Donderdag 20 Februari GESL 0 TEN Supra Lavol HINDERWET. e n is onze zaak den GEHEELEN DAG Prijs per pakje 25 cent Maatregelen betreffende het houden van duiven. Aanmeldingsplicht van personen van geheel of gedeeltelijk joodse bloede. Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS KIEZEBRINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN Abonnements- en Advertentieblad DROGISTERIJ DE WW DE GAPER N.V. Erven JOB. W. MEIJER Bureau: KLEINZAND Telef. 2200 le B LAD nd in Wijde Burgstraat 9 e OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. (Nadruk verboden). Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Sneek, Abbega, Folsgare., Gaastmeer, Gauw, Goënga, Heeg, Hoijimerts, Jutrijp, Idzega, Indijk, Loënga, Nijhuizum, Nijland, Offin- gawier, Oosthem, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tirns, Tjalhuizum, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Osingahuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oudemirdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wijck&l, Langweer, Bozum enz. de rot be nd :rd wy Mn i» ijh od tie 31- rijr ar en ch iet rij ‘5 r- ie er 3S s, rs id 3t is e- n -n n :e d n e S n f, i- o J. e DANK I (door Philia). Vriendelijke krant-redactie Mag hier wel een dankwoord staan? 't Wordt óók namens al m’n broertjes En m’n zustertjes gedaan. Dank aan alle goede vrienden, Die in dezen wintertijd Onze moeilijkheden voelden In de quaestievoedsel-strijd Zeer waarschijnlijk heeft de winter Dézen winter hfgedaan, Zal geen nieuwe sneeuw- of ijslaag Over onze paden gaan. Wij voorzien dan weer voorloopig In ons eigene bestaan En wij kloppen om Uw hulpe Tót het najaar niet meer aan. Ddnk! Bevriende voedselschenkers Voor hetgeen U voor ons deed En waardoor ons dierenrijkje Géén of weinig honger leed Binnenkort verschijnt deez’ lofzang Voor U allen nog „in klank”, Maar reeds nü uit naam der vogels Een poëtisch: hart’lijk dank! MUSCH. No. 41 Woensdag 19 Februari 1941 57e Jaargang Volmaakt reinigingsmiddel voor WOL, ZIJDE en KUNSTZIJDE, alsook voor GLASWERK, KRISTAL, VAATWERK enz. ZONDER BON VERKRIJGBAAR NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws, en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets, per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 vrijstelling van be- ge- Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK I t Leeuwenburg 16 SNEEK Adres ook voor winkeliers beslagneming van alle voorhanden zijnde postduiven. Eenzelfde maatregel moet worden toege past, ten aanzien van alle soorten sierdui- ven, tot welke groep gerekend wordt te behooren, iedere tamme, tot uitvliegen in Staat zijnde duif, welke geen postduif is. Ook voor de sierduiven moet een bewijs van inschrijving bij de eigenaars aanwezig zijn, afgegeven door den Secretaris van de N.B.S. (Nederlandse Bond van Sierduiven- houdersverenigingen) den heer C. A. M. Spruyt, van Beverninghlaan 36, Gouda. De jonge sierduiven, broed 1941, moeten alle geringd worden met de N.M. ring van het Nederlandse Merkenbureau. Hetzelfde moet geschieden ten .aanzien van de jonge postduiven van 1941, met dien verstande evenwel, dat deze moeten worden voorzien van de Hollandring- 1941.” SNEEK, 15 Februari 1941. len, welke onveranderd werden vastgesteld. Dezelfde heer bracht het jaarverslag uit dat onveranderd werd vastgesteld; het vol gende is er aan ontleend. Het aantal leden der ver. bedraagt 75, voorts zijn er “5 begunstigers en 3 donateurs. In 1940 is door de school, aan ’t afma ken van gebouw en inventaris hard ge werkt. De garderobes werden van ijzeren kapstokken met berging voorzien, de af- sluitmuur langs het achterterrein gemetseld, een groot schuifhek en een tweede fietsen bergplaats aangebracht, de brandtrappen verder afgewerkt, een afvalsilo afgetum- merd, meerdere zalen van bergkasten en afwerking voorzien, enz. Nog veel moest ongedaan blijven. In één der bestuursvergaderingen werd besloten aan de vele aanvragen voor op leiding tot electricien, ook aan de dag school, te voldoen. Om daartoe te gera ken moeten de bepalingen van art. 25 der De BURGEMEESTER van WYM BRITSERADEEL brengt het navolgende ter kennis van belanghebbenden: Degenen, die geheel of gedeeltelijk van joodse bloede zijn en hun verblijf hebben in het bezette Nederlandse gebied moeten worden aangemeld bij den Burgemeester der gemeente van inwoning. Als geheel of gedeeltelijk van joodse bloede worden beschouwd die personen, die Van tenminste één naar ras voljoodse grootouder afstammen. Een grootouder wordt zonder meer als vóljoods aange- merkt, wanneer deze tot de joods-kerkelijke gemeenschap behoord heeft of behoort. Voor nflnderjarigen rust de verplichting tot aanmelding op den wettelijken vertegen woordiger. Aan de 2e Afdeling van de secretarie dezer gemeente zijn kosteloos aanmeldings formulieren verkrijgbaar, die vóór 22 Fe bruari 1941 aldaar ingevuld en onderte kend weer moeten worden ingeleverd. Bij de inlevering der formulieren moet één gulden aan leges worden betaald. Ieder, die door zijn schuld niet aan de op hem rustende verplichting tot aanmel ding voldoet, wordt gestraft met gevange nisstraf van ten hoogste vijf jarein, terwijl zijn vermogen is onderworpen aan de gel dende voorschriften betreffende het ver beurd verklaren van vermogens. Nadere inlichtingen, b.v. omtrent twij fel over afstamming en taling van leges, worden verstrekt ter meentesecretarie, 2e Afdeling. SNEEK, 13 Februari 1941. De Burgemeester van Wymbritseradeel, G. F. ATSMA, loco-burgemeester. De BURGEMEESTER van SNEEK brengt, ten vervolge op de bekendmakin gen van 31 December 1940 en 24 Ja nuari 1941, betreffende het houden van duiven, ter openbare kennis, dat de door de Duitse militaire overheid aangewezen bewindvoerder over het Duivenwezen hier te lande een laatste waarschuwing aan houders van post- en sierduiven heeft uit gevaardigd, luidende als volgt: „Vanaf 21 Februari a.s. moet iedere postduivenhouder in het bezit zijn van een officiële, door de Commissie ter beharti ging der belangen van Nederlandse post duivenhouders, Prinsengracht 407 Amster dam; af gegeven hoklijst en van een lid maatschapskaart van het Nationaal Ver bond van Postduivenhouders1, Amsteldijk 44, Amsterdam, Telefoon 91884 en 91776. Wanneer bij contróle door politie of an dere officiële instanties, mocht blijken, dat deze bescheiden niet aanwezig of voorradig zijn, kan voor deze laatste keer een uit stel van ten hoogste zes dagen worden verleend, teneinde deze fout als nog te her stellen, zodat alle verlangde bescheiden niet later dan 27 Februari d.a.v. onher roepelijk in orde moeten zijn. Indien betrokkenen pa het verstrijken van deze termijn nog in gebreke mochten rijn, moet o n v e r w ij 1 d proces Verbaal worden opgemaakt, met onmiddellijke in- VEREENIGING SNEEKER. A MBACHTSSCHOOL. Deze ver. hield Vrijdagavond haar alge- meene vergadering in „Onder de Linden”. Nadat oe voorzitter, de heer H. F. Ring- n a 1 d a, een woord Van welkom had ge sproken, deelde hij mede dat het plan de verbouwde school feestelijk te openen en het publiek gelegenheid te geven eens ken nis te maken met het moderne ambachts- onderwijs, wegens het uitbreken van den oorlog niet is kunnen doorgaan. Veel leed is en wordt er geleden, we hopen dat het vergoten bloed moge leiden tot een eer- vollen vrede en dat ook het onderwijs en speciaal het ambachtsonderwijs dan in ons land weer een grooten opbloei mag genie ten. Spr. huldigt directeuren en personeel der scholen in verband met het feit dat het onderwijs ook dezen winter ongestoord kon doorgaan, dank zij een bewonderens- waardige wijze van verduistering der school. Moge hun aller werkkracht blijven strekken tot heil van de school. De heer C. O v a a las daarna de notu- Ambachtsschool. Aanwezig op 1 Januari 1931 198 leerlin gen en op de cursus voor metselen en straatmaken 16, aanwezig op 31 Dec. resp. 212 en 17. Alles bijeengenomen werd in 1940 in het gebouw der ambachtsschool les gegeven aan 333 leerlingen van de ambachtsschool en cursus voor metselen en straatmaken en 182 leerlingen der avondnijverheids- school, totaal 515. Van de 333 leerlingen der ambachtsschool enz. werd voor 116 leerlingen geen schoolgeld betaald en woon den er 121 in Sneek, 55 in Wijmbritsera- deel, 30 in Bolsward, 25 in Hennaardera- deel, 16 in Wonseradeel, 16 in Workum, 14 in Gaasterland, 11 in Ijlst, 11 in Rau- werderhem, de rest in een 9-tal andere ge meenten in den omtrek van Sneek. Nog deelde het verslag mede dat te beginnen met 1941 de kwaliteit der prijzen der ver loting belangrijk hooger zal worden, aange zien een groot deel van de door de meu belmakers vervaardigde werkstukken mede in de verloting zal worden opgenomen. Avondnijverheidsschool. Aanwezig op 1 Januari 102 leerlingen, op 31 Dec. 123. Het onderwijs kon volgens de lesrooster en zonder onderbreking van welken aard ook, gegeven worden. Wel was het aantal verzuimen, wegens strenge koude en riekte tamelijk groot. De belangstelling voor het praktijkonder wijs aan de avondschool gaat in de goede richting. Voor de cursussen „vestigingseischen” is dat nog niet het geval. Het aantal elec- trotechn. installateurs was onvoldoende en dat voor autogeen- en electrisch lasschen aanvankelijk evenzoo. Eerst begin Decem ber, na aanmelding van leden van den Op- bouwdienst, kon begonnen worden. Per 1 Januari was de deelname zoo groot, dat de cursus gesplitst moest worden. Uit het financieel verslag blijkt dat de ontvangsten van de ambachtsschool heb ben bedragen f61780.33 (gem. subsidie f 15760.33), de uitgaven idem; avondnijver heidsschool f7543.26 (gemeentelijke sub sidie f2017.25), uitgaven idem. Tot bestuurslid werd herkozen de heer P. Posthuma. De v o o 'r z. vestigde er nog eens de aandacht op dat er aan de A.B.S. ook gelegenheid zal geboden worden zich te bekwamen voor het examen voor de ves- tigingseischen. Men hoopt dat deze raak binnenkort haar beslag zal krijgen. Nadat bij de rondvraag een enkele in lichting aan een aanwezig lid was verstrekt, sloot de voorz., er zijn spijt over uit drukkend dat zoo weinig leden deze ver- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat door hen vergunning is verleend aan: I. H. VROLIJK, fabrikant aldaar en zijn rechtverkrijgenden tot uitbreiding van de koper- en metaalgieterij, slijperij, draaie rij en metaalklopperij in het gebouw aan de Prins Hendrikkade nos. 33, 35 en 36, Sectie B, nos. 3939, 4026 en 3812, door het bijplaatsen van 4 electromotoren met een gezamenlijk vermogen van 191/2 p.k., ter vervanging van de Dieselmotor van 25 p.k., welke tijdelijk buiten werking za) worden gesteld. II. J. DIJKSTRA, aardewerkfabrikant aldaar en rijn rechtverkrijgenden, tot uit breiding, van de fabriek voor het maken V J V—I - -1 j- Oppenhuizerweg no. SNEEK, 19 Februari 1941. tiënten en drie verpleegsters vonden den dood en verscheidene personen werden ge wond. Eenige ziekenoppassers en een vrij groot aantal kinderen geraakten bedolven. Het A.N.P. meldt nog dat er in totaal in het weekeind 19 dooden en 30 gewon den, waaronder 11 zwaar waren en 3 ver misten. In Rotterdam zijn 9 burgers ge dood, 8 zwaar en n licht gewond. Aan de Molenwaterweg zijn 2 vrouwen en 1 man gedood, aan de Provenierssingel 2 vrou wen, 1 man en 2 kinderen uit één gezin, nl. van 5 jaar en van 8 maanden, benevens de 19-jarige dienstbode uit dat gezin. In het St. Franciscus ziekenhuis werden vijf leerlingverpleegsters door een brisantbom in een zusterverblijf onmiddellijk gedood, twee van hen waren de gezusters van Son. Britsche vliegtuigen bij Vllsslngen neergeschoten. Een Britsch jachtvliegtuig vloog, naar het D. N. B. meldt, Zaterdagmiddag scheervlucht boven de eilanden aan de monding van de Schelde. Duitsche jagers achtervolgden het toestel en schoten de Hurricane in de buurt van Vlissingen om laag. Kort nadat dit toestel was neerge schoten, verscheen een tweede vijandelijke machine van hetzelfde type boven de Wes ter-Schelde. Het werd evenals het eerste door Duitsche jagers neergeschoten. Daar mede verloren de Britten op één dag reeds drie vliegtuigen aan de monding van de Schelde, daar in de ochtenduren, eveneens een gevechtsvliegtuig was neergehaald. HET BRANDSTOFFENGEBREK TEN PLATTELANDE. Naar aanleiding van de moeilijkheden, welke de brandstoffenvoorziening bepaal delijk ten plattelande ondervindt, heeft de secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart zich be raden, hoe daaraan zooveel mogelijk kan worden tegemoetgekomen. In verband hier mede is aan de burgemeesters het vol gende in overweging gegeven: 1. Voor zoover de bevolking door ge brek aan vaste brandstoffen geen of on voldoende warm eten kan bereiden, ware uwerzijds te bevorderen, dat een of meer centrale kookgelegenheden worden geor ganiseerd, b.v. door beschikbaarstellen van Keukens van restaurants, café’s e.d. Indien daarvoor meer gas of electriciteit zou zijn benoodigd dan de toegestane loo pct. van 19391940, zullen de betrokken gas- en electriciteitsbedrijven stellig tot medewerking bereid worden bevonden. Mocht geen gas of electriciteit aanwezig zijn, dan zou de burgemeester zich, met inschakeHng van den betrokken Districtsad- gadenng hadden bezocht, doch er de na- viseur van het Rijkskolenbureau, tot den leider van het Centraal Distributiekantoor te ’s Gravenhage kunnen wenden voor een extra toewijzing van vaste brandstoffen voor dit bijzondere doel. Ook voor het ver krijgen van een voorschot resp. extra toe wijzing voor levensmiddelen zal men zich tot den leider van het Centraal Distributie kantoor kunnen wenden. 2. Zoowel voor het bereiden van warm eten als voor verwarming onder leiding van den burgemeester een onderlinge hulp- verleening door de bevolking te bevorde ren. In eventueele behoeften aan gas, elec triciteit of vaste brandstoffen (de laatste uiteraard tot zeer beperkte hoeveelheden) zou dan op dezelfde wijze als hierboven omschreven kunnen worden voorzien. Reorganisatie van filmkeuring. Bij beschikking van den Secretaris- Generaal van het Departement van Volks voorlichting en Kunsten zijn de leden van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring met ingang van 11 Februari uit hun functie ontheven, met dank voor de door hen be wezen diensten. Met ingang van denzelfden datum is tot waarnemend voorzitter van de Centrale Commissie voor de Filmkeuring benoemd ir. W. L. Z. v. d. Vegte, raad-adviseur bij het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Beide beschikkingen zijn getroffen in af wachting van een nadere regeling van de rijksfilmkeuring. De filmkeuring gaat echter ongestoord voort. Het Departement van Volksvoorlichting en Kunsten merkt in verband met het boven staande op: Met deze beschikkingen is de eerste stap gezet op den weg naar een grondige ver nieuwing van de filmkeuring in Nederland. Dat een vernieuwing van dit instituut dringend noodig was, is in den loop der jaren van verschillende zijden en bij her haling betoogd. Het voornaamste bezwaar tegen den ouden toestand betrof het eenzijdige karak ter van de maatstaven, die bij de keuring werden aangelegd. Het kwam er op aan datgene uit de film te weren, dat in zede lijk of maatschappelijk- opzicht afkeurens- waardig geacht kon worden. Deze normen werden echter zoo eng op gevat, dat films, die in cultureel opzicht waardeloos waren, op de oppervlakkigheid en smakeloosheid van het publiek specu leerden of gebrek aan eerbied voor volk en ras aan den dag legden, ongehinderd kon den worden gedraaid. Ook werd het als een bezwaar gevoeld, dat de filmkeuring geschiedde door perso nen, voor wie deze werkzaamheid slechts een bijkomstig karakter droeg. De filmkeuring zal in de toekomst be- heerscht worden door den opbouwenden en positieven geest, die allen arbeid voor het nieuwe Nederland kenmerkt. N. O. W. nageleefd worden. Binnenkort wordt daarmee een aanvang gemaakt. Het lokaal voor motorrijtuig-herstellen is door de groote toeloop van leerlingen, geheel bezet. Voor het plaatsen van auto’s die tijdelijk niet in gebruik zijn, is daarin geen ruimte meer. Wij hebben dan ook besloten pogingen te doen om te komen tot de bouw van een garage op het achterter rein. Een daartoe strekkend plan zal bin nenkort aan de autoriteiten worden over gelegd. Evenals aan vele soortgelijke inrichtin gen, is ook hier het be. tuur overgegaan tot het benoemen van een controleerend ge neesheer. Als zoodanig is aangewezen de heer J. G. Wuite, arts, alhier. Door de Bond van besturen van Nij verheidsscholen is het initiatief genomen om de leerlingen van alle Nijverheidsscho len te laten verzekeren tegen ongevallen. Op 't eind van ’t jaar is die verzekering tot stand gekomen, zoodat thans alle leer lingen onzer beide scholen verzekerd zijn. druk op leggend, dat tenslotte het onder wijs het voornaamste is, en dat dit een uit stekende roep geniet. Kerknieuws. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ee, J. Hoogenkamp te Hindeloopen. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN OP ONS LAN Du Het A.N.P. meldt: De Engelsche luchtmacht is Vrijdag avond en -nacht zeer actief geweest boven ons land. Veel actiever dan in verscheidene weken was voorgekomen. Hiertrij zijn aan vallen gericht op een heele reeks van ste den en dorpen, in het bijzonder in het Oosten van ons land, waar een groot aantal brisantbommen is geworpen. Voorzoover deze bommen eenig doel heb ben getroffen het meerendeel is als ge woonlijk op onbebouwd land en in het wa ter neergekomen zijn zij in woonwijken terecht gekomen. Hierdoor is het te ver klaren dat er zeer aanzienlijke materieele schade is aangericht. Zes woonhuizen zijn geheel vernield, 20 woonhuizen zwaar be schadigd, ca. 400 andere woningen hebben lichte schade opgeloopen, een reeks van woningen is ontruimd moeten worden, ook een klooster heeft door bomscherven scha de geleden, verscheidene kleine binnensche pen zijn beschadigd, een waterleidingbuis is .gedeeltelijk vernield; in een plaats is een gasleiding beschadigd. Overigens zijn er zeer talrijke gebroken ruiten'. In een van de getroffen gemeenten heeft een vlieg tuig mitrailleurvuur afgegeven. Gegeven het bovenstaande is het niet te verwonderen, dat er ook een lange reeks van slachtoffers is: tot nu toe zijn er 15 dooden (onder wie 4 vrouwen en 3 kinde ren), 12 zwaargewonden (onder wie zes vrouwen) en 25 licht gewonden; onder wie verscheidene kinderen. Engelsche bombardementsvliegtuigen heb ben, naar aan het D.N.B. wordt medege deeld, in den nacht van 15 op 16 Februari op verscheidene plaatsen in het bezette Ne- derlandsche gebied brisantbommen gewor pen. Daarbij werd te Rotterdam’ een huis volkomen vernield, terwijl een ander ern stig beschadigd werd. Een aantal Neder landers werd gedood!, onder wie een vrouw en twee kinderen. Voorts werden verschei den burgers gewond, onder wie drie vrou wen en zeven kinderen. Volgens tot dusver ontvangen berichten werd geen enkel militair doel of voor de oorlogvoering belangrijk doel getroffen. Bij den aanval van Engelsche bombar dementsvliegtuigen in den nacht van Za terdag op Zondag j.l. werd naar achter af bekend wordt, in Rotterdam1 het St. Franciscus-Ziekenhuis getroffen. De inrich ting wera zwaar beschadigd. Het dak van het gebouw brandde volkomen af. Vier pa- van draineerbuizen in het gebouw aan de Oppenhuizerweg no. 172, sectie C, no. 2797, door het bijbouwen van een fabrieks- den gi id< •e t- i- a 9 HEER6NKLEEDIN3 •NEEM NEÜWESNEEKER COURANT gedeelte, waarin een nieuwe oven zal wor- ebouwd, aan de voorzijde der be staande fabriek.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1