KRUSCHEN PU ROL votftde fluid zuivert, verzacht,geneest Leder Handschoenen VW lïti/rdwadlfa hebben een grondige pijnultdrijvende werking. Het zellverbod. Abonnements- en Advertentieblad DE DUIF Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Zenuwachtig? Je e^en e n Tetef- 2200 Bureau: KLEINZAKD le B LAD RECLAME KOLOM. i NIEUWSTIJDINGEN. Leeftijd 2c. tl Advertentieprijs 9 cts, per regel. BIJ contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz, aan de Administratie Kleinzend 7, Snoek. Tel. 2200 SNEEKERCOURANT (Gratis Advertentieblad). De burgemeester van Sneek schrijft ons: Ten aanzien van de verordening over het scheepsverkeer op o.m. het Sneeker meer deel ik het volgende mede. De bepalingen in die verordening zijn 26 Mei direct in werking getreden. De politie heeft in dien zin dan ook haar Instructies ontvangen. Deze bepalingen komen praktisch hierop neer, dat men zich niet met een boot op het water mag bevinden, als dit niet voor uit oefening van een beroep is, óók niet op het land. Het zeilen is daarmede dus vanzelf niet meer mogelijk. Terstond nadat mij een en ander bekend was, is er door mij (jontact ^fezocht met de autoriteiten die hiervoor bevoegd zijn. Den volgenden dag is met de Zeilvere nigingen, het V.V.V. en persoonlijkheden de situatie nog nader bezien. Ten aanzien van een eventueele ophef fing, of althans gedeeltelijke opheffing van eenige bepalingen zijn door mij eenige voor stellen gedaan aan bevoegde autoriteiten. Aangezien voor Sneek met een en ander be langrijke economische belangen zijn ge moeid, achtte ik dit dan ook alleszins ge rechtvaardigd. In eerste instantie hebben bedoelde autoriteiten dit ook wel zoo aan gevoeld. Bedoelde voorstellen zijn dan ook al reeds doorgegeven aan hoogere bevoegde instan ties. Met dezen is een persoonlijke bespre king te verwachten. De gedane voorstellen komen hierop neer dat wanneer het om redenen van hooger grijpende belangen niet mogelijk zou zijn om voor ’t Sneeker meer met naaste omge ving ontheffing te verleenen, dan toch even tueel overdag van 88, of 108 ontheffing te geven voor ’t zeilen, met de voorwaarde, dat de schepen, gedurende den overigen tijd in (een) afgesloten ruimte(n) onder even tueel politietoezicht zullen moeten ankeren. Het economische belang, dat voor Sneek aan het bootenbedrijf verbonden Is, zou dan nog voor een groot deel veilig gesteld zijn. Voor al te groot optimisme moet men zich echter hoeden; anderzijds zal ik alles doen wat in deze zaak maar kans op slagen biedt. Vermeld kan worden, dat ook door eenige buurtgemeenten, bij monde van hun burge meesters aan Sneek verzocht is al het moge lijke te doen. Voor de „Wetterwille” meen ik redenen te hebben om toe te staan dat zij haar vaste dienstroute varen kan behoudens de aanwij zingen der genoemde verordening. Ten aanzien van het 'opbergen der vaar tuigen in ’t geval geen enkele verlichting mogelijk blijkt, zal ik te zijner tijd mede- deelingen doen. Momenteel blijve men waar men is. Zoodra er dus nieuws te melden is, zal dit nader worden bekend gemaakt. DE BURGEMEESTER. Winterhulp. Winterhulp heeft in talrijke gevallen kun nen helpen waar dit anders niet mogelijk zou zijn geweest. De fondsen zijn nu uit geput. Winterhulp wil besluiten met een slotaetie en doet beroep op de beter gesi tueerden om hun naastenliefde metterdaad om te zetten in hulp voor de minst.bedeel- den in onze stad om nieuwe hulp voor te bereiden. onder beheer. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURAXD DER GEMEENTE SNEEK Burgstraat 7 Telel. 3188 Nieuws uit V.V.V. Naar ons wordt medegedeeld Is aan de fa. Gebrs. v. d. Werf en Jousma, alhier, toestemming verleend om haar passaglers- dlensten met de salonboot „Wetterwille” de rondvaarten over de Frlesche meren en de elfmeren-tochten te blijven uitvoeren. défilé van deze groepen voor den Führer. Ook de slotdemonstratie van den partijdag kreeg men te zien. r Naast dit alles gaf de film een aantrek- graad bezitten tot 26 jaar. Personen, die de oude stad Neurenberg. in de moderne tinten 'en de beste kwaliteiten Zomer Handschoenen en Shawls in iedere getvenschte kleur By ons slaagt U zeker I MAGAZIJN Nuuwe SNEEK NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws- en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbrltseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. K1EZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. see, Thomas Kempislaan 102, te Arnhem. Provincies Drenthe, Groningen en Fries land, bij den commandant der 8e divisie der marechaussee, Helperbrink 20, te Gronin gen. FINANCIEELE MEDEDEELINGEN. Rheumatische pijnen No. 70 Zaterdag 31 Mei 1941 57e Jaargang Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS 3RINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN OFFICIEEL ORGAAN DER GEMEENTE WYMBRITSERADEEL. Hoofdred. L. KIEZEBRINK, Bloemstraat 31, Sneek. En toch Is het geheel buiten kijf, Dat Ik voor cyclostylewerk bij Dick Monsma blijf. Vereeniging van Rechtzinnig Hervormden. Bovengenoemde vereeniging hield Dins dagavond in het Gebouw voor Chr. Belan gen haar jaarvergadering onder presidium van den heer W. N a u t a. Deze opende de vergadering met gebed, sprak daarna een kort welkomstwoord, waarna hij voorlas Mare. 16: 920, aan welk bijbelgedeelte spr. eenige gedachten wijdde. De notulen werden na lezing vastgesteld, waarna een sober jaarverslag volgde, waar aan wij het volgende ontleenen: Het afge- loopen vereenigingsjaar is er een van wei nig werkzaamheid geweest. Twee redenen waren hiervan de oorzaak: le. de moeilijk heid met de vergadergelegenheden en 2e. door een besluit van den kerkeraad onzer gemeente, welk besluit door de Synodale commissie werd goedgevonden, in Novem ber van het vorig jaar geen verkiezingen voor het Kiescollege te houden. Het verslag verheugt zich, dat de belde rechtzinnige pre dikanten hier zijp gebleven en spreekt de hoop uit dat dit nog lang zoo zal blijven. Het verslag eindigt met de wensch, dat de vrede spoedig mag komen, zoodat men dan weer ifl rust en vrede zal kunnen vergade ren. Het jaarverslag wordt onder dank aan den samensteller, den heer J. H a a n s t r a, vastgesteld. Namens de kascommissie brengt de heer Wester rapport uit van haar contróle op de bescheiden en kas van den penningmees ter, den heer P. de Boer. Alles was keu rig in orde bevonden, er was zelfs een batig saldo, waarom de commissie voorstelde den penningmeester te déchargecren, dankbetuiging voor zijn keurig L De p e n n I n g m e e s t e r doet dan me- dedeellng van de stand der flnanclfin, waar na overeenkomstig het voorstel der kascom missie wordt besloten. Bestuursverkiezing. Aftredend waren de heeren W. Nauta, J. Hernaamt en J. van Hout, beide laatstgenoemden waren niet herkiesbaar. Gekozen werden de heeren W. Nauta, IJ. Plat en J. de Boer, die allen hun benoeming aanvaardden. De voorzitter spreekt dan een woord van dank tot de heeren Hernaamt en van Hout, voor wat zij in het bestuur hadden verricht. De samenwerking was steeds van prettlgen aard. De heer van H' o u t zegt dan den voor zitter dank voor diens woorden en verheugt er zich over, dat de voorzitter herkozen is, waardoor deze in staat is het werk, dat hij reeds zoovele jaren voor de vereeniging ver richt, te kunnen voortzetten. De voorzitter zegt te hopen, dat het Gebouw beschikbaar zal blijven, zoodat In den komenden winter weer lezingen on ver gaderingen zullen kunnen worden gehouden in ’t belang der gemeente. Tot leden der kascommissie worden be noemd de heeren G. Boomsma en A. Fen- nema. Na deze werkzaamheden sprak d s. A. K e n 11 e een met groote aandacht gevolgde rede uit over „Kerk en wereld”, naar aan leiding waarvan meerderen vragen stelden, die naar genoegen werden beantwoord. Van de rondvraag werd geen gebruik ge maakt, waarop ds. Kentie de samenkomst met gebed sloot. Aanstelling van nieuw politiepersoneel. De waarnemend inspecteur-generaal der Nederlandsche politie maakt bekend: 1. Van heden af kunnen weer aanstel lingen bij de Nederlandsche politie, zoowel in de officiersrangen als in de verschillende lagere rangen plaats vinden. Deze aanstel ling geschiedt voor de geheele politie uit sluitend op de volgende wijze. De opleiding vindt allereerst plaats in een opleidingsbataljon der marechaussee. Na afloop van deze eerste opleiding in dit bataljon gaat men over naar enkele geslo ten eenheden en vervolgens, naar mate van geschiktheid en behoefte, naar den meer gespecialiseerden politiedienst bij de ma rechaussee, bij de gemeentepolitie of de toe komstige rijkspolitie. Promotie geschiedt afhankelijk van de beschikbare plaatsen en in overeenstemming met de dienaangaande geldende voorschriften. De aanstelling geschiedt voorloopig op proef voor den tijd van een jaar. Bij geble ken ongeschiktheid, bij ernstige vergrijpen tegen de discipline en indien valsche mede- deelingen omtrent den eigen persoon waren verstrekt, kan te allen tijde op staanden voet ontslag worden verleend. 2. Sollicitanten moeten voldoen aan de volgende eischen: 1. adspirant-officieren: a. Het bezit van de Nederlandsche na tionaliteit (Joden en kleurlingen, evenals beider bastaarden, zijn uitgesloten. Het arierschap, ook van de echtgenoote, moet tot en met de grootouders aangetoond wor den door invulling van het daartoe bestem- Spreekuur Burgemeester. Behoudens ambtelijke verhindering houdt de burgemeester spreekuur elke dag van 11-12 uur (behalve Dinsdags en Zaterdags) uitsluitend ten Gemeentehul- z e. Alle Lijders aan Rheumatlek moesten de eenvoudige Kruschenkuur volgen, ■ooals miljoenen menschen over de heele wereld dat dagelijks doen. Kruschen zal ook U uitkomst brengen! Dèèrom, neem óók Onderl. Brandverzekeringmij. O.B.A.S. De in de Schrans bij Leeuwarden geves tigde Onderl. Brandw. Mij. „O.B.A.S. van 1815” hield heden haar jaarlijksche deel- nemersvergadering in „Hotel Spoorzicht” te Leeuwarden, onder presidium van den heer H. Hylkema. Het op deze vergadering uit gebrachte jaarverslag over het 125ste boek jaar vermeldde de volgende bijzonderheden. Afd. Brandverzekering. Het tegen brand schade verzekerde kapitaal onderging in 1940 een stijging van 11.71 procent. Het groeide nl. van ƒ71.120.280 tot 79.450.591. Het aantal polissen van brandverzekering, al dan niet gecombineerd met stormverze- kering, bedroeg aan het einde van 1940: 13.296 (vorig jaar 13.131), zoodat een voor uitgang van 165 polissen te constateeren viel. Over 153 gevallen verdeeld, werd in 1940 een gezamenlijke brand- en bliksem schade geleden van 30.407.87, of nagenoeg ƒ0.41 per 1000.verzekerd kapitaal. Dit gemiddelde ligt nog beneden het gemiddelde van de laatste 10 jaren, dat nl. ƒ0.45 is. Brandschade, veroorzaakt door hoolbroei, wordt zoo langzamerhand een uitzondering, dank zij de intensieve contröle, welke in het oogstselzoen hierop wordt ultgeoefend. In 1940 kwam slechts 1 geval van hoolbroei voor, welke schade evenwel nog in haar be gin kon worden gestuit. Ook de contróle op de electrlsche Installaties van de bij de O.B.A.S. verzekerde bedrijfsgebouwen en de inspectie op rookleidingen vonden in 1940 weer geregeld voortgang. Aid. Stormverzekering, Het tegen storm schade verzekerde kapitaal ging met ƒ4.073.470.vooruit, waardoor het klom tot ƒ35.247.815.Aan stormschaden werd uitgekeerd totaal ƒ6.265.60. Afd. Bedrijfsverzekering. Deze afdeeling werd In 1937 geopend en had aan 't einde van 1940 een verz. kapitaal van 1.339.780, met een aantal deelnemers van 507. In 1940 werd de eerste bedrijfsschade, geboekt ad ƒ2700.—. Herverzekering. Gezamenlijk met 5 Frie- sche zusterinstellingen is reeds sedert jaren de zgn. O.T.O.S.-comblnatlc aangegaan, vla welke dt; drie afdeelingen brand-, storm- en bedrijfsverzekering zijn herverzekerd bij het bekende wereldconcern „Schwelzerlsche Rückversicherungs Gesellschaft” te Zürich. Behalve deze herverzekering, bestaat t.a.v. de afdeeling brandverzekering nog de over eenkomst tot onderlinge bijstand tusschen de zes bij de O.T.O.S. aangesloten Onder- lingen. Aan herverzekeringspremie moest over 1940 worden afgedragen voor de hier boven genoemde afd. resp. 15.252.57, ƒ6.648.78 en ƒ1,907.26 terwijl van herver- zekeraren, als hun aandeel In de schaden en schadekosten, werd ontv. resp. ƒ3.046.67, ƒ6.938.15 en ƒ2.565.De stormverzeke ring is voor 100 r voor 95 geréassureerd. 2.565.De stormverzeke- en de bedrijfsverzekerlng Financieel! resultaten. Hieromtrent ver meldt het verslag, dat nadat de gewone jaarlijksche afschrijving op het kantoorge bouw ad 1000.en de verhooging van de reserve voor koersverschillen met 1090. hadden plaats gehad de exploitatie van de drie branches tezamen nog een voor- deelig saldo opleverde van 6.344.47'/2. Hiervan werd ƒ5000.bestemd voor aan vulling van het reservefonds; het restant ad 1.344.4714 werd op nieuwe rekening over geboekt. Het reservefonds bedraagt thans 130.000.-. Het kantoorgebouw staat thans nog te boek voor 15.000.en de kantoor- inventaris weer voor slechts 1. Het verslag bevat de volledige lijst van beleggingen per 31 December 1940. Voorts blijkt uit de rekening en balans, dat de re serves der O.B.A.S. aan 't eind van het boekjaar 1940, ongerekend het pensioen fonds van ruim ƒ45.000.bedroegen als volgt: Reservefonds art. 48 van het regle ment 130.000.Omslag (premie) reserve 6.983.75, Reserve voor koersverschillen ƒ2.500.—. Samen 139.483.75, d. 1. 1.8 maal de jaarlijksche bruto-brandpremie- ontvangst en 1.76 per mille van het tegen brand- en bliksemschade verzekerd kapitaal of bijna 4 maal zoo groot als het gemid delde der jaarlijksche brand- en bliksem schaden over de laatste 10 jaren. Met enkele woorden werd in het verslag verder nog herinnerd aan het 125-jarig ju bileum van de Mij. in December 1940. De drukkende tijdsomstandigheden hebben het Bestuur er van weerhouden, de herdenking met uiterlijk feestvertoon te vieren, hoewel de florissante toestand der Sociëteit daar toe alleszins aanleiding zou hebben gege ven. Echter is ter gelegenheid van dit jubi leum een gedenkboek uitgegeven, waarin de voornaamste gebeurtenissen uit de geschie denis van de Mij. sedert de oprichting in 1815 zijn beschreven. Voor lederen deelne mer is dit werk gratis beschikbaar gesteld. Voorts is door het personeel bij deze gele genheid nog een blijvend aandenken ge schonken, in den vorm van een gebrand schilderd raam, dat thans prijkt in de hal van het kantoorgebouw. Na hef uitbrengen van het verslag had een bestuursverkiezing plaats, waarbij de periodiek aftredende heeren J. S. Gerbrandij te Goëngamieden, H. Hylkema ie Huizum en A. N. Wassenaar te Jel uri als gecom mitteerden werden herkozen. Tot kassier van de boerenleenbank te Tzutn is benoemd de heer L. Vicrstra te Sneek. Filmavond N.S.D.A.P. Woensdag gaf de N.S.D.A.P. Sneek een filmavond in Amicitia. De heer G. Thie mann opende de bijeenkomst met den Hit lergroet en een woord van welkom tot de aanwezigen, in het bijzonder tot burge meester Schut, die met zijn echtgenoote aanwezig was. De heer Thiemann deelde voorts mede, dat de hoofdfilm, welke ge draaid zoü worden, „Triumph des Willens”, betrekking had op den partijdag te Neuren berg in 1938. Vooraf werd gedraaid een Deutsche Wochenschau, waarin de bespre kingen van den Führer met eenige andere staatshoofden en de successen van de Dult- sche weermacht in Griekenland werden ge geven. De hoofdfilm leverde een zeer sug gestief beeld van de genoemde dagen te Neurenberg, beginnende met de enthousiaste ontvangst van den Führer aldaar, waarna een beeld volgde van de bedrijvigheid in de uitgebreide kampementen, waar een deel der bezoekers aan den partijdag was ondergebracht. Vólgde een bijeenkomst van partijvertegenwoordigers, waar verschillen de leidende figuren het woord voerden, een appèl van 52000 leden van de arbeidsdienst voor wie Hitler een rede hield, eindigend met de belofte „door uw school zal het geheele' Duitsche volk gaan”. Daarna zag men Hitler bij de Hitlerjeugd, waar hij zijn rede eindigde met de woorden: „voor ons ligt Duitschland, in ons leeft Duitschland, achter ons marcheert Duitschland”, waarna een défilé van deelen der weermacht volgde. Een generaal appèl met een zeer sugges tieve vaandelparade kwam daarna en ver volgens de herdenking der gevallenen en na a een rede >van Hitler tot S.A. en S.S. het de afstammingsformulier). b. Onbesproken levensgedrag. c. Lichamelijke geschiktheid. Leeftijd 1923 jaar, voor hen, die een academischen kelijk beeld van de'intieme schoonheid van een bril dragen, kunnen toegelaten worden, indien de gezichtssterkte- van het eene oog Leeuwarden Vertrek 14.24 Sneek Aank. 14.45 Niet op Zon- en Feestdagen. Sneek Vertrek 17.02 Leeuwarden Aank. 17.23 Niet op Zon- en Feestdagen. b. Onbesproken levensgedrag. C. Lichamelijke geschiktheid. 19—25 laar. Bezitters van een politiedipló- ma, diploma U.L.O. of M.U.L.O. tot 28 jaar. Personen, die een bril dragen kunnen toe gelaten worden, Indien de gezichtssterkte van het eene oog minstens van het andere minstens bedraagt. d. Een lichaamslengte van minstens 1.75 meter, blootsvoets gemeten. In uitzonde ringsgevallen kan genoegen worden geno men met een minimumlengte van 1.72 meter, indien de sollicitant in ander opzicht bij zonder geschikt 1». e. Voldoende schoolkennis, in het bij zonder voldoende kennis der Nederlandsche taal, zoowel in woord als geschrift. Zes klassen lager onderwijs moeten met vrucht zijn gevolgd. f. Volkomen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Nederlandschen Staat, ook onder de huidige omstandig heden, evenals een loyale houding tegen over de bezettende macht. g. De aanstelling van gehuwden is uit gesloten. •3. 1. De sollicitatie voor de Nederland sche politie geschiedt door het indienen van een eigenhandig schrijven. Bij dit schrijven moet worden overgelegd: a. Een eigenhandig geschreven levens loop. b. Een Ingevulde vragenlijst, waaruit verschillende bijzonderheden van den solli citant moeten blijken. c. een ingevuld formulier betreffende de afstamming. De onder b. en c. genoemde’ formulieren zijn verkrijgbaar op de parketten van de procureurs-generaal bij de gerechtshoven (Amsterdam, ’s Gravenhage, ’s Hertogen- bosch, Arnhem en Leeuwarden), op de hoofdbureaux van politie te Amsterdam, Rotterdam, ’s Gravenhage, Utrecht, Gronin gen en Eindhoven, alsmede ten bureele van alle divisie- en districtscommandanten der marechaussee. 2. De sollicitatiebrief en de bijlagen moeten worden ingezonden voor inwoners van de provincies Noord-Holland en Utrecht bij den commandant der eerste divisie mare chaussee, Sarphatikade 7, te Amsterdam. Provincies Zuid-Holland en Zeeland, bij den commandant der tweede divisie mare chaussee, Raamweg 1b, te ’s Gravenhage. Provincies Noord-Brabant en Limburg, bij den commandant der 4e divisie mare chaussee, Vughterweg 47, te ’s Hertogen- bosch. Provincies Gelderland en Overljsel, bij den commandant der 6e divisie marechaus- minstens van het andere minstens »/w bedraagt. d. Een lichaamslengte van minstens 1.75 meter blootsvoets gemeten, In uitzonde ringsgevallen kan genoegen worden geno men met een minimum lengte van 1.72 me ter, indien de sollicitant in ander opzicht bijzonder geschikt is. e. Het bezit van het diploma eindexamen H.B.S. 5-j. cursus of gymnasium. Bezitters van een diploma voor het hoogere politie personeel hebben, indien zij overigens ge schikt zijn, de voorkeur. f. Volkomen bereidheid tot medewerking aan den opbouw van den Nederlandschen staat, ook onder de huidige omstandig heden, evenals een loyale houding tegen over de bezettende macht. g. Gehuwden kunnen slechts bij wijze van uitzondering worden toegclaten. Ongeacht bovenstaande bepalingen kun nen te allen tijde ook onderofficieren (man schappen) tot de offlclersloopbaan worden toegelaten bij de Nederlandsche politic in haar diverse geledingen, ha het afleggen van de daartoe vereischte examens, op grond van bijzondere prestaties en zeer groote leiderscapaciteiten, Indien daarnaast voldoende algemeene ontwikkeling aanwe zig is. Bij de keuze van deze adspirant- officieren wordt een strenge selectie toege past. 2, Adspirant-onderofflcleren en recru- ten. ■a. Het bezif van de Nederlandsche na tionaliteit (Joden en kleurlingen evenals beider bastaarden zijn uitgesloten. Het ariër- schap, ook van de echtgenoote, moet tot en met de grootouders worden aangetoond door Invulling van het daartoe bestemde afstammingsformulier). Treinenloop. Met Ingang van 28 Mei zijn twee treinen ingelegd op het baanvak SneekLeeuwar den. le. BIJ apoth. an drog. 1.68, 1.47, 0.76, 0.41. onder vooHdu#> rende controle van scheilftin- dige-apotheker G. J. L oq q r I NIEUWE SNEEKER COURANT OOO» 10-S0.TUeC4»et moktn en houden U kalm Buisje 73ct

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1