KRUSCHEN Legger der Wegen. in Handschoenen Shawls Kousen Gemeente Sneek. n Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel 3 Zenuwachtig? lïlijidiJikTdL’5 DE DUIF Abonnements- en Advertentieblad No. 56 KIEZEBRINK Co. - SNEEK Telef. 2200 Bureau: KLEINZAND OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. WAT DOET U MET PASCHEN? F. Di. Zaterdag 12 Anril 1041 57e Jaargang en Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN i 31.496.81 Met achting, S. GRONINGER, Landbouwer. .uwe- INOEZONDEN STUKKEN. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. mooier collectie dan ooit te voren (oude kwaliteiten) t In den loo; werd aan ighebbende tegen de vaststel ling van de legger beroep open bij den se cretaris-generaal van het Departement van Waterstaat. SNEEK, 12 April 1941. Burgemeester en wethouders van Sneek, POPPINGA, burgemeester. L. RASTERHOFF, secretaris. DS. Y. STELMA. Tweeden Paaschdag a.s. herdenkt ds. Y. Stelma, Ned. Herv. predikant te Tzum, den dag waarop hij voor 40 jaar het pre dikambt aanvaardde. Ype Stelma werd 25 April 1877 te Sneek geboren. Hij bezocht het gymnasium aldaar en studeerde aan de R. te Groningen theologie om in 1900 candidaat te wor den en 14 April 1901 te Eexta zijn ambt te aanvaarden, sprekende over 2 Cor. 4 5, na tevoren te zijn bevestigd door ds. J. H. Beekman van Sneek. In 1908 vertrok de jubilaris naar zijn tegenwoordige gemeente, waar dr. M. Woudstra van Welsrijp hem bevestigde en hij intrede deed met Êf. 6 19. Ds. Stelma is in Friesland een bekende persoonlijkheid. Hij is praetor van den ring Franeker, scriba van het Prov. kerkbestuur van Friesland, lid van de Algemeene Sy node der Ned. Herv. Kerk, voorzitter der Friesche predikantenvereeniging, hoofdbe stuurslid van de Ned. Zendings vereeniging, bestuurslid van de Ned. Herv. Vereen, voor verzorging van zenuw- en geesteskranken, idem van de Vereeniging „Land in zicht”, voorzitter van de vereeniging „Het Kom pas”, voor de Zuiderzee-arbeiders op de Friesche kust, leeraar aan de Chr. H.B.S. te Leeuwarden. De jubilaris, die ook deel uitmaakt van de redactie van het Herv. Zondagsblad voor Friesland, zal zich door verblijf elders aan alle feestbetoon onttrekken. Winterhulp Nederland. De komende lijstencollecte. Het A.N.P. meldt: Zooals gemeld en ook zal blijken uit de nieuwe affiches, welke dringend tot offeren zullen uitnoodigen, zal van 15 tot en met 19 April a.s. in ons land weder een lijstencol lecte voor Winterhulp Nederland worden gehouden. Daarna volgt ten slotte op 2 en 3 Mei nog een straatcollecte en daarmede wordt dan het werk van Winterhulp Neder land voor den winter 19401941 afgesloten. Nu het einde van deze werkperiode zoo zeer in het zicht is, heeft een verslaggever van het A.N.P. nog eens een kort onder houd gehad met een der naaste medewer kers van den directeur-generaal ten einde eenige indrukken te krijgen over tot dusver behaalde resultaten. In de eerste plaats kon worden geconsta- DE POSlflE DER JODEN. De Deutsche Zeitung in den Niederlan- den maakt gewag van een geval, waarin een oudercommissie aan een Haagsch gymnasium een Jood tot voorzitter geko zen heeft en deze in antwoord op de aan vaarding van de benoeming naar een Duitsch concentratiekamp is overgebracht. Het blad herinnert aan de woorden, welke de Rijkscommissaris in zijn jongste rede aan het Joodsche vraagstuk in ons land heeft gewijd en vervolgt dan: Wanneer in het gezicht van deze volko men duidelijke verklaring een Jood zich nochtans geroepen gevoelt, om de belan genvertegenwoordiging der Nederlanders op zich te nemen, dan maakt hij zich tot hoofd acteur van een tegen de belangen van de bezettingsmacht gerichte actie en demon stratie. De gevolgen kunnen niet uitblijven. De familie van dezen Jood mag echter blij zijn, dat niet ook nog de verordening over de behandeling van vijandelijk vermogen in dit geval van toepassing geworden is. Er dient echter niet aan getwijfeld te wor den, dat tenslotte ook eenmaal de Neder landers zelf de gevolgen te dragen zullen hebben, die dan allen treffen, die nog altijd met de Joden samengaan. Door de oprichting van een Jodenraad is er voor gezorgd, dat de Joden hun eigen belangen kunnen behartigen. In de belan gen van anderen hebben zij zich niet meer te mengen. Onze Volkstuinen* Geachte redactie. Gaarne zou ik nogmaals van uw gast vrijheid willen gebruik maken, naar aanlei ding van het schrijven van den heer Stilma e. a. op mijn ingezonden stuk over de volks tuinen. Bij voorbaat mijn dank. Welnu, heer Stilma, uw reactie op mijn ingezonden schrijven was van dien inhoud, dat ik daarop niet wensch in te gaan. Echter een van de vele verdachtmakin gen welke U tegen mij maakt, als zou ik onkundig zijn op tuinbouwgebied, wil ik rechtzetten. Langer dan 30 jaren en wel tot 1940, heb ik op verschillende perceelen land, zoowel tuin-, sier- als landbouwproducten geteeld. Vroeger hier in en bij Sneek, later op meerdere plaatsen in Friesland, waardoor ik met vele gewassen en grondsoorten in aan raking kwam, en zoo een jarenlange veel zijdige practische ervaring heb opgedaan. Vandaar heer Stilma, dat ik mij aanmatig om over onze volkstuinen te schrijven. U noemt zich in Uw schrijven „Nieuw bakken tuinders”, nu heer Stilma e. a., zoo U eens voorlichting noodig hebt over het een en ander bij Uw teelt, kom dan gerust eens bij mij aan, dan kan U verzekerd zijn een deskundige voorlichting van mij te ont vangen. In een mooie en toch voordeelige kous slaagt U zeker bij MAGAZIJN Nauwe Burgstraat 7 SNEEK Telef. 2183 Rheumatische pijnen gateden werd, heeft Kruschen zijn weldadige werking bewezen. Neem toch óók Derhalve minder ingelegd dan terugbetaald f 28.616.79 Het aantal nieuw uitgegeven boekjes be droeg 23. geef het dan een BRIL die haar staat. Iedere bril in elke prijs le klas inslljping en pasvorm bj HOFSTEDE GROOTZAND 18 Leverancier Ziekenfondsen. April vervalt, zal plaats vinden op Dinsdag 15 April zelfde uren. TJ. PERSIJN. f Woensdagavond, is alhier na een korte ongesteldheid' overleden, in den ouderdom van 46 jaar, de heer Tj. Persijn. De overledene was voorzitter van de Commissie van Sport en Liefdadigheid, voorzitter van de Sneeker Gymnastiekver- eeniging en voorzitter van de afd. Sneek van den Algemeenen Nederlandschen Bond van Handels- en Kantoorbedienden en Han- delsreizigers „Mercurius”. De begrafenis is bepaald op a.s. Zater dagmiddag te 2 uur, aankomst op de al gemeene begraafplaats ongeveer 2.45 uur. UITVOERING AFD. SNEEK N. A. S. B. De afd. Sneek van de Ned. Arbeiders Sportbond gaf Woensdagavond een uitvoe ring in Amicitia. De voorzitter der afd., de heer S. Bok, sprak een woord van welkom waarin hij in 't bijzonder welkom heette vertegen woordigers van de Comm. v. Lich. Opv., van de zusterverenigingen Thusnelda Greate Pier, S.G.V., Di.O.S. en Advendo en voorts de muziekvereniging Apollo, welke het muzikale deel van het programma zou verzorgen. Het bestuur heeft zich over deze uitvoering nogal wat zorg gemaakt, want de heer De Bock bedankte als leider wegens zijn benoeming aan verschillende scholen in de Z.W.-hoek, de heer D. van Delden, de nieuwe leider had daardoor te weinig tijd om mèt de leden voldoende voor deze uitvoering te oefenen, zoodat ditmaaleenige clementie van de toeschouwers moet wor den gevraagd. De laatste jaren heeft de N.A.S.B. geen uitvoering gegeven, door daling van het ledental kon men niet voor het voetlicht komen, speciaal ook van de heerengroep waren door mobilisatie en cri sis slechts enkelen overgebleven. Doch ge lukkig gaat het nu met het ledental weer in stijgende lijn, er zijn nu pl.m. 115. Spr. wijdt daarna een woord aan de na gedachtenis van de oud-secretaresse Griet Tekelenburg, wier stoffelijk overschot juist hedenmiddag ter aarde werd besteld. Zij verliet de afd. en Sneek toen zij in het hu welijk. trad, doch zoolang zij in ons bestuur werkte heeft zij er steeds de moed inge houden en alle krachten ingespannen om te voorkomen dat de afdeeling moest wor den opgeheven. Wij zullen haar steeds in onze herinnering behouden als een vrouw met onverflauwde ijver en taai doorzet tingsvermogen, een groot en gaaf karakter. De geheele jeugdbeweging hier heeft haar veel te danken en als voorbeeld van haar trouw brengt spr. nog in herinnering toen zij verleden jaar 1 Mei in het E: lijk trad, zij dien avond toch op het Mei feest aanwezig was, dat achtte zij haar plicht. Zoo was Griet, nimmer vroeg ze „wat krijg ik”, immer gaf ze. Ter huldiging van de nagedachtenis van de gestorven kamerade verhieven nu allen zich van hun zetels, terwijl de muziek het „Aan de strij ders” speelde. Daarna deelde spr. mede dat mej. J. Groenhout, die Griet Tekelen- burg ook zoo goed heeft gekend, heeft aan geboden te barer nagedachtenis heden- avond nog eens de plastische uitbeelding van Grieg’s „Ases’ Tod” te geven, welk aanbod het bestuur dankbaar heeft aan vaard, dit nummer zal daarom het gym- nastiekprogramma sluiten. Tenslotte wekte spr. op als donateur tot de afd. toe te tres den, wat slechts 10 ets. per maand kost. Daarna werd met de gymnastieknum- mers aangevangen en wel met een aardig spel der kleine Jonge Pieter Jellen, gevolgd door een nummertje klassikaal brug der adspirant-meisjes en een met animo uitge voerd volksdansje van de groote Jonge Pieter Jellen, die later nog een brugnum- mer gaven. De adspirant-jongens kwamen met een nummer ringen en tremplin-hoog- nogal eens van tegenzin blijk gaf, zich ge leidelijk ten goede heeft gewijzigd. Vooral de laatste huiscollecte heeft reden gegeven deze gunstige kentering vast te stellen. Want thans kan reeds worden aangenomen, dat de opbrengst van deze midden Maart 1 gehouden collecte niet onbevredigend zal zijn, al is het uiteindelijk bedrag nog niet met juistheid te zeggen, omdat van tal van gemeenten de opgaven nog moeten binnen komen. Merkwaardig is het voorts te kunnen vast stellen, dat van arbeiderszijde zeer goed wordt gegeven, en dat de ontvangst van de I collectanten in het algemeen bij de gevers zeer hartelijk is. Daartegenover staat echter het bedroe- vende feit, dat in de kringen van beter ge situeerden niets of weinig wordt gegeven, in hoofdzaak niets. Ook hier zal ten bate van de hulpbehoevenden een kentering ten goede moeten komen. Verheugend is het verder dat de tegen- propaganda is geminderd, al is deze helaas in zekere mate nog blijven bestaan. Werkte men vroeger veel met de bewering, dat de ingezamelde gelden voor het grootste deel voor Duitschland bestemd zouden zijn, thans, nu de praktijk deze stelling onhoud baar heeft doen blijken, heeft „men” weer een ander praatje, en weldat er geld uit Duitschland komt om de resultaten der collectes zoo gunstig mogelijk te kunnen voorstellen. Van het eene uiterste komt men naar het andere, maar dat bewijst tevens wel zeer duidelijk, welk een waarde aan een derge lijke kwaadwillige actie moet worden toe gekend. Wat nu de resultaten van de gehouden collectes betreft, is reeds medegedeeld, dat de opbrengst over de eerste drie maanden der werkperiode bijna 3 millioen gulden heeft bedragen, welk bedrag ook reeds werd uitgekeerd. Over het tweede tijdvak van drie maanden wordt eenzelfde resultaat ver wacht en op grond hiervan is tot Mei dan ook in totaal een bedrag van ongeveer 5!/a millioen gulden toegewezen, welke toewij zing bij eenzelfden gang van zaken als tot dusver als redelijk gedekt kan worden be schouwd. Tot nu toe zijn de opbrengsten geheel in overeenstemming met die ver wachting, en het is dan ook te hopen, dat met de twee nog restende collectes dezelfde lijn kan worden doorgetrokken. Als sluit steen van de actie Is daarom de Mel-collecte over en weer een zaak van groot vertrou wen opdat de mede daarop gebaseerde toe wijzingen ook ten volle zullen kunnen wor den pitgekeerd. De ervaring, welke Winterhulp Nederland in de afgeloopen maanden heeft opgedaan, heeft bewezen, dat de nood, welke door gezamenlijke inspanning moet worden ge lenigd, enorm groot is, en tegen het einde der werkperiode zullen ruim 1 millioen per sonen gedeeltelijk eenmaal, gedeeltelijk meermalen zijn ondersteund en wel met een gemiddelde bijdrage van vier gulden per hoofd. Daarnaast komen nog allerlei uit- keeringen in 'contanten aan stille armen, instellingen, oorlogsweduwen enz. Dat deze hulp bij lange na niet voldoen de is om allen nood te lenigen behoeft wel geen betoog en daarom moge op het publiek een dringend beroep worden gedaan, om nog meer algemeen dit mooie sociale werk te steunen, waarbij voor de gevers een aan sporing moge zijn te weten, dat de dank van hen, die steun ontvangen, in het alge meen zeer groot is, doch dat helaas met het oog op de beschikbare fondsen in vele ge vallen teleurstellingen niet konden worden voorkomen. Offert daarom gul voor uw behoeftige landgenooten. ECONOMISCHE RECHTBANK INGESTELD. Het A.N.P. meldt: Het Verordeningen- blad brengt een belangrijk besluit van den secretaris-generaal van het Departement van justitie met betrekking tot de berechting van strafzaken, rakende het economische leven. Artikel 1. (1) Bij iedere arrondissements rechtbank worden ingesteld uit een Ed be staande (enkelvoudige) kamers voor de be rechting van strafzaken, rakende het econo mische leven. (2) De leden dezer kamers worden aan gewezen door den secretaris-generaal van het Departement van Justitie; zij dragen den titel „economische rechter”. PADVINDERSORGANISATIES ONTBONDEN. Het A.N.P. meldt: Krachtens verorde ning van den Rijkscommissaris heeft de vei ligheidspolitie de gezamenlijke padvinders- organisaties in het bezette Nederlandsche gebied ontbonden en verboden. Het A.N.P. Echt dit verbod aldus toe. De Nederlandsche padvinders, die een deel waren van de internationale boy- 1 scouts-beweging en centraal uit het Inter- 1 nationale Padvindersbureau ,te Londen wer- den geleid, waren een actief instrument der Britsche cultureele en poEtieke propa- ganda. Ook na de bezetting werd deze tegen de belangen van het Duitsche rijk gerichte werkzaamheid voortgezet. Daar de Neder landsche padvinders, wier leiding eenzijdig op Engeland was ingesteld, ondanks uit drukkelijk verbod talrijke tochten en voor- bereidend-miEtaire oefeningen hielden, zijn r-de van het standpunt der bezettende macht teerd, dat de stemming van het publiek, niet duldbare padvindersorganisaties ont- welke in het begin der werkzaamheden I bonden. STICHTING „WINTERHULP NEDERLAND”. De Werkgemeenschap van de Stichting „Winterhulp Nederland” vestigt de aan- dacht van de burgerij op de te houden Jijst- collecte op Dinsdag 15 April tot en met Zaterdag 19 April a.s. Aan diverse gemeenten in de provincie is reeds een bedrag van f 222.000.uitge leerd ter bestrijding van de heersende nood. Dit bedrag is echter niet toereikend om alle behoeftigen te helpen. In eigen gemeente wachten nog velen op de helpende hand van „Winterhulp”. Indien de te houden collecte slaagt, kan aan die aanvragen nog worden voldaan. Tot op heden keerden wij een belangrijk hoger bedrag uit dan de opbrengst der reeds gehouden collecten was. Geeft de volgende week dan ook mild, opdat aan alle aanvragen om steun kan worden voldaan. De plaatselijke Werkgemeenschap: L. Poppinga, Burgemeester, Voorz. A. de Vries, dir. Arbeidsb., Secr. J. Wind, Gem. Ontvanger, Penn. Zuster Boomgaard, Kapelstraat. Zuster van der Meulen, „Thabor”. C. Hofstra, Fred. Hendrikstraat. F. Kasemier, Fred. Hendrikstr. 56. J. de Leeuw, Prins Hendrikkade 24. J. Noorman, Parallelweg 29. H. Tromp, Stationsstraat 13. G. Wijdenes, Looxmagracht. OUDERDOMSRENTE 2EN PAASCHDAG. De uitbetahng der Invaliditeits- Ouderdomsrente, welke op Maandag springen, de adspirant-meisjes met een rhythmische vrije oefening en paardsprin- gen. Het een lukte beter dan het ander, 1 maar het was verheugend te constateeren dat de jongere klassen der N.A.S.B. goed bezet zijn en dat daarin goed materiaal ook schuilt, dat later de hoogere graden zal komen versterken, waaraan de ver. zoo drin gend behoefte heeft. Wat ook in deze ver. bereikt kan worden, bleek bij het optreden der dames met een knots oefening en haar hooge brug- en ringennummer. Bij het, toestelwerken vooral vielen enkele zeer goe de krachten, die reeds lang de rijen der turnsters in deze ver. sieren, op. Een twee tal heeren werkte bij dit toestelturnen knap mede en de leider, de heer van Del den, gaf daarbij ook voortreffelijke staaltjes van eigen kunnen. Hij had ditmaal door de reeds door den voorzitter genoemde oor zaken geen gemakkelijke taak, doch terecht bracht de voorzitter hem in z’n slotwoord dank voor het reeds bereikte, vergezeld van de wensch dat hij nog jaren de afd. zal mogen leiden. Spr. bracht voorts dank aan mej. Groenhout voor haar plastische uit beelding van Grieg’s „Ases’ Tod”. Dit num mer, weer voortreffelijk door mej. Groen- kte diepe indruk en e stilte gevolgd, het was tuide van een sportief Het oude’ heertje: DAt zal van het weer afhangen, ’k Heb veel last van rheumatiek; Deze week blies de Noord-Ooster: Binnen blijven! Anders: ziek! Vader: Tweemaal vier en twintig uren Geen kantoor-hoofdbrekerij. Wat ik doe? ’t Doet niet ter zake, ’k Ben in doen en laten v r ij Moeder: Tweemaal vier en twintig uren Zónder groote-schoonmaak-sfeer, Eventjes op adem komen Dinsdag vróeg begin ik weer! De oudste zoon:. Voetbal, tennib keus genoeg, hoor! Als het weer maar medewerkt. Na zoo’n tweetal vrije dagen Voel je j’ altijd weer gestérkt! De jongste zoon: M’n rapport laat véél te wenschen En bedreigt m’n „overgang”, Maar met Paschen wég de boeken, De vacantie duurt nog lang! De leverancier: Boodschappen en bonnen rusten, ’t Heeft m’n volle sympathie En ik zóu haast willen zeggen: Was er óók maar... Paschen-Drie! De kip: Telegram der distributie: Kip, je hoort er ook nog bij! Ik neem rust na d’ eileg-hausse Voor het extra Paaschfeest-ei! (Nadruk verboden.) PH1LIA, Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK BURGEMEESTER en WETHOUDERS der gemeente SNEEK brengen ter alge mene kennis, dat door de Gedeputeerde Staten van Friesland bij besluit van 12 Maart 1941, no. 86, 2e afd. W. gewijzigd is vastgesteld de legger der wegen, als be doeld in de Wegenwet. De legger ligt van 14 April 1941 af in het stadhuis (secretarie ie afd.) voor een ieder ter inzage. Uiterlijk tot op de dertigste dag na het tijdstip van het ter inzage leggen staat aan ieder belanghebbende tegen de vaststel- >al van het Departement Groenhout voor haar Grieg’s „Ases' hout uitgevoerd, maakte diepe indruk werd in eerbiedig! een waardige hi gymnaste aan haar overleden sport’zuster. N|a de pauze werd de film „Boefje’'' gegeven welke ook thans groote belangstel ling genoot. En toch is het geheel buiten kijf, Dat ik voor cyclostylewerk bij Dick M onsma blijf. KAPPERSVAKSCHOQL NED. KAPPERSBOND SNEEK. Maaandagmiddag had in de bovenzaal van hotel Hanenburg de sluiting plaats van de cursus 1940’41. De voorzitter, de heer J. Zeilstra, opende de vergadering met een woord van welkom aan jury, mo dellen en cursisten en zette het doel van den middag uiteen, er zou nl. een onder linge wedstrijd plaats hebben en spr. hoop te dat de cursisten hun uiterste best zouden doen. Daarna gaf hij de leiding over aan den technischen leider, den heer Joh. van Akkeren. De prijzen voor de wedstrijd war ren gereedschappen. De volgende prijzen werden behaald: 4e klas dames: ie prijs, S. van der Horst, Lemmer; 2e pr. N. de Vries, Workum; 3e pr. N. Kleefstra, Sneek; Afd. heeren 4e’ klas: ie prijs P. Fokke- ma, Wommels; 2e pr. P. C. Visser, Sneek; 3e pr. J. de Wal, Sneek; 4e pr. fi. IJsel- steyn, Sneek; 3e klas: ie prijs K. Wolthuizen, Ijlst; 2e klasse: ie prijs, H. Paques, Sneek; 2e pr. A. Buikstra, Bolsward. Het was al bijna 6 uur, toen de voorzit ter een woord van dank richtte tot allen die mede hadden gewerkt aan het welslagen van dezen middag. De jury afd. dames bestond uit mevr. Ferwerda, Sneek en den heer R. v. d. Berg, Sneek; die van de afd. heeren uit de h.h. D. Hamersma, Sneek; G. v. d. Horst, Lemmer en G. Monsma, Bolsward. RIJKSPOSTSPAARBANK. Opgave betreffende het kantoor der pos terijen te Sneek. >P' der maand Maart bovengenoemd kan toor ingelegd en terugbetaald *BIJ apoth. on drop. 1.47, 0.76, 0.41. i NIEUWE SNEEKER COURANT - 60.113.60 dat onder voortdu rende controle van scheikun dige-apotheker G. J. Logger maken en houden U kalm. Buisje 75ct Overal op de wereld waar aan en ggi

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1