Bloedtransfusie. Van zeer groot belang is het voor U of de voorlichting geschiedt door handelaars, verkoopsters of door VAKLIEDEN. Voor complete woninginrichtingen is en blijft sedert 1875 de 2 F-GezSINNEMA WEK UW LEVER-GAL OP Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel IlilllllllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllH Illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll^ KIEZEBRINK Co. - SNEEK RECLAME KOLOM. Ie BLAD „Marsang" wler tlge moal, NIEUWSTIJDINGEN. (Nadruk verboden). vele soorten Firma IJME BAKKER Steeds vrij entrée Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzend 7, Sneek. Tel. 2200 Ned. Herv. Kerk. Beesd, ds. Jac. de Vos te n syn tael, den treft -om, lit üs tael nea de als restau- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). P.S. 1 met de verkoop behulpzaam willen zijn, i schen 4 en 5 uur in de INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. STOOM WASSCHEP IJ SNEEK Telef. 2673 Aan allen die zich als bloedgever (donor) wenschen op te geven, wordt vriendelijk verzocht zulks te doen vóór Nieuwjaar, uiterlijk in de eerste week van Januari; dit met het oog op de keuringen in de andere gemeenten van ons rayon. DE COMMISSIE. B nimii iiiiiimiiiiimmimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiin Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Eigen werkplaatsen. Franco levering. Snoek, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Guënga, Heeg, Hummerts, Jutrijp, Idzega, Indijk, Loënga, Nijhuizum, Nijland, Offin- gawier, Oosthem, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- guutuin, Smallebrugge, Tirns, Tjalhulzum, Westhem, Blauwhuis, Wolstim, Wotidsend, Osingahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oudemirdum, Soncjel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deer sum, Roodhuis, Balk, Wijckel, Langweer, Bozpm enz. FEESTAVOND STUDIESPORT. Vrijdag 22 December hield Studiesport z’n feestavond in de Harmonie. De voor zitter der vereen., de heer C a s t e 1 e i n, heette allen welkom, in het bijzonder de aanwezige leden der commissie van toe zicht op het M.O., den waarnemend direc teur der R.H.B.S., den heer Havinga, de leeraressen de dames Kolthoff en Korte- DE VERDWIJNING VAN JOHANNA DE NIGTERE. In het geval van de verdwijning van het Amsterdamsche meisje Johanna de Nigtere zijn door de politie aldaar aanwijzingen verkregen, welke het vermoeden zouden kunnen wettigen, dat het meisje nog ven is en zich in Nederland ophoudt. In verband daarmee roept de commissa- ris van politie in de tweede sectie te Am sterdam de medewerking van het publiek in, om, aan de hand van het per krant en raambiljet gepubliceerde portret met 'be schrijving, tijdens de komende dagen op straat en in alle openbare gelegenheden goed op te letten of men wellicht een meis je ziet, dat aan dit signalement beant woordt. Zoo mogeUjk trachtte men zonder haar uit het oog te verliezen, de politie op haar opmerkzaam te maken. Men vergete daarbij Aiet, dat het meisje inmiddels van kleeding kan zijn verwisseld, of dat zij zich bijv, met een bril of op andere wijze kan heoben vermomd, Joke er de stemming in met hun voortref felijk gezongen medleys enz. Er was uitste kende muziek van The Scarlet Pimpernels. De waarnemend directeur der R.H.B.S., de heer Havinga heeft aan het einde der voorstelling, conform de adat, de dank der aanwezigen vertolkt namens en in op dracht van den heer de Haas, die hier in gedachten aanwezig was, dat kon spr. ver zekeren. Wij hopen dat hij na de vacantie zijn werk weer kan opnemen. Spr. dankt spelers en mej. Kolthoff en hun die voor zang en muziek zorgden. De voorz. van Studiesport bood daarna mej. Kolthoff bloemen en een boek aan, waarna een ge zellig bal, onder leiding van den heer P'. J. Heeringa, aanving. Krite Snlts. Men schrijft ons: It wier as by Aids: earste Krystjoun, Kritejounl De seal fol folk, yn noflik en gol gearwêzen, Aid en jong blij en blier, mei goede meslek en moaije sang, en in echt Frysk toanielstik, spile troch eigen kröften; dit léste spande der froegcr wol ris om. De foarsitter lepene mei in oantritnjend VER. V. OUD-LEERLINGEN DER A.B.S. Voor de vereeniging van oud-leerlingen der Sneeker Ambachtsschool sprak Zater dagmiddag in de Ambachtsschool de direc teur, de heer C. Ovaa, bij lichtbeelden over „Kunst en techniek bij' de oude Grieken”, een onderwerp waaruit spr. slechts enkele gre pen zou kunnen do>en, daar het tot de ge boorte van Christus een tijdperk van 30 40 eeuwen omvat. Belangrijk is echter de kunst der Grieken nog steeds voor ons, omdat ze onze beschaving sterk heeft be- invjped, zooals de Joden het onze religie hebben gedaan. Beide invloeden kwamen dus uit het Z.O., doch meer en meer wordt door geleerden de vraag gesteld of de Grieksche beschaving op haar beurt toch weer niet was mede een product van in vloeden uit het noorden, de democratische neigingen der oude Grieken zouden daar o.a. op kunnen wijzen. Die invloeden uit het noorden zouden dan Griekenland en het gebied waar de Grieksche beschaving aanwezig was, dat is langs de kusten der dood. J.l. Vrijdag is te Veenendaal een boot omgeslagen, waarbij 3 militairen verdron ken. Te Tilburg heeft tweede Kerstdag brand gewoed in het City Theater, de kassier P. D. is aan brandwonden overleden. Middellandsche zee, hebben bereikt door de geleidelijke infiltratie der uit het noor den komende Achaeërs in het oorspron kelijk volk van Griekenland, de Egeeërs; de krijgshaftige Achaeërs drongen, voort tot Egypte, welk sterk rijk ze keerde, maar op Kreta, waar al 8000 jaar geleden een beschaving ontstond, vernietigden ze de oude cultuur en het rijk der honderd ste den. In het door bergen doorsneden Grie kenland zelve leefden de Grieksche stam men afgezonderd van elkaar, de Atheners, Spartanen, Corinthiëxs enz. leefden elk als het ware in een eigen vakje, ze wa ren zeevaarders en stichtten als zoo danig hun koloniën langs de kusten der Middellandsche zee, de ruïnes van hun bouwwerken daar bewijzen het. De burch ten der Egeeërs waren geweldige bouwwer ken, maar nog cyclopenbouw, los op el kaar gestapelde steenbrokken, de indeeling was steeds dezelfde, spr. toont dit aan met lichtbeelden van opgravingen te Troje en op Kreta, waar we jaan een ruïne van een voorraadschuur echter naast cyclopenbouw ook al iets anders opmerken, nl. bouw in meer verband. Met plaatjes van het oude Egypte (zuilenbouw te Karnak) toont spr. aan dat naast Kretenzer pok Egyptische invloeden in de Grieksche kunst zijn op te merken, waarin de zuilen zoo'n voorname plaats Innamen; ook invloeden van Ut (Mesopotamia) en Perzië zijn echter daarbij aan te wijzen. Wat het EgeeschAchaeisch mengsel dat tenslotte het volk der Hellenen vormde in zijn kunst wist te bereiken, toont de Acropolis te Athene, met z'n Parthenon, Erechtheion en Propylaea (toegang). 22 eeuwen geleden gebouwd, wekken de ruïnes van 'dit prachtige stuk architectuur nog steeds de bewondering van heel de wereld. De structuur van dit geweldige bouwwerk 1 ■■---■ die eeuwenlang de bouw had beheerscht, schiep bij hen geen nieuwe constructieve l '7 tusschen, welk een geweldige prestatie ver- zuivere zuilen bestonden dus uit op1 elkaar gestapi ten dit vormen, zoo dat ondanks veelvuldige aard bevingen deze zuilen er nu nog staan. Eeuwenlang is de zuilenbouw over geheel de wereld nagebootst, de moderne bouw kunst brak er mee en presenteerde het vlak, doch de allerlaatste tijd brengt al weer de zuiltjes, in de oudheid hield een stijl eeuwen en eeuwen stand, thans veran dert ze na korten tijd, de moderne mensch is zeer veranderlijk, alle mode bewijst het. Spr. demonstreert dan aan de tempelsteden Olympia, Delphi en Pergamon verder de ontwikkeling van de Grieksche kunst en die van de zuil; in het bijzonder de Dori sche, in vroege-, bloei- en vervalstijl, met de overgang naar de Ionische stijl, en de Corinthische, welke vooral in Klein Azië tot ontwikkeling kwam. Hoe schoon werd het beeldhouwwerk aan de tempels gaande weg, waarin het Acanthus-motief (een dis- telsoort in de Middellandsche Zee-landen) een zoo voorname rol speelde, motief zon der hetwelk beeldhouwwerk aan een huis in ons land nog geen 50 jaar geleden ook niet voor vol werd 'aangezien, trouwens menig naam in de bouwkunst gebruikt, herinnert nog aan de Grieksche bouwkunst. Wat de invloed der Grieksche architectuur in andere landen betreft, spr. toont daar van bewijzen door lichtbeelden van het Parthenon te Rome, voorbeelden van de Moorsche architectuur in Spanje, en van de eerste en tweede renaissance elders in Europa, waar we duidelijk de Grieksche beschaving in terugvinden, zij' het dat het lichte, zuivere dezer kunst, niet altijd be houden bleef bij de nabootsing. Het was te betreuren dat voor deze interessante le zing betrekkelijk geringe belangstelling be stond. JEUGDCONCERTEN. In dit blad hebt U allen het verslag ge lezen van het dertiende jeugdconcert, hier in Sneek gehouden. Naar aanleiding hier van wil ik van de gelegenheid gebruik ma ken, eenige opmerkingen te maken. Gij weet, dat deze jeugdconcerten het laatste van belang vormen, wat hier in Sneek op muziek-gebied, speciaal voor de jeugd wordt gegeven. Natuurlijk zijn de concerten ook voor ouderen van zeer groote beteeke- nis. Maar, zooals misschien minder bekend is, verkeeren deze concerten in een zeer kritiek stadium: er bestaat kans, dat ze zullen moeten ophouden wegens financieele moeilijkheden. Om dit te voorkomen, is een actie begonnen onder de leerlingen van de verschillende onderwijsinrichtingen hier te stede. Uit naam van al deze leerlin gen wil ik hier een beroep doen op alle Sneeker muziekliefhebbers, jong en oud. Spoort zooveel mogelijk Uw vrienden en kennissen aan, om vooral deze concerten bij te wonen. Op het veertiende concert zal de bekende hoboïst Jaap Stotijn als solist optreden. Te zijner tijd zullen aan velen Uwer toegangskaarten worden aangebo den; wij hopen van ganscher harte, dat het zoo mag worden: Door de Sneeker jeugdconcerten tot nieuw muziekleven gewekt. Tc. ANTHONY FOKKER f Groot man. Energieke werker Met voortreffelijken geest. Eén, die werkte, werkte, werkte En nooit rustend is geweest. Geniaal en avontuurlijk, Kloek en zakelijk verstand. Eén, die bij zijn werk gedacht heeft Aan het welzijn van z’n land. Knap en kundig vliegtuigbouwer, Energiek en vindingrijk, Altijd gaf hij voor de luchtvaart Van een hélder inzicht blijk. Over héél de groote wereld Is ïijn naam reeds rondgegaan, Over héél de groote wereld Blijft zijn naam ook vóórtbestaan. Nederland en héél de menschheid Profiteeren van zijn kracht, Die hem in het luohtvaartwezen Tot vernufte schepping bracht. Dank voor wat gij pionierend In Uw leven hebt gedaan, In het boek der vjieg-historie Zal Uw naam met eere staan. Want al zullen wij helaas r— ook Weten: Fokker is niet meer.... Naar den/ geest blijft gij verbonden Aan het groote luchtverkeer! PHIL IA. Stadgenoten! Op Nieuwjaarsdag zal wederom het Ge- luksoloempje „Klavervier” van het kortweg genoemde „Typografen T.B.C.-fonds", ten verkoop worden aangeboden, zowel op straat als langs de huizen. Hoewel we we ten dat er in deze tijden veel gevraagd wordt, toch vertrouwen we dat U ook deze keer (ééns per twee jaar) ons niet zult teleur 'stellen als men U het „bloempje” aanbiedt. Honderden zieken, zwakken en herstellenden kunt U hierdoor helpen of hun lot verlichten. Dat te weten sohenkt toch reeds voldoening, niet waar En als elkeen naar vermogen offert, kunnen wij volkomen tevreden zijn. Bij voorbaat dan kend, HET BESTUUR. Dames en meisjes die ons dien dag - verwachten wè Zaterdagmiddag a.s. tus- Harmonie. ling, en afgevaardigden van de zusterver. te Leeuwarden en Drachten. Het spijt het bestuur dat de directeur de heer F. W. C. de Haas door ziekte nog verhinderd) is hier aanwezig te zijn, we hopen dat hiji spoe dig weer geheel hersteld zal zijn, het be stuur heeft hem een brief doen toekomen waarin het medeleven der aanwezigen werd vertolkt (applaus). Na gezamenlijke zang van het H.B.S.-lied ging het doek open voor de opvoering van het eerste be drijf van: „En Jacob diende,een blij spel van Chr. v. BommelKouw en Henk Bakker. Het behandelt de lotgevallen van Amalia, een meiske dat door haar pleeg moeder Cornelia van Risswick ver vaiï de vermaken van het moderne leven wordt gehouden en zich door de vlucht aan deze tirannie onttrekt. Tirannie welke zich ook uitstrekt tot neef Frits, die zijn oudtante om Amalia's hand heeft gevraagd, maar bevel ontvangen eerst maar eens een jaar zijn eigen brood te gaan verdienen. Dat gaat hij als huisknecht doen in het zelfde gezin waar ook Amalia een onder dak vindt; allerlei verwikkelingen volgen, maar alles komt natuurlijk op> z'n pootjes i terecht en drie zeer verliefde paartjes sie- - ren aan het slot van het laatste bedrijf het wird: Us tael, det is us folk. De skiednis tooneel. Mej. Kolthoff, die de regie had, leart it: tref it foIk yn had ditmaal goed spelersmateriaal ter be- men it yn syn hert. Den schikking en zij heeft dat met 'kundige en farre! waarschijnlijk nimmer vermoeide hand ge- De sang fen „Marsan kneed tot een troepje, dat dit aardige blij- de minsken harken stil, spel volkomen waardig was en er een knappe opvoering van gaf. De pauzes tusschen de bedrijven waren echter wat te lang, al hielden Jolly and No. 25 Zaterdag iMJcemher 1<>39 55e Jaargang - Do kacm it Toanielstik, echt Frysk, fol koartswyl, mar mei in earnstige tlnder- groun; men koe tlge laitsje, mar It each waerd ek wol ris wiet, hwet men net wlte wol, en den is ’t mar goed, det It yn 'e seal hwet tsjuster is. It wier In stik fen lytse ljue, libbensbyld, wrAldbyld, de sterke tsjin de swakke, mar as de lytsen elkoar helpe, en hja komme ta „glAnzjende dieden’, den binne hja sterk en lokkich. It wier in stik fen wrotten en wramen, fen leed en lijen, mar mei help fen de soune folkshumor, mei de stypjepde steun fen twa kameraten, wird it leed omset yn lok. „GlAnzjende dieden" fen Abe Brouwer, - as det spile wird as hjirre, en ’t hoecht nea oars den is det it stik fen de skoenmak- ker, dy net allinne glAns jowt oan Aide skoen, mar ek glAns en gloede bringt yn in oar syn swier bistean, en op sa’n menler, det it nocht en wille bringt op toaniel en yn 'e seal, to mear, as hy sokke melspilers hat as earste Krystjoun. It Kritetoaniel Onder lieding fen ’e hear Smit, „Marsang" mei Master Keulen, de Krite Onder Os warber BistjOr, jlmme haw- we Os in moaije joun jown. us tank der- foarl P.S. Er Is kAns, det „GlAnzjende dieden" hjir noch ris opfierd wirde sell. ThOsbliu- wers en alle oaren, dy’t net komme koenen, lit jlmme den dizze kAns net Ontkommel VRIJZINNIG DEMOCRATISCHE JONGEREN ORGANISATIE. De afdeeling Sneek van bovengenoemde organisatie hield Donderdagavond, 21 Dec., m de vergaderzaal Fiso een bijeenkomst. In zijn openingswoord zei voorzitter Heymans dat men de concurrentie der ijspret in aanmerking genomen over de opkomst tevreden mag zijn. Vervolgens gaf hij het woord aan den spreker, den heer Walda van Hindeloopen, lid der Provinciale Sta ten van Friesland, die een causerie hield over het onderwerp: Werkloosheid en so ciale voorziening. Spr. wees allereerst op de verschillende categorieën der werkloo- zen en trad daarna meer in bijzonderheden voor de groep onderwijzers en z.g. kweeke- lingen met acte. Hij' gaf eenige cijfers over hun bezoldigingen, welke hij scherp veroor deelde. Het is ongehoord dat deze men- schen tegen zulke geringe verdiensten moe ten werken. Wij moeten het volksonder wijs in Nederland beter verzorgen! Goed volksonderwijs is niet alleen belangrijk voor het individu, maar voor ons geheele volk! Vervolgens behandelde spreker nog eenige groepen der werkloozen, o.a. vertelde hij dat er op i Jan. ’39 1/4 millioen werklooze handarbeiders waren. Door exportmoeilijk- heden en sluiting van yele grenzen is de werkloosheid toegenomen. De regeering tracht de werkloosheid door werkverschaf- fingsobjecten van diverse aard te bestrijden en we moeten hierbij' dan in de eerste plaats denken aan het daarvoor in het le ven geroepen Werkfonds. Nadat spreker nog diverse vraagstukken inzake de werk loosheid had toégelicht, waaronder het plan van de Arbeid, het plan-Westhoff en net urgentieprogramma der Vrijz. Dem. Partij, besloot hij zijn interessant betoog met een opwekking tot de jongeren om niet bij de pakken neer te gaan zitten. Hierna antwoordde spreker nog eenige vragen waarin hij' vooral aanraadde om na de O.L.S. een vak te leeren, want juist nu is er gebrek aan geschoolde vakarbeiders. De voorzitter bracht spreker dank voor zijn interessante causerie, waarna eenige huis houdelijke punten werden behandeld. Tot bestuursleden werden benoemd mej. Sin- keler en H. Fijlstra. Na afloop van het der agenda bleef men nog gezellig bijeen, pm o.a. een bur- rhtzaak onder leiding van den BRANDSTICHTING. De exploitant van de badinrichting Otter te Loosdrecht, B., is gearresteerd verdacht van brandstichting in zijn rant, dat jl. Maandag geheel is uitgebrand. Ongelukken. Op eerste kerstdag is te Alphen aan de Rijn een auto uit Oudewater door de glad heid van de weg in een diepe sloof gere den. Verdronken zijn de 31-jarige mevrouw Kooker en haar 6-jarig dochtertje uit Lisse. Gistermiddag is te Staphorst de 63-ja- rige landbouwer T. v. d. Veen, terwijl hij op zijn fiets reed, bekneld geraakt tusschen een lantaarnpaal en een hem achterop rij dende auto, die door de gladheid van den weg slipte. De man was vrijwel op slag Aangenomen: naar Rauwerd, cand. mr. G. D. Boerlage, te Oegstgeest. officieele deel der agenda blee: eenige tijd gezellig bijeer, gerlijke rechtzaak onder leiding adviseur mr. J. H. Cornells aan te hooren. Kerknieuws. Aangenomen naar St. Nicolaasga. bewijst dat de Grieken de houtconstructie, die eeuwenlang de bouw had beheerscht, ook in steen volgden, het nieuwe materiaal schiep bij hen geen nieuwe constructieve gedachten, en eigenlijk is het zoo nog. In- tusschen, welk een geweldige prestatie ver richtten de Grieken met de schepping van deze en vele van dergelijke bouwwerken; men denke er aan dat zonder mortel ge- gebouwd werd, de soms 20 meter hooge gestapelde brokken steen, hoe zuiver moe ten die geslepen zijn om een draagvlak te msGBin Sneeker Wamliiiis ■Ml kgi cudcr. in le- HEEFT NIETS HM TE LYDEN WANT WY Kt ZYN MODERN IN0ERICHT EN "F BEHANDELEN IEDERE WA5CH ACCURAAT en u zult ’s morgens uit bed springen, gereed om bergen te verzetten. lederen dag moet uw lever een liter lever-gal In uw ingewanden doen vloeien. Wanneer deze stroom van lever-gal onvoldoende Is. verteert uw voedsel niet, het bederft. U voelt u opgeblazen, u raakt verstopt. Uw lichaam Is vergiftigd, u voelt u beroerd es ellendig, u ziet alles zwart. De meeste laxeermiddelen zün sleehts lapmidde len. U moet CARTER’S DEVER-PIDLETJES nemen om deze liter lever-gal vrij te doen vloeien en u zult u een geheel ander mensch voelen. Onschade lijk. plantaardig, zacht, onovertroffen om de lever- gal te doen vloeien. Elscht Carter’s Lever-PilletjM bij apothekers M Firma R. WIKLAND Zn. Grootzand 37 Tel. 3121 Sneek Groote keuze en nog lage prijzen. □Illllllllillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllliu MB NIEUWE SNEEKER COURANT Abonnements- en Advertentieblad Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURAN1 DER GEMEENTE SNEEK Bureau: KLEINZAND Telef. 2200 ige sti .dering van heel de wereli

Sneeker Nieuwsblad nl | 1939 | | pagina 1