1 CENTBHE BIDUI 11 SNEEKER RADIO CENTRALE HOFSTEDE Vergoeding voor leveringen of verrichtingen ten behoeve van de Duitse Weermacht. Schadeloosstelling voor militairen te velde. I NEEM Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS Abonnements* en Advertentieblad Nn. HI BRINK 4 Co. - SNEEK Telef. 2200 Bureau: KLEINZAND OFFICIEEL GEDEELTE. AARDAPPELEN. FIETSPLAATJE „toonen”, NIEUWSTIJDINGEN. Aansluitkosten vanaf 1.— 't Is geen roerend afscheidsliedje, Dat ik aan je heengaan wijd, Laat het ronduit maar gezegd zijn: Jouw „Adieu” geeft niemand spijt.... Ook al heb je Ihnge jaren Niet meer dan je plicht gedaan, Ook al heb je „volgens voorschrift” Op ’s lands offerplicht gestddn Fietsplaatje: je krijgt een handzwaai Van het fietsend fietserskoor En we voelen (mits met banden) Ons niets ongelukkig, hoorl Met de familieleden waren enkele vrienden meegekomen. Gesproken heeft de broeder van de over ledene, mr. K. T. Dorama, rechter in de rechtbank te Dordrecht, die zeide dat men vol weemoed hier stond om afscheid te ne men, dankbaar ook, omdat haar wellicht veel leed is bespaard gebleven. De organist speelde Andante Keligioso uit de vierde Symphonic van Mendelssohn. De broeder dankte voor de belangstel ling. N. R. Crt. Dank voor de bewezen diensten, Waarmee j’öns geen dienst bewees Maar nog méér dank voor je afscheid ('t Afscheid^ vancontróle-vrees!) (Nadruk verboden). PHILIA. uitgereikt aan zelfvérbouwers en sonen, die door aankoop appelen per persoon. Hierop zal de noodige contróle worden uitgeoefend. Wie een val- sche mededeeling doet, stelt zich aan straf- j bloot. :omen geen wisselbons voor hotels en Bij het er aan Met ingang van Maandag 12 Mei zal we kelijks een bon van de aardappelkaart voor het koopen van aardappelen worden aan gewezen. Met nadruk wordt er echter de rantsoen aardappelen” g reeds met ingang van Maandag 28 April 1 bon. s E Woen«dng 30 April 1041 Jbnrqung OFFICIEEL ORGAAN De verschillende programma’s worden in hun geheel uitgezonden. Oude Koemarkt 63, Tel. 2371 Niet meer in Augustus „schokken” Voor een fietsbelastingplaat, Niet ten postkantore wachten, Waar een riksen-rijtje staat Niet meer een rijksdaalder „dokken' En geen fietsplaat-gapperij, Niet meer „afstappen” en Alle fietsplaatzorg op zijl Niemand meer een borst-medaille Van metaal (in leeren band), Niemand plaat-proces-verbaal meer In ons fietsend Nederland. IS LEZEN EN VERZIEN MET ÉÉN BRIL Een bril met dubbel-focus glazen beteekent een groot gemak voor U. Laat ons dit gemak aan U toonen 1 OROOTZAND 18 - SNEEK Daar is het als steeds in bekwame en vertrouwde banden Iedere bril in elke prijs le klas werk Leverancier Ziekenfondsen. Koffiesurrogaat en Thee. De Secretaris-Generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij maakt het volgende bekend mef betrekking tot de dis tributie van koffiesurrogaat en thee. Zooals bekend, heeft de met „18” genum merde bon van de „bonkaart algemeen”, gedurende het tijdvak van 17 Maart jl. tot en rpet 27 April recht gegeven op 't koopen van 50 gram thee of 125 gram koffie, voor zoover voorradig, of 250 gram koffiesurro gaat. Er zij in dit verband aan herinnerd, dat uitsluitend koffiesurrogaat van de van overheidswege voorgeschreven samenstel ling, in de verpakking, welke het opschrift „vergunning no draagt, wordt gedis tribueerd en andere soorten koffiesurrogaat zonder bon mogen worden uitverkocht. Aangezien het in den handel brengen van het officieele koffiesurrogaat meer tijd in beslag neemt dan aanvankelijk werd ver wacht, wordt, teneinde het publiek in staat te stellen ook de eventueel nog niet inge leverde bons bij de detaillisten tegen gestel de rantsoenen in te wisselen, de geldigheids duur van bon 18 met 2 weken verlengd. De met „18” genummerde bon geeft derhalve ook nog gedurende het tijdvak van Maandag 28 April tofen met Zondag 11 Mei a.s. recht op het koopen van 50 gram thee of 125 gram koffie, voor zoover voorradig, of 250 gram koffiesurrogaat. Zooals destijds werd bekend gemaakt, wordt in den vervolge de duur der distribu- tieperiodan gesteld op vier in plaats van zes weken. Het rantsoen zal 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat per periode van vier weken bedragen. Teneinde de vraag naar koffiesurrogaat geleidelijker te verdee- len, is besloten de nieuwe distributieperiode niet op Maandag 28 April a.s., doch een week later, d. 1. dus op Maandag 5 Mei a.s. te doen aanvangen. Waar het echter niet in de bedoeling ligt de distributieperiode als zoodanig naar een lateren datum te ver schuiven, doch uitsluitend den aanvangs datum daarvan, zal de eerstvolgende op 5 Mei aanvangende periode bij uitzondering drie in plaats van vier weken duren. Voor het tijdvak van Maandag 5 Mei iot en met Zondag 25 Mei a.s. zal derhalve een nader aan te wijzen bon van de „bonkaart alge meen” recht geven op het koopen van 40 gram thee of 250 gram koffiesurrogaat. De BURGEMEESTER van WYM BRITSERADEEL maakt bekend, dat het in de bedoeling ligt een onderzoek in te stellen naar de mogelijkheid alsnog een schadeloosstelling te verlenen aan belang hebbenden, wier verzoeken om vergoeding voor leveringen of verrichtingen ten be hoeve van de Duitse Weermacht zijn af gewezen. Tot tuterlijk 15 Mei a.s. bestaat gele genheid deze verzoeken opnieuw ter secre tarie in te dienen. Het opnieuw Indienen van het verzoek mag geenszins de verwachting wekken, dat thans vergoeding zal worden verleend. Uitdrukkelijk wordt er voorts op gewe zen, dat in geval het verzoek destijds is afgewezen, omdat de verzoeker wegens non chalance, dan wel wegens aan zijn sclftild te wijten onbekendheid met de voorschriften, verzuimd heeft het verzoek tijdig in te die nen, de schade door hemzelf-moet worden gedragen. Bewijsstukken, voor zover aanwezig, moe ten bij het verzoek worden overgelegd. SNEEK, 25 April 1941. De burgemeester voornoemd, G. F. ATSMA 1c. Ned. Christ. Film-Centrale. Donderdag 1 Mei a.s. zal de Ned. Christ. Film-Centrale in het gebouw voor Chr. Be langen de film „Groen is de Heide” ver- toonen, benevens nog een drietal andere rolprenten. De hoofdfilm geeft een stroopersgeschie- denis in de bosschen van het staatsdomein. Extra assistentie ten spijt kan de oude boschwachter de strooper niet ontdekken, hoewel velen verdacht worden, o.a. de „Monarchen”, drie zwervers die overal op duiken waar iets te halen valt, een rond trekkende iharskramer en verscheidene boe ren. Dan ontdekt de dochter van de oude Lüdersen, een der voornaamsten uit de om geving en voormalige bezitter der bos schen, dat haar vader de langgezochte wild dief is. Op haar smeeken belooft de oude man beterschap en sluit zijn geweer weg. Zij bevindt zich echter in een moeilijke po sitie, daar zij de vertrouwde helpster is van den ouden boschwachter en daardoor pre cies op de hoogte van de tegen den stroo per genomen maatregelen. Tenslotte beslui ten vader en dochter hun dorp te verlaten op het schuttersfeest; midden onder het feest gaat Lüdersen naar huis, ziet in het bosch dat de marskramer een hert heeft ge strikt, gaat met hem vechten en raakt ge wond, terwijl de marskramer door veld wachters wordt gegrepen. 's Middags wordt een kindervoorstelling gegeven met de kinderfilm „M’n Jongen’ op met „15” genum- ■roodkaart tezamen aardappelen. In verband hiermede wordt" dringend verzocht de twintig bonnen ook tezamen aan een En toch is het geheel buiten kijf, Dat ik voor cyclostylewerk bij Dick Monsma blijf. Brand. Zaterdag op Zondagnacht omtreeks hall 5 ontdekte een patrouilleerrfide politie agent brand in het panc| Singel 2, bewoond door den heer D. Eijer, die hierin een groentehandel drijft. Nadat reeds Zaterdag avond een schoorsteenbrandje ontdekt was, Jat door de bewoners met behulp van de politie gebluscht was, schijnt het dat er zich toch vuur heeft bevonden tusschen een aouten afscheiding en de schoorsteenwand. De brand nam direct in omvang toe, zoo- aat de politie onmiddellijk het alarm „groo- ie brand” doorgaf. De bewoners, die zeer ast sliepen in een ander gedeelte van het nuis, omdat hun eigen slaapkamer door den schoorsteenbrand van Zaterdag nog on bruikbaar was, konden slechts met moeite gewekt worden en begaven zich in nacht gewaad door den inmiddels stukgeslagen voordeur naar buiten. Het geheele pana □randde uit en van den inboedel kon niets «vorden gered. De belendende perceelen, bewoond door den boekhandelaar G. v. d. Pijpekamp en den kapper P. Kroese en de familie Jellema, xregen veel waterschade. Ofschoon hel pand van den heer v. d. Pijpekamp eenigen djd ernstig gevaar liep slaagde de brand veer er met veel materiaal in uitbreiding van den brand te voorkomen. De politie- orandweer was spoedig met haar materiaal ter plaatse, later arriveerde de brandweer .net motorspuiten en slangenwagens. De burgemeester, de heer L. Poppinga en de Commissaris van Politie, de heer J. H. G. v. d. Berg, waren eveneens spoedig aanwezig. De schade \vordt zoowel bij den heer Eijer als .bij de buren door verzekering ge dekt. Crematie mr. A. D. Dorama. In allen eenvoud is Zaterdagmiddag in het crematorium te Velsen de verassching geschied van het stoffelijk overschot van mej. mr. A. D. Dorama, vroeger woning- inspectrice bij de volkshuisvesting te Zeist, op 43-jarigen leeftijd te Sneek overleden. enz. te Sneek brengt ter kennis van belang hebbenden, dat voor 8 Mei 1941 moet zijn betaald op: Grondbelasting 1941. Biljetten gedag- teekend Februari 1941 minstens r/6 ge deelte. Pers. Bel. 1940. Biljetten gedagteekend Nov. 1940 geheel. Inkomsten Belasting i94o/’4i. Biljetten gedagteekend Juni t/m November 1940 geheel. Inkomsten Belasting i94o/’4i. Biljetten gedagteekend Februari 1941 minstens gedeelte. met Jackie Coogan. Men zie verder de adv. in dit blad. AFD. SNEEK VOLKSONDERWIJS. Onder voorzitterschap van den heer D. Zuiderbaan hield bovengenoemde af- deeling Vrijdagavond haar ledenvergade ring in de Harmonie. Na een woord van welkom van den voor zitter las de secretaris, de heer E. Hazel- h o f f, de notulen, welke onveranderd wer den vastgesteld. Aan het jaarverslag, uit gebracht door den secretaris, ontleenen wij Jubileum. Donderdag, den len Mei a.s., zal het 25 jaar geleden zijn, dat de heer H. Punter, commies N.T.M. alhier, in dienst trad bij genoemde maatschappij. Het zal den jubilaris, die bij het reizend publiek welbekend is, zeer zeker dien dag niet aan belangstelling ontbreken. Naar Drijfhout’s Nieuwsblad meldt zal Frans Larmené 1 Mei den dag geden ken dat hij voor 25 jaar als huisknecht bij het St. Antoniusziekenhuis in dienst trad. Men kan zich het ziekenhuis haast niet voorstellen zonder „Frans”, die in zijn be-1 scheiden functie toch zoo heel velen en op allerlei wijzen aan zich heeft verplicht. Het zal den jubilaris dan ook op 1 Mei wel niet aan bewijzen van belangstelling ont breken. Er bestaat gelegenheid dien dag den jubilaris te complunenteeren in het Doktershuis tusschen 2 en 4 uur. lid de heer S. Koopmans, werd herkozen, punt bespreking propaganda werd herinnerd dat het vorig jaar een campagne was opgezet om nieuwe leden te winnen, een 20-tal personen zou de ge heele stad bewerken. De voorzitter wekte op dat zij die hun lijst nog niet hebben afgewerkt thans deze zaak weer eens ter hand zouden nemen. De heer de Vries richtte bij de rondvraag een woord van dank tot het bestuur voor de medewerking om de moeilijkheden te overwinnen welke er waren bij de melk- verstrekking aan een aantal schoolkinderen. De heer J. Bakker, hoofd der open bare school voor B.L.O. hield daarna een rede over „Nazorg”. Aan het stichten van een school voor B.L.O. is, aldus spr., een consekwentie verbonden, omdat zwakzinnigheid een blij vende afwijking is. Doofstommen en blin den, die in den regel niet zwakzinnig zijn, krijgen in de instituten niet alleen onder wijs, doch tevens wordt getracht hun een vak te leeren, waarin ze later hun brood kunnen verdienen. De school voor B.L.O. kan iets leeren, maar niets wegnemen van de aanleg, de leerling blijft zwakzinnig en heeft een aan de persoonlijke behoeften aangepaste nazorg noodig. Er is met die nazorg in Nederland reeds een begin ge- maakt. De ver. voor spraakgebrekkige- en achterlijke kinderen te Amsterdam heeft al een aantal jaren geleden een ambtenaar voor die nazorg benoemd, een Fries, de heer P. de Boer. In samenwerking met wijlen den heer Hoogland heeft deze in woord en geschrift veel voor de nazorg ge daan. In een rapport door een aantal des kundigen over deze kwestie aan de boven genoemde ver. uitgebracht, wordt o.a. ge zegd dat als regel de zwakzinnigen eenige moreele meestal ook financieele steun ge durende het geheele leven noodig hebben. Onderwijs is voor deze kinderen belangrijk, opvoeding belangrijker, doch maatschappe lijke zorg het belangrijkst. Het kapitaal ;en onderwijs verzameld kan Onze er natuurlijk niet in de dat het ledental van 243 tot 246 is geste gen, hoewel de actie om leden te winnen wegens de tijdsomstandigheden niet kon doorgaan. Ook memoreerde het verslag de medewerking der afd. aan de actie inzake de schoolkwestie in Wymbritseradeel (de kinderen uit Woudsend naar Sneek of IJs- brechtum) welke actie een gunstig slot had. De heer K. Niemeijer bracht mede namens den heer Osinga verslag uit van het onderzoek der bescheiden van den penning meester. Alles was in orde bevonden, zoo- dat de penningmeester werd gedechargeerd. I door opvoeding Deze functionaris, de heer Stallmann, deel-daardoor eerst rendabel gemaakt, de de cijfers mede, waaruit bleek dat het B.L.O.-scholen zijn t_11"1 batig saldo begin 1940 bedroeg f 186.46 eerste plaats om de gewone scholen te en daalde tot f122.20 eind van dat jaar. ontlasten van actiterlijke leerlingen, doch Tot leden der nieuwe kascommissie wer- .voor deze kinderen zelf en zoo’n school den benoemd de h.h. J. Lust en K. Ni&- voelt zich ook verantwoordelijk voor haar meijer. Het periodiek aftredend bestuurs-1 leerlingen als de schooldeuren zich eenmaal achter hen sluiten. Daarom wordt ook voor elk kind in school een individueel register betreffende aanleg en karakter aangehou den. Spreker’s lezing hier nu is een eerste stap om te komen tot organisatie van de nazorg hier ter plaatse en in de omgeving. Op verzoek van den burgemeester heeft spr. over deze nazorg ook reeds een uitvoe rig rapport bij B. en W. ingediend. Het bovengenoemde Amsterdamsche rap port wenscht in de groote gemeenten een apart ambtenaar voor deze nazorg die er varing van verschillende maatschappelijke en paedagogische instellingen heeft en voorts contact met politie, geestelijken enz. Hij zal door voorzorgsmaatregelen moeten trachten 'de maatschappij te beveiligen te gen a-sociale daden van den zwakzinnige, doch tevens de zwakzinnige tegen de maat schappij moeten beschermen. In Amsterdam heeft de gemeente later den ambtenaar van de ver. voor spraakge brekkige en zwakzinnige kinderen overge nomen. Natuurlijk bedoelt spr. niet dat hier een aparte ambtenaar moet komen, hier moet het bescheidener. Maar er moet na zorg zijn, ook hier, vooral ook voor de kinderen die later in het vrije bedrijf over gaan. In dat geval moet hij die belast is met de nazorg voortdurend contact hou den met werkgever en werknemer, anders houdt zoo’n kind het niet lang bij een baas uit. De werkgever moet wat ingelicht, vaak ook wat gestuwd worden, eens per week of 2 weken is contact met den patroon noodig, eenmaal per maand minstens met de ouders en leerling. Als dat zoo een jaar of twee is doorgegaan, is er een schif ting te maken, wie van dit toezicht kan worden vrijgesteld en zich redden. Ook thuis liggen vaak de verhoudingen ver keerd, zoo’n kind misdraagt zich wel eens en het wordt ook dikwijls verkeerd begre pen. Komt het kind in aanraking met de politie dan moet de nazorg ook ingrij pen, is het sociaal onbruikbaar, dan moet het naar een gesticht. Een belangrijke groep, welke door de na zorg moet worden geholpen, is die der z.g sociaal-ongeschikten die nooit in hun on derhoud kunnen voorzien; de imbecillen en de in soc. opzicht ongeschikte zwakzinni gen. De eenige oplossing is vaak opname in een gesticht, in vele gevallen zou dat echter Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK zal worden bereikt door de distributie periode voor brood voorloopig te verkorten tot zes dagen. De met „14” genummerde bonnen der broodkaart geven derhalve ge durende het tijdvak van Maandag 28 April tot en met Zaterdag 3 Mei, dus niet, zooals bij het algemeene bericht betreffende de bonaanwijzingen is bekend gemaakt, tot en’ met Zondag 4 Mei, elk recht op het koopen van ongeveer 100 gram brood of een rantsoen gebak. Deze bonnen mogen voorts nog gebruikt worden gedurende het tijdvak van 4 tot en met 11 Mei’a.s. De eerstvolgende broodr bon zal dus overeenkomstig het bovenstaanr de geldig worden verklaarji voor een pe riode van zes dagen, aanvangende Zondag 4 Mei. Aangezien gebleken is, dat velen niet op de hoogte zijn van het bestaan van de mo gelijkheid, vergoeding te vragen voor te velde vérloren gegane eigendommen, brengt de burgemeester van Sneek nogimaals ter openbare kennis, dat militairen van Land en Zeemacht, die gedurende de oorlogs dagen in hun mobilisa ties tan dplaats of aan boord van hun schip particuliere eigendom men verloren, zich per brief of briefkaart kunnen wenden tot den Secretaris van de Schade-enquête-commissie voor militairen te velde, Javastraat 4, te ’s Gravenhage, met verzoek om toezending van een aangifte formulier. Belanghebbenden dienen hun naam en adres duidelijk te vermelden. Ook de nagelaten betrekkingen van ge sneuvelde militairen kunnen zich met een verzoek om toezending van een aangifte formulier tot bovenstaand adres wenden. De termijn, binnen welke het aanvragen van aangifteformulieren dient te geschie den, is verlengd tot 1 Mei 1941. Ter voorkoming van stagnatie in de werkzaamheden der commissie is het nood zakelijk, dat de belanghebbenden, indien aan hun verzoek niet spoedig gevolg wordt gegeven, 2ich onthouden van schriftelijke of telefonische mededelingen hieromtrent. Een ieder, die een formulier heeft aan gevraagd, zal dit te zijner tijd worden toe gezonden. SNEEK, 29 April 1941. LOONBELASTING. De Inspecteur der Registratie te Sneek maakt bekend, dat met ingang van 1 Mei a.s. een wijziging is gekomen in de wijze van aangifte voor de loonbelasting, voor die personen, die de ingehouden belasting per giro afdragen. In dit geval behoort de loonbelasting- ^angifte op den dag, waarop het giroformu- lier wordt verzonden, of de storting op de postrekening van den ontvanger wordt ver richt, aan dezen ontvanger te worden toe gezonden. BELASTING BETALEN. De Ontvanger der Directe Belastingen z. te Sneek brengt ter kennis van bélang- betaald Met ingang van Maandag 28 April is de aardappeldistributie ingevoerd. Het rant soen bedraagt ii/8 k.g. per persoon per week, voor kinderen beneden 4 jaar 3/4 k.g., arbeiders die zwaren arbeid verrichten krijgen een extra rantsoen van 3/4 k.g. per week, en zij, die zeer zwaren arbeid ver richten een extra rantsoen van 11/2 k.g., dus totaal 3 k.g. Aangezien het gewone rantsoen lager ligt dan het gemiddelde verbruik van een groot deel der bevolking, wordt de duur van de broodkaart een dag verkort. Geen aardappelkaarten zullen worden uitgereikt aan zelfvérbouwers en aan per sonen, die door aankoop tot eind Juni a.s. beschikken over ten minste 15 kg. aard- cóntröle worden uitgeoefend. Wie een val- vervolging Er komt restaurants, zoodat men daar dus bonvrij aardappelen zal kunnen eten, voor zoo ver de voorraad strékt althans, want deze inrichtingen krijgen, evenals ziekenhuizen, sanatoria, enz. een toewijzing van 50 pro cent van het normaal verbruik. Deze toewij zingen kunnen Maandag in ontvangst wor den genomen. Aangezien aan personen van 14 tot en met 21 jaar een vijfde broodkaart extra is verstrekt, zal deze groep van personen ge durende den tijd der voorloopige regeling twee weken een grooter rantsoen aardappelen kunnen koopen. Dit voordeel komt bij de ingebruikneming der aard appelkaarten evenwel te vervallen. Gedurende de weken van 28 April tot en met 4 Mei a.s. en van 5 Mei tot en 'met 11 Mei a.s. zal, in afwachting van de uitreiking der aardappelkaarten, gedistri bueerd worden met gebruikmaking van de bonnen der broodkaarten. De twintig met „15” genummerde bon nen van de broodkaart geven gedurende de periode van Maandag 28 April tot en met Zondag 4 Mei a.s. tezamen recht op het koopen van it/g kg. aardappelen. De bonnen, welke 4 Mei a.s. nog met gebruikt zijn, blijven voorts geldig tot en met Woens dag 7 Mei a.s. Met nadruk wordt er de aandacht gevestigd, dat de twintig merde bonnen van de bi recht geven op 1 t/g kg. de twintig bonnen ook tezamen stuk af te geven. Met ingang van Maanda, het koopen aardappelen worden aandacht op gevestigd, dat de met „een rantsoen aardappelen” gemerkte bonnen 1 recht geven op 1 i/j kg. aardappelen per Zooals boven vermeld is, zal in verband met de distributie van aardappelen het broodrantsoen worden verhoogd, hetgeen ^U, UiXl UC Al* Cl „veil E NIEUWE SNEEKER COURANT ■di

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1