een wollen JAPON en uw punten zijn uiterst goed besteed!! miLEUOIOÜ SNEEKER RADIO CENTRALE Oude Koemarkt 63, Tel. 2371 8. HRENNINKMEIJER ZONEN SNEEK nieuwstijdingen. NEEM Abonnements- en Advertentieblad Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Nn. 33 KIEZEBRINK Co. SNEEK Bureau: KLEINZAND Telef. 2200 le B LAD GRAUWE KATJES.... een (Nadruk verboden'). Aansluitkosten vanaf f 1.— DE Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Sneek, Abbega, Folsgare, Gaasttneer, Gauw, Onënga, Hecg, Hommerts, Jutrijp, Idzega, Indijk, Loënga, Nijhuizum, Nijland, Offin- gawier, Oostliem, Oppenhuizen, Ultwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tirns, Tjalhuizum, Westhem, Blauwhuis, Wolsiim, Woudsend, Usingahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemeium, Nijemir- dum, Oudemirduni, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Puppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deet- •uni, Roodhuis, Balk, Wijckol, Langweer, Bozum enz. Koop NU nog Distributiekaarten en. bons voor de Duitsche weermacht. In het laatst verschenen Verordeningen blad is opgenomen een derde verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied ter aanvulling van de verordening no. 51/1940 betreffende het in voeren van distributiekaarten en distributie bons voor de Duitsche weermacht voor den aankoop van levens- en voedermiddelen, die onder de distributie vallen of waarvan het gebruik in het algemeen verboden is. De artikelen 1 en 2 van de bestaande ver ordening worden thans als volgt gelezen: Artikel 1: In het bezette Nedèrlandsche gebied wor. den voor den aankoop van levens- en voe dermiddelen, welke onder distributiebepa lingen vallen en welke niet uit de voorraden der intendance worden verstrekt, militaire distributiekaarten en distributiebons inge voerd. Deze kaarten en bons geven slechts - zen of indien de rechter zich onbevoegd ver klaart. Uitzending tot s avonds 11 uur, verzorgd door de Omroepvereenigingen Bank had aangeboden, eischte de Officier van Justitie 50 g.' en tegen den ander, die alleen aan de In 't donker zijn de katjes grauw, Maar wie in 't donker loopt, ziet nóu Zoo af en toe een flikkerlicht Op* stoep en steen en hek gericht In 't donker zijn de katjes grauw, Maar tegenwoordig méér nog blauw Vanwege 't blauwe lampjes-licht, Dat zicht geeft bij te weinig zicht In 't donker zijn de katjes grauw, Dat’ laat ons min of meer „blauw-blauw”, Want nu het kunstlicht niet verlicht, Verlicht het blauwe licht het zicht In 't donker zijn de katjes grauw, Tóch hoor ik zelden nog „miauw”, 't Is 's avonds buiten „zwart” en „dicht”, Ook Poes zoekt snorrend naar wat licht In 't donker zijn de katjes grauw, Doch door het blauwe lamplicht blduw, Het katten-oog ontdekt geen licht, Zoodat Poes bij de kachel ligt In 't donker zijn de katjes grauw, Maar als gezegd door blauw licht blauw, Zeg, Poes, ik zie je graag weer grauw En als het éven kan liefst gatywil Het grauwste katje wordt dan rein, Want dhn dan zal 't weer vrede zijn! PHILIA. hiervan schrift de Soir, dat de beteekenis van hetgeen de regeeringapresident toen zeide niemand zal ontgaan. Sedert eenige dagen reeds heeft zich van ’de bevolking een ware paniek meester gemaakt. Het zou nutteloos zijn, wanneer men zou willen verzwijgen, dat de toestand ernstig is ge weest en dat hij, vooral ten aanzien van het broodgraan tragisch zou kunnen wor den, wanneer een Duitsch ingrijpen niet te rechter tijd zou geschieden. Na de rondvraag sloot de voorzitter, dan kend voor de groote opkomst, de verga dering. CABARET IN DE HARMONIE. Zondagavond j.l. werd er onder leiding van Kees Pruis een bonte cabaretvoorstel ling-gegeven in de Harmonie. Bont was dit programma inderdaad. Kees Pruis was de uitstekende conférencier; in de schetsjes), welke hij met Stella Seemer ten tooneele bracht, waarvan we alleen noemen „De on zichtbare baan”, was het gelach niet van de lucht. Ook bleven de proeven van het zang- en fluittalent van Kees Pruis niet achterwege. The 2 Hodlars, accordeon- virtuozen, brachten o.a. Russische en wal- senmedley's en tot slot van hun optreden de graag gehoorde Tigerrag. Frans Nien- agt ,ch- NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws, en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 hun optreden huis, de populaire man van „Men vraagt en wij draaien”, had met zijn voordrach ten en praatjes de lachers op zijn hand. Ook vergat hij op deze avond niet de ernst. Behalve in schetsjes konden we Stel la Seemer ook nog bewonderen in haar optreden als voordracht-kunstenares. Tot slot van deze zeer geslaagde avond kwamen alle medewerkenden op de planken in een ouderwetsche polka. Rijksmiddelen In December, De Rijksmiddelen brachten in December ƒ42.60 millioen op tegen ƒ39.26 millioen in December 1939 en ƒ37.54 millioen als ‘/m der raming. in 1940 bedroegen de totale ontvangsten ƒ462.24 millioen (v. j. ƒ475.48 millioen) bij ƒ450.50 millioen als de raming. Wat de kohierbelasting betreft, per eind 1940 wérd in totaal 183.52 millioen op ko hier gebracht, tegen ƒ133.15 millioen aan het einde van 1939. Echtpaar door gasverstikking om het leven gekomen. Zaterdagmorgen vond de knecht van den melkhandelaar Plooy, aAn den Amsterdam- schen Weg te Amstelveen zijn patroon en diens vrouw dood In de keuken liggen. Er liing een zware gaslucht. Bij onderzoek bleek dat het slangetje van een gascomfoor was losgeraakt, tengevolge waarvan 't gas de keuken was binnen gestroomd. Te bed bevonden zich de drie jeugdige kinderen van het echtpaar. Zij hadden van het gas geen hinder ondervonden. ONDERLINGE NEDERLANDSCHE MOLEST VERZEKERING MAATSCHAPPIJ Sneek, Oude Koemarkt 35 - TeL 222* Als aanvulling op de Rijksregeling is het sluiten van een Oorlogsschade Verzekering van het hoogste belang. Grootste spreiding van risico’s (gemiddeld f 10.000.- perdeeln.) Voorschotheffing slechts f 0.60 °/w per halfj. voor plattelandsrisico’s Zeer gunstige bepaling omtrent eventueele naheffing (Hoogstens f 3.— %o per halfjaar) Halfjaarlijksche schaderegeling Vraagt inlichtingen I NAAR ENGELSCHE RADIO- UITZENDING .GELUISTERD. Zondagavond constateerde een patrouille van de Duitsche weermacht,dat in de woning van de weduwe W. B. te Laren ge luisterd werd naar een Engelsche radio-uit- zending. De gemeentepolitie werd hiervan in kennis gesteld. De weduwe' W. B. en haar achttienjarige zoon zijn in arrest ge ateld. VEEDIEFSTALLEN IN VLAANDEREN. Sinds eenige dagen wordt bijna geheel West Vlaanderen door veediefstallen ge teisterd, waarbij de dieven een ongehoorde stoutmoedigheid aan den dag leggen en telkens de gestolen dieren afmaken en ver deden. Te ,Zuienkerke (Zeebrugge) waren de landbouwers Den Dooven en Cross de slachtoffers. Bij eerstgenoemde werden drie, bij laatstgenoemde een varken geslacht en meegenomen. Te Koekelaere werd bij van Belleghem een varken en bij Casteele versdliiliynide hennen gedood. Te Wcstkapelle werden niet minder dan vier varkens gestolen bij den landbouwer Van Zandewegen en daags nadien een aan tal vette konijnen bij Tavernier. Ook te Ingelmunster werden twee varkens en te Rumbeke verschillende konijnen gestolen. Reeds begint men •zich af te vragen, of er onder al deze „diefstallen”, die toch bij ma alle in denzelfden nacht gepleegd werden, volgens dezelfde methode en op plaatsen, die kilometers van elkander lig gen, niet iets anders schuilt. Het is natuur lijk maar een veronderstelling, hoewel van den anderen kant moet worden toi gegeven, dat het ten ideaal middel zou zmi voor fokkers, hunne slachtdieren van de hand te doen zonder hiervoor den officieel aan gewezen weg te gebruiken. Hét is toch Dijna niet aan te nemen, dat de dieven zoo maar, zonder meer drie en vier varkens kunnen afmaken, zonder dat de eigenaars daarvan iets gewaar worden. VOEDSELPOSITIE IN BELGIE. Dezer dagen heeft de regeeringspresi- dent Reeder verklaringen afgelegd over de voedselpositie van België. Naar aanleiding Verbod verwerken van eieren. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in oorlogstijd deelt mede, dat het- eier-inventarisatiebcsluit 1940, hetwelk het In voorraad hebben en afleveren van gecon serveerde eieren zonder goedkeuring van de Nederlandsche Centrale voor Eieren en Pluimvee te Beekbergen verbiedt, thans is aangevuld met een verbod tot verwerking van eieren. Genoemde centrale is bevoegd, van dit verbod ontheffing te verleunen, eventueel onder door haar te stellen voor waarden. _agen aan worden voor recht op aankoop van goederen, overeen komend met de op de kaart of bon gedruk te «bestemming. Leveranties op militaire distributiekaarten en distributiebons genieten voorrang boven alle andere leveranties. Artikel 2: De militaire distributiekaarten moeten de aan te koopen goederen, overeenkomende met de op de kaart gedrukte bestemming, de soort en de hoeveelheid dier goederen vermelden en verder de onderteekening van den hoofdintendant (chef-intendant) bij den weermachtsbevelhebber in Nederland, van den commandant of van den officier van administratie (Truppenzahlmeister) van de verpiegingseenheid (bataljon enz. en zelf standig onderdeel), onder vermelding van den rang, benevens het dienstzegel of den. dienststempel van de eenheid dragen. De militaire distributiekaarten zijn geel. Bovendien zijn er militaire distributiekaar ten, waarbij de bestemming op een rood veld is gedrukt, welke alleen door den hoofdintendant mogen worden ingevuld. Voorts wordt art. 3 in zooverre gewijzigd, dat op de bruine militaire distributiebons, welke tot dusver geldig waren voor 100 gram koffie of 20 gram thee, voortaan slechts 15 gram koffie of 2 gram thee ver krijgbaar zal zijn. Ten slotte zullen de gewone grij; litaire distributiebons voor 100 levensmiddelen van elke soort vervallen. Hiervoor komen in de plaats grijze militaire distributiebons met zwarten opdruk, waar op verkrijgbaa.r zal zijn 100 gram levens middelen, daaronder begrepen peulvruchten van elke soort. Uitstel van betaling voor schuldenaren. Op grond van de verordening no. 13/1940 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied o.m. betreffende maatregelen ten aanzien van de bescher ming van schuldenaren, is pp 20 Juni 1940 een eerste uitvoeringsbesluit van den secre- taris-generaal van het Departement van Justitie verschenen, waarin o. a. werd be paald, dat de rechter aan een schuldenaar, die tengevolge van de bijzondere omstan digheden, welke zich sedert 10 Mei 1940 hebben voorgedaan, niet tijdig aan zijn vóór dien datum aangegane verplichtingen kan voldoen, een uitstel van ten hoogste zes maanden kan verleenen, indien zulks rede lijkerwijze van den schuldeischer kan wor den verlangd. Thans is een tweede uitvoeringsbesluit van genoemden secretaris-generaal in het Verordeningenblad opgenomen. Volgens dit besluit kan de rechter een schuldenaar, aan wien hij reeds eenmaal een uitstel van beta ling heeft verleend en die ook na afloop van den uitsteltermijn nog niet aan zijn vóór 10 Mei aangegane verplichtingen kan vol doen, nogmaals een of meermalen uitstel verleenen, telkens voor ten hoogste zes maanden, indien zulks redelijkerwijze van den schuldeischer kan worden verlangd. Evenals tot dusver kan de rechter het uitstel ook voor een gedeelte van de verplichting verleenen, terwijl het uitstel met terugwer kende kracht kan worden verleend, indien de schuldenaar reeds in verzuim is. De verzoeken tot uitstel kunnen bij een voudig request bij den rechter worden aan hangig gemaakt, waarvoor een griffierecht wordt geheven van 1.zoo zij bij den kantonrechter, en van ƒ2.50, zoo zij Dij een anderen rechter worden ingediend. Dit grif fierecht wordt terugbetaald, indien het ver zoek geheel of gedeeltelijk wordt toegewe- biedt U een laatste gelegenheid om nog zuiver wollen Japonnen te koopen in nieuwste modellen, modekleuren prijzen v.af f8.75 Komt LI eens kijken het verplicht LI tot niets. OPGERICHT 1825 FAMILIEDRAMA. Binnen enkele minuten zijn te Buenos Aires zeven menschen het slachtoffer ge worden van een gruwelijke daad van waan zin. De politie-agent Ladrón de Guevara, vader van acht kinderen, heeft in een vlaag van razernij zijn nog slapende vrouw en zes kinderen door middel van knotsslagen en messteken om het leven gebracht. 'Daarna stak hij het huis in brand. De twee oudste zoons, die op de bovenste verdieping slie pen, konden op het laatste oogenblik gered worden; het huis is tot den grond toe af- gebrand. De dader is voortvluchtig en wordt thans door de politie gezocht. Diamanten jubilaris in de diamanten? In de Mohammedaansche geDieden van Britsch-Indië is een levendige propaganda campagne begonnen, die beoogt naar uit Karatsji gemeld wordt den Mohamme danenleider den Aga Khan ter gelegenheid van zijn diamanten jubileum in 1945 zijn lichaamsgewicht in diamante i ten geschen ke te geven. Daar de Aga Khan thans om streeks 275 pond weegt, zoü hij 623.000 karaat diamanten moeten krijgen, ter waar de van ongeveer 25 miili' tn dollar. Naar men weet, heeft de Aga Khan bij zijn gouden jubileum in 1935 tweemaal zijn lichaamsgewicht in goud gekregen. Hoe in Spanje het brood gerantsoeneerd wordt. Te Madrid is een nieuwe regeling der brooddistributie in werking getreden. Tot dit doel is de bevolking van Spanje in drie klassen ingedeeld. De welgestelden, die de middelen hebben om naast het broodrant soen andere levensmiddelen te koopen, krijgen per persoon 80 gram per dag, de middenstand krijgt 120 gram en de armere bevolking, die grootendeels van brood leeft, 175 gram. CENTRALE CONTACTCOMMISSIE VOOR DIERENBESCHERMING IN GESTELD. In een op initiatief van het Neder- landsch Jack Lont on verbond, ten kantore van de Nederlandsche vereeniging tot be scherming van dieren te 's Gravenhage gehouden vergadering is beslóten een cen trale contactcommissie, voor dierenbescher ming in te stellen, welke tot taak zal heb ben de beslaande vereenigingen nader tot elkander te brengen en dc samenwerking, welke in het verleden slechts incidenteel tot stanu4 kwam, in vaste banen te leiden. De dagelijksche leiding werd opgedragen nan zeven personen, die tezamen het uit- gestrekt». terrefti van de diere.ibesch-, rating beheerschen. PLUiMVEEVER. S. EN O. Vrijdagavond j.l. hield de vereeniging S. en U. tot bevordering van pluimvee en konijnenteelt een aigemeene leden tevens jaarvergadering in hotel Hanen burg. De voorzitter, de heer H. Boeven- dans, heette alle aanwezigen van harte welkom, in het bijzonder het aan wezige eene-lid en eenige nieuwe le den. Het aigeloopen jaar was vol emotie, doch de vereeniging kon toch tevreden' zijn, daar het ledental zich nog steeds in stijgende lijn beweegt. De toekomst ziet er eenter niet rooskleurig uit» aangezien de pluimveehouders in groote moeilijkheden geraken. Hopelijk is dat spoedig afgeloo- pen. De notulen, voorgelezen door den. se cretaris, den heer M. Bosma, werden onder dankzegging onveranderd goedge keurd. Ingekomen stukken. Felicitaties waren ingekomen omtrent de te W leringen ge houden tentoonstelling; ingestuurd waren 23 dieren van sportfokkers van S. en O. en 21 prijzen waren behaald; te weten ló medailles en 5 hoofdeereprijzen. Ingekomen was een schrijven betreffende centralisatie in de Kleindierenteeltvereeni- gingen, waartegen in het geheele land veel oppositie was gerezen. Aangezien uitvoerige besprekingen hieromtrent te veel tijd zou den eischen, werd het bestuur vry mandaat verleend; eventueele mededeelingen aan de leden zullen nog volgen. De heer Venema, tatoeëerder’ der ver- niging bracht verslag uit van zijn werk zaamheden in het afgeloopen jaar. Bij monde van den voorzitter werd hij namens de vergadering voor zijn werk bedankt en hem verzocht deze taaie voor het volgende jaar weer op zich te nemen. Hierop werd toestemmend geantwoord. De te houden feestavond werd vastge steld op 12 Februari a.s. De secretaris bracht vervolgens het jaar verslag uit. Hieruit bleek dat het ledental met 21 gestegen is, zoodat het nu 119 be draagt. Het jaarverslag van den penning meester, den heer JE. Brouwer, liet een batig saldo van f 49.88 zien. De door de kascommissie gecontroleerde boeken wa ren in orde bevonden. Den penningmeester werd dank gebracht voor zijn uitstekend beheer. Als leden der nieuwe kascommis sie werden aangezocht de h.h. Mollema en Haagsma, die de benoeming aanvaardden. De heeren JE. Brouwer en W. Smit, perio diek aftredende bestuursleden werden her kozen. Na eenige besprekingen werd besloten de traditioneele tentoonstelling, indien mo gelijk, wederom te houden op Hemelvaarts dag. Verwacht wordt een groot aantal in zendingen. Voorts werd besloten de Frie- sche Hoenderclub aan te zoeken een club- show van Friesche hoenders aan de te houden tentoonstelling te verbinden. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURAN1 DER GEMEENTE SNEEK Woensdag 22 Januari 1941 BTeflJaargong OFFICIEEL ORGAAN GOUDEN TIENTJES NIET AANGEGEVEN. Voor de eerste maal werden voor de Haagsche rechtbank eenige overtredingen van de deviezenbeschikking behandeld. Deze beschikking bepaalt o.a., dat' gouden munten niet zonder vergunning van het Deviezen-instituut worden vernaiideld. Niettemin hadden enkele inwoners van Wassenaar, van wie er een in het bezit was van 200 gouden tientjes en een ander in het bezit van Belgische ■'bankbiljetten (laatstbedoelde ter waarde van 350 Belgi sche franken) onderhandeld over verkoop van deze munten, zonder de vereischte toe stemming. Twee dezer personen stonden thans te recht. Tegen een van hen, die de gouden tientjes had overgenomen en de Belgische bankbiljetten niet aan de Nederlandsche pld. boete subs. 50 dagen ver plichting tot aangifte niet had voldaan, to gid. subs. 10 dagen met verbeurdver klaring van de gouden tientjes. Uitspraak 30 Januari. (Handelsblad). DE ONDERHANDELINGEN TE BATAVIA. „De ongelijke verdeeling van de rijkdom men onder ‘ue volkeren is een der voor naamste oorzaken geweest van de interna tionale oprust der laatste jaren”. Aldus verklaarde Kenkltsji Josjizawa, de leider van de Japansche delegatie in Ne- derlandsch-Indië, in een redevoering aan :::i maaltijd welke door de Japansche kolonie te Batavia gehouden werd. „Het is de natuurlijkste zaak van de we reld, zoo verklaarde Josjizawa, dat Japan, hetwelk tot 'de niet-bezittende landen, ge rekend moet worden, alle soorten hulpbron nen wenscht te ontvangen van de landen, die in aardrijkskundig opzicht aan Japan grenzen, en tot de bezittende landen gere- kenu moeten worden. Ik ga handelsbespre- langen Voeren met de autoriteiten van Ne- derlandsch-Indiö in het wederzijdsch wel- J Z--—- Japan. Ik geloof, dat de exploitatie 1-'-1!-J de ook zou r inkomen van Nederlandsch-Indië daardoor worden verhoogd. Het ont- J _oIj komende handelsconferentie, zoo vervolgde Nederlandsche autoriteiten zoo besloot hij, dat de Nederlandsch-Inaië het Ja- t begrijpen en dit i van het toekom- niet uit een kortzichtig oog- zijn van Nederlandsch-Indië en A van braakliggend grondgebied in Nederlandsch-Indië door Japanners, niet alleen Japan, maai Nederlandsch-Indië ten voordeel strekken, aangezien het nationale aanzienlijk zou worden verhoogd. Het ont werp van, de, Japansche agendja voor de Josjizawa, zal binnen enkele da; gelegd. Ik hoop, zoo besloot hij autoriteiten van 1". panache standpunt zullen zullen bezien in het licht stig welzijn, punt." =E - |ze mi- gram MM ■M ■Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmiimiiiii NIEUWE SNEEKER COURANT iji; - -

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1