Supra Lavol REDE van HITLER. Prijs per pakje 25 cent Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN N.V. Erven JOH. W. MEIJER Abonnements- en Advertentieblad o 3RINK Co. - SNEEK Telet 2200 Bureau: KLEINZAND le BLAD KONING KLANT. igsbednj .fleveren meldt de Crt. het N. v. d. D|. NIEUWSTIJDINGEN. (Nadruk verboden). nu uit Leiden G. van de INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Sneck, Abbega, Folsgare, Oaastmeer, Oauw, Qoënga, Heeg, Hommerts, Jutrijp, Idzega, Indijk, Loënga, Nljhulzum, Nljland, Offin- gawier, Oostheni, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandflrden, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tirns, Tjalhuizuni. Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Oningdhuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijcmir- dum, Oudemlrdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wijckel, Langweer, Bozum enz. No. 43 Woensdag 26 Februari 1041 57e Jaargang NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 Heer-winkelier-van-dezen-tijd Met zorg en last en moeilijkheid1: U waart voorheen beleefd, galant Ten aanzien van Uw Koning Klant, U stond voortdurend op de bres En 't bracht U zakelijlk succes. U luisterde met open oor Van dag tot dag de jaren dóór. I leer-winkelier-van-dezen-tijd Met zorg en last en moeilijkheid: Blijft soepel in Uw zaken-doen En geeft aan leder zijn rantsoen; Weet, dat de klant niet gauw vergeet Hóe U in deze tijden deed Gebruikt Uw zakelijk verstand, Eens wordt Uw klant weer... Kónlng Klant! PHILLA. zoon van w duwe G. Kerverv. Hertum. Een elfde tificeerd. GEEN O DROGISTERy DE Wy DE GAPED Adres ook voor winkeliers bedrijven worden broedperiode 24 De fokkers mogen meerderin„.h;l“j.^ cuikens af leveren. Juist twee uur geleden heb Ik van den opper bevelhebber der vloot het bericht ontvangen, dat zoojuist de rapporten zfjn binnengekomen van twee dagen, waarop strijdkrachten ter zee en dulkbooten 21Ö.000 ton tot zinken heb ben gebracht, waarvan alleen door dulkbooten 110.000 ton en daaronder een geheel convood, dat gisteren vernietigd werd met 126.000 ton. De heeren zullen zich echter van Maart en April af op heel andere dingen voorbereid moe ten houden en dan zullen zij bemerken, dat wjj onze tijd goed gebruikt hebben. In deze lange maanden van tevoren, waarin wij met zoo wei nig dulkbooten streden, heeft Italië voor ons sterke krachten vastgehouden. Ons kan het thans onverschillig zyn of onze Stuka’s Engel- sche schepen in de Noordzee of in de Middel- landsche Zee kunnen aanvallen, het blijft steeds hetzelfde. Dit eene is zeker: waar de Britten aan het continent raken, zullen wf) hen ter stond tegemoet treden en v-aar Britsche sche pen zich vertoonen, treden onze dulkbooten daar tegen op totdat het uur van de beslissing de heer H. Nebbeling uit Linschoten, «laat. Wanneer m(jn tegenstanders gelooven - mfj met den tyd te kunnen afschrikken, zeg ik het volgende: Ik heb leeren wachten, maar In den tyd van het wachten, heb Ik nooit geluierd. Nooit stond bfj ons echter het doel voorop dat op den eersten Maart of den vijftienden Juni of den zeventiende September dit of dat moest gebeuren. Dat weten alleen de journa listen van onze tegenstanders. En-ln den oorlog dezelfde profeten en politieke wichelroedelo pers, die thans in het Engelsche propaganda- Thans zij'n de rollen omgekeerd: U wordt met een „verzoek” vereerd Om dit en dkt en dAt en dit 1 Wijl U met kleinen voorraad zit. Ja, Koning Klr.nt verliet zijd troon En spreekt op haast-verlegen toon. Hij meldt zich onderdanig aan En U bent op zijn troon gaan staan. IN MAART OVERNEMING VAN SLACHTSCHAPEN. Maandag 3 Maart begint de Nederland- •cfhe Veehouderijcentral® met de Overne ming van schapen, die voor de slacht be stemd zijn. Bij de vaststelling der prijzen, Waartegen wordt overgenomen, is er op gerekend, dat de levering van slachtscha pen zooveel mogelijk moet worden ver schoven naar de maanden waarin de leve ring van ander vleesch minder groot is dan in andere maanden. Verder is rekening ge houden met de wol. De schapen moeten tot 1 Juni ongeschoren, daarna geschoren worden geleverd. De hoogste prijs wordt betaald in Maart, de laagste in Juni. Voor de fokkerij geschikte schapen mo gen in geen geval overgenomen worden. Naar het Vad. nader officieel verneemt, ligt het niet in het voornemen, de over genomen schapen direct in de consumptie te brengen. Het plan is om deze voorloopig in de koelhuizen op te slaan en eerst dan voor de consumptie in omloop te brengen, wanneer de vleeschvoorziening in het al gemeen dit gewenscht maakt. TEELTREGELING PLUIMVEEHOUDERIJ 1941. Dit voorjaar mag er alleen op de fok- j gebroed en wel in de Februari tot 27 April, aan 'houders van ver- jven slechts vrouwelijke 15-jarige mej. G. irdrecht; mevrouw J. M. Peterson, oud 54 jaar, uit Rotterdam, Oranjelaan 48; de 76-jarige wed. G. Kerverv. Her tum uit Moordrecht; de 30-jarige mevr. M. de Haan—van Vliet uit Rotterdam; KUNDGEBUNG N.S.D.A.P. Men verzoekt ons mee te deelen dat a.s. Vrijdagavond half acht in de foyer Amicitia een „kundgebung” van N.S.D.A.P. zal plaats thans bepalen zfj weer termijnen. In het na jaar zeiden zf): wanneer er thans geen landing komt, la alles In orde. In het voorjaar-1941 zal Engeland het offensief op het vasteland nemen. Ik blfff op het Britsche offensief vachten. Zy hebben het naar ergens anders verplaatst. Wjj moeten hen achterna loopen om hen te vinden. Maar wy zullen ze vinden, w er zy ook heen gaan. En wU zullen ze ook daar vinden, waar de slag voor hen de vernietigendste uitwerking zal hebben. De Führer wees er op, dat het voor Dultsch- iand onverdraaglijk Is voortdurend onder voogdij var andere volken te staan en het te laten voorschrijven welke economische politiek het moet voeren. Wfj voeren de economische politiek, die van nut Is voor het Dultsche volk. Uit. deze oorlog zal niet de gouden stands "rd als overwinnaar haar Intrede doen. De volken zullen het In de toekom-1. van de hand wijzen om van een bankier voorschriften In ontvangst te moeten nemen over hun handelspolitiek. Z(j zullen de handelspolitiek voeren, die voor hen goed Is. En wij kunnen genist zeggen: Dultsch- land Is een geweldige economische factor, niet alleen als producent maar ook als consument. Nooit heb Ik verlangd, dat Amerika of Enge land of een ander ons goud zou schenken. Dat hebben wfj niet noodlg. Dat mogen zy houden. Wfl voeren geen economische politiek volgens de wenschen van de bankiers in New York of Londen, maar uitsluitend volgens de belangen van het Dultsche volk. En 05 dit punt ben Ik een fanatiek so cialist Wanneer de andere wereld zegt: dus dan oorlog, dan kan Ik slechts zeggen: goed, Ik wil den oorlog niet, maar de vroomste kan niet in vrede leven, wanneer bet den boozen buurman niet bevalt Ik bekoor niet tot diegenen, die dat er thans een groot aantal hoofden plaatsen, d.w.z. de hoogstbezoldigde plaat sen, voor leekenonderwijzers, en dat zal in verreweg de meeste gevallen beteekenen, voor getrouwde onderwijzers, beschikbaar komt. Jubileum-uiWoering der Chr. Qytnn. Ver. „AdVendo”. A.s. Donderdag 6 Maart hoopt bovenge noemde vereeniging haar 20-jarig jubileum te vieren. Na veel moeilijkheden werd be sloten toch nog een uitvoering te organi- seeren. De directeur, de heer Stellingwerf van Leeuwarden, heeft alle pogingen in het werk gesteld om het een geslaagde uit voering te doen worden, zoocLat er de laat ste weken hard gewerkt is onder de be kwame leiding van den directeur. Daar er geen enkele zaal meer beschikbaar was, zijn wij genoodzaakt deze uitvoering in Amicitia te houden. Voorziet U vooral tij dig van kaarten om teleurstelling te voor komen, aangezien we minder plaatsen heb ben dan voorgaande jaren. Bestuur „Advendo”. NIEUWE RIJWIEL- BELASTING. De Directeur-Generaal van het depar tement van Financiën heeft aan een redac teur van Het Volk verklaard dat de ge- ««wiuwivwu «J.1, UU4! 1LUW.LW iwwixvöbcu. ruchten over een nieuwe rijwielbelastmg Het gevolg van dezen maatregel zal zijn, e^e grond missen. NEKKRAMP. Te Apeldoorn is bij drie schoolkinderen, wonende in verschillende deelen der ge meente, nekkramp geconstateerd. RADIODISTRIBUTIE-AANSLUI- TINGEN WORDEN NIET VERZEGELD. Distributieluisteraars, die hun radio-aan- sluiting willen opzeggen, hebben niet an ders te doen dan hiervan zoowel aan de distributie-centrale of -dienst, waarbij zij zijn aangesloten, als aan een postkantoor, poststation of postagentschap kennis te ge ven. Het luidsprekerkastje bij deze distri- butie-abonné’s thuis behoedt dus nooit ver zegeld te worden. Hen, die onder voorwendsel het luidspre kerkastje te komen verzegelen, bij een dis- tributieluisteraar toegang tot de woning vragen, kan men derhalve zonder meer dien toegang weigeren en de deur wijzen. OUD-MINISTER DE GEER IN NEDERLAND. Het Vaderland ontving van oud-minister jhr. nu. D. J. de Geer de volgende verkla ring: Van verschillende zijden is mij gevraagd naar de beteekenis van mijn terugkeer in Nederland. In antwoord hierop kan het volgende gemeld worden. Mijn natuurlijke plaats is thans aan de zijde van mijn echt- genoote en temidden van mijn volk, welks lief en leed ik ook in dezen tijd wil dee len. Dit is de éénige beteekenis van mijn terugkeer. Het is mijn voornemen, mij van alle politiek te onthouden en slechts als een vergeten burger tc teven. in aansluiting op de verklaring van jhr. De Geer aan „Het Vaderland” verneemt het A.N.P. van Duitsche zijde nog het vol gende: De heer de Geer vertoeft sinds 5 Febru ari in Den Haag. Te voren had hjj tien dagen in Lissabon vertoefd. Hij had het jflan vandaar naar Nederlandsen-Indië of naar de Vereenigde Staten door te reizen. Nadat hij echter te Lissabon den werkelij- ken toestand op het vasteland en in Neder land had leeren kennen, besloot hij naar Nederland 'terug te keeren om daar in ruste te gaan leven. Hij kreeg bij de Duit sche vertegenwoordiging in Lissabon spoe dig vergunning voor de reis, zonder dat hem vrijheidsbeperkingen zijn opgelegd. De Engelsche propaganda heeft het voorge steld, alsof de heer de Geer zich aan een officieele opdracht zou hebben onttrokken en heeft hem van desertie beschuldigd. Van een dergelijke opdracht was geen sprake. Slechts heeft jhr. de Geer in En geland bij het voorbereiden van zijn reis het plan geuit naar Nederlandsch-Indië te gaan. Van Duitsche zijde is tot nu toe over het geval gezwegen, omdat jhr. de Geer den wensch geuit had als ambteloos burger bui ten den politieken strijd te blijven. Nu de Engelsche propaganda echter beweerd heeft geheel in tegenstelling tot de vroegere beschuldiging van desertie dat hij te Stuttgart in gevangenschap zou vertoeven, wil men van Duitsche zijde deze propa ganda aan de kaak stellen. United Press berichtte dezer dagen uit Londen, dat de heer de Geer te Lissabon door Duitschers zou zijn ontvoerd en als gevangene in een vliegtuig naar Duitschland zou zijn ver voerd. De Daily Mirror wist te vertellen, dat de Duitschers den heer de Geer met bedreigingen zouden hebben willen pressen inlichtingen te geven en hem, toen hij dit weigerde, te Stuttgart in de gevangenis zouden hebben geworpen. Deze berichten zijn, naar uit de verkla ring van den heer de Geer en uit zijn ver blijf te ’s Gravenhage blijkt, ofwel moed willig gelogen ofwel berusten op een volsla gen gebrek aan informaties omtrent het geen zich op het continent afspeelt, ge paard aan verregaande lichtvaardigheid. En toch is het geheel buiten kijf, Dat Ik voor cyclostylewerk bij Dick Monsma blijf. ONS ONDERWIJS. De secretaris-generaal van het dept, van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming, prof. dr. J. v. Dam heeft Zondag in een radiorede met betrekking tot ons on derwijs zes punten van zeer verscheiden aard behandeld, nl.de positie van onze moedertaal, de versterking van den invloed van den staat op het onderwijs, de univer- siteiten, de lichamelijke opvoeding, de op leiding der leerkrachten en de positie Van den bezitter van de onderwijsakte. Het aantal uren onderwijs in het Neder landsch wordt uitgebreid en dit onderwijs wordt aan een handleiding gebonden. Een wetenschappelijk middelpunt voor de studie van de Nederlandsche taal- en heemkunde zal worden gesticht; spr. zal trachten de kloof tusschen school- en officieele spelling te doen verdwijnen. Wat het overheidstoe zicht betreft, een verordening is in voor bereiding, die contröle op de benoemingen van onderwijzend personeel voorschrijft. Ook aan de universiteiten moet gestreefd worden naar een versterking van het cen trale gezag, ook daaromtrent is een veror dening in voorbereiding, beoogend de ca tastrophe van Leiden en Delft te vermijden. Twee kwesties staan thans in het mid delpunt van het hooger onderwijs: die van Delft en Leiden en die der Joodsche stu denten. Wat de laatsten betreft, is het overoedig, het standpunt van de Duitsche bezetting nog weer eens uiteen te zetten. Ik heb daarom gemeend goed te doen, in mijn besprekingen over deze kwestie de be langen van de toekomstige Joodsche stu denten voorloopig op te offeren aan die van de thans studeerenden en ik heb dan ook een toezegging ontvangen, die zoodanig luidt, dat een aanzienlijk deel van de thans studeerenden gelegenheid zal krijgen de studie te voltooien. In dit verband wijs ik met nadruk de wenschelijkheid, dat de rust aan t universiteiten gehandhaafd blijft. Daar is nu uit Leiden een betreurenswaardig feit te vermelden. Enkele dwazen of kwaad willigen hebben deze week in Leiden en Boort ultimatum aangeplakt, dat de her opening der universiteit eischt. Iedereen kan begrijpen, dat dit de slechtste weg is 1 om dit doel te bereiken. Dan nog enkele speciale onderwijsbe- Langen. Het onderwijs in' de lichamelijke opvoe ding, dat op 1 Januari aan alle lagere scholen verplicht in gesteld, heeft mijn volle belangstelling. Binnenkort zal, hoop ik, een regeling tot stand komen, die aan alle onderwijzers, die dit onderwijs geven, de zoozeer gewenschte leiding en instructie waarborgt. 3 - - Bij de onderwijzersexamens zullen -iwrt- Moordrecht; aan speciale gecommitteerden, bezitters van de akte M.O. gymnastiek, toezicht hou den op de examens in het vak licliattielijke oefening. Zij, die een niet voldoei|Be exa men in dit vak afleggen, zullen niet meer de bevoegdheid krijgen om dit vak te on derwijzen. Voorts zal een weg moeten worden ge vonden alle schoolkinderen tot het zwem men te brengen. In voorbereiding is de verlenging van de kweekschóolstudie tot 4 jaar, in 1942 zal dus geen onderwijzersexamen worden gehouden behalve voor hen die in 1941 worden afgewezen. Het schriftelijk werk zal voor alle kweekschooleindexamens ge lijk zijn. Nadat spr. mededeeling had ge daan van de reeds bekende maatregel van de korting op de salarissen der in comtau- nauteit levende geestelijken en betoogd dat over 2 jaar meer dan 4000 nieuwe Krach ten een plaats als onderwijzer zullen kun nen vinden, zeide hij nog dat de rijkscom- missaris hem had opgedragen, te bewerken, dat de geestelijken, die hoofden van r.k. leekenscnolen zijn, hun functie neerleggen. Ter gelegenheid van het feit, dat het gister 21 jaar geleden de N.S.D.A.P. werd opgericht, heeft de Führer te München het woord ge voerd tot zijn oude garde. De Führer begon zijn rede t eer met een uit- gebreiden terugblik te werpen op de oprichting der partfj en op de afkondiging van het partij programma, dat, naar hf) onderstreepte, in de sindsdien vervlogen jaren op geen enkel punt gewijzigd is. Hfj herinnerde aan het schandelijke dictaat van Versailles, dat Duitschland tot plaaf wilde maken en in den ondergang wilde storten. Onze tegenstanders, aldus de Führer, wilden een democratisch Duitschland, niet om aan zulk een Duitschland later het dictaat kwyt te schelden, maar zy hadden een democratisch Duitschland noodlg, omdat alleen zulk een Duitschland dit verdrag zou nakomen. By de schildering van den binnenlandsch- politieken strijd der party In den tyd der oppo sitie, herinnerde Adolf Hitler er aan, dat aan geen enkelen sterveling zoo vaak de onder gang is aangekondlgd, als toen aan hem. In dit opzicht, zoo zeide hy, ben Ik daarvoor immuun geworden. De Führer herinnerde er voorts aan, dat de beweging uit alle tegenslagen ook uit de grootste tegenslagen van het jaar 1923 ster ker dan tevoren te voorschyn ie gekomen. Evenwijdig met ons leidde ook de fascisti sche revolutie tot hetzelfde resultaat. Tusschen belde revoluties bestaat niet alleen een abso lute identiteit van doelstellingen, doch ook van middelen, en bovendien een vriendschap, die meer beteekent dan een zuiver welbewust sa- mengaan. Dat begrijpen onze tegenstanders nog niet, zy begrijpen niet, dat, wanneer ik eenmaal een man als vriend beschouw, Ik dien man dan terzyde sta en met deze houding geen handel drijf. Daarom bestaat er geen twyfel, dat de band, die de belde revoluties en de belde mannen met elkaar verbindt, onverbreekbaar is en dat wanneer het den eenen man slechter gaat, de andere hem zal helpen. Bovendien zullen wy Immer een gemeenachappeiyken vyand ver slaan. Er is een tyd geweest, waarin (tallë zeer sterke vyandeiyke krachten voor ons heeft Talryke Britsche schepen zyn en eveneens talryke Britsche vliegtuigen in de Britsche koloniën van Noord- alsmede talryke strydkrochten te •v Nicuwerkcrk a.d. IJssel liet "verkeer naar I land- Dat was voor ons heel goed. Onze strijd ter zee kan nu pas begin nen. De reden ligt in het feit, dat w<; eerst de nieuwe bemanningen wilden opleiden voor de dulkbooten die thans komen. Dat zy thans komen gaan, daaraan behoeft men niet te twyfelen. VEERDIENST HERSTELD. Ingaande Maandag 24 Febr. is de veer dienst EnkhuizenStavoren hervat. Daar door is de Atodienst over de Afsluitdijk vervallen. UITBREIDING VAN HET AUTOMA TISCH INTERLOKAAL TELEFOONVERKEER. Op Woensdag 26 Februari a.s. te 8 uur 's morgens zal borden overgegaan tot de indienststelling van het automatisch inter- locaal verkeer tusschen de telefoondistric- ten Leeuwarden en Zwolle. Van dien datum af kunnen de abonné’s van de telefoonnetten in het telefoon- district Leeuwarden, genoemd onder 1, automatisch (dus door het netnummer te kiezen) alle abonné’s van de telefoonnet ten in het telefoondistrict Zwolle, onder 2 genoemd, bereiken. 1. Anna Parochie St., Arum, Bjeetgu- mermolen, Berlikum, Bolsward, Bozum, Dronrijp, Ferwerd, Franeker, Giekerk—- Oenkerk, Hallum, Harlingen, Heeg, Ja cobi Parochie St., Jorwerd, Leeuwarden, Lollum, Marssum Fr., Menaldum, Minnerts ga, Nijland (Wijmbr.), Oppenhuizen, Oude- bildtzijl, Pingjum, Ried Fr., Sexoierum,) Sneek, Stiens, Tzum, Tzummarum, Warga, Winsum Fr., Witmarsum, Wommelsfc Ijlst. 2. Dalfsen, Doornspijk, Elburg, Frede- riksoord, Geldringen, Giethoorn, Hasselt, Hattem, Havelte, Koekange, Laag Zuthemj, Legerplaats bij Oldebroek, Meppel, Nije- veen, Oldebroek, Oosterwolde (Geld..), Rouveen, Ruinen, Ruinerwold, Staphorst, Steenwijk, Uffeite, Wanneperveen, Wapser- veen, Wezep, De Wijk, Zwartsluis, Zwolle. Gesprekken met de onder 2 genoemde telefoonnetten behoeven dus van 26 dezer af niet meer aan K00 te worden op gegeven, maar kunnen door de aange slotene rechtstreeks worden gekozen. Deze gesprekken worden als eenheden van 3 ct. op de gesprekkentellers geregistreerd, b.v. tarief LeeuwardenZwolle per 3 minuten is 60 ct., op de teller worden dan 20 eenheden (20 X 3 ct.) geregistreerd. De netnummers van bovengenoemde tele foonnetten zijn opgenomen in den Naamlijst voor den Interlocalen Telefoondienst. oud 60 jaar; mevr. A. van LoonTuinenburg, oud 30 jaar, uit Moordrecht, wier man en twee kinderen waren gered; mej. H. Peterson, oud 21 jaar, uit Rot terdam, dochter van de eveneens omge komen mevr. Peterson, en de 43-jange --- textielarbeider A. Kerver uit Moordrecht, doen ze het net zoo. Het zyn dezelfde lieden, de eveneens omgrekomen we- dezelfde profeten en politieke wlchelroedeloo- -- pers, die thans in het Engelsche propaganda- ministerie en in het Engelsche ministerie van hjk was nog met gelden- bU;tenlandsche zaken r.yn aangesteld. Ook WIJ ONTVINGEN NOG WEER EEN KLEIN AANTAL DOZEN KAARSEN Wie het eerst korrit, maalt het eerst v d. PIJPEKAMP, Kleinzand 2, Sneek Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COÜRAN1 DER GEMEENTE SNEEK BUS STORT VAN DIJK IN RIVIER. Elf dooden bij Nieuwerkerk. Zondagmorgen omstreek» tien uur is, zoo ureldv de Chi. Lei N. v. D|., te N.icu- werkërk a.d. Hollandsche IJsisel een auto bus met ruim twintig inzittenden door tot nog toe onopgehelderde oorzaak van den acht meter hoogen IJsseldijk te water ge reden. Na gekanteld te zijn, geraakte de wagen geheel onder water. De gevolgen tVaren verschrikkelijk: elf menschen ver dronken op jammerlijke wijze; slechts elf inzittenden werden gered en de meesten BVOrKe vu van hen hadden verwondingen bekomen. vastgehouden. Ter plaatse van de ramp maakt de dijk0pgBhouden een bocht, bekend als de bocht van de 1" 1 Kortenoord, niet ver van het punt, waar te1 Afrika, Rotterdam den IJsaeldijk verlaat en de 's Gravenweg begint. De autobus was een Van de lijndienst Botterdam1Gouda der gebrs. van Gog ïe Capelle a.d. IJssel. De auto raakte precies tusschen den dijk en een schip te water en verdween géheel. laar onder water moeten zich vreeselijke tooneelen hebben afgespeeld. Vele ruiten waren gebroken en een deur was open gegaan zoodat een aantal passagiers daar door ontsnapte en door den schipper en andere toegesneldo personen konden wor den gered. De IJssel is ter plaatse 9 M. diep. De oorzaak van de ramp is onbekend, doch men vermoedt een defect aan de stuurinrichting. Omgekomen zijn: Mevr. D. Maree—Maters, oud 69 jaar, uit de P. C. Hooftstraat te Gouda en haar 61-jarige man, aannemer van beroep; de 15-jarige mej. G. v. d. Heuvel uit ibben. ÏTÏwJji NEUWESNEEKER COURANT Volmaakt reinigingsmiddel voor WOL, ZIJDE en KUNSTZIJDE, alsook voor GLASWERK, KRISTAL, VAATWERK enz. ZONDER BON VERKRIJGBAAR Leeuwenburg 16 SNEEK f 1

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1