SI B HOFSTEDE CENTB iLE 11 Nil 11 SNEEKER RADIO CENTRALE Oude Koemarkt 63, Tel. 2371 Aa kit HINDERWET. Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel RAADSVERÜ1DERINÜ. Abonnements- en Advertentieblad NEEM OFFICIEEL GEDEELTE. 3RINK Ox - SNEEK Telef. 2200 Bureau: KLEINZAND NIEUWSTIJDINGEN. te B LAD Aansluitkosten vanaf f - WERKT MEE, S. V. P.! (Nadruk verboden). F Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. In de volgende plaatsen In de omgeving en geven daar een groote publiciteit Sneek, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Guënga, Heeg, Hommerts, Jutrljp, Idzega, Indijk, Loënga, Nljhuizum, Nljland, Offin- gawier, Oosthem, Oppenhulzen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- goutum, Smallebrugge, Tirns, Tjalhulzuni, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, Osingahulzen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zljl, Harlch, Bakhuizen, Hemelum, Nljemlr- dum, Oudemirdum, Sondel, -Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Popplngawier, Warns, Rauwerd, Sljbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wijckol, Langweer, Bozum enz, S N E E K E R COURANT (Gratis Advertentieblad), d, een- begre pen. Hoezeer ook de Russische revolutie naar GROOTZAND 18 SNEEK Daar ia het als steeds in bekwame en vertrouwde handen Iedere bril in elke prijs le klas werk Leverancier Ziekenfondsen. De verschillende programma’s worden in hun geheel uitgezonden. NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SPORT EN LIEFDADIGHEID. De Commissie Sport en Liefdadigheid kwam j.l. Vrijdagavond bijeen ter bespre king van de mogelijkheid haar traditioneele voetbalwedstrijden ook dit jaar weder op Hemelvaartsdag te doen houden. Reeds was bij de verschillende instanties geïnfor meerd naar haar houding te dien op- zichte en gelet op het resultaat daarvan heeft de commissie besloten de wedstrijden op bovengenoemden dag weer in den ouden vorm te örganiseeren. Uitgenoodigd zul len worden de clubs Alcmaria Victrix, Sneek, L.S.C. en Black Boys, terwijl tevens weder aan S.G.V. zal worden verzocht de Wedstrijden met een 'demonstratie op te Ipisteren. Het provinciaal bureau Winter hulp Nederland heeft toestemming tot het houden van deze wedstrijden gegeven en eveneens goedgekeurd dat de gelden gere serveerd zullen blijven voeg de ver. tot bestr. der t.b.c. en de ver. Hulp in Nood Aan den procureur-generaal zal thans toestemming tot het houden der wed strijden worden gevraagd. Ia het heusch zoo’n .groote moeite? Is het heusch te véél geëischt Waarom steeds de klacht nog, dat men Weinig „fietsendienst" bewijst Fietsendienst? fietsendiensten, Diensten tijdens duisternis, Diensten tijdens oogenblikken, Dat een fiets gevaarlijk is. Telkens blijven er nog fietsen 'is Avonds tegen hekken staan, Telkens loopen er nog menschen Onvrijwillig tegen aan No. 59 Woensdag 23 April 1941 &7e Jaargang Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN, alhier. Advertentieprijs 9 ets, per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bézorgen enz. aan de Administratie Kleinzend 7, Sneek. Tel. 2200 echter in geslaagd vrijwel de geheele In- dustrieele portefeuille voor de Sneeker Onderlinge te behouden en hiervoor een herverzekering te sluiten op de Amsterdam- sche beurs. De V o o r z. wijst er nog even op dat weer een mijlpaal in het leven der Onder linge is gepasseerd, nu men de 15 millloen verzekerd kapitaal heeft overschreden. Er bestond in den loop van 1940, over de mo gelijkheid dat cijfer in dat jaar te bereiken, eenige twijfel omdat de industrieele risico’s, die te Londen waren verzekerd, nu elders ondergebracht moesten worden en de pre mies daarvoor in verband daarmede zeer belangrijk moesten worden verhoogd. Een tweede punt uit het verslag, dat spr. even wil bespreken, is het feit der kleine scha den. In 1940 werden 74 schaden beneden ƒ25.vergoed, 55 daarvan zelfs beneden 10.Spr. heeft het gevoel dat hier iets niet in orde is, brandverzekering moet toch niet dienen voor vergoeding van schroei plekken in kleeden enz. Natuurlijk wil de Onderlinge coulant blijven, maar de verze kerden moeten zich zelf de vraag stellen of zij moreel verantwoord zijn als ze om schadevergoeding aankloppen; slechts als 'j wer- Dit gedicht kan méters lang zijn, Maar ook centimeters kórt Hoofdzaak is, dat elke fietser Avonds naasten-dienaar wordt. Laat dit lied nu eens géén klop zijn Aan het doovemansche oor, Laat dit lied U doen besluiten: Tc Geef van nu af aangehóór I Dus: de fietsen binnenzetten, Geeft geen „aanstoot" met Uw fiets I 't Is weer donker 's wonds buiten En men zietIets meer dan niets I PHIL IA. bracht de commissie voor het nazien der rekening over 1940 verslag uit. De commis sie bestaande uit de h.h. S. Douma, W. R. Casparie en J. Henstra constateerde bij monde van eerstgenoemde dat alles keurig in orde bevonden was, het accountants rapport maakte de commissie haar taak gemakkelijk. Geadviseerd werd dus den di- recteur-boekhouder te dechargeeren, waar- schuwingskleppe: toe werd besloten. ieder had zich Tot commissaris werd herkozen de heer N. J. de Vries, periodiek aftredend; tot leden der commissie voor het nazien der rekening 1941 werden gekozen de h.h. W. R. Caspa rie, J. Henstra en F. Boeijenga, plaatsver vangers de h.h. E. R. Stockmann, U. Huges en J. H. Wilmink. Bij de rondvraag bracht een der verzeker den nog eens de kwestie der kleine schaden ter sprake, de v o o r z. zeide, dat men deze zaak nu voorloopig aan de verzekerden zelf overlaat, mocht echter hét euvel voortgaan, en komt een algemeene reglementsherzle- ning aan de orde, dan zal het bestuur ook aan dit punt aandacht schenken. HooFdpijn-Kiespijn Helpen veilig en vlug. Doos 10 en 50ct 25.— tot 50.— leneden ƒ25. betaalde rekening van de rika toch mee, dan zal het een groot leger dan is Engeland reeds lang ter ziele. Dat Churchill en Roosevelt voortdurend propa ganda maken met mogelijke Amerikaansche interventie, verklaart spr. uit het feit dat de Engelsche kapitalisten eerst zooveel mo gelijk van hun bezittingen in Engeland wil len liquideeren om hun kapitaal in Ame rika in veiligheid té brengen. Dat kost tijd en om die te winnen moet er eerst zoovéél mogelijk de moed bij de Engelsche arbei ders en die in het bezette gebied, die met radiopropaganda opgestookt worden om zich zooveel mogelijk tegen Duitschland te verzetten, worden in gehouden. Als de En- gelsche kapitalisten klaar zijn wordt de lan ding weer afgelast. Overigens, kwam het totben botsing tusschen de millioanenle- gers van Engeland en Amerika eenerzijds, Duitschland anderzijds op het vasteland van Europa, dan zou ook ons land in die fantastische strijd geheel ten onder gaan. 41» men dus verlangt naar zoo'n landing, wcnscht men onbewust zijn eigen onder gang. Wat de wonderverwachting der Enk- schen betreffende het Russische roode leger betreft, spr. meent dat de Russische revolu tie tegenover het Czarisme e*: ,'ogisch ge beuren was, waarvan alleen net bezwaar was dat men die wilde overplanten naar andere landen. Al 15 jaar geleden heeft spr. in een studie aangetoond dat het Roode Leger bij de defensie in de enorme Russische ruimte wellicht zeer sterk kan blijken, maar voor aanvallen buiten de grens is het totaal onbekwaam, dat bleek ook in Finland. Het is er niet voor uitgo rust en geoefend en de nog altijd Aziatische Russen missen innerlijk de span- en geest kracht voor zoo'n offensief. Bovendien heeft Rusland een verdrag met Duitschland sloten, bezoeken de staatsleden elkaar door van twee kanten de lasten op de hui dige generatie worden getast, dat maakt haar leven zoo zwaar. Erkende de leiding der S.D.A.P. onze pessimistische kijk op deze crisis niet, de bourgeoisie maakte het nog erger en zong: „Morgen gaat het be ter I” Wij echter zagen duidelijk dat de ondergang van het monstrueuze jJlutocrati- 'sche kapitalisme een storm zou veroorzaken en waarschuwden de Nederlandsclie ar beiders dat een klein land deze storm niet zou kunnen besturen en rieden hun aan ooren en oogen goed open te houden voor wat ging geschieden. Ook hebben wij ge zegd dat Nederland waarschijnlijk bij den oorlog betrokken zou worden door de ban- deun welke liet Nederlandsche kapitalisme met de petroleumkoningen in Engeland en Amerika verbonden, en (Jat Nederland niet te verdedigen was, spr. had dat trouwens de leiding der S.D.A.P. al jaren lang voor gehouden. Zij die verantwoordelijk waren voor ons defensie-systeem zijn domkoppen of nationale oplichters geweest. Thans ech ter twijfelt niemand meer aan de waarheid van het feit dat deze crisis een principieel» van het stelsel zelve is, zelfs dr. Colijn niet. Wij, T.B.N. hebben dus het groote we reldgebeuren goed gezien, doch m de Uit werking der gedachte hebben wij ook fou ten gemaakt, net is royaler dat te erkennen dan domweg voort te gaan met die fou ten. Onze fout was deze dat wij mede op grond van een bedrieglijke voorstelling van een met goud omgekochte wereldpers aannamen dat Duitschland een dictatuur was. Van deze onderstelling uit redeneer den we dat als Duitschland in oorlog ge raakte en de Duitsche en FranschEn gelsche legers elkaar in evenwicht hiel den, de spanning in het Duitsche volk, dat dan wapenen in handen kreeg, tot een uitbarsting zou leiden. Dat dit groote Ger- maansche vplk de last, het vele jaren door vrijmetselaars en Jodendom opgelegd maal zou afwerpen, hadden wij wel 1 onze bewondering had, wij hebben nooit er kend dat Rusland de leiding in West- Europa zou kunnen nemen, de Aziatische inslag van dit volk maakte dat onmoge lijk, wij meenden dat West-Europa zelf iets moest doen als daar de oorlog uitbrak. Hier nu lag onze fout, wij zagen niet en konden niet zien dat die revolutie reeds uitgebroken was. Wij zagen den leider van Duitschland in volkomen rust en zelfver trouwen de uitdaging van Engeland en Frankrijk aanvaarden en zijn millioenenvolk wapenen. "Toen gingen bij spr. al direct de waars chuwings kleppen open; als Duitschland honger had en gebrek aan grondstoffen, zooals de wereldpers het steeds had voorgesteld, dan kon het deze uitdaging niet zoo rustig aanvaarden, en De BURGEMEESTER van WYM BRITSERADEEL maakt bekend, dat een openbare vergadering van de raad dier gemeente is belegd op Woensdag 23 April I941, des namiddags 21/2 uur ten ge- meentehuize te Sneek. SNEEK, 16 April 1941. De burgemeester voornoemd, G. F. ATSMA, 1c. als het Duitsche volk onder een tirannie leefde, dan zou men dat volk geen wapens verstrekken. Spr. schetst nu hoe Duitsch land in verbluffend korte tijd Polen, Noor wegen, Denemarken, Nederland, België in handen kreeg en het militair zoo sterk» Frankrijk in enkele weken totaal verplet terde. Toen hadden bij een ieder de waar in moeten opengaan en de vraag moeten stellen, waar haalt Duitschland deze moreele en materieele potentie vandaan? Er is maar een antwoord, ook al moeten we dan een fout erkennen en dat antwoord is dat de idee van Adolf Hitler het Duitsche volk tot een eenheid heeft aaneengesmeed. Als men dat brkent brengt dat ook consekwenties mede waaruit men z'n conclusies moet dur ven trekken. De oorlog is al beslist, nog pas bewees de Balkan hoe noodlottig de verbinding voor ieder land met de pluto cratie is. Misschien zal Turkije of Portugal het nog eens wagen, maar wat er ook ge beurt, de oorlog is. al beslist. Hier loopen echter nog honderdduizenden menschen van rechtsche en linksche richting rond met wonderverwachtingen. De eersten omtrent een EngelschAmerikaansche landing. Hoe zullen de Engelschen de moeilijkste aller militaire manoeuvres kunnen uitvoeren, ter- wijl zy met de Franschen samen al niet konden standhouden tegen de Duitschers Bovendien blijft de vraag of Amerika wel gaat meedoen, het is mogelijk maar voor loopig denkt men daar toch alleen maar aan business; de deelen van het Engelsche imperium op het westelijk halfrond zullen ook zonder dat Amerika daadwerkelijk mee doet, als erfenis van het stervende Britsche imperium aan Amerika komen. Doet Ame rika toch mee, dan zal het een groot leger eerst na eenige jaren afgericht hebban en dan is Engeland reeds lang ter ziele. Dat ChurchiU en Roosevelt voortdurend propa- interventie, verklaart spr. uit het feit dat *1 111 gelijk van hun bezittingen in Eng: len liquideeren om hun kapitaal 1 I 1 I en om die të winnen moe't er eerst zoovéél mogelijk de moed bij de Eng-eli ders en die in het bezette gebie radiopropaganda opgestookt worden zich zooveel mogelijk tegen Duitschla verzetten, worden in gehouden. Als de En- ar zijn wordt de lan- TROELSTRA BEWEGING. Deze beweging hield Zaterdagavond een openbare vergadering in de foyer van Ami ci tia. De voorz., de heer R. Huisman, sprak zijn voldoening uit over het bezoek dat, gezien het feit dat de T.BJN. tegen den stroom oproeit, bevredigend kan wor den geacht. Hij heette in het bijzonder welkom de Duitsche kameraden, den po litieker: leider Paul Kiès en den algemeen secxetarls Verschure. De heer Paul Kiès zegt dat de hui dige toestand volkomen in overeenstem ming is met hetgeen in het principieele programma 4 jaar geleden door de T.B.N. opgesteld, wordt gezegd en wat 6 jaar daarvoor, toen spr. nog lid der S.D1.A.P. was, door hem zelf werd uitgedragen. Ter wijl de leiders der S.D.A.P. verkondig den uat de economische crisis geen ander karakter had dan vorige en de heerschende malaise te zijner tijd weer zou plaats maken voor een periode van hoogconjunctuur, wa ren spr, en de geheele T.B.N. van oor deel dat deze crisis er een was van het ka pitalisme zelf, dus niet van voorbijgaande!! aard en dat wij dus in een ovcrga|n|g|s- periode leefden tusschen een stervend stel sel en een stelsel dat geboren wordt, waar- dige En toch is het geheel bulten kijf, Dat ik voor cyclostylewerk bij Dick Monsrna blijf. Sneeker Onderlinge Brandwaarborgvereenlglng. Deze ver. hield Vrijdagavond haar alge meene vergadering van verzekerden In On der de Linden onder voorzitterschap van den heer J. K e u n 1 n g, die met een kort woord van welkom opende, waarna de directeur-boekhouder, de heer Joh. S c h ij f s m a, de notulen las welke onver anderd werden vastgesteld. De Voofz. herinnert er dan aan dat het 1 Januari j.l. 25 jaar geleden was dat de heer P. Stapert als bode bil de ver. In dienst trad. Spr. en de heer Schijfsma hebben den jubilaris op dien dag geluk gewenscht, doch spr. wil dit feit ook nier even memoreeren, want het bestuur heeft buitengewoon groote waar- deering voor zijn werk, de ver. kan eigenlijk niet zonder Stapert. Als men velen onzer verzekerden vraagt: „bij wie ben je verze kerd”, zeggen zij zelfs „bij Stapert”. De heer Stapert begon zijn loopbaan bij ons In 1916, tijdens den oorlog dus, hij viert dit jubileum nu weder tijdens een oorlog. Welk een verandering echter bracht die tijd ook bij onze ver. Het verzekerd kapitaal van 7 millloen in '16 groeide tot ruim 15 millioen nu, het aantal verzekerden van 800 tot 2200, daaruit blijkt ook wel welk een veelomvat tend werk onze bode gaandeweg heeft ge kregen. Wanneer de tijd komt voor eenige verlichting van zijn werkzaamheden, dan zal het aan de medewerking van het bestuur daaraan niet ontbreken. Spr. hoopt dat de heer Stapert nog vele jaren zijn werkzaam heden bij de ver. zal mogen vervullen. (Ap plaus.) De directeur-boekhouder brengt alsnu het jaarverslag uit. In dat verslag wordt gezegd dat men ruimschoots tevreden kan zijn over de resul taten van 1940. daar de ver. gespaard bleef voor ernstige branden. De grootste schade welke men had te betalen betrof een bin nenbrandje veroorzaakt door een thee lichtje, waarvoor ƒ276.moest worden vergoed. Verder werden 5 schaden van ƒ50.tot 100.5 van betaald, en 74 schaden Totaal was het schadebedrag 1’148.87, waarvan de herverzekering betaalde ƒ802.15, zoodat voor rekening van de onderlinge bleef ƒ346.72. Het verzekerd kapitaal voor de brandverzekering steeg van 14.398.482 begin 1940 met ƒ623.918 tot 15.022.400 op 1 Jan. 1941. Er werden in 1940 273 nieuwe polissen uitgegeven, op 257 polissen werd bijgeboekt of ze werden naar een andere klasse overgebracht, totaal aantal boekingen dus 530. In 1935 was dit aantal 231, ’36 221, ’37 324, ’38 365, ’39 383. Het reserve kapitaal der ver. steeg van 124.538 eind 1934 tot 153.557 eind 1940. Voor de bedrijfsschadeverzekering, begon nen in April 1938, liepen op 1 Jan. 1940 40 polissen met een verzekerd bedrag van ƒ41840.—, bijgeschreven werden in 1940 11 polissen met een bedrag van 10335. zoodat thans 51 polissen tot een verzekerd bedrag van ƒ52175.loopen. De ontvangsten der ver. bedroegen in 1940 totaal ƒ18.176.90 (waarvan o.a. rente 5361.04 en premlën ƒ11619.55). De uit gaven bedroegen ƒ11.144.42, bruto winst dus 7032.48; Mervan werd besteed aan kortingen op de jaarpremie 1497.01, zoo dat een netto winst van ƒ5535.47 blijft, waarvan nog de winstbelasting over 1939 en 1940 zal moeten worden betaald, welke ruim ƒ2000 zal bedragen. Betreffende de belegging van het réserve- kapitaal werd nog meegedeeld dat de waar- deering der effecten (ƒ70.623.36) voortaan volgens aankoopwaarde zal geschieden, voor die waarde zullen zij dus in het ver volg steeds op de balans verschijnen. Daar deze effecten een blijvend bezit der ver. zijn en slechts door uitloting worden gereali- zij ook innerlijk 'óveituigd' zijn dat zij seerd, lijkt het bestuur deze politiek gewet- kelijk wat men neemt een „brandje” heb- tigd. Nog deelde het verslag mede dat het ben gehad is er recht op vergoeding, wegvallen der Engelsche markt voor de her- schroeiplekken enz. vallen daar echter niet verzekering, het bestuur heel wat hoofd- onder. Na nog eenige discussie over de brekens veroorzaakte. Tenslotte is men er I onderbrenging der industrieele risico’s, Moeten wij ons over zoo’n overwinning verheugen of er om treuren als Nederlan ders in het algemeen en socialisten in het bijzonder? Spr. wijst er dan op hoe Neder land geleidelijk is gevormd uit tal van af zonderlijke staatjes, die elkaar onderling bevochten. In die tijd zouden Friezen iemand, die hun gezegd had dat zij een maal een eenheid met Holland zouden vor men, nog wel onder Hollandsche leiding, voor gek verklaard hebben. Toch is die eenheid gekomen omdat ze een historische noodwendigheid was. Spr. en de T.B.N.- beweging in haar geheel zijn er ten diepste van overtuigd dat wij nu de tijd zijn in gegaan dat in Europa, althans in West- Europa op groote schaal gaat gel wat .zich eenmaal in Nederland aïs; In Éttropa, voorloopig in ieder geva in Noord- en West-Europa, zal hoe gek het misschien nu Belgen, Noren, 'Denen, Ne derlanders enz. ook in de ooren moge klinken, een eenheid groeien onder leiding van Duitschland, dat uitgebuit door de plu tocratie van het westen, een man voort bracht die het aaneénsmeedde. Wat we vóór dezen aan oorlogen in Europa gehad hebben, was alles veroorzaakt door de plutocratie, welke haar leus: „verdeel en neersch” toepaste. Die plutocratie is nu BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend, dat door hen zijn verdaagd de beslissingen op de verzoe ken van: I. de N.V. LANKHORST TOUWFA- BR1EKEN aldaar, om vergunning tot uit breiding van de machinale spinnerij, touw- slagerij en visnettenfabriek aan de Prinsen gracht, kadastraal bekend gemeente Sneek, sectie C. nos. 2300 en 3114, door het bouwen van: 1) een werklokaal voor de fabricage van papiertouw, waarin geplaatst zullen worden 3 eïectro-motoren met een geza menlijk vermogen van 26 p.k., voor het in werking brengen van verschillende machi nes; 2) een smederij, waarin geplaatst zul len worden de werktuigen uit de bestaande smederij, in werking te brengen door een electro-motor van 4 p.k.; 3) een ketelhuisie waarin zal worden geplaatst een stoomketel van 8 atmosfeer» druk voor het verwarmen van 2 droog» kasten terwijl de bestaande ijzeren loods, waar in zich een electromotor van 1.5 p.k. be vindt, zal worden verplaatst; II. G. FABER, bakker aldaar, om ver- gunning tot uitbreiding van de brood-, koek- en banketbakkerij in het gebouw Schoolstraat no. 10, kadastraal bekend ge meente Sneek, sectie A, no. 2803, door verplaatsing van de achtergevel van dat pand. SNEEK, 23 April 1941. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK wijls, levert het grondstoffen aan Duitsch land en sloot het nog pas een neutraliteits verdrag met Japan. En als hu werkelijk eens Rusland met z'n overigens slechts op papier staande 30 millioen soldaten los kwam, zou dat beteekenen dat geheel Euro pa één puinhoop werd. De verwezenlijking van beide wonderverwachtingen zou dus uitloopen op een totale ondergang van ons land, doch het zijn dan ook slechts nachtmerries I Over blijft slechts dat de oorlog op het vasteland reeds is beslist, verder is het nog slechts een kwestie van tijd, hopelijk kort, want de Nederlandsche arbeider heeft maar één belang; een korte oorlog en dat beteekent een Duitsche over winning. gek verklaard hebben. Toch is die noodwendigheid was. Spr. en de T.B.N.- de tijd zijn mr gaat gebeuren, zeker ■M I NIEUWE SNEEKER COURANT

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1