HOFSTEDE het adres Ambtelijke bekendmaking. Zuiver wollen Badcosiumes Breuklijders e n Abonnements* en Advertentieblad Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS 3RINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN j Overspannen? DE DUIF No. 72 Telef. 2200 beschikking te stellen van den Raad van De jaren in Doorn vooral de latere treb le B LAD RECLAME KOLOM. NIEUWSTIJDINGEN. Buitenboordm otor. De burgemeester herinnert er aan dat het onder zich hebben van een buitenboordmo tor slechts geoorloofd is met toestemming van de Duitsche autoriteiten. Verzoeken om toestemming moeten schriftelijk worden in gediend bij den Districtscommandant der Rijkspolitie te Leeuwarden. De bebouwde kom van Sneek buiten het spergebied. Het opbergen der schepen. De Burgemeester meldt ons: Na persoonlijke bespreking met de marine- autoriteiten is het volgende bepaald: le. De bebouwde kom der gemeente Sneek zal buiten het spergebied vallen in verorde ning no. 100 genoemd. 2e. In de door den Burgemeester nader aan te wijzen jachthavens en schiphuizen kunnen de schepen worden opgeborgen. De Burgemeester bepaalt de wijze van afslui ting en verdere nadere regeling. Voor over tredingen stelt men zich bloot aan strafver volging en Inbeslagname. Door den burgemeester zijn aangewezen: de Sneeker Jachthavens, de schiphuizen bij het Burgemeester de Hooppark, de schip, huizen aan den Oppenhuizerweg bij de Kalkovens, de kanoloods aan den Oppenhui zerweg, de schiphuizen aan de Woudvaart (Oebrs. van der Werf), de schiphuizen in de Geeuw en in het Spoordok. De eigenaren van deze schiphuizen dienen zich met de politie in verbinding te stellen. Bu toch is het geheel bulten kijf, Dat ik voor cyclostylewerk bij Dick Mon&ma bljjf. Koolmeesjes in brievenbus. De koolmeesjes hebben de brievenbus bij den heer Hijlke Tromp, Stationsstraat 15 alhier, weer verlaten, vergezeld van negen jongen en achterlatend een eitje te midden van veel nest-materiaal. De vogeltjes zijn geen enkele maal ge stoord. Voor aller medewerking hartelijk dank. 5 per dag, voor arbeiders, wier cent of meer bedraagt, ƒ8 per De ontvang van Nederlands veestapel. De redacteur van de rubriek Boerderij en Tuinderij In het Hbl. houdt zich bezig met de a.s. verhooging van liet vleeschrantsoen, waaromtrent onlangs officieel iets is mede gedeeld. Het blad wijst er op, dat vleesch, in product is en dat de rantsoeneering zoo ongeveer aangepast dient te worden aan de productiemogelijkheden van liet oogenblik. Hoofdpijn en Kiespijn. Intusschen wil dit natuurlijk niet zeggen, dat dus ook straks het vleeschrantsoen ver dubbeld zal kunnen worden. Hierbij zijn ook Nederlandsch-Indische lichting opgeroepen. Het D.N.B. meldt uit New York: De Nederlandsch-Indische regeering heeft volgens een bericht van United Press uit Batavia de lichting 1923 voor militaire op leiding opgeroepen. Goede vangst. Een visscher te Enkhuizen heeft in zijn fuiken op één dag 3400 pond aal gevangen. Deze goede vangst heeft ruim 40 cent per pond opgebracht. GBOOTZAND 18, SNEEK Telefoon 3OS4 Zeilboot omgeslagen. Vermoedelijk door een verkeerde ma noeuvre is Dinsdagmiddag op het Alkmaar- dermeer een zeilbootje, waarin de heer Kortlever, hoofd van de Christelijke schooi te St. Pancras, zijn twee zoontjes en een vriendje van dezen waren gezeten, omge slagen. Het vriendje wist zich zelf te red den. De heer Kortlever bracht zijn twee zoontjes op den kant, doch vlak bij den wal verdween hij door uitputting in de diepte. Het stoffelijk overschbt is nog niet gevon den. Arbeid te ’s Gravenhage. Deze Raad vap| bén den ex-keizer alle gelegenheid geboden aan zijn lust tot studeeren en het schrijven van wetenschappelijke verhandelingen toe te geven. Door het vormen van de zgn. Doornsche werkgemeenschap wist hij een aantal vooraanstaande Duitsche en Neder- landsche geleerden aan zich te binden. N. R. Ct. Zaterdag 7 Juni 1941 57e Jaargang OFFICIEEL ORGAAN DER GEMEENTE WYMBRITSERADEEL. Hoofdred. L. KIEZEBRINK, Bloemstraat 31, Sneek. Persoonsbewijs eerst na 1 Januari 1942 verplicht. De Staatscourant bevat een uitvoerings besluit Persoonsbewijzen 111 van den sevretaris-generaal van binnenlandsche za ken, waarbij wordt bepaald, dat het steeds bij zich dragen van een persoonsbewijs is verplicht van 1 Januari 1942 af. (Het eerste uitvoeringsbesluit had be paald, dat men na 1 October 1941 van een persoonsbewijs moest zijn voorzien. Red.) Zijn vrouw gedood? In verband met het vinden van een vrou wenhoofd in het Merwedekanaal te Amster dam heeft de politie enkele dagen geleden te Rotterdam een 52-jarige Amsterdammer gearresteerd. Deze man, een werklooze monteur, wordt verdacht van moord op zijn echtgenoote. Deze moet reeds eenigen tijd worden vermist. De arrestant is voor den officier van Jus titie geleid. Hoewel de politie zeer bezwa rende aanwijzingen tegen hem heeft, blij, hij tot nu toe hardnekkig ontkennen. voor Heeren Dames- en Kinderen Op grond van de verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Neder- landsche gebied nr. 20 1941 wordt be paald: 1. aan de Joden in den zin van par. 4 der verordening van den Rijkscommissaris nr. 189 1940 wordt verboden: a. het publieke baden in zee-, strand-, zwembaden en overdekte badinrichtingen; b. het betreden van publieke plantsoe nen en lokalen, evenals het huren van kamers in publieke logeergelegenheden (hotels, pensions, logementen) In zee- en strandbadplaatsen en andere dergclljke plaatsen; 6. het bezoek aan paarderennen als toe schouwer. Handelingen in strijd met dezen maat regel zijn overtredingen en worden met hechtenis van maximaal zes maanden en boete tot 1000 of met een van beide ge straft, voor zoover niet volgens andere be palingen een hoogere straf is bepaald. Deze regeling is Woensdag In werking getreden. Bij de te Leeuwarden gehouden eind examens van de F.N.Z. zijn geslaagd o. a. W. Wiebenga voor diploma kaasmaker, M. v. d. Werf voor diploma melkcontroleur zui velfabriek, H. Bakker voor' diploma boter- maker, allen werkzaam aan de N.V, „Nor- mandia”, Zuivelfabriek en Koelhuis alhier. Friedrich Wilhelm Viktor Albert von Hohenzollern werd op 27 Januari 1859 te Berlijn geboren als oudste zoon van den laturen keizer Friedrich lil en zijn gemalin Victoria, een dochter van koningin Victoria van Engeland. De jonge prins genoot zijn opleiding aan het gymnasium te Cassel en de universlteif te Bonn, waar hij twee jaar studeerde. In tusschen was hij reeds op 18-jarigen leef tijd tot officier van het garderegiment te Potsdam benoemd, stond later eenigen tijd aan het hoofd van het regiment gardehuza- ren en stelde zich tegelijkertijd op de hoogte van de onderscheiden takken van staats bestuur. in 1881 huwde hij met prinses Auguste Viktoria van Sleeswijk-Holsteitr-Sonder. burg-Augustenburg, en een jaar later werd zijn eerste zoon geboren, de latere kroon prins Wilhelm. Na den dood van zijn vader kwam Wil helm 11 op 15 Juni 1888 aan de regeering. Verscheidene kanseliers hebben elkaar tijdens de regeering van Wilhelm II na het aftreden van Bismarck op 20 Maart 1890 opgevolgd. De volgende staatslieden hebben het kanselierschap van het Duitsche rijk be kleed: van 1890 tot 1894 generaal Caprivi, van 1894 tot 1900 Vorst Hohenlohe, van 1900 tot 1909 Vorst Bülow, van 1909 tot 1917 Bethmann-Hollweg, in 1917 Michaelis en graaf Hertling en in 1918 prins Max von Baden. In den wereldoorlog is de keizer, die voordien in de politiek van zijn land zeer actief geweest was, meer en meer op den achtergrond geraakt. Hij bevond zich in het groote hoofdkwartier te Spa, toen de revo lutie in 1918 uitbrak en den lOden Novem ber, ’s morgens vroeg, besloot hij de Neder landsche grens te overschrijden en zich onder bescherming der Nederlandsche re geering te plaatsen. Dank zij de vastberadenheid der tdén- malige Nederlandsche regeering werd de in het vredesverdrag geëischte uitlevering aan de geallieerden niet voltrokken. In het kasteel te Amerongen heeft Wilhelm den 28sten November formeel afstand gedaan ais Duitsch keizer en koning van Pruisen en kort daarop verhuisde hij naar Doorn. Na het overlijden van keizerin Auguste Victoria, den 11 April 1921 trad Wilhelm 5 November 1922 opnieuw in het huwelijk met prinses Hermine Von Reuss, de weduwe van prins Schönach-Carolath. Van gelukkige visschers. De hengelaar H. v. d. Molen wist Woens dagmiddag binnen een half uur 3 flinke karpers te verschalken bij de Oppenhuizer brug, hoek Zomerrak. Engelsche luchtaanvallen op ons land. Gedurende de Pinksterdagen, in het bij zonder in den nacht van Maandag op Dins dag, is de Engelsche*luchtma.cht boven ons land actiever geweest dan geruimen tijd tevoren. Er is een tamelijk groot aantal brisant- en brandbommen uitgeworpen; de meeste hebben weinig of geen schade aan gericht. In een stad in het Westen des lands, waar eenige brisantbommen en een groot aantal brandbommen neergekomen is, is er echter wel schade van beteekenis en zijn er ook slachtoffers te betreuren. Drie woon huizen zijn door brisantbommen ingestort, 10 andere zwaar beschadigd. Bovendien is aan 175 andere huizen lichte schade (in hoofdzaak gebroken ruiten/ toegebracht. Onder de bewoners van de ingestorte hui zen zijn drie dooden en vier gewonden. Door brandbommen is een tamelijk groot aantal branden gesticht, waarvan de meeste vrij wel aanstonds konden worden gebluscht. De overige waren Dinsdagochtend in de vroegte bedwongen. Een wissel van een tram werd beschadigd. In den nacht van Dinsdag op Woensdag vlogen enkele Britsche vliegtuigen boven ons land. De hier en daar neergeworpen bri. sant- en brandbommen richtten slechts on- beteekenende schade aan. Ongevallenverzekering voor Nederlandsche werkers in Noord-Frankrijk. Blijkens een besluit van den secretaris generaal van het departement van Sociale Zaken worden de in Nederland gevestigde werkgevers, die werken üitvoeren in het be zette Fransche gebied ten aanzien van het geheele 'complex dier werkzaamheden ge acht een verzekeringsplichtig bedrijf uit te oefenen, dat is ingedeeld in gevarenklasse 35, met toewijzing van gevarencijfer 40. In afwijking van het bepaalde in de On gevallenwet 1921 is risico-overdracht ten aanzien van deze werken uitgesloten. De werkgevers zijn verplicht de loonlijs ten, welke zij ter plaatse, waar de werk zaamheden worden verricht, aanhouden voor de Duitsche weermacht, of een af schrift daarvan, toe te zenden aan of ter Arbeid is belast met de vaststelling en de inning der premiën. Het dagloon voor berekening der premiën wordt voor alle werklieden, werkzaam in bovenbedoeld gedeelte der ondernemingen, vastgesteld op ƒ8, de Zondagen inbegrepen, indien op Zondag gewerkt wordt. In afwijking van de desbetreffende bepa lingen der Ongevallenwet 1921, bedraagt de tijdelijke uitkeering voor arbeiders, werk zaam bij de bedoelde werken, wier uurlodh 60 cent of meer, doch minder dan 70 cent bedraagt, uurlocn 7L dag, de Zondagen daarbij inbegrepen, in dien op Zondag gewerkt wordt, en voor ar beiders met een vast week- of maandloon 80 pct. van het vaste loon in guldens. Aan bouwvakarbeiders, die op uurloon werkzaam zijn, wórdt, gedurende de eerste 6 weken, ook een vergoeding voor vacantle- bons verstrekt over volle kalenderweken, waarover tijdelijke uitkeering wordt gege ven. Deze vergoeding wordt bij een uurloon van 6070 cent 1.12 per kalenderweek, bij een uurloon van 70 cent of meer ƒ1.16 per kalenderweek. Deze verordening wordt geacht op 1 Ja nuari 1941 in werking te zijn getreden. Voor verdere bijzonderheden wordt ver wezen naar de Staatscourant van 4 Juni. Het D.N.B. meldt over de laatste oogen- blikken van den gewezen keizer, dat na een kortstondige verbetering gedurende het weekeinde, welke een volledig herstel liet verwachten, Dinsdag in de late avonduren een ernstige versleéhting van den toestand intrad. Tengevolge van een longembolie ontstond een snel verval van krachten, welke het van nature sterke lichaam van den pa tiënt verzwakte en een diepe bewusteloos heid veroorzaakte, waaruit de gewezen kei zer niet meer ontwaakt Is. Na de schijnbare verbetering van enkele dagen geleden, wel ke bij den patiënt den wensch had doen opkomen om het ziekbed te verlaten, waren een reeks van naaste verwanten, o.a. de zoons van Wilhelm, weer uit Doorn afge reisd, zoodat zij de laatste uren niet aan he ziekbed konden vertoeven. Aan het ziekbed waren aanwezig, toen de dood intrad, de gemalin van den keizer, Prinses Hermine, zijn dochter, de hertogin van Braunschweig, Prins Louis Ferdinand, een kleinzoon en prinses Henriette, de echtgenoote van prins Franz Josef, eveneens een kleinzoon. Het bericht van het overlijden heeft in Doorn een levendige deelneming bij de bevolking gewekt, daar Wilhelm 11 veel voor de plaat’ gedaan had. Deelneming van den Führer, De Führer heeft de gemalin van ex-keizer Wilhelm 11 en den kroonprins telegrafisch zijn deelneming betuigd. op 1 Juli een 300.000 runderen geleverd zijn. Dit zal dan beteekenen, dat er voor de periode 1 Juli1 December voor de binnen- landsche consumptie een 350 tot 375.000 runderen beschikbaar zullen komen of 10 tegenstelling niet bv. granen, geen stapel- tot 17.000 stuks per week. Vergeleken bij het aantal, dat op het oogenblik wordt geslacht, is dit een zéér sterke verruiming, wij schatten zelfs wel een dat thans besloten is, dat de reeds lang beraamde inkrimping van den rundveestapel vóór 1 December a.s. haar beslag moet heb ben gekregen. Om deze inkrimping die noodzakelijk is met 't oog op de veovoeder- positie in den a.s. winter door te voeren, zijn verschillende maatregelen getroffen. De periode der verplichte veelevering is verlengd tot 1 December. Verder is de basis van werd de aanslag i bij de Novembertelllng aanwezige melk- en kalikoeien, sticreil boven 1 jaar en mestvee. Daarna is dit aantal uitgebreid met het hoogdrachtige jongvee en thans is bepaald, dat al liet vee boven 1 jaar (dus ook het guste jongvee) onder den aanslag valt. De totale aanslag wordt nu zóódanig vastgesteld, dat het aantal runderen boven Ijaar met 20 zal dalen. Stellen we dit aantal op pl.m. 2.200.000 stuks, dan zal de inkrimping dus ruim 400.000 stuks bedra gen. Hiermede zal onze totale veestapel dus van 2.8 millioen stuks dalen tot 2.4 millioen stuks (aangenomen, dat het aantal stuks jongvee beneden 1 jaar niet toeneemt, het geen echter wél te verwachten is). Met deze 2.4 millioen -stuks is onze rund veestapel dan toch altijd nog ettelijke dui zenden stuks gfooter dan in 1930, toen de sterkte 2.366.000 bedroeg. Van een afbraak van onzen veestapel is dus nog geen sprake I NAèst de 400.000 stuks slachtvee, die voor consumptie beschikbaar komen door de in krimping, staat uiteraard ook het kwantum slachtvee, dat ieder jaar pleegt af te vloeien. Dit bedraagt eveneens ruim 400.000 stuks. Voor het tijdvak 25 Nov. 19401' Dec. 1941 zouden dus in totaal ruim 800.000 stuks slachtvee beschikbaar zijn! Hierop moeten evenwel in mindering wor den gebracht de naar Duitschland te expor- teeren kalfkoeien (die ook als een levering aan de Veehouderijcentrale gelden)’t ma gere vee, waarvoor contracten voor latere levering zullen worden afgesloten en de slachtdieren, die zullen worden ingevroren als voorraad voor het winterseizoen. We kunnen dus, voorzichtig geraamd, rekenen, dat er voor directe consumptie in het ge noemde tijdvak een 650.000 675.000 run deren beschikbaar zijn. Volgens den oorspronkelijken opzet zou den hiervan op 1 Juli a.s. 360.000 runderen geleverd dienen te zijn, of ongeveer 12.000 stuks per week. Het staat echter wel vast, dat dit aantal niet wordt gehaald. Een ge middelde van 10.000 stuks per week lijkt ons waarschijnlijker, zoodat dus in totaal Hulpverlening door Winterhulp. Het A.N.P. meldt: In verband met den Engelschen luchtaan val op Nederland in den nacht van 2 op 3 Juni, heeft de directeur-generaal der stich ting Winterhulp-Nederland, na zich in de morgenuren van de situatie op de hoogte te hebben gesteld, ƒ5000 ter beschikking ge steld als eerste hulpverleening, ter verdee- ling onder de getroffen gezinnen. THjjriJïcuidt'i NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws, en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK <S Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). Het verhuren van vischwater. Het departement van landbouw en vis- scherij heeft de gemeente- en polderbestu ren meegedeeld, dat het in de bedoeling ligt voorzieningen te treffen dat bij het verhuren van vischwater dit in de eerste plaats wordt toegewezen aan beroepsvisschers of orga nisaties van beroepsvisschers, en slechts, wanneer geen beroepsvisschers als gegadig de optreden, sportvisschers In aanmerking komen. Om teleurstelling te voorkomen, die te grooter zou zijn, indien aan de tot stand te brengen regeling terugwerkende kracht zal worden verleend, zou het aanbeveling verdienen bil de uitgifte van vischwater reeds thans deze richtlijnen te volgen voor- zoover althans de beroepsvisschers genegen zijn redelijke huurprijzen te betalen, welke niet hooger mogen zijn dan die, welke op 9 Mei 1940 golden. Loonbelasting. De Inspecteur der Registratie te Sneek brengt ter kennis, dat vóór 10 Juni e.k. de ingehouden Loonbelasting over de maand Mei 1941 behoort te worden afgedragen; en dat de Loonbelastingaangifte uiterlijk den 15 Juni in zijn bezit moet zijn. De mogelijkheid van deze vergrootlng verdubbeling, van liet vleeschrantsoen in den loop van den zomer vloeit, naast de toeneming van de vleeschproductie met het vorderen van Het seizoen, in de eerste plaats voort uit liet feit, nog andere factoren in het spel. t—i- j-i j- 2oo hangt veel af van de mate, waarop straks ander vleesch (schapen- en varkens- vleesch) beschikbaar is. Verder moet men niet uit liet oog verliezen, dat bij een gefor ceerde inkrimping heel wat vee ml worden geleverd, dat wat gewicht betreft geenszins op den naam slachtvee aanspraak zal mogen maken. Het zou ons zelfs niet verwonderen, als de huidige gewichtsgrens voor de leve- den aanslag verruimd. Oorspronkelijk ring, nl. 350 Kg. levend gewicht, in de prac- u- ge|,ageerd Op het aantal tijk nog te hoog blijkt te zijn. We willen hier Hing aanwezige melk- en maar mee aantoönen, dat een verdubbeling van 't aantal runderslachtingen nog geens zins een verdubbeling van de beschikbare hoeveelheid vleesch beteekent. Dit neemt echter niet weg, dat inderdaad de cijfers over de leveringen, die nog moe ten plaats vinden, bewijzen, dat de mede delingen over een aanstaande verhooging van het vleeschrantsoen niet op losse gron den zijn gedaan en een herstel van het rant soen op bv. 5 ons vleesch per 10 dagen, ongetwijfeld tot de mogelijkheden behoort, aldus het blad. Advertentieprijs 9 ets, per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzend 7, Sneek. Tel. 2200 Voor Ex-keizer Wilhelm II. f De voormalige Duitsche keizer Wilhelm II is Woensdagochtend 11 uur 30 min. in huize Doorn overleden. Het D.N.B. meldt uit Doorn, dat de bij zetting van het stoffelijk overschot van ex-keizer Wilhelm 11 aanstaanden Maan dagmorgen zal geschieden in de slotkapel van Doorn, die voor deze gelegenheid pro visorisch wordt ingericht. Volgens den wensch van den overledene is de kring van de deelnemers aan de plechtigheid beperkt tot de naaste familie. Toch wórden Ook enkele delegaties uit Duitschland verwacht. Bij ons kunt U nog te kust en te keur gaan 1 MAGAZIJN Nauwe Burgstraat 7 SNEEK Telef. 2188 Bureau: KLEINZAND Voilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt's Feeders per stuk 8 ct. Doos 45 ct. Cachets, genaamd „Mljnhurdtjes". Doos 10 en 50 ct. Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANT DER GEMEENTE SNEEK NIEUWE SNEEKER COURANT I maken U weldadig kalm. Buiij«75ct. ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1