.enen F WIT 1 Fa. Gez. SINNEMA I SNEEK TELEFOON 2-B-7-8 iïimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiii: WRINGMACHINE is een medewerker op uw waschdag. 1 Radiorede van Minister-President De Geer. U.BrenninkmeijerZ< Beidt Uw tijd Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Abonnemenfs- en Advertentieblad Mo. 1» Uitgave: KIEZEBRINK Co. - SNEER Bureau: KLEINZAND 5-7 Telef. 2200 le BLAD onder haar RECLAME KOLOM f 20.861.36 droeg 36. (Nadruk verboden.) NIEUWSTIJDINGEN. Bezoekt onze Toonzalen Leeuwenburg Onze gecombineerde bladen verschijnen o.tn. In de volgende plaatsen In de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Sneek, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Ooënga, Heeg, Hommerts, Jutrijp, idzega, Indijk, Loënga, Nijhuizum, Nijland, Offln- gawier, Oosthem, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tirns, Tjalhuizum, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Oslngahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harlch, Bakhuizen, Hcmelum, Nijemir- dum, Oudemirdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Popplngawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wijckel, Langweer, Bozum enz. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzend 7, Sneek. Tel. 2200 NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). ;cricht. Wat de finan- zij vermeld, dat elk 5 s naast de kerk waar het Avondmaalzilver was geborgen, bleven. Echter zijn in de kerk het vrij' orgel en de preekstoel, alsmede enklel: torische ba: Woensdag IS November 1989 5Se Jaargs^g Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin UIlIlliiliiiilllilliiiiiiiiiiliiiiiiiltliiiiilllliiillilTL I I LI I Hill II111IIIIII111II111IIIIIII Illi ULI II Illlllll Itlll l>~ A u*' sten, waardoor tusschen de Zoldering en het dak van de kerk brand Jcon ontstaan. Toen men het vuur ontdekte, had het reeds over het dak zulk een omvang aangeno men, dat korten tijd later het dak instortte en het gebouw geheel vlamvatte. Voor Joure is het verlies van deze his torische kerk, die uit 1644 dateert en voor komt op de lijst van Nederlandsche monu menten van geschiedenis en kunst, een ware ramp te noemen. De toren werd in 1678 voltooid. U treft ze In dorp, in gehucht en in stad, Aan wegen en straten, aan steeg en aan pad, Ze gaan naar hun buren, familie en vrind En geven „berichten” gekleurd en getint Ze praten en prognosticeren zoo snel, De luisteraars luisf ren en slikken het wel De ééne weet d 11 en de andere dat En dadelijk blijkt al: een ieder weet wét Geruchtengeruchtenin moeilijken tijd Geruchten... geruchten... zoo vluchtig verspreid, Ze vinden een breed en gewillig gehoor, Want niets reageert er zoo snel ais ons oor De toestand critiek en weer minder critiek, Den Haag laat niets losl Vraag ’t Jantje PubliekI „Zeg, heb je gehoord al?" „ik hoor officieus” Zóó maken ze stemming, de mensch raakt nerveus Toe, laat toch die praat in U w huis niet bestaan En evenmin „èrgens” Uw ooren in gaan, Ze praten en pratenen steeds hoor Je méér, Zoo scheppen ze dan een onrustige sfeer. Schenkt aandacht aan wat de Regeering vertelt, Aan dAt, wat ons als officieel wordt gemeld Doch houdt er de „praters’ vèr van U vandaan, Op oordeel en kalmte komt ’t meer dan ooit aan.1 PHILÏA. Sto omwaïicher IJ Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 20.861.36 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be- Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. ►g inzittenden pn de grens voerde. Een en ander gebeurde in snel tempo onder bedreiging met geweld en kon met Een Wij hebben vele soorten in voordeelige prijzen. V* 1 ONTPLOFFINGEN. Door ontploffingen bij het plaatsen van landmijnen zijn Vrijdag en Zaterdag in ons land 7 personen gedood, waarvan 6 militai ren en een burger, de kruidenier Jan Mul der uit Sellingen (GrJ, de gedoode mili tairen zijn afkomstig uit Groningen, Z.- en N.-Holland, Utrecht, Overijssel en Gel derland. terijen te Sneek. In den loop der maand Oct. ’39 werd aan bovengenoemd kantoor op spaarbank boekjes ingelegd f5 4.285.29 en terugbetaald -75.146.65 PRAATGRAGEN De Nederlandsche autoriteiten zijn aan stonds begonnen aan deze zijde van de grens alle beschikbare gegevens te verza melen. EEN BUREAU ONTRUIMING INGESTELD. Van officieel© zijde vernemen wijl: In onderling overleg tusschen de mi nisters van defensie en van ©economische zaken is als onderdeel van het Rjjksbu- reau voor de voedselvoorziening in oorlogs tijd ingesteld een Bureau Ontruiming. Aan dit bureau is opgedragen de voorbereiding en de eventueele uitvoering van den afvoer van vee en landbouwproducten, wanneer uit bepaalde streken des lands daarvan on der bepaalde omstandigheden afvoer nood zakelijk zou blijken. Het bureau is geves tigd aan het Lange Voorhout no. 3 te ’s Gravenhage. DE DISTRIBUTIE VAN ERWTEN. Bon 3 van de Rijlks- distributiekaart. De minister van Economische Zaken deelt mede, dat gedurende het tijdvak van i.l. Zaterdag tot en met Vrijdag 8 Decem ber a.s. de met „3” genummerde bon der Rijksdistributiekaart recht geeft op het koo- pen van een half kilogram groene erwten of spliterwten. Gezien de omstandigheid, dat de split- terijen in verband met den aanvang der distributie op korten termijn groote hoe veelheden erwten hebben moeten bewer ken, is de mogelijkheid niet uitgesloten, dat niet alle winkeliers onmiddellijik ten volle aan de vraag naar spliterwten zullen kun nen voldoen. De winkeliers zullen echter in ieder geval in den loop der volgende weck over voldoendo spliterwten kunnen beschik ken om alle bestellingen van dit artikel te kunnen uitvoeren. De minister-president, jhr. de Geer heeft zich gistermiddag in een radiorede gericht tot Nederland en de overzeesche gebieds- deelen. De rede luidde als volgt: Waarde luisteraars in Nederland en in de overzeesche gebiedsdeelen. Het is aan de regeering gebleken, dat in de laatste dagen geruchten geloopen heb ben over een acuut dreigend gevaar voor bns land en dat die geruchten in breed© kringen onrust hebben gewekt. En nu wil ik u even komen vertellen, dat daarvoor geen enkele grond bestaat. De aanleiding tot de geruchten schijnt te liggen in buitenlandsche radio- en persbe richten en ook in enkele daden van onze regeering. Wat de eerste aangaat, wil ik u aanra den nooit te vergeten, dat in oorlogvoe rende landen de begrijpelijke neigingj be staat, steeds de donkerste verwachtingen te koesteren over de voornemens der tegen partij. Die landen worden daartoe vanzelfs gebracht, vooreerst door ’t ongunstige oor deel dat zij over hun tegenstanders hebben, in de tweede plaats door hun zorg voor eigen veiligheid, een zorg die hen noopt de kwaadste risico's onder de oogen te zien en deze als reeds aanwezij len. Vandaar, dat onder l T volken zoo gemakkelijk en 'geheel te goeder trouw geloofd wordt aan een schending van ons grondgebied. Dat ge- l<jof komt dart tot uiting m hun berichten en kan zich langs dien weg verspreiden ook onder onze, bevolking. Ik raad ji aan, daartegen geharnast te zijn en te bedenken, dat de neutraliteit ook in dit opzicht een eigen geestesgesteldheid eischt. geruchten aanleiding schijnt gegeven te hebben is, naar ik' op merkte, gelegen in enkele daden der regie ring. Maar dan verkeerdelijk uitgelegde da den. Ik wil ook daarop uw aandacht vestigen. In een tijd, als wij thans weer beleven, is het voortdurend noodig, ook voor neu trale staten, om de militaire: maatregelen aan te passen aan den feitelijken toestand. Toen do oorlog in Polen geëindigd was enna een korte tusschenpooze de span ning in het westen klaarblijkelijk toenam, ontstond allengs een situatie, die,, althans tijdelijk, aan de kracht en de intensiteit van onze mobilisatie andere eischen stelde dan te voren. Eenige maatregelen onzerzijds zijn daarvan het ge.volg geweest. Het zou noodlottige dwaling zijn, hieruit op te ma ken, da.t de bedreiging van onze grenzen grooter geworden is. De beste waarschuwing tegen die dwa ling ligt misschien in een herinnering aan den jongsten wereldoorlog. Er zijn toen verschillende momenten geweest, waarop bijzondere maatregelen b.v. een plotseling intrekken van periodieke en zelfs van za- kcnvcrlovcn, zekere vrees en onrust onder de bevolking veroorzaakten. Die maatre gelen werden toen niet genomen, omdat het wezenlijk gevaar zooveel grooter ge acht wérd dan te voren, maar omdat be paalde omstandigheden aan onze paraat heid tijdelijk hoogere eischen stelden., De uitkomst heeft destijds in al die gevallen de vrees, die onder de bevolking was opge komen beschaamd. Niet anders zal men het ook nu mogen zien. Een acuut gevaar bestaat thans even min als in de eerste dagen yan Septem ber. Toen in die dagen onze geheele weer macht werd gemobiliseerd, heeft niemand daaruit een onmiddellijk bedreigd-zijn van ons land afgeleid. Die mobilisatie geschied de ook niet, omdat gewantrouwd werd het ons van weerszijden gegeven woord, dat onze neutraliteit zou worden geëerbiedigd, maar omdat wij verplicht waren op' alle gebeurlijkheden voorbereid te zijp, ver1 plicht niet het minst tegenover ben die onze grenzen wilden ontzien en die als belligerente mogendheden vanzelf elkan ders woord rriïnder vertrouwden dan wij dit zelf doen. Onze mobilisatie gaf hun den waarborg dien zij behoefden. Zij bood een wederzijd- sdhe beschutting aan allen. Maar wil zij dit b 1 ij, v e n doen,, dan moet haar kracht en om vang ook afhankelijk zijn van de wis selende omstandigheden, Geen oogenblik mag de indruk worden gewekt, alsof onze mobilisatie slechts formeel of symbolisch zou zijn. Van haar ernst moeten wij steeds zelf bewust zijn en moeten anderen over tuigd blijven. Alleen dan zal zij doeltref fend zijn. Vandaar dat haar kracht niet een stabiele grootheid is, maar zich moet aan passen aan de hevigheid der spanningen, die zich in de nabijheid van onze grenzen voordoen. Dit is de beteekenis, die aan de recente maatregelen moetworden toege kend. De regeering hoeft geen enkele be trouwbare inlichting, die haar geloof aan het wederzijdsch gegeven woord kan schok ken. Ook nu vertrouwt zij' in de oprecht heid van dat woord en vindt -daarin een spoorslag te meer om, stipt neutraal, naar alle zijden een gelijke waakzaamheid te be trachten. Ik hoop, dat dit woord aan de velen, die in de laatste dagen van onevenwichtigheid blijk gaven, de gemoedsrust en kalmte zal teruggeven, die wij1 in dezen tijd meer dan ooit noodig hebben. De zorgen ziin waarlijk groot genoeg om zich nog niet denkbeeldige er bij te schep pen.' Het is zoo waar, wat een oud lied zegt: Een mensch lijdt dikwijls ’t meeat Door 't lijden, dat hij vreest, Doch dat nooit op zal dagen. Zoo heeft hij meer te dragen, Dan God te dragen geeft. Dit is ook ondankbaar tegenover God. Wij mogen ons niet vergrijpen aan den zegen, dien Hij ons tot hiertoe geschonken heeft en dien wij, wel verre van hem roe keloos in de waagschaal te stellen (want zulke nervositeit trekt het gevaar aan), moeten zien als een roeping ons opgelegd om den vrede te bevorderen en hierdoor anderen te dienén. Het is die roeping, welke onze geëer biedigde Koningin en met Haar de Koniijg van België, hebben gevolgd, toen zjij' on langs “hun nobele aanbod deden aan de belligerente mogendheden. Indien dit po gen ditmaal nog mocht falen, zullen zij en zullen do regeeringen van andere rijken voor wie de vrede bewaard bleef, te gelege ner tijd nieuwe stappen in diezelfde rich ting kunnen doen. Elk neutraal land is thans een schijnend licht in de duisternis, die over ons werelddeel gevallen is. Men kan ook zeggen: Een maas in liet net, waarin de oorlogvoerende volken, zoo: de verschrikking doorgaat, straks dreigen ver strikt te raken. Wil er een dageraad voor Europa zijn, dan zal die, menschelijkerwils gesproken, moeten komen van de neutrale landen. Er zijn er gelukkig nog vele, hoe meer er zullen'zijn en blijven, des te groo ter is de kans, dat dit werelddeel en zijn beschaving tijdig van den ondergang gered worden. Ook daarom is onze neutraliteit en de eerbiediging daarvan door de strijdende naties een zaak van hoog belang, waaraan wij niet defaitistisch, mogen vertwijfelen. Ten slotte ligt wat de toekomst ons brengen zal in Gods hand. Het is mogelijk, dat ons beproevingen wachten, die wij nu nog niet kunnen voorzien. Maar ook dan zal dit niet mogen leiden tot een wan- hoopisstemming. Indien wij' onzen plicht doen, kunnen wij de uitkomst rustig over laten aan Hem, Die weet wat wij noodig hebben en Die zich nooit vergist. Hoe hoog de golven ook gaan, wij' weten dat Onze Vader aan het roer staat en willen een kal- men en blijmoedigen geest bewaren, met het lied van Paul Gerhard op de lippen, en vooral in het hart: Beveel gerust uw wegen, Al wat u 't harte deert, Der trouwe hoed’ en zegen Van Hem, die 't al regeert. BLOEDTRANSFUSIE IN FRIESLAND. In verband met de plannen van het Ne derlandsche Roode Kruis tot het orga- niseeren van een bloedtransfusiedienst in ons land, lijkt »ns een korte uiteenzetting over bloedtransfusie zeer zeker nuttig. Reeds in de Middeleeuwen trachtte men zwaar gewonden in het leven te houden door hun bloed in te spuiten. Hoe on waarschijnlijk het ook moge klinken, men maakte hiervoor aanvankelijk gebruik van schapenbloed, een enkele keer met succes, vaak ten koste van het leven van de pa tient. Daarna kwam men op het idee voor dit doel het bloed van gezonde menschen te benutten en dit beteekende reeds een be langrijke stap voorwaarts. Niettemin bleek bloedtransfusie vaak een gevaarlijk expe riment, omdat ondanks de grootste voor zichtigheid de dood van de zieke soms 1 DE NED. HERV. KERK TE JOURE UITGEBRAND. Zondagmiddag is het kerkgebouw der Ned. Herv. kerk te Joure geheel uitge brand. De toren bleef behouden. Om één uur werd de brand bemerkt, die in de bovengewelven was ontstaan. De plaatselijke brandweer en de brandspuit van de firma Douwe Egberts konden het vuur niet meester worden, zöodat hulp uit Heerenveen werd gevraagd. Nadat een Heerenveensche motorspuit was aangeko men, werd de brand met zeven stralen be streden. De kerk stond toen vrijwel in lichter laaie; het dak stortte in en de toren was ook reeds aangetast. De brand was om halfvijf gebluscht. Slechts de zware muren van de kerk ston den toen nog overeind. De toren is behou den gebleven. Men is er bij1 het blusschen in geslaagd het kerkelijk archief en een waardevol schilderij1 benevens enkele boeken, die zich in de kerk bevonden, te redden. Ook 'de gelegen consistoriekamer, Imaalzilver was geborgen, kon ontruimd worden en is behouden ge- ji oude preekstoel, alsmede enkele his- nlcen, die toebehoorden aan de families Vegelin van Klaerbergen en Van Eysinga, bij den brand vernield. Omtrent de oorzaak kan nog worden medegedeeld, dat vermoedelijk een asbest- plaat, die om de kachelpijp rat, is gebar- daarvan het gevolg was. Omstreek^ 1900 werd de oorzaak van dit verschijnsel ont dekt door een geniaal geleerde, Landstei ner genaamd, Oostenrijker van geboorte, die ook eenige tijd in Nederland werkzaam was. Hij stelde vast, dat de mensdhheid, naar de eigenschappen van het bloed, in vier groepen was onder te brengen. Perso nen die tot dezelfde bloedgroep behoorden verdroegen eikaars bloed zonder nadee- lige gevolgen. Na deze opzienbarende ont dekking werd de bloedtransfusie volkomen gevaarloos en dikwijls de eenige mogelijk heid het leven van een zieke te redden, Het zoeken naar een bloedgever (donor) van dezelfde bloedgroep deed meermalen echter kostbare tijd verloren gaan en men kwam op het idee bloedtransfusiediensten in het leven te roepen en van degenen die zich daartoe vrijwillig aanmeldden reeds van te voren de bloedgroep te bepalen, teneinde op ieder oogenblik over een bloedgever van een bepaalde bloedgroep te kunnen beschikken. Ook in ons land gaat men daartoe over. Het Bestuur van net Nederlandsche Roode, Kruis heeft bere kend, dat ca. 100,000 bloedgevers zich bij de bloedtransfusiediensten, leiding zullen worden opgericht, moeten aanmelden om zoowel in vredes- als in oor logstijd in alle noodzakelijke gevallen te kunnen ingrijpen. Nederland is daartoe verdeeld in 65 rayons. Eén van deze rayons is Friesland» Zuidwesthoek met als centrum Sneek. Tot het rayon Sneek be boeren de gemeenten Baarderadeel, Bols- ward, Doniawerstal, Gaasterland, Heme- lumer Oldephacrt en Noordwolde, Hen- naarderadeel, Hindeloopen, Lemsterland, Rauwerderhem, Sloten, Sneek, Stavoren, Wonseradeel, Workum, Wymbritseradeel en Ijlst. Vanuit deze gemeenten zullen tóoo U 1700 bloedgevers zich, volgens de wensch van het Nederlandsche Roode Kruis, beschikbaar moeten stellen. In het rayon Sneek heeft zich een commissie ge vormd, waarin zitting namen de heeren dr. J. Th. R. Schreuder, Sneek, internist, leider van de medische dienst; mr. S. M. van Haersma Buma, IJsbrechtumi, waar nemend kringcommissans van het Nederl. Roode Kruis in Friesland, penningmeester; W. R. Casparie, voorzitter van het Sint Antonius Ziekenhuis; G. F. Dissc, admini strateur-econoom van het Sint Antonius Ziekenhuis; dr. A. J. Kingma, voorzitter van de afdeeling Sneek v.h. Nederl. Ropde Kruis; dr. R. Ubbens, arts te Sneek; dr. S. de Walle, arts te Workum, chef-arts van het Nederl. Roode Kruis in Friesland en Drente. Deze commissie belast zich piet de organisatie van de propaganda, oproep en keuring van de bloedgevers en de finan ciering en zal overleg plegen met de werf- comite’s, die binnenkort in alle gemeenten zullen worden opg: cieele zijde betreft rayon moet zorgen dat de kosten door op brengst van geldinzameling in' liet rayon worden gedekt. De wijze, waarop de geld inzamelingen zullen worden georganiseerd, zal ter beoordeeling staan van de gemeen telijke werfcomité’s. Ook de oproepi van bloedgevers zal van deze werfcomité’s uit gaan. Men kan zich beschikbaar stellen voor oorlogs- en/of vredestijd. Slecht» de volle medewerking van de bevolking uit de betrokken gemeenten zal deze grootsch op gezette organisatie, die een zoo' mensen- lievend doel nastreeft, oen kans| van sla gen geven. Rijkspostspaarbank. Opgave betreffende het kantoor der pos- Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK ;ig te veronderstel de oorlogvoerende goeder trouw geloofd wordt aan een loof komt dart tot uiting lii hun berichten ook onder onze, bevolking. Ik raad n aan, daartegen geharnast te zijn en te bedenken, dat de neutraliteit ook in dit opzicht een Wat mede tot de DE KORTING OP DE SPOOR- WEGPENSIOENEN. De regeering zal ©en voorstel indienen om met ingang van 1 Jan. a.s. een einde te maken aan deze korting. HET AAN DE GRENS BIJ VENLO VOORGEVALLENE. Het onderzoek, door de bevoegde auto riteiten ingesteld inzake het Donderdag aan de grens bij Venlo voorgevallene, heeft, naar wij vernemen, het gebeurde wel nader gepreciseerd, echter niet opgehelderd. Er is komen vast te staan, dat Donder dagmiddag te half vy’f op enkele tiental len meters van de grens: een Nederland sche auto heeft gestopt. Twee van de inzit tenden stapten uit, waarop een zestal per sonen in burger toesnelden en hen bescho ten, tengevolge waarvan een inzittende ver moedelijk werd doodgeschoten en een an der zwaar werd gewond. Daarop naderde uit Duitschland een auto, die den Neder- landschen auto met de noj de beide slachtoffers over ander gebeurde in snel tempo worden verhinderd. Uiteraard is van de zijde der Nederland sche regeering van dit ernstig misdrijf me- dedeeling gedaan te Berlijn met het ver zoek een onderzoek in te stellen. ffleuleil Uw voordeel ii het NU MEUBELEN te kopenI J NIEUWE SNEEKER COURANT ■M OPGERICHT 1825 Sneeker Warenhuis Firma IJME BAKKER Steeds vrij entrée erin» Dank zi) grote en zorg vuldig uitgezóchte voor raden nog geen prijiver- hoging. Alle meubelen bl) ons gekocht, worden GRATIS bewaard, en FRANCO verzonden.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1