■MEHIS DAM PO MONOPOLY SPEL GRIEPen KOU I Prijs f 3.50 weer ruim voorradig s. o. s. het gevraagde spel Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel 3 f Stelt U prijs op een goed figuur D DUIF Ab o n n e m e nt s- en Advertentieblad No. 38 KIEZEBRINK Co. - SNEEK Bureau: KLEINZAND Telef. 2200 le B LAD NIEUWSTIJDINGEN. (w.g.) M. BLOKZIJL. n te PH ILIA. (Nadruk verboden). 3 i Uw hulp is ,,brood”noodig. »r. ’t Is Winter III of Winter IV, Ik ben den tel wat kwijt, Maar hóe ’t ook zij: het dierendom Zit weer in narigheid Een mènsch heeft óók veel last ervan, Maar die slaat zich er dóór, Hoe hnders, hoeveel moeilijker Leeft dier- en vogelkoor. Ze staan juist in den wintertijd Voor velerlei gemis; Gelukkig, dat een dierenvriend Voor hen een uitkomst is. U vraagt een voorbeeld? Alstublieft! Hier hèbt U zoo’n geval, Een twééde en een dèrde nog, Ze zijn er zonder tal: Haalt kettinghonden in een hok Of schuur in dezen tijd, Ze zijn dan ’s nachts -van felle kou En winterwind bevrijd. Voorziet de paarden van een dek, Wanneer wordt stilgestaan (Zeg voerman, ga je zelf soms nooit Eens op een kachel aan?) En dan nóg e'en belangrijk iets, ’t Klassieke hulp-verzoek: De vogels hebben, voedlel-noodl Houdt ze als „vriend” te boek! Verschaft de beestjes eiken dag Uw brood- en maal-restant, Bedenkt in dezen barren tijd Den vedervrienden-stand. ’t Is winter... staat voor ’t dierenrijk Weer èxtra op de bres; 't Verzoek is oud, mddr actueel, Verhóórt den S.O.S./ 3e it: pas- eind- u, ie u- lli lid 5 7 Zaterdag 8 Februari 1P41 57e Jaargang Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN id. lo- iit- ne- itfn JO- ee- ui- in- Je u, .n n k n It 'S w 51 1» n IB lt r- i- I. na afloop deprijs- ing plaats. De waarn. voorz., de heer Welf, deed dit met eenige welgeke- Waarschuwing tegen sabotage-handelingen. Er moge nog eens herinnerd worden aan de bekendmaking van den Procureur-Ge- neraal bij het Gerechtshof te Leeuwarden, mr. D. Reilingh, waarin ten ernstigste ge waarschuwd wordt tegen het plegen van sabotage-handelingen tegen de bezettende macht. „De eventueele bedrijvers van zoodanige daden zullen zich bij ontdekking gestraft zien met de zwaarste straffen, doch veel ernstiger is het”, aldus de P.-G., „dat door hun schuld een nameloos leed kan worden gebracht over de Nederlandsche bevolking en in het bijzonder over bepaalde gezinnen. Het is niet noodig, dat die gevolgen hier uitvoerig worden uiteengezet; er zij slechts verwezen naar de mogelijkheid, dat veree- nigingen, stichtingen, gemeenten en afzon derlijke personen geldelijke of zakelijke prestaties van grooten omvang kunnen wor den opgelegd; zoo kunnen voorts burgers ook belast worden met patrouille- en wacht diensten. Beperking van de bewegingsvrijheid der burgers kan voor een bepaalde gemeente of een grooter gebied worden afgekondigd, om van zwaardere maatregelen niet te spre ken. Een verkeerde daad van één persoon kan zoowel voor enkelen onzer als voor de ge- heele burgerij zeer ernstige gevolgen heb ben”. CIVIELE VORDERING VAN 67 MILLE GEVOLG VAN EEN AANRIJDING. De exploitant van een radiocentrale te Laren (N.-H.) ziet zich voor een civiele vordering van bijna Amerikaansche pro porties geplaatst. In een dagvaarding, wel ke 24 pagina's omvat, eischt een aannemer te Du.vendrecht een bedrag vanf 67.068.88, gespecificeerd als volgt: doktersrekeningen ca. f 1701, aan pijn, leed en gederfde le vensvreugde f 2500, aan schade in zijn be drijf op korten termijn f 14.937, op langen termijn f 47.930.88. Dit alles is het gevolg van een zeer ernstige aanrijding, welke in den nacht van 4 op 5 September 1938 op den Rijksweg te Naarden plaats vond. Twee auto's botsten tegen elkander, de radio- expmitant en zijn vrouw werden zwaar ge wond, de aannemer en twee Amsterdam mers, die bij hem in de auto zaten liepen eveneens levensgevaarlijke wonden op. Twee personen die ook in den wagen van den aannemer zaten kregen lichte blessures. De aannemer zweefde zeven dagen tusschen leven en dood. Allen herstelden, doch, het linkeroog van den aannemer had zoodanige kwetsuren opgeloopen, dat het gedeeltelijk blind was geworden. Zoowel de inwoner Van Laren als de aannemer werden gedagvaard voor den Hil- versumschen kantonrechter. Deze veroor deelde den aannemer en den exploitant van een radiocentrale elk tot een boete van f 50. In hooger beroep bevestigde de recht bank dit laatste vonnis, doch sprak den aannemer vrij. De veroordeelde ging in cassatie, waarop de HoogeRaad de zaak verwees naar *het Gerechtshof te Amster dam. Dinsdag moest de exploitant voor het Hof, dat gepresideerd werd door mr. Joh. M. Jolles, verschijnen. De behandeling van deze zaak, achter welker facade niet al leen de civiele vordering van den aanne- ordeningsblad van 6 Juli 1940. Sedert dien is meer dan een half jaar verloopen, zoodat niemand meer kan voorwenden, dat hij van het bestaan dier Verordening niet afwist. Daar bovendien de betreffende strafzaken uitvoerig in de bladen zijn gepubliceerd, heeft men eveneens kunnen zien, dat uit vluchten, als zou men niet weten een ver boden station te hebben aanstaan, omdat men meende, een wel geoorloofd station in vreemde taal te hooren, niet meer opgaan. Deze laatste milde vonnissen zijn dan ook bedoeld als een uiterste waarschuwing. In het vervolg, zoo verklaart men van Duitsche zijde, zal men veel strenger gaan optreden, daar het voor de juiste oriënteering van het Nederlandsche volk noodzakelijk is dat het wordt gevrijwaard tegen de schadelijke gevolgen van een bewuste, leugenachtige voorstelling van feiten. Daarom zou men zich wel eens genoodzaakt kunnen zien, de straffen niet te beperken tot individueele personen, doch deze op te leggen aan be paalde groepen of deelen der gemeenschap. Het is dus in het belang van het alge meen, dat ieder door eigen handelwijze zorgt te voorkomen, dat anderen te lijden krijgen tengevolge van strafbare feiten, waaraan die anderen part noch deel hebben. De be zettende macht heeft daartoe het recht en de burgers over het bezette gebied hebben de plicht, door loyaal optreden hun medebur gers zulke straffen te besparen. Zij dienen dit met den meesten ernst te overwegen. Eigenlijk ten overvloede zij er dus nog maals aan herinnerd, dat het alleen geoor loofd is, te luisteren naar radiostations in Duitschland, de bezette gebieden, waaron der dus vallen Nederland België, het be zette deel van Frankrijk, Noorwegen, Dene marken, het Generaal Gouvernement waar onder Polen te rekenen is, en het protecto raat Bohemen en Moravië. Verboden is het luisteren naar zenders in alle andere landen, zooals het niet bezette deel van Frankrijk, de oorlogvoerende vij andelijke landen en Italië, Spanje, Rusland, Zwitserland, Amerika enz. WAARSCHUWING. Tegen het betreden van afgesloten militaire terreinen. Van bevoegde militaire zijde wordt mede gedeeld: Bij het betreden van een afgesloten mi litair terrein is een burger door schoten van een wachtpost doodelijk gewond. Dit geval geeft aanleiding, opnieuw dringend tegen het betreden van afgesloten mili taire terreinen, dié door bordjes met het verbod in de Duitsche en Nederlandsche taal kenbaar zijn, te waarschuwen. De wachtposten hebben opdracht, tegen per sonen, die zich niet aan het verbod houden; zonder pardon van hun schietwapens ge bruik te maken. Men geve aan den aan roep van een wachtpost om stil te blijven staan onmiddellijk gevolg. zen woorden en bracht dank aan het be stuur van de zusterver. „Friesche Jeugd” voor de medewerking. Spr. sprak de wensch uit, dat de zieke bestuursleden spoedig her steld mochten zijn. Voorts bracht spr. dank aan het muziekgezelschap, dat bestond uit eenige leden van het Sneeker Muziekcorps en deelde mede dat door den heer M. v. d. Meer een medaille was beschikbaar gesteld voor de Sneeker rijder die het snelst de baan aflegde. Deze was veroverd door no. 23, W. Boot, die door B. v. d. Veen van Warga kranig partij te geven, had getoond, een uitstekend rijder te zijn. De tijd waarin hij de baan aflegde was resp. voor en tegen de wind 16.1 en 17.2 sec. Openbare Leeszaal en Bibliotheek Sneek. In de afgeloopen maand bedroeg het aan tal bezoekers 2583 en het aantal uitgeleende banden 5747. Voorkchtingscursus in koken voor iedere Sneeker huisvrouw. Door het Bestuur van de Huishoudschool en de Voorlichtingscommissie wordt een cursus georganiseerd met de bedoeling, de huisvrouwen voor te lichten op het moeilijke terrein der voeding. Ook de best onderlegde huisvrouw ziet zich in den tegenwoordigen tijd voor het probleem gesteld: hoe houd 11 de voedingstoestand van mijn gezin op pet en hoe maak ik alles klaar met zoo weinig mogelijk brandstof. Welnu, op deze cursus worden allen bij deze moeilijkheden gehol pen. Een bevoegde leerkracht, die haar sporen in dezen verdiend heeft, verzorgt de lessen. Eenvoudige, begrijpelijke en doel treffende theorie wordt gegeven, terwijl d< leerkracht een smakelijk en voedzaam menu voorkookt. Aan het einde van iedere les proeven alle cursisten het klaargemaakte (vandaar kop, schotel en lepeltje meene men!) In vorige winters werden dit soort cur sussen uitsluitend gegeven aan die huis vrouwen, wier gezinnen finantieel hei zwaarst door de tijden waren getroffen. Nu is het anders; door de bijzondere omstan digheden heeft iedere huisvrouw behoef te aan voorlichting. Vandaar dat thans deze cursus opengésteld is voor alle huisvrouwen. Het lesgeld kan geen be zwaar zijn; het bedraagt 5 cent per les, met dien verstande, dat huisvrouwen voor wie dit te hoog is geen cursusgeld betalen, ter wijl anderen, naar draagkracht, iets meei geven, om de onkosten te dekken. Ook zij, die reeds vorige jargn dergelijke lessen volgden, worden gaarne weer terug verwacht, daar, gezien de distributie van l levensmiddelen, nu geheel andere recepten 'I worden behandeld. Voor die huisvrouwen, welke tot heden niet deze cursussen konden „bezoeken, is dit een goede gelegenheid om met het voorlichtingswerk kennis te maken. In een advertentie, elders in dit blad, staat de tijd van aangifte vermeld. Het ligt in de bedoeling om te trachten na Paschen voorlichtingscursussen naaien te organiseeren. Op de 3e lijst waren dus nog aangeble- "No? No. No. 10: No. 16: No. 20: No. 24: Daar er gesteld en besloot het bestuur in overleg met de rij en de hoofdartikeifll zonder voorcensuur zal( schrijven. Elders in het anti-rev. blad richt de heer Max Blokzijl, die tot voor enkele maanden als Berlijnsch correspondent van het Alge meen Handelsblad optrad, en daarna de redactie dier courant verliet, zich tot de lezers van De Standaard met de volgende mededeeling: „Met den dag van heden neem ik, op grond van een besluit van Commissarissen en Directie, deel aan de redactioneele lei ding van De Standaard. In de principieel- politieke houding van het blad brengt zulks geen wijziging. Het zal mijn bijzonder stre ven zijn den lezer met de groote gebeurte nissen, die van Midden-Europa uitgaan, op grond van'jarenlange eigen ervaringen ter plaatse, nog beter vertrouwd te maken. Toenemende kennis van menschen en din gen leidt tot beter begrijpen.” „De eerlijke wensch van dit blad, met de bezettende macht loyaal samen te werken, moge bij deze gelegenheid opnieuw tot uiting komen.” Kerknieuws. Ds. A. G. H. v. Hoogenhuyze. f In den ouderdom van 69 jaar is nog on verwacht overleden ds. A G. H. van Hoo genhuyze, de nestor der predikanten van de Ned. Hervormde gemeente te Amsterdam. Ds. van Hoogenhuyze werd in 1871 ge boren en werd candidaat tot den H. Dienst in Noord-Brabant, in 1896. In 1897 verbond hij zich aan zijn eerste gemeente: lerseke, welke hij tot 1901 diende. Daarna vertrok hij naar Doorn, waar hij tot 1912 arbeidde. Toen verbond hij zich - op 25 Februari van dat jaar aan de Ned. Herv. gemeente in de hoofdstad, waar hij tot aan zijn overlij den, dus 29 jaren, heeft gearbeid. ONDERSCHEID JODEN EN BASTAARDJODEN. De Staatscourant van 3 Februari bevat een besluit van den Secretaris-Generaal van Binnenlandsche Zaken betreffende de aan melding van personen van geheel of ge deeltelijk Joodschen bloede, waaraan Wij het volgende ontleenen: (1) Ten behoeve van de in het bevol kingsregister te stellen .aanteekening om trent de hoedanigheid van den aangemelde als persoon van Joodschen bloede, wordt onderscheiden tusschen Jood J en Bas- taard-jood B. (2) De aanduiding J wordt gesteld ten aanzien van ieder, die: 1uit ten minste drie naar ras vol joodsche grootouders stamt; 2) uit twee naar ras voljoodsche groot ouders stamt en a. hetzij zelf op den ne genden Mei 1940 tot de joodsch-kerkelijke gemeente behoorde of na dien datum daar in is of wordt opgenomen; b. hetzij op den negenden Mei 1940 met een Jood was ge huwd of na dien datum met een Jood in het huwelijk is getreden of alsnog in het huwelijk treedt. (3) De aanduiding B wordt gesteld ten aanzien van ieder, die 1) van twee naar ras voljoodsche gr; ouders stamt en die niet valt onder de palingen van het tweede lid, onder 2); 2) van één naar ras voljoodschen groot ouder stamt. (4) Ten aanzien van de in het derde lid bedoelde personen, wordt onderscheiden tusschen: 1) Bastaard jood I B I, indien de persoon van twee voljoodsche grootouders stamt; 2) Bastaard-jood II B II, indien de persoon van één voljoodschen grootouder stamt. Dr. Colijn verlaat „De Standaard”. In het anti-revolutionaire dagblad „De Standaard” dat onder het politieke hoofd- redacteurscnap stond van Dr. H. Colijn, is Woensdagavond een onderteekend artikel van zijn hand verschenen, getiteld „Ten af scheid’, waaruit blijkt, dat dr. Colijn zich uit zijn functie aan het blad heeft terugge trokken. Wij lezen in den aanhef van het artikel: „De Duitsche bezettende macht heeft het wenschelijk geacht ten aanzien van De Standaard een maatregel in overweging te geven, die ons blad, in vergelijking met vele andere bladen, in een uitgesproken uitzon deringspositie plaatst.” „Die maatregel bestaat hierin, dat van De Standaard verlangd wordt een door de Duitsche autoriteit aangewezen Neder- landsch journalist uit het buitenland, die niet de antirevolutionaire beginselen toe gedaan is, in de Redactie van ons blad op te nemen.” „Deze eenigszins ongewone figuur in de Perswereld in Nederland zou bij eiken p 0- 1 i t i e k e n leider van een dagblad de vraag doen opkomen of hij, onder zulke omstan digheden, zijne functie zou kunnen blijven vervullen. Rekening houdend bovendien met de bijzondere plaats, die ik in onzen eigen volkskring en ook nog wel bij velen daarbuiten inneem, is het niet alleen niet te verwonderen, dat die vraag ook door mij gesteld moest worden, maar kan het nog minder verbazing wekken, dat ik haar in ontkennenden zin heb beantwoord.” „Dat wil dus zeggen, dat de band tus schen De Standaard en mij, ruim 20 jaar geleden gelegd, thans verbroken is. Ik heb mijn arbeid aan ons blad neergelegd.” Dr. Colijn merkt dan verder o. a. op, dat het p r i n c i p i e e 1 e en politieke ka rakter van De Standaard ongerept kan wor den gehandhaafd, en dat een door de com missarissen der vennootschap te benoemen commissie van redactie voortaan de prin- cipieel-politieke hoofdredactie zal voeren P.D. LE G AN DU KOR brengt een pracht collectie CORSETTEN en ook de wereldbekende NIKË BUSTEHOUDERS. Laat onze Gediplomeerde deskundige het juiste model corset en bustehouder voor U bepalen. Het resultaat zal verrassend zijn. MAGAZIJN Nauwe Burgstraat 7 SNEEK Telef. 2183 Laffe daad. Door de bezettende overheid wordt mede gedeeld dat den 31 sten Januari jl. bij Hil versum een Duitsche wachtpost tijdens de duisternis vanuit een hinderlaag is bescho ten en gewond. Deze laffe daad kan niet ongezoend blijven. Als contra-maatregel zijn voorshands 35 gijzelaars in hechtenis genomen en in een gevangenis opgesloten. Strenger optreden tegen luisteren naar verboden zenders. Het Duitsche Landgerecht heeft in de af geloopen week weer een aantal vonnissen uitgesproken betreffende het luisteren naar verboden zenders. De opgelegde straffen wisselen tusschen een gevangenisstraf van drie of vier maanden, al of niet verbonden met het betalen van een geldboete: de in beslag genomen radiotoestellen werden ver beurd verklaard. Vergeleken met de in de betreffende verordening aangegeven straf fen kan men deze vonnissen mild noe men, doch van Duitsche zijde wordt er op gewezen, dat genoeg geduld is betracht en dat in het vervolg zwaarder straffen zullen worden opgelegd. Deze waarschuwing dient zoo merkt men van die zijde verder op men ernstig ter harte te nemen. Aan het aantal over tredingen moet paal en perk worden ge steld, nu men waarlijk tijd genoeg heeft gehad, aan dit luisterverbod te wennen. Im mers de „Verordening tot bescherming van de Nederlandsche bevolking tegen onjuiste berichtgeverij” werd afgekondigd in 't Ver- deskundige gaf als zijn meening te kennen, dat op den vierbanenweg de twee bestuur ders, die beiden bezig waren te passeeren, tegen elkaar reden omdat zij te veel naar liet midden van den weg waren gekomen. Een Hilversumsche wijnhandelaar was na door den verdachte gepasseerd te zijn in den berm1 gevlucht uit angst voor de ge volgen. Een brigadier van politie te Naar den had geconstateerd, dat de auto's mid den op den weg tegen elkaar waren ge botst. De verdachte hield vol onschuldig zijn. De procureur generaal, mr. A. A. L. F. van Dullemen, had er zich over verbaasd, dat op een weg van twaalf meter breedte twee auto’s pal op elkander kunnen rijden. Ult^ de opmetingen van den Naardenschen brigadier is komen vast te staan, dat ook de aannemer te veel op de derde baan was gekomen. Den exploitant van de radiocen trale achtte mr. Van Dullemen schuldig. ij requireerde wegens het zich verder naar iks begeven dan door de omstandigheden gerechtvaardigd is een boete van f 100, subs. 50 dagen hechtenis, bij vernietiging van het vonnis van tien kantonrechter. De verdediger, mr. C. J. G. M. Schol- vinek, herinnerde er aan dat aanvankelijk tegen den aannemer de instructie was ge opend wegens het veroorzaken van zwaar lichamelijk letsel. Vermoedeiijk echter als gevolg van het deskundigenrapport zijn beide autobestuurders naderhand vervolgd wegens overtreding van het Motor- en Rij- wielreglement, Mr. Schölvinck pleitte vrij spraak. Uitspraak over veertien dagen. (Handelsblad). Ontploffing te Oud-Beijerland. Woensdagochtend ongeveer half tien heeft in het pakhuis van den heer J. Baars aan den Koninginneweg te Oud-Beijerland een hevige ontploffing plaats gehad. In dit per ceel is gevestigd een kaashandel en vet- smeiterij. In minder dan geen tijd sloegen de vlammen uit het gebouw. De explosie was zoo hevig, dat de deuren en ramen meters ver werden weggeslingerd. Alle gezinsleden en vijf werklieden liepen min of meer ernstige brandwonden op. Drie van hen moesten naar het ziekenhuis worden «gebracht. De plaatselijke autospuit Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in bet adv. blad de SNEEKER COURAN1 DER GEMEENTE SNEEK Duitsche films. Wij verwijzen naar een adv. in dit nr. waarin de vertooning van eenige Duitsche films Zondagmorgen 10 uur in de Harmo nie wordt aangekondigd. IJSCLUB „FRISO”. Dinsdagmiddag j.l. heeft de ijsclub „Friso” op de ijsbaan aan de Leeuwarder- weg alhier een hardrijderij van mannen ge houden. Men had deze dag vrijwel geen concurrentie van andere cluös, wat ten ge volge had, dat tal van bekende rijders op de lijst, die 2$ deelnemers bevatte, voor kwamen. Doordat een viertal bestuursleden der ijsver. „Friso” door ziekte verhinderd was, assisteerde het bestuur van de ijsver. „De Friesche Jeugd”. Te ongeveer half twee werd 'begonnen. In de eerste omloop vielen af de nos. L 4, 5> 8, 9, i2, 14, 15, 18, 19, 21 en 23. In de 2e omloop moesten het veld rui men de nos. 3, 7, 11, 13, 17 en 22. Op de 3e lijst waren dus nog aangeble ven. de volgende 6 rijders: P. Eijsenga, Grouw. B. Hof, Gaastmeer. A. Adema, Grouw. J. de Groot, Jorwerd. A. Lenstra, Heerenveen. B. v. d. Veen, Warga. vier prijzen waren beschikbaar tenslotte drie rijders overbleven, ders, aan de afvallers van de 3e lijist elk f5.uit te reiken. Hiervoor kwamen in aanmerking no. 2. P. Eijsenga, no. 16. J. de Groot en no. 24. B. v. d. Veen, die resp. geslagen werden door B. Hof, A. Adema en A. Lenstra. Vooral de overwinning van de Heerenvee- ner in drie ritten op een matador als B. v. d. Veen, moet als een kranige prestatie worden beschouwd. Om de eerste drie prij zen moesten dus nog strijden: no. 6. B. Hof, Gaastmeer, no. 10. A. Adema, Grouw en no. 20. A. Lenstra, Heerenveen. Eerst verschenen aan de start Hof en Adema. Beide ritten werden door Hof ge wonnen, zoodat deze zich in de finale plaatste tegen Lenstra. Onder groote belangstelling startte dit tweetal; Lenstra was al direct een meter achter Hof en laatstgenoemde seerde dan ook het eerst de streep. Ook de laatste rit was voor Hof, zoodat deze op de ie prijs beslag legde en de 2e prijs dus voor Lenstra was. Door eenige sportliefhebbers was voor de laatste rit een prijs van f 5.uitgeloofd voor den rijder die in staat bleek de tijd van 15 sec., waarin beiden de baan hadden af gelegd, nog te verbeteren. Op deze prijs legde Hof ook beslag, die een tijd wist te maken van 14.9 sec. Hof kwam nu tevens in het bezit van een groote plaquette, aan geboden door den heer Ids Piso en een verg. zilv. medaille voor tie snelste rit, aangeboden door mevr, de wed. P.J. Knorr. De geldprijzen waren resp. f 60.f 40. en f 25. In hotel Poelman had uitdeelin; S. de 1 Fa. IJME BAKKER meester. Het pakhuis is geheel afgebrand en de woning is geheel ontzet. Voorts zijn verscheidene ramen van belendende per- ceelen gesprongen. ringen van de passagiers van diens auto verborgen gaat, nam den geheelen ochtend in beslag. Een verkeersdeskundige en een groot aantal getuigen werden gehoord. De 3 I I ■a- iw u- a- 2: 6: ■root- be ■5 10 10 10 ld it K NIEUWE SNEEKER COURANT I. ►- I Dan rug en borst flink met Dampo Inwrijven en Dampo diep Inademen. Wonderlijk zooals dèt helptl Doo« 30 et. Tube 40 et. Pot 50 et.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1