien. MOLEST VERZEKER ING IN FRIESLAND. Maandagmiddag kwamen de afgevaardig den der Friesche Onderlinge Brandwaar borg-Maatschappijen opnieuw bijeen, ter bespreking van de plannen tot het op- nchten eener Friesche Onderlinge Molest- ve rzekering- Maat schappij Verschillende mogelijkheden kwamen hierbij naar voren, welke alle werden over wogen. 't Resultaat der gevoerde besprekingen is geweest, dat met algemeene stemmen in principe werd besloten, voor de bij' de Frie sche Onderlingen verzekerde deelnemers, Adv. in dit blad worden gratis opgenotnen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK igelaten, e Gelijkheid ding nabij. Wij moeten meewerken met alle M 11 4 >4 i waar- zullen de' nieuwe kerken worden ■ten bjj de classis Kampen en ver mei J net de^e- I j weten noe er srraas 3 De commissie meent E te moeten gaan, want als wijl niet mee doen, bestaat de kans> dat er straks geen kerken komen. Deze bezwaren zijn echter niet principieel. Het ergste zou wezen, als wij niet meer geloofden in de toekomst van de Ned. Herv. Kerk. Als wij niet mee werken aan de uitbouw, hebben w^ in feite de kerk losgelaten, en kunnen wij' ook geen verantwoordelijkheid voor de_ kerk in het oude land meer dragen en is de ontbin- krachten 'in de hoop op de uitkomst schijnlnk cEl E E11 aangeslot moedelijk wel rechtzinnig worden. Veel is daar niet van te voorspellen, want als de gemeenten zelfstandig worden, zullen ze zelf moeten bes,lissen’ over de richting. Hoe het ook gaat, wij gelooven in .Jezus Christus als het Hoofd der Kerk; Hij leidt door duisternis en dwaling en daarom’ moe ten wij' mee onze schouders onder dit werk KJ s MM «M NIEUWE SNEEKER COURANT mimi iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin -nlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllln „et 3 forinnl -rnl 1' /s-r» nor cinmjapl: o o ■nim.r'.prll H! uiiiilliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu 1 - toe* Moo« w «to»* óe ..,1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1