KOUSEN KRUSCHEH KOSTELOZE INENTING. (ik tilk e n Advertentieblad Abonnement s- Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Q 0? lïliinliuizdljey DE DUIF /wifi KIEZEBRINK Co. - SNEEK Bureau: KLEINZAND k TeleE 2200 OFFICIEEL GEDEELTE. ALLEEN VOOR MANNEN ovendien twee amusante films hooren: hooren: NIEUWSTIJDINGEN. (Nadruk verboden). COURANT Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNl DER GEMEENTE SNEEK INGEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. Als Uw vrouwtje repliceerend Over ’t „dure rooken” bromt, Wijs haar zacht dan op den „koopiprijs’' Van wat uit zoo’n doosje komt PHILIA, hooren: Koop ze niet per kistje meerl Zeer waarschijnlijk zult U hooren: 't Zet de kamers minder blauw En dat alles zult U hooren Van Uw To, Truus, Trees Uw vrouw. Zeer waarschijnlijk zult U zeggen: Vrouw, ik dééd al zuinig aan. Zeer waarschijnlijk zult U zeggen: Ik heb nooit royaal ge laan. Zeer waarschijnlijk zult U zeggen: Nee, ik leg m'er niet bij neer. Zeer waarschijnlijk zult U zeggen: Dan betaal ik maar wat méér. Zeer waarschijnlijk zult U zeggen: Kamers blauw 't Laat me blauw-blauw I En dat alles zult U zeggen Tot Uw To, Truus, Trees Uw vrouw. maar toen het bestuur de burgerij per ad vertentie opwekte lid van V.V.V. te wor den, meldden slechts 4 personen zich aan. Spr. maakt daarom van deze gelegenheid gebruik de opwekking te herhalen: meldt U als lid van V.V.V.! Nadat de radio-reportage van de elfme- rentocht met veel belangstelling door de aanwezigen was gevolgd, deelde de heer V i s nog enkele cijfers betreffende deze tocht mede. Uit Groningen waren 109, uit Twente 55, uit Zwolle 40, uit Gelderland 20, uit Amsterdam 48 deelnemers. De verste deelnemer kwam uit Geleen, Sneek zelf leverde 875 deelnemers, Leeu warden 501, Heeg 63, Hommerts 50, Bols- ward 156, Woudsend 59, Workum 51, Ijlst 85, ziedaar enkele willekeurige cijfers van ver af en dichtbij. Daarna draaide de heer A a l f s z'n film van deze tocht, die reeds een goede indruk van zijn cineastisch kun nen gaf, het neusje van de zalm had hij echter voor na de pauze bewaard, toen wij zijn „Friesland in den zomer” zagen, een buitengewoon geslaagde opname, uiteraard bracht deze film ook meer variatie dan de elfmerentocht, welke minder gelegenheid daartoe gaf, al gaf ook deze een voortref felijk beeld van het wintersche schoon van onze provincie. Een fraai filmpje was ook: „Vogels in de strenge wiriter van ’40”. Bovendien draaide de heer Aalfs nog eenige filmpjes van Friesche ijswedstrijden en van de elfstedentocht.. Uit het repertoire van het Amicitia Thea ter werden gedraaid. De V o o r z. kon aan het einde van een geslaagde avond spreken, hij bracht den heer Aalfs dank voor zijn bijzonder mooie films en tevens aan de directie van Amicitia, die belangloos enkele films beschikbaar stelde en het muzikaal gedeelte verzorgde. i. In de berekening mag als bruto iger geldbedrag worden op- het bedrag, dat op 9 Mei hiervoor werd gecalculeerd. 2. Zoowel de afronding naar boven als die naar bene den moet tot op een halven cent geschie den. 3. Het doorberekenen der omzetbelas ting is niet geoorloofd: a. ten aanzien van die artikelen bij welker verkoop de krui denier gebonden is aan vaste of maximum Zeer waarschijnlijk zult U hooren: Doe wat zuiniger dan ddnl Zeer waarschijnlijk zult U Je hebt tè royaal gedaanI Zeer waarschijnlijk zult U Leg je er gewoon bij neerl Zeer waarschijnlijk zult U VIER KIEVITSEIEREN IN EEN NEST. Door den zuivelbewerker S. Poepjes te Oldeboorn werden Dinsdagmorgen vier kie vitseieren in één nest gevonden. Filmavond V.V.V. De Ver. v. Vreemdelingenverkeer, alhier, gaf Woensdag een filmavond in Amicitia, waartoe ook de leden van S.Z.C. en N.R.V. op dezelfde voorwaarden als de leden van V.V.V. toegang hadden. Den voorzitter, den heer A. Vis, deed het buitengewoon veel genoegen allen welkom te kunnen heeten voor een nagenoeg uitverkocht huis, in het bijzonder verheugt het hem aanwezig te zien B. en W. met hunne dames en ver tegenwoordigers van de contröle-commis- sies v. d. elfmerentocht uit Oudega, Heeg en Woudsend, welke spr. nög eens dankt voor het uitstekende werk tijdens die tocht ver richt. Ook heet spr. in het bijzonder welkom den heer G. Aalfs, uit Harlingen, die voor ons zijn elfmerentochtfilm en eenige andere zal draaien. Deze volle zaal bewijst dat het een goede gedachte van het bestuur is ge weest den heer Aalfs daartoe uit te noodi- gen. Spr. wijst er dan nog op dat, toen ad vertenties deelnemers opriepen voor de elf merentocht, er zich 6000 aanmeldden. Nu deze bijeenkomst per advertentie werd be kend gemaakt, komen er 600 deelnemers, OPENBARE LEESZAAL EN BIBLIOTHEEK SNEEK. In de afgeloopen maand bedroeg het aantal bezoekers 2681 en het aantal uitge leende boeken 6261. Wetenschap Ingang van hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool te Wageningen, dr. ir. J. C. Dorst te Leeu warden. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat in het GERECHTSGEBOUW, MARKTSTRAAT no. 27 te Sneek gelegenheid wordt gegeven voor kosteloze inenting en herinenting tegen pokken en wel voor kinderen, wier geslachtsnaam begint met één der letters: A. t.m. K. op Woensdag 9 April 1941 en L. t.m. Z. 16 April 1941, telkens des namiddags van 2'/z3/2 uur. Belanghebbenden worden verzocht het huwelijksboekje mede te brengen. Er wórdt aan herinnerd, dat ingevolge de Inentingswet 1939 ieder, die de ouderlijke macht of de voogdij uitoefent over een kind, verplicht is, voordat dit kind de leeftijd van één jaar heeft bereikt, aan den Bur gemeester over te léggen een be wijs, dat het kind tegen pokken werd inge ënt of een verklaring, vermeldende de reden waarom zodanige inenting achterwege wordt gelaten. De verplichting van den geneeskundige om aan het gemeentebestuur een duplicaat van het inentingsbewijs in te zenden ontheft den betrokken ouder of voogd, niet van zijn voormelde verplichting. Ter Secretarie, 2e Afdeling, kunnen des gewenst nadere inlichtingen worden ver kregen. SNEEK, 1 April 1941. Ziedaar dan een summiere samenvatting van alles wat deze uitvoering bracht, elk nummer werd door de presidente, in fraai costuum, als commère aangekondigd. Wat we gezien hebben was meer dan de levens loop van een nu krachtig bloeiende gymna- stiekver., het gunde ons ook een blik op de ontwikkeling van het gymnastiekleven hier ter stede en van de gymnastiek zelf, welke Van een bescheiden poging om het stief kind der 19e eeuwsche cultuur, het lichaam, tenminste eenige oefening te schenken, in deze 55 jaar werd tot de gelijkgerechtigde zuster der intellectueele ontwikkeling. De moderne rhythmische oefening en het num mer grondgymnastiek, op deze uitvoering gegeven, hebben wel gedemonstreerd hoe zeer thans alle spieren van het lichaam bij de oefeningen worden betrokken. prijzen inclusief omzetbelasting, welke door of vanwege de overheid na 1 Januari zijn vastgesteld of goedgekeurd of alsnog wor den vastgesteld of goedgekeurd; b. ten aan zien van die artikelen bij welker verkoop de kruidenier gebonden is aan vaste of maximum prijzen inclusief omzetbelasting, welke door of vanwege den fabrikant of leverancier van die goederen na 1 Janu ari 1941 zijn vastgesteld of alsnog worden vastgesteld. 1HUSNELDA—CREATE PIER. 1886—1941. Dinsdagavond gaf bovengenoemde gym- nastiekver. een uitvoering, ter herdenking van haar 55-jarig bestaan. De directeur, de heer C. Kan, opende daar de bestuursleden hedenavond in andere functies optreden en doet dit met tt meer, genoegen nu het voor een uitverkocht huis geschiedt, bij een gewone gymnastiekuitvoe- ring nog niet voorgekomen. In het bijzonder heet hij burgemeester en wethouders wel kom, het bestuur stelt het in het bijzonder zeer op prijs den burgemeester hier te mo gen zien, voorts mevrouw Vis, een der op richtsters van Thusnelda, en het lifl van het Bondsbestuur den heer Drent. Spr. doet nog mededeeling van de ontvangst van enkele bloemstukken en schriftelijke gelukwenschen en wénscht ten slotte allen een prettige avond. Wat daarna kwam had min of meer het karakter van een revue, wanneer men aan dat woord tenminste niet de beteekenis hecht van een overdadig luxueus kijkspel, maar die van een terugblik. Een terugblik dus hier op het leven onzer oudste Sneeker damesgymnastiekver., tevens de oudste van Friesland. De terugblik opent dan ook met een aardig tafreeitje in het Sneeker gezin „Nooit te oud” in den jare 1886, waar de dochter aankondigt, dat zij gaat mee doen aan het oprichten van een gymnastiekver., welke aankondiging die de huidige va ders Siberisch koud zou laten den papa een somber beeld doet ophangen van wat uit zoo iets wel moet voortkomen. Maar moeder is vooruitstrevend, steunt de doch ter en als deze van de vergadering terug keert is Thusnelda opgericht en hooren we de namen der oprichtsters nog eens met respect aan, en met niet minder eerbied de namen van de mannelijke Sneekers, die het in die tijd voor de vrouwengymnastiek op namen en zelf actief gymnast waren. Van het bloeiend gymnastiekleven onder de heeren der schepping alhier in .die tijd ge- een kwasi-droef beeld is het levenseinde van Create Pier in 1924 geïllustreerd; Thusnelda kwijnt maar overleeft. In 1925 1 krijgt zij haar Haagsche kweekschoolcos- tuum, in een goede marcheeroeiening zien wij het de dames dragen. April 1926: 40- jarig bestaan van Thusnelda, het streven naar de ontwikkeling van alle spieren heen geleid tot de invoering van de rhythmische oefening en ook de Sneeker dames komen daarmede dus voor het voetlicht, in fraaie costumes krijgen we nog een bacchanten dans, ook een der succesnummers van 1 h. uit die dagen. In 1929 treedt de heer Jon7 gejans als directeur af en volgt de neer Kan hem op, die de volgende uitvoering op 17 December leidt, daar treden ook de Frie sche keürturners onder leiding van trainer wezel op, een prachtig brugnummer wordt ons ter herdenking van dit feit geleverd door de mannelijke leden van Th.-G. P., ook de heer Kan zelf liet nu nog eens zien welk een voortreffelijk gymnast hij is. De kinderklassen, waaruit Th.-G. P. in het vervolg recruten zal ontvangen, komen ook even op het tooneel. We krijgen een indruk van het flink getal jonge gymnasten dat deze klassen ook thans nog tellen. 1936: het 50-jarig bestaan. Uit het prach tige programma, destijds bij de herdenking gegeven, zien wij een keurnummertje: een moderne rhythmische oefening op een wals van Chopin. Het zijn de jaren dat Thusnelda ook groote successen elders boekt; in 1937 trekt men naar Alkmaar en Utrecht. Op nationale wedstrijden worden twee 2e prij zen behaald, een der daar gegeven oefe ningen wordt gedemonstreerd. In 1930 trekt men zelfs naar Ostende met een prachtig nr. vrije oefeningen, dat ook dezen avond weer een succesnummer is. De Lytse Pieren van weleer zijn nu opgegroeid tot krachtige jonge mannen, we zien dat gedemonstreerd in een vijftal fraaie en geslaagde standen; na dit mannenwerk een nummer van meer verfijnd genre: de poppenwinkel, ook een bekend succesnummer van een vroeger pro gramma. In 1939 behaalde Thusnelda te Wijdenes 4 eerste prijzen, geen wonder ge zien de hoepel en stokoefening, fraaie num mers, welke nu nog eens worden getoond. De zaken worden nu verder voortgezet onder de naam Thusnelda-Greate Pier, en als kapitaal worden ingébracht 287 leden. Nu breekt een moeilijke tijd aan, de oor logsgebeurtenissen komen; maar Thus- nelda-G. P. slaat er zich best doorheen, dank zij uitstekende leiding, een haar toe genegen publiek en toegewijde leden. Het zeer mooie nummer grondgymnastiek der dames uit de laatste uitvoering wordt met groot en verdiend succes thans nog eens voor het voetlicht gebracht. Na een muzi kaal intermezzo volgt ten slotte een aardige apotheose die in een oogopslag een over zicht van de 55-jarige loopbaan der jubila- resse geeft. geef hem dan een BRIL die hem staat, maar ook een montuur dat sterk is. Iedere bril in elke prijs le klas Inslijpisg en pasvorm bj HOFSTEDE GROOTZAND 18 Leverancier Ziekenfondsen. DR. IR. J. C. DORST BENOEMD TOT HOOGLEERAAR. Bij beschikking van den secretaris-gene- raai van het departement van Opvoeding, en Cultuurbescherming is met 1 April 1941 benoemd tot Hoofd pijn-Kiespijn Tusschen de bedrijven is de heer Kan nog eens gehuldigd door een der deelneem sters voor het vele extra werk dat hjj zich getroost heeft voor deze uitvoering. Als tuigt al het feit', dat" er al 4 clubs waren: blijk van waardeering werd hem een groote u.u.|., U.K.K., Eendracht en Greate Pier, mand fruit aangeboden met de wensch dat hij nog vele jaren Th.-G. P. mag leiden op het pad van roem en glorie. Den heer C. Smit werd door de presidente mej. J. Groenhout dank gebracht, daar hr, de begeleidende tekst, noodig voor deze uitvoering, had geschreven en daardoor den leider een stuk werk uit handen had geno men, ook hem werd een mand fruit aange boden. Hier vermelden we nog dat het kap- werk werd verricht door den heer J. de Boer, alhier. Namens het Gymnastiekverbond kwam het hoofdbestuurslid, de heer Drent, Thusnelda complimenteeren. Hij had met genoegen gezien dat deze damesgymna stiekver., ondanks moeilijke tijden, onder bekwame leiding springlevend is. Het is ook de verdienste van Th. dat ze er in haar prille jeugd al op uittrok en zoodoen de ook de gymnastiek elders propageerde. Spr. biedt de hartelijke gelukwenschen van het hoofdbestuur aan, moge de ver. ook verder groeien en bloeien. Spr. wekt ten slotte het publiek op de lichamelijke opvoe ding zooveel mogelijk te steunen, daar dient men een Nederlandsche volkszaak mee. Na gemeenschappelijke zang van een couplet van het Friesch Volkslied sprak de presidente een slotwoord, waarin zij den heer Kan nog eens dank bracht, de directie van Amicitia, die veel medewerking ver leenden, de leden die het allerbeste van hun kunnen gaven; de jongste deelneemster bood spr. een cadeautje aan. Het was een prachtige avond en het publiek toonde dan ook met luid applaus groote waardeering voor het gegevene. NIEUWE PRIJZEN IN VERBAND, MET OMZETBELASTING. Op grond van het „Besluit op de Om zetbelasting 1940” mag, als bekend, de om zetbelasting niet meer afzónderlijk aan de afnemers in rekening worden gebracht. Dit houdt in, dat de leverancier den prijs in- clusief omzetbelasting moet vaststellen. In het desbetreffende persbericht van 8 Ja nuari 1941 is voorgeschreven, hoe de nieu we prijzen moeten worden berekend. Een der voorschriften luidt, dat indien bij de doorberekening afronding der prijzen noot zakelijk is, deze afronding naar beneden moet geschieden. In afwijking van dit voorschrift mogen de kruideniers met ingang van gisteren de noodzakelijke afronding naar boven uitvoe ren voor zoover betreft artikelen met een verkoopprijs van 10 cent of meer, doch minder dan 20 cent. Bij de beoordeeling of een artikel be hoort tot de prijsklasse „10 cent of meer, doch minder den 20 cent” moet eerst de nieuwe prijs inclusief omzetbelasting en zonder afronding worden berekend. De al dus berekende prijs is beslissend voor de indeeling vab het artikel in de genoemde prijsklasse. Een artikel, waarvan de nieuw berekende prijs vóór afronding uitkomt op 9.99 cent of lager, valt er derhalve buiten en de afronding blijft voor dit artikel naar beneden geschieden. Bij dc berekening der nieuwe prijzen moet de kruidenier het volgende in acht ne men 1 winst geen hoo; genomen, dan hi< G. STEENHUIZEN 1886—1941. De persoon hierboven genoemd, de bijna tachtig-jarige heer G. Steenhuizen, Ridder in de Militaire Willemsorde, oudr Onderoffi cier Kon. N.I.L., Ld vereeniging „Madjoe” en vereeniging „Oost en West” afdeeling F riesland, wonende Parallelweg 11 te Sneek, herdenkt Maandag 7 April a.s. het voorrecht dat hij 55 jaren geleden benoemd werd tot Ridder in de Militaire Willems orde 4e Klasse. Het Koninklijk besluit waarbij Steenhui- zen deze zeldzame hoOge onderscheiding werd toegekend luidt als volgt: Bij Koninklijk besluit van 7 April 1886 No. 4 heeft zich onderscheiden gedu rende het laatste gedeelte van 1884 en de eerste acht maanderi van 1885 en wel voornamelijk op 16 Mei 1885 Krijgsver richtingen te Atjeh. Heeft bij den onver- hoedschen aanval op eene patrouille die in bijna volslagen duisternis naar het militaire kampement Nesoeh (Kota Radja) terug keerde, als commandant der spits, met veel tegenwoordigheid van geest stand gehouden tegen een overmachtigen vijand. Hoewel zelf ernstig op drie plaatsen ge- 1 - J. -- T— gedekte p' daar flink In 1887 boden deze en de Nutsgymnastiek- school de jonge Thusnelda al een vaandel aan, een tafreeitje, dat ook al in beeld werd gebracht; vooraf ’n alleraardigste ontvangst van Thusnelda in den kring harer sport- broeders. We krijgen een beeld van de gym- nastiekbeoefening uit die dagen te aan schouwen in een vrije oefening van G. P. en een brugoefening der dames van Thus nelda, waarbij natuurlijk tevens de noodige aandacht valt op de costuums uit die tijd, en beleven een humoristisch tafreeitje in het bezoek van Thusnelda in 1891 per vigilante aan Lycurgus te Bolswardfeen stokoefening der dames toen uitgevoerd, volgt. 1892 is een belangrijk jaar in het leven van Th., want de toenmalige directeur, de heer Hoeve, vertrekt naar Breda en zijn opvolger is de heer Wierstra, die, in de zaal aanwe zig, ’n applaus heeft in ontvangst te nemen. Een tocht naar Oranjewoud in 1896, naar een turndag in Leeuwarden in 1900, waar Th. als eenige damesgymnastiekver. optrad, zijn onderwerpen van volgende tooneeltjes, op die turndag werd door die dames een hoepeloefening gegeven, nog een fraai nummer van hetzelfde genre zien we in een herhaling van dat in de uitvoering van 12 December 1903 gegeven, kleurige hoepels en een dans vol gratie al. De aardige klokken dans van 5 Juli 1907 wordt nog eens gede monstreerd, en het 25-jarig jubileum der ver. in 1911 brengt iets aparts, dat we ook nu weer te zien krijgen: het succesnummer van het programma: 'een menuet. 1921 brengt het afscheid van directeur Wierstra, de heer Jongejans treedt in zijn plaats, in wond, zijn manschappen in een. eenigszms positie stelling laten nemen, zich daar flink verdedigd, en niettegenstaande 1 man gedood, 2 gewond werden en een vier de Echt gewond, er voor weten te zorgen dat slechts een geweer in ’nanden des vijands is gevallen. Wij moeten even teruggaan naar een ver verleden dat thans gelukkig afgeslo ten is een verleden dat niet gerekend kan worden tot de verheffende momenten in onze koloniale geschiedenis integenr deel een periode van weifelmoedigheiid en zwakheid, voornamelijk op Atjeh de periode 18841896, de tijd van de geconcentreerde linie. Steenhuizen diende in die jar-.-n op Atjeh bij het leger. Van optrekken tegen de steeds driester wordende benden, onder de aan voering van de fanatieke Tiro-Oelama's, was geen sprake, het leger bleef in een zelf gekozen stelEng, een zeer klein gebied was op Atjeh bezet en zelfs in dat gebied wist de tegenstander herhaaldelijk met suc ces door te dringen en onz'e patrouilles meermalen nederlagen toe te brengen, soms tot vlak bij onze hoofdvestiging Kota Radja. De glorierijke tijd onder generaal v. d. Heiden, toen deze troepen ver het binnen land van Groot Atjeh hadden doorkruist en bezet, behoorde tot het verleden, nu waren die troepen gelegerd in posten en de hoofdplaats, men rukte niet meer uit naar het binnenland, maar bepaalde zich alleen tot het maken van kleine verkenningen in de onmiddellijke nabijheid. De Atjehers vatten dit op als zwakheid, waarin zij gelijk hadden, zij voerdende oorlog daarom met des te meer kracht en fanatisme en zooals opgemerkt menigmaal met onbetwistbaar succes. De gedwongen stelling waarin het leger toen op Atjeh verbleef, bleef niet zonder invloed op het moreel der troepen, de weinige beweging en ook de minder doelmatige voeding on- dermijnden de geest der menschen. Hulde daarom aan de mannen van die sombere tijden, die ondanks deze voor hen ongunstige omstandigheden in vaak zeer moeilijke oogenblikken het hoofd niet ver loren maar Op de plaats waar zij gesteld waren hun plicht, ja meer dan hun plicht vervulden. Steenhuizen was mede een van die man nen. Van deze plaats brengen wij hem daarvoor gaarne onze hulde nu hijstraks in gedachten wel zal verwijlen bij toestan den en belevenissen toen hij op Atjeh ver bleef. Wij die zooveel later daar vertoefden weten weinig van die voor het leger ver nederende dagen af. Onder de bezielende aanvoering van wijlen generaal J. B. van Heutsz werden de tollen destijds omge* wisseld. Binnen weinige jaren werd geheel Atjeh aan het Nederlandsche gezag onderworpen, rust en veiligheid verzekerd en het land tot welvaart gebracht. De Atjehers hebben zich in den loop der jaren daarmede verzoend, daar de pacificatie ook hun bestaanszeker heid en voordeel gebracht heeft in menig opzicht. Wij wenschen 'den heer Steenhuizen 7 April a.s. een goede dag, en twijfelen geens zins dat het hem op dien dag niet aan be langstelling zal ontbreken. Hij is oudst be noemde Ridder M.W.O. in ons land. J. KEUR. Rheumatische pijnen In een mooie en toch voordeelige kous slaagt U zeker bij „DE DUIF” Een fijne collectie PT AM A's en NACHT HEMDEN in popeline en zijde. Uitsluitend nog oude kwaliteiten. MAGAZIJN Nauwe Burgstraat 7 SNEEK Telef. 2183 Fa. Zaterdag 5 Anrll 1941 iS7e Jaargang laren werden miljoenen BIJ epoth. en drop. 1-47, 0.70, 0.41. NIEUWE SNEEKER COURANT onder voortdu rende controle van spheikuii dfge-apotheker GJ. Logger Helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct Reed» tientallen van lijder» aan over de heels wereld, door Krutchen van dit lijden verlost. Neem toch óók

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1