I KERSTCADEAUX T rGnlINMM Van zeer groot belang is het VOOF U of de voorlichting geschiedt door handelaars, verkoopsters of door VAKLIEDEN. Voor complete woninginrichtingen is en blijft sedert 1875 de De Adventsrede van de Koningin •fi? I I F 3 9 I f Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Hoofdpijn - Kiespijn - Gevatte koude Abonnements- en Advertentieblad Saterdag 23 December 1939 6Re Jaargang No. 254 mEZEBRINK a Co. - SNEEK RECLAME KOLOM. le BLAD h STOOM WASS CH EP U n KERSTMIS 1939. NIEUWSTIJDINGEN. (Nadruk verboden). OOK VOOR Snoek, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Guënga, Heeg, Hommerts, Jutrijp, klzcga, Indijk, Lotlnga, Nijlmlzum, Nijland, Offin- gawier, Oosthem, Oppenhulzen, Uitwcllln- gcrga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- goututn, Smallebrugge, Tirns, Tjalhuizum, Westhem, Blauwhuis, Wolstun, Woudsend, Oalngnhuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zljl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oudemirdum, Sondei, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Popplngawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deer sum, Roodhuis, Balk, Wijckel, Langweer, Bozum enz. de bac- >che- aan de gecultiveerde gronden al over .in ;aat dan onze rei», .e eskimo'» in de Mackenzie-delta, geheel in het noorden, 1 NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). L Kerstmis in een tragisch tijdperk Van moreel® duisternis, Waarin „Vrede” vèr te zoeken En zoo hóógst onmisbaar Is Kerstmis met een menschenslachting, Bruut geweld en naamloos leed, Waarvan niemand* in Europa 't Einde te vóórspellen weet. Kerstmis met vernietiging van Huis en have, goed en bloed, Met verdelging van de waarde, Die het leven léven doet. Kerstmis met uiteengeslagen Huisgezinnen klein en groot Met gedachten aan het érgste: Aan verminking en aan dood. Kerstmis met vernederingen Voor het menichelijk verstand: Gasbom, tank en mitrailleurvuur, Mijnen en ontploffingsbrand, Kerstmis met bewaakte grenzen, Mannen vèr van huis en haard, Wat met Gods hulp—onskleinNeêrland Voor het gróóte leed bespaart. Éénmaal komt ook weer verlossing Van die tank en bom en mijn, Éénmaal zal in héél Europa Kerstmis echt weer Kerst -feest zijn I PHIL IA. ij :k n jf >3 erenmeer, waar verleden jaar, het eerste ge net over ff scheiden ernst en helder verstand, hij' stelde •ui r< V* /-4 f» n A 1 a a A l ik A44 V. «4. .-X Mï y (J O X* grond, doch op tactvolle, dikwijls geestige .en hun méening hadden geult, eventueel de weg uit gerezen moeilijkheden te wij zen. Bloemen van ons Genootschap hebben dr. Hendrik Klein, die zich met zoo groote ijver aan de belangen er van gaf, op z’n dat wij daarmede in de 'geest van alle 'g' pelsjager-fi ;aan dan genieten van :en van grootere plaat- Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK <2 Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. In de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit, E E s niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiR H. M. de Koningin heeft Woensdagmid dag om i uur door de radio de vol gende Adventsrede uitgesproken: Zoo vaak als wij spreken of denken over de Kerstboodschap, worden wij iederen keer opnieuw als het ware boven onszelf en boven ons dagelijksch leven uitgeheven: worden wij uit onzen menscheliijkeri sche mer overgezet in het licht, dat ons uit Bethlehem toestraalt. Als dit in gewone tijden waar is, hoeveel temeer thans, nu wij als volk, en ook ieder persoonlijk, zwaar beproefd worden. Sedert menschen- heugenis is er nimmer onbeschnjfelijker tegenstelling geweest tusschen de heerlijk heid van Gods belofte en onze ontredderde en verscheurde wereld. Naarmate de nood stijgt en het duister zich voor ons geestes oog verdicht, des te sterker straalt het licht en de liefde van Christus dwars door dat donker heen ons tegemoet. Het is daarom, dat ik vol ontroering en innerlijke blijdschap, tot u allen het woord richt in dezen Adventstijd. In de eerste plaats richt ik dit woord tot onze geheele weermacht, in alle deelen des rijks, tot allen, die aan onze grenzen eh onze kusten de wacht houden. Tot de bemanningen van onze oorlogsschepen, die onze wateren bewaken, zoowel hier als in Oost- en West-Indië, tot allen, die voor het vaderland ook gedurende de komende feestdagen aan hun huiselijken haard ont trokken zijn, tot de gezinnen, die man en vader ditmaal in hun midden zullen moe ten missen. Ook denk ik hier aan de na gelaten betrekkingen van hen, die vielen in ue uitoefening van hun plicht, en aan hen, wlcn blijvend letsel in 's lands dienst werd toegebracht, aan onze wakkere zee vaarders en vlsschers, die reeds zoo menig offer hebben moeten brengen, aan de tal- loose anderen, wien eene bijzondere beproe ving door de tijdsomstandigheden is opge legd. Al zijn voor u allen de uiterlijke omstan digheden, waaronder u het kerstfeest her denkt, ditmaal anders, voor sommigen smartelijk, het behoeft daarom niet min der u de vervulling te brengen van het diepste en het beste, dat in u leeft. Wij spreken gaarne van de kracht van het licht. In dit verband herinner ik mij een onvergeetlijk schoonen zomermorgen. Ik was vroeg naar buiten gegaan om in drukken met mijn penseel vast te leggen van hooilandschap en boomen. De lucht was, jammer genoeg, bedekt en ik vrees de, dat het tevergeefs wachten zou worden op de zon. Maar daar plotseling van ach ter de boomen kwam een zonnestraal, die het gemaaide gras en de oppers in goud- rooden gloed zette, en binnen enkele oogenblikken baadde het geheele land- schap in overweldigende zonnepracht. Het was in den waren zin des woord» eene beleving om dit alles in zich op te mogen nemen. Wat het licht van de zon in de natuur vermag, is slechts zwak naast de kracht, welke wij ontvangen, indien wijl ons leven openstellen voor God en die kracht willen gebruiken. Onze tijd heeft zeer veel be hoefte aan de kracht uit die Bron, waar iedereen uit kan putten, aan stoere wer kers, aan koele, nuchtere hoofden, aan warme harten. Het is dan ook met bijzondere vreugde en voldoening, dat ik getuige ben van zooveel spontane toewijding en bereidwil ligheid om alom, in den lande te helpen, aan de moeilijkheden tegemoet te komen en het leed te verzachten, in nationalen zin. Ik besluit met den wensch, dat het Kerstfeest onze kracht moge vernieuwen om eensgezind en met taaie volharding de huidige nationale beproeving ten einde toe te dragen. Daarbij spreek ik de hoop uit, dat, ondanks 'de bewogen tijden, die wij be leven, de verheven rust en kalmte van het komende feest on» deel zij en de vrede, dien de Kerstnacht uitstraalt, in pn» allen en de geheele menschheid indale. Ik zal veel aan u denken. «rS l&J IC Telef. 2873 Hudson Bay Company, zich er vestigde en zijn nederzetting door palissaden in staat van verdediging bracht, dan kwam de poli tie, van het beroemde corps der Canadee- sche koninklijke bereden politieeen enkel vertegenwoordiger van dat corps bewaakt een gebied met een straal van 500 K.M., maar men heeft respect voor hem want men weet dat dit corps een misdaad nooit ongestraft Iaat; dan komt al spoedig de telegrafist en de missionaris, die een in ternaat sticht voor de Indiaansche kinde- ren, waar deze een moderne opvoeding ge nieten, wat echter tot moeilijkheden leidt omdat ze vandaar op 12-jarigen leeftijd weer naar de tepee (wigwam) der ouders gaan en het bedrijf, de pelsjacht, wat ont wend zijn evenals de primitieve omgeving. Petroleum 'lévert dit gebied ook al, Canada kan zich zelf daarvan voorzien, en te Norman heeft men bronnen waarvan men de productie zoo regelt dat ze juist vol doende is voor het verbruik in de Macken zie delta. In de kleine nederzettingen zijn zomers de welvarende pelsjager-families niet te vinden, ze gi de moderne gemakki sen en laten zich tegen den winter per vliegtuig naar de wouden brengen, waar ze hun bedrijf weer opnemen. Om het uiterste noorden van de Mackenzie delta te bereiken verwisselden spr. en zijn vrouw tenslotte het vliegtuig voor de motorboot en we komen nu in de toendra, de Pool steppe, waar heele stammen Eskimo’s 'b winters van honger sterven als de wilde •£IlllllllililllllllllllllIlllllllllllllllllllllllllllllllU NATUURKUNDIG GENOOTSCHAP. Woensdagavond kwam het Natuurkun- vergadering bijeen in de vergaderzaal van café Het Park. Dr, p fungeerde al» voor in de herinnering van Mijnhardtjes (dit zijn hartvormige cachets) helpen snel en goed. Doos 50 ct. Proefdoos 10 ct- Adv. in dit blad worden gratis* opgenomea in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Boe.,.. KLEINZAND I Tdrf. 2200 DE ONBEWAAKTE OVERWEG BIJ SCHARNEGOUTUM. De directie van de Nederlandsche Spoor wegen deelt mee, dat op 27 December, des v.m. 9 uur, een automatische seinin stallatie (flikkerlicht) in gebruik zal wor den genomen op den overweg, gelegen onder Scharnegoutum. Deze seinen worden getoond onder de bij den overweg rechts van den weg ge plaatste waarschuwingsborden en wel: hetzij een wit flikkerlicht met 45 flik keringen per minuut, wanneer geen trein in aantocht is; hetzij een rood flikkerlicht met 90 flikkeringen per minuut, gelijktijdig met het luiden van een bel, wanneer een trein in aantocht is; hetzij een oranje niet flikkerend licht, wanneer het roode licht is gestoord of buiten dienst gesteld. KERSTVIERING VAN HET PRINSE- LIJKE PAAR MET HET PERSONEEL TEN PALEIZE NOORDEINDE. Het ligt in de bedoeling van Prinses Juliana en Prins Bernhard, dat de Kerst- Grootzand 37 Tel. 3121 Sneek Groote keuze en nog lage prijzen. t Eigen werkplaatsen. Franco levering. feestviering met het personeel ten paleize Noordeinde, te 's Gravenhage, op den Eer sten Kerstdag, om 4 uur n.m. door de radio wordt uitgezonden, in het bijzonder voor de gemobiliseerden te land en ter zee, die de Kerstdagen niet in huiselijken kring kunnen doorbrengen. EEN ONGEPASTE AARDIGHEID. Woensdag kwam bij de politie van het bureau in de Hoflaan te Rotterdam het bericht binnen, dat men onder het ij» van de oude ijsclub aan den Kralingschen weg aldaar een drenkeling had gezien. Politie mannen togen daarop direct met haken, bijlen, dreggen en touw naar de opgageven plaats. Een hand in een handschoen stak boven het ijs uit en daaronder ontwaarde men den omtrek van een menschelijk lichaam. Voorzichtig werd het ijs rond de de hand weggehakt en wrd vervolgens een gat gemaakt, waardoor men den dren keling kon ophalen. Toen bleek, dat men te doen had met een ongepaste grap, voor zoover dit woord grap nier nog op zijn plaats is. Onder het ijs lag namelijk een levensgroot® pop. veel bewaard. Spr. eindigde zijn zeer boei- Alaskaansch gletscherland, mooier dan hij .g. .Prachtige kleur- het door .aen «pre- tiers, wat tot een groote versterking van hun invloed en allerlei moeilijkheden leidde van waarin de rijke families hun god en’voor vaderen verheerlijkten. De Engclschcn ver boden die feesten en de totempalen ver dwenen, werden vernield of werden ge plaatst in de openbare parken van Van couver, de havenstad die eigenlijk v. Coevor- stichtte het. In Stanleypark daar vindt van de Inca’» in Peru en de Maya’s in juist tijdens het bezoek van het En- :he koningspaar in Vai ook de Indianen van de zeekust daarheen dig Genootschap in P. J. N i e u w k a m zitter en riep eerst de talrijke aanwezigen terug de verdien sten van den zoo plotseling overleden voor zitter, dr. H. Klein. Is zijn heengaan een groot verlies naar vele kanten, waaruit, reeds blijkt dat dr. Klein een veelzijdig man was, die in allerlei dingen belang stelde, ook aan het Natuurkundig Genoot schap gaf hij veel. 21 jaar, van 16 Novem ber 1918, was hij bestuurslid, de laatste jaren voorzitter. Zijn veelzijdige ontwikke ling bleek uit tal van lezingen welke hij voor ons Genootschap hield. Zijn eerste lezing had tot titel „Over de kinderen van het Hemelsche rijk”, en ging dus over China, de volgende over „Het Land van de Rijzende Zon”, en had dus op Japan betrekking, op z’n reizen was hij in beide landen geweest, zoodat hij er met gezag over sprak; van geheel anderen aard was zijn volgend onderwerp: „Over de oorzaken van de lach” en „Over lichamelijke en geestelijke ontaarding”, waarin de medicus aan het woord washet was echt iets voor een wetenschappelijk man als Klein was dat hij voor ons genootschap, toen teriophaag vart d’Herelle nog een epo< makend nieuwtje was, dat onderwerp behan delde, hij had deze kwestie dus direct grondig bestudeerd; zijn laatste lezing ging weer over een geheel ander onderwerp nl. over „Physische en psychische Gestalten". Al» bestuurslid en als voorzitter herinne ren wij hem ons allen, ook in de bestuurs vergaderingen blonk hij1 uit door z’n be- zich daar als voorzitter niet op. 'den wijze wist hij als anderen over bepaalde zaken hun meening hadden geult, eventueel :g uit gerezen moeilijkheden te wij- lloemen van ons Genootschap hebben dr. Hendrik Klein, die zich met zoo groote ijver aan de belangen er van gaf, op z’n laatste gang vergezeld, wij zijn overtuigd dat wij daarmede in de geest van alle leden hebben gehandeld. Op uitnoodiging van spr. verhieven de aanwezigen zich nu een «ogenblik van hun zetel ah een laatste hulde aan den overleden voorzitter. Dr. Nieuwkamp heette ahnu de heer en mevrouw v. d. Sfleen welkom. D r. W. G. N. v. d. SI een behandelde ditmaal het onderwerp „Door Canada naar Alaska en Yukon”. Canada is een uitgestrekt land, als men 's Maandagsmorgens per trein uit de havenstad Montreal vertrekt is men Donderdags in het Rotsgebergte, het aller mooiste bergland der aarde, men geniet er van prachtige panorama’s op bosschen, bergmeren en gletschers. In de bergmeren nestelen de bevers, waarvan gevreesd werd dat ze door de aanhoudende jacht zouden worden uitgeroeid, dank zij1 de beweging voor nationale parken, nemen ze er nu weer sterk toe, zoo sterk dat ah dit zoo veortgaat, vrij spoedig in Canada geen en kele populier, waarvan de schors hun tot voedsel strekt, meer zal zijn te vinden; men moet hen dus in de gaten houden, maar de natuur zorgt door oeer, veelvraat en lynx dat er aan de uitbreiding van de bever een grens gesteld wordt. Drie jaar geleden bezocht spr. in de Canadeesche wildernis den man die zooveel voor de bevers heeft gedaan en zooveel van deze dieren wist, den Canadeeschen Indiaan De Grijze Uil die na ziin dood echter een geboren Engehchman bleek te zijn op z’n laatste reis trof spr. hem dus helaas niet meer aan, zij' hadden destijds afge sproken de reis te maken, die spr. nu gaat beschrijven,, en waarbij hij en z'n vrouw in een tent bivakkeerden en veelal gebruik maakten van een opvouwbare boot. Onge looflijk moerassig is Canada, daarom is het reizen er zoo. moeilijk, de muggenplaag is in den zomer in da wildernis bijna on draaglijk, maar de moeite en last genieten een schoone bèlooning, men vindt er veel wetenswaardigs; nadat spr. een bezoek aan een Canadeesch vogelparadijs, waar groote scholen pelikanen, aalscholvers, eendenenz. te ?ien waren, heeft beschreven, leidt hij zijn hoorders naar Edmonton, centrum van de provincie Alberta, in welker omgeving wel bijna 100.000 Nederlanders wonen, 100 h 200 K.M. noordelijk van Edmonton de wildernis. Daarheen gi want spr. wilde naar d< lang» het Groote Slavenmeer, waar veel goud geproduceerd wurd't, en het Groots Bi productiejaar, 70 gram rabium werd wonnen, wat dat zeggen wil blijkt uit Eet feit dat de Londensche ziekenhuizen totaal 6 gram beschikken. Er is een ver binding met luxueus ingerichte hekwielers naar de delta, drie voet diep liggen ze slechts, iri verband met de ondiepten in de Mackenzie, maar er vaart slechts in Juni en Juli een boot, die soms 3, soms 6 weken werk heeft. Spreker en zijn echtgenoote maakten dus gebruik van een vliegtuig dat hen in 11/2 dag naar de delta bracht. 4000 K.M. is de afstand, eerst alles bosch, waar uit de pelsjagers in de winter hun buit ha len. Hondensleden kunnen maar 10 dagen onderweg zijn, om de 10 dagen treft men in die wildernis dus halten aan, waar, hoe verder men naar het noorden komt, de prijzen der levensmiddelen hl duurder wor den, door het kostbare transport. Kost een pond suiker aan de spoorweg nog maar 12 Nederlandsche centen, in het uiterste noorden is dat 1 gulden, feitelijk wordt dat een soort eenheidsprijs voor alle gewone artikelen. De hekwielers duwen zolderschui ten met goederen voor zich uit, en het is gezien de duurte der waren, düs geen won der dat één zoo’n schuit wel voor 11/2 mil- Hoen gulden goederen aan boord heeft. Spr. schetst vervolgens een bezoek aan de halten langs de rivier, altijd forten ge noemd, zooals fort Resolution, fort Snuth enz., omdat eer»t de pelshandelaar, de rendieren zich Uit hen omgeving verplaat sen. Het Canadeesche gouvernement heeft daarom 3000 tamme rendieren in Alaska gekocht en na een tocht welke 5 jaar duurde zijn die in de Mackenzie delta be land, in een reservaat. Elk jaar komen daar de bewoners van één Eskimodorp om de omgang met die dieren te leeren, ver trekken zij dan krijgen ze .1000 rendieren mee, ze moeten er nu voor zoi^en dat ze steeds 1000 van die dieren houden, maar daar op een kudde van dergelijke grootte per 'jaar zeker 800 kalveren geboren wor den, hebben deze Eskimo’s steeds voldoen de vleesch enz. en is pen einde aan de hon gersnood gemaakt, ’s Zomers is er een weelderige plantengroei in deze toendra, wat geen wonder is, want 6 weken lang schijnt er de zon dag en nacht, 8 maanden is ze bedekt met sneeuw en ijs. De eskimo’s vormen een intelligent volk, hetgeen blijkt uit het feit dat zij in comfort kunnen leven in een gebied waarin 6 maanden een tem peratuur van 30 gr. Tieerscht, zij voeden zich met zeehondenvleesch, de heerlijke zalm, die ze ook veel vangen, wordt ge droogd en is voor de honden bestemd, want volgens de eskimo, is dat geen menschelijk voedsel. Spr. wilde echter niet alleen de eskimo’s in het verre noorden, maar ook de India nen in het verre westen bezoeken, en moest dus van de Mackenzie delta het Rotsgebergte oversteken. Met een vliegtuig ging het naar een meer in dat gebergte, vanwaar spr. en z’n echtgenoote met de vouwboot een zijrivier van de Yukon pak ten. Ontzaglijke moeilijkheden leverde de peddeltocht van 500 K.M. naar Old Crow, 16 dagen deed men er over, en na nog eens joo K.M. arriveerde men te fort Yukon, de’ tweede „stad”, Fairbanks is de eerste, van Alaska, welke ongeveer 100 blokhutten van vallenzetters en goudzoekers telt, onge veer allen boven de zestig jaar. Want we ontmoeten in hen het overschot van de 50.000 die in 1898 deelnamen aan de „goldrush” naar Klondyke, waaraan een jaarlijksch feest in Dawson-city, aan de sa menvloeiing van Yukon en Klondyke nog herinnert, van die 50.000 vroren er 10 a 12.000 dood in de White Pass, vandaar moest men met zelfgebouwde booten over een groot meer, waarbij 10.000 verdronken, van de rest hadden slechts enkelen het $e Tuk goud in voldoende hoeveelheid te vin den om terug te keeren, de anderen bleven er als vallenzetter» enz., hun goudpcrceelen geraakten in handen van groote maat schappijen, die met moderne machines er heel wat uithalen. Hier in Alaska ontmoet le spr. ook Indianen families die rijk wer den door de vischrijkdom (zalm) van de rivier, voor een 40-tal jaren gaf dat last met de Engelsche regeering, omdat deze rijke Indianen groote feesten gaven en veel geschenken aan hun minder bedeelde broe ders, wat tot een groote versterking dien tijd dateeren ook de totempalen, vaderen verheerlijkten. De Engclschcn ver dwenen, werden vernield of werden plaatst in de openbare parken van i den moest heeten want een Nederlander stichtte het. In Stanleypark daar vindt men nog totempalen welke herinneren aan die Mexico, wat op verwantschap wijst, was juist tijdens het bezoek v gelsche koningspaar in Vancouver, toen ook de Indianen van de zeekust daarheen kwamen en hun oude zeer fraaie kleedij nog eens droegen, gelukkig bleek daarvan veel bewaard. Spr. eindigde zijn zeer boei ende causerie met een beschrijving van het Alaskaansch gletscherland, mooier dan hij het in de Himalaya zag. prachtige kleur foto’» en films vulden ker vertelde aan. D r. Nieuwkamp' sprak namen» de aanwezigen een woord van dank tot den spreker en riep hem gaarne een tot weer zien» toe, waarmee de toehoorder» «tellig hebben ingestemd. i n L en is k- ig G. 2 taker Warenhuis Firma IJME BAKKER Steeds vrij entrée nd NIEUWE SNEEKER COURANT HEEFT NIETS TE LYDEN WANT WY ZYN MODERN INGERICHT EN BEHANDELEN IEDERE WA5CH ACCURAAT Firma R. DIKLAND Zn. Spr.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1