1 een wollen JAPON en uw punten zijn uiterst goed besteed!! B.BBEIIMMB ZONEN SNEEK 3 in at Aanex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Kou Griep - Pijn- Stelt U prijs op een goed figuur DE DUIF Abonnement s- en Advertentieblad NIEUWSTIJDINGEN. s No. 34 KTEZEBRINK Co. SNEEK Bureau: KLEINZAND Telef. 2200 ie Zomerrakbuurt 14, ie Frittemahovenstraat Rodrigues, 2e Ooster- FIETS-RADIO de hierboven genoemde inkomensgrenzen le B LAD t Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Sneck, Abbega, Folsgare, Oaastmeer, Gauw, üoönga, Hecg, Hommerts, Jutrijp, Idzega, Indijk, Loënga, Nijhuizum, Nijland, Offin- gawier, Oosthem, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tirns, Tjalhuizum, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Wotidsend, Osingehuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oudemirduin, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Ratiwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wijckel, Langweer, Bozurn enz. Broeder" scheen daarvan volkomen op de dj en in de hand. Hij zei zoo te hebben ;en zou hij ,len krijgen. 3- Koop NU nog 1750.— -I -O -I Li -o ar. -i tn l- ti a e Zaterdag 25 Januari 1*141 57e Jaargang NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten nanie van fa. KIEZEBRINK <2 Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEK ER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 biedt U een laatste gelegenheid om nog zuiver wil 8 h Japonnen te koopen in nieuwste modellen, modekleuren prijzen v.af f8.75 Komt U eens kijken het verplicht U tot niets. Een jonge Haarlemmer is de uitvinder. Knappe, ingenieuse vinder Van het fiets-hóór-apparaat: 'k Moet een woordje met U spreken, Wordt U s.v.p. niet kwaad Elke werkelijke vinding Dwingt respect af zoo ook hier, Maar ik zie in U den „schepper" Van gevaarlijk straat-vertier. Wordt er door de weggebruikers Met fiets-radio-aan-boord Nog iets Anders dan de klanken Van hun fiets-toestel gehoord? Wordt er door de tweewiel-massa Op de hoor- en trap-machlen’ Oók nog naar de wandel-rechten Van een voetganger gezien? Bovendien draait elke fletser Op een eigen zend-station Wat een herrie Wat een herrie .1 Hoe U ooit daaraan begor.?l Het beteekent: uitzend-botsing Oftewel: cacophonie, Plus een ènder soort van botsing Met gebroken been of knie. Als daar iemand op de straat ligt Met verwondingen en pijn, Dan valt moeilijk te verwachten, Dat hij kreunt: „Musik musz sein!" Knappe, ingenieuse vinder Van het fiets-hóór-apparaat: Wordt door bovenstaande regels (Den bezwéren-kant) niet kwaad Mijn respect voor Uw ontdekking Wijzigt zich beslist In niets, Maar een radio-aan-fietsboord?? Dóór heb 'k niks mee aap m’n flets! (Nadruk verboden.) PUILIA. van de 7 overtuigt. Er .wergen aan te raak: die ;en. Kerknieuws. Doopsgèz. Broederschap. Tweetal: te As- a—Stadskanaal, J. W. Sipkema te Ter- Z. Wilde te Hyppolitushoef. OPGERICHT 1825 Door hun kou, koort» en pl)nuitdrijvand« werking helpen hierbij altijd veilig en vlug een poeder of cachet van Mijnharde te Zeist, Mljnhardt’s Poeders p«r stuk 8 cent. Ooos 45 cent. Cachets, genaamd „Mljnhardtjei" Doos 10 cn 50 ct. -y-- sen home en G. de Bedankt; Voor Joure, J, W. Sipkema te Terhorne. Betaalde predikbeurten en de nieuwe loonbelasting. Een predikant schrijft aan de N.R.Crt.: Dominee B. genoot een klein buiten kansje. dat niet te versmaden was. Op een van zyn weinige vrije Zondagen zou hij een preekbeurt elders te vervullen krijgen. Zeker, ook zulke inkomsten waren nooit belastingvrij, en zouden dat ook in de toe komst stellig' niet z\ju, maar dat kwam pas straks bij de invulling der tabellen aan de orde, en dan kon er behoorlijke reke ning worden gehouden met gemaakte on kosten, terwijl het lang lüet ónmogelijk was, dat de dominee, die thans elders op trad, voor zichzelf in de eigen gemeente een vervanger had aangesteld, wien hij op zijn beurt weer reis- en verblijfkosten ruim werking en dat de aangesloten vereenigin- gen reden van bestaan, en om te blijven voortbestaan ook, hebben. Ofschoon het spr. te ver zou voeren allen met name te noe men die veel hebben gedaan om deze avond te doen slagen, wenscht hij een uitzondering te maken voor enkelen, nl. den heer Moes, voorzitter van Vlug en Lenig, die al zijn krachten inzette om de avond tot een suc ces te maken, den heer Silvius, voorzitter DE COLLECTE VOOR „BIO-VACANT1E-OORD". Opbrengst f39 MO. Gedurende de Kerst- en Nieuwjaars week heeft 't „Bio-vacantieoord” zijn jaarlijksche collecte gehouden. Door een gift voor deze inzameling diende men tlians twee instel- lingen, want de opbrengst kwam voor een deel ten goede aan de Winterhulp Neder land. Daarom te meer.is het verheugend te kunnen mededeelen, dat het bioscoopbe zoekend publiek ruim f 39.000 bijeenbracht, daarmee getuigend van den offerzin, zonder welken mets groots tot stand kan worden gebracht. De Bio-bussen zijn opgeborgen, doch op de liefdadigheid van onze landge- Booten zïl binnenkort opnieuw een beroep worden gedaan. Dat beroep zal niet te- •gunningen beginnen binnen te komen, jken er luisteraars te zijn, die van de verplichte luisterbijdrage hun vrijwillige bij- zij zijn aangesloten, aftrekken. van Wit-Zwart en regisseur van het too- neelstukje, den heer Hofstede regisseur van het oorspronkelijk sprookje, waarvan de première hier heden gaat, den leider, den heer W. Monsma, en vooral niet te ver geten de muziekver. Symphonia en haar leider (den heer Flucie van Bergen), de laatste tevens schrijver van het genoemde sprookje. Het tooneelensemble van de voetbalver. „Wit Zwart” voerde hierna op een aar dige eenacter: „De duivel kocht een lapke grond", van Lambert Melissen, welke veel succes oogstte. Na de pauze volgde het oorspronkelijk spel Velox en Flexibila, met muzikale be geleiding van Symphonia, dat in de om lijsting van een sprookje, degenen die nog altijd jeugd en ouderen het goed recht gymnastiekbeoefening betwisten, van waarde van die beoefening kwamen feeën, elfen en dv— pas, maar ook de leden der gymnastiekver. „Vlug en Lenig" weer, die opnieuw in ©en aantal goed uitgevoerde oefeningen getui genis van hun kunnen gaven. Een aardig spel dat een gymnastiekuitvoering weer eens in nieuwe vorm giet en waarvan we ook de muzikale begeleiding in het bijzon der mogen loven. Het grimeerwerk werd keurig verzorgd door den heer D. Hamer- sma, Singel, alhier. JUBILEUM. 1 Februari a.s, zal het 25 jaar geleden zijn dat de 'heer J. Lust, vertegenwoordi ger der afd. visscherif van Lankhorst Touw- fabrieken alhier, bij die onderneming in dienst trad. kaarten kunnen ontvangen en een formulier MD 100'mogen inleveren. Deze formulieren zijn reeds tweemaal be schikbaar gesteld en nog is gebleken dat een aanzienlijk aantal personen verzuimd heeft, een dergelijk formulier af te halen. Vanzelfsprekend kan- niet voortdurend de gelegenheid worden geboden, deze formu lieren in ontvangst te nemen. Een regel matige uitreiking van bescheiden zou daar door allerminst worden bevorderd. Niette min is nogmaals de gelegenheid geopend, formulieren M D 100 te verkrijgen. (Men zie, de in dit blad opgenomen advertentie). Nadien zullen deze formulieren niet meer worden uitgereikt. De formulieren zijn ge nummerd en dienen volgens nummer te wor den ingeleverd op een daartoe op 27 Januari a.s. per advertentie te bepalen tijdstip. Dit geldt uiteraard uitsluitend voor de formu lieren welke een hoger nummer dan 2475 dragen. De formulieren met een lager num mer dienen op de reeds eerder gepubliceerde tijdstippen te worden ingelevera. Men wordt verzocht, de (kleine) moeite te nemen om in de krant te zien op welk uur men- zich met zijn formulier en de distributiestamkaarten in het bureau van uitreiking dient te vervoegen. Hoewel het OPGENOMEN. I heel gemakkelijk is, hieromtrent inlichtingen te vragen aan een van de loketten in het distributiekantoor, dient men toch te beden ken, dat het beantwoorden van vele over bodige vragen voor de betreffende ambte naren niet alleen niet prettig is, maar bo vendien tijdrovend. Bij de uitreiking van de kaarten dient men op tijd te zijn, het is niet mogelijk af wijkingen van de bepaalde tijden toe te staan, evenmin als het later uitreiken van de bescheiden. Op het distributiekantoor moet later nog tamelijk veel nawerk worden verricht, terwijl de totaalverantwoording binnen een kort tijdsbestek moet zijn afge sloten. Ter vermijding van misverstand wordt de aandacht nog gevestigd op het navolgende: Het kan voorkomen, dat een gezin wél voor een textieltoeslagkaart in aanmerking komt doch niet voor vetkaarten. Bij de (tijdige) inlevering van het formu lier MD 100 worden dan uitgereikt de tex tieltoeslagkaart, de gewone textielkaarten en boter kaarten. Ook kan het voorkomen dat een gezin wél In aanmerking komt voor vetkaarten, doch niet voor een textieltoeslagkaart. In dat geval worden uitgereikt: vetkaarten en ge wone textielkaarten. Tenslotte gelieve men er goede nota van te nemen, dat nletvoor ieder gezin een formulier dient te worden ingeleverd. Dit dient slechts te geschieden voor die ge zinnen waarvan het inkomen de In de ad vertentie in dit blad opgenomen bedragen niet o v e r s c h r ij d t. SNEEK, 23 Januari 1941. UITVOERING R.K. SPORTCENTRALE. De r.k. ep.ortcentrale Sneek gaf Woens dag j.l. een openbare uitvoering in Ami- citia, waaraan medewerkten de r.k. gym nastiek ver. „Vlug en Lenig", leider de heer W; Monsma en de r.k. voetbalver. „Wit- Zwart". Er was een vrij groot publiek aan wezig toen, na de vaandelgroet en de opstelling van alle gymnasten op het po dium waarbij bleek dat V. en L. reeds over een flink ledental beschikt een aanvang werd gemaakt met het af werken van het gymnastiekprogramma, dat de adsn. dames openden met een goed uitgevoerde knots oefening; dezelfde afdeeling gaf later nog een hupoefening in snel 'tempo, waarvan hetzelfde gezegd kan. worden. Een spel en dansje der kleutergroepen was aardig en mocht zich in groote bijval van het publiek verheugen, zooals dat immer bij gymnas- tiekuitvoeringen het geval is, waar kleuters op het tooneel komen. De dames gaven een rhythmische dans met een mooie figuur tot slot, een goede knotsoefening en aan het einde van de afd. gymnastiek van het programma, een mooi nummertje vendel- zwaaien. Van de heeren zagen we een brugoefening, waarbij eenige zeer goede krachten opvielen en een nummer vrije oefeningen dat niet op hetzelfde peil stond van hun brugnummer. Bloemen voor den directeur bestemd, kwamen biji de dames die het vendelzwaaien uitvoerden terecht, doch dat hinderde minder, immers zoo deelden de leider en uitvoerenden samen in een hulde voor het gepresteerde, dat ook door samenwerking van beide tot stand kwam en dat, zooals de geestelijk adviseur van de r.k. sportcentrale, in een voor woord in het programma schreef, de sport liefde van de katholieke jeugd wilde bewij zen en ook inderdaad op deze uitvoering bewees; sportliefde, welke haar reeds een eind op het pad der sportvaardigheid deed vorderen en ongetwijfeld bij verder ernstig oefenen nog een fieel eind verder zal bren gen ook. Het programma was met deze gymnas- tieknummers niet afgewerkt; vóór de pauze sprak eerst nog de voorzitter der centrale, de heer Piscaer, een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot de genoodigden, waaronder de Z.E. Deken en kapelaans der parochie, afgevaar digden van de Commissie voor Lichame lijke Opvoeding, van zusterver. en van de voetbalver., Wit-Zwart, die ook bij de R.K. Sportcentrale is aangesloten. Het werk door de besturen der ver. en leden bij de cen trale aangesloten verricht om deze uitvoe ring tot stand te brengen, getuigt van wat bereikt kan worden bij een goede samen- UITSLAG PRIJSVRAGEN. Hieronder de prijswinnaars van de prijs vragen, in ons St. Nicolaas- en ons Kerst nummer opgenomen. St. Nicolaasnummer: H. Dijkstra, Sneek. G. Boersma, 14, Sneek. Mevrouw G. kade 24, Sneek. Kerstnummer: Auke van der Goot, Vesperstr. 13, Sneek. J. Zuidema, Lijnbaansb. 15, Sneek. Joh. Hoekstra, Kruizebroederstraat 81, Sneek. Do prijzen zijn waardebonnen, welke be steed moeten worden bij adverteerders in genoemde bladen. De bonnen kunnen van a.s. Maandag af te onzen kantore in de gewone bureau-uren door de winnaars wor den afgehaald. Men dient dan de.n naam van den winkelier b$j wien men de bon wenscht te besteden,'op te geven, opdat wij die op de bon kunnen invullen. Administratie Nieuwe Sneeker en Sneeker Courant Kleinzand 7 Sneek Uitsluitend degenen die per gezin beneden de hierboven genoemde inkomensgrenzen vallen, zullen dus vet- en/of textieltoeslag- vergeefs zijn. TOCH GEVONDENI Dat de Nedcrlandsché Posterijen den moed niet gauw opgeven, toont het vol gende voorval. Een inwoner van Amers foort ontving een dezer dagen een brief uit Amerika. Het adres was volledig, met uit zondering van den plaatsnaam, die geheel ontbrak. De geadresseerde moest ergens in een Admiraal de Ruyterstraat wonen vol gens het adres. En dus toog de polst op onderzoek uit, met het gevolg, dat de brief naar verschillende plaatsen gmg, waar een straat bestaat, die den naam draagt van onzen grootsten zeeheld. Zoo deed hij o.a. Amsterdam, Den Haag, Schiedam en Roo sendaal aan en kwam eindelijk terecht in Amersfoort, waar hij prompt verdween in de bus van hem, voor wien hij bedoeld was. Aan speurzin ontbreekt het de post blijkbaar evenmin als aan activiteit en zin voor service. Handelsblad. GRIEP TE SPAKENBURG. Wegens griep zijn de scholen te Spa kenburg voor een week gesloten. Ongeveer twee-derde der bevolking ligt te bed. De doktoren kunnen het werk bijna niet meer aan en nog steeds breidt de ziekte zich uit. Gelukkig komen er geen ernstige ge vallen voor. SLACHTVERBOD VOOR GEITEN EN BOKKEN. De Secretaris-Generaal van het Depar tement van Landbouw en Visscherij heeft bepaald, dat het zonder slachtvergunning van de Ned. Veehouderij Centrale is ver boden geiten en bokken te slachten of te doen slachten. VIJF GESLACHTEN IN GOEDE GEZONDHEID. In het kleine plaatsje Bergentheim bij Hardenberg (Ov.) is de wed. j. Kosters Grissen door de geboorte van '1 rijntje Buus- koeken betovergrootmoeder geworden. De moeder van Trijntje is 23 jaren oud, de grootmoeder 42 jaar, de overgroot moeder 70 jaar en de betovergrootmoeder 92 jaar. Allen wonen in Bergentheim en genieten nog een goede gezondheid. RAD1O-DISTRIBUT1E. Het A.N.P. meldt: In verbana met loopende geruchten, als zou binnenkort het niet meer mogelijk zijn voor de radlo-distributie te bedanken, ge ruchten die ten gevolge hebben dat thans vrij velen de distributie opzeggen, werd er van bevoegde zijde de aandacht op geves tigd, dat deze geruchten van allen grond zijn ontbloot. T extieltoeslagkaarten. Per gezin kan ten hoogste één textiel toeslagkaart van 50 punten worden uitge reikt. Dit kan geschieden na inlevering op de juiste tijd van een ingevuld formulier M D 100, indien tot het gezin tenminste twee minderjarige kinderen behoren en indien het gezinsinkomen per jaar minder bedraagt dan: te vergoeden zou hebben. Hij preekte. Misschien is het een „oudje” geweest, dat niet al te veel voor-studie en inemorisatie meer vereischte. Maar zijn preek was er voor niemand minder om. Na een vol uur was hy in de „leerkamer" terug, waar de Ke.rkeraadsleden hem allen de gebruikelijke hand toestaken, terwijl Broederhem even terzijde nam, en half fluisterend, half hardop in een hoek van het vertrek de „onderhandelingen" opende. Vroegere keeren ging dat altijd heel vlot. Er werd dan eenvoudig een cou vert overhandigd, men scheen uniform de reiskosten op f 2.Jjo te taxeeren en de preek met f 10 behoorlijk gehonoreerd te achten. Maar nu, 12 Jan. 1941, hadden ze kennis gekregen van de loonbelasting. En deze „Broeder" scheen daarvan volkomen op de hpogte te zijn. Hij had de tabellen tenmin ste bij en in de hand. Hij zei zoo te hebben gedacht: dit was arbeid van vier uur, maar dominee was getrouwd, niet waar, en hoe veel kinderen was hij rijk? Had hij het goed? Hij had geïnformeerd, en men had hem gezegd van drie kinderen. Was dat zoo? En hij had al berekend: Er zou dan f 1.32 moeten worden ingehouden, en dus kreeg de predikant f 11.18 dit keer mee naar huis. De dominee heeft in vredesnaam met de ze honoreering genoegen genomen, maar alleen gevraagd, hoeveel zijn collega, die - zooals hij aan het eind van zijn preek beurt had aangekondigd de volgende Zondag daar zou optreden, en die geen vrouw en kinderen rijk was, van die toch vrij kale f 12.50 zou moeten afstaan? De wetsgetrouwe penningmeester keek de ta bellen er op na, en deed zijn uitsp: dominee zou f3.50 moeten dokk; BETALINGEN VOOR RADIOLUISTER- V ER GUNNINGEN. Het Hoofdbestuur der P.T.T. deelt het volgende mede: Nu de betalingen voor de radioluister- vergunningen beginnen binnen te komen, blijken er luisteraars te zijn, die van de verplichte luisterbijdrage hun vrijwillige bij drage aan de Omroepvereeniging, waarbij zij zijn aangesloten, aftrekken. Dit is echter niet toegestaan. Iedere luis teraar moet het thans verschuldigde volle bedrag betalen, hetzij) door radiozegeis te koopen, hetzij door op de postrekening van het staatsbedrijf der P.T.T. no. 400200 de volgende bedragen te storten, resp. over te schrijven: f9.voor een jaar, f4.50 voor een half jaar, f 2.25 voor een kwar taal. Wenscht men een aan een Omroepver- eeniging betaalde vrijwillige bijdrage terug te ontvangen, dan dient men zien recht streeks tot die vereeniging te wenden. De Omroepvereenigingen zijn verplicht aan ver zoeken van dien aard te voldoen. P.D. LE G AN DU KOR brengt een pracht collectie CORSETTEN en ook de wereldbekende NIKS BUSTEHOUDERS. Laat onze Gediplomeerde deskundige het juiste model corset en bustehouder voor U bepalen. Het resultaat zal verrassend zijn. MAGAZIJN Nauwe Burgatraat 7 SNEEK Telef. 2188 Adv. in dit blad worden gratis opgenotnen in het adv. blad de SNEEKER COURAN1 DER GEMEENTE SNEEK UITREIKING BOTER-, VET-, TEXTIEL- EN TEXTIELTOESLAGKAARTEN. In verband met de veie misvattingen dien aangaande bij het publiek, werd ons van wege de distributiedienst verzocht, niet betrekking tot de uitreiking van de hier boven genoemde bescheiden, het volgende, ter kennis van belanghebbenden te brengen. Zoals reeds per advertentie werd bekend gemaakt komt slechts een bepaalde cate gorie van de bevolking in aanmerking voor vetkaarten en/of textieitoes/flgkaarten. De uitreiking van deze kaarten is afhankelijk van het gezinsinkomen (gezamenlijk inko men van de gezinsleden). Uiteraard dienen zij, die deze kaarten wensen te ontvangen en daarop aanspraak kunnen maken, het gezinsinkomen van het gezin waartoe zij behoren, schriftelijk op te geven. Dit dient door of namens het hoofd van het gezin te geschieden op het kosteloos daartoe ver krijgbaar gestelde formulier M D 100. Per gezin, dat voor vet- en/of textielfoesZag- kaarten in aanmerking komt, dient slechts één formulier te worden ingevuld. Voor gezinnen die in verband met het gezinsinkomen niet voor vetkaarten en textieltoeslagkaarten in aanmerking komen, dient in het geheel geen formulier te worden ingevuld. De tot deze gezinnen behorende personen kunnen zich zonder meer met hun distributlestamkaart op het achter de begin letter van hun familienaam vermelde tijdstip in het bureau van uitreiking vervoegen, tot het in ontvangst nemen van boterkaarten en gewone textielkaarten. (Men zie de in dit blad opgenomen advertentie). Op vetkaarten hebben uitsluitend recht: a. Zij die niet in enig gezinsverband zijn opgenomen en wier inkomen per jaar minder bedraagt dan 1000. b. Leden van gezinnen wier gezamenlijk inkomen minder bedraagt dan: ƒ1100.indien het gezin bestaat uit 2 personen; ƒ1200.- 3 1300. 4 J050.indien het gezin bestaat uit 3 personen 4 n 5 enz. lit. gonis van hun een I. 2. 3- I. i ■iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii i t r 2. s 5 f» ff 1400.— -o iet IEUWÊ SNEEKER COURANT iiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiB ff enz. L

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1