KRUSCHENI Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Abonnements- en Advertentieblad Stelt U prijs op een goed figuur DE DUIF Nn. 50 t Telef. 2200 Bureau: KLEINZAND KIEZEBRINK Co. SNEEK le B LAD NIEUWSTIJDINGEN. LENTE 1041. PH ILIA. h De wandelaar: Met wandelstok en open oog Op stap naar bosch en heide, Als élke mensch dddraan alléén Als ik z’n aandacht wijdde... De automobilist: Ik zie de jonge lentepracht Straks rustiger en béter, Want ik geniet met vijf en niet Mettachtig, kilometerI De werkvrouw: Ook ik hoop weer m’n slag te slaan In deze jonge lente. Hóe ik dat doe Wel, ik maak kans Op èxtra schoonmaak-centenI (Nadruk verboden). Zaterdag 22 Maart 1941 87e Jaargang plaus en bloemen wa- De voorz. sloot deze Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. In de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Sneek, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Giiënga, Heeg, Hommirts, Jutrijp, Idzega, indijk, Loënga, Nijhuizum, Nijland, Offin- gawi§r, Oosthem, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tirns, Tjalhulzum, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Osingdhuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemelum, Nijemir- dum, Oudemirdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Puppingawier, Warns, Kauwerd, Sijbrandaouren, Terzool, Deei sum, Roodhuis, Balk, Wljckoi, Langweer. Bozum enz. De wielrijder: Gelukkig: 21 Maart! De lente is op handenI Maar ja... m’n fiets kreeg twééde „rem", Die schaarschte met de banden NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws, en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK <2 Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan dc Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 Zooveel hoofden, zooveel tinnen. De pessimist: De lucht is weer zoo effen-blauw Bij dagen en bij nachten, Wat valt er voor Europa straks Van 't voorjaar te verwachten De verduisteraar: Ik mag m’n luiken voor het raam Weer liter gaan gebruiken, In dóbbel opzicht ligt verband In „lente" en „ontluiken". De kolenboer: De stille tijd in mijn bedrijf Ontlast me van de zorgen: Wie komt vandaag nog aan de beurt? Wie krijgt z’n portie morgen? Lente 1941 zélf: Ik breng dit jaar dezèlfde zon, Dezèlfde warmte-stralen; Als GIJ maar met denzèlfden geest Er kracht uit weet te halen! Rheumatlsche pijnen N. R. V. De afd. Sneek van de Ned. Reisvereeni- ging hield Woensdagavond een bijeenkomst in ue zaai-Piso, waar Julia de Uruyter Vlaamsche volkskunst voordroeg, en de heer J. Panman, directeur der N.R.V., sprak en films vertoonde over ons eigen mooie land. De voorzitter, de heer G. v, d. P ij p e- k a m p, sprak in zijn openingswoord zijn voldoening uit over het flinke bezoek, waar na hij o.a. meedeelde dat V.V.V., alhier, op 2 April den heer Aalfs krijgt, die dan z n film van de laatste Elfmerentocht zaï draaien, dank zij de bereidwilligheid van V.V.V. zullen ook de leden van de N.R.V. en van de S.Z.C. deze vertooning kunnen bijwonen. Ook hieruit blijkt wel dat het bestuur alles doet om de banden tusschen de leden te versterken, moge nu deze zomer ook blijken, dat de leden de pogingen der N.R.V. om, nu men niet in de gelegenheid is buitenlandsche reizen te maken, de schoonheid van eigen land nader tot ons volk te brengen, enthousiast steunen door in ruime mate aan de uitgeschreven reizen deel te nemen. De heer Panman sprak alsnu over het „programma Nederland". De eerste vraag welke beantwoord dient te worden is deze: is de tijd wel zoo dat er gereisd zal wor den? Deze vraag houdt ten nauwste ver band met ons recht op levensvreugde. Er is recht op en plicht tot arbeid, we hooren daarover veel, maar spr. zou daarnaast willen stellen dat gestage arbeid eens dient onderbroken door rustpoozen, welke dan zoo besteed moeten worden, dat we daarna met nieuwe moed weer aan de arbeid kun nen gaan. In deze rustpoozen dienen we dus onze levensvreugde op te voeren, want die geeft levenskracht. Er is dus ook een recht op levensvreugde,-en als dit recht er is, is het ook onze plicht deze te incassee- ren, dus moeten we ook onze vacantie ge bruiken, goed besteden dus. Voor het be gin van deze eeuw was er eigenlijk geen sprake van vacantie, arbeider en midden stander werkten ononderbroken, doch dan breekt beter sociaal inzicht zich baan, er komt meer vrije tijd en het probleem van het besteden van die vrije tijd ontstaat. Uit de Toynbeebeweging komt in den Haag de Haagsche reisclub voort en in 1906, 35 jaar geleden dus, ontstaat daaruit weer de N.R.V., die zich in het vervolg zou wijden aan het vraagstuk meer levensvreugde voor de menschen te scheppen, door ze tot rei zen te brengen. Dat beteekent dus niet dat de N.R.V. alle menschen op haar reizen wil meenemen, maar dat men de massa in het algemeen tot reizen wil brengen, waarbij de N.R.V. haar op allerlei wijze gaarne behulpzaam zal zijn. Hoe staat het nu met dat reizen. In de goede jaren voor deze oorlog uitbrak brachten wij 40.000 Neder landers op reis, de helft door deelneming aan onze eigen, de rest op privé-reizen, door ons voorbereid. In 1940 echter maak- 38 are, 80 centiare, in huur bij de heeren K. Tjalsma en B. Rienstra. Dit perceel werd gekocht door den heer S. Jelgersma q.q. te Sneek voor een som van ƒ3720. Vervolgens een woonhuis met erf op Mas tenbroek te Scharnegoutum, groot 2 are en 30 centiare, in huur bij den heer J. Veenstra. Kooper werd de heer M. Mollema te Schar negoutum voor een som van 1200; Mr. K. H. Mulder, notaris te Langweer, veilde Dinsdagavond finaal in het café „On der de Linden” een burgerhuis met tuin aan den Westersingel, nos. 5 en 6, met uitgang naar de Parkstraat. Het benedenhuis in huur bij den heer H. de Vries en het bovenhuis in huur bij mej. de wed. Piersma. Dit per ceel werd toegewezen aan den heer F. Blok Tj.zn. te Sneek voor een som van ƒ4390. Bij de Woensdag jl. te Hemelum gehouden reciteerwedstrïjd wist onze stad genoot de heer F. de Vlas de le prijs te behalen met „Japik en Griet in de Lucht bescherming", Gistermorgen is te Roodhuis onder Oos- terend door den 68-jarlgen K. Spannenburg van Rien het eerste kievitsei in Friesland gevonden. Deze oude eierzoeker weet nog telken jare veel eitjes te snappen en toont nog te bezitten een scherp gezicht en uit nemende speurzin. Ook door Doede Mulder te Hlndeloopen werd een kievitsei gevonden. L. Ct. Zes dooden tengevolge van bommen. Het A.N.P. meldt: In den nacht van Dinsdag op Woensdag hebben Engelsqhe vliegers op verschillende plaatsen van ons land bommen geworpen, waarvan 't meerendeel op open veld terecht kwam. Op verschillende plaatsen moest luchtalarm worden gegeven. Slechts op drie plaatsen is tamelijk zware schade aange richt. In totaal werden hier acht woonhuizen aanzienlijk beschadigd en zijn verscheidene hulzen in brand geraakt. Hierbij zijn op een dezer plaatsen onder de burgerbevolking slachtoffers gevallen fen wel zes dooden (drie vrouwen en drie mannen) en dertien zwaar gewonden (vijf vrouwen, vijf mannen en drie kinderen). Voorts is aanzienlijke glasschade aan woonhuizen en broeikassen toegebracht. Op verschillende plaatsen des lands zijn in de laatste dagen bu'Jimen aangetroffen, welke waren ingesteld op ontploffing na eenlge uren. In het Noorden des lands is zulk een bom 24 uur na het werpen ontploft. De omgeving was echter tijdig ontruimd, zoodat er geen slachtoffers vielen. Een woonhuis werd door de ontploffing vernield. In Duitsche militaire kringen ziet men in het werpen van tijdbommen geen enkel mili tair nut en neemt men aan, dat de Engel- schen deze methode alleen bezigen onj de burgerbevolking op te jagen. Gebakken vlsch enz. Thans is dc officieele bekendmaking ver schenen waarbij koopers van gebakken vlsch, pommes frites, croquetten, gehakt ballen, poffertjes, wafelen enz. verplicht worden daarvoor zg. wlsselbonnen van de boter- of vetkaart in te leveren. INLEVERING VAN OUDE RIJWIELBANDEN. Naar aanleiding van de regeling betref fende den doorverkoop, minstens eenmaal per halfjaar, van oude binnenr en buiten banden door de rijwielhandelaren aan de handelaren in oude rubber ingeschreven bij het Riiksbureau voor Rubber,, is eenige on gerustheid ontstaan omtrent de voorzie ning van plakmateriaal. Van bevoegde zijde deelt men mede, dat deze ongerustheid ongegrond is, daar er voor gezorgd zhl worden, dat plakmate riaal in voldoende hoeveelheid verkrijgbaar zal zijn. Eventueele vragen over de distribute van rijwielbanden richte men niet tot het Rijksbureau voor Rubber te Amsterdam, doch tot den Economischen VoorUchtings- dienst, Rijnstraat 24, te 's Gravenhage. Welke voorraadartikelen moeten worden opgebruikt? Het Voorlichtingsbureau van den Voe dingsraad deelt mede: Nu het voorjaar zijn intrede doet, is het aan te raden den geregeld gecontroleerden voorraad nog eens wat nauwkeuriger na te gaan. Er moet een splitsing gemaakt wor den tusschen die artikelen, welke nog lan- geren tijd bewaard kunnen worden en die, welke nu dienen Ie worden opgebruikt. De duurzaamheid van bepaalde voedings middelen is moeilijk vast te stellen, daar verschillende factoren hierop hun invloed uitoefenen. Men weet niet, hoe lang een artikel reeds bij den fabrikant, grossier of winkelier gelegen heeft en zoo kan dit reeds oud geweest zijn, toen het in het be zit van de huisvrouw kwam. Vóór alles bedenke men dus, dat de van het' artikel een grooten Invloed op de duurzaamheid uitoefenen. De eieren, In kalk en waterglas, moe ten langzamerhand opgemaakt worden. Vooral als het waterglas tot een dikke massa, met hier en daar scheuren, begint te worden. Ook de kalkeieren moeten opgebruikt worden, daar de schalen dun beginnen te worden. De Ingelegde boter, waarvan het pekel- laagje telkens ververscht weid, moet lang zamerhand opgebruikt worden. Mocht de boter eenlgszins In kwaliteit zijn achteruit gegaan, dan behoeft deze nog niet als „bedorven" te worden beschouwd en wor den weggedaan. In de keuken is ze in den regel nog uitstekend bruikbaar, als ze eerst verhit wordt. Hierdoor verdwijnen n.l, de vluchtige stoffen en aldus de „ranzige" smaak. Het volle melkpoeder, dat door het daar in aanwezige melkvet op den duur ranzig wordt, kan in het algemeen niet langer dan 9—6 maanden bewaard worden. Het Is dus aan te raden het poeder, dat den vorigen zomer gekocht Is, nu te gebruiken en niet nog eens een warmteperlode te laten door mallen. Taptemelkpoeder daarentegen, dat wei nig (Vi pet.) vet bevat, kan althans in een waterdichte verpakking, veel langer be waard worden. BIJ de gecondenseerde melk hangt het van het merk af of ze langeren of korteren tlld houdbaar Is. Het beste is, eens een blikje te probeeren en afhankelijk daarvan den voorraad snel of gelefdelijk op te ma ken. Spek, worst en gedroogd vleesch moe ten, al naar de bewaarplaats, langzamer hand opgebruikt worden. Goed geweckt of ingebllkt vleesch kan bewaard blijven. Heeft men nog een vrij groote hoeveel heid gesteriliseerde groenten en vruchten, dan behoeft deze niet snel a.hier elkdar opgebruikt te worden. Het te veel kan rus tig tot een volgend jaar bewaard blijven. Zoodra de jonge groenten verkrijgbaar zijn en binnen het bereik van de verschil lende beurzen komen, moet men deze ge bruiken. De winterwortelen, bieten en kool raap, die In zand bewaard werden, moeten tegen dat de nieuwe groenten er zijn, zijn opgebruikt. Ook de appelenvoorraad moet langzamerhand worden opgemaakt. Het duurt nog wel even voordat de nieu we aardappelen er zijn. Verschillende aard appelen beginnen echter uit te loopen, doordat men ze niet zoo koel bewaren kan als men wel wenscht. Het verdient aanbe veling deze aardappelhoopen nog eens extra om te zetten. De Inmaak zal in de meeste gezinnen reeds grootendeels ten einde loopen; mocht dit niet het geval zijn, dan wordt aangera den ze op te gebruiken. De zuurkool’ mag bij de versche groenten gerekend worden. Daar zuurkool door de geringe hoeveelheid zout maar weinig ge- conserveerd Is, moet ze nu toch opgebruikt worden, anders bederft ze. Bovendien ver mindert het vitamine C-gehalte sterk. De peulvruchten, die, toen ze aangeschaft werden al overjarig waren, worden opge bruikt in soepen, stamppotten enz. TUINBOUW-CURSUS „VOOR EN DOOR". „Voor en Door" heeft den heer H. van der Laan, oud-tuinbouwleraar bereid ge vonden om een cursus te geven in eenvou dige tuinbouw. Aan deze cursus, die 4 5 avonden zal duren, kan een ieder die in tuinbouw belang stelt, deelnemen. Bij1 voldoende deelname zal het cursus geld slechts een gulden bedragen. Allen die in tuinbouw belang stellen, en dan den ken we aan zovelen die een „stukje bouw" tot hun beschikking hebben gekregen, en zich afvragen welke producten kan ik nu in deze tijd van voedselschaarste voor mijn gezin het beste verbouwen, die allen zul len van een eenvoudige tuinbouw-cursus zeer veel lering kunnen trekken, hetwelk de opbrengst van het toch al bescheiden stukje grond zeer ten goede zal komen. Zij die er iets voor gevoelen om aan deze cursus deel te nemen, kunnen zich daartoe aanmelden bij H. REIS, Kruizebroederstraat. B. SCHERMER, Maria Louisestr. ten maar 2000 menschen van onze bemid deling gebruik, ziedaar de invloed van den oorlog. Nu is dat verminderde reizen «wel begrijpelijk. Ieder zoekt op z’n reizen in zijn vacantie een tegenstelling met z’n da- gelijksche omgeving, daarom trekt de Ne derlander, bewoner van het lage land, in z’n vacantie gaarne naar de bergen. Die gelegenheid was er nu niet, en men reisde daarom niet. Ten onrechte echter, want ook in Nederland kan men voldoende tegen stellingen vinden, maar ze zijn subtieler. Hoe weinige Nederlanders zijn er die Ne derland werkelijk geheel kennen. Spr. somt tal van mooie plekjes in ons eigen land met zeer varieerende schoonheid op en betoogt dat als men welwillend tegenover het eigen land staat, het in staat is ieder te verras sen door zijn schoonheid. Welwillend tegen over het eigen land staan, beteekent ook dat men z’n haast moet afleggen, men moet zich de tijd gunnen tot de details af te dalen en naast de tegenstellingen ook het verrassende willen zoeken. Dat kan men bijv, door niet vooraf een volledig plan op 1 te stellen, maar nu eens te gaan waarheen de wind u drijft, dan beleeft men evene menten, welke u op uw geheele verdere leven zullen vergezellen. Voorts zal men het culinaire materialisme de Nederlander denkt op reis veel te veel er aan waar hij eens lekker zal eten moeten laten varen en bereid moeten zijn ook op dat gebied de verrassing te aanvaarden. Wat de reizen van de N.R.V. In 1941 betreft, spr. wil erkennen dat zijn ver. 'het vorig jaar met haar reisplannen In Neder land wel fouten heeft gemaakt, dat kon niet anders voor een organisatie, welke er op ingesteld was 99 van haar reizigers inlichtingen over het buitenland te verstrek ken, 1 slechts voor het binnenland. Maar dat jaar heeft ons nuttige ervaring gegeven, zoodat wij in 1941 de begane fouten zullen vermijden. Spr. staat dan stil bij eenlge reizen der N.R.V. in het binnenland (de generale gaat dit jaar naar Valkenburg) en vestigt vervolgens de aandacht op eenige eigen exploitaties der vereenlglng: de Kare- kiet, het watersportcentrum der N.R.V. aan de Reeuwijksche plassen, Coldgnhove, het kampeercentrum de tochten met de twee- mastschoener Prinses Juliana langs de stadjes aan het Ijsselmeer en naar Marken, voorts de Zandlng bij 't natuurbad Otter- loo, en het verblijf In de wat luxueuzer houseboat Op Dreef, welke aan het Drlel- sche veer komt te liggen. Erkent het bestuur der N.R.V. gaarne, dat er wel eens een fout aan zijn werk kleeft, het zij spr. tenslotte toegestaan ook de deelnemers eens op hun algemeene fout te wijzen, in de regel Is die „asking too much and giving too little”, zlj denken al te gauw „genomen” te worden. De N.R.V. probeert haar leden meer te geven voor hun geld dan zij er zelf voor kunnen krijgen, laat men dat In het oog houden. Gelooft men dat men bij ons te veel betaalt, ga dan zelf op reis, doch ook dan staat de N.R.V. voor u gereed met haar voorlich tingsdienst. Na de pauze vertoonde spr. ter aanvulling van dit betoog eenige zeer mooie kleuren- filmpjes onder de algemeene titel „Neder land Rembrandtland", nl. een „bezoek aan Marken" en „Nederland In de bloembollen tijd". Vond de heer Panman een belangstel lend gehoor, het spreekt dat de aanwezigen ook in het bijzonder hebben genoten van de sappige Vlaamsche voordrachten met zoo veel talent door Julia de Gruyter ten beste gegeven. Daverend applaus en bloemen wa ren haar belooning. mooie avond met een dankwoord tot mevr. De Qruytér en den heer Panman, den laat ste een boekwerk Elfstedentocht van Jef Last aanbiedend. BESPREKINGEN TÉ BATAVIA NADEREN HAAR EINDE. Naar vernomen wordt, naderen de be sprekingen te Batavia tusschen den heer J. E. van Hoogstraten, chef van de afdee- Hng Handelstaken, en den Japanschen con- sul-generaal Joetaka Isjizawa haar einde. Dc derde bespreking der bijzonderheden tusschen de heeren Van Hoogstraten en Isjizawa had Dinsdag plaats. Deze bespre king der bijzonderheden geschiedde na der tien voorafgaande ontmoetingen tusschen beide afgevaardigden. Zoodra deze besprekingen zijn geëindigd, wordt verwacht, dat de onderhandelingen in een nieuw stadium zullen treden, wan neer de Japansche ambassadeur Kenkitsji Josjizawa besprekingen gaat voeren met den heer H. J. van Mook, den directeur van het Nederlandsch-Indisch bureau voor economische zaken, op grondslag van de tevoren gevoerde onderhandelingen tus schen Van Hoogstraten en Isjizawa. DE NIEUWE H.B.S. TE SNEEK. De Rijksgebouwendienst te Den Haag zal op Woensdag xo Maart aanbesteden het bouwen van een Rijkshoogereburgerschool met conciërgewoning en bijbehoorende wer ken op een terrein, gelegen aan. de Alma- straat te Sneek. Het werk bestaat uit het bouwen van een Hoogere Burgerschool met conciërgewo ning en bijbehoorende werken. Opp. kelder pl.m. 260 M8., opp. beg. grond pl.m. 1.710 M8., benevens 136 M8. voor rijwielberging, opp. ie verdieping pl.m. 1.370 M8. Inhoud totaal met kelder en rijwielberging pl.m. 16.550 M8. Gebouw op betonpalen waarop betonfun- deering, opbouw metselwerk met betonvloe- ren, betonkap met pannenbedekking. Totaal te verwerken gew. beton 1.675 M8. Diverse soorten vloerbedekking, veel te gelwerk en natuursteen, in hoofdzaak sta len ramen, enkele houten deurkozijnen, binnendeurkozijnen van hout, diverse betim meringen, loodgieters werk, glas- en schil derwerk, terreinwerkzaamheden. Buiten bestek: centrale verwarming, elec- trische installaties, bliksembeveiliging, sa nitaire artikelen, stalen ramen en deuren, estrich vloeren met bedekking, aansluitin gen leidingen, gebrandschilderde ramen, betonpalen en enkele kleinere werken. Oplevering 18 maanden na aanvang. En toch is het geheel buiten kijf, Dat ik voor cyclostylewerk bij Dick Monsma blijf. Afloop verkoopingen. Notaris E. Elema verkocht Dinsdagmid dag finaal in 't café Knorr een burgerhuis met stalling en tuin, gelegen aan de Leeu- warderstraatweg te Scharnegoutum; groot UITBREIDING VAN HOOFD COMMISSARIATEN. Naar de N. R. Crt. verneemt, ligt het in het voornemen eerlang over te gaan tot de benoeming van een aantal hoofcommis- sarissen van politie in gemeenten, die daar voor in aanmerking komen. Deze hoofd commissariaten worden gevormd boven de bestaande commissariaten. In de eerste plaats komen daarvoor in aanmerking de grootste gemeenten van ons land, dat zijn dus voornamelijk de steden met een inwonertal boven de 100.000. Maar het aantal inwoners is niet alleen het critir rium. Hoofdcommissarissen zullen ook wor den benoemd in die plaatsen, die uit po litioneel oogpunt belangrijk zijn, ook al is hun inwonertal kleiner dan 100.000. Aangezien deze aangelegenheid nog in een eerste stadium van voorbereiding ver keert, iqodat feitelijk nog van toekomst- ,WUI UMO, muziek moet worden gesproken, kon men vochtigheid en de temperatuur van ’de lucht, omtrent de benoeming van bepaalde per-j met daarnaast de kwaliteit en ouderdom sonen nog niets mededeelen. Adv. ia dit blad worden gratia opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK P. D. LE G AN DU KOR brengt een pracht collectie CORSETTEN en ook de wereldbekende NIKE BUSTEHOUDERS. Laat onze Gediplomeerde deskundige het Juiste model corset en bustehouder voor U bepalen. Het resultaat zal verrassend zijn. MAGAZIJN Nauwe Burgstraat 7 SNEEK Telef. 218S ■l| apoth. angdrooi 1.47, 0.7#, 0.41. I INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. NIEUWE SNEEKERCOURANT kunnan verdreven worden met Kruiohen. Reeds gedurende tientallen Jaren braoht Kruschen uitkomst over da heele wereld. Neem toch óók under vqchtdu i rndu onti 6l« va ii si< heikun diije «ipotliekei G I Het eerste kievitsei In Friesland.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1