SNEEKER RADIO CENTRALE Oude Koemarkt 63, Tel. 2371 CENTBiLE BiDlOl! VITRAN MOLEST In Brommen gaf men zich op voor de Elfmerentocht N. V. Erven JOH. W MEIJER Leeuwenburg 16 Sneek DE ELFMERENTOCHT. NEEM Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Abonnements- en Advertentieblad Bureau: KLEINZAND Telef. 2200 le B LAD RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. TOEN EN NU ■I (Nadruk verboden). Aansluitkosten vanaf f 1.~ Aangifte Kleinzand 2, Tel. 2461 of Leeuwenburg 24 (boven). MINIMUMCONTRIBUTIE f 2 - PER JAAR Januari „een-en-veertig” Heeft verbetering gebracht: Heeft één vrouw in deze dagen Al aan d’opruimtij'd gedacht... ?l PHIL IA. Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Sneek, Abbega, Folsgare,. Gaastmeer, Gauw, Gnënga, Heeg, Hommerts, Jutrijp, Idzega, Indijk, Loënga, Nijhuizum, Nijland, Offin- gawier, Oosthem, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tirns, Tjalhuizuni, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Omgahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oudemirdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wijckel, Langweer, Bozum enz. Uitzending tot s avonds 11 uur, verzorgd door de Omroepvereenigingen of winter hun bezoek zullen herhalen. Spr. de schitterende i dant Sjouke met zijn - Op bouw dienst alle Nader meldt men: Naar alle waarschijnlijkheid zullen voor de gehouden wedstrijd der Elfmerentocht, uitgeschreven door de V.V.V. Langweer, geen winnaars worden uitgeroepen, daar de gepleegde onregelmatigheid bij de start en bet door de wedstrijd rijders passeeren van contróle-posten, zonder hun kaart te la ten afstempelen, een zoodanige verwarring nebben teweeg gebracht, dat het ondoenlijk is, na te gaan, wie de winnaars zijn ge worden. Wel zal aan alle deelnemers de draagmedaille worden uitgereikt. leder jaar in Januari Was er onrust in m’n huis En ik voelde m’in die dagen Meestentijds dan thuis niet„thuis", ’t Was er koud en ongezellig En we aten nooit op tijd, ’k Was m’n vrouw en goeie stemming Véék in Januari kwijt O, wat zat ik dan verléten En Ihng met me zelf alléén, 't Was precies als de omgeving In de woning van Jan Steen Als ik 's middags van kantoor kwam, Kwam m’n vrouwtje óók naar huis Allerhande doozen, pakken Bracht zij1 hijgend met zich thuis. Het ontbijtkléfed nog op tafel En nog kruimels op den grond; Ach, ik wist: 't was Januari En ik hield dus maar m’n mond 't Werd dan „haasje-rep-je" eten En meteen er weer vandoor 's Middags zat ik heel diep zuchtend Op m’n ordelijk kantoor. No. 31 Woensdag 15 Januari 1941 57e Jaargang Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS K1EZERRINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws, en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan .de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 Heel Sneek heeft ervan geprofiteerd Het Bestuur van V.V.V. ver wacht nu van U de opgave voor het lidmaatschap der vereeniging. Levertraan-parels Een natuurlijk levertraanconcentraat met gegarandeerd vitaminegehalte. 2200 Int. Eenheden A p. gram. 2000 Int. Eenheden D 3 p. gram. Inhoud per parel 150 m. gram. Prijs p, doosje inh. 50 parels 95 cent. Zonder bon verkrijgbaar. DROGISTEPy DE WUDE GAPER GYMNASTIEKU UIVOERING THUSNELDA—GRAETE PIER. Zooals uit de advertentie in dit blad blijkt, geeft genoemde ver. a.s. Donderdag haar jaarlijksche uitvoering in „Amic.tia”. Het programma bevat naast de Speciale gymnastieknummers verschillende kunstzin nige dans- en uitbeeldingsnummers. De damesafdeeling, die dit jaar wel in top vorm is geeft een nummer grondgymnas- tiek, een tegenover elkaar stelling van een wals van’ Brahms en een wals van Strauss en een vertolking van de ie Peer Gynt Suite, bestaande uit de doelen Morgenstern ming, Ases dood, Anitras dans en de dans in net hol van den Bergkoning. De costu meering van dit nr. is sch.tierend. Het rmgen-turnen van dames en heeren belooft ONDERLINGE NEDERLANDSCHE VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Sneek, Oude Koemarkt 35 - TeL 2224 Als aanvulling op de Rijksregeling is het sluiten van een Oorlogsschade Verzekering van het hoogste belang. Grootste spreiding van risico’s (gemiddeld f 10.000.- per deeln.) Voorschotheffing slechts f 0.60 per halfj. voor plattelandsrisico’s Zeer gunstige bepaling omtrent eventueele naheffing (Hoogstens f 3.— °/oo per halfjaar) Halfjaarlijksche schaderegeling Vraagt inlichtingen! De tocht. Wat de tocht zelve betreft, een tocht- rijder schrijft ons: „Het was een prachtig gezicht, die lange stoet van rijders langs de Geeuw naar Ijlst te zien kronkelen tusschen de wit-besneeuwde velden. Het ijs verkeerde, vooral voorbij Ijlst, in uitste kende toestand, slechts enkele scheuren en oneffen plekken. Op de plaatsen waar „ge- klónd” moest worden, was op lofwaardige wijze gezorgd voor een zoo goed mogelijke overgang, zoodat de schaatsen zoo weinig mogelijk te lijden hadden. Het ijs op de meren was prachtig; en al scheen de zon niet, het landschap bood toch een schitte rende aanblik. Rietkragen met bevroren STAATSPENSIONNEERING. Voor de afd. Sneek van den Bond voor Staatspensionneering zal morgen, Woens dagavond in de ''Harmonie optreden het zeer gunstig bekend staande ensemble „It Lyts Frysk Toaniel" onder leiding van den heer Popma van Leeuwarden. Dit beteekent voor Sneek iets geheel nieuws en volgens de verkregen inlichtin gen belooft dit een avond van Friesdhe tooneelkunst te worden. Zeer gunstige recensies bereiken ons daaromtrent van het Frysk Selskip „It Hei- telAn” te Hilversum. Van de N.V. Lyempf te Leeuwarden. De voorzitter van den R.K. Ond.-Bond zegt: „Dat wij over Uw optreden buiten gewoon tevreden waren en dat wij onzen dank niet beter kunnen uiten, dan U, waar dit te pas komt, warm aan te bevelen." Blijkens een advertentie in dit blad is de avond ook toegankelijk voor niet-leden van den bond. festijn geworden, zooals de Z.W.-hoek van Friesland nog nimmer heeft gekend; van Oost en West, van Noord en Zuid zijn de Nederlanders naar de Waterpoortstad ge komen om er aan deel te nemen en te ge nieten van de merenpracht in de winter. Spr. is overtuigd, dat, als allen weer in hun woonplaatsen zijn teruggekeerd, ze een aan gename herinnering aan de bewoners van Sneek en de Z.W.-hoek van Friesland zul len behouden en dat ze de volgende zomer dankt de manschappen van de politie voor de schitterende regelingen en Comman dant Sjouke met zijn mannen voor de voortreffelijke prestaties. De leden van de hebben getoond dat ze -niet alleen kunnen vechten, maar ook rijden. Bij de eenige dagen geleden door de Op bouwers gehouden wedstrijd was al ge bleken, dat er goede krachten onder schuil den. De eerste pfijs kwam toen aan Berg- stna,- winnaar op de korte baan. Doch nu betrof 't de lange baan, waarop men ook suc ces had. Daarom heeft men den eerst bin nenkomenden Opbouwer, den heer H. H. Vos uit Stadskanaal, een extra prijs (een anker-horloge) toegedacht. Hij had zich dapper gedragen en bewezen een man van de lange baan te zijn. Tommy, het hondje van de Opbouw, was ook nu trouw geble ven en haAl de manschappen de geheele tocht gevolgd. Daarom kreeg het trouwe dier de Sneeker vlag en een leverworst. Kapitein Sjouke bracht dank aan allen die het festijn organiseerden in bet bijzonder, en aan de Sneeker bevolking in het algemeen. Het uitreiken van een extra prijs aan den heer Vos voor zijn prestatie, is een sprekend bewijs van de sympathie, die de bevolking den Opbouwers toedraagt. In het begin had spr. spijt dat de homd Tommy was meegeloopen, doch als het diertje teekenen van vermoeidheid begon te vertoonen, werd het door een der mannen onder de arm genomen, zoodat het de tocht toch kon voltooien. Vervolgens werd het woord verleend aan den heer H. King ma van Bolsward, vertegenwoordiger van den Frieschen Ijs bond. Daar de voorzitter van de Friesche Ijsbond verhinderd was te komen, had spreker deze taak gaarne op zich genomen. Het bestuur van V.V.V. van Sneek, aldus spr., heeft de ijssport op lofwaardige wijze gediend door het Nederlandsche pübliek door organisatietalent te laten zien hoe hier geprofiteerd wordt van het ijs. Spr. is hiervoor zeer dankbaar, want dit is geheel in de lijn van de Friesche Ijsbond, en hij hoopt, dat V.V.V. in de toekomst steeds meer succes zal kunnen boeken. Toen de Fluessen uit het opgestelde programma viel, had het bestuur dadelijk andere meer tjes gevonden; nieuwe wegen waardoor nieuwe ondervindingen werden opgedaan. Spr. complimenteert V.V.V. en wenscht het steeds toenemend succes toe. Hierna werd de aandacht gevraagd voor een der deelnemers, mr. Jansma uit Am sterdam, Spreker roemt de voortreffelijke organisatie, dankt voor het genotene en is vol bewondering en dankbaarheid voor be stuur, politie fen Opbouwdienst, die mee gewerkt hebben tot het buitengewone suc ces. Het is een dag geworden, waaraan allen van buiten met veel genoegen zullen terugdenken. Speciaal brengt spr. o.a. dank aan de boerin in Oudega, die de geheele morgen aan de deur had gestaan, om- de rijders met water te laven. Dit is typeerend voor Friesland, er is geen andere provin cie waar de bevolking zoo meeleeft. Er zijn in Friesland, evenals in andere pro vincies, vele dingen die verkeerd zijn en veranderd moeten worden, doch allen zul len het er mee eens zyn, dat de Friesche water- en ijssport zoo moet blijven als die nu is. Hierna worden drie hoera's voor V ,V.V. aamgeheven. Als bijzonderheid deelde de heer Bran denburgh nog mede, dat door de Cen trale Radio Omroep een reportage van de Elfmerentocht is gemaakt, die j.l. Zater dagavond reeds was afgedraaid. De op name was bijzonder geslaagd. Een tweede stel platen was voor V.V.V. beschikbaar gesteld, documenten, die op het eerste en tweede lustrum kunnen worden afgedraaid. De heer Sj. Zandstra huldigt de or ganisatie van V.V.V., en alle sportliefheb bers weten wat organiseeren beteekent. De heeren van V.V.V. verstaan de kunst om menschen te trekken en eigen burgers sym pathiek te stemmen ten opzichte van V.V.V. De heer Ringnalda dankt namens de kaartclub den heer Vis, die bij de kaartclub om assistentie kwam vragen, en V.V.V. voor de prettige dag. Door den heer Z e y 1 was bet bestuur van V.V.V. een étui met zes lepeltjes over handigd voor de eerstaangekomen dame van de tocht. Mej. T. Elzinga van Bols ward werd hiervan de gelukkige bezitster. De heer Vis besloot het officieele ge deelte van de avond met een hartelijk woord van dank aan den burgemeester voor diens welwillende woorden, waarvoor het bestuur zeer erkentelijk is; aan kapt. Sjouke voor zijn woorden. Als verdere samenwer king tusschen V.V.V. en Opbouwdienst mo gelijk is, zal het bestuur hierop gaarne in gaan. Dank aan den heer H. Kingma voor zijn komst en zijn gesproken woorden, spr. is verheugd dat de Friesche Ijsbond sym pathiek tegenover de Elfmerentocht staat. Voor hulp zal genoemde bond niet tever geefs bij V.V.V. aankloppen. En tenslotte dank aan de h.Jv Jansma, Zandstra en Ringnalda, wier welwillende woorden zeer ojp prijs waren gesteld. Hierna volgde een geanimeerd bal on der leiding van den heer H. Stuurop, bij wiep de leiding in goede handen was. De muziek werd verzorgd door de Dancing Notes. Tevens werd door de Opbouwers op verzoek van het bestuur van V.V.V. een paar liederen gezongen; de woorden hier van hadden betrekking op de Elfmeren- tocht, en de heer Zorge zong nog een van zijn schlagers. Het was een prettig besluit van deze zoo schoone dag. De wedstrijd. Wat de wedstrijd betreft, georganiseerd door V.V.V. te Langweer, en waarvoor een kleine iooo personen aldaar startten, valt van de uitslag weinig mee te deelen. Een groep startte nl. te vroeg en een aantal deed ook contrólepost nr. 6-Paviljoen Sneekermeer niet aan. Van deze groep arriveerde L. Geveke, Leeuwarden, als nr. i; v. d. Duim, Oldeboorn, 2; J. Kooistra, Warga, 3; K. v. d. Hem, Terzool, 4; A, de Vries, Giethoorn, 5; A. de Jong, Olde boorn, 6; eerst-aankomende dame was mej. C. Geveke van Leeuwarden, ook te vroeg gestart. G. Aardema te Sneek was nr. 1 De avond. 's Avonds om 8- uur was er in de foyer van Amicitia een bijeenkomst van bestuur van V.V.V. en velen die meegewerkt had den aan de organisatie van de tocht. Nadat gezamenlijk het Friesche Volkslied was gezongen, heette de heer A. H. Vis, voorzitter van V.V.V., allen namens het Bestuur hartelijk welkom aan het einde van de glorieuze dag. Spr. bracht dank aan allen voor de spontane medewerking; hierdoor was het mogelijk gemaakt, dat V .V.V. een dag kon bieden zooals deze nu geworden is. Dank aan de gemeente- en rijkspolitie voor de voorbeeldige regeling, aan de gemeentebesturen van Sneek en Wijmbritseradeel en den gemeente-archi- tect van Wijmbritseradeel, den heer Zondervan, voor de schitterende ver zorging van de banen, aan het personeel van de gemeente Sneek, van Zeyl’s Bank, en van andere firma's voor hun zeer ge waardeerde hulp, waardoor het mogelijk was gemaakt, dat des morgens de plan. 6000 inschrijfbiljetten in duplo klaar lagen om aan de rijders te worden uitgereikt; aan den commandant van de O.D. en zijn man schappen, die onschatbare diensten hadden bewezen bij alles wat gedaan moest wor den en waardoor hun populariteit zeer ze ker nog zal toenemen (applaus)aan de verschillende bestuursleden van V.V.V., spe ciaal de h.h. Brandenburgh, Smit en Pos- thuma, die veel offers gebracht hadden om de dag tot een succes te maken. Dank aan allen die naar mate van hun krachten en naar de wijze van hun functie tot het welslagen van de tocht medewerkten. Ver der deelde spr. mede, dat er 5920 rijders voor de toertocht waren ingeschreven, ruim 5000 deelnemers startten in Sneek en het overgroote deel (het juiste aantal was nog niet bekend) is opgetogen aan het eind punt gearriveerd. Vervolgens deelde spr. eenige bijzonder heden mede. Een rijder, die reeds 5 maal de Elfstedentocht had meegemaakt, felici teerde na afloop het bestuur met zijn or ganisatietalent, hij had genoten van het Friesche landschap en de prima organisa tie .Hij dacht terug aan de laatste Elf stedentocht, toen Sneek ook een unicum wat contróle enz. betreft was. Deze verkla ring had den voorzitter'goed gedaan. Twee jochies, Johannes Arejna en Douwe Cnossen, resp. 10 en 11 jaar oud, ontbrak het aan de 75 cent inleggeld. Desondanks reden ze mee en vroegen de controleurs de stempels op hun gezicht te zetten, aan welk 'verzoek werd voldaan. Hieruit blijkt wel de populariteit van de 2e Elfmeren tocht en hoe gelukkig het initiatief was, destijds door den heer Brandenburgh ge nomen. Den knaapjes is toch de eere-me- daille uitgereikt. Spr. verzocht alle aanwe zigen te drinken op de continuïteit en het succes van de Elfmerentocht. Hierna werd aan de aanwezigen voor- .„a„gesteld de jongste deelneemster aan de nog mede dat het n-jarige ’toertocht, Djoeke Bootsma, uit Oppenhui- j- ..-v. --zen, 6 jaar OU(j Het meisje ftad dit sei zoen het rijden geleerd en had met haar ouders de geheele tocht gemaakt. Voor deze bijzondere prestatie werd haar een verguld distinctief uitgereikt. Hierna kreeg burgemeester P o p p i n g a, het woord. Wanneer men, aldus spreker, ooit van een welgeslaagde dag kan spre ken, dan kan dat nu. Wat deze dagen door het Comité van de Elfmerentocht is gepres teerd, is geweldig. Het neme dan ook de warme, verdiende hulde van het gemeente bestuur fn ontvangst. Dag en nacht is gewerkt om de 6000 deelnemers in het bezitte stellen van kaarten en medailles; spr. is overtuigd, dat allen daarvoor dank baar zullen zijn. Ook gelooft spr., dat men „Schitterend geslaagd” is het praedicaat dat de tweede Elfmerentocht Zaterdag verworvon heeft. Geslaagd èn wat betreft de tocht zelve èn wat de organisatie betreft. Omtrent de laatste hadden we Vrijdag, toen er tenslotte niet minder dan pl.m. 6000 inschrijvingen bleken te zijn, onze vrees. Dat beloofde een zoodanige overstelpende drukte aan start en contróleplaatsen, dat we ons afvroegen of men er wel doorheen zou komen. Er was echter door het be stuur van V.V.V. en zijn helpers Vrijdag- op Zaterdagnacht heel hard gewerkt, zoo dat er een organisatie was voorbereid, wel ke toen ze in de praktijk op de proef werd gesteld, die proef volkomen doorstond. In alle hotels op de Veemarkt waren bureaux gevestigd, waar bepaalde groepen deelne mers hun contrólekaarten konden halen en al spande het tijdens de topdrukte na tuurlijk wel even, om ongeveer half elf was zoo goed als alles afgewerkt. Ook aan de start was het in orde. Aan de Geeuw vóói de houtzagerij van Ter Horst was voor goede opbindgelegenheid gezorgd en de politie re gelde in de stad en aan de startplaats het verkeer uitstekend. Trouwens naast haar heeft ook de Opbouwdienst het zijne bijge dragen tot het slagen der organisatie. Maar we mogep toch in de eerste plaats noemen het bestuur van V.V.V. zelve met zijn vele helpers uit het gemeentepersoneel, zaken en andere kringen. Veel rust is de contrólebureaux niet ge gund, want terwijl om half elf de grootste drukte van het vertrek afgeloopen was, kwamen ruim 12 uur de eerste deelnemers van de tocht zich al weer in de bureaux aan de Veemarkt melden. Als eerste tien meldden zich: 1. D. Hoeksema, Sneek; K. Hooman, Hooge- schild; 3. W. Kok, Ferwoude; 4. S. Ster kenburg, Poeldijk; 5. W. J. Duivensteyn, Poeldijk; 6. J. van de Veen, Harich; 7. H. J. van de Veen, Harich; 8. A. v. d. Zijpp, Harich; 9. Hoeksema Jr., Sneek; 10. J. Sikma, Heerenveen. Als eerste paar kwa men binnen mej. T. Elzinga en haar broer de heer.D, Elzinga te Bolsward. Men deel de ons voorts 1 meisje F. Zaman de tocht in 3 uur 15 mi nuten had volbracht. Adv. in dit blad worden gratia opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURAN1 DER GEMEENTE SNEEK sneeuw bedekt aan de kanten der meren, de besneeuwde kerktorentjes in de verte en de effen grijze lucht boven onsl Er lag in die soberheid der natuur iets aantrekkelijks, iets plechtigs, iets verhevens. Het Sloter- meer won nog aan schoonheid door de boven het vlakke ijs uitstekende ijspunten, het z.g.n. „kistijs”. Later vernamen we van ooggetuigen, dat een paar het ondanks waarschuwingen gewaagd had over dat- „kistijs” te gaan, met het gevolg, dat de waaghalzen er door zakten. Gelukkig kon den ze tijdig gered worden. Bij de eerste twee contróle-posten ging het met het afstempelen der kaarten zeer vlot; het was stoppen, laten afstempelen en weer weg. In Follega (we waren daar vóór de eerste hardrijders tegengekomen), ontmoetten we twee knaapjes, die geen geld hadden gehad om ófficieel aan de tocht deel te nemen en daarom de stempels maar op hun gezicht hadden laten zetten, trouwens een deelnemer, die de kaart ver loren had, droeg de stempels mee op z'n' pols. De contróle te Follega duur de, evenals later te Langweer, iets langer, doch haast hadden we niet; te- Scharsterbrug werden we door de brug wachter verrast met een koele dronk, een aardige attentie. Tot Sneek ging daarna de tocht van een leien dakje, geep, obstakels en hard, goed ijs. Op de Veemarkt werd het laatste stempel gezet. Zij die van verre kwamen kregen meteen het distinctief, de anderen wordt het toegezonden, want het spreekt dat ook de vervaardiging van dit begeerd onderscheidingsteeken geen gelijke t'rea"had kunnen houden met de snelle stij ging van de aangiften. Een prachtige dag van ijssport was ten einde. lijke matrozendans voor het voetlicht za. worden gebracht. vroeg waren gestart, H. de Vreeze, Joure, was in deze groep 2. I -~J~~ “f*1, W.M* JJJ dankbaar moet zijn voor het optimisme van de deelnemers aan de tocht. Het is een NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1