SNEEKER RADIO CENTRALE I 5: scheurbuik overleden; de schippers van de O.I.-Compagnie waren smokkelaars, bij hooge zeeën was hun schip door de te zware staat zich weer op te richten, zoodat het zonk. Voorts was der dc manschappen slecht, aan boord regi weldige en zijn straffen waren niet malsch; kielhalen en aan wal zetten op een onbe woond eiland, zonder kan» om in leven te blijven waren bijzonder geEefde straffen. Het gevolg van dit alles was heel vaak muiterij, een thema waarop in de Eteratuur veel is voortgebouwd. Hierbij leest spr. de door hem zelf gemaakte vertaUng van een Spaansch gedicht voor, waarin de vrijbui terij wordt verheeriykt, het schip is de vreugde, de vrijheid God en het vaderland de zee. Doch dit is valsch, meestal was het leven aan boord een aaneenschakeling van drinkgelagen en vechtpartijen; doch waar heid is de roep van de zee en de ruimte, dat weet ieder, die de zee heeft hooren ruischen. Spr. zelf liet de studie in' de steek om op een Katwijksche logger zee te kiezen. 'Dit leven viel echter tegen. Zes weken in hetzelfde logies, vol ongedierte en bedompte lucht, geel drinkwater met een bruin bezinksel, dit alles drukte het enthou siasme de kop wel in. Spr. is ook langs mijnen gevaren; hierbij leest spr. een epi sode voor uit „Partij Remise", welke han delt over de mijnen met de vyf grimmig uitstekende doppen. Die mijnen Eeten toen een geweldige Indruk achter, maar heden ten dage zijn er duizenden, die iedere dag meer beleven. Het wonderlijke en gelukkige van het zeemansleven en van het leven in 't algemeen is evenwel, dat de nare vïsch Hondenbelasting. f NEEM Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Pijn - Pijn - Pijn Abonnements» en Advertentieblad No. 53 KIEZEBRINK Co. SNEEK Bureau: KLEINZAND OFFICIEEL GEDEELTE. Aansluitkosten vanaf f 1.— NIEUWSTIJDINGEN. een mooie propaganda voor het huishoud» HOE GING 'TUT gelukkige het leven het Handel und Piraterei sind drei-einig und lingwerff, G. H Woensdag 2 Anrll 1941 57e Janrnnng Wielinga, P. H. IJntema. Niet bevorderd 2. Uitzending tot 's avonds 11 uur, verzorgd door de Omroepv.ereenigingen Oude Koemarkt 63, Tel. 3371 E ypes >lken tijd dc De COMMISSARIS van POLITIE te SNEEK maakt bekend, dat zij die eigenaar, houder of hoeder van een hond zijn en tot dusver in gebreke zijn gebleven daarvan voor het belastingjaar 1941 aan gifte te doen, daartoe alsnog in de gelegen heid worden gesteld tot uiterlijk 8 April 1941. Bij gebreke van de voorgeschreven aan gifte zal proces-verbaal worden opgemaakt. De voor de aangifte benodigde formu lieren zijn gratis op het bureau van politie verkrijgbaar. Het aangiite-lormulier moet worden in gediend ten kantore van den gemeente ontvanger in het perceel Marktstraat no. 9, alwaar ook de betaling van het verschul digde bedrag moet geschieden. SNEEK, 28 Maart 1941. Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN voor net ren Desre gegevenc en ue reerun- S gen voor de geestige revue, tezamen is het E een mooie propaganda voor het huishoud» E onderwijs geweest. In het bijzonder dankt spr. ook mej. Kaan, mej. Wijtzes en mej. E Turriaanse, pij het zar Door den heer A. Baart, architect B.N.A., te Leeuwarden is namens het ge meentebestuur van Bolsward, de levering van de natuursteen voor de uitbreiding van het stadhuis aldaar, hoeveelheid 50 ton, opgedragen aan steenhouwerij Hof- stra, Sneek. oogenbllkken worden vergeten en het pret tige en j blijft, wiïi klein schi; slechts 4 1 HUISHOUDSCHOOL. De vereeniging „Huishoudschool" hield Vrijdagavond haar ledenvergadering in de föyer van Amicitia onder voorzitterschap van den heer L. Poppinga, die na een kort woord van welkom, het Woord En toch is het geheel buiten kijf, Dat ik voor cyclostylewerk by Dick Monsina bly'f. vallen. Zeker, '1 gevangi vermoeidheid JUBILEUM S. J. OL¥. A.s. Donderdag zal het 25 jaar geleden zijn dat de heer S. J. Oly bestuurslid werd van de Sneeker Zeilclub. 21 jaar was hij secretaris en de laatste vier jaren vervult hij de functie van voorzitter. Van de op richting van den-N.-Nederlandschen Wa- tersportbond (thans Noord-Nederlandsche Watersportvereniging) af was hij secre- taris-penningmeester. Verder is hij officieel meter, plaatsvervangend lid van de Tech nische Commissie en oud-lid van den Zeil- raad van den N.N.W.B. Hij is eveneens bestuurslid van de Vereenig.ng Fnesch Scheepvaart Museum. vinden is, welke a.h.w. symboEsch is voor het geheele volk, in Spanje zijn het de fi guren van Don Quichotte en Sancho Panza, in Vlaanderen is het Tijl Uilenspiegel, in Engeland GulEver, in Duitschland Faust en in Nederland de Vliegende Hollander, de J .e zwerft, een legende waar eJ; die leiding en accompagnement zangspel gaven. Terwijl spr. daar voor in aanmerking komende ouders op wekt hun meisjes naar onze huishoudschool te zenden, beveelt hij tevens aan toe te treden als Ud der vereeniging, het lid- maatschap kost f 1.50 per jaar p. persoon, voor een echtpaar f 2.—. OUDERAVOND OPENBARE LAGERE SCHOOL 3. School 3 hield in de bovenzaal van hotel Hanenburg een drukbezochte Ouderavond. Het wnd. hoofd der school, de heer K. A. de Vries, opende de vergadering en sprak zijn voldoening uit over de groote opkomst. Spreker heette de aanwezigen welkom en wel in 't bijzonder de heer en mevrouw Pasma en de leden van de Ouderraad. Nadat de kinderen van de hoogste klas een paar mooie liedjes hadden gezongen én een paar mondorgelvirtuozen hun kun nen hadden getoond, werden door de secre taresse de notulen voorgelezen. De heer de Vries sprak hierna woorden van waardeering tot uen heer Pasma, die het onderwijs met ingang van 16 April a.s. gaat verlaten en dankte voor alles wat de heer Pasma in 't belang van School 3 heeft gedaan. Spreker bood een bloeiende azalea aan onder mededeeling, dat de tijd te kort was geweest om het huldeblijk, dat den heer Pasma was foegedacht vanavond nog te kunnen overhandigen. Hierna sprak de voorzitter van de.Ouder- commissie nog een kort woord van dank. De heer Pasma kreeg nu het woord en memoreerde in 't kort wat er alzoo in de 15 jaar, dat hij hoofd van School 3 was, is gebeurd en dankte het personeel voor de prettige samenwerking, welke er steeds heeft bestaan. Na het nuttigen van een kopje thee en een versnapering, verzochten de heer en mevr. Pasma hen te excuseeren. Na de pauze, welke opgeluisterd werd door muziek van „Apollo" was de verkie zing van een nieuw óudercommissielid aan de orde (vacature mevr. Vaarberg). Hiervoor werd mevr. Reinouts van Haga benoemd, die deze benoeming aannam. De voorzitter gaf vervolgens het woord aan den heer Bakker, hoofd van de B.L.O. School, die op zijn prettige wijze een zeer interessante rede hield over het onderwijs aan deze school. De voorzitter dankte na afloop den heer Bakker voor zijn boeiende lezing en sloot de vergadering. JEF LAST VOOR DE S.Z.C. Zaterdagavond hield Jef Last in de foyer van Amicitia voor de S.Z.C. een lezing, ge titeld: „Voor de mast, op alle zeeën". De voorz., de heer S. J. O lij, opende de bijeenkomst met een hartelijk welkom aan allen, in 't bijzonder aan Jef Last, nie bereid was iets te vertellen over zijn zwerf tochten. Het is’ een onderwerp voor de watersportliefhebbers om van te watertane den. Niet alleen om hetgeen Jef Laist brengt wordt deze bijeenkomst gehouden, doch tevens om in den winter de band tusschen de leden van de S.Z.C. te onder' den. Nadat spr. de aanwezigen een genoeg lijke avond heeft toegewenscht, geeft hij woord aan Jef Last. Da's een leven van plezieren, Da's een leven van stavast^ Zoo de wereld rond te zwieren In het topje van de mast, aldus Jef Last. Doch zoo mooi is het nimmer, dat den ken alleen zij die aan de wal vertoeven, of met een plezierjachtje van tijd tot tijd gaan varen. De Vikingers gingen met hun drakenschepen met purperen zeilen en prachtige schilden aan bak- en stuurboord niet de zee op vanwege de aantrekkings kracht van de krijtrotsen of om avonturen te zoeken, doch ten gevolge van het feit, dat er slechts weinig grondbezit in Noor wegen was en de oudste zoon alleen erfde, die bezat alleen het voorrecht thuis te mogen blijven, de jongeren moesten hun heil maar op zee zoeken, waar ze een hard bestaan leidden, pijn en zorg leerden ken nen en vaak harde menschen werden. Door dat voorrecht van den oudste komen in de Noorsche sagen ook zooveel moorden voor. De eerste Vikingers waren in waarheid de schrik van Europa, waar deze Beden voet aan wal zette.n, vluchtte de bevolking over haast en Eet de door de Vikingers in brand gestoken woningen achter zich. Met deze Vikingers ontstond de zeevaart, die o.a. door de Duinkerkers en Geuzen ook werd ij- beoefend, doch ook ten opzichte van deze :1- koene zeevaarders gold de opvatting: Krieg, in Groningen en Zeeland. Spoedig volgden de andere provincies. Deze voorwerkcursus- sen waren nog primitief, doch hoe dat on derwijs gegroeid is leert de film. Thans zijn er 97 landbouwhuishoudscholen in Neder land, 118 korte cursussen en 6 boerinnen scholen, 11000 meisjes genieten nu land- bouwhuishoudonderwijs, daaruit Wijkt wel hoe groote behoefte -er aan dit onderwijs is. Daarna werd de film vertoond, welke naast de ontwikkebng van het landbouwhuishoud- onderwijs ook heel wat kiekjes gaf uit het huishoudeüjk leven ten plattenlande en voorts allerlei nuttige wenken daarvoor gaf. Last not least: het zangspel. De leeriingen van de B-klasse hebben daarmede eer in gelegd. Op ongekunstelde wijze hebben zij in de door haar zelf samengestelde tekst, die zonder eenige pretentie toch hier en daar zeer geestig was, getuigd van hun waardeering voor het onderwijs en van werklust. Vlot gezongen is er ook; geluk kig de school waar de stemming heerscht welke uit dit zangspel en z'n voordracht blijkt. De voorz. dankte tenslotte mej. Boekel voor het ten beste gegevene en de leerUn- Hoe is 't U gegaan vandaag? Meneer, bent U tevreden? Hoe is het U gegaan, Mevrouw Geen „pijnlijkheid" geleden? Was déze dag precies gelijk Voor U als hnd’re dagen? Of kwam men U op dézen dag Met een verzoek aandragen Heeft U een opdracht uitgevoerd Of trachten uit te voeren? En stond er iemand op een hoek U lachend na te loeren Werd iet» önwaars voor wAAr verteld En hóe was Uw reactie? Hoe werd de zaak U voorgelegd Hoe was de grap-redactie Want, kijk, al zijn de-tijden trieit, Men liad een grhp voor oogen Het was toch... 1 April vandaag: Bent U erin gevlogen (Nadruk verboden). PHILIA. P.S. De dag heeft nog een avond-„staart”, Weest dus nog op Uw hoede, Maar op z’n minst biedt dit gedicht U reeds een „flauw vermoeden" I CHR. HANDELSCURSUS SNEEK. (Dir. S. Plat). Het einddiploma na 4-jarigen cursus werd uitgereikt aan: Tj, Haanstra, J. Hid- dinga, R. Huismans, Title Mariens, Wim- mie Nijholt, D. Rienstra, Joh. Stallinga (Nijland), E. de Vries, Joh. Zuidema én Anne Zijlstra. Een afzonderlijke aanteekening voor ma- chineschrijven werd verkregen door Tj. Haanstra, Joh. Hiddinga, R. Huismans, Ti tle Martens, Wimtnie Nijholt en Joh. Zui dema. Van de 2-jarige afzonderiijke meisjes klas verheten den cursus met diploma:. Femmigje Cnossen, Sijbrigje Nijdam, Ca tharina Veldhuis, Fokje de Vries, Johanna Wuring en Froukje Wijnia. Bevorderd tot klas IV: A. Bakker (Nij- land), H. Been, Jan de Boer, 'Jelle de Boer, Joh. Coens, D. v. d. Eems (Oudega W.), P. Elsinga, K. de Jager (Uitwellinger- ga), W. Koopmans, R. R. Rienstra (Oude ga W.), A. Schaafsma, M. Visser, Dina Westra en F. Hofman. Niet bevorderd 3. Bevorderd tot klas III: H. Dijkstra (Op penhuizen), Th. Groenland, U. Harkema, HilEe Jasper, Oeki Jonkmans, U. Kuipers, M. Kuipers (Goënga), J. Osinga, F. Smits, Befke Vlas, P. de Vries, A. Wiersma, Dirk je Wiersma, J. Witteveen, C. Wijnja (Op penhuizen) en Louise Reverda. Niet bevorderd 1. Bevorderd tot klas II: E. Abbink, R. Abma (Folsgare), D. van Foeken, K. Greij- danus, R. Koster, T. D. Martens, R. Stel- Engwerff, G. H. Troost, S. Vrieswijk, R. v. d. Woude, S. IJpma en Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK Bureau: KLEINZAND Telef. 220© avontuuriijke in de herinne’ring waaruit men altijd kan putten, dat leeft 11 Li een gebied waarvan wilde vaart kwam, was het op een gezelhg^ij alleen de majesteit begrijpt. Men kijkt van ton, ciat uur 1 op tegen de droogleggers van de Zuider- a 5 (mijl aflegde. Op een dergelijk zee, doch bedenkt meestal daarbij niet dat schip leert men elkaar kennen, alles be- -*-*- behoeft niet model en in de puntjes te worden verzorgd, en daardoor is het er veel gezelliger dan op een schip als de Queen Mary, van boven een drijvend hotel voor verwende menschen en beneden een drijvende fabriek. Op zoó’n schoenertje kon men veel meemaken; spr. vertelt dan zeer smakelijk eenige avonturen die hij aan boord beleefde; deze avonturen laten de ware atmosfeer van de zee zien. Eigenlijk is de zeeman nog altijd een verworpene, hier nog meer dan in andere landen, in vergelijking met b.v. een Ame- rikaansch sclpp vertoonen de onze zoo'n hemelsbreed verschil, dat wij er ons voor moesten schamen. Schrijven doet men heel mooi over de zeeman, die zwoegt en vaart en welvaart in het land brengt, maar men zou hem niet graag ontvangen en met hem aan één tafel zitten. Als de zeeman na lang werken aan wal komt in een vreemde stad staat hij eenzaam, en kan nergens naar toe gaan dan de kroeg; zeker, het kHnkt interessant, in iedere haven een meisje te hebben, doch die meisjes zijn meestal niet veel zaaks. Ter illustratie hiervan haalt spr. twee gedichtjes aan, een droef en een opgewekt. Het eigenaardige van het harde zeemansleven is dat men door die eenzaamheid vaak zooveel kame raden maakt, dat later meermalen de ge dachten terug gaan naar die makkers, soms zoo naief, maar zoo vol moed, met wie Uef en leed is gedeeld. Laten we ho pen, dat door de groote belangstelEng voor het zeemansleven, de rechten van den zeeman evenals in andere landen, ook in ons land, waar de zeevaart al zoo lang be staat, erkend worden. Merkwaardig is, dat in de literatuur van ieder land een bepaalde Eteraire figuur te het rasphuis (ge- vele deugden O.I.-huis. Als het contract met de O.I.-Comp. was ondertee- :g| :bi pct. van de werkelijke waarde ver- d aan den heer L. Poppinga, die ;af aan de secretaresse mevrouw Urban le Vries voor het lezen der notulen, welke onveranderd werden vastgesteld. Daarna bracht de directrice, mej. T. O os te r b a a n het jaarverslag uit, waaraan hel volgende is ontleend, liet aantal leden der ver. bedraagt 127. De belangstelEng voor de twee-jar;ge primaire opleiding-A was buitengewoon groot, zoodat er drie nieuwe klassen gevormd werden, voor het 2e leerjaar waren er 2 volle klassen. Ook voor de opleiding-B (hulp in de huishou ding) was de belangstelEng zeer groot ep. kon voor het eerst een paraiiel-kiasse ge vormd worden. Ook was er nogal belang stelEng voor een opleiding „kinderverzorg- ster", doch het aantal deelneemsters was nog te gering voor het vormen van een klas. In September werd de school wel zeer intensief in gebruik gehomeh en bleek het noodig voor ló lesuren per week een loxaal buiten de school te huren, het aantal van 6 leslokalen in de school is nl. te ge ring voor 7 dagopleidingen en 2 landbouw- huishoudcursussen. De 5 maandelijicsche cursussen moesten in September vervallen, daar de leslokalen overdag alle in geörujk waren en 's avonds met verduisterd moch ten worden. In Januari was het aantal leesEngen van de opleidingen totaal 160, in Jub. 153, in Sept. 195 en einde Decem ber 187. Van de dagopleiding-Aontvin gen 53 leerEngen het getuigschrift en bo vendien’ nog 4 na afwerken van een taak of herexamen. De 17 leerEngen van de primaire opleiding van de landbouwhuis- houdklasse ontvingen alle het getuigschrift. Voorts wordt in het verslag meegedeeld dat de schooluniform door de distributie- maatregeien niet gehandhaafd kon worden. De heer E. Smit bracht voor de finan- cieele commissie, mede bestaande uit me vrouw Jbustra en den heer J. L. Bakker, verslag uit. Alles was keurig in orde be vonden, de loonbelasting had des penning meesters taak aantnerkelijk uitgebreid,, zoo dat voor diens toewijding een extra woord van waardeering op z'n plaats is. De pen ningmeester de heer F. W. C. de Haas, gaf daarna de cijfers: de ontvangsten hadr den totaal bedragen f33660.14, de uitga- van f 33616.39, batig saldo f 43.75. De bestuursverkiezing had tot uitslag dat herkozen werden de dames Heeringa, Maseland en Sikkes en de heer Poppinga en gekozen in de vacature mevr. Kaan, cEe bedankte, mevr. L. ZuiderbaanPrins. Tot leden der nieuwe kascommissie werden be noemd mevr. Joustra en de h.h. E. Smit en W. v, d. Meuten, tot plaatsvervangers mevrouw Franke.a en de heer L. Kieze- brink. De rondvraag leverde niets op, waarom de voorz. de huishoudelijke vergadering sluit en een woord van welkom richt tot de inmiddels verschenen genoodigden, waar onder de wethouders en secretaris dezer gemeente, besturen van vrouwenverenigin gen enz. Het verheugt spr. dat het getal ouders dat inziet dat het voor hun dochters van groot belang is na de gewone school ook het huishoudonderwijs eenige jaren te volgen, hand over hand toeneemt. Om hen nog eens nader met dat onderwijs kennis te doen maken, is mej. Boekel bereid ge vonden hedenavond de film „Nijvere han den” voor ons te vertoonen, een film welke een overzicht geeft van de ontwikkeling van het huishoudonderwijs in de laatste 25 jaar. Voorts zal een door de leerEngen zelf sa mengesteld zangspel, gearrangeerd door mej. Kaan gegeven worden. Mej. Boekel gaf nu een korte inlei ding tot de film, welke betrekking heeft op het landbouwhuishoudonderwijs en gemaakt is op initiatief van den Bond v. Boerinnen in 1938 ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van dit onderwijs. Al in het laatst van de vorige beuw waren er huishoudt scholen in de groote steden, ook op het platteland ontwaakte toen de wensch de meisjes van dergelijk onderwijs te doen ge nieten, zij het dan speciaal gericht op de plattelandshuishouding. In 1908 begon het landbouwhuishoudonderwijs met cursussen wonderiijk legendarische figuur die eeuwig over de aardi achter het onbewuste verlangen van den mensch naar het eeuwige leven zich ver schuilt. De VEegende Hollander is de op standige, die zijn zin altijd doordrijft, doch in tegenstelhng met Faust, waarin een zgn. Faustisch verlangen leeft om de gestelde grenzen te buiten te gaan, en die dat kan door middel van toovenarij, vertrouwt de VEegende Hollander alleen op zijn eigen krachten om om de Kaap heen te zeilen. Deze symbolische voorstelEng heeft tot beteeke- ius dat men de volken scheiden kan in continentale volken, de boeren met hun d-jgden maar ook met hun vaak groote bekrompenheid, en de zeebeden met hun Vele ondeugden, maar met hun ver draagzaamheid en wijd begrijpen. De con tinentale volken zien de zee als de schei ding der vastelanden, in de oogen der zee lieden is ze echter een verbinding om de beschaving te verspreiden. In de natuur brengt de kruising en niet de inteelt de variatie; als een dergelij|ce variatie kunnen de Skandinavische boeren worden be schouwd, die tegelijk schipper zijn, zij zijn bestemd een speciale rol in het leven te vervullen, die door geen ander volk kan worden overgenomen, zij blijven niet voort durend aan een en dezelfde scheepvaart maatschappij gebonden, ze stappen van de een boot op de andere over; zulke t; zijn het zuiverst te herkennen bij de vo. cue door armoede gedwongen nog altijd varen en heeft spr. gevonden in de Lofo- ten-bevolking. Daarip is het Hollandsche volkskarakter terug te herkennen; het zijn prachtige menschen, die een met geen pen te beschrijven hard leven leiden, ze trekken met hun scheepjes niet grooter dan een haringlogger naar New Foundland, ja tot zelfs ïn de Poolzee om door het van gen van robben in.hun levensonderhoud te voorzien. Meermalen worden ze daar door het ijs ingesloten, gekraakt of er onder be dolven, ook stortzeeën bedreigen hen voort durend; ze gaan er voortdurend op uit en zijn immer in contact met het gevaar, het gevaar dat de karakters sterk maakt. Het zijn echter types van helden die dc gewone boer zich niet voor kan stellen, daar zijn eigen leven gevaarloos ia, hij ziet de held in den militair en vermoedt niet dut er ook vreedzame helden kunnen bestaan. In de maanden januari, Februari en Maart, als plm. 4 milllocn kabeljauwen naar de Lofo ten trekken om kuit te schieten, concen treert zich daar de geheele visschersvloot om f 400 tot f 500 te verdienen door te midden van onderzeesthe riffen en klippen en plotseHng opkomende stormen kabel jauw te vangen met de beug (h.'!;;e lijn met kaakjes). Spr. leest hierbij uit zijn boek „Kinderen van de Middernachtzon" een hoofdstuk voor, waarin het avontuur van de „Nyken" wordt behandeld. Dit gedeelte „De jongen, die nooit in de krant stond", is symbolisch gebleven, er blijkt uit, dat de visscherman, die gevaren ten spijt naar de plaats gaat die God voor hem geschapen neeft, ook wel eens meer wil zijn dan oen der duizenden kabeljauwen, die weliswaar bestaan, maar door hun gelijkheid niet op- er wordt jaarlijks te veel ;en, doch temidden van deze en koude groeit een volk, Toen spr. voor de eerste maal op de zonder dwingelandij in per uur 1 op tegen de droogleggers van de Zuider- dergelijk Zee, doch bedenkt meestal daarbij niet dat deze drooglegging het einde betoekeriSie voor vele visschers, die voor hun beroep geboren zijn, dat de Hemel hun heeft gege ven. Spr. besluit zijn lezing met het gedicht van Ant. van Duinkerken „Voor Volen dam", dat de conclusie inhoudt van het geen spr. wil zeggen: „God scheidde het land van de zee, opdat er plaats zal zijn voor allen." Den voorz. rest nog Tef Last zijfl har- telijken dank te betuigen, nij heeft ons mee gevoerd over de zeeën. Spr. denkt, dat het ook Jef Last's meening zal zijn, dat de beste schippers geboren worden op de kleine schepen, zooals het ook in de zeil- sport is. Dank wordt nog aan „Apollo" bracht voor het veraangenamen en opvroo- lijken van de avond. nicht zu trennen. Velen denken er aan hoe heerlijk het zal zijn met een prachtig gal joen zee te kiezen onder een schitterende sterrennacht, terwijl de Echtgevende wa terdiertjes achter in het zog krioelen; in dagen van storm zeggen ze: kerelswerk moet het zijn, nu te varen, ze vergeten echter te veel, dat, als het eenigszins kon de kerels van die dagen niet aan boord van een schip kwamen; ze kozen slechts het zeevarend beroep als ze voor iets an ders mislukt waren. Uit „Voor den wind en op de kUppen” van Mollema blijkt ook wel, dat Amsterdam in dien tijd het riool van Europa was, van hieruit werden de menschen de zee op gespuid. Op de sche pen van onze Oostindische Compagnie wil de nooit iemand vrijwillig teekenen; een of andere kroegbaas lokte dan menschen in zijn zaak en als ze al hun geld kwijt en in de oüe waren, stonden hun nog slechts twee wegen opennaar I vangenis) of naar het O.I.-huis". Als kend, kregen de a.s. zeevaarders niet het voorschotbriefje in handen, maar dat werd voor 20 pct. van de werkelijke waarde ver kwanseld aan een zïelverkoopcr, via nog meerdere opkoopers kwam het tenslotte te recht op de Beurs, waar het als gokaandeel werd beschouwd, want ongeveer 3000 sol daten werden per jaar de zee op gedreven en slechts één van de vijf kwam terug. De toestanden op de schepen waren buiten gewoon slecht, hetgeen ook wel blijkt uit de scheepsjournalen van dien tijd. Zeer slecht was o.a. de ziekenverpleging; vic tualiën werden in den regel in de eerste de beste haven verkwanseld voor bedorven waren, zoodat men in de warme streken ;een voldoende versche groenten bezat en ie manschappen dientengevolge vaak aan O.I.-Compagnie waren ook vaak tegelijk >ge zeeën was hun schip lading meestal niet in de verstandhouding on» i over 't algemeein slecht, aan boord regeerde .de provoost-ge- kielhalen en aan wal zetten op een Oinbe- NIEUWE SNEEKER COURANT fii niE mimi Door hun uitdrijTende- en pijnstillende werking helpt hierbij altijd veilig en vlug als geen ander een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt’s Poeders per stuk 8 cent. Doos 45 cent. Cachets, genaamd „MUnhardtjeS" Doos 10 en 50 ct

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1