MEISJE. KRUSCHEN Staatsloterij in Handschoenen Shawls Aanmelding en aangifte voor de Bevolkingsregisters. Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel DE DUIF Ab onnem ents- en Advertentieblad Onrustig ZatwrfRflr 1** Mef «41 Na. 64 DEZEBRINK Co. - SNEEK Telef. 2200 Bureau: KLEIN ZAND Ie B LAD en des tijds voldoen. OFHCIEEL GEDEELTE. was NIEUWSTIJDINGEN. (Alg. Handelsblad). mooier collectie dan ooit te voren Onze gecombineerde bladen verschijnen o.m. in de volgende plaatsen in de omgeving en geven daar een groote publiciteit Sneek, Abbega, Folsgare, Gaastmeer, Gauw, Guënga, Heeg, Hommerts, Jutrijp, Idzega, Indijk, Loënga, Nijhuizum, Nijland, Offin- gawier, Oosthem, Oppenhuizen, Uitwellin- gerga, Oudega (W.), Sandfirden, Scharne- guutuin, Smallebrugge, Tims, Tjalhuizurn, Westhem, Blauwhuis, Wolsum, Woudsend, UidngJhuizen, Ypecolsga, IJsbrechtum, Nije- zijl, Harich, Bakhuizen, Hemblum, Nijemir- dum, Oudemirdum, Sondel, Sloten, Tjerk- gaast, Spannenburg, Poppingawier, Warns, Rauwerd, Sijbrandaburen, Terzool, Deei- sum, Roodhuis, Balk, Wijckel, Langweer, Bozum enz. i den laatsten tijd chef t den overledene als een Aanbiedingen schriftelijk. Firma JOHs. TROMP Oosterdijk Sneek. Nederlandsch- Indië, speriode van een ■at verlengd. De dit het geval ge du- Rheumatisc' e pijnen geleden werd, heeft Kruit hen zijn weldadige werking bewezen. Neem toch óók >pe- het 57e' Jaaraanp gehad. Deze gevoe- b.- Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS OFFICIEEL ORGAAN Hoofdred. L. K1EZEBRINK, Bloemstraat 31, Sneek. Wij vragen voor onze winkel een net en accuraat TIENDUIZEND GULDEN GESTOLEN. Maandag op Dinsdagnacht, de laatste nacht van het feest ter gelegenheid van het vijftigjarig priesterjubileum van den deken te Weert, is er ingebroken in de pastorie eni een belangrijk bedrag, naar men aan neemt ongeveer f 10.000 ontvreemd. De inbrekers verschaften zich door het poortje, gelegen tusschen de kerk en de pastorie, toegang tot den tuin. Vervolgens j met een ladder het raam van het slaapvertrek van den deken te berei ken en broekzak het sleuteltje van de brandkast te halen. En zoodoende de brandkast te overblijft. Het is bovendien noodzar openen en dit groote bedrag te ontvreem- den. ANTON DRUKKER Warmo.Mlr.al 16^ bleven, be- urn verplich ting te voldoen. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de aan het stadhuis aange plakte openbare kennisgeving. SNEEK, 23 April 1941. NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws, en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60, Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK <S Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK vestigen de aandacht van. be langhebbenden op de verplichting tot het doen van aangifte ter secretarje dezer ge meente, van vertrek uit en vestiging in de gemeente Sneek, alsmede van verhuizing binnen die gemeente. Zij, die tot dusver nalatig horen alsnog spoedig aan ni Onze vroegere stadgenoot de heer B. Sinkler is benoemd bij de rivierpolitie te Vlaardingen. ZAKENNIEUWS. De heer P. JANSEN, eigenaar van de Sneeker Slachtproductenhandel aan het Zuidend no. 29 alhier, heeft zijn zaak uit gebreid met een moderne vriesinstallatie, aangezien het juist in dezen tijd van belang is vleesch en dergelijke artikelen niet door bederf verloren te laten gaan, hetgeen vroe ger, vooral des zomers o.a. bij het vervoer, nogal eens voorkwam. Daardoor kunnen AMBTSPERIODE G.G. VAN NED.-INDIE VERLENGD. Hoewel zijn ambtsperiode dit jaar af loopt, zal de gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Oost-Indië, jonkheer Tjarda van Starkenborch Stachouwer, zijn functie blijven waarnemen. Dit is de tweede maal in de geschiedenis van 1' dat een vijfjarige ambtsperiode van gouverneur-generaal wordt verlengd, eerste maal rende den vorigen Wereld-oorïog, toen de toenmalige gouverneur-generaal, Idenburg, zes en een half jaar op zijn post bleef. STRENGE STRAFFEN VOOR FRAUDULEUS SLACHTEN EN KOOPEN GEEISCHT. Voor de Almelosche rechtbank stonden Dinsdag eenige personen terecht, die be trokken waren bij den frauduleuzen ver koop of het slachten van varkens. De Offi cier vond, dat dit bedrijf hand over hand toeneemt, en dat er streng tegen opgetre den dient te worden. Derhalve eischte hij tegen vijf personen, die varkens clandestien hadden doen slachten of zonder bonnen van het vleesch hadden gekocht straffen van anderhalf jaar. Tegen een inwoner van Almelo, die zonder bonnen twee hammen had gekocht, en die zonder bonnen in ont vangst te nemen weer had verkocht, werd een jaar geëischt. AANSLAG VAN VEE. 20 0/0 vermindering van den stapel Van meer dan één jaar oud. Het Rijksbureau voor de Voedselvoorzie ning in Oorlogstijd deelt het volgende mede: Om de vleeschvoorziening zeker te stellen en met het oog op de Voeder-positie werd er reeds in vroegere persberichten op ge wezen, dat een zekere vermindering van den rundveestapel noodzakelijk is. De voederpositie voor den veestapel in den vorigen winter heeft duidelijk getoond, wisten zij dat de voorgenomen beperking beslikt nood- - zakelijk is, wil men dat voldoende produc- tievoeder voor de melkkoeien en dus voor het zekerstellen van de melk- en vetverzor- ging - kelijk den aanslag zoo te doen plaats vin- BEGRAFENIS A. J. WIJMENGA. Woensdagmiddag heeft op de algemeene begraafplaats Crooswijk te Rotterdam on der groote belangstelling de begrafenis plaats gehad van den heer A. J. Wijmenga, hoofd-inspecteur van politie aldaar. Onder de aanwezigen bevonden zich de commissarissen J. C. de Jong en F. N. van VEet; namens den waarnemenden hoofdcommissaris was aanwezig inspecteur J. W. J. Moerman. Voorts waren er majoor Werner van de Duitsche politie, de hoofd inspecteurs C. Bennekers, J. A. J. van Horssen, A. C. Krol, J. C. Norenburg, J. Riedijk,, H. M. C. A. Staal, P. J. Takken en A. H. W. Weekenstroo, de heer C. A. Muller, hoofd van den luchtbeschermings dienst, de heeren J. Grevelink, commissaris van de rijkspoütie iste klasse, G. W. van Valken, commissaris van rijkspolitie iste klasse en J. J. Maandag, G. H. van Helden en G. Meycr, commissarissen van rijkspoli tie, die alle vijf tevoren bij de Rotterdam- scho poEtie werkzaam waren, vele inspec teurs van het poEtiecórps, bestuursleden van den Bond van slijters, de heer M. A. Opmeer van Nienebokos, de heer D. Reese en vele anderen. In den stoet kwam met de familie mee de heer W. Bontenbal, hoofd-inspecteur, voorzitter van de afdeeling Rotterdam van den Bond van hoogere poEtie-ambtenaren. De heer J. W. J. Moerman sprak na mens den waarnemenden hoofdcommissa- ris, den heer P. J. Roszbach, die door een lichte ongesteldheid verhinderd was aanwe zig te zijn. Hij schetstd den overledene als een bekwaam poEtieman, wiens vakken nis algemeen gewaardeerd werd. De col lega’s, die met hem samenwerkten, koester den steeds zeer vriendschappelijke gevoe lens voor den heer Wijmenga en zij, die onder hem werkten hebben ook steeds veel sympathie voor hem lens zullen bestendigd blijven. Namens den heer Roszbach sprak de heer Moerman tenslotte woorden van troost tot de echt- genoote en den zoon. De heer W. Bontenbal, voorzitter van de afdeeUng Rotterdam van den Bond van hoogere poEtie-ambtenaren en hoofd bestuurslid van dezen bond, zeide, dat de heer Wijmenga voor allen steeds een hulp vaardig, braaf mensch en tevens een goed vaderlander is geweest, die vooral ook de stad van 2Ijn inwoning zeer lief had. Als poütie-ambtenaar had hij zeer veel belang- stelEng voor alles wat met het vak te maken heeft. Zijn oordeel was steeds goed gefundeerd. Als secretaris van den bond te Rotterdam was hij zeer goed op zijn plaats. Spr. wist, dat de familie zeer veel in hem verliest en ook zijn vele vrienden missen veel door zijn heengaan. Brigadier C. Baan sprak daarna woor den van afscheid namens het agentenper soneel van de tweede afdeeEng, waarvan de heer Wijmenga was. Spr. herdacht humaan chef, wien velen dankbaar zijn. De heer B. Reitsma heeft tenslotte uit naam van de vele vrienden, die de beer Wijmenga bezat, gesproken en gezegd, dat het vele goede, dat hij voor een grooten kring steeds heeft gedaan, nimmer zal wor den vergeten. Onder orgelspel werd de kist daarna uit de kapel naar de groeve gedragen. den, dat het vormen van een reserve voor den winter Ï941’42 mogelijk is. De leveringsperiode van vee van 25 No vember 1940 tot 28 Februari 1941 en van 1 Maart 1941 tot 1 JuE 1941 werd thans verlengd tot 1 December 1941. Bij het vaststellen van de totale levering en bij de voor elk bedrijf apart vast te stellen ver plichting tot levering wordt rekening ge houden met de leveringen, die tot nu toe plaats vonden. Het normale percentage bedraagt globaal 20 pit. meer dan een heeft de aanslag van den stapel AAN TIEN UTRECHTENAREN BOETEN VAN f5000 OPGELEGD. Het A.N.P. meldt: Op den verjaardag van den Führer van het Groot-Duitsche Rijk zijn, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, bij een Rijksduitscher, woon achtig te Utrecht, eenige ruiten ingegooid. Daar dit geschiedde op een dag, waarop van dit perceel de hakenkruisvlag wapper de, daar bovendien een en ander voorviel op den verjaardag van den Führer en daar het hier een daad betrof gericht tegen een Rijksduitscher, hebben de betreffende autoriteiten, in verband met het feit dat de daders niet konden worden opgespoord, boeten van f 5000 opgelegd aan tien be woners van Utrecht, van wie verwacht mag worden, dat zij instemmen met de gepleeg de daad. slachtproducten, welke voorheen vrijwel al leen ’s winters konden worden verhandeld, nu ook ‘s zomers worden gekocht. De vriescel, waarin de zeer lage temperatuur van 150 C. kan worden bereikt, heeft evenals de frigidaire een automatische in- en uitschakelaar, waardoor de temperatuur der producten zich altijd tusschen een vast staand maximum en minimum welke naar wensch kunnen worden versteld beweegt. Verder hebben kantoor en werk plaatsen een algeheele modernisatie onder gaan, zoodat deze nu geheel aan de eischen des tijds voldoen. De installatie is geleverd door de fa. Poortinga van Leeuwarden. DE UITVOERING VAN HET JOURNALISTENBESLUIT. De staatscourant bevat het volgende be sluit van den secretaris-generaal van het departement van volksvoorEchting en kun sten betreffende het door den hoofdredac teur op te stellen plan van werkverdeeling. Artikel 1. Het schriftelijk plan van werk verdeeling, als bedoeld in artikel 17 van het JournaEstenbesluit, moet gereed zijn uiterlijk 17 Mei 1941. Artikel 2. De naam en woonplaats van den hoofdredacteur moeten onverwijld op elk exemplaar van een nieuwsblad worden vermeld. Artikel 3. De naam en woonplaats van eiken journaEst aan wien de leiding van een bepaald onderdeel van een nieuwsblad is opgedragen, moeten op elk exemplaar van een nieuwsblad, verschijnende op 18 Mei 1941 of nadien, worden vermeld. DEPARTEMENT VAN VOLKSVOOR LICHTING EN KUNSTEN. Het A.N.P. meldt: De secretaris-generaal van het departe ment van volksvoorEchting en kunsten heeft bij beschikking van 26 April 1941 benoemd tot zijn persoonlijken persadviseur den heer W. B. D. Hulstijn. De heer Wouter Hulstijn, geboren 6 Sep tember 1899 te Arnhem, deed in 1919 zijn intrede in de journalistiek als redacteur van de Nieuwe Courant te ’s Gravenhage. In 1920 werd hij verbonden aan de re dactie van de Nieuwe Rotterdamsche Cou rant; in 1923 belast met den pers- en pro- pagandadienst van het Philips concern te Eindhoven. Van 1925 tot 1932 was hij ver bonden aan de redactie van De Telegraaf als hoofd der afdeeling wetenschap, van 1932 tot 1937 trad de heer Hulstijn op als hoofdredacteur van de Bussumsche Cou rant. In 1939 werd de heer Hulstijn aan gezocht toe te treden tot de hoofdredactie van de Java-bode te Batavia, waaraan hij geen gevolg heeft kunnen geven door den Inmiddels ingetreden oorlogstoestand. Als mede-oprichter en oud-lid van het hoofd- en dagelijksch bestuur van de voor malige A.V.R.O. geniet de heer Hulstijn bekendheid in radiokringen. Sedert 1933 lid van de N.S.B., behoort de heer Hulstijn tot de oudste en toege- wi^dste strijders voor de nationaal-socia- Estische beweging onder leiding van ir. Mussert in Nederland. Van zijn hand verschenen tal van publi caties op wetenschappelijk, sociaal-oecono- misch en politiek gebied. Sneek. Ieder die aan de sleeptochten wenscht deel te nemen, moet zich voor een maand verpEchten en het verschuldigde bedrag iedere maand vooruit betalen. Ook voor groote zeilschepen bestaat gelegenheid, on der dezelfde voóïwaarden als die welke voor de motorbooten gelden, aan de sleep tochten deel te nemen. De sleepprijs werd voorloopig bepaald op f 5.per maand per boot. Leden van de S.Z.C. hebben vrijen toe gang op de boot, zoodat ook die leder(, welke geen eigen boot bezitten, op deze wij ze gemakketijk naar het meer kunnen komen. De verdere regeling van de tochten werd aan het 'bestuur, voor dit doel bijgestaan deor de heeren Joh. Volker» en S. G. VREUGDE EN ARBEID. Dinsdagavond werd onder auspiciën van „Vreugde en Arbeid” een variété-program- ma onder leiding van Theo Bouwmeester in de Harmonie gegeven. De heer H. Laskewitz, voorz. van het district Sneek van het N.V.V., opende de avond met een woord v^n welkom, spe ciaal ook tot het gezelschap, namens bestuur van dit district. Spr. deelde mede dat het gemeentebestuur van Sneek, dat odk voor deze avond was uitgenoodigd, bericht van verhindering had gezonden. Ook was het bestuur van de Arbeidsbeurs, met welke inrichting wij veel contact heb ben, uitgenoodigd en aanwezig, en wij ho pen, dat deze avond de vruchtbare samen werking tusschen dat bestuur en ons zal bevorderen. Als men zit met distributie- beslommeringen, en V. en A. komt met een avond als deze, dan zullen velen zeggen: „geef mij maar liever een goed maal eten”, doch het N.V.V. meent, dat de geestelijke verzorging van de arbeiders niet achter wege mag blijven. Vaak hebben wij hier al een dergelijke avond gehad; als ze door de afdeeEngen werden georganiseerd, waren ze steeds een succes, als het door de plaat selijke beweging geschiedde, was de zaal grootendeels onbezet, de arbeidersklasse voelde zich niet thuis op die avonden. De situatie is nu anders geworden, wij moeten ons aanpassen bij de omstandigheden en voelen ons thans meer Ed van het N.V.V. dan van de afdeeEng in 't bijzonder; daar- o!m doet het spr. genoegen, dat er zooveel bezoekers zijn. De strijd is heden ten dage moeilijk, we vragen ons af, aan welke kant we ons moeten scharen; aan de eene kant staat het staatsbestel dat in handen is van de bezettingsautoriteiten, die alles Leiden en richten, en aan de andere kant vragen we ons af, wat ons staat te wachten als we niet die zijde kiezen. Voor de besturen van de diverse afdeelingen is de strijd, die gaat tusschen kapitalisme en nat. socialisme, oo,k zeer moeilijk. Jarenlang hebben we met woord en daad dat nationaal socialisme bestreden, door foutieve voorlichting in de pers hebben we er stelting tegen genomen, nu we er evenwel kennis mee hebben ge maakt, zien we in, dat de strijd gevoerd wordt tusschen het onbeteugelde en het aan banden gelegde kapitalisme. Het N.V.V., aldus spr., meent, dat er ontspanningsavonden moeten worden gege ven, daar zal met gevraagd worden naar godsdienstige overtuiging of politieke ge zindheid, het N.V.V. vraagt slechts mede te werken aan de nieuwe orde, aan de op bouw van de wereld ipet verbreking van het knechtschap der arbeiders. Spr. weet het, de oude garde van het N.V.V. zal dqze avond moeilijk slechts als ontspanning kun nen beschouwen, de arbeiders meenen nu ook, dat het vakverbond hen voert in de handen der N.S.B. Voorheen voerde de vakbeweging strijd van democratisch stand punt uit, evenwel zonder resultaat in de langdurige crisis. We zijn op een keerpunt, en daarom moet de arbeidersklasse zich oriënteeren. Daarbij is aller medewer king noodig, en hopelijk zal ook deze avond er toe medewerken om het groote vooroor deel tegen het huidige N.V.V. aan de kant te zetten en veel misverstand op te helderen, opdat de arbeidersklasse tot het inzicht zal komen, dat slechts als massa iets te bereiken valt. De arbeidersklasse kan zien, dat het N.V.V. strijd voert, louter voor materieele belangen, en dat godsdienst en poEtiek ons niet interesseeren; schaart U daarom in en bouwt mede aan het N.V.V. Na een inleidend praatje van Theo Bouwmeester komt de beurt aan het ge zelschap; Jan Haggoort liet het publiek verbluffende goocheltoeren zien, Berny ver zorgde de sensatie met zijn gewaagde even wichtskunsten, de Steffans, muzikale clowns, hadden de lachers geheel op hun hand, drie gladiatoren voerden met hun plastische gymnastiek keurige „stands” uit, de Retti- chini’s onthaalden de aanwezigen op acro batische en komische dansen het num mer „offer aan Boeddha” muntte hierbij in 't bijzonder uit Roland Wagter wist met enkele houtskoolstrepen zeer aardige carri- caturen te maken, terwijl hij tevens met zijn kwinkslagen en gezellige praatjes als con férencier de artisten introduceerde. Vermel ding verdient nog de medewerking van het orkest onder leiding van Carl Gerry. Aan het slot geloofde de vo orz. namens allen te spreken, als hij het gezelschap dankt voor het gebrachte; hopelijk is de op komst op de volgende avond van V. en A. nog grooter. En toch is het geheel buiten kijf, Dat ik voor cyclostylewerk bij Dick Monsma blijf. TENTOONSTELLING IN HET SCHEEPVAARTMUSEUM. In het Scheepvaartmuseum wordt onder auspiciën van het departement Sneek van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een tentoonstelÉnig gehouden op het ge bied van het zelfmaken van speelgoed en feestversieringen en op dat van bezigheden voor het zieke kind. Wat het speelgoed be treft, waarvan een aardige collectie bijeen is, van de belangrijkste stukken zijn werk- teekeningen ter expositie verkrijgbaar, zoo dat de liefhebbers van knutselen direct aan den slag kunnen gaan. Voorts vinden we er door kinderen vervaardigd prikwerk, slachtrunderen der dieren die jaar oud zijn. Bovendien ten doel een vermindering van meer dan een jaar oud met ca. 20 pet., wat het zelfde aantal slachtdieren oplevert als het normale per centage. Het aantal stuks vee boven een jaar, dat elk bedrijf moet leveren en dat op elk bedrijf op 1 December 1941 ten hoogste aanwezig mag zijn, zal aan de belangheb benden zoo spoedig mogelijk worden be kend gemaakt. Voor een gedeelte van den aanslag zul len voor latere levering contracten wor den afgesloten. Hoofdpijn en Kiespijn. U slaagt zeker bij magazijn Nauwe Burgstraat 7 SNEEK Telef. 2183 SNEEKER ZE1LCLUB. Dinsdagavond hield de S.Z.C. in zaal Piso een vergadering met de eigenaren van motorbooten ter bespreking van de sleeptochten voor motorbooten in het a.s. vaarseizoen. Nadat de voorzitter, de heer S. J. Olij, de bedoeling van de bijeenkomst had uiteen gezet, werd het agendapunt uitvoerig be sproken. Besloten werd tenslotte in prin cipe tot het instellen van de sleeptochten te besluiten en wel voor Donderdag 22 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) en de Zondagen in de maanden Juni, Juli en Augustus, met uitzondering van Zondag 6 Juli, op welken dag de S.Z.C. een clubtocht naar Grouw op het programma heeft staan. Het sleepen zal geschieden door de Langweerder boot van de heeren Gebr. Bakker te Langweer, waartoe, indien er voldoende deelname blijkt te zijn, tweemaal gelegenheid zal bestaan, nl. ’s morgens om 9 uur en half 11 van Sneek en 's avonds ook twee tijdstippen voor het vertrek naar Ruiter als sleep-commissarissen, overgela- Paasch- en Kerstversieringen en er is een ten. belangwekkende verzameling „bezigheden voor het zieke kind” uitgestald. De collec ties zijn afkomstig van het Instituut voor individueel onderwijs te Amsterdam en het Nationaal Museum voor ouders en opvoe ders te Rotterdam en alleszins een bezoek waard. Er bestaat daartoe nog gelegenheid heden Vrijdag avond van 7.30 tot 9 uur en Zaterdagmiddag van 2 tot 5.30. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK bij den slapenden pastoor uit zijn B|J apoth. an drop. 1.82, 1.47, 0.78, 0.41. :1a onder voortdu rende controle van scheikun dige-apotheker G. J. Logger Overal op de were'd waar aan NIEUWE SNEEKER COURANT DE Se KLAS begint MAANDAG 100.000. 50.000, lo.ooo, soooj' aooo.ï s’isoo 88 6 1000. 65 400, •RB. Loteni IA A 72, 16. l/4 i 18, l/a 14.40, >/io A 7.20. I/» A 3.60. Naar bulten franco na ontvangst van postwissel en 71/a ct voor frankeerlng, Giro 79244. Tel. 46654. brengen z.lfbeheersching en rust.Bunje75cL Veilig en vlug als geen ander helpen hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Poeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mijnhardtjes”. Doos 10 en 50 ct.

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1