KRUSCHEN HOFSTEDE 1 Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- mi VRIJDAGSAVONDS ELASTIEKEN KOUSEN Stelt U- prijs op een goed figuur DE DUIF f In GASDOLLY. NIEUWSTIJDINGEN. ff», M If AwHt H41 jMVf Bureau: KLEINZAND le B LAD Hi Onze gecombineerde bladen .verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit. Sneek, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Ooënga, Heeg, Hommerts, Jutrljp, klzega, Indijk, Loënga, Nljhuizum, NIJland, Offin- gnwier, OüSthem, Oppenhulzen, Ultwellin- gcrga, Oudega (W.), Sandflrden, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tlrns, Tjalhulzum, Westhem, Blauwhuis-, Wolsum, Woudsend, Osingdhuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemeium, Nljemir- dum, Oudemirdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaöuren, Terzool, Deci- sum, Roodhuis, Balk, Wijcköl, Langweer, Bozuni enz. ■enotnen. sen. Dc Rheumatische pijnen NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws, en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK <2 Co. Sneek- Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regei. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Klelnzand 7, Sneek. Tel. 2200 BRINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN S'nd Aa Verlies- en winstrekening. Verlies: Afschrijving gebouwen f 1425. Afschrijving terrein en water f 730.74; Inte rest f 2233.43; Onkosten f1015.15; Loon f901.50; Belasting en Assurantie f381.10; Telefoon f 29.Olie f 56.20; Totaal f 6772.12. Winst: Huur f5904.34; Benzine f 19.95; Verlies 1940 f847.83; Totaal f6772.12. De rekeningen werden goedgekeurd, en den penningmeester, roet dank voor zijn nauwgezet beheer, décharge verleend. Tot leden der commissie tot het nazien der rekening 1941 werden aangewezen de heeren L. Brandenburgh en B. F. Keulen. De heer A. Hoogeveen werd wederom belast met de functie, omschreven in art. 10 der statuten. (Indien het geheele bestuur niet in staat zou zijn zijn taak te vervul len, gaan alle rechten van het bestuur op den heer Hoogeveen over). Het dividend over 1940 werd vastgesteld op 4 pet. Uitfoting obligaties. Van de leening 1934 werden uitgeloot de nummers: 241, 48, 228, 262, 74, 121 en 66. Van de leening 1938 de nummers: 59 en 76. Bestuursverkiezing. De aftredende leden van den Raad van Beheer, de heeren S. J. Olij, E. Hazelhoff en M. Oppenhuizen, wer den allen herkozen en namen deze herbe noeming aan. Aankoop Jachthuizen. Verleden jaar be- 1 van het sloot de algem. vergadering tot aankoop jachthuis no. 15, en thans stelde de Raad van Beheer voor ook de jachthui zen no. 16, 17 en 18 aan te koopen. Dit waren de Laatste drie jachthuizen die op waterpacht stonden en in eigendom aan particulieren toebehoorden. Teneinde betere toestanden en meer eenheid in bouw te ver krijgen, achtte de R. v. B< het wenschelijlc ook deze drie aan te koopen. De koopsom voor no, 16, groot 80 M’. bedroeg f 550. voor de nummers 17 en 18, onder één dak gebouwd en groot resp. 58 en 95 M*., te zamen f 1000, Na eenige besprekingen werd het voor stel met algemeene stemmen aange Huur en onderverhuur jachthulzi voorzitter lichtte dit voorstel toe. In het lluish. Reglement .8 bepaald, dat ieder huurder van een jachthui» één jacht *n onderverhuur bij zich .n mag nemen. Voor het 3e en meerdere jacht moet evenwel toestemming aan het bestuur gevraagd worden. Van de-90 jachthuizen bjpden thans 24 ligplaats aan één schip, 33 aan twee, 26 aan drie, 5 aan vier en 2 aan vijf schepen, tezamen 198 schepen. De grootste meerderheid van de huur ders der jachthuizen die 3 of meer sche pen bevatten heeft daarvoor niet aange vraagd en is dus in overtreding, terwijl te vens .gebleken is, dat de onderverhuur vaak niet in overeenstemming is met den huur prijs. De huren mogen bij onderverhuur echter niet zoo hoog worden opgeschroefd dat de huurder zelf minder betaalt dan den norma len huurprijs, en daarom stelde de R.v.B. voor hem machtiging te verleenen de huur prijzen mede vast te stellen indien een huur der meer dan één onderhuurder ligplaats verschaft. Np. eenige "besprekingen werd deze machtiging met algemeene stemmen verleend, waarbij tevens werd bepaald, dat alle huurders (ook zij, die daarvoor reeds toestemming hadden verkregen), die meer dan één onderhuurder hebben, daarvoor vóór 1 Mei a.s. schriftelijk toestemming aan den R.v.B. moeten vragen, waarna de huurprijzen in overleg met den R.v.B. zul len worden vastgesteld. Stijgend bezoek aan de jachthaven. De voorzitter deelde mede, dat van het clubge bouw in de Jachthaven een druk gebruik wordt gemaakt. Het in dit gebouwtje lig gende gastenboek bevatte over het jaar 1924 129 handteekeningen, over 1935 229, 1936 210, 1337 320, 1938 354, 1939 348 en 1940 156 handteekeningen. Het be zoek bewoog zich dus steeds in stijgende lijn, maar in het laatste jaar heeft de oor log z’n invloed op het bezoek danig doen gelden, voornamelijk door het vaarverbod voor motorbooten. Rondvraag. Bij de rondvraag werd o.a. pangedrongen op verbetering van het meu bilair in het clubgebouw. Dit zal door den R. v. B. besproken worden. Ook werd aangedrongen op verhooging van de brandverzekering voor de jachthui zen, en op maatregelen ter voorkoming van brandgevaar en toor snelle blussching bij brand, terwijl verder nog eenige aangele genheden besproken werden. Het bestuur zegde bespreking en overweging1 van al deze verzoeken toe. Hierna werd de vergadering gesloten. Kerknieuws. Doopsgez. Broederschap. Aangenomen naar Warns, W. Broer te Hollum op Ame land. IS ER NOOD IN NEDERLAND, JA OF NEEN? Gegevens uit de officieele rapporten der Ned. regeering van vóór 10 Mei 1940. Het A.N.P. meldt: Nu de W.H.N. het einde harer eerste zoo bewogen werkperiode tegemoet ziet, wil zij het Nederlandsche volk inlichten omtrent de door haar opgedane ervaringen betreffende den nood, die in Nederland wordt geleden. Boven deze mededeelingen is als titel geplaatst: Is er nood in Nederland, ja of neen? Hierop geven de ervaringen van de W.H.N. een duidelijk antwoord: ja, er VOORLICHTLNGSCURSUSSEN. Men schrijft ons: Evenals vorige jaren, zullen ook nu weer eenige avondnaaicursussen aan de Huis houdschool worden gegeven. Vooral in den tegenwoordigen tijd is voorlichting in de naaldvakken van groote waarde; dikwijls zal reeds gedragen kleeding tot een nieuw stuk omgetooverd moeten worden. Eenvou dig is dit niet; er wordt veel van de vaar digheid met de naald gevraagd I De meeste huisvrouwen zullen eenige leiding bij dit werk dan ook ongetwijfeld op prijs stellen. Heel goed kan kinderkleeding gemaakt worden uit kleedingstukken van volwasse-, nen. Vandaar dat een speciale cursus voor het vervaardigen van kinderkleeding ge geven zal worden. Verder kan nog een cur sus in het maken van onderkleeding ge volgd worden; alleen vrouwen, die nog niet eerder een dergelijke cursus meemaakten, kunnen hieraan deelnemen. Op de cursus „oudnieuw’’” is ieder welkom, dus zoowel sij die niét eerder naaicursussen volgden als zij die dit wel hebben gedaan. Het mag alom bekend geacht worden, dat deze naai-voorlichtingscursussen be doeld zijn voor die huisvrouwen, wier ge zinnen finantieel het zwaarst door de tijden zijn getroffen. In een advertentie staat de tijd en plaats van aangifte vermeld. loozen zijn noodgedwongen beperkt tot de uitgaven, die voor een minimaal levens onderhoud noodzakelijk zijn. Aan de meer normale kosten van levensonderhoud komt de werklooze niet toe. Tildens de werkloos heid gaat huisraad en kleeding door niet aanvulling achteruit. Ook de inkomens be neden ƒ1400.der werkenden zijn onvol doende, daar zij een gemiddeld tekort per week van 54 ct. hebben. Vergelijking van de budgetten met lage en hooge voedingscijfers maakt het aan nemelijk, dat hierbij ook begrippen van mo raal en fatsoen een rol spelen. De gezinnen met lage voedingscijfers verkiezen veelal hongerlijden boven schulden maken, gezin nen met hooge voedingscijfers maken veelal alles ondergeschikt aan een ruime voeding. Vergelijking van den budgetalren toe stand van groote en kleine gezinnen doet zien, dat de grootere gezinnen zich nog wel de noodzakelijke voeding kunnen verschaf fen en ook de meest noodzakelijke uitgaven aan kleeding besteden op dezelfde wijze als de kleinere gezinnen, maar dat de eerst- genoemden zich een verder gaande versobe ring In alle andere uitgaven moeten ge troosten en bovendien In grootere schuld geraken, De voedlngsultgaven t. o. v. het geheele budget bedragen pl.rn. 40 bij kleine ge zinnen en tot 00 bij de gi met een gemiddelde van 51.7 voor allé gezinnen tezamen. Dit zijn zeer hooge per centages, bij werkende arbeidersgezinnen in Amsterdam bedraagt dit niet meer dan 38 Al bestaat over het algemeen de moge lijkheid, dat, dank zij de voor de werkloo- zen gedistribueerde levensmiddelen, de voeding der werkloozen voldoende is, toch Is In 24 van de gezinnen de voeding krap of matig te noemen (het overeenkomstige cijfer bij de werkende bedraagt 6 ter wijl de ca, en eiwit- en vitamine a-voorzle- nlng bij resp. 31, 26, 20 en 10 van de gezinnen beneden de door de commissie gestelde normen blijft. Ongunstige beïnvloeding van bestaande tuberculose door lage welvaart is waar genomen. Wat het platteland betreft, speciaal de kleine boerenbedrijven, het volgende: Duidelijk kan men vaststellen dat men behalve in de kleistreken in het Noorden en Westen van ons land, op de zand- en veen gronden in Oost- en Zuid-Nederland om en onder het minimum leeft. De vrouw op het kleine boerenbedrijf heeft een dubbele taak, in het bedrijf en in het gezin. De geringe middelen voeren on danks hard werken en soberheid tot schul den. De beschikbare woonruimte is veelal te klein. Vloeren, drempels, raamkozijnen, dajeen, maar ook muren toonen ernstige gebreken en zijn met onbewoonbaarheid in overeenstemming te brengen. Ondervoeding werd bij kinderen uit groo te behoeftige gezinnen geconstateerd. Bo vendien kunnen door gebrek aan middelen meestal geen voorzieningen worden getrof fen tegen ziekte, overlijden, invaliditeit, ouderdom en dergelijke gevallen. Warm ondergoed ontbreekt vaak. Boven dien is de slijtage groot. Zakjes voor ver pakking van meel, rijst en kippenvoer wor den vrij algemeen gebruikt voor het maken van onderkleertjes. Bij de kinderen moet vaak 's dvonds de kleeding worden gewas- schen, opdat zij den volgenden dag naar school kunnen gaan. Vaak worden zij uit kerk of school gehouden wegens te groote 1 slijtage van kleeding en schoeisel. Men ver zuimt naar een zuigelingen-consultatiebu- 1 reau te gaan, daar men zich schaamt voor de kleertjes van de baby. Afgedragen klee- 1 ding wordt vaak als ondergoed gebruikt, 1 terwijl niet ieder kind steeds verschoond I kan worden. De toestand ten aanzien van schoeisel is gelijk aan die van onderkleeding. De toestand der bedden is vaak allerbe droevendst. Bij gebrek aan behoorlijke ma trassen en dekens slapen ouders en kinde ren vaak op stroo, bedekt met lompen en met van oude zakken gemaakte dekens. Ziedaar een beeld van den toestand hier te lande, zooals die voor den tienden Mei was. VOOR VULPENNEN EN BOEKEN Kantoorbenoodlgdheden enz. kunt U nog altijd het best terecht bij G. VAN DE PIJPEKAMP, v/h Fa. R. Feenstra Johz. opgericht 1845. Klelnzand 2. MR. C. M. J. F. GOSELING. f In den leeftijd van 49 jaar i» overleden mr. C. M. J. F. Goseling, oud-minister van Justitie. P. D. LE GANDUKOR brengt een pracht collectie CORSETTEN en ook de wereldbekende NIKE BUSTEHOUDERS. Laat onze Gediplomeerde deskundige het juiste model corset en bustehouder voor U bepalen. Het resultaat zal verrassend zijn. MAGAZIJN Nauwe Burgstraat 7 SNEEK Telef. 9188 van ƒ800.- tot 1400.-; 27.07 of 369295 personen verdienen van 1400 - tof 2000.-, d. i. tezamen 74.25 of 1.012.944 personen met minder dan ƒ2000.-; 13.46 of 183599 personen verdienen van 2000.- tot 3000-, dus 87.71 of 1.196.543 personen verdie nen ƒ3000.of minder. Hieruit leeren wij, dat bijna de helft aller belastingbetalers met de van hen afhanke lijke personen moeten leven van een inko men van tusschen de ƒ800- en ƒ1400.-. Ruim 27 aller belastingbetalers moeten met de van hen afhankelijke personen leven van 1400.- tot ƒ2000.-. Wanneer men deze beide groepen samenvoegt, ziet men, dat 75 aller Nederlandsche belastingbetalers een Inkomen van minder dan ƒ2000- heb ben. Bijna 14 verdienen dan nog eens van ƒ2000.- tot ƒ3000.-, zoodat 88 minder dan 3000.- en ruim 12 meer dan 3000.- 1 verdienen. 1 Met deze getallen voor oogen willen wij nu de volgende gegevens nauwkeurig aan- 1 schouwen. Een officieel onderzoek naar de gezinsuitgaven van personen, die minder I dan 1400.verdienen, toont aan, dat deze 1 gezinnen in doorsnee op dc volgende wijze 1 hun gelden besteden: 1 voedingƒ491. huishuur-180.— woning- 127. kleeding en schoeisel - 87. belasting- 16. ontspanning - 19. ontwikkeling - 16. diversen-187. De gemiddelde gezinsgrootte Is 4.93, dus bijna 8 personen. Van deze bedragen moe ten dus 8 personen leven. Wanneer men alleen het bedrag neemt, dat per gezinslid aan voeding besteed wordt, dan Is dit ƒ00.80 per jaar en dus per dag ƒ0.27 per gezinslid. Het gemiddelde tekort per week bij deze gezinnen Is 84 ct. In dezelfde perioden, waarin de onder zoekingen plaats vonden, liggen de kosten van een minimum voeding per dag Iets daarboven, zoodat over een jaar gerekend, gesproken moet worden van een voeding die beneden het minimum ligt. Wanneer men nu bedenkt, dat de werk- loozcn In Nederland, voor zoover zij gezin nen hebben, binnen deze zelfde Inkomsten klasse vallen en men de volgende uiteen zetting uit een officieel rapport omtrent den voedlngstoestand van werklozengezinnen leest, Tan kan leder de eenige juiste en voor de hand liggende conclusie trekken, name lijk, dat In de werkloozen-gezlnnen dc toe stand nog slechter Ie. Over het door den minister van sociale zaken in de Tweede Kamer-vergaderlng van 8 Maart 1936 toegezegde onderzoek bij werklozengezinnen meldt het uitge brachte rapport: 700 werklozengezinnen uit het geheele land, In allerlei omstandigheden levende, zijn onderzocht gedurende alle seizoenen. De samenvatting der 700 gezinnen is zoo danig, dat de onderzoekingscominissie den minister kan verzekeren, dat zij de geheelen stand onzer werkloozen vertegenwoordigen. De kostwinners dezer gezinnen zijn nage noeg geheel op steun of werkverschaffing aangewezen en beschikken niet over gezins- inkomsten. Zij moeten de laatste twee jaar werkloos zijn geweest en op het oogenblik aaneengesloten voor tenminste 6 maanden. De gezinnen staan als ordelijk en net be kend. De gemiddelde grootte der gezinnen bedraagt ten naastebij 6 personen, man, vrouw en 4 kinderen. Omtrent het'budget onderzoek komt men tot de conclusie, dat de kosten van voeding over het geheele land practisch gelijk zijn. Voor de 9 steuntarlef-klassen wijzen de budgetten, behalve yoor de tweede klasse, alle een nadeelig saldo aan, dat van de tweede tot de negende klasse geleidelijk toeneemt. Bovendien moet worden aange nomen, dat een groot deel der ondersteun den schulden bij leveranciers hebben ge maakt. Vergelijking der budgetten van werkloozengezinnen met die van werkenden (met een inkomen van 1400.of minder per jaar) toont aan in welke mate het werkloozengezin zich bezuinigingen oplegt: 6 aan huishuur, 7 aan vuur en licht, 25 aan voeding, 47 aan kleeding en wasch, 52 aan verzekeringen en 58 aan overige uitgaven. De uitgaven der werkloozen beperken zich noodgedwongen tot die, welke voor een minimaal levens onderhoud noodzakelijk zijn. Verzekeringen (ziekenfondsen, begrafenisfonds, etc.) ne men met de vermindering der steunnormen af. Dit kan niet worden toegeschreven aan lagere tarieven voor verzekering en ook niet aan gezinsgrootte, doch aan de nijpender armoede, die de gesteunden der lagere tariefklasse kenmerkt: noodgedwongen la ten zij na verzekeringen af te sluiten of zelfs aan te houden, die toch wel van primair belang zijn te achten. Het gemiddelde nadeelige saldo bedraagt voor alle klassen 58 ct. per week. De budgettekorten loopen op tot 15.1 Kleinste gemiddelde is 3.1 bij gezinnen met 3 personen. Hoogste gemiddelde tekort is 11.5 bij gezinnen met 10 personen. Er is dus mindere welvaart bij gezinnen met veel kinderen. Op voeding bezuinigt men in de eerste Instantie op qualiteit en eerst in de tweede instantie op quantitelt. Bezuiniging op klee ding en wasch met 47 is niet mogelijk zonder de aanvulling van de kleerenkast te verwaarloozen, als een bekend feit mag worden geacht, dat bij langdurige werkloos heid een onvermijdelijk tekort aan kleeding, schoeisd en dekking ontstaat. De werk- Een gasdolly is een aanhangwa- gentje van een auto, welke die auto op gas doet rijden en waar de jeugd zoo graag als gast op meerijdt En dat laatste, juist dat IdAtste Inspireert me tot dit lied, Want dat laatste, juist dat lüAtste, J ongel uitjes: doe dat niet. 't Is misschien wel zoo'n ritje En het gaat wel „heerlik" vlug, Maar je komt mi»»chien niet heelhuids Bij je ouder* weer terug. 't Ia ftdmchlen wel „leuk" zoo'n tochtje En je bent ook vlugger thuis, Maar je rijdt misschien voorbij wel, Rechtstreeks naar.... het ziekenhuis.. Daarom, jongens, wees verstandig, Klim er nooit meer chterop, Want je denkt geluk te hebben En je hèbt dan juist een stropl Leer dit korte waarschuw-liedje Allemaal een» uit je hoofd En gedraag je naar den inhoud, Wordt dat niet alleen belóófd Dat wil zeggeneen belofte Doet natuiïrlijk prettig ddn, Een belofte moet je hóuden Wordt het du» niet meer gedddn? (Nadruk verboden). PHILIA. heerscht een nood, die onduldbaar geacht moet worden. De hier volgende gegevens mogen dit antwoord verduidelijken.' Zou de W.H.N. haar eigen ervaringen zonder meer mgdedeelen, dan zou een be langrijk deel van ’t Nederlandsche publiek argwaan koesteren, omdat het nu eenmaal tot nu toe getoond heeft niet ten volle van het goede doel van de W.H.N. overtuigd te zijn geweest. Daarom veroorloven wij Ons onze ervaringen te toonen door middel van de gegevens, gepubliceerd in officieele rap porten van de Nederlandsche regeering van voor den lOen Mei 1940. Onze ervaringen liggen vaak rtfimer, in vele gevallen helaas ook dieper, maar desondanks willen wij ons beperken tot het onderstreepen van de be richten, die de Nederlandsche regeering zelf omtrent noodtoestanden in Nederland heeft gepubliceerd. Wanneer wij allereerst eens overzien op welk levenspeil de bevolking van Nederland zich bevindt, dan krijgen wij een aardige voorstelling door de gegevens over de in komstenbelasting. De volgende cijfers, dit zij nadrukkelijk vastgesteld, betreffen alleen diegenen, die belasting betalen dus een inkomen hebben van ƒ800.of meer. De meesten dezer belastingbetalers onderhou den uit ditzelfde inkomen een gezin, terwijl degenen met een inkomen van beneden 800.dus dit is een maandverdienste van minder dan 68.hier niet onder vallen. Eveneens zijn hierin niet begrepen de onder steunde werkloozen, die immers geen belas ting behoeven te betalen en andere catego rieën armlastigen. In dezelfde perioden als waarvoor onderstaande inkomstencijfers gelden, nl. van 1 Mei 1937 tot 30 April 1938, waren gemiddeld 362124 ondersteunde werkloozen en bij werkverruimingen ge plaatste werkloozen ingeschreven. Inkomstenbelastlngjaar 1 Mei tot 30 April 1939. Inkomens vóór kinderaftrek. 47.18 of 643.649 personen verdienen En toch is het geheel buiten kijf, Dat ik voor cyclostylewerk bij Dick Monsrna blijf. N.V. SNEEKER JACHTHAVEN. Woensdagavond werd de algemeene ver gadering van aandeelhouders der N.V. „Sneeker Jachthaven” in de bovenzaal van café „Onder de Linden” gehouden. De voorzitter, de heer S. J. Olij, stond in zijn openingswoord even stil bij de Veranderingen welke de ingang van de Jachthaven heeft ondergaan. De oude sloot is gedempt en ter afscheiding is thans een ijzeren hekwerk geplaatst. De Raad van Be heer is over de wijze van uitvoering zeer tevreden en daarom bracht spr. dank aan het gemeentebestuur voor de mooie ople vering van dit werk. De notulen van de vorige vergadering, voorgelezen door den secretaris, den heer M. Oppenhuizen, werden onveranderd vastgesteld. De penningmeester, de heer Tj. Fer- w e r d abracht zijn financieel verslag uit en noemde de volgende cijfers: Balans. Debet: Gebouwen f27080.93, Terrein en water f13008.66; Kassier f3253.66; Aan- deelen in portefeuille f3300.VerEes- aaldo f5808.92; Verlies 1940 f847.83; to taal f 53300. Credit: Aandeelen-kapitaal f 20000.— Obligatie-leening f 33300.—; Totaal f 53300.—. Toofe gezinnen, 9 i BIJ apoth. an-drog. 1.47, 0.7B, 0.41. 1938 11 a I i bwi.en verdreven worden met Kruschen. Reed, gedurende tientallen [aren bracht Kruschen uitkomst over de heele wereld. Neem toch óók onder voortdu rende controle van scheikun- dige-apotheker G J. Logger SPECIAAL ADRES GROOTZAND 18, SNEEK NIEUWE SNEEKER COURANT Abonnements- en Advertentieblad Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURAMl' DER GEMEENTE SNEEK Barean: KLEINZAND Telef. 2200

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1