GEMEENTE SNEEK. KRUSCHEN HOFSTEDE den van Bekendmaking Bevelhebber der Weermacht. Een Electrlsch Verwarmlngskussen prima Rubber Kruiken TüS de Arbeidsbeurs het Bureau v. Gemeentewerken van 8^12X uur en van 22H uur. Een genot Advertentieblad Heerlijk voor de kou Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel HINDERWET. I' J Abonnement»- en DE DUIF Zaterdag 1 Maart 1941 Bureau KLE1KZAND KTEZEBRÏNK Co, - SNEEK NIEUWSTIJDINGEN. OFFICIEEL GEDEELTE. a.s. uur en van in het c. uur en van I ZATERDAGS ZIJN GENOEMDE ter (Nadruk verboden). dere dergelijko acties hebben BOEKENWEEK 1941. in bet adv. bind de SNEEKER CÜURAW o nen, teneinde hun te lichten. SNEEK, i Maart 1941. ik wor- W. J. No. 44 Zaterdag 1 Maart 1941 57e Jaargang personen neergeslagen en letterlijk Tot herstel van de orde moest in den nacht van r- 4 oude Jodenwijk reeds eenmaal tijdelijk door de politie voor het verkeer naar en van DES BUREAU’S ’S NAMIDDAGS VOOR HET PUBLIEK GESLOTEN. OOK NOG VOORRADIG de weermacht in Nederland, FR. CHRISTIANSEN, generaal der vliegers. Nopens üe oorzaken van de bovenver melde ordeverstoringen, werkstakingen en andere incidenten bestonden k priori duide lijke aanwijzingen, dat hierbij anti-Duitsche ophitsers en betaalde Engelsche agenten de hand in het spel hadden en dat dezie openlijke of onderaardsche raddraaiers in hoofdzaak uit Joodsche elementen beston- - aan de voorvallen van de" beide laatste da gen reeds vooraf; ondubbelzinnige reeds tusscfien 9 en 12 Febr. ernstige bot- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN ontvangen wij van welingelichte zijde de le uiteenzetting: ONS PERSOONSBEWIJS. Vertraagde uitreiking; de afmetingen der pasfoto’s. Hoewel de drukkerij', die het drukken der persoonsbewijzen verzorgt, momenteel in dag- en nacht-ploegen werkt om de nood gedwongen opgetreden vertraging te niet te doen, zal, aldus het „Vad.”, toch niet op 1 Maart met de uitreiking worden be gonnen, maar waarschijnlijk in 't begin van de tweede helft van Maart. De eerste zending zal dan aan de gemeentebesturen kunnen worden verzonden. Dezer dagen zal een radiogespre’ den uitgezonden tusschen mr. H. Mulder, chef van de afdeeling Binnen- landsch Bestuur van het departement van Binnenlandsche Zaken en den heer J. R. Lentz, Rijksinspecteur der Bevolkingsregis ters, waarin nog een aantal nieuwe gezichts punten omtrent het persoonsbewijs naar voren zullen worden gebracht en waarin tevens eenige misvattingen zullen worden recht gezet. Een van die misvattingen betreft de af metingen der foto’s voor de persoonsbewij zen. In de desbetreffende verordening is als kleinste afmeting voor het hoofd voorge- 1 een diameter van 2 cm. N* schijnt er bij de meeste fotografen de mee- ning te hebben postgevat, dat hiermede de lengte van het hoofd, dus de verticale door snede wordt bedoeld. Dit is tiiet juist. Het voorstel bedoelt uitdrukkelijk den kleinsten diameter van de ellips, dat is dus in vrijwel alle gevallen de breedte van het gezicht. Er zijn uitzonderingen, n.l. men- schen die een gezicht hebben, waarvan de breedte meer bedraagt dan de lengte veel komen ze niet voor en in dat ge val moet juist 'de lengte van het gezicht alsi kleinste diameter, als maatstaf worden genomen. Tal van fotografen hebben reeds volko men onjuiste foto’s vervaardigd, waardoor velen in extra kosten zullen vervallen, daar onjuiste foto’s niet worden aanvaard. Voorts moet er bij de foto rekening mede worden gehouden, dat deze precies op drie-kwart stand wordt gemaakt, zoodat het linkeroor niet, buiten het achterhoofd uitsteekt. Men doet er dus goed aan, als men een foto laat maken, den fotograaf op deze toch zeer duidelijke eischen attent te maken. De vingerafdrukken. Een andere misvatting heerscht er om trent de vingerafdrukken. Velen zien hierin iets, dat hunner niet waardig is, omdat het, naar zij meenen, hen op een 1"~ eenzelfde toon, terwijl ook de leidster mej. G. Kaan zeer tevreden is over de groep meisjes. Deze beide laatste verslagen wor den voorgelezen door mevr. LofversBeek huis, daar de beide andere dames verhin derd waren de vergadering bij te wonen. Uit het verslag van de penningmeeste- resse, mevr. PosthumaNieuwenhuys, ne men we over dat de ontvangsten hebben bedragen f 264.95 en de uitgaven f 187.991/2 batig saldo f 76.951/2. Door de nieuwe voor waarden waarop men thans weer een nieuw lokaal heeft kunnen huren ziet zij de toe komst voor het jaar 1941 zeer rooskleurig in. Door mevr. Zaman wordt namens de kascommissie, bestaande uit de dames Za man en Muller, verslag uitgebracht. Alles was in de beste orde bevonden en zij stel len voor de penningmeesteresse voor het gevoerde beheer te dechargeeren. Dit ge schiedt aldus. Voor 1941 worden in de kas commissie benoemd de dames Jongejans en PoelmanOzinga. Door het bestuur wordt medegedeeld dat op Dinsdaj 11 Maart, 's middags om 5 uur, 1 latie zal plaats vinden van de mcisjesgroep, jn het clubgebouw aan de Zoutkeet. Na mens het hoofdbestuur zal hierbij aanwe zig zijn de A.D.C. mej. Knappe, terwijl ook de ouders van de meisjes en de kabouters wordt verzocht deze installatie bij te wo nen. Mevr. Reitsema zal haar taak als leidster van de meisjes overdragen aan mej. G. Kaan en zelf hulpleidster worden T>)ij| de Kabouters. Bij deze laatste groep kunnen nog 5 Kabouters worden geplaatst. Het aftredende bestuurslid, mevr. HorstNanninga, wordt herkozen. r - dat aan het Nederlandsche Padvindsters Gilde geen enkele 1 opgelegd voor verg: van de uniform. Niets meer aan do orde zijnde sluit 3.e voorzitster de vergadering met een woord van opwekking tot da ouders 'der padvindsters en Kabouters. BURGEMEESTER en WRTHOVDERf van SNEEK maken bekend: dat ter secretarie ter inzage ligt een ver zoek met bijlagen van de N.V. LANKHORST TOUWFABRIEKEN aldaar, om vergunning tot uitbreiding van de machinale spinnerij, touwalagerij en vis- nettenfabriek aan de Prinsengracht, ka dastraal bekend gemeente Sneek, sectie C, No»? 2300 en 3114 door het bouwen van: 1. een werklokaal voor de fabricage van papiertouw, waarin geplaatst zullen worden J electromotoren met een gezamen lijk vermogen van 26 p.k., voor het in wer king brengen van verschillende machine.; 2. een smederij, waarin geplaatst zullen worden de werktuigen dit ue bestaande smederij, in werking te brengen door een electromotor van 4 p.k.; 3. een ketelhuis je waarin zal worden geplaatst een stoomketel van 8 atmosfeer- druk voor het verwarmen van f droog- kasten; terwijl de bestaande ijzeren loods, waarin zich een electromotor van 1.5 p.k. bevindt, zal gorden verplaatst; dat op 'Zaterdag 15 Maart 1941, des middags te 12 uur, ten gemeentehuize al daar gelegenheid zal worden gegeven, om tegen het verzoek bezwaren in te brengen en deze mondeling en schrifteüjk toe te lichten en dat zowel de verzoekster, als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedu rende drie dagen voor evengemeld tijdstip ter secretarie, in de gewone bureau-uren, van de terzake ingekomen bescheiden ken nis kunnen nemen. De aandacht wordt er inzonderheid op gevestigd, dat, volgens de heersende op vatting, slechts tot hoger beroep gerech tigd zijn zij, die voor het Gemeentebestuur if een of meer zijner leden zijn versche- bezwaren mondeling toe NEDERL. PADVINDSTERSGILDE. Dinsdagavond vond in hotel Poelman de alg. jaarvergadering plaats van het Ne- derl. Padvindsters Gilde. De voorzitster, mevr. KingmaHibma wees er'bij de ope ning op dat de afdeeling zich in een groote voorspoed mocht verheugen. Leek het in den aanvang van het jaar er op dat men nog vele moeilijkheden zou krijgen met het vinden van een geschikt lokaal om bijeen te komen, gelukkig was deze kwestie spoe dig en geheel tot genoegen van het bestuur en zonder groote bezwaren voor de kas opgelost en had men een knus hol gevon den in de Zoutkeet. Mevr, ter HorstNan ninga leest de notulen die onveranderd worden goedgekeurd. Hierna leest zij het jaarverslag voor waaruit we overnemen dat in 1940 werd aangevangen met 19 Kabou ters. 6 vertrokken er (waarvan 4 die tot de te vormen meisjesgroep overgingen) en er cwamen er 8 nieuwe by, zoodat de groep kabouters thans 21 telt. Mevr. Lofvers— Beekhuis brengt als leidster van de Kabou- tergroep verslag uit van het in 1940 ver richte werk. Het blijkt dat met animo is gewerkt. Ook uit het verslag van de leid ster der meisjes, mevr. Reitsema spreekt Voor de tiende maal (1—8 Maart). Zitten wy in deze ty'den Avonds niet het meeste thuis? Voelen wij ons niet gebonden Aan gezin en eigen huis? Wie er niet gedwongen dóór moet, Loopt niet in de duisternis, Die wel aardig al gaat „korten", Maar toch altijd Ikng nog is. Als er óóit een tijd geweest is, Die ons bindt aan het gezin, Dan zyn het wel déze tyden Sinds het 10e Mei-begin Koopt een boek! Dat geeft verstrooiing, Het verfrischt en stérkt den geest; 't Is een waardevolle huisvriend, Zoo het nooit nog is geweest 't Goede boek brengt Uw gedachten Buiten dingen-van- den-dag, Wat men juist in deze tijden Wel eens even hebben mag. Boeken-koopen is geen luxe, Is geen overbodigheid: Boeken brengen ons ontspanning In de spanning van den tijd. Lezers: bent U naar verstrooiing Voor de avonden op zoek? Neemt dan in Uw huis een „vriend" op, Die U bézig houdt: Het Boek! PHILIA ’chreven Alle Lijders een Rheumatlek moeiten de eenvoudige Kruichenkuur volgen, zooeli miljoenen menichen over de heele wereld dat dagelijks doen Kruiohen aal ook U ultkomit brengen I Dèèrom, neem óók OFFICIEELE UITEENZETTING- OVER DE INCIDENTEN TE AMSTERDAM. Het A. N. P. meldt uit den Haag d.d. 26 Februari: - Omtrent de oorzaken en den achtergrond van het heden bekend gemaakte besluit van den Weermachtsbevelhebber in Nederland en den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden om de uitvoerende macht in de provincie Noord-Holland aan de militaire autoriteiten over te dragen, ontvangr- ,J volgendi In vervolge op politiemaatregelen,, die ter vergelding van een verraderlijken over val op een Duitsche politiepatrouille moes ten worden getroffen tegen een aantal Joodsche elementen, zijn in den loop van gisteren te Amsterdam in feen reeks oedrij- ven partieele stakingen ontstaan. Een deel der arbeiders en employés van genoemde bedrijven, die blijkbaar de draagwijdte van een dergelijke onwettige actie niet volledig beseften, heeft zich tot het neerleggen van den arbeid laten opzweepen door rad draaiers, die zelf volgens de bekende me thoden zooveel mogelijk op den achter grond bleven. Talrijke andere arbeiders en employés werden door dreigementen en herhaaldelijk ook door handtastelijke aan vallen gedwongen tegen hun wil aan de staking deel te nemen. Onverantwoordelijke, misdadige elementen poogden voorts van de op deze wijze ontstane situatie partij trekken voor net op touw zetten van ki perijen tegen de bezettingsautoriteiten stelselmatig incidenten uit te lokken. Met het oog op bovengenoemde voorval len, die in een bezet gebied bijzonder ern stig geacht moeten worden en ook als al leenstaande actie niet kunnen worden ge duld,, hebben de Duitsche bezettingsauto riteiten dienovereenkomstig tot tegenmaat regelen besloten. Ofschoon de naast de Amsterdaïnsche politie opgeroepen Duit sche politie-afdeelingen volkomen in staat waren de handhaving van rust en orde te waarborgen, hebben de Rijkscommissaris en de bevelhebber van de weermacht het ter beveiliging van de belangen van de Duit sche oorlogseconomie en ook van de econo mische belangen van de Nederlandsche be volking in haar geheel doelmatig geacht de uitvoerende macht in de provincie Noord- Holland van de burgerlijke autoriteiten te doen overgaan op den bevelhebber in de Luftgau Holland. Tot dit besluit heeft de omstandigheid aanzienlijk bijgedragen, dat ernstige waarschuwingen en aanmaningen van Nederlandsche officieele en particu liere instanties tot onmiddellijke hervatting van den arbeid en tot het achterwege laten van alle ordeverstoring en demonstraties niet overal de gewenschte uitwerking heb ben gehad en dat in den loop van heden nog op verschillende plaatsen wilde stakin gen en persoonlijke bedreigingen van werk willigen voorgevallen zijn. BOMMEN OP ONS LAND. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn eenige Engelsche bommen op Neder- landsch grondgebied geworpen, welke groo- tendeels op Ópen veld terecht kwamen. In een plaats werd een scheepvaartbedrijf aangevallen, doch de bommen misten doel. Ook overigens is de schade onbelangrijk, op één punt na, waar drie woonhuizen door zij meenen, hen op een lijn stelt met een brisantbom zijn vernield. Hier is een n misdadiger. Deze opvatting is echter burger gedood, drie anderen zijn onder net juist, want de vingerafdruk dient juist puin bedolven, zes personen zijn zwaar ge- dadi-1 wond. Elders ging een graanschuur in vlam- |men op. Onderstaande gemeentelijke Bureau’s zullen met ingang van MAANDAG 3 MAART op werkdagen als volgt voor het publiek geopend zijn de Secretarie van 8X 12X 45 uur van 8^12X 24 uur Immers door den vingerafdruk en de foto wordt het persoonsbewijs een onver vreemdbaar eigendom van den bezitter, daar niemand anders br gebruik of mis bruik van zal kunnen maken. Bij het nemen van vingerafdrukken van l r gevolgd. Men maakt daar den zgn. gerolden afdruk van alle tien vin gers en van de handpalm; Die gerolde vin gerafdruk loopt aan beide zijden door tot aan den nagel, terwijl de afdruk op L_1 persoonsbewijs een zgn. platte afdruk is. En toch Is het geheel buiten kijf, Dat ik voor cyclostylewehk Bi} Dick Monsma blijf. 's-Gravenhage, 26 Februari. 1. In overeenstemming met den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied heb ik voor de provincie Noord-Holland, gezien den politieken toestand van het oogenblik, de uitvoerende macht op mij genomen. 2. De tenuitvoerlegging draag ik den luitenant-generaal van het luchtwapen Siburg, bevelhebber in den Luftgau Holland, op. Hij handelt volgens mijn aanwijzingen. 3. Ik beveel a. In alle openbare en particuliere bedrijven moet Donderdag 27 Februari des morgens de arbeid in vollen omvang weder begon nen zijn b. optochten, vergaderingen, samenscholingen en demonstraties van eiken aard, in het bijzonder op openbare straten en pleinen als ook in bedrijven zijn verboden c. aan de gezamenlijke Nederlandsche politieke partijen is met onmiddellijken ingang in de provincie Noord-Holland tot nader order elke activiteit verboden, in het bijzonder ook het dragen van unifor men en insignes van eiken aard 4. handelingen in strijd met deze lastgevingen en met alle maatregelen die door den met de tenuitvoerlegging belasten bevel hebber genomen worden, zijn aan de Duitsche krijgswetten onder worpen en worden door Duitsche Krijgsgerechten berecht. Voorts wordt, in zoover niet nog ernstigere strafwetten over treden worden, in het bijzonder gestraft wie tot staking ophitst of daartoe uitlokt of den arbeid neerlegt, met tuchthuisstraf tot 15 jaren. Zijn voor de weermacht belangrijke bedrijven, waartoe alle vitale bedrijven behooren, in geding, dan kan tot de doodstraf veroordeeld worden. De bevelhebber van Adv. in dit blad worden gratis opgenoa DER GEMEENTE SNEEK moet het dragen van een CORSET zijn Wij beschikken over een keurcollectie P.D. LE GAN DU KOR CORSETTEN. Het wereldberoemde corset dat aan de hoogste eischen voldoet Onze bijzondere service is bediend te worden door onze gediplomeerde deskundige, opgeleid door het instituut P.D. Leflandukor te Brussel KDe meest eischende klant vormt geen moeilijkheid” Nauwe Burgstraat 7 SNEEK Telef. 21S3 Desgevraagd deelt het bestuur mede beperkende bepaling is ra deren of het dragen misdadigers wordt bovendien een geheel ander systeem* gevolgd. II-d__ den zgn. gerolden afdruk van alle tien vin gers en van de handpalm*. Die gerolde vin den nagel, terwijl de afdruk op het den. Verschillende ernstige incidenten, die egaan waren, leveren het lewijs vóór de juistheid van deze opvatting. Zooals men weet, zijn reeds tuesenen 9 en 12 Febr. ernstige bot singen in de Amsterdamsche Jodenwijk voorgevallen. In het verloop daarvan bleek, dat Joodsche horden, voorzien van wape nen, stelselmatig overvallen pleegden op niet-Joden, vooral nationaal-socialisten, waarbij ook vrouwen en kinderen het slachtoffer van dergelijke handtastelijke aanvallen en mishandelingen werden. Een vrij groot aantal personen heeft in die da gen als gevolg van deze Joodsche exces sen min of meer ernstige kwetsuren Óp- geloopen. Voorts is naar reeds gemeld -11 Februari de W. A.-man Koot door een Joodsche horde van omstreeks dertig vertrapt. orde moest derhalve rt op 12 Februari de de politie voor het verkeer deze wijk volkomen afgesloten worden. Intusschen is het tot nieuwe excessen van de genoemde elementen gekomen. Toen een Duitsche politie-patrouille in den nacht van 19 op 20 Februari een gelegenheid in de Joodsche emigrantenwijk in de Van Wou- straat wilde binnentreden om een daar ge houden geheime vergadering op te heffen en de aanwezigen te arresteeren, werden de Duitsche politiebeambten vanuit het don ker met zure en giftige vloeistoffen over goten, terwijl tevens pistoolschoten op hen werden gelost. Helaas gelukte het den meesten deelnemers aan dit misdadige com plot in de duisternis te ontkomen. Voorts zijn nog in den loop van de laat ste weken op verschillende plaatsen van de stad door Joodsche elementen of door van hunnentwege betaalde leden van de onderwereld overvallen gepleegd op niet- Joodsche en vooral pro-Duitsche inwoners van Amsterdam. Uit de opsomming van al deze voorval len blijkt, dat de verantwoordelijkheid voor alle incidenten en ordëverstoringen van den laatsten tijd onmiskenbaar gelegen is bij Joodsche en andere elementen van anti Duitsche mentaliteit, die stelselmatig de maatregelen en belangen van de Duitsche bezettingsautoriteiten pogen te schaden en. te saboteeren, zonder consideratie voor de eco nomische en maatschappelijke belangen van de ordelievende meerderheid van de Neder landsche bevolking rustverstoringen en in cidenten ontketenen en, naar uit verschil- lande andere aanwijzingen blijkt, nog an dere dergelijke acties hebben beraamd. ■i BIJ apoth. an drop. 1.47, 0.74, 0.41. U te mi en ondt-r voortdu rende controle van «shelkun* dirje apotheker CvJLogger NIEDWESNEEKER COURANT volle parauti.. wordt ook wal op proef geleverd Komt eene vrijblijvend zien in do winkel van flrootzand 1B Tel. 3094 Snoek een j-jj--- onjuist, want de vingerafdruk dient om het persoonsbewijs tegen den mis ger te beschermen. 11,

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1