PARAPLUIES s s WANDELSTOKKEN Sneeker Warenhuis Fa. 6ez. SINNEMA Anivellingen Opurol I Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel I Abonnements- en Advertentieblad Wi». A .1 LEVERTRAAN-1 No. 8 - sen Ie BLAD GASMASKERS. RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. OFFICIEEL ORGAAN DRAISi e E PUWL bi II s Firma IJME BAKKER Steeds vrij entrée - SNEEK - TELEFOON 2-B-7-3 [s^TACHTVAN SMAAK - PRUS 7Ö ct SMA-vaN-VALKENBÜRG'S-.-] Zaterdag 28 October 1939 58e Jaargzmg SCHOOLGELD'. V°C Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEEK de beroemde gastvrijheid, ondervonden vinden wat aan die harde dagen herinnert, la in er t PHIL IA. (Nadruk verboden). Ullllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ i- i ixt te jp et Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Sneek, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Goënga, Heeg, Hommerts, Jutrijp, Idzega, Indijk, Loënga, Nijhuizum, Nljland, Offln- gawier, Oosthem, Oppenhuizen, Ultwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tirna, Tjalhuizum, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Osingahulzen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oudemirdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawler, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Dee:- sum, Roodhuis, Balk, Wijckel, Langweer, Bozum enz. de voorzit- d. Pij'pekampi, hen ver stand misschien riiet direct meewerkt om van Savoye heeft de Turken ven daarmee i t Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS -In een tijd van technisch kunnen Van den allerhoogsten graad,, „Waar de mensch” - zoo men dat uiitdrukt „Feitelijk voor niets meer staat”, In een tijd met groote gaven Van het menschelijk verstand Lezen we een nieuw berichtje In de Neder landsche krant Burgerij: gaat voor een masker Naar het postkantoor-loket, Eerst wordt U de maat genomen, Dèn een masker opgezet. Maskers tegen gas-aanvallen Door een vijand in de lucht Is het wonder, dat de menschheld In „beschaviingsjaren" zucht Masker tegen gas-aanvallen, Tot bescherming neus en mond Menschen kruipen voor elkander In een kelder, in den grond In een tijd van technisch kunnen Van den* allerhoogsten graad, Dreigt in onbeperkte mate Een den mensch-onteerend kwaad. In een tijd met groote gaven Van het menschelijk verstand, Sticht men (ongeacht de schuldvraag) Een vernietigende brandI Burgerij: gaat voor een masker Naar het posikantoor-loket 't Schaamterood is niet meer zichtbaar, Als het ding is ópgezet1 - be ren l i| il - :1- le VI >k- Len vlX Zf/i ri st n i. e 5- I- 1 ril l s f 5000, K. U. IBiJLfirUUN a*O*«*O aliillillilllliillilliiiiiillliliiiiilHliliiiillliiiiiiin w ■M Rllllii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 over de millioenenstad Budapest met haar vele heilbaden, mooie gebouwen, sportgele- genheden enz. Voor het pohtiediploma van den Algemeenen Nederl. Politiebond slaagde de heer J. Althuisius van hier. Geschaafde Huid, Schrammen en Schrijnende Plekken, Huid wondjes, BB Brand-en Snijwonden, genezen met W\\lk Ooomo 30-60 90 cl. Tube A0 cl WXsjM Bij Apoth. en Drogisten <1 I Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Bureau: KLEINZAND 5-7 - Telef. 2200 lijk, voor anderen niet en voor zich zelf met. Hij wist echter bij ons de studielast op te wekken, en spr. is overtuigd dat al tljtn pud-leerlinge" Kami 'Hoor ZLanlrfan'ar voor zijn. Van di< ’dan hier getuigen, hij was een universeel NIEUWE SNEEKER COURANT TER AAR DE B E STELL IN G S. DE BOER. Woensdagmiddag werd op de Algemee- ne Begraafplaats alhier het stof lelijk over schot ter aarde besteld van den heer S. jle Boer, oud-hoofd van openbare school nr. i en oud-directeur der rijksnormaallessen. In de Menno-zaal, waar het lijk stond opgebaard, hield ds. Mesdag, Doopsgezind predikant alhier, de lijkrede naar aanlei ding van Psalm 103. Hij teekende de grooi- te verdiensten en veelomvattende kennis van den- overledene, die afstraalde op- zoo- velen, -die van zijn onderricht genoten, en memoreerde zijn groote wilskracht, zijn ernst, zijn toewijding aan gezin en taak, naast -de eenvoud, die hem steeds bleef kenmerken. De herinnering aan hem zal bij velen onvergankelijk zijn; dit is een troost. Een langdurig lijden is hem' bespaard gebleven; gelukkig, ook voor hen, die ach terbleven. Het geloof zal ook U in deze droeve uren kracht schenken het leed te dragen. De heer Muller, oud-collega te Arnhem, en vriend van den overledene, schetste in gevoelvolle woorden de groote beteekenis, die zijn vriend voor hem' gehad heeft. Hoog zag hij op 'tegen zijn uitgebreide kennis, maar nog van veel graotere waarde voor hem was zijn trouwe vriendschap, zijn raad, zijn hulp en voorlichting. Trouwe vriend S. dank daarvoor. Rust in vrede. De heer Houwen sprak als naaste buur een woord van afscheid. De -heer Dijkstra, bestuurslid van de Vereeniging van slecht-hoorenden, wees op de groote beteekenis van den 'overledene voor zijn vereeniging, waarvan hij niet al leen een ijverig secretaris, maar oók een Uitmuntend leeraar was 'in liplezen. Namens de velen, die daarvan hadden genoten, bracht hij dank. De heer Schurink wees er op, dat nu binnen enkele weken tijds, hij en vele zijner collega’s voor de 'tweede maal1 voor de droeve noodzakelijkheid stonden, een oud-collega op zijn laatsten tocht te moe ten volgen. De levensweg wordt afgeslo ten op een tijdstip, dat niemand en ge lukkig - kent, maar dat steeds te vroeg komt. En in dit geval zeer in 't bijzonder. Want fle levenstaak van den overledene was, menschelijk gesproken, nog niet vol bracht. Zij-n zorgen hadden nog velen noo- dig. Doch de weg is afgesloten, de weg, de musea bergen uit den aard der zaak nog vele herinneringen, doch daar buiten is er heel weinig. Een uitzondering, maar dan ook een zeer voorname uitzondering moet gemaakt worden ten opzichte van de vele baden, waarvan er vele door de Turken zijn ontdekt en aangelegd, heden pog vindt men daarvan goede voorbeelden, baden die nog steeds gebruikt worden. De Hon- gaarsche bevolking bestaat uit vele rassen, samengehouden in harmonie door de Kroon van St. Stephan, zoo genoemd naar den eersten koning der Hongaren Stephan, die in het jaar 1001 gekroond werd door Paus Sylvester II en die in J038 stierf; aan hem waren de groote feesten, onlangs gevierd, gewijd. Over oorsprong en cultuur van" dit volk van vele rassen kan veel verteld wor den, spr. volstaat met de mededeeling, dat het geen Mongolen zijn, zooals lange ja- ren werd aangenomen, de bekende ar. Vi dos heeft aangetoond dat het Mongololde type slechts 4 5 pet. uitmaakt, de Hon garen zijn afkomstig uit het Peral-gebied, West-Siberië en zijn als een onderdeel te beschouwen van verschillende stammen, Finnen, Wongoelen enz., die her en der trokken, in den Kaukasus huisden om daar na zich te vestigen in de vruchtbare vlakte tusschen Donau en Theiss. Deze periode loopt over eenige eeuwen, van de 4e tot de 9 e eeuw, en van toen af kan men meer bijzonderheden vinden van dit nijvere volk. En het is zeer interessant te lezen over de ontwikkeling door alle eeuwen heen, van tijden van rust en oorlog, van koningen met en zonder karakter. Deze tijd begint eigenlijk met Arpad, de eerste groote aan voerder der Hongaarsche stammen in de negende eeuw, samen een 500.000 zielen tellende; daarna treedt Koning Stephan op als een krachtig vorst met vèr-zienden blik, hij breidde het rijk uit, dat ook daarna nog vorsten kende, die het land hebben groot gemaakt, o.a. Lodewijk De Groote, die eveneens Koning van Fiolen was. De Habsburgers regeerden van 1526 tot 1918, de laatste Koning Karl werd naar Madeira verbannen waar hij in 1919 stierf, in 1921 komt er een Reichsv-erweser, Adm. Nicolaus Horthy, tot heden aan het bewind, waarbij even m herinnering wordt gebracht de bloedige terreur van Bela, Kun in 1920, hetgeen de stoot was voor de bevrykïing. Horthy werd 1 Mei 1921 voor ;qjn leven tot Regent benoemd. Dit is in het zeer kort de geschiedenis van Hongarije, waarvan wij eigenlijk nog veel te weinig af weten. Touris-tisch ge sproken is dit land eveneens nog veel te weinig bekend, en toch zoo de moeite waard. Heel vaak voelt men die O-oster- sche sfeer aan, maar toch weer verbonden met de Westersche cultuur. Niettegenstaan de het verschil in taal, komt men overaj met. Duitsch en Fransch terecht en vooral ons Hollanders ziet men gaarne, Vooral wil spr. de aandacht vestigen- op de stad Budapest met haar heerlijke ligging, bad stad oij uitnemendheid, daarnaast alle ge neugten van een wereldstad biedend, in het hart op een eiland in de Donau het be roemde Margarethen-eiland, dorado van rust en bloemen, véél bloemen, sirene rust, waar men verpoo-zing zoekt en vindt. Daar is ook het grootste overdekte zwembad van Europa en nog meer wat het verblijf zoo aangenaam1 maakt. De badgelegenheden zijn vele. Szechenyi, luxueus, ruim' met drie bassins op verschillende temperatuur; dan het St. Gellert met kunstmatigen golf stroom, daarbij alle geneeskrachtig én het Lucasbad niet te vergeten! Aan de hand van lantaarnplaatjes licht spr. de belangrijkheid van verschillende steden toe, Szeged, als medisch centrum, waar de Vitamine Dl 'werd gevonden uit de bekende paprika, waar ook een centrum van kankeronderzoek is, bekend over de geheele wereld, daar troont de nobelprijs- winnaar van 1938 Professor Szyentgyör- gyi. Opg-emerkt dient nog te worden dat kunsten en wetenschappen in Hongarije door alle eeuwen heen op hoog peil ston den; er was een tijd dat dit land 13 Uni- vers-iteiten telde, de eerste werd gesticht in Pees (Fun-fkirchen) in 1367, dus in dezelfde eeuw als Weenen en Praag, welke 1 als de oudste gelden. Lodewijk de Groote, zooeven genoemd, heeft ook in dat opzicht veel voor zijn land gedaan. Thans zijn er nog vier. Ook de beeldende kunsten mogen niet vergeten- worden, men denke aan Mun- kacsy 18441900, Bogdany 16601724 enz., van wie vele schilderijen in de musea te vinden zijn. Muziek tenslotte is ons alle bekend, die specifieke Tzigane-muziek dan weer sentimenteel dan wild en bruischenc. van levenslust. Debrecen met zijn theolo gische faculteiten is een centrum1 van het protestantsche deel van Hongarije, daar in de nabijheid is ook de groote Ptusta, Ho-rtobagy, doch wat ver weg. Bugac bij Kecskemet is van Budapest uit beter te bereiken, spr. toont hiervan eenige beelden. waarop hij rijn verwanten met liefde had gediend, waarop hij zich had gewijd aan de jeugd en de rijpere jeugd, aan hen, wier gehoor scherpte was afgenomen. Hij heeft niet tevergeefs geleefd. Voor die velen zeg ik U, collega de Boer, dank, en breng U een Laatsten groet op Uw weg naar ’t groote onbekende. In de stoet die bij ”-t kerkhof de baar volgde vertegenwoordigde wethouder de Jong het college van B. en W. dezer ge meente, voorts waren er talrijke vroege re collega’s van den overledene en eenige bestuursleden van de afd. Sneek der Ver. v. Slechthoorenden, waarvan de heer de Boer secretaris was. Aan de groeve werd het woord gevoerd door den heer S. Terpstra, hoofd van school 1, als oud-leerling van den over ledene in 'de. jaren 19091913. Nadien, aldus spr. is de heer de Boer mijn (leer meester gebleven, want zijn lessen werkten -1 geen confectiewerk en ■en een1 eigen Karakter, zooals alles ism een eigen karakter had. Bij rijn - «Lil j wwvwM ■•wxx.www 1 U J spreuk van Joh. de Witt voor: „ik doe De aanwezigen beloonden den heer Thoolen met een hartelijk applaus waar na de voorzitter hem namens de afdeeling dank bracht. Laatstgenoemde ontving van den heer Thoolen als aandenken aan deze avond een fraai uitgevoerd album over het land waar over hij1 sprak, terwijl bij1 wijze van een gratis verloting enkele Hongaarsche pop pen en kalenders en een aantal zakagenda’s onder de aanwezigen werden uitgedeeld. Na de pauze volgde in de groote zaa nog de. vertooning van een zeer móóie film Do Gemeente-Ontvanger van Sneek brengt ter kennis van belanghebbenden, dat vervol ging is te verwachten, indien niet uiterlijk op 31 October 1939 de helft betaald is van het schoolgeld 1. voor het gewoon en uitgebreid la ger onderwijs aan de bijzondere scholen over het schoolgeldjaar I Mei 19381 Mei 1939 en voor het gewoon lager onderwijs aan de openbare en bijzondere scholen over het schoolgeldjaar 1 September 1938 1 September 1939, voor zoover de aan slagbiljetten gedag'teekend zijn in de maand Augustus 1939; 2. voor het gewoon en uitgebreid la ger onderwijs aan de bijzondere scholen over het schoolgeldjaar 1 Mei 1939—' i Mei 1940, voor zoover de aanslagbiljet ten gedagteekend zijn in de maand Sep tember 1939. AANBESTEDING. Door de gemeente Wijmbritseradeel is aanbesteed het maken van een wa.lm.uur en teenbeschoeiïng te Nijland. Ingeschreven als volgt: Aantal inschrijvers 51. Be-grootlng f 4405. Statema te Bolsward f 575°D. Ii./tic Jong te Woudsend f 5840, T. Katz te Sur- huizum f4830, G. van Oh', te Groningen f 5776, R. de Jong te Gauw f 5025, S. Schuitmaker te Leeuwarden f 59°'°> en H. Visser te Lemmer f 4750, J. Kerkstra te Sneek f 4750, B. Bljtstra te Wartena f 5200, P. Schram te Berlikuin f 5050, A. S. v, d. Veer te Grouw f5184, H. de Boer te Sneek f 504^, firma v. d. Wal en Veen stra Ie SurhuiLsterveen f4926, Jo-hs. An dninga te Sneek f 540°, H. E. de Boer te Hindeloopen f 5440, Sj. Straatsma te Slo ten f 5689, R. Feenstra te Bohward 1 5495, H. Molenaar te Sneek f 4680, E. Metz te Sneek f 4900, H. Dijkstra en R. Hi-elke- ma te Deersum f 5790, J. W. de Jong te Sneek f 4796, M. van Meekeren te Hin- 'delo-open f 4640, N.V. Halbesma Betonln dustrie te Huizum f 5195, F. Dam te Hui- zuim f5590, P, Beljon te Lemmer f5586, T. D'. Wijma te Leeuwarden f 5398, A. van der Wtfk te Huizum' f 5340, G. de Jong te Lemmer F 5720, J. A. v. d. Sluis te Lang weer f5300, J. v. d. Velde te Balk f4635 (laagste), firma gebr. Frankena te Lem mer f 5730, G. Versteeg te Groningen f 5970, J. en B. Elzinga te Arum f 5000, R. G. Visser te Workum f 5705, Koopman» te Oosterzee f 4700, H. en B. Beljon te Lemmer f 5820, J. de Haan te Ternaard f5455, S. Verhoeve te Leeuwar den f5200, P. Dubois te Franeker f 5000, M. van Dijk en P. Olij te Sneek f 5600, firma J. Torenbeek te Harlingen f 5145, K. Horsman te Dedemisvaart f 5250, J. van Asma te Heeg f 5012, J. W. Boltje te Hee- renveen f 5400, gebr. Visser te Wierum (Fr.) f5442, G. Dubois Pzn. te Leeu warden f5180, R. van Dijk te Heeren- veen f 5650, J. J. Boltje te Heerenveen f5350, H. van Meekeren 'te Groningen f5998, K. Tolwna te Morra f 544°, J- D1. Terpstra te Murmerwoude f 6250 (hoog ste). Gunning volgt. BELASTINGAMBTENAAR VER DUISTERT RUIM ELF DUIZEND GULDEN. De oproep- tot aanhouding van den ad- junct-oommies der directe'belastingen, den 43-jarigen P. M. M. te Leiden, die Maan dag j.l. was verdwenen, met medeneming van een bedrag van vijfhonderd gulden uit de kas heeft tot gevolg gehad, dat de man ir zich Woensdagmorgen vrijwillig bij de Leidsche politie heeft aangemeld. Het ontvreemde bedrag is grootendeels door hem weer aangezuiverd. Van ernstiger aard was evenwel zijn mededeeling aan de politie, dat hij in den loop van ver scheidene jaren het rijk voor aanzienlijke bedragen heeft benadeeld, door meermalen gelden uit de kas te verduisteren. Hij’ zelf raamde het bedrag der aldus gestolen ge.- den op ruim elfduizend gulden. De, rijks accountantsdienst stelt een uintgebre.d on derzoek in naar de,wijze waarop M. dar toe kans heeft gezien, zoomede naar den omvang der gepleegde malversaties. Reed; is komen vast te staan, dat M. op, ze.'.'r zaami geraffineerde wijze te werk is ge gaan. De oneerlijke ambtenaar is ter be c' king van den officier van justitie gftj.c lang na, zijl waren droege aan hi geschiedenislessen hield hij ons de lijf spreuk van Joh. de'Witt voor: „ik doe wat ik doe”, dat had ook zijln eigen lijf spreuk kunnen zijn. Hij was niet gemakke- lijkt, voor anderen niet en voor rich zelf niet. Hij wist echter bij ons de studielast ;en hem 'daar dankbaar ie dankbaarheid wilde' spr. man, knap in vele dingen, had hij rich ge specialiseerd in één vak, hij zou stellig een man van groote vermaardheid gewor den zijn. Hij wist ook in zijn lessen oude dingen nieuwe glans en gloed te geven, hij was een persoonlijkheid, en die zijn zeldzaam, hij was een zeldzame natuur. Nu is de rust gekomen, piijlnheer de Boer: „rust in vrede”. Nadat de zoon van den overledene een woord van dank voor de getoonde deelne ming had gesproken, in het bijzonder tot B. en W. van Sneek en de Ver. v. Slecht- hoorenden, de vroegere collega’s van den overledene en. hen die rich de moeite van een verre reis hadden getroost om hier aanwezig te zijh, sprak ds. Mesdag een gebed uit. HONGAARSCHE AVONDi NEDERL. REISVEREEN. Dinsdagavond hield de afdeeling Sneek van de N. R. V. een Hongaarsche avond in het Amicitia Theater. De niet zeer talrijke aanwezigen verza melden zich in de foyer, waar de voorzit ter, de heer G. v. d. Pij'pekampi, hen ver welkomde. Spr. zeide dat de huidige toe stand misschien riiet direct meewerkt cm de interesse in buitenlandsche reizen te be vorderen, misschien dat er zelfs nog een geruime tijd zal moeten verloopen en dat er vele besprekingen zullen moeten plaats vinden om de weg van den tourist naar buitenlandsche vacantie-oorden weer te ef fenen. Misschien zelfs dat er nog heel moeilijke tijden in het verschiet zijn. Maar niettegenstaande al deze bedenkingen ligt het in de bedoeling der N. R. V. haar cul- tuneele werk voort te zetten en te blijven voortbouwen op de eenmaal gelegde fun- deering. Mocht het in de naaste toekomst onver hoopt niet mogelijk blijken de verre bui tenlandsche reizen te doen plaats vinden, dan zal de N. R. V. er zich, evenals in de jaren 19141918 meer en meer gaan toe leggen op het bevorderen van reizen in het eigen land. Die reislust rit de doorsnee-Nederlander in het bloed en die reislust heeft hen jn alle uithoeken van onze aarde gebracht en heeft daardoor een zeer groote invloed op de ontwikkeling uitgeoefend. Misschien is het daarom wel goed dat we in de naaste toekomst ons zullen moeten beperken tot reizen in Nederland. Maar al te veel hebben we verzuimd ons eigen land grondig te leeren kennen. Ook ons eigen land biedt nog zooveel ongeziene en ongekende mogelijkheden dat wij' niet bij de pakken mogen gaan neerrit ten en ons met ijver en toewijding moeten gaan toeleggen op het ontdekken van Ne derland als touristenland voor de Nederl. Reisvereeniging. Spr. citeerde burgemeester Lanschotvan 's Hertogenbosch en betoogde dat de taak van de N. R. V. vermoedelijk in de eerst komende tijd zal zijn de Nederlanders de schoonheid van hun eigen mooie land te doen zien en dat onder de vlag der N. R. V. Spr. stond uitvoerig stil bij de vele voordeelen, 'die aan het lid rijn van en het reizen met de N. R. V. zijn verbonden en bij de prettige onderlinge saamhoorigheid die over het algemeen in de plaatselijke af- deelingen heerscht, en wekte tot slot de niet-leden op zich bij de N. R. V. aan te sluiten. Daar de spreker, in verband met de trei nenloop nog niet aanwezig was, begaf het gezelschap zich na dit openingswoord eerst naar de bioscoopzaal waar eenige mooie films over Hongarije en Budapest wer den vertoond, die de groote schoonheid van dit voor de meeste Hollanders nog on bekende land, op, kunstzinnige wijze deden uitkom en. Inmiddels was de heer Thoolen uit Voorburg gearriveerd, die in de foyer een zeer interessante causerie hield over Hon garije, toegelicht met een keur van lan taarnplaatjes. Spr. heeft vele jaren Hongarije bereisd, er en dit land leeren liefhebben, want de I Hongaren zijn een prettig volk, hun cultuur is oud en rij kunnen bogen op een rijke ge schiedenis, die in vele opzichten parallel met de onze loopt waar het betreft de strijd om de vrijheid. Wie Hongarije binnenkomt gaat al direct naar Budapest. Deze stad, de Koningin der Donau. ligt inderdaad als een majesteit aan de oevers dezer mach tige rivier, is een wereld-bad-stad zooals er geen tweede in de wereld te vinden is. Buda en Pest zijn feitelijk afzonderlijke ste den met geheel aparte karakters, want Pest is de stad van de arbeid, handel en het be drijf, terwijl Buda het Paleis, de Burg, de ministeries en de Kroningskerk, de Ma- thiaskerk, bergt. Doch het beroemde Par- lament staat in Pest a^m de Donau, met 300 meter gevellengte liet grootste gebouw van dien aard op het vaste land en een im posant bouwwerk. Zooals reeds opgemerkt heeft Hongarije zijn vrijheid lief, het heeft deze duur moeten betalen, want ongeveer anderhalve eeuw heeft dit land onder het juk der Turken gezucht, Prins Eugenius ►ye heeft de Turken verslagen, het Westen vrij'warend van een Turksche overheersching. Over het alge meen is heden ten dage weinig meer te óiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiïiffiiiiiiiiiiiiiiiiiiiu s 1 SP»4’ A tn°e' en O „oot u

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1