Een Nieuwjaarsboodschap va den Kljkscemmissaris. NEOERL. MOLEST ADOLF HITLER TOT ZIJN PARTUGENOOTEN. Beter gekleed en toch zonder punten DE DUIF Aunex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Rheumatische Pijnen is onzuiver bloed Neem die oorzaak wegdoe een bloedzuiverende kuur met Kruschen Zout. Met de onzuiverheden in Uw bloed zullen ook uw pijnen ver dwijnen, radicaal en langs natuurlijken weg. KRUSCHEN Bij alle apoth* en drog. 1.62. 1.47» 0.76. 0.41 p. fl. Abonnements- en Advertentieblad RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. «Bi Ja 1 I KIEZEBRINK Co. SNEEK Bureau: KLEINZAND Telef. 2200 le B LAD THEORIE EN PRACUJK... (Nadruk verboden). .i human!- zaal schan- Rijn en was vol, wat ten gevolge had dat tenslotte vol- ;roote conster- .ie ijlings dein En tóen volgden Dinsdagavond Twaalf slagen na elkaar En tóen wenschten wij elkander Een „Voorspoedig Nieuwejaar” Laat dat nu eens imders werden En vooral in dézen tijd, Raakt den wensch van Dinsdagavond Oók in de practijk niet kwijtI PHIL1A. ol is. Menig mooie japon zit niet omdat een oppervlakkige keus werd gedaan voor een corset, bovendien nadeelig voor figuur en gezondheid. Laat ons U helpen met het bepalen van het Juiste corset. Corset P.D. Le Gandukor voldoet aan DE hoogste eischen. Gedip. deskundige aanwezig MAGAZIJN Nauwe Burgstraat 7 I Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit Sneek, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Gnënga, Heeg, Hommcrts, Jutrijp, Idzega, Indijk, Loënga, Nijhuizum, Nijland, Offin- gawier, Oosthem, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tirns, Tjalhuizum, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Osingahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtuni, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hcmelum, Nijemir- dum, Oudcmirduin, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, P.oppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wijckol, Langweer, Bozum enz. No. 28 Zaterdag 4 Januari 1941 57e Jaargang Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN gens kleuren moest worden gedanst, het geen echter geen afbreuk deed aan de ge zelligheid en vroolijke stemming. In de koffiekamer werd den geheelen avond amusementsmuziek gegeven. De directe oorzaak van Uwe VERWERKING VAN MELKPRODUCTEN. Bij beschikking van den secretaris gene raal van het departement van Landbouw en Visscherij is een verbod ingesteld tot het verwerken van melkproducten, andere dan magere melkpoeder en ondermelk, in be schuit, koek en banket, zooals dat reed» bestond voor brood. ’t Is een kwestie van minuten In den Oudejaarschen trant, Eventjes „Veel Heil en Zegen" En een toegestoken hand ’t Wordt t dikwijls automatisch In familiekring gedaan En we zien achter zoo’n heilwensch Later niet de dldd meer staan I Liter houden w’ons weer bezig Met de dingen-van-den-dag En van d’Uudejaarsgedachte Maakt het leven geen gewag Links en rechts wat „speldenprikken”, Wat getwist en „klein gedoe” En zóó gaan we van het „nieuwe” Naar het nieuwe „nieuwe” toe.... Om de kleinste nietigheden Vdégen wij elkaar in 't haar, Straks dim gaan we weer „belóven” Tijdens 't nieuwe Oudejaar....! NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60, Giro 130000 ten name van fa, KIEZEBRINK <2 Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets, per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 Als aanvulling op de Rijksiegeling is het sluiten van een Oorlogsschade Verzekering van het hoogste belang. Grootste spreiding van risico'» (gemiddeld flü.OOO.— per deeln.) O Voorschotheffing slechts f 0.60 °/po per halfjaar voor plattelanderislcoa Zeer gunstige bepaling omtrent eventueels naheffing (Hoogstens f 3.— «Zoo per halfjaar) Halfjaarlijksche schaderegeling. Vraagt inlichtingen 1 Toen we op de grens van 1939’40 stonden had de Führer met zijn zegevie rende weermacht Polen in eegr biiksem- oorlog van 18 dagen neergeworpen. In de loopgraven van de Westwail Lagen de Duit- sthe soldaten. Voor hen stond de door de geheeie wereld voor onoverwinnelijk gehou den Maginot linie, waarvan ook wij ons de doorbraak slechts onder de zwaarste offers aan bloed konden voorstellen, nochtans be reid deze te brengen, wanneer de Führer den aanval noodzakelijk zou achten en be velen. Achter de Maginot linie stond het nilljoenenleger der Franschen en mar cheerden de Engelsche divisies op, d.c voortdurend verder bewapend werden. D. luchthavens Voor vijandeiijke bommenwer pers bevonden zich in de o-nmiddellijke na- tair standpunt bezien een wreedheid was bijheld van de bewapeningscentra aan den en in militair opzicht slechts een schan- Rijn en aan de Roer. De zeeën werden be- daal, drie en een halve maand lang aan-heerscht door de Engelsche vloot, die Tn DE GREBBEBOND. Van deze algemeene Nederlandsche ver eeniging van Oud-Gemobiliseerden is hier ter plaatse een afdeeling opgericht. De bond, stelt zich ten doel alle Nederland- sene mi.ita.ren, die geheel of gedeeltelijk de mobilisatie 1939’40 hebben meegemaakt te vereenigen. Daardoor wil hij bereiken dat de banden, welke gedurende de mobili satie zijn gegroeid, bestendigd en verste vigd worden. Zoo-dra dit mogelijk is, wil hij door het houden van een jaarlijksche herdenking, op of nabij de Grebbeberg (de p.aats die het meest spreekt tot de gemobi- .iseerden), de herinnering aan de kamera den, die vielen, levendig houden. Zoo mo- ge. ijk wil hij daar ook een nationaal mo nument stichten. Als direct doel wil hij de plicht vervullen aan nage.aten betrekkingen van gesneuvel den en verminkten, die steun te geven, die zij noodig hebben buiten de steun welke zij van overheidswege ontvangen. Uitgaande van het standpunt dat het de plicht van de staat is hier volledig voor te zorgen, wil hij, zoolang dit nog niet geschiedt, met dul den dat het daartoe benoodigde uit aalmoe zen of medelijden wordt geschonken. Het is de plicht van alle oud-gemobiliseerden dit te voorkomen. Hij, die viel was één van ons, hij heeft op zijn kameritden gerekend. De netto opbrengst der contributies (min. f 1.00 per jaar) en donaties (vrij naar keuze) zal daaraan dan ook worden be steed. Bovendien zal voor zoover mogelijk aan minvermogende naaste familieleden het reisgeld worden verstrekt, om op geregelde tijden het graf van hun familielid of de plaats waar de gewonde wordt verpleegd te bezoeken. Vanzelfsprekend is de vereeniging geheel vrij van elke politieke partij of kerk, daar zij een algemeene vereeniging wil zijn van alle o-ud gemobiliseerden, ongeacht van wel ke rang of stand. Aanmeldingen voor het lidmaatschap of als donateur kunnen ter plaatse geschieden geschieden bij het voorloopige comité, be staande uit: M, O. Aikema, Fred. Hendrik straat 45; H. Elderihg, Oud Kerkhof 8; S. Hoomans, Kleinzand 79; H. Lampe, Bolswarderweg 29 en S. Zandstra, Stations- s'raat ï>4. Hier worden ook gaarne alle gewenschte nadere inlichtingen verstrekt. '1 er verduidelijking zij nogmaals opgemerkt dat de vereeniging alle oud gemobdiseerden wil omvatten, dus niet alleen zij, die aan de Grebbe streden. GECOMPLICEERDE BOTSING. Oudejaarsavond reed een groote .melk- auto van de Condens te Leeuwarden op den Bolswarderweg tusschen Nijland en Tjalhuizum. Bij de Bontekoe gleed de auto door de gladheid van den weg en kwam daardoor op de langs dezen weg loop-ende tramrails terecht. Op hetzelfde oogenblik naderde een motorwagen van de N.T.M., bestuurd door den heer K. Velthuiken, welke wagen om kwart over 8 uit Bolswhrd was vertrokken. Bij de pogingen van den chauffeur van de auto om weer op den weg te komen, ramde hij den motorwagen met het gevolg dat het voorbalcon gedeeltelijk werd vermeld en verschillende ruiten, spron gen. Hierdoor ontstond een gi natie onder de passagiers, di tramwagen verlieten. De conducteur, wetende dat de stoom tram, die om 7.15 uit Bolsward had moe ten vertrekken, maar veel te laat was ver trokken, achter de motorwagen aankwam, ging deze met een deel van de passagiers tegemoet. In de duisternis kwam1 de heer Velthuizen echter te vallen, zoodat hij ach ter moest blijven. De passagiers kepen door maar het gelukte hen niet de aandacht van dan machinist van de tram-, den heer D. v. d. Veer, noch die van den conducteur, den heer S. Minkes, te trekken. Toen de machinist de obstakels o-p de rails bemerkte was het al te laat. Wel trachtte hij door kraqjiti^ remmen een botsing te voorkomen, maar dit gelukte niet, en met groote vaart reed de tram op de motorwagen en de auto in, waardoor een groote ravage werd aangericht. Gelukkig, dat al de passagiers waren uitgestapt, want waren ze in de wa gen gebleven, dan zouden er zeker groote ongelukken zijn gebeurd. Nu kwamen ze er met den schrik af, al waren velen van hen zóó geschrokken door de hevigheid van de botsing en de klap waarmee deze ge paard ging, dat ze het weiland invlogen Een deel van hen is loop-ende naar Sneek gegaan, wat, gezien de gladde weg, de duis ternis en de koude, geen prettige wandeling was, en de anderen zijn met auto’s opge haald. Woensdagmorgen zijn de ernstig bescha digde melkauto, waarvan een der zijden ge heel was opengereten en de vernielde mo torwagen opgehaald. Eerst te twee uur Woensdagmiddag kon de dienst weer worden hervat. AANBESTEDING. De Rijkswaterstaat heeft aanbesteed: het aanleggen van de a\rdebaan van een gedeelte van den weg no. 12 (’s Graven- hageUtrechtde Kromp Arnhem), tusschen den Krommen Rijn en de afzande- rij van de N.V. Nederlandsche Spoorwegen, te Maarn, en het maken van een viertal kunstwerken van gewapend beton in den DE RADIOLUISTERAARS KUNNEN RUSTIG AFWACHTEN. Reeds thans komen verzoeken in voor toezending van luister-diploma's, verzoeken om ontheffing van 'de betaling der ver plichte luister-bijdrag-e, m-ededeelingen, dat men niet langer luisteraar wenscht te blij ven en in verband daarmede verzoeken om wegneming van toestellen. De aandacht wordt er op gevestigd, dat dergelijke verzoeken voorshands achterwege kunnen blijven. De luisteraar heeft vooi het tegenwoordige niet anders te doen, dan af te wachten tot hij in het bezit is van de noodige bescheiden, die zoo spoedig moge lijk huis aan huis zullen worden bezorgd. Men behoeft zich voor dien tijd niet on gerust te maken. Bij de beoordeeling Iemand c|e luisterbijdrage verschuldigd zal een behoorlijke overgangstermijn in acht worden genomen. Wat betreft het in bewaring geven van ontvangtoestellen zullen zoo spoedig mo gelijk nadere inlichtingen per radio en in de pers worden gedaan. weg no. 12, onder de gemeenten Zeist, Driebergen en Doom, met bijkomende wer ken. Laagste inschrijvers waren W. J. Beitje en A. F. Krikke te Heerenveen voor f 723.000. gezien, voor het overige steeds weer met de waarschuwing, dat de vergelding zou ko men. De democratische brandstichters had den voor deze waarschuwing slechts hun welbekende gelach over. Zij spraken van den „verrukkelijken oorlog", die „blij stemt” en „waarmede men iedereen slechts kan gelukwenschen”. Ze kwamen met uitvoerige beschrijvingen van de uitwerking van hun bommen op de Duitsche bevolking, op het D-uitsche oeconomische leven enz. Nu be stond de uitwerking van deze aanvallen uit sluitend in de langzaam toenemende verbit tering onder het Duitsche volk, de hoop, dat de vergelding eenmaal zou komen en bij de leiding het besluit ten slotte een ein de te maken aan deze eenzijdige oorlog voering. In de maand Mei is Engeland met zijn aanvallen begonnen bij de stad Freiburg. Maanden lang hoonde men sindsdien ui de kringen van de Britsche oorlogsstokers de onbekwaamheid van Duitschland om iets dergelijks te doen. Sedert half Septem ber zal hun nu wel duidelijk geworden zijn, dat slechts rnenschelijkheid ons zoolang teruggehouden heeft van beantwoording van de misdaden van Churchill. Thans even wel zal ook deze oorlog gevoerd worden tot de laatste consequentie, d.w.z. tot de daarvoor verantwoordelijke misdadigers on- schadeiijk gemaakt zijn. En het is geen phrase, maar bloedige ernst, als wij ver klaren, dat voor elke bom er tien of zoo noodig twintig terug komen. Zoo mogen zij dan Ook thans weer al leen al om propagandistische reden spre ken van den „keer van de krijgskans”. Laten ze 'echter hierom denken: in dezen oorlóg overwint niet het geluk, maar einde lijk eens het recht. En het recht slaat aan de zijde van de volken, die voor hun be dreigd bestaan strijden. En de strijd om dit bestaan zal deze volken tot de ontzaglijk- ste verrichtingen van de wereldgeschiede nis aansporen. Als in de democratieën de drijvende kracht bij de productie de winst is, die industrieelen, bankmenschen en om gekochte politici in hun zak steken, dan is het in het- nationaal-socialistische Duitschland en in het fascistische Italië het inzicht van de mülioenen werkers, dat de democratieën, indien ze ooit zouden over- winnen, met de heele kapitalistische wreed heid zouden woeden, waartoe diegenen in staat zijn, wier eenige God het goud is, die geen andere menscheiijke gewaarwor ding kennen, dan de winzucht en bereid zijn eik<*andere edelere gedachte klakkeloos aan deze aandrift prijs te geven. Het nationaal-socialistische Duitschland, het fascistische Ltaliti en het met ons ver bonden Japan weten, dat in dezen oorlog niet om een staatsvorm gestreden wordt, niet om zekere internutiomue toekounslcon slructies, doch uitsluitend hierom, of deze aarde slechts voor de eene partij en niet eveneens voor de andere zal voortbestaan.. Een Amerikaansche politicus heeft de gees tige uitdrukking gelanceerd, dat het in den grond niet anders dan ëen poging van de haveloozen is oin iets te krijgen. Wij kun nen daartegen geen bezwaar hebben. Ter wijl de rest van de wereld zich gereed maakt den haveloozen het weinige, dat zij nog bezitten te ontstelen, treden wij voor de bezittende Wereld met het besluit om voor de 'haveloozen de algemeene men- schenrechten strijdend te veroveren en hun dat deel aan het leven te waarborgen, waar op zij krachtens dit recht aanspraak kunnen maken. Deze strijd is niet een aanval op de rech ten van andere volken, doch slechts op de aanmatiging en hebzucht van een dunne kapitalistische bovenlaag, die niet wil in zien, dat de tijd voorbij is, waarin het goud de wereld regeerde, dat integendeel een toekomst aanbreekt, waarin de volken, d.w.z. de menschen, de beslissende kracht in het leven der naties zijn. Dit inzicht was het, dat in het afgeloopen jaar vleugelen gegeven heeft aan de nationaaj-sociaiisti- sene legers. Het zal hun ook komend jaar de over winning bereiden. Terwijl wij nu voor dit geluk van de volken strijden, gelooven wij ook het spoe digst den zegen der Voorzienigheid te ver dienen. De Heere God heeft tot dusver Zijn goedkeuring aan onzen strijd gehecht. Hij zal ons indien wij onzen plicht trouw en dapper t'ervujlen ook in de toekomst niet verlaten. ONDERLINGE Verzekering Maatschappij De Führer heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling een oproep dan zijn manne lijke en vrouwelijke nationaal-socialistische partijgenooten uitgevaardigd. Deze vangt aldus aan: Een jaar Duitsche geschiedenis, rijk aan inhoud, is ten einde. Het geweldige, weer- galooze karakter der gebeurtenissen, hun revolutionnaire beteekenis voor de ontwik keling' van het menschdom zullen latere ge neraties eerst in vollen omvang beseffen. Wij echter, die de geschiedenis van dezen tijd beleven, kunnen ons niet onttrekken aan den indruk, dat de Voortzienigheid sterker is dan bedoeling en wil van afzon derlijke menschen. De góden slaan niet slecht» hen, die voor het verderf bestemd zijn, met blindheid, maar dwingen ook de door de Voorzienigheid uitverkorenen doel einden na te streven, die dikwyls aanvan kelijk ver van hun eigen oorspronkelijke wenschen gelegen zyn. Toen het Duitsche volk, na de instorting, die jaren aanhield, moreel ten diepste vernederd, oeconomisch verarmd en aan lager wal, vereenigd door het natlonaal-socialisme den weg tot gene zing vond waren leiding en volk besloten de toekomst van de natie te verzekeren door middel van vreedzamen arbeid en door een beroep op het rechtsbesef van de anderen. Nadat de Führer de nieuwe tegenover de oude orde had gesteld, een terugblik had geworpen op het jaar 1940 en zijn beslissingen en 'de enorme prestaties van weermacht en arbeidsfront in dat jaar luid geroemd, zelde hij dat nu de oorlog wordt voortgezet tot aan de vernietiging van de voor den oorlog verantwoordelijke elemen ten. Dat de Duitsche weermacht goed is, heeft ze bewezen, dat ze evenwel in de komende maanden nog beter zal zijn is ons besluit. Dit wordt met fantastische nauwgezetheid en onvermoeibaren üver ver- wezemijkt. Het jaar 1941 zal het Duitsche leger, de Duitscne marine en het Duitsche Luchtwapen in geweldige versterking en in verbeterde uitrusting zien aantreden. On der hun slagen zullen dan de laatste phra ses van de oorlogsmisdadigers bezwijken en daarmede zullen eindelijk de voorwaar- den vervuld zijn voor een •werkelijk vcrgeiyk tusschen de volken. Vrouwelijke en mannelijke nationaal-»»- cialislen: gij kent de gesemedenis van onxe binnenlandsche worsteling. Ook hier moes ten bepaaule lagen terzijde geschoven wor den alvorens wezenlyae samenwerking van de mensenen in ons land kou ontistaajn. Naar builen is het helaas niet anders. De democratische belanghebbenden bij den oonog, die sinds veie tientallen jaren de were.d in onrust brengen en de volken in steeds nieuwe crises storten, moeten vernie tigd worden. Het is ons onverbiddelijk be sluit dit gericht te voltrekken, opdat Euro pa zijn innerujken vrede hervinde. Wat er ook moge geschieden, DuitsclLand zal met koele vastberadenheid alle slappen onder nemen, die noodig zijn ter verwezenlijking van dit doel. Elke mogendheid, die van deze democratieën eet, zal daaraan sterven. Indien de beer Churchill en zijn demo cratische makkers titans verklaren, dat zij hun wereld verdedigen en dut hun wereld naast de onze niet kan bestaan dan is dat slechts hun eigen ongeluk; De Duitsche wereld heeft juist zooals de Italiaansche de periode der voorrechten van enkele pluto cratische kapitalisten overwonnen en in plaats daarvan de periode van het volk gesteld. Indien de Churchill» en hun aan hang nu verklaren in een dergelijke wereld niet te kunnen leven, zullen ze daardoor niet de Duitsche wereld vernietigen, doch vroeg of laat die van hen zelf ten val brengen om ook daar den eigen volken de vrijheid te geven. In den strijd van de plutocratische voorrechten tegen de natio- naal-sociaiistische volksrechten zullen laatst genoemde het winnen, in dit geloof treden wij het jaar 1941 in. Aan onze zijde staat sinds begin Juni van dit jaar het fascistische Italië. Het .is even vastberaden als wij om den oorlog te voe ren. Zijn strijd is ook onze strijd, zijn ver wachtingen zijn de onze. Het geroot van de oorlogsdrijvers door afzonderlijke acties iets te kunnen veran deren aan den afloop van de worsteling is kinderlijk. De heer Churchill heeft reeds een groot aantal z.g. „overwinningen” behaald, die naderhand nog steeds mislukkingen ge bleken zijn. De heer Churchill was immers de man, die plotseling den onbeperkten luchtoorlog als het groote geheim van de Britsche overwinning uitvond. Drie en een halve maand lang heeft deze misdadiger Duitsche steden door nac’itelijke aanvallen lukraak met bommen laten bestoken, brandplaat jes op boerendorpen laten vallen en naar de bewoners van de Duitsche hoofdstad weten vooral lazarets als doel aangewe zen. Dat de Duitsche weermacht drie en een halve maand niet antwoordde beves tigde in het brein van dezen man de mee- ning, dat hij nu eindelijk de methode ge vonden had, waarop hij Duitschland de baas was en de Duitsche weermacht hem - niet kon antwoorden. Ik heb deze methode, die van „Z__t een wreedheid was in militair opzicht slechts een Adv. ia dit blad worden gratis opgenooien in het adv. blad de SNEEKER COURAN1 DER GEMEENTE SNEEK JUBILEUM. Men schrijft,ons: Heden gedenkt de heer J. Betten, sta- tionsarbeider N.T.M. alhier, den dag dat hij voor 25 jaar in dienst der Maatschappij trad.' ’iet grootste gedeelte van dien tijd was de jubilaris werkziaam aan het station te Joure. Gedurende de laatste tw-ee jaar woont hij alhier en heeft hij zich ook hier een ijverig beambte getoond. Bijl het rei zend publiek is hij een goede bekende, daar hij steeds gereed staat om de reizigers van dienst te zijn onder een aanmoedigend praatje. HEERINGA’S NIEUWJAARSBAL. Woensdagavond j.l. gaf de heer P. J. Heeringa zijn Nieuwjaarsbal in de’ Harmo nie. De zaal, van onder tot boven versierd, was tot in alle hoeken bezet door danslus- tigen, die op de muziek van „The Sere- naders”, onder leiding van den heer G. Schuil, afgewisseld door gramofoonmuziek, hun hart konden ophalen. Tevens had de leider van dezen avond een zangwedstrijd georganiseerd, waaraan een tweetal fraaie prijzen voor de beste deelnemers was ver bonden; ie prijs, de heer Bleijenga; 2e prijs, de 'heer Vaaland. Zooals reeds gezegd, de 1 /J Li'c 4dcU WdS NIE O WESNEEKER TOURANT SNEEK - TELEFOON 2224 I OUDE KOEMARKT 36

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1