g7.251 HOFSTEDE KRUSCHEhJ Bedrijfsrekeningen 1940. Zuiver wollen Badcosiumes Vroeg maaien een eischl Onrustig Annex Sneeker Courant en Wymbritseradeel Verschijnt DINSDAGS- en VRIJDAGSAVONDS DE DUIF Abonnements- en Advertentieblad No. 74 Telef. 2200 te B LAD OFFICIEEL GEDEELTE. NIEUWSTIJDINGEN. -te dames. En toch is het geheel buiteyi kijf, Dat ik voor cyclostylewerk bij' Dick M onsma blijf. kosten werd REKENINGEN speciale liniatuur voor Timmerlieden, Schilders enx. KIEZEBRINK 6 Co., KLEINZAND 7 BROOTZAND 18, SNERK, TELEF. 3054 De kinderen stonden onder toezicht van 2. T._ ipondentschappen: Balk 3, Bolsward 5 Buitenpost 4, Drachten 9, Eernewoude 3, Oaastmeer 2, Harlingen 6, Heeg 9, Heeren- veen 2, Kollum 1, Leeuwarden 10, Modder- gaf het ƒ2.— en voor 13 2.75. In totaal werd aan steun NOG IS HET TIJD IN ENKELE WEKEN KUNT U LEEREN ZWEMMEN Warmte Hoofd pijn. Bovenstaande opvouwbare wagen uit voorraad leverbaar COMPLEET met kussens voor Heeren Dames- en Kinderen Examen Middenstandsdiploma te Sneek. Dinsdag 10 Juni 1941. Geëxamineerd 71 candidaten, afgewezen 14, geslaagd 57, ni.: IJ. Andringa, St. Anna Par.; A. Bakker, Makkum; A. E. Bakker, Woudsend; B. Bakker, Sneek; Tj. C. Bak ker, Makkum; K. Bisschop, Oudeleije; C. de Boer, Cubaard; J. S. Boschma, Wom- mels; J. Boterhoek, St. Anna Par.; Sj. Bou- ma, Oosterend (Fr.); H. J. Bouwman, Hteeg; G. Brandenburg, Workum; *S. Brandsma, Schraard; J. Brouwer, Grouw; A. Buwalda, Woudsend; B. Bijlsma, Mak kum; B. Canrinus, Ijlst; S. Cnossen, Hom- merts; P. Cuperus, Boisward; J. Dam, Midstraat, Joure; G. Donia, Workum; J. Geslaagd te Utrecht voor het voor bereidend kerkelijk examen the<?logie de heer H. van Gosliga te IJpecolsga. verspreiden van foto’s van het Oranjehuis, waaronder kaarten met voor Duitschland beleedigende gedichten. Hoofdverdachte was de fotograaf de L. uit Groningen, die in totaal ongeveer 6000 af drukken van negatieven door hem vervaar digd van hem gebrachte foto’s had ge maakt. Hij verklaarde het niet gedaan te hebben Uit anti-Duitsche gezindheid, maar om wat te verdienen. De andere verdach ten, een laboratorlumbediende, een concier ge, een bankbediende, twee reizigers, een friseuze, allen uit Groningen, en een onder wijzer uit Assen, hadden allen of aan de L. opdracht gegeven afdrukken van de foto’s te maken of van hem gekocht om ze weder te verkoopen aan familie en bekenden. Alle verdachten bekenden de foto’s ver spreid te hebben. Zij verklaarden deze niet in omloop te hebben gebracht met de be doeling een anti-Duitsche handeling te ple gen. Zij hadden niet anders geweten of de verkoop van dergelijke foto’s was vrij, aan gezien de kaarten ook in boekwinkels wer den verkocht. Zekere W. B. en diens broer E. B. hadden ieder eenige duizenden kaar ten van de L. gekocht. Naar zij verklaarden om met de verkoop van de foto’s iets extra’s te verdienen. Rechter Joppich sprak de volgende von nissen uit: De L. werd veroordeeld tot 3 maanden gev.straf en ratoriumbediende tot concierge tot een maand en ƒ45;'de on derwijzer tot drie maanden; w. B. tot 2 maanden en 100; E. B. tot 1 maand en ƒ30; de reiziger tot 2 weken en de friseuze tot 10 of 4 dagen. De fotograaf 1. uit Dokkum had bij zijn kostbaas een stroobiljet gelezen van het zoogenaamde comité Vrij Nederland, in welk pamflet stond aangegeven, hoe men de Duitsche weermacht moest behandelen; voorts had deze verdachte een biljet gekre gen, waarop beleedigingen stonden aan het adres van dr. Seyss-Inquart. Verdachte had deze vlugschriften bij den schilder K. te Garijp gebracht, die ook de beschikking had over een cyclostile. I. had hem op dracht gegeven 100 afdrukken te maken van de genoemde pamfletten. K. had de af drukken afgeleverd en I. had toen deze aan kennissen en familieleden gezonden. Voorts was dezen verdachte ten laste geleg^, dat hij zijn vak van fotograaf misbruikt heeft door duizenden foto’s te maken van leden van het Huis van Oranje. In zijn zaak had ver dachte ongeveer 4000 van deze foto’s ver kocht. De Duitsche politie was er mede op de hoogte gekomen, dat ergens in Friesland een centrale voor deze foto’s moest zijn en heeft bij een ingesteld onderzoek verdachte I. op heeterdaad bij het verkoopen van de foto’s betrapt. Rechter Joppich-veroordeelde 1. tot twee jaar en zes maanden gevangenisstraf en ƒ500 boete en K. tot acht maanden gevan genisstraf, beiden onder aftrek van het voorarrest. Hij zeide in zijn vonnis, dat de Duitsche rechterlijke macht geen genade kent voor verspreiders van dergelijke gemeene vlug schriften. Hij waarschuwde het zgn. Comi té Vrij Nederland, dat, wanneer iemand der bedrijvers wordt gearresteerd, jarenlange tuchthuisstraffen zullen worden opgelegd. Wanneer de verspreiding van deze pam fletten niet ophoudt, zal nog strenger wor den opgetreden dan nu reeds geschiedt. TTlyrifiarcdt'l Schoolfonds voor Schipperskinderen in Friesland. Onder voorzitterschap van den heer Mr. Jhr. P. M. B. Baerdt van Sminia te Olde- boorn werd te Leeuwarden de Algemeene ledenvergadering van het Fonds gehouden. De directeur, de heer H. Wuite Jzn., een overzicht van de verrichtingen over afgeloopen jaar. O. m. deelde hij het vol gende mede: Het fonds werd door het Rijk gesteund met een subsidie groot ƒ7500. de jaarlijksche bijdragen van leden en be gunstigers bedroegen ƒ1197.50; aan hypo theekrente werd ontvangen ƒ91.24; aan diverse renten ƒ500.86; inkomsten derhalve 9289.60. Aan kosten voor uitbesteding, administratiekosten en kosten voor de correspondentschappen werd uitgegeven 10580.87. Omtrent de uitbesteding wordt mede gedeeld, dat aan de ingekomen aanvragen om steun werd voldaan. 44 kinderen verlieten de school of wer den door de ouders weder aan boord ge nomen, dan wel werden om andere reden van de steun afgevoerd. 125 kinderen (60 jongens en 65 meisjes) werden in totaal voor rekening van het fonds uitbesteed. Voor 26 kinderen werd een wekelijksche steun van 1.gegeven, voor 2 kinderen ƒ1.50, voor 84 kinderen ƒ2. .2 kinderen uitgekeerd ƒ8168.75. Het aantal verpleeg- weken bedroeg volgens de tellingen in to taal 3284. Van de 125 kinderen bezochten 34 de openbare school en 91 de bijzondere school. De ingekomen schoolrapporten ver melden de volgende gegevens: Schoolbe zoek: Voor alle kinderen uitmuntend. Ge drag: 33 kinderen zijn uitmuntend, 78 zeer goed, 11 goed. Vlijt: 22 kinderen uitmun tend, 78 zeer goed, 22 goed. Vorderingen: 4 kinderen uitmuntend, 74 zeer goed, 40 goed en 4 slecht. de na te noemen correspondentschappen: Akkrum 3, Bakhuizen 4, De balans en rekening en verantwoor ding over 1940 werd nagezien en goedge keurd en den directeur, den heer H. Wuite Jzn., onder dankzegging voor het nauw keurig beheer, volledige décharge verleend. Tot lid van de commissie van toezicht werd herkozen de heer Jhr. P. B. Vegelin van Claerbergen te Joure, terwijl de heer Hl. Wuite Jzn. te Leeuwarden opnieuw tot directeur werd benoemd. Tot vice-voorzitter werd benoemd de heer ds. G. J. W. den Herder te Drachten. De burgemeester van Sneek bericht ons: De bemoeiingen ten aanzien van de be kende verordening no. 100, waardoor het Sneeker meer tot spergebied werd ver klaard, hebben tot resultaat gehad, dat waarschijnlijk binnenkort een nadere rege ling is te verwachten waarbij het varen met pleziervaartuigen op ’t Sneeker meer onder bepaalde voorwaarden is toegestaan. Wiel over het hoofd gekregen. De zevenjarige zoon van den heer P. Mink te Scharsterbrug reed Woensdag met een melkwagen mee. Ter hoogte van het schoolgebouw wileje hij eraf springen. Hij werd daarbij overreden, een wiel ging hem over het hoofd. Spoedig na het ongeluk is hij overleden. Zitting van het Duitsche Landgerecht te Leeuwarden. In deze onder voorzitterschap van dr. Joppich gehouden zitting stond eerst terecht de arbeider V.mit Leeuwarden, die getracht had een valsch bankbiljet van 5 mark als echt uit te geven. V. is veroordeeld tot 5 maanden gevangenisstraf en betaling der kosten van het proces. Vervolgens stonden acht verdachten uit Groningen en Assen terecht, wegens het Rheumatische pijnen Dr. H. Hofstra. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht promo veerde gisteren tot doctor in de veeaitsenij- kunde op een proefschrift „De chemische verhoudingen in den geboorteweg van het rund, in verband met puerperale infectie”, onze stadgenoot de heer H. Hofstra, dieren arts. Den nieuwen doctor, die ondanks een zeer drukke praktijk, toch tijd vond zijn stu die op deze wijze te bekronen onze harte lijke gelukwensch. ZONDAG ZEILEN! Nader vernemen wij dat er a.s. Zondag 15 Juni op het Sneeker Meer mag worden gezeild tusschen 6 uur vóór- en 9 uur namiddags. Voor het vervolg zal echter een vergunning voor dit zeilen noodig zijn, waarvan de regeling nader zal worden be kend gemaakt. De Leider van de Vakgroep Weidebouw van het N.A.F., de heer G. J. de Ruiter, schrijft: Na een lange schrale lenteperiode krijgen wij nu wat meer warmte. Gelukkig maar voor boer en volk! Nooit beter dan thans gevoelt men als mensch zijn afhankelijkheid van de natuur. Nimmer leerde men den boer beter waardeeren als den onmisbaren be middelaar tusschen natuur en consument. Een ieder gevoelt thans dat een meer of minder gunstige weersgesteldheid en dat meer of mindere toewijding en deskundig heid van den boer tevens beslissend is voor de dikte van de boterham en voor de vraag of men die nog zal kunnen beleggendik of dun Daarom hebben onze boeren thans zulk een ontzaggelijk groote verantwoordelijk heid jegens ons volk. Daarom komt het thans zoo bij uitstek aan op hun bekwaamheid en bovenal op hun geheelen lichamelijken en geestelijken inzet tot groote productie. Daarom staan wij schouder aan schou der in den productieslag. Welnu, als er dan zooveel mogelijk moet worden voortge bracht en zoo weinig mogelijk verloren mag gaan van het gewonnene, dan dienen onze weldeboeren op hun tellen te passen! De goeden niet te na gesproken, stellen wij vast, dat er door hen nog rustig wordt ge zondigd tegen de eischen: „de grootst mo gelijke productie en de kleinst mogelijke verliezen”. Nog steeds zien wij het gras veel te oud worden én in de weiden, maar vooral In het hooiland. Men bedenke toch, dat jong gras en jong grashooi een hoogwaardig veevoeder is, maar dat grasstroo nog steeds weinig voor heeft boven het als krachtvoeder niet zeer vermaarde graanstrooll Wij zullen geen streeken noemen waar men de koeien nog veelvuldig weidt in bosschige welden vol boterbloemen en ver der minder gewenscht onkruid. Ook noemen wij de provinciën niet, waar men ook nu weer te lang wacht met maaien, waar nu de machine er reeds noodig in moetl Maar dat men zich daar betere! Jonge weide beteekent betere welde en meer en beter eetgroen. Jong maaien beteekent gemakkelijk maaien en hooien en tevens beter hooi met meer en beter nagras. Met het geringe krachtvoerrantsoen komt het in den volgenden winter vooral aan op BEST HOOI. Dus nogmaals: Maait jong, weidt kort Besteedt alle mogelijke zorg aan de ver pleging der weiden en vooral aan de con- serveering van den oogst door het winnen van prima droog jonggemaaid hooienmetzuuringekuildgras, en bedenkt dat alle verlies en alle mindere productie beteekent, dat straks onze volks voeding zal worden geschaad !l Zaterdag 14 Juni 1941 57e Jaargang BRINK Co. - SNEEK OFFICIEEL ORGAAN OFFICIEEL ORGAAN DER GEMEENTE WYMBRITSERADEEL. Hoofdred. L. KIEZEBRINK, Bloemstraat 31, Sneek. Douma, Sneek- K. v. Drogen, Workum; B. A. Dijkstra, Bolsward; F. Dijkstra, St. Anna Par.; J. Dijkstra, Workum; L. Dijk stra, Beetgum; S. T. Dijkstra, Workum; W. Dijkstra, Engelum; S. Edelenbos, Leeuwar den; C. v. d. Eems, Oosterend (Fr.); D. Elgersma, Berlikum; Tj. Epema, Arum; *J. Faber, Bolsward; K. Faber, Sneek; Th. M. Faber, St. Anna Par.; Chr. Falkena, Bols ward; S. Falkena, Leeuwarden; B. Feenstra, Parrega; *M. Gorter, Joure; H. de Graaf, Oude Leije; *A. Greveling, Huizum; J. de Groot, Minnertsga. Woensdag werden 57 candidaten geëxa mineerd, afgewezen 15, geslaagd 42, nl.i Tj. de Groot, Makkum; R. Haagsma, Ab- bega; *IJ. de Haan, Rauwerd; H. Haitjema, Sondel; T. Harkema, Franeker; S. Heerin- ga, St. Jac. Par.; Tj. Hernaamt, Sneek; H. Herrema, St. Jac. Par.; J. Hiemstra. Dronrljp; B. Hoekstra, Lollum; J. Hoekstra, St. Jac. Par.; S. Hoekstra, Joure; K. Hol- werda, Makkum; B. Hoogeveen, Hoorn- sterzwaag; R. J. Hoogma, Oosterwierum; J. G. Huitema, Bakhuizen; H. Hijlkema, Bakhuizen; L. de Jager, Tims; A. de Jong, Langweer; H. de Jong, Joure; J. de Jong, Hommerts; J. de Jong, Sneek; J. de Jong, Bolsward; Joh. de Jong, Workum; K. de Jong, Jorwerd; Tj. de Jong, Sloten (Fr.j; H. Jonker, Leeuwarden; J. M. Jorritsma, Hennaard; J. S. Jorritsma, Wommels; *Tr. Kamminga—Feenstra, Wirdum; D. Keulen, I NijlandH. J. Kleefstra, Sneek; Q. Kloostra, Ijlst; A. A. M. de Kok, Sneek; H. Koóp- mans, Balk: And. Koornstra, Joure; J. Koornstra, Joure; IJede v. d. Kooij, St. Anna Par.; Sj. G. Koster, Hemelum; F. Krol, St. Anna Par.; M. Kuik, Berlikum; K. v. d. Kuur, Gaast; J. Lammertsma, Ooster end; N. S. Langenkamp, Oudemirdum. Te Leeuwarden slaagden voor bovenge noemd examen P. Hoitinga, Bozum en F. de Jong, Terhorne. Donderdag zijn geëxamineerd 55 candi daten, afgewezen 8, geslaagd 47 candida ten nl.: J. v. d. Leij, Menaldum; H. Lode- wijk, Sneek; C. Lont en J. Lont, Nieuwebildt- zijl; L. Madhuizen, St. Jac. Par.; J. v. d. Meer, Mantgum; S. v. d. Meer, Huizum; D. v. d. Meij, Bolsward; F. v. d. Meulen, Hui zum; A. Meijer, Franeker; A. Meijer, Ried; M. Miedema, Leeuwarden; W. Moraal, Sneek; A. H. Mous, Bakhuizen; H. Mulder, Workum; B. v. Noord, L. Vrouwen Par.; P. v. Noord, 'Oudebildtzijl; W. v. Noord, St. Jac. Par.; B. Nijdam, Bolsward; G. Oudega, Bolsward; H. Piebenga, St. Anna Par.; P. Pietersma, Grouw A. v. d. Pol, Heeg; J. v. d. Pol, Minnertsga; P. Post, St. Anna Par.; J. Posthumus, Witmarsum; G. Postma, Leeuwarden; S. Postma, Sneek; *A. Prins, Bolsward; A. Prins, Harich; D. v. Randen, Wons; A. Renema, Teerns; *K. Renzema, Berlikum; *G. Riemersma, St. Anna Par.; J. Riemersma, Workum; F. Risselada, Wommels; *E. de Jong, Blija; J. de Roos, Minnertsga; P. v. Rosendal, St. Jac. Par.; A. Runia, en S. Runia, Leeuwarden; S. v. Scheltinga, Heeg; K. Schotanus, Minnerts ga; P. Schuil, Burgwerd; A. v. d. Schult, Scharsterbrug; U. Schurer, Sneek; Tj. Ru nia, Woudsend; H. J. Mous, Bakhuizen. Te Leeuwarden slaagden Woensdag voor dit examen o. a. D. J. Smit en O. Wuring te Sneek. De met een gemerkte candidaten zijn de 120 boete; de labo- weken en ƒ30; de de on- B. tot 2 Bureau: KLEINZAND De watersport op het Sneeker meer. BIJ apoth. an drop. 1.02. 1-47, 0.70, 0.41. BOEKAANKONDIGING. onder voortdu rende controle van scheikun- dige-apotheker G. J. Logger NIEUWE SNEEKER COURANT (Nieuws, en Advertentieblad). Officieel orgaan der gemeenten Sneek en Wymbritseradeel. Abonnementsprijs 2.50 per jaar. Betaling kan zoo gewenscht geschieden aan de courantloopers met 5 cent per week. Per post ƒ3.60; Giro 130000 ten name van fa. KIEZEBRINK Co. Sneek. Losse nummers 5 cent. SNEEKER COURANT (Gratis Advertentieblad). om een abonnement te nemen van het Sneeker Zwembad en gratis zwemles te krijgen. Vraagt inlichtingen bij het personeel. Veilig en vlug als geen ander helpt hierbij altijd een poeder of cachet van Mijnhardt. Mijnhardt’s Poeders per stuk 8 ct. Doo» 45 ct. Cachets, genaamd „MljnhaidtjeS”. Doos 10 en 50 ct. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van SNEEK maken bekend dat ter secretarie dier gemeente gedurende 14 dagen van heden af voor een ieder ter lezing zijn nedergelegd en in afschrift tegen betaling der kosten alge meen verkrijgbaar gesteld, de aan de raad aangeboden rekeningen over het jaar 1940 van a. het electriciteltsbedrijf b. het gasbedrijf’, c. het waterleidingbedrijf d. het reinigingsbedrijf. SNEEK, 14 Juni 1941. Een crematorium te Zwolle. De raad van Zwolle heeft met 14 tegen 10 stemmen goedkeuring gehecht aan het voorstel van B. en W. om een gedeelte van het landgoed Kranenburg, ter grootte van 37.800 M2., te verkoopen aan de Vereeniging voor Facultatieve Lijkverbranding voorf 11.750, ten einde daar een crematorium met colom- barium en urnentuin te stichten. bestreed, was het te danken, dat het vuur niet oversloeg. Het mag een geluk heeten, dat op dit uur het personeel bijna voltallig was. Het gebouw brandde geheel uit en niets van de daarin geborgen kleedingstukken kon worden gered. De waarnemende burgemeester van Wijm- britseradeel, alsmede de chef-veldwacbter waren op het terrein van den brand aanwezig. Verzekering dekt de schade. L. C. In Fryik Fakboek. Hwet langer hwet mear wirdt it Frysk brükt op elts terrein fen it libben. Wierne der foar inkele jierren meast dichtbondels. toanielstikken en inkele greatere boeken yn it Frysk ütkomd, de léste jierren brochten Frysk wirk op alderlei oar gebiet, binammen ek op it gebiet fen 'e wittenskip, sünt der ek dlssertaesjes yn it Frysk forskynden. Op it gebiet fen de faklitteratuer bistie der lykwols suver neat, ütsein den it boek fen A. Rauwerda, De Greidekultuer, det al inkelde jierren lyn ütkaem en yn fis agrarysk Fryslén syn wei wol foun. Mar nou is der den in twade boek folge De Master Skroar, in hfinboek for skroaren, - fen de Amsterdamske Fries B. de Jong, dy't yn HollSnske fakblêdden al hiel hwet artikels publisearre. Mar nou hat er syn witten for de heitelflnske skroaren fêstlein yn in rejael boek mei in lyts hündert teikeningen for- düdlike, in boek, det tsjin de béste hénboeken yn oare talen ütkin. It boek det for rekken fen de skriuwer ütjown is by Bröndenburgh yn Snits, mei as in biwiis jilde ho ’t it Frysk mear en mear trochkringt op elts gebiet. Allicht sell it oare fakljue oantrune ek oer hjarren wirk in boek to skriuwen yn 'e aide memmetael. ADVERTENTIES WORDEN STEEDS IN BEIDE BLADEN OPGENOMEN. Advertentieprijs 9 ets. per regel. Bij contract aanmerkelijk lager. Klachten over niet bezorgen enz. aan de Administratie Kleinzand 7, Sneek. Tel. 2200 brengen zelfbaheeraching en rust.Bui>je75cl c. 5, Buitenpost 4, Diaviiicn üciiicwuuuc o, Gaastmeer 2, Harlingen 6, Heeg 9, Heeren- veen 2, Kollum 1, Leeuwarden 10, Modder gat 1, Murmerwoude 5, Oosterwierum 2, Oudega (Sm.) 1, Roordahuizum 3, Sneek 15, Stavoren 5, Suawoude 1, Surhuister- veen 5, Tzummarum 6, Veenwouden 1, Warga 2, Wartena 5, Welsrijp 2, kantoor Directeur 12. SCHARNEGOUTUM, 11 Juni. - Heden middag omstreeks halfvijf brak, door onbekende oorzaak, brand uit in het schaftlokaal van de Coöp. Zuivelfabriek alhier. Het gebouw, dat geheel uit hout vervaardigd is, stond door den sterken wind spoedig in lichter laaie. Aan het kordate optreden van het perso neel, dat met emmers water het vuur Reedi tientallen van jaren werden miljoenen lijder* aan over de heele wereld, door Kruachen van dit lijden verloat. Neem toch óók NIEUWE SNËËKERCOURANT Bij ons kunt U nog te kust en te keur gaan I MAGAZIJN Nauwe Burgstraat 7 SNEEK Telef. 2188 Adv. in dit blad worden gratis opgenomen in het adv. blad de SNEEKER COURANÏ DER GEMEENTE SNEEK

Sneeker Nieuwsblad nl | 1941 | | pagina 1